PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Büyükbaş & küçükbaş Hayvancılık ile uğraşan

furkane
04-09-2013, 22:37
Arkadaşlar merhabalar Aramızda hayvancılık ile uğraşan yada tanıdığı olan var mıdır? Tanıdığım Besicilik yada süt çiftliği kurmak istiyor bu konuda bilgiye tecrübeye ihtiyacı vardır bu konuda yardımcı olursanız sevinirim ... Teşekkürler

Masterpiece
04-09-2013, 23:01
Zamanında süt besiciliği , et besiciliği yapmıştık. Yakın zamandada süt keçisi (saanen) çiftliğimiz vardı fakat satmak zorunda kaldık.Aklınıza takılan sormak istediğiniz bişi olursa elimizden geldiğince seve seve yardımcı oluruz.

furkane
05-09-2013, 10:16
teşekkürler pm atıyorum

furkane
06-09-2013, 21:05
Güncel arkadaşlar

SerkanYazgan.
07-09-2013, 01:50
Sütü devamlı satabilecek yer bulursa ve günlük çok litre süt veren kısaca safkan hollanda ineği bulursa iyi para kazanır. Besicilik şans işi, et bir düşer beş çıkar. Kiloyu yaptırabilmekte önemli. Tabi bu işler iyi para kazandırır fakat devamlı işiyle ilgilenmeli, çobana güvenip bırakırsan sıkıntı olur. Herşeyiyle anlaması lazım, diğer türlü şansı yaver giderse kazandırır.

FaBeRgE
07-09-2013, 02:29
eğer küçük bir şey düşünüyorsanız hiç bu işe girmeyin derim,

para kazanmak istiyorsanız büyük oynalamalısınız. Pınar gibi büyük firmalar min. 1000lt olmak üzere 2-3 tanker alırlar.

Bu iş içinse TKDK gibi kurumlardan destek alabilirsiniz.

Geçen ay sizin gibi bir müşteri için yaptığımız projede 980bin € aldık. Rakam yanlış değil tam tamına 980bin € hibe aldık.Youtube da arama yaparsanız eğer, avrupa standartlarına uygun bir tesis kurduk ve desteği aldık.

Uzun lafın kısası eğer böyle bir işe girmek istiyorsanız, size iyi bir danışman lazım.

h.guroglu
07-09-2013, 02:50
ben kendim TKDK da çalışıyorum öncelikle bu tip bir işletme için işletmenin anadolu il sınırlarında olması gerekiyor şu anda türkiyede 42 ilde bu projeleri yürütüyoruz .

kısa bir bilgi vermek gerekirse

misal 100 k lık bir tesis yaptınız harcamış olduğunuz bu paranın %65 ine kadarını devlet size geri ödemesiz hibe olarak veriyor bunun yanında tesise alacağınız tüm ekipmanlar için kdv ötv ödemiyorsunuz bunlarıda hesaba katarsanız devletten aşa yukarı 75k gibi bir rakkamı geri almış oluyorsunuz geçen 9 çağrı döneminde bir yatırımcıya tamı tamına 1.222.162,49 tl hibe verdik

ayrıntılı bilgiyi : http://www.tkdk.gov.tr/ burdan alabilirsiniz

furkane
07-09-2013, 07:51
hibe programından haberim var ama tesisi kurmak istedikleri bölge edirne bölgesiydiydi şuan galiba balıkesir'e hibe veriliyor artılarını ve eksilerini düşünüp belli bir bölgeye yönelmeliler ayrıca faizsiz kredilerde çok uygun iki yıl ödemesiz toplamda / yıl geri ödemeli faizsiz kredi veriyor ziraat bankası ; işin bu kısmından çok yapılan teisin verimliliği ne olur

ozgurluk
07-09-2013, 08:42
Görünür de ciddi teşvikler var ama işin yürüyüşü,işleyişi ve devamı hakikaten böyle mi acaba ?

free-hifi
07-09-2013, 08:55
ben kendim TKDK da çalışıyorum öncelikle bu tip bir işletme için işletmenin anadolu il sınırlarında olması gerekiyor şu anda türkiyede 42 ilde bu projeleri yürütüyoruz .

