PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Emme Manifoldu Hacmi, Dizel arabada fark yaratır mı?

emre2blue
07-09-2013, 17:50
Merhaba,

Emme Manifoldu hacmi büyürse, veya küçülürse, dizel araçta ne gibi bir fark yaratır?
Söyle birşey olabilir mi? Hacim büyürse güç artar, küçülürse ekonomi artar, gibi bir oran olabilir mi? Tasarımı uygun olduğu sürece tabiki. Ayrıca Gaz kelebeği çapının büyümesi için de aynı soruyu sormak istiyorum.

Oznsrl
07-09-2013, 18:19
bunu bende merak ediyordum takipteyim :)

Omak
07-09-2013, 18:47
dizel de gaz kelebeği yoktur.

yakıt silindirin içinde sıkıştırılmış havaya enjektör ile püskürtülerek patlama sağlanır.

emre2blue
08-09-2013, 01:45
Benim arabamda var. JTDM1.9 Alfa 159, CommonRail olan birçok araçta olduğunu düşünüyorum. Performans almak için söküldüğünü biliyorum. Ama gerçekten Dizel araçta da benzinlide yaptığı görevi mi yapıyor bilmiyorum. Biryerde okuduğuma göre, dizeldeki kelebek sadece dolaylı yoldan tork ayarlamak için kullanılıyormuş. Ama emme manifoldu için ben de takipteyim. Bilen birileri vardır elbet.

berkay_aydin
08-09-2013, 01:47
Hacim büyürse güç küçülürse tork kazandırır bana göre, basıncı arttırılmış bir dizelde portpolish işe yarar :)

emre2blue
08-09-2013, 18:03
bende bazı yazılar buldum, onları okuyup yorumlamam gerekiyor. UP!

Omak
08-09-2013, 23:28
Benim arabamda var. JTDM1.9 Alfa 159, CommonRail olan birçok araçta olduğunu düşünüyorum. Performans almak için söküldüğünü biliyorum. Ama gerçekten Dizel araçta da benzinlide yaptığı görevi mi yapıyor bilmiyorum. Biryerde okuduğuma göre, dizeldeki kelebek sadece dolaylı yoldan tork ayarlamak için kullanılıyormuş. Ama emme manifoldu için ben de takipteyim. Bilen birileri vardır elbet.

sen egr valfi ile karıştırıyo olabilirmisin? :rolleyes:

Oz`
09-09-2013, 00:16
hacim herseydir :) emmedeki hacimi büyütmen cilindir basıncını yükseltebilmene olanak saglar üst devirlerde ama tabiki altlarda sana bir ölülük belirtir dizellerin birçoğunda kelebek yoktur evet
ama basıncı mazotu verdikce giderler sen basıncı içeriye hadddinden fazla bassan yavaslar 2-3 nedeni olabilir bunlardan biri Flow u yetmez fön makinası haline gelir diğeri ise bastığın basınc ciddd i sekilde geri tepeer 3 bar basarsın ama 1.6 ile aynı beygiri alırsın cünkü onu manifolda ordanda silindirlere sokmadığın için hiçbir işşine aramaz birçok insan derki ooo flow u yetio 3 bar basım EE basta içeri girmiyorki :)

ondan mütevelli emme manifoldunun hacimini sölemen lazım sana yardımcı olalim belkide gerçekten yeterlidir hesaplamak gerekir

emre2blue
09-09-2013, 08:03
sen egr valfi ile karıştırıyo olabilirmisin? :rolleyes:

Valf : Alfa Romeo 159 1.9cc jtdm Throttle Body (http://www.ebay.co.uk/itm/Alfa-Romeo-159-1-9cc-jtdm-Throttle-Body-48CPD4-/281031119514)
Manifold : ALFA-ROMEO-FIAT-SAAB-VAUXHALL-INLET-MANIFOLD-GASKET-1-9-JTD-CDTI-TiD-NEW-OE (http://www.ebay.co.uk/itm/ALFA-ROMEO-FIAT-SAAB-VAUXHALL-INLET-MANIFOLD-GASKET-1-9-JTD-CDTI-TiD-NEW-OE-/181209975957)

Omak
09-09-2013, 11:38
evet sanırım varmış öğrenmiş olduk fakat bunun benzinli araçlardaki gaz kelebeli ile bir e bir aynı işlevde olduğunu zannetmiyorum çünkü yakıt silindire enjektör ile veriliyor.

özgüncüm bu dizeldeki gaz kelebeği tam olarak ne işe yarar? neden vardır neden yoktur? benzinli araçlardaki gaz kelebeği ile bire bir aynı işleve mi sahiptir?

