PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hava/Yakıt Karışımı Değerim Normal Mi?

ragıp
12-09-2013, 15:34
Aracımda AEM Wideband AFR mevcut. Değerleri oradan takip ediyorum. Sormak istediğim konuya gelirsek;

Araçla gerek WOT esnasında, gerek hafif gazlama sırasında vs, karışım oranımın gayet doğru olduğunu görmekteyim.

Fakat ayağımı gazdan tamamen çektiğim takdirde (gerek yarım gaz bastıktan sonra gerekse tam gaz bastıktan sonra, farkı yok) karışım 13,5 civarına geliyor (bu esnada hala gaza basmamaktayım) ve ardından tekrar 14,7 civarına dönüyor.

Yani gaz kestiğim zaman bir-iki saniye için araç 13,5 civarında biraz zengin oluyor. Bu durum stabil olarak mevcut, arada sırada olan bir şey değil. Bu durum normal midir? Yoksa gereksiz yakıt mı tüketiyorum?

Acaba manifoldda kalan yakıt yanıyor olabilir mi?

1.6 VTi
12-09-2013, 15:42
Aracın otomatik olduğunu varsayıyorum dolayısıyla ayağınızı gazdan çektiğinizde boşa mı atıyor vitesi yoksa viteste mi kalıyor bilmiyorum. Eğer, ayağınızı gazdan çektiğinizde araç viteste kalıyor ise o değerleri görmemeniz lazım çünkü belli bir süre(1-2sn) aracın enjektörleri Cut-off(tamamen kapatması) yapması gerekir. Bence normal değil ama dediğim gibi Amerikan araçlardan pek anlamam, bilen arkadaşlar yazar...

Maxi
12-09-2013, 16:27
normalde gazda ayak çekildiğinde enjektörler kapanır 20 afr görmeniz lazım
tekrar gaza basana kadar
ama araç otomatik olduğu için acaba boşamı atıyor ?

birde
gazdan ayak çekildiği anda 1sn falan (hatta daha kısa) karışım zengine gider anlık olarak bu normaldir.

President
12-09-2013, 16:34
Araç cut-off moduna geçmiyor gibi algıladım ben yazılanlardan.

KA®ANLIK
12-09-2013, 16:40
arkadaşın bahsettiği ilk 1 saniyelik olay.

aynısı bende de oluyor...
gazdan ayağımı çektiğimde ilk 1 saniyelik bir kısımda araç zengine gidiyor, sonra cut-off a geçiyor direk... belki 1 sn bile değil... yarım saniyelik anlık bir olay... hemen akabinde cut-off devreye giriyor ve 22.4 oluyor afr...

etrafımdaki 1-2 arabada da aynı olay var, normal bir süreç zannediyorum...

ragıp
12-09-2013, 17:09
Tahmininizde yanılmamışsınız, otomatik şanzıman mevcut.

Aslında açıkçası bende cut off da olmuyor gazdan çektiğimde, rölanti karışımına geçiyor araç. Yani 14,7 civarına geliyor.

Bununla birlikte, şayet yüksek hıza çıkıpta (mesela 200 km/s) gazdan ayağımı çekersem, araç devri 2000 d/d'ya gelene kadar afr değeri okunamayacak kadar fakirleşiyor, cut-off'a geçiyor sanırım. 2000 devre geldiği anda tekrar rölantideki değere geçiyor. Bunu da ek bilgi olarak söylemiş olayım, belki faydalı olur.

President
13-09-2013, 11:32
Tahmininizde yanılmamışsınız, otomatik şanzıman mevcut.

Aslında açıkçası bende cut off da olmuyor gazdan çektiğimde, rölanti karışımına geçiyor araç. Yani 14,7 civarına geliyor.

Bununla birlikte, şayet yüksek hıza çıkıpta (mesela 200 km/s) gazdan ayağımı çekersem, araç devri 2000 d/d'ya gelene kadar afr değeri okunamayacak kadar fakirleşiyor, cut-off'a geçiyor sanırım. 2000 devre geldiği anda tekrar rölantideki değere geçiyor. Bunu da ek bilgi olarak söylemiş olayım, belki faydalı olur.

Cut off zaten bu şekilde çalışır. Yani gaza basmadığınız her durumda motora yakıt gelmez AFR 20 seviyesine gider. Motor ortalama 1750 rpm civarına geldiğinde ise motorun stop etmemesi için araç rolanti moduna geçer tekrar yakıt verilir.

ragıp
13-09-2013, 12:53
Cut off zaten bu şekilde çalışır. Yani gaza basmadığınız her durumda motora yakıt gelmez AFR 20 seviyesine gider. Motor ortalama 1750 rpm civarına geldiğinde ise motorun stop etmemesi için araç rolanti moduna geçer tekrar yakıt verilir.

Öyleyse, durumun normal olduğunu söylüyorsunuz.