kısa bir bilgi vermek gerekirse

misal 100 k lık bir tesis yaptınız harcamış olduğunuz bu paranın %65 ine kadarını devlet size geri ödemesiz hibe olarak veriyor bunun yanında tesise alacağınız tüm ekipmanlar için kdv ötv ödemiyorsunuz bunlarıda hesaba katarsanız devletten aşa yukarı 75k gibi bir rakkamı geri almış oluyorsunuz geçen 9 çağrı döneminde bir yatırımcıya tamı tamına 1.222.162,49 tl hibe verdik

ayrıntılı bilgiyi : Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Resmi Web Sitesi (http://www.tkdk.gov.tr/) burdan alabilirsiniz

Hocam ben tekirdağlıyım avrupalıyız diye bu ayrım neden :D

Bende köyümde çok ciddi şekilde düşünüyordum bunu 10 dönüm yere ihtiyacımız vardı ama yerlerimizin hepsi 40-50 kişilik ölü dirili mirasçı o yüzden vaz geçtim eskiden 700-800 küçükbaşımız vardı dedem zamanında 2 amcamın eş tercihi ( yöre-adet-gelenek) yüzünden sıfırı tükettik ama kafama koydum Bismillahirrahmanirrahim diyerek bu sene iki dişi oğlakla başladım eski günlere döndüreceğim inş.

http://u1309.hizliresim.com/1f/7/sdgx7.jpg

TaGo
07-09-2013, 09:06
Şuan İzmir ve çevresi için hangi hayvanın yetiştiriciliğine maksimum seviyede destek alırızx. Mesela Sakız koyunu özel ırk. Merinos o şekilde diye biliyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

ozgurluk
07-09-2013, 09:09

Bende köyümde çok ciddi şekilde düşünüyordum bunu 10 dönüm yere ihtiyacımız vardı ama yerlerimizin hepsi 40-50 kişilik ölü dirili mirasçı o yüzden vaz geçtim eskiden 700-800 küçükbaşımız vardı dedem zamanında 2 amcamın eş tercihi ( yöre-adet-gelenek) yüzünden sıfırı tükettik ama kafama koydum Bismillahirrahmanirrahim diyerek bu sene iki dişi oğlakla başladım eski günlere döndüreceğim inş.

Dostum öncelikle Allah utandırmasın. Sıfırdan başlıyorsun. benimde bu tarz projelerim var ve araştırıyorum. gerekli yer olsun vs her imkan var.

Başladığın bu yol da önüne çıkan engeller, zorluklar, işin incelikleri vs. ne olursa buradan paylaşırsan bizlerle sevinirim.

Fikir edinmiş oluruz.

free-hifi
07-09-2013, 09:15
Dostum öncelikle Allah utandırmasın. Sıfırdan başlıyorsun. benimde bu tarz projelerim var ve araştırıyorum. gerekli yer olsun vs her imkan var.

Başladığın bu yol da önüne çıkan engeller, zorluklar, işin incelikleri vs. ne olursa buradan paylaşırsan bizlerle sevinirim.

Fikir edinmiş oluruz.

eski evimiz vardı onarımı için 10.000 lira harcayıp geri kalan 30.000 e hayvan alırım derken ev 35.000 para yedi topraktan yapılan yığmalar iflas etmiş baştan yaptık istanbulda 100.000 e satılır en az :D bahçede kullanılmayan tuvalet vardı geniş 1 hafta senelik izin kullandım o arada koydum kafama orayı büyütüp maks 4 yetişkin hayvan sığabilir benim kızımı MAAŞALLAH köyde sevmeyen yok o iki çepişi kızım var diye 100 e aldım ikisini şimdi 2 tanede kuzu hediye gelecek alt tarafta komşumun kullanmadığı ağılı var orayı alırsam kışa doğru 20 çepiş kuzu yapmayı düşünüyorum ondan sonra sana + - anlatırım inş köyde yapanlar var tabiki aklımdaki olsun onlarlada görüşeceğim ama ilk yapacağım her sene kiraya verdiğimiz tarlaların birine yonca arpa ekeceğim.

