PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tekleme problemi

Burak
04-09-2013, 18:18
Selamlar herkese,

Aracıma 2 ay once LPG taktirdim. Su anda 81 binde.

Tekleme problemleri vardı, ateşlemede sıkıntı var dendi. Once bujilerden başladım, kömür gibi olmuşlardı. Sorun bir hayli azaldı. Ama 2. Veya 3. Viteste 2000-2500 devirde giderken gaza %70 civarında bastığımda(dipgazda yapmiyor pek) ani bir sekilde yakit kesiliyormuş gibi kafa sallayıp devam ediyor. 10 kere gazlasam 6-7 kere yapiyor. Buji kablolarını değiştirdim, çözülmedi. Bobini de değiştirdim. Orjinal delphi. Sorun hala devam ediyor. Neden kaynaklanabilir?

eticet06
04-09-2013, 20:37
aracında tsp sensoru varmı eger varsa benımde sıkıntım buydu ateslemeyı bastan sona elden gecırdım ve sorun tsp sensorunde cıktı gaz kelebegı konum sensoru eger o varsa fişini çek oyle bır dene bakalım ne olcak

Burak
04-09-2013, 23:39
Var diye biliyorum. Bu sıkıntıyı benzinde yapmıyor ama. Sadece tupte yapiyor. Yine de sensörden kaynaklanabilir mı? Yarın denerim.

By_emre
04-09-2013, 23:57
Tekleme sırasında gaz göstergesine bakabilirmsiniz ? benzine atma yapıyor mu anlık olarak ? aynı buna benzer sorunum olmuştu sorun ısı sensörü çıkmıştı

edit : aracınıza lpg ustası laptop ile araca binicek tekleme sırasında hata veriyor mu ona bakıcak kesin olarak çözüm bu yoksa usta sırasıyla buji,baskı balata,bobin hepsini değiştirir

Burak
05-09-2013, 00:21
Tekleme sırasında gaz göstergesine bakabilirmsiniz ? benzine atma yapıyor mu anlık olarak ? aynı buna benzer sorunum olmuştu sorun ısı sensörü çıkmıştı

edit : aracınıza lpg ustası laptop ile araca binicek tekleme sırasında hata veriyor mu ona bakıcak kesin olarak çözüm bu yoksa usta sırasıyla buji,baskı balata,bobin hepsini değiştirir

Dikkat etmedim ama sistemim atiker, gazdan benzine atarsa benzinde kaliyor. Yine de bakacagim. Kalibrasyon programinda loglanmis herhangi bir hata yok. Ben tüpü yeni taktirdigim icin garantiyi kullanarak ilerliyorum. İlk basta dediler ki gaz ayarını tekrar yapalım. Yolda da ayar yaptik. Kurtarmadı. O zaman ateşlemede problem var dendi, ateşlemeyi 1-2 ayda anca yeniledim süreç uzadı. Şimdi son nokta dedim, ateşlemeyi komple yeniledik yine yapıyor? Aracı bırak sabah motor soğukken tesisatı kontrol edeceğiz dediler. Bu aksam bıraktım bakalım ne yapacaklar.

Burak
05-09-2013, 12:53
Bugün akla kara ortaya çıktı. Bujilerden biri kapkara. Arac 16 yasında olduğu icin, conta çürüme yapmış. İcerde donen su bordo renkli :) Çünkü hararet 103-104'u geçmedi hiç, ecotec hararetli çalıştığı icin bu sıcaklıklar normal. Olacağı varmış. Önemsemeyip geçsem bir süre sonra pistonlara ilerleyip kol çıkartacaktı.