PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yeni ev sahibim evden çıkarıyor.yardım

em-R
08-09-2013, 21:30
abiler arkadaşlar belki aramızda avukat yada daha önce başından geçmiş birileri vardır,
7 temmuz 2013 tarihinde bir ev kiraladım , ev sahibi ile kontratımızı yaptık eve taşındık.
ev sahibim evi sattı ve yeni ev sahibi beni evden çıkarmak istiyor.

yeni ev sahibi resmi olarak bana yeni ev sahibi olduğunu bile bildirmedi.

bu durumda benm yasal haklarım nelerdir bilginiz varmı?

beni en erken evden ne zaman çıkarabilir ?

kiramı arttırmak isterse arttırabilir mi ?

hepinize teşekkür ederi şimdiden.

lucky Jackal
08-09-2013, 21:32
avukat değilim ama çıkartamaz, kontratın devam ediyorsa,kontratım bitene kadar oturucam de hiç bir şey yapamaz,kiranıda arttıramaz.

kelalper
08-09-2013, 21:44
aynen kiracıları koruma yasası diye bişey var. Kontratı evle yapıosun. Kontratın sonuna kadar bağlayıcılığı var. Dava açsada çıkaramaz sen kiranı adamın hesabına yatırdığın sürece. Elden sakın verme.

Mivec_4G63
08-09-2013, 21:48
Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa....

Yani, yukarıda sayılan zorunluluk hallerinden biri var ise, yeni malik satış yapıldıktan sonra 1 ay içerisinde "yazılı" olarak durumu sana bildirmek "koşuluyla", bu bildirimden 6 ay sonra açacağı dava ile kira sözleşmesini sonlandırabilir. Altını çiziyorum, yukarıda sayılan haller olacak ve satıştan 1 ay içinde yazılı olarak sana bildirecek. Ya da sen 7 temmuz 2013'de kiraladın evi 1 senelik diyelim, seni en erken 2014'ün 7 temmuzdan, 2014'ün 7 ağustosuna kadar 1 ay içinde açacağı dava ile tahliye edebilir. Velhasıl ilk durumda hiç yoktan 6-7 ayın var en kötü ama dediğim gibi 2 şarta dikkat et, diğer halde 1 sene sonunda, 1 ay içinde açılacak dava ile tahliye edilirsin. Ancak kiralarını düzenli olarak ödemen gerekiyor. Aksi halde noterden çekilecek 2 haklı ihtar ile temerrütten dolayı hiç beklemeden seni çıkarabilir. Hakkında hayırlısı olsun.

Oznsrl
08-09-2013, 22:26
mahkeme ıvır zıvır uğraşsa bile çok çabuk sonuçlanan bişey değil o. 4 aylık bi emlakçılk tecrübem olmuştu yasal dayanağı yok heralde ama bi keresinde evi satın alan oturan kiracının emlakcı komisyonunu ve taşıma masrafını ödeyerek tatlıya bağlanmıştı bi konuşmayı dene istersen

pcvirus
09-09-2013, 02:19
arkadas açıklamış zaten dostum elinde imzalı kontratın varsa hiç bi halt edemezler bu senin hakkın kesinlikle adamın seni kna etmesine izin verme
adama da parayı arkadasın dediği gibi elden verme senden aldıgı kiranın bile vergisini ödemek zorunda ev sahibi
haklı sensin kendini ezdirme parasını verip oturuyorsun

Karakuş
09-09-2013, 04:11
Kiralananı sonradan edinen kişi, onu kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut veya işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa....

Yani, yukarıda sayılan zorunluluk hallerinden biri var ise, yeni malik satış yapıldıktan sonra 1 ay içerisinde "yazılı" olarak durumu sana bildirmek "koşuluyla", bu bildirimden 6 ay sonra açacağı dava ile kira sözleşmesini sonlandırabilir. Altını çiziyorum, yukarıda sayılan haller olacak ve satıştan 1 ay içinde yazılı olarak sana bildirecek. Ya da sen 7 temmuz 2013'de kiraladın evi 1 senelik diyelim, seni en erken 2014'ün 7 temmuzdan, 2014'ün 7 ağustosuna kadar 1 ay içinde açacağı dava ile tahliye edebilir. Velhasıl ilk durumda hiç yoktan 6-7 ayın var en kötü ama dediğim gibi 2 şarta dikkat et, diğer halde 1 sene sonunda, 1 ay içinde açılacak dava ile tahliye edilirsin. Ancak kiralarını düzenli olarak ödemen gerekiyor. Aksi halde noterden çekilecek 2 haklı ihtar ile temerrütten dolayı hiç beklemeden seni çıkarabilir. Hakkında hayırlısı olsun.

