PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo d14a4 beyin seçimi?

Sadrive
14-09-2013, 11:47
Merhabalar, d14a4 blok d16a9 kapak ve airesearch t3 turbo ,vitara piston vs. var aracımda çok yüklü sayılmaz.Şu an ayarsız ve beyin,harness,map konularına hakim olduğum söylenemez.Beyin olarak ne seçmeliyim konu hakkında bilgi sahibi olanlar aydınlatabilirse sevinirim..

akıncı
14-09-2013, 16:22
ılk önce kapağını iiyi seçmen lazım d16 a9 o kapak olmaz ona

HAK-AN
14-09-2013, 17:54
Turbo için D16a9 un iyi düşünüldügünü . düşünüyorum . siz soch diye düşünüyorsunuz sanırım.. Herneyse . Ben hondataS300+p28 kullanıyorum Turbo Si Aracımda Mesut Durgut a Sorabilirsiniz Gayet memnunuz sizede tavsiye ederim.

halilkarakas
14-09-2013, 17:58
d14a4 e d16a9 kapak nası olucak onu anlamadım ? :D öyle bişey yok soch kapak takabilirsiniz

civelek
14-09-2013, 18:29
beyler o kapak olmuyo diyosunuzda oldurdular onu artık hatta sitedede satılıklarda birtane ef var yapılı !!

halilkarakas
14-09-2013, 18:32
eyvallah abi

President
14-09-2013, 23:04
P28 üzerine hondata s300 ya da moates demon (neptune) gibi emülatörler işinizi görür.

Sadrive
14-09-2013, 23:27
Motora takılı ve faal olan kapaktan bahsediyorum zaten dostlar yalnızca beyin konusunda bi boşluk vardı onun da cevabını aldım teşekkür ediyorum herkese.

Turbo için D16a9 un iyi düşünüldügünü . düşünüyorum . siz soch diye düşünüyorsunuz sanırım.. Herneyse . Ben hondataS300+p28 kullanıyorum Turbo Si Aracımda Mesut Durgut a Sorabilirsiniz Gayet memnunuz sizede tavsiye ederim.

Mesut abiyle konuştuk dostum muallaktayım beyin konusunda bir gün görüşelim benim araç çıkınca customda ya da bdüzü-bçekmece dolaylarında ben de b.düzünde oturuyorum.

boosted_pug
15-09-2013, 00:34
Dostum kol olarak ne kullandınız ?

Beyin konusunda minimum 10 tane seçenek var btce olarak nekadar ayırıcaksınız ve neler bekliyosunuz bunları yazarsanız daha detaylı bilgiler alırsıniz

1.6 VTi
15-09-2013, 05:44
Bir de kimse söylememiş ama eğer elektrik sisteminiz OBD2 ise, onu OBD1'e çevirmeniz gerekiyor. Böyle S300 ya da Neptune modüllü OBD1 ECU kullanabilirsiniz. Bunun için de birkaç elektrik işi, bir harness(OBD2>OBD1) ve sisteme uygun bir distribütör kullanmanız gerekiyor. Eğer sisteminiz OBD1 ise sadece modül alıp, bunu ECU'nuza monte edip kullanabilirsiniz.

OBD2 ise bence bu extra masrafları da üstüne koyup Haltech 500 ya da 1000, ya da daha uygun fiyatlı MS 2 ya da 3 EMS'leri tercih ederdim. Tabii bunun daha Vi-PEC'i var, Omex'i var, Vems'i var,...vs var oğlu var. Fakat ben S300, Haltech ya da MegaSquirt tercih ederdim...

Mikrop_Ali
15-09-2013, 06:29
d14e a9 oluyor bloklar nerdeyse aynı denilebilir. beyin olarak megasquirt tercih edilebilir.
kendi aracımı karburatorden efi'ye cevirdim çok memmunum.

Sadrive
15-09-2013, 11:17
Dostum kol olarak ne kullandınız ?

Beyin konusunda minimum 10 tane seçenek var btce olarak nekadar ayırıcaksınız ve neler bekliyosunuz bunları yazarsanız daha detaylı bilgiler alırsıniz

Kol oem hocam 0.5 basıyor araç şu an.İlk postta dediğim gibi ecu konusunda bilgim yok yalnızca kontrolsüz güç güç değildir mantığıyla hükmetmek istiyorum motora rev. lim. lounch cont. vs.