ozgurluk
07-09-2013, 09:26
eski evimiz vardı onarımı için 10.000 lira harcayıp geri kalan 30.000 e hayvan alırım derken ev 35.000 para yedi topraktan yapılan yığmalar iflas etmiş baştan yaptık istanbulda 100.000 e satılır en az :D bahçede kullanılmayan tuvalet vardı geniş 1 hafta senelik izin kullandım o arada koydum kafama orayı büyütüp maks 4 yetişkin hayvan sığabilir benim kızımı MAAŞALLAH köyde sevmeyen yok o iki çepişi kızım var diye 100 e aldım ikisini şimdi 2 tanede kuzu hediye gelecek alt tarafta komşumun kullanmadığı ağılı var orayı alırsam kışa doğru 20 çepiş kuzu yapmayı düşünüyorum ondan sonra sana + - anlatırım inş köyde yapanlar var tabiki aklımdaki olsun onlarlada görüşeceğim ama ilk yapacağım her sene kiraya verdiğimiz tarlaların birine yonca arpa ekeceğim.

yonca olayı çok mantıklı. zannediyorum bakımı yok ve 4 defa hasat alıyormussun sanırım. yanı 4 kez kesım oluyor tekrar cıkıyor.

free-hifi
07-09-2013, 09:28
yonca olayı çok mantıklı. zannediyorum bakımı yok ve 4 defa hasat alıyormussun sanırım. yanı 4 kez kesım oluyor tekrar cıkıyor.

işte dediğim gibi o ağılı alırsak başlayacağım hepsini detaylarını öğreneceğim

h.guroglu
07-09-2013, 12:17
Şuan İzmir ve çevresi için hangi hayvanın yetiştiriciliğine maksimum seviyede destek alırızx. Mesela Sakız koyunu özel ırk. Merinos o şekilde diye biliyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

izmire en yakın bölge aydın aydında bir yatırım düşünürsen tkdk ile mutlaka görüş.bu arad tkdk canlı hayvana destek verimiyor sadece tesise yani tasisin inşaatı kurulumu ekipmanı şeklinde

ayrıca o bölgede arazi sahibi olmanıza gerek yok 5-6 senelik arazi kiralayıp kontratıyla başvuruda bulunabilirsiniz

h.guroglu
07-09-2013, 12:19

valla işin o kısmına tarım bakanlığı karar veriyor belki bizlik bir olay değil malesef ama aynı projeyi diğer 42 ilde yapabilirsin 5 sene sonra al götür memleketine taşı tesisi problem değil

sedat s
07-09-2013, 12:20
sakat iştir cok. işi ıyı bılmenız lazım öle bodoslama dalınacak bısey degıl. son zamanlar devlet baya destekleme verıo bı ton bu işe gıren oldu yuzde doksanı battı aklınızda bulunsan karsından gorundugu gıbı degıl

h.guroglu
07-09-2013, 12:31
yazmayı unuttum tkdk dan destek alıp yaptğınız işletme 5 süreyle tkdk nın denetiminde oluyor 5 yıl denetleniyorsunuz 5 yıl bittikten sonra ister satın ister taşıyın ister yıkın naparsanız yapın farketmez ama ilk 5 yıl denetlemeye tabi tutulacaksınız

furkane
07-09-2013, 17:17
arkadaşlar bu işle ilgili araştırma yapanlar bi yerde toplaşalım face yada mail grupu oluşturalım bilgi paylaşımında bulunalım diyorum

Cupra03
17-10-2014, 12:47
Selam arkadaşlar,

Konuyu hortlatayım,lakin bende ciddi ciddi düşünüyorum bu saanen keçi işini.

Yapmak isteyen yada başlayan arkadaşlar ne alemde,bir sene olmuş.

Yüzde doksanı battı diyen arkadaş neye dayanarak bu rakamı veriyorsun.Bu batmalar ile alakalı bir istatislikmi var bir yerlerde.İşin aslı esasında,ne yaparsan yap işini sevmekten geçiyor.Bilinçli ve programlı yapılan işin batma ihtimali çok düşük.Araştırmalarım doğrultusunda,para kazanılacak miktar 100 küçük başla başlamaktan geçiyor.Birde yemi mümkün olduğunca kendin ekmelisin.100 hayvan içinde minimum 55 dönüm ekmek lazımmış.