2 satır aydınlatırsan sevinirim çok merak ettim

emre2blue
09-09-2013, 12:06
*Basıncı yememesinde haklısın. Kapak giriş çapları ne ise ona göre basmak gerekiyor. Fazlasını devirine göre geçirmeyecektir.
*Geçen gün EGR'yi iptal etmek ve manifold temizliği yapmak için. Gerekli parçaları söktüm. Amacım ciddi problem yaratan, hızlanmadaki kara tren dumanını engellemek içindi. Aracımda 2010 yılında yüklenmiş bir yazılım var, iddaası 184HP + yakıt azalması falan. 1-2-3 viteslerde araç rölantide kendisini zor taşıyordu. CC ile giderken, devir 1500'e yakınken araç kendini taşıyamıyordu.
* Emme manifoldu tamamen dolmuş, 4. silindirin üzerini check-valve gibi kapatan bir top parçası vardı. Kelebek kirlenmiş, çap iyice daralmıştı. Ama bunda sorumluluğu olan EGR'nin içi temizdi ama yay kısmı tamamen kurum kaplanmış ve kendini kitlemişti. Giriş Flanşında conta tam takılmamış, ve dışarıdaydı.
* EGR hem giriş hemde çıkış flanşlarını yeniden yaptım. Geçişlerinide %90 civarında kısıtladım. Şu anda hata mesajıda almadım.
* Neyse sonuçta temizlikten sonra araç kendine geldi biraz, yalan söyleyen Yol bilgisayarım, ortalama yakıtta 1lt düştü. gerçeğini yakında anlayacağım.

Şimdi, araç bu halde iken değişiklikler yapacağım. Yazılım da gerekecek. EGR, KAT ve DPF iptali komple egzos, Yeni Turbo + FMIC veya W2AIC, gibi işlemlerede başlayacağım, ama manifold hakkında geçen W2A intercooler için bazı parçalar gördüm. Manifold'a bağlanabilen. Manifold'u da yeniden tasarlayarak onlarıda birleştirerek daha verimli bir araç yapmaya çalışıyorum. Bundan dolayı sormuştum. Zaten eski sahibi, 16Valf araçta 8 girişin 4 Valf kelebeklerini iptal etmiş, manifoldu kaynatmışlar. ama 2000 devire kadar alt devirler ölmüş.

GTTD
09-09-2013, 12:14
Bazı dizellerde var gaz kelebeği ama performansla ilgili bir katkısı olacağını sanmıyorum. ASV denen anti shudder valve var mesela vw dizellerinde. Araç vitesteyken ayağı gazdan çekince yakıt kesiliyor cutoff devresi sayesinde. Aynı şekilde cuttoff devreye girince ASV nin kelebeği de kapanıyo ve motora hava girmesi de önlenmiş oluyor. Böylece araç cutoffta iken titreşim ve ses azalmış oluyor. Sonuçta içinden hava geçen bi parça olduğu için polishlemek flow u artırabilir ama çok aşırı bir performans artışı vereceğini sanmıyorum

emre2blue
09-09-2013, 12:17
Olabilir. araçta debriyaj sensörü var ki başa bela. VDC, Hill Holder, Start&Stop için kullanıyor. vites değişimlerini de görebilir. Tabiki debriyaja basarak değiştirirsen :P

okan16
09-09-2013, 16:18
Emme manifoldunun çaplarının ve gider kısmının artırıılması elbetki volümetrik (hacimsel )verime olumlu katkısı olucaktır.İçten yanmalı motorlara emme zamanınında nekadar çok hava sokarsak okadar yanmada verim olucaktır.fakat bunların hepsinin optimum olması gereken oran ve hesaplamaları vardır elbet. her içten yanmalı motorda da farklılık belirtirler.Kurs (strok)hacmi,sıkıştırma oranı,yanma odası şekli ve hacmi,içeri alınan havada emme subabların açık kalma süresi hatta emme manifoldunun açısal kıvrımlarını bile dahil gösterebiliriz.Çünkü içeri alınan havanın hızı,basıncı,miktarı ve süresi bu özellikler ile tamamlanır. Bu spesifik özellikler ile uyum içerisinde olmaması Eşitliğin tutturalamadığı durumlarda rolantide bozukluk,kontrolsüz ve dengesiz çalışma ve yanma,alt devrlerde tepkimesizlik ve silindr içi takip hızının azalması v.b durumlarla karşılanılacaktır. Fizik kurullarında bernolli denklemi bu dile getirdiklerimizi tamamen cevap vermektedir aslında:)

gaz kelebeliği sorusuna gelicek olursak ; benzinli ve dizel araçlar günümüzde bilindiği gibi elektronik kontrol ünitesi altında yönetildiğinden,şoförün gaz pedalına tepkimesi ile motora napılması istediğini yanıtlamaktadır.İçeri alınacak havanın gaz kelebeği açıklığı ile silindir içersine alındığını bilmekteyiz.O anda aracın ECU'su giren havanın debisi ve miktarını belirleyp enjektörlere komut veriyor.Yeni dizel araçların kiminde tercih edilen gaz kelebeği yüksek devirlerde aracın limitötere girdiği vakit gaz kelebeğini otomatik olarak kendini kapatır ve silindir içerisine hava girişini engelleyerek motoru bi nevi korumaya alır.

bektas_talay
11-09-2013, 23:05
o kelebek motor stop ettiğinde sarsıntıyı önlemek için kapanıyor..

port polish işe yararmı dizelde bilmiyorum zaten emmeye yağ buharı vs ne ararsan giriyor o polish molish ne varsa kir tutat kurum tutar benden demesi :D en iyisi turbo büyüt bi temizlik yaptır oem e dön düz boru tat verir

emre2blue
12-09-2013, 11:32
Kelebek ayrıca, devir kesici görev de yapıyormuş.