PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Coilover için yay arıyorum

Hakan Girginer
13-09-2013, 01:18
Beyler,

Coilover için 65mm iç çaplı, 200mm serbest yükseklikte,

5 Kg - 275 lb/in (2 adet) ve

4 Kg - 225 lb/in (2 adet)

ya da

6 Kg - 325 lb/in (2 adet) ve

5 Kg - 275 lb/in (2 adet)

yay bulabilir miyim?

Bu tür yayların satıldığı ya da imal edildiği yerler konusunda bilgisi olan varsa ve burada paylaşabilirse çok makbule geçecek.

(Evet, kendi coilover sistemimi yapmaya karar verdim)

Bu arada, bu yaylar için kovan (sleeve) de bakınıyorum doğal olarak.

Teşekkürler.

uqur
13-09-2013, 07:47
imes sanayi sitesinde yaysan diye bi firma var bi kaç yer daha var sanırsam da aklıma gelen bu
YAYSAN Yay makina Hırdavat Otomotiv İnşaat Sanayii ve Tic. Ltd. Şti (http://www.yaysan.com/)
Kayalar Yay Resmi Web Sitesi (http://www.kayalaryay.com/orderform2.php)

uqur
13-09-2013, 07:49
YAY-BANT Yay Sanayi (http://www.yay-bant.com.tr/iletisim.asp)

Hakan Girginer
13-09-2013, 13:47
Bu verilen imalatçıların hiçbiri otomotiv yayı yapmıyor maalesef.

Hakan Girginer
19-09-2013, 01:52
OHA diyorum.

Koca memlekette yay yok.

Elinde olanın da bilgisi yok.

"Şöyle iyiyiz, böyle gaddarız" diye reklam yapan bir imalatçı ile görüştüm, adam bana açık açık "abi, elimizde üç tür yay var, yumuşak, orta ve sert, arabasına göre takıyoruz gidiyor" dedi.

Ne yay sıkışma değerlerinden haberi var, ne salınım frekansından, ne de uzunluk/sarım sayısı vs hesaplarından... Yayların ÇAPINI bile ölçmeye tenezzül etmemişler.

Neden güzel yurdumda her halt en cahil seviyede olmak zorunda?

Bir araca 2Kg/mm ile 12 Kg/mm arasında yay takılabilir. Seçilen değerler aracın kullanım amacına, ön/arka yay oranına, motor gücüne, kullanılan viraj demirlerinin özelliklerine, arzu edilen FRC yüzdesine, bump stop uzunluk ve sertliğine, amortisör hareket mesafesine, toplam araç salınım frekansına, yapılacak camber/toe ayarlarına göre değişir.
Hadi sertlik derecesine karar verildi diyelim, bu noktada yayın serbest (yüksüz) uzunluğu tüm bu veriler doğrultusunda süspansiyon geometrisini baştan değiştirir.
Bu arada, bu yaylar ile birlikte çalışacak amortisörler de bambaşka bir kitap konusu zaten.

Kusura bakmayın, bin tane mail atıp bir o kadar da telefon macerası yaşadıktan sonra yurdum dahilinde adam gibi bir teknik çözüm bulmak konusunda hiç mi hiç hevesim kalmadı.

Bu da, şu demek oluyor:
Pek yakında ilginç bir DIY süspansiyon konusu açacağım.
Şu anda malzeme toplamak için hazırlık yapıyorum.
Hedef ise kompresyon oranlarının rebound oranlarından daha yüksek olduğu, alçaltılmış ama daha uzun hareket mesafesi olan amortisörler üzerinde hem bozuk yolda konfor veren, hem de performans sürüşlerinde tutarlı davranan, %61 FRC değerlerinde bir düzenek...

ontheair
19-09-2013, 10:02
OHA diyorum.

Koca memlekette yay yok.

"Şöyle iyiyiz, böyle gaddarız" diye reklam yapan bir imalatçı ile görüştüm, adam bana açık açık "abi, elimizde üç tür yay var, yumuşak, orta ve sert, arabasına göre takıyoruz gidiyor" dedi.

Ne yay sıkışma değerlerinden haberi var, ne salınım frekansından, ne de uzunluk/sarım sayısı vs hesaplarından... Yayların ÇAPINI bile ölçmeye tenezzül etmemişler.

...

Hedef ise kompresyon oranlarının rebound oranlarından daha yüksek olduğu, alçaltılmış ama daha uzun hareket mesafesi olan amortisörler üzerinde hem bozuk yolda konfor veren, hem de performans sürüşlerinde tutarlı davranan, %61 FRC değerlerinde bir düzenek...

Yurdumuzda her şey en cahil seviyede olmak zorunda çünkü millet olarak cahiliz. Sizin gibi 3-5 kişi haricinde bu bilgileri merak edip soran olmayınca o adamlarda bu konuda herhangi bir çalışma yapmamıştır...

Bahsettiğiniz süspansiyon set-up'ını merakla bekliyorum. Çünkü bu set-up otomobil firmalarının üzerinde her zaman çalıştıkları henüz tam olarak optimum noktanın bulunamadığı bir ayar.