Ben çatalca taraflarında başlamak istiyorum,inşallah herşey yolunda gider.

cusse
17-10-2014, 13:02
benim bu işi yapan akrabalarım ve arkadaşlarım var ve milyon $ döndürüyorlar bu işten anlayan biri ile girmek lazım yoksa olmaz yada uzun zaman besihanelerde ve çiftliklerde biil fiil çalışmanız lazım;

Örnek vermek gerekirse bu iş sanayi gibi çıraklık yapmak şart çekirdekten yetişmek lazım,mesela benim tanıdıklarım adam mühendis olmuş ama acil doğum durumunda mercedesinden inip hayvan doğurtabiliyor,yada veterinerden daha iyi iğne yapabiliyor,teşvikle bitmiyor yani....

Birde girecekseniz süt işi eskisi gibi para bırakmıyor,et işi şuan revaçta....

Kolay gelsin...

free-hifi
17-10-2014, 13:32

13 ay önce atmışım yukarıdaki resmi güncel çekelim o zaman :)

benim siyah ile gri nin çiftleşme zamanı geldi sütü iyi olan çoğu acemiye saanen diye çakılan babamın arkasındaki beyaz ZANA teke ile bunları çiftleştirdik gri hamile kaldı siyah kalmadı sanırım bir daha tekeyi ödünç alırız, beyaz tekenin arkasında maltız yavru var onuda bu yaz aldım teyzeler bakamıyordu bir güzel şampuanla yıkadım aşışını ilacını vs verdik oda seneye boylanır.

Bu sene trakyada koyunlar ı hastalık vurmuş keci sezonu olacak gibi.

Saanen konusuna gelince bizim köyde tutmadı trakya bölgesinde tutmadı tutan yerler çanakkale balıkesir bilecik sakarya tarafları acemilikten değil hayvan trakya bölgesini beğenmemiş doğası uymamış sanırım.

free-hifi
17-10-2014, 13:33
http://i.hizliresim.com/JEV5EY.jpg

free-hifi
17-10-2014, 13:34
Yanlış yazmışım yavruların güncel hali resmin en başındaki siyah ve en arkadaki gri babamın öptüğü aldığım yavru maltız teke :D

AdemAr
17-10-2014, 13:38
aslında yerimiz var kastamonuda da işte bilmeden bodoslama girmek mantıksız gelıyor banada... biraz anlasam aslında yapılacak iş

Masterpiece
17-10-2014, 13:40
Saanen keçi işini bir süre yaptık önemli noktaları kendiniz belirtmişsiniz zaten yemi mümkün olduğunca ekmek lazım , daha sonra işini sevip takip edeceksin başına çoban dikip 3-5 günde bir gitmekle olmaz hergün takip etmek lazım.

Biz istemeyerek bırakmak zorunda kaldık kaldık fakat tekrar yapmayı düşünüyoruz.

Masterpiece
17-10-2014, 13:41
Selam arkadaşlar,

Yüzde doksanı battı diyen arkadaş neye dayanarak bu rakamı veriyorsun.Bu batmalar ile alakalı bir istatislikmi var bir yerlerde.İşin aslı esasında,ne yaparsan yap işini sevmekten geçiyor.Bilinçli ve programlı yapılan işin batma ihtimali çok düşük.Araştırmalarım doğrultusunda,para kazanılacak miktar 100 küçük başla başlamaktan geçiyor.Birde yemi mümkün olduğunca kendin ekmelisin.100 hayvan içinde minimum 55 dönüm ekmek lazımmış.

Saanen keçi işini bir süre yaptık önemli noktaları kendiniz belirtmişsiniz zaten yemi mümkün olduğunca ekmek lazım , daha sonra işini sevip takip edeceksin başına çoban dikip 3-5 günde bir gitmekle olmaz hergün takip etmek lazım.