Bir de kimse söylememiş ama eğer elektrik sisteminiz OBD2 ise, onu OBD1'e çevirmeniz gerekiyor. Böyle S300 ya da Neptune modüllü OBD1 ECU kullanabilirsiniz. Bunun için de birkaç elektrik işi, bir harness(OBD2>OBD1) ve sisteme uygun bir distribütör kullanmanız gerekiyor. Eğer sisteminiz OBD1 ise sadece modül alıp, bunu ECU'nuza monte edip kullanabilirsiniz.

OBD2 ise bence bu extra masrafları da üstüne koyup Haltech 500 ya da 1000, ya da daha uygun fiyatlı MS 2 ya da 3 EMS'leri tercih ederdim. Tabii bunun daha Vi-PEC'i var, Omex'i var, Vems'i var,...vs var oğlu var. Fakat ben S300, Haltech ya da MegaSquirt tercih ederdim...

Şimdi ilk iş olarak sistemin obd1 mi 2 mi olduğunu tespit etmek gerekiyor anladığım kadarıyla ona göre adım atmak için.Yeni bişey daha öğrendim hocam sağolasın.Peki bu Haltech,MS,EMS,Megasquirt vs. obd2 ile uyumlu olan beyinler mi?

d14e a9 oluyor bloklar nerdeyse aynı denilebilir. beyin olarak megasquirt tercih edilebilir.
kendi aracımı karburatorden efi'ye cevirdim çok memmunum.

Tavsiyelerinizi değerlendiricem teşekkürler.

CRX
15-09-2013, 11:35
Araciniz hayirli olsun yapim asamasinda olaya ortaktim, guzel sekilde topladik motoru, ilk basta safc ile basitinden bi ayar olayini deneyin derim, tam verim olsun launch olsun diyorsaniz altenatif cok butceye gore.

boosted_pug
15-09-2013, 15:50
Obd muhabbeti sadece hondata , neptune , s300 tarzı beyinlerde var bu beyinler orjinal honda beyni içine takıldığı için obd uyumluluğu gerektiriyo tüm distribütörlerle çalışmazlar uyumlu distribütör obd çevirici vs. Gerekir

Aem halltech gibi beyinlerde orjinal sokete direk takılan ürünler mevcut bunlar biraz daha profesyonel beyinler ama fiyatları biraz tuzlu

Ms vems gibi beyinleri aracına takman için ya sıfırdan tesisat çektiriceksin yada mevcut tesisatın soketini kesip bu beyinlerin soketlerini takman gerekli

Bu yukarıdaki beyinleri taktınmı arıza okuma vs. Gibi orjinal beyinlere has özellikler kullanılamıyo ama usb den bu beyinlere bağlanıp hangi sensörün çalışıp çalışmadığını görebiliyosun çok bi sıkıntı olmaz

1.6 VTi
15-09-2013, 19:31
boosted_pug arkadaş kısaca özetlemiş ben biraz daha ayrıntı vereyim.

Haltech, VEMS, MS, Vi-PEC, MoTec,...vs gibi EMS/Standalone ECU dediğimiz ürünler başlı başına kendileri birer ECU'dür. Neptune RTP ve Hondata S300 ise orjinal OBD1 beyinlere, eklenen bir soket yardımıyla takılan MODÜL'lerdir.

Şimdi, çalışma prensibi ve yetenekliliği olarak S300 de Neptune de aslında birer EMS/Standalone'dur, fakat gerek kullanım ve takma kolaylığı, gerek orjinal ECU'nun da fonksiyonlarını kullanabilitesinden ötürü yapılmıştır. Ama asıl etken MALİYET'tir.

Misal, OBD1 bir ECU(p06,p28,p29,p30,p72,...vs) 300-400TL, EĞER aracınız OBD2 ise OBD2>OBD1 harness(socket çevirici adaptör diyebiliriz bu parçaya) 100-150TL ve S300 ya da Neptune(450-500$) ile yaklaşık 1.500-1700TL arasına işi bitirebilirsiniz.

Buna karşılık Haltech 1000 örneğin 1200-1300$ civarında fiyatı ve kendi soketiyle gelir, kendi arabanızın tesisatına boosted_pug arkadaşın da dediği gibi ya baştan tesisat çekilerek ya da çok daha yaygın metod olan kes/biç ile bağlanır. Bunun için de BİLGİLİ bir tuner ya da elektrikçi bulmanız gerekir.