Kolay gelsin.

Ramiz
24-09-2013, 17:30
OHA diyorum.

Koca memlekette yay yok.

Bir araca 2Kg/mm ile 12 Kg/mm arasında yay takılabilir. Seçilen değerler aracın kullanım amacına, ön/arka yay oranına, motor gücüne, kullanılan viraj demirlerinin özelliklerine, arzu edilen FRC yüzdesine, bump stop uzunluk ve sertliğine, amortisör hareket mesafesine, toplam araç salınım frekansına, yapılacak camber/toe ayarlarına göre değişir.
Hadi sertlik derecesine karar verildi diyelim, bu noktada yayın serbest (yüksüz) uzunluğu tüm bu veriler doğrultusunda süspansiyon geometrisini baştan değiştirir.
Bu arada, bu yaylar ile birlikte çalışacak amortisörler de bambaşka bir kitap konusu zaten.

Kusura bakmayın, bin tane mail atıp bir o kadar da telefon macerası yaşadıktan sonra yurdum dahilinde adam gibi bir teknik çözüm bulmak konusunda hiç mi hiç hevesim kalmadı.

Bu da, şu demek oluyor:
Pek yakında ilginç bir DIY süspansiyon konusu açacağım.
Şu anda malzeme toplamak için hazırlık yapıyorum.

o yaycının bu kadar bilgisi olsa üniversiteye fizik bölüm başkanı yaparlardı heralde :D

onursumer
24-09-2013, 17:45
kolay gelsin konuyu merakla bekliyorum şu konular hakkında ciddi oğrenilmesi gereken şeyler var açıp okusamda tam oturtamıyorum uygulamalı olursa daha iyi olur :)

Kahn23
24-09-2013, 17:50
Makyay'ı araştırın bi isterseniz. Tr.'nin en büyük yay üreticilerinden biridir.

Hakan Girginer
24-09-2013, 18:27
Makyay'ın sitesine baktım, otomotiv alanında süspansiyon haricindeki yayları yapıyorlar.

Hakan Girginer
24-09-2013, 18:51
Bu arada, amortisör dinamometresi konusunda ilginç maceralar da yaşadım.

Anladığım kadarı ile yurdum dahilinde faaliyet gösteren süspansiyon uzmanları, tuning merkezleri, yarış/ralli araçları hazırlayanlar sadece kataloglardan seçtiklerini takıyorlar.

Çok yere telefon ettim, amortisör dinamometresinin ne olduğunu anlatmaktan dilimde tüy bitti.

Baktım olacak gibi değil, aklıma üniversiteler geldi.
İstanbul Teknik Üniversitesi umutsuz çıktı.
Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Fakültesi bünyesinde Otomotiv Mühendisliği Bölümü var. Dehşet laboratuvarları var diye yazıyor web sitelerinde.
Onları da aradım, sonuç yine hayal kırıklığı...

Düşünürken bu sefer Türk Standartları Enstitüsünü arayayım bari dedim.
Gebze'de makine Laboratuvarları var. Otomotiv testleri de burada yapılıyor.
Aradım ve TC dahilindeki TEK süspansiyon test görevlisine ulaşabildim. Adam bana bu testin yapıldığı müjdesini verdi. (TSE 3034 standardın adı bu arada)...

Ne var ki, bu test taşeron firmaya yaptırılıyormuş ve amortisör başına 250 TL civarı bir para alıyorlarmış. Toplamda 2000 TL ve iki kere kargo parası yani.
(Önce baz testi, arkasından modifikasyonlar tamamlanınca teyit amaçlı test, çarpı 4 amortisör, 2000 TL tutuyor.)

Bu da bana fazla kazık geldi. Aramaya devam edeyim bari dedim...

Taşeron firmanın Bursa'da Maysan Amortisör fabrikası olduğunu öğrendim.
Bu aşamada Maysan ile irtibata geçeceğim.

Diğer yandan, Tofaş'ın ArGe bölümünde de amortisör dinamometresi olduğu bilgisini aldım.
Bunun için Tofaş bünyesinden bir "tanıdık" bulmam gerekecek.

Diğer yandan Ford/Otosan fabrikalarında bu cihazın mevcut bulunup bulunmadığını araştırıyorum.

Yakın zamanda elimde 4 amortisör ile kapı çalmaya başlayacağım yani.

Azim ve beton... O beton delinecek. O kadar.

Bu arada, amortisör dinamometresi nasıl bir şey derseniz, buyrun:

http://www.roehrigengineering.com/images/3vs%203%20hp%20shock%20damper%20dyno%20dynamometer .jpg

CagkaN
24-09-2013, 19:03
sizin çareniz malesef türkiyede değil abd'de Ground Control Firmasına ulaşın eibachta üretiliyor yaylar ve sizin istediğiniz gibi custom yay yaptıklarını söylüyorlar sitesilerinde.

kolay gelsin :)

Ramiz
24-09-2013, 19:18
O aletin minyatür unden 97 yılında arçelik fabrikasında vardi çamaşır makinesi amortisör lerini test ediyorduk

Hakan Girginer
24-09-2013, 19:29
sizin çareniz malesef türkiyede değil abd'de Ground Control Firmasına ulaşın eibachta üretiliyor yaylar ve sizin istediğiniz gibi custom yay yaptıklarını söylüyorlar sitesilerinde.

kolay gelsin :)

Ground Control sattığı takıma 400 Dolar istiyor VE Türkiye'ye göndermem diyor.
Başka satıcıdan/bayiden alırsan yay seçeneği olmuyor.