Biz istemeyerek bırakmak zorunda kaldık kaldık fakat tekrar yapmayı düşünüyoruz.

free-hifi
17-10-2014, 13:51
Selam arkadaşlar,

o tarafta yapan bir firma buldum nette girmeden önce bir danış istersen onlara dediğim gibi trakyada bu iş çok başarılı olmadı

http://www.catalcakeci.com/?page_id=14

Cupra03
17-10-2014, 16:06
o tarafta yapan bir firma buldum nette girmeden önce bir danış istersen onlara dediğim gibi trakyada bu iş çok başarılı olmadı

http://www.catalcakeci.com/?page_id=14

Çok başarılı olmaması bence üretici ile alakalıdır.Sonuçta çanakkalede tutan hayvanın Trakyada tutmaması pek söz konusu değil gibi.Ama,dediğim gibi işi sevmek,hayvanı sevmek,toprağı sevmek,birazda araştırmacı ve akıllı olmak lazım.4 yıl kırklarelinde yaşadım (eski eşim oralıydı)abisinin evlendiğimde 7ineği vardı,boşanırkende 7 ineği vardı.70 dönüm tarlasına her sene ya biber eker ya lahana,her yılda elinde patlardı.Hep derdim neden macera arıyorsun,hayvanlarına yem eksene,süt parası cebine girsin,altından gelen dişileri damızlık yap,erkekleri sat,haklısın be yaaa derdi ama seneye gene biber ekerdi:))O bakımdan trakyalı birinin saanen işini yürütememesi garip gelmedi bana:)) Ben belkide ilk olurum:))

İnşallah yaparsın.Neden bırakmak zorunda kaldınız,zarar mı ettiniz yoksa başka sebeblermi oldu.Birde saanen yanına 10 adet kadar Romanov koyunuda koymayı düşünüyorum,en kötü üçüz doğuruyorlar ve etleri daha az kokulu falan.

Bence bu konuda en önemli şey,bu işi ek iş olarak görmemek lazım.Tamamen bu işe odaklanır ise,başarısız olmak pek mümkün değil.

aslan
17-10-2014, 16:31
Bakın bu amca tüm gerçekleriyle anlatmış olayı
http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-kucukbas-hayvanlar-keci-hakiki-saanen-damizlik-kecileri-simdi-al-senede-bir-3-yilda-ode-181726615/detay

Cupra03
17-10-2014, 17:21
:) Nekadar doğru nekadar yanlış bilinmez tabi,kendiside bu işi yapıyor hatta damızlık sattığını idia ediyor ama Başkalarının ürününü kötüleyip kendisininkini övmesi pek etik olmamış.Her sektörde olduğu gibi,bu iştede üç kağıtçı bol,bazı konularda haklı olduğu bir gerçek.Her beyaz keçi saanen değil tabi.Tüm saanenlerde günde 4 kilo süt vermiyor.Günlük sütten çok yıllık miktara bakmak lazım.Ama internette bile 1 gün araştırsanız,bu damızlık satış işi yapan yerler bulursunuz.Yem rasyonları ile ilgili bir çok yazı var.Doğru ahır,doğru besleme ve iyi damızlık olur ise,arkadaşın dediği gibi,getirisi güzel olan bir iş gibi görünüyor.

2jz
17-10-2014, 18:04
benim bu işi yapan akrabalarım ve arkadaşlarım var ve milyon $ döndürüyorlar bu işten anlayan biri ile girmek lazım yoksa olmaz yada uzun zaman besihanelerde ve çiftliklerde biil fiil çalışmanız lazım;

Örnek vermek gerekirse bu iş sanayi gibi çıraklık yapmak şart çekirdekten yetişmek lazım,mesela benim tanıdıklarım adam mühendis olmuş ama acil doğum durumunda mercedesinden inip hayvan doğurtabiliyor,yada veterinerden daha iyi iğne yapabiliyor,teşvikle bitmiyor yani....

Birde girecekseniz süt işi eskisi gibi para bırakmıyor,et işi şuan revaçta....

Kolay gelsin...

Aynen bizim büyüklerde hayvancıydı hayvanın gözünün içine bakıp ne derdi var anlarlardı. Bu işi yapmak isteyenler hayvana iğnesini kendi yapmalı ne hastalığı var anlamalı ona göre ilaç verebilmeli doğum anında falan orada olmalı gerekirse doğumu yaptırmalı çok ilgi gerektiren bi iş gerçekten. Hergün ilgilenmeniz lazım.

cnatkr
17-10-2014, 18:32
Aynen bizim büyüklerde hayvancıydı hayvanın gözünün içine bakıp ne derdi var anlarlardı. Bu işi yapmak isteyenler hayvana iğnesini kendi yapmalı ne hastalığı var anlamalı ona göre ilaç verebilmeli doğum anında falan orada olmalı gerekirse doğumu yaptırmalı çok ilgi gerektiren bi iş gerçekten. Hergün ilgilenmeniz lazım.