Hoş, her halükarda bilgili bir Tuner bulmanızı tavsiye ederim, sonuçta bir Standalone ECU bağlamayı bilmeyen bir Tuner'ın ne kadar iyi ayar yapabileceği biraz muammadır(benim gözümde).

Kes/biç olayını da gözünüzde çok büyütmeyin, tamamen geri dönülebilir bir olaydır, olay 20-25 tane kabloyu, beyine giren soketin yakınından kesip yeni beyine lehimlemektir, aynı olayın geri dönüşü de kablo renkleri ve internetteki katrilyon tane kaynak(pinout'lar) sayesinde çok kolaydır.

Benim fikrimi sorar iseniz, direkt Haltech 1000(launch control ve çatara patara istemiyorsanız 500 modeli de olur, fiyatı da çok daha uygundur) ya da MS 3.0 almanızdır.

Çünkü bir arkadaşım da d16'sını turboladı, P28+Neptune RTP kullanabilmek için komple B16A2(Vtec) tesisatına geçip, B16A2 distribütörü kullandı. Maliyet derseniz, bazı problemleri de çözebilmek adına yapılan tamiratlarla çok rahat bir Haltech 1000 parasını harcadı. Bence gerek yok.

Aracınız B16A2 olsa idi ama, P28+S300(ya da Neptune)+Harness ile işi bitirin derdim çünkü başka yapmanız gereken birşey olmayacaktı.

KISACA toparlar isek, çok uzun oldu kusura bakmayın :p, bütçenize göre Haltech 500, Haltech 1000 ya da MS 3.0(2.0 de olur aslında) alın geçin. ;)

Arıza okuma vs konusuna gelince, boosted_pug'ın dediği gibi zaten bağlandığınızda her sensörü, her değeri anında görebildiğiniz için, neyin nerede yanlış gittiğini hemen görebiliyorsunuz zaten.

Ayrıca Protection'ları da doğru ayarladığınızda, arıza ışığından, orjinaliymişcesine faydalanabiliyorsunuz.

Örnek;

Su sıcaklığı şu dereceye gelince arıza ışığı yak ve motoru 3000rpm'e limitleyip koruma moduna al.

Boostcut seçeneği ile, Motora giren hava basıncı 15psi'a ulaşırsa, aracı hangi devirde olursa olsun kesiciye sok, ateşlemeyi durdur.

IAT(motora giren hava sıcaklığını okuyan sensör) 50C'ye ulaşırsa avansı 5 derece Retard'a çek. Arıza ışığını yak.

...vs, örnekler uzaaaar gider. Bunları hem EMS'lerle hem de S300/Neptune'le yapabilirsiniz. Yani kafanız o konulara takılmasın.

Bütün bu anlatılanlarda, hangisi olursa olsun beyinin bağlanmasında, düzgün ayarlanmasında, çıkabilecek sorunları çözebilecek, doğru Protection'lar ve Correction'ların ayarlanmasında,...vs kilit nokta; doğru, işinin ehli, düzgün bir Tuner ile çalışmak. :)

Not: Yakın arkadaşlarım sayesinde Haltech 500'e de 1000'e de MegaSquirt 2.0'ye de bakma şansı buldum. Kendim de Hondata S300 kullanıyorum. Kullanım ve fonksiyon olarak kesinlikle S300, Haltech'e çok yakın, tercih etme sebebim dediğim gibi maliyetten dolayıydı ve pişman değilim. Hiçbir zaman keşke Haltech, Vi-Pec ya da MS alsaydım demedim.

Konu Honda olunca, Hondata ve Demon'un kaliteli çözümleri sayesinde, ECU seçimi konusunda olay fiyat/performansta bitiyor. ;)

Oz`
17-09-2013, 09:03
motor içi fotogradı alabilirmiyim 1.4 lerin basızlalrı optical olduğu için distiributor değiştirmen gerekebilir p28 ler için ozaman onun yerine standalona takman senin açından daha masrafsız ve ileriye yönelik olacaktır

optik olursa seçeneklerin azalıyor malesef :)

bütün Ecularlar korumalarıda kullanabilirsin ama mesela sprint 500 aldığında çok kısıtlı imkanların olur p28 bile daha çok imkanlidir onu söleyeyim

ama ilk önce resim

anılayvaz
17-09-2013, 09:07
Kanki görsel yapacakların bitsin sonra abimin yanına gideriz özgün abi bakar yardımcı olur bilgi alış verişi yaparsın

İstediğin zamanda hakan'ın dükkana gider çay çorba içeriz onunla da kontağa geçeriz ;)

Sadrive
17-09-2013, 20:27
Noktasından virgülüne paylaştığınız tüm bilgiler için teşekkür ederim hepinize.Şu an arabanın başka işleri var sonra daha spesifik bir şekilde konuşabiliriz söylediklerinizin ışığında.

