PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Phonebloks

darkmoon
12-09-2013, 14:56
Eğer bu telefon üretilirse bildiğimiz telefon devri sona erer.

yep yeni bir çağa geçeriz modüler telefon devri..
artık telefon alıp satmakdan ziyade modül alıp onu o günkü durumumuza göre custom etmemiz yeterli olur.. :)

oDAw7vW7H0c

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oDAw7vW7H0c

Yogi
12-09-2013, 15:01
süper fikir acaip hoşuma gitti ama Türkiyede tutmaz şekilci millet olduğumuzdan iphone ve samsungdan şaşmayız:)

34tb9544
12-09-2013, 15:04
Link atarmisiniz

aslan
12-09-2013, 15:05
Darkmon abi link lütfen
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/154418-borked.html

darkmoon
12-09-2013, 15:06
Bu geçmişde tuşlu telefonlardan dokunmatik smart phone lara geçmek gibi bir şey yep yeni bir devir başlar telefon sektöründe bence.. :)

support desteği arıyor fikir sahibiki kesin bulur gibime geliyor bir firma kapar bu projeyi..

samsung ile apple ın tekelini kırmak isteyen bir sürü firma vardır. :)

Pardon unuttum düzenledim linki attım..

Dodoo
12-09-2013, 15:10
Çok değişik birşeymiş :)

urukain
12-09-2013, 15:12
fikir gerçekten çok hoşuma gitti ama küçük bi sorum var bu kadar esnek bi cihaz nasıl bir işletim sistemiyle çalışıcak(tek bi işletim sistemi (ios gibi) her cihazda mı çalışıcak yoksa android gibi versiyon versiyon mu olucak)

darkmoon
12-09-2013, 15:16
fikir gerçekten çok hoşuma gitti ama küçük bi sorum var bu kadar esnek bi telefon nasıl bir işletim sistemiyle çalışıcak

Sorunun cevabı zaten kendi içinde saklı. :) piyasada yaygın olan iki tip işletim sistemi var biri ios biri android.. apple bu tip bir şey üretse zaten ios olur içinde..

Diğer firmalarda zoraki mecburiyetten Android kullanmak zorundalar başka şansları pek yok..

Mutu
12-09-2013, 15:21
"electronic devices are not designed to last" :)

mrtysn
12-09-2013, 15:42
Inanilmaz mantikli, uygun bi isletim sistemiyle stabilitesini saglarlarsa kesinlikle cok satar bu proje :)

darkmoon
12-09-2013, 15:58
support sayfasından

http://puu.sh/4pojM.png

imprezaWRC
12-09-2013, 16:00
Fikir şahane, yanlız rica edeceğim bunu Apple yapmasın, sonra customize yaparken, o taktığın parça diğer parçalarla uyumlu değil, hadi git update et öyle gel, aaa update olmuyor mu, iyide anam senin telefona desteği kesmişiz, ay pardon :D :D der, adamı deli eder. (taktım apple ve iphone'a, ama çok sürmez, yakındır geçer :heyoo::heyoo: )

Dodoo
12-09-2013, 16:07
Apple a kalırsa parça başı 50-100$ dan satarlar, mahvederler bizi :D

imprezaWRC
12-09-2013, 16:11
Apple a kalırsa parça başı 50-100$ dan satarlar, mahvederler bizi :D

Hangi 50 hangi 100, sen çok iyimser düşünmüşsün, acaip bir para isterler. Hatta her parçanın S'sini, C'sini ...vs'ni çıkartırlar, senin telefonundaki deliklere uyumsuz olsun diye i..neliğine bir bacağını beşgen falan yaparlar, görürsün update'i mupdate'i :D :D :D

Ufuk
12-09-2013, 16:21
Günümüzde karıya kıza hava olsun diye ıphone 5 alanlar varken çokta aman aman satacağını düşünmüyorum.

Dodoo
12-09-2013, 16:27
Hangi 50 hangi 100, sen çok iyimser düşünmüşsün, acaip bir para isterler. Hatta her parçanın S'sini, C'sini ...vs'ni çıkartırlar, senin telefonundaki deliklere uyumsuz olsun diye i..neliğine bir bacağını beşgen falan yaparlar, görürsün update'i mupdate'i :D :D :D

Abi bir sürü parça var ya, o bakımdan abartamazlar fazla :D Onu sök bunu tak bunu tak onu sök ohoo :D

cookies
12-09-2013, 16:28
Siz onun fiyatını 1999 tl'den piyasaya sunun yok satar..
Amaç IOS GB wifi S4 Android Ram fln değil ki.. 1999 lira olması.. İşte bütün mesele bu!*

gcapraz
12-09-2013, 16:31
mantık güzel kullanışlı

fakat teknik olarak böyle birşey mümkün degil. ana kart tüm parçalara aynı şekilde tık diye oturup çalışma olayı teknik açıdan çok zor. masaüstü pc nin kasası şeklinde düşünülmüş ki onlarda bile teknoloji günümüzde ne kadar çok degişiyor... masaüstü pc kasası aynı mantık

Gunes G.
12-09-2013, 16:45
Fikir guzel ama garanti kapsami ne olacak? Ben kendim takip cikartamazsam hicbir esprisi olmaz bu cihazin, e muhtemelen kullanicinin sokup takmasina da izin vermezler garanti maranti diye.

Ee ne anladim simdi ben bundan?