Ben yay buldum (İngiltere) ama önce amortisör/yay uyumunu sağlamam lazım.

Olay sadece "kafadan basmak" değil.
Doğru bir süspansiyon ile 1G'nin üzerinde yanal tutunma elde etmek çok mümkün benim velette.

Hakan Girginer
25-09-2013, 22:47
Bugün Namiştayn'a gittim, Şakir Usta ile tanıştım.

Çok ilgilendi, amortisörleri verdiğim özelliklere göre hazırlayabileceğini, hiç sorun olmayacağını söyledi.

Gelişme var yani.

EREN34
25-09-2013, 22:57

Çok ilgilendi, amortisörleri verdiğim özelliklere göre hazırlayabileceğini, hiç sorun olmayacağını söyledi.

Gelişme var yani.

Şakir usta ölçme biçme konusunda nasıl bilmiyorum ama el yordamı ile 106ıma coil yapmıştı zamanında (askerden yeni geldiğinde) 1 seferde herşey 4/4lük olmuştu...

BıD-Clio
26-09-2013, 02:18

Gelişme var yani.

sakır abı elınden gelenı yapıcaktır :)

bende bugn ugradım hem hal hatır sormak ıcın hemde bı arkadasımıza amartısor lazımdı sagolsun halletı ısımızı :)

berkay_aydin
26-09-2013, 02:21

Gelişme var yani.

Abi ilk oraya gitmemen hata olmuş :) bildiğim kadarıyla 3 farklı sertlik olan yaylarda onlardan çıkıyor, merakla takipteyim :)

Low-Rider
26-09-2013, 11:59

Gelişme var yani.

Amortisör dinamometresi varmıymış onlarda?

Hakan Girginer
26-09-2013, 12:17
Amortisör dinamometresi varmıymış onlarda?

Onlarda da yok maalesef.

Low-Rider
26-09-2013, 12:52
Namiştayn'da sanayi işi amortisör,coilover vs yapan bir firma ama içlerinde en eskisi en tecrübelisi. Çare olacak mı size

Hakan Girginer
26-09-2013, 17:48
Namiştayn'da sanayi işi amortisör,coilover vs yapan bir firma ama içlerinde en eskisi en tecrübelisi. Çare olacak mı size

Olacak.

Amortisörlerin üzerinde dört ayrı alanda değişiklik yapacağız (slow/fast compression ve slow/fast rebound)

Yaptığımız değişiklikleri daha sonra test ederek teyit edeceğmiz için ne yaptığımızın yazılı kaydı da olacak.

Schumi
27-09-2013, 01:32
Atolye Kazaz'da olması lazım shock dyno. Çoğu garaj Öhlins ve ProFlex tarzı etaplar sonrası içinin yenilenmesi yağının gazının değişmesi gereken amortisörleri kendileri söküp bakım yapıp topluyorlar. Ve kalibrasyon millerinin odağı kaydığı içinde dynoda ayarlanması lazım. Profesyonel yarış garajlarında vardır bence. En kötü ihtimalle Castrol Ford Rally Team kesinlikle bir adet shock dyno sahibidir diye düşünüyorum.

Hakan Girginer
27-09-2013, 01:39
Bu çok iyi haber.
Sizce benim projeme sıcak bakarlar mı?

Schumi
27-09-2013, 01:49
Birileri bana kızacak ama motorsporları ile uğraşanların burunları biraz havada oluyor çoğu zaman. Ancak genele vuramam bunu. İllaki yardımsever birileri olacaktır diye düşünüyorum.

Hakan Girginer
27-09-2013, 01:56
Ben bir mail atayım en iyisi.

sasuta
29-09-2013, 12:35
Gelişme var mı?

Hakan Girginer
29-09-2013, 14:25
Var da, emin olunca yazmam daha doğru olur.

sasuta
29-09-2013, 15:12
Merakla bekliyorum üstad.

ontheair
11-10-2013, 00:29
son durum nedir projede?

By_HaNNibaLL
11-10-2013, 01:15
Abi yine bişeylerle karşimiza cıktın bu sevindirici.

Yazdiğin fabrikalarin hiçbirisi seni içeriye alip ar-ge bölümünde bişeyler yaptirmaz TOFAŞ bunu yapmaz kesinlikle onu biliyorum.

Renault bu konuda biraz daha nazik içerde kafana göre gezip tozabiliyorsun ama arge bölümü fabrikanin ayri bi yerinde onlarda işinize yaramaz.
Peak garaj da yokmu sordunuz mu oda yarişlar için araç hazirliyor MOTORSPORlari yazan garajlarda bulunmasi gereken bi alet değil mi bu