Gideriz kanka zamanım daralıyor ama yetişiriz umarım olmadı bayrama yakın bakarız. ;)

Oz`
18-09-2013, 01:22
motorun resmini çekkk koy görelim pişman olmazssın :)

Sadrive
28-09-2013, 15:30
Tamamdır yakında koyucm

Sadrive
05-11-2013, 14:29
Biraz geç oldu ama anca koyabildim kusura bakmayın. :)

http://k1311.hizliresim.com/1h/5/u7rvc.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

GC8 GT
05-11-2013, 15:16
aracınız 170-180 hp civarı olmuştur herhalde. arac ici, araç dışı hızlanma videoları vb gorebilirsek seviniriz, bi vteci geçer mi ya da typerla yürür mü merak ediyorum. ender bulunan bi proje oldugundan..

Sadrive
05-11-2013, 21:45
Yok dostum şu halde vti geçemez 0.5 bar beyin yok ayar yok kara düzen biraz ama keyifli gidiyor peşinden gider yani :)

Bulut Y.
05-11-2013, 22:02
O manifoldu Bi değiş lütfen ya.

Kurbutor kapağı çok güzel olmuş.

Sadrive
05-11-2013, 22:19
O manifoldu Bi değiş lütfen ya.

Kurbutor kapağı çok güzel olmuş.

Yarama tuz basma bende nefret ediyorum ondan görseli düzelsin diye amyant sarıcam geçici olarak :D

civelek
05-11-2013, 22:29
Biraz geç oldu ama anca koyabildim kusura bakmayın. :)

http://k1311.hizliresim.com/1h/5/u7rvc.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

konunun linkini özgüne (oz) mesaj at resim eklediğini görsün.

Sadrive
05-11-2013, 22:47
Tamamdır abi atıyorum

Sİyah
09-11-2013, 18:56
a9 kapağı nasıl otutturduğunuz hakkında bilgi verirmisin biraz.

Oz`
10-11-2013, 01:23
o distribitore vipec pnp şekilde uyar yoksa dist değişrirmen gerekir :)

Sadrive
11-11-2013, 23:13
a9 kapağı nasıl otutturduğunuz hakkında bilgi verirmisin biraz.

Ben bu şekilde aldım aracı.

o distribitore vipec pnp şekilde uyar yoksa dist değişrirmen gerekir :)

p28 takmak için d16 dist. mü yapmalıyım abi sence ya da vi-pec mi önerirsin?

Oz`
12-11-2013, 10:47
tabiki vipec öneririm p28 den çok üstün bir alet :)

onurcii
13-11-2013, 17:14
Ozgun abi vipec in modeli varmi yani her araca uyuyormu

Ve vipec in fiyatlari cok yuksek oldugu icin baska beyinler tercih etmis olabilir ama sen daha iyi bilirsin tabi abi :D

Saygilar

kaanege
13-11-2013, 17:21
standalone bir beyin yapman ilerisi için çok fayladalı olacaktır

34tb9544
13-11-2013, 17:40
Kendi turbo d16 mizda komple elektrik tesisati ve distiributoru degistirip vtec distiributor ve elektrik tesisati kullanmistik p28 ile gayet saglikli ve guzel olmustu onerebilirim yapim konusundada yardimci olacak arkadasim var

Oz`
13-11-2013, 22:29
p28 nedir :D ya Eski eski kolay ucuz die seçiyorsunz ama sadece fiyat i yüzünden birda önüne gelen herkes yapabiliceği için lütfen biraz gerçekti olalım :)

@onr02 hangi arabadan bahsediyoruz :)
ayrıca 1200 1300 dolarlık bir şey bence beyin için çok düzgün bir fiyat

onurcii
14-11-2013, 01:30
Vipec her motor için farkli beyin mi üretiyor yani abi

F serisi için ayri d serisi için ayri yani bunun gibi :)

Cooper için görmüştüm bir de nissan modelleri için gördüm o zaman fiyatinin çok olduğunu anladim 2.000$ gibi bi fiyat hatırlıyorum.Standalone beyin için normal fiyat olabilir ama kendi düşüncem d serisi yapıcak olsam beyine o kadar para vermem heralde abi :D