PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik Sürtme Hakkında

Seven7
16-09-2013, 15:58
Ek kasa Civic aracıma önlere 5cm yay taktım, görüntü bakımından çok iyi oldu fakat lastikler tama yakın turda çamurluklara sürtme yapıyor, bunu nasıl önleyebilirim?
Jantların içinden aldırmayı yada önlere kamber vermeyi söylediler ama kararsız kaldım.
205/40/16 lastiklerim var. 195/45/16 taksam kurtarır mı?

Seven7
17-09-2013, 18:48
Bugün test ettim, araç tam sağ tam solda dahi sürtmüyor, sanırım sadece kasislerde sürtüyor. 195/45/16 aldığımda 8.2cm olan yanak 8.7 olacak. Bu sefer de tam sağ tam solda sürtecek.
Nedir bunun çaresi?

http://k1309.hizliresim.com/1f/k/st2wd.jpg

EREN34
17-09-2013, 19:32
Çamurluklarda macun yoksa biraz açtırın rahatlar. lastikle çamurluk arasına beyzbol sopası koyup direksiyon çevirerek yapan kaportacılar var:)

#Deli bir kaporta ustamız vardı Ömer usta. O öyle yapmıştı zamanında benim Bravo'yu:D#

Seven7
17-09-2013, 19:59
Çamurluklarda macun yoksa biraz açtırın rahatlar. lastikle çamurluk arasına beyzbol sopası koyup direksiyon çevirerek yapan kaportacılar var:)

#Deli bir kaporta ustamız vardı Ömer usta. O öyle yapmıştı zamanında benim Bravo'yu:D#

Çamurlukların iç kısımları kıvrılmış durumda fakat kurtarmıyor. Düşündüm aslında bunu ama çamurluk açtırmak istemiyorum kaş yaparken göz çıkarmamak için.

cerkez_kral
17-09-2013, 22:22
kardeşim 195 45 16 takarsan sürtmeyi keser bulabilirsen 40 16 tak hiç sürtmez

bugra1945
18-09-2013, 23:35
Amortisor tablasını 1-2 CM yukarı aldırıyorlar böylece araba hafif yükseliyor.
tam net bilgim yok ama istersen tam bilgi edinip sana dönüş yapabilirim..

McKrop
18-09-2013, 23:41
Yaylar çok yumuşaksa fazla esnemeden de sürtüyo olabilir. Daha sert bir yayla esnemeyi minimuma indirebilirsin

Seven7
18-09-2013, 23:53
kardeşim 195 45 16 takarsan sürtmeyi keser bulabilirsen 40 16 tak hiç sürtmez

En kolay çözüm bu sanırım böyle yapacağım. Teşekkürler.

Amortisor tablasını 1-2 CM yukarı aldırıyorlar böylece araba hafif yükseliyor.
tam net bilgim yok ama istersen tam bilgi edinip sana dönüş yapabilirim..

Cevap için teşekkürler, açıkçası o kadar mekaniğe girmek istemiyorum bir tanıdığım tablasını indirip aracı düşürmüştü 2 ayda bir düzenli amortisör patlatıyordu, o yüzden bana uzak geliyor. Ayrıca aracı kaldıracaksam eğer 3.5 yay alırım, daha mantıklı olur.

Yaylar çok yumuşaksa fazla esnemeden de sürtüyo olabilir. Daha sert bir yayla esnemeyi minimuma indirebilirsin

Cevap için teşekkürler, yaylardan kaynaklı bir durum olsa kullanımda sürter, sırt kısmı yada lastiğin içte kalan yanak kısmı da sürter. Bunun sadece dış kısım sürtüyor. O da büyük ihtimal kasisten çapraz geçerken sürtüyor.
Yayları veya amortisörleri sertleştirsem bu sefer konfor gidecek, o daha kötü olacak.

bugra1945
18-09-2013, 23:58
seçenek çok :)
yayları 3.5 yapabilirsin.
jantını 15 yapabilirsin.
amortisor tablası yükseltebilirsin.
McKrop'un dediği gibi sert yay alabilirsin.

En ucuz yollusu da orjinal yay alıp kafana göre kesmek olacaktır. :)

ruudvan
19-09-2013, 00:01
aynı jant aynı ebat lastık aynı aractan bndede var.
aracıma yandan baktıgımda camurluk ıle lastıgın arasını gorebılıyorsam surtme yapmıyor gormuyorsam surtuyor.
(amortısorlerım sert ve coıl yay kullanıyorum)

EREN34
19-09-2013, 00:10
Bir seçenek daha var....

Bırakın istediği kadar sürtsün. En sonunda kendine yer yapar. (sürtme mmlik bir olay ise)

Seven7
19-09-2013, 00:15
aynı jant aynı ebat lastık aynı aractan bndede var.
aracıma yandan baktıgımda camurluk ıle lastıgın arasını gorebılıyorsam surtme yapmıyor gormuyorsam surtuyor.
(amortısorlerım sert ve coıl yay kullanıyorum)

Tam bir parmak giriyor lastik ile çamurluk arasına. Ama amortisörlerde hiçbir elleme olmadığı için kasiste yapışıyorsa anca.

Bir seçenek daha var....

Bırakın istediği kadar sürtsün. En sonunda kendine yer yapar. (sürtme mmlik bir olay ise)

Bu gidişle kullana kullana öyle olacak, yesin bir iki mm sorun değil de yolda bırakmasın bir gün bu durumdan o endişem var sadece.

uqur
19-09-2013, 09:08
yaylar ne marka ? bide amörtisörleri biraz sertleştirirseniz esnme yapmadığı için sürtme de yapmayabilir