Aynen öyle.Bizde 5 yıldır hayvancılıkla ugrasıyoruz.Eskiden cok gidip gelmezdik babam 10 15 gün ara verir gider 1 hafta kalir dönerdi ama bi türlü düzene giremedi tabiki.Sürekli hayvan hasta oldu öldü , yem cabuk bitiyo vs gbi seyler duyuyoduk.Son 1 senedir sürekli isin basındayız ve allaha sükür ne hayvanlar ölüyo kayboluyo ne de yemler hemen bitiyo calınıyo neyse:) kısaca sürekli basında durmak ilgilenmek gerekiyo yoksa para kazanmanın imkanı yok.Bosuna ugrasmaktan baska bisey olmaz.

Masterpiece
17-10-2014, 19:02
İnşallah yaparsın.Neden bırakmak zorunda kaldınız,zarar mı ettiniz yoksa başka sebeblermi oldu.Birde saanen yanına 10 adet kadar Romanov koyunuda koymayı düşünüyorum,en kötü üçüz doğuruyorlar ve etleri daha az kokulu falan.

Bence bu konuda en önemli şey,bu işi ek iş olarak görmemek lazım.Tamamen bu işe odaklanır ise,başarısız olmak pek mümkün değil.

Çiftliğin maliyetini çıkarıp kar etmeye başlıyorduk tam hemde 1 sene içerisinde fakat ortak yapıyoduk ortağımız ayrılmak istedi bizde o sıra onun hissesini alabileceğimiz nakitimiz yoktu çiftliği satmak zorunda kaldık malesef.Hala pişmanlığını yaşıyoruz biz kurduk düzene soktuk şimdi sattığımız kişiler kaymağını yiyor :)

Asıl mesleği babamın bayan kuaförü :)
Hayvancılık merakı çok vardı büyük başla başladık daha sonra saanene yöneldik her akşam işten sonra kendimiz gider kontrol ederdik hayvanları boş vakitlerimizde oradaydık yani sürekli hakim olmak gerek hayvanlar yem yerken yemeyenleri tespit etmek gerek veya bi rahatsızlığı olan sürekli yatan varsa hemen ayırıp gerekli müdahaleyi yapmak gerek.

Biz ilk önce hazır yem hatasına düştük malesef o biraz zorladı çiftliği yeni kurduğumuz zamanlar.Kesinlikle ve kesinlikle bu işle başlamadan 1 sene önce bahçeyi ekmek gerek bu olay tüm maliyeti %50 düşürüyor en az.

Birde hayvanların güdülme imkanı olması çok iyi olur hem hayvanın sağlığı hemde sütün kalitesini etkiliyor bu olay , ektiğiniz bahçenin bir kısmı çiftlik yakınında olursa çok iyi olur hem orada hayvanları güdersiniz hemde hayvanlar yemlenmiş olur :)

Bizede başlarda çok demişledi yani babama bayan kuaförünün hayvanlarla ne işi var işini yap boşver diye fakat kimseyi dinlemeyip yaptık vede pişman olmadık , babam hep araştırır türkiye genelindeki bu işi yapan en büyük çiftliklerle iletişime geçti internetten sürekli araştırdı çevre il ve ilçelerdeki çiftliklere gittik inceledik , aşılarını bile kendimiz yapıyorduk vs. Özetle demek istediğim sizinde söylediğiniz gibi Araştırmak , Hayvanları ve Çiftliği sürekli gözetim altında tutmak ve birebir ilgilenmek , Çiftliği doğru şekilde kurmak (baktığı cepe arazi eğimi vs.) gibi şeyler olduktan sonra gerçekten başarısız olunacak bir iş değil. İlk başta bir süre çiftlik düzene girene kadar biraz cepten yer fakat bir süre sonra kendi kendini döndürür üstüne kar bırakır 2x katlayarak büyür :)

Yazdıklarınız kadarıyla zaten bu işi araştırmışsınız bir bilgiye sahipsiniz bence hiç çekinmeyin bu işten.
Yine merak ettiğiniz birşey olursa seve seve yardımcı oluruz.