Bu arada inceden bir Philips reklami gordum, ekrani degistirdiginde "new device installed" yazan yerin altinda uretici philips yaziyor. Philips birseyler ceviriyor sanirim :)

darkmoon
12-09-2013, 16:45
mantıken mümkün gibime geliyor zaten bu telefonda takılıp çıkarılan modüllerin hepsi normalde ana karta gömülü modüller adam sadece bunları seyyar modüler tak çıkar tarzında düşünmüş..

anakartın üstünde bir çalışmayla bence hallolabilicek bir şey gibime geliyor bize düşündükmü zor gelebilirde üç beş mühnedis oturup tasarlasa onlara herhalde zor gelmez..

neticede bugünde ramler ekrankartları hdd ler dahil zaten pek çok şey laptop desktoplarda taşınabilir external modüler tek işlemci gömülü oda gereksiz diye modüler değildir :) gerekli olsa onu bile modüler yapabilirler..

zaten bu modüler furyası çıkarda üstüne birde tutarsa tabletlere laptoplara netbooklara kadar yayılır..

her anakartın bir noktaya kadar maksimum işlemci ram v.b desteği olucakdır illaki ama bu hersene telefon değiştiriceğimize en azından 5 senede bir değiştirmemize neden olsa tüketim mesafemizi uzatsa bence yeterli olur gibime geliyor . :)

burkaykalyon
12-09-2013, 16:48
Fikir güzel uygulanabilirse çok ta güzel olur ancak içindeki elektronik devre bakımından düşünüyorum ben. İşimden dolayı yani :D O pinlerin ana karta temas edipte işlemciyle birleşmesi çok meşakkatli iş.

Çünkü illaki kamera modülü taktığımızda onu kontrol edecek bir işlemci olması şart. Eee işlemci sabit kalacak. Kafadan 1 blok sabit. Hadi kamerayı koyduk. E ses modülü de lazım. Mikrofon da sabit olacak. Falan filan uzar gider :D

Ancak şu şekilde olur. Sabit 3-5 modül(Sim yuvası, bluetooth, anten, ses vb.) olur. Ona göre bir konfigürasyon ayarlanabilir ancak ne kadar opsiyon olabilir ki? Kamera? GPS? Wireless? Aha bitti özellikler :D

Sonuç olarak. Bence şu haliyle saçma. Geliştirilebilirse çok iyi olur tabi...

F.Esen
12-09-2013, 16:58
Ancak şu şekilde olur. Sabit 3-5 modül(Sim yuvası, bluetooth, anten, ses vb.) olur. Ona göre bir konfigürasyon ayarlanabilir ancak ne kadar opsiyon olabilir ki? Kamera? GPS? Wireless? Aha bitti özellikler :D

Sonuç olarak. Bence şu haliyle saçma. Geliştirilebilirse çok iyi olur tabi...

okadar basit düşünme sadece çekim kalitesi için kaçtane objektif alınıyor yada sadece ses kalitesi için kaç tip kolon var ? senin işine 100 metre wifi yarar benim işime 5000 m basit 3 özellik bile içinde 100 lerce çeşitlenebilir heleki pil olayı kişiye göre çok fazla değişkenlik gösterir onun üstüne usb hdmı rs 232 girişide ekliyebilirsin yada ne bileyin en basitinden kendi işim için bi shore metre ekliyebilirim mevzuat çok uzar yani öyle kısıtlı kalmaz bence...

darkmoon
12-09-2013, 17:06
Aynen her şeyi geçdim pilin bile modüler olabilmesi başlı başına bam başka bir avantaj bugün iphone samsunglara bile bir sürü ekstradan pil için kılıflar kapaklar tasarlanıyor insanlar şarj cihazı yanında geziyor..

benim şehir içinde işime 2000mah yarar bir gün rahat götürür uzun yola çıkarım şarj etme fırsatım olmaz o zaman 3000 yada 4000 mahlık batarya takarım..

şehir içinde gps pek işine yaramaz agps yeterince iş görür campinge gidersin trakkinge gidersin yada 3g internetin olmadığı yere gidersin dağ başına o zaman takarsın gps modülünü pusulan olur navigasyon haritan olur direk uydudan elin ayağın olur. :)

daha çok çeşitlenebilir yaşam tarzlarına konumara göre..

burkaykalyon
12-09-2013, 18:04
okadar basit düşünme sadece çekim kalitesi için kaçtane objektif alınıyor yada sadece ses kalitesi için kaç tip kolon var ? senin işine 100 metre wifi yarar benim işime 5000 m basit 3 özellik bile içinde 100 lerce çeşitlenebilir heleki pil olayı kişiye göre çok fazla değişkenlik gösterir onun üstüne usb hdmı rs 232 girişide ekliyebilirsin yada ne bileyin en basitinden kendi işim için bi shore metre ekliyebilirim mevzuat çok uzar yani öyle kısıtlı kalmaz bence...

Iste bir nevi bundan bahsediyorum aslinda ben. Herkesin her ihtiyaci farkli olacak ve talep farkli olacak. 5000 ayri modul mu yapicaklar? Ben sim kart vs derken sabit olacak ozelliklerden bahsettim.

darkmoon
12-09-2013, 19:41
yaparlar storeda yaparlar tatlı tatlı para kazanırlar modül falan sattıkça :)

Jam da Joker
12-09-2013, 19:51
shut up and take my money

Yorum güldürdü :)