PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3.18is Lpgde bırakınca ilk marşta çalışmama sorunu

MPower's
16-09-2013, 15:36
Aracım 93 model 3.18is, aracı benzinde biner benzinde bırakırsam direk marşa dokunur dokunmaz çalışıyor hiç bi sıkıntı yok, fakat lpg de bırakırsam bazen 2, bazen 3. marşta zor çalışıyor. Nadir de olsa lpg ile bıraktığımda bazen marş basarken egsozdan büyük bi patlama sesi geliyo ve marşı kesiyo. (Bu marşa bastığımda çalışmadığı zaman marşa basmayı bırakmazsam lpg göstergesinde lpg ışığı yanıyo sönüyo sonrasında çalışıyor.)

Ek olarak aracın rolantide oynama vardı, akışmetreden boğaza gelen hortum yırtılmış onu onardım ve şuan benzinde çok düzgün çalışıyo fakat lpg hala sıkıntılı, arada sırada düzeliyo benzin gibi oluyo ama sonra yine rolanti oynamaya başlıyor ve doğru düzgün ivmelenmiyo araba. :/ arabadan soğuttu resmen bu sorun.

MPower's
16-09-2013, 15:58
Eklemek gerekirse geçenlerde stop ettikten sonra bi gaz sesi gibi bişey geliyodu ama tam olarak nerden geldiğini tespit edemedim.

1.8 turbo
16-09-2013, 16:40
bana kalırsa lpg kafasının ıcındekı dıyafram patlak. lpgde bırakınca gece boyunca lpg pıstonların ustune doluyor. arabaya mars yapınca soguk lpg yanamadıgı ıcın araba boguluyor calısmıyor, patlamayıda bu fazlalık çiğ lpg yapıyor.

MPower's
16-09-2013, 16:51
Bu diyaframın değişmesi falan mümkün mü? yoksa regülatörün mü değişmesi gerekiyo? birde bu diyaframın sağlam olup olmadığı nasıl anlaşılır? enjektörlerin veya kesicinin de benim arızaya sebep olabileceği söyleniyo araştırdığım kadarıyla. Birde lpg ayarıyla falan alakalı olabilme ihtimali var mıdır? Benim arac sabah çok çabuk lpgye geçiyo.

1.8 turbo
16-09-2013, 17:12
lpg ye cabuk gecıyorsa araba calısmasında sorun olmaz ıllakı benzınde calısır hemen lpg ye gecerse araba tekler stop etcek kadar.

dıyafram her modelde degısmıyor lpg cın bı baksın ezbere konusmayalım. onlar zaten regulatorun kacırıp kacırmadıgını soylerler. enjektorlerde ne gıbı bır arıza var kı. cık yola kesıklık var mı test et sıkıstır bıraz arabayı. kesıcıden dedıgın nedır ?

MPower's
16-09-2013, 17:17
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim, aynı sorunu olan birinin bi başka foruma yazdığı mesaja asağıdaki cevabı vermişler ona istinaden söyledim enjektörlerin veya kesicinin sıkıntı yaratabileceğini.

1-regülatör kesiciden sonraki gazı manifoltunuza salıyordur ,yani regülatörünüz emiş noktasından lpg salarak aracı boğuyordur .(en güçlü ihtimal )

2- enjektörleriniz aracı stop ettikten sonra açık kalıyor ve yine sistemdeki buhar fazında olan lpgyi manifolta sızdırıyordur.

Lpgye çabuk geçmesini böyle bi sıkıntı yaratmıyacağını biliyorum o yüzden ilk çalıştırmada benzinde ısınana kadar biniyorum zaten. Aracı yeni aldığım için beyin ayarıyla falan ilgili bilgim yok, kalibrasyon olmaması falan veya ayarla ilgili bi sıkıntı buna sebep verebilir mi onu merak ediyorum.

sonvedam11
17-09-2013, 08:33
aynı sorun başıma gelmişti benzin pompasına kadar değişmiştim sonuç alamamıştım araç çalıştıktan sonra kapatıp tekrarmaşlayınca çalışıyor fakat 30 dk beklesin çalışmıyordu lpg ciye götürdüm arızalarına 3 defa baktırttım sorun olmadıgını söylediler araştırdım durdum enjektörden olcagını söylediler gittim lpgcilere ısrarla tüm enjektörleri değiştirttim sorun çözüldü sonrada garantiden para ödemedim güzel birde fırça kaydım. bu sorun lpg enjektörleri hava yaparsa olurmuş. kaçırırsa yani.