TigeR
17-10-2014, 20:40
İlerde imkanım olursa yapmayı istediğim iş inşallah birgün gerçekleşir

Gokturk01
17-10-2014, 20:47
Hayvancılık işine başlamayı düşünen arkadaşlar benden bir tavsiye yem giderlerini elinizden geldiği kadar az tutmaya bakın yoksa yeme çalışmış olursunuz.20.30 dönüm yer tutun yonca ekin en az 4 ile 5 biçim yaparsınız soya ekebilirsiniz.özellikle süt işi düşünen arkadaşlar mısır ezmesi ve mısır balyası verin glikoz ve fruktoz oranı çok yüksek.buğday ve arpa ekim zamanı direk çifçiden yıllık kullanacağınız miktar kadar arpa buğday alıp kendiniz ezme yaptırabilirsiniz..Bizde çiftçiyiz aynı zamanda saman balya makinamda var ben bu sene tarlada balyanın tanesini 4tl sattım alanda kar+nakliye koydu besiciye gelene kadar 8.5tl bulan yerler oldu 25kg saman balyası.

Cupra03
18-10-2014, 13:40
Yorum ve fikirler için teşekkürler arkadaşlar.

İşini severek yapmak,ilgi alaka,kendi yemini üretmek ve güzel rasyonlar hazırlayabilmek ve araştırmacı olmak bu işin kuralı.Bunlar yapılır ise,zarar etmek pek mümkün değil bence.Benimde hali hazırda Beyoğlunda elektronik müzik malzemeleri satan bir firmam var:) Çok alakasız bir iş tabiki,ama her geçen gün azalan ve büyük firmaların ezdiği bir sektör müzik piyasası,ve insan işini sevmeli,ben tiksiniyorum:)Hayvan ve toprak ile uğraşan insanların biraz daha az üç kağatçı olabileceklerini düşünüyorum.

İnşallah hayaim olan bu işe başlayabilirim.Bilgisi ve fikri olan arkadaşların paylaşımlarına ihtiyacım olacaktır,buradan paylaşılır ise çok sevirim.

SerkanYazgan.
18-10-2014, 14:44
Amcamların büyükbaş besi çiftliği var, 20 tane malla başladılar şuan 200e yakın. Yeri geldi her postada 10 tane mal öldü ama yılmadılar ve güzel paralar kazandılar. Bu sene etin kesim fiyatı kırşehirde 21.5 tl ye kadar yükseldi, 30 maldan 90 bin tl ye yakın paralar kazandılar. Zaten sistemi kurana kadar cepten yer fakat sistem oturunca devamlı nakit döngüsü oluyor. Çünkü yetişeni kesip yerine yenisi alıyorsun ve çark bu şekilde devam ettikçe nakite sıkışmıyorsun. En son aldığı mallar 2200-2250 lira arasıydı bildiğim kadarıylada devlet desteği mal başına 200 liraya indi (önce 300 dü), 2 bin lirada tüm masrafları tutuyor( yem,çoban vs.) kısaca mal yetişene kadar 4000 gibi masrafı oluyor. Kesimde üst üste 280-300 kilo ortalaması yakalanırsa basit hesap: 290*21 = 6090, 2000 net kar bırakıyor. 200 maldan 400 bin lira 10 aya bir kazanç, para olsa düşünmeden gireceğim tek iş :)

Bizim memlekette özelliklede bizim köy yolunda sağlı sollu herkesin besi çiftliği var, herkes bu işe başladı. İstanbuldan trilyonluk adamlar gelip 1000-2000 bin mal alıp başladılar. Desteği ve kazancı çok çok iyi bir iş.

Cupra03
18-10-2014, 15:02
Benim öncelikli yapacağım,kesimden ziyade süt üretimi,ve her yıl damızlık sayımı arttırmak.

free-hifi
21-10-2014, 13:41
Benim öncelikli yapacağım,kesimden ziyade süt üretimi,ve her yıl damızlık sayımı arttırmak.

aBİ SEN bu işe atıl bir sistemini kur geleceğim seni ziyarete Allah utandırmasın Şarköy de yapacağım bu işi ben istanbul her geçen günü beni uzaklaştırıyor