Noktası virgülüne kadar katılıyorum. Daha dün finaline girdim, borçlar hukukundan:D

Orhan
09-09-2013, 07:22
başka evi yok ve kendisi de kirada oturuyorsa çıkartabilir

phoenixs
09-09-2013, 10:31
Bildiğim kadarıyla evi satın alan arkadaş senin kiracı olduğunu ve kontrat yapıldığını alırken bildiği için hiçbirşey yapamaz yukarı da da zaten ayrıntı verilmiş biraz diş gösterin bence bide parayı hesaba yatırın elinizde kanıt olsun

yusufvozkan
09-09-2013, 10:34
istersen en az 1 bucuk yıl daha oturabilirsin kirayı banka ile öde
biz aldığımız evden kiracıyı kontratı bitmesine rağmen mahkeme ile çıkaramadık rahat ol.

Yiğit G.
09-09-2013, 11:10
çıkartabilir ama nasıl ne sürede ? Şöyleki bizim kontratımız bitmesine ragmen , oturma zorunlulugum olmasına ragmen 1 sene boyunca çıkartamadık kiracımızı... Bütün yasalar kiracıdan yana.Birazda acitasyon yaparsan mahkemede allah allah... baya uzun kalırsın...

kelalper
09-09-2013, 12:18
bi de şu var şu an için mantık olarak sen haklısın kontratın var elinde. Ama kontrat sonunda da zorla oturmaya devam etme nasılsa çıkaramaz diye. Kontrat sonuna yakın bir ev bul ve ayrıl. İnsaniyet için.

em-R
11-09-2013, 10:19
herkese cok tesekkur ederim sanirim beni kontratim bitene kadar cikaramaz evi aldi ve bir ay coktan gecti

By_emre
11-09-2013, 10:21
Oturucağız zaman içinde uygun bir yer bulup oraya geçmek daha iyi olur uğraşmamış olursun adamda yeni ev almış oda oturmak isteyebilir

darkmoon
11-09-2013, 10:45
sadece şöyle çıakrtır mesela kirayı bir hafta geç ödedin oda bir hafta geçer geçmez vakit kaybetmeden gitti bir ihtarname çekdi sana sonra aynısı tekrar oldu gene geç ödedin ikinci ihtarnamede otomatikman artık ev sahibinin tahliye hakkı doğuyor..

bir yıl içinde sana iki kez ihtarname çekerseki buda kirayı geç ödemen yada ödememen yada pis biriyse elden vermişsen ödemedi bana demesiyle olur o zaman tahliye hakkı doğuyor..

uzlaşamaya gitmek ama en güzeli arkadaşımın başınada bire bir aynısı geldi yeni ev sahibiyle uzlaşdılar ev sahibi, yeni ev bulana kadar bir, bir buçuk ay kira vermeden oturmalarına vede depozitoyu geri vermeye ve taşıma nakliyat ücretlerinide ödemeyi kabul edince arkadaş çıkmışdı..

mhmtyyl
11-09-2013, 11:59
Birader gayrimenkul sektöründeyim
Kira kontratın elindeyse kira bitim süresine kadar sana hiç bişe yapamaz.
Yapsa bile devlet kiracıdan yana

TaGo
11-09-2013, 12:04
Bunun en ahlaki durumu bence; sizin yeni ev sahibiniz ilede bir karşılıklı kontrat yapmanız. Yada size bir süre yeni ev bulma için zaman tanıması vede taşınma masraflarınızı karşılaması.

em-R
11-09-2013, 16:07
soyleki yeni ev sahibi kredi odemesi oldugunu ve kirayi ayın 3 unde yatirmami istedi bnde yatiramiycagimi ama yatirmaya calisacagimi soyledim fakat yatiramadim ve 2 gun gec yatiriyodum ki aradim fakat yatirmamami ve cikmami istedi yani bn yinede erken yatirmis olucaktim fakat onun bu denli ters hareketine karsi acikcasi hic ugrasmiycam gitsin once yeni ev sahibi olduguna dair bana bir rasmi belge sunsun sonrada pasa pasa 1 yil oturucam madem benm boyle bir hakkim var sonusa kadar kullanicam

boosted_pug
11-09-2013, 16:13
Benzer durumda ben evi tahliye ettim yukarıda arkadaşların yazdığı şeyler doğru kendi oturacaksa sana bir ay içinde noterden ihtar çekerek kontratın bitmeden seni tahliye ettirebilir kontrat bitim tarihine bir ay kala yine sana ihtar çektirip kontrat biter bitmez seni çıkartabilir bunları yapmazsa kontrat uzar sen oturmaya devam edersin bunlar haricinde yine kira geç ödenmesinde iki kere ihtarda tahliye hakkı doğar

esmerserseriler
11-09-2013, 19:36
sana 2 ay önceden noterden ihbarname yollaması gerek:) yollamadıysa sıkıntı yok.. oturmaya devam:)