PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Apartman mantolamasi itirazi

gurcell
18-09-2013, 22:59
Selamlar arkadaslar, biz 20 daireli bir apartmaniz. 5 kat. En ustler dublex, 10 daire 4+1 , 8 dairede 3+1.

Benim evim girismkat ve 4-1 , ben evimin izolasyonunu icten yaptim zaten, ayrica garajin tavanini da yaptim. Dolayisi ile benim isinma derdim yok ve aparman mantolamasina karsiydim hep.

Ben yurtdisindayken toplanti yapip mantolama karari almislar.

Bugun fiyatlar geldi, 3+1 leri 4500 liradan , 4+1 leri ise 7500 liradan , dublexleri ise 12500 liradan yapacaklarmis.

Benim buna nasil bir itirazim olabilir? Ben bu kadar parayi odemek istemiyorum, nasil bir aksiyon alayim? Nasil bir dava yada ihtarname cekeyim ki bu isten kurtulalim. Apartmanda benim gibi istemeyen 4-5 kisi daha var.

cihan
18-09-2013, 23:04
emin olmamakla birlikte, geçen sene kendi binamızda deneyim ettiğim kadarıyla; bu tür kararlar oy birliğiyle değil, oy çokluğuyla alınabiliyor, diye biliyorum.

Gokmen Erbas
18-09-2013, 23:04
konuşmayı denediniz mi?

gurcell
18-09-2013, 23:06
Neyi konusacagiz? Adamlara gicigim zaten. Emekli asker, doktor ve bankacilardan olusan bir guruh var karsimda :)

Can's
18-09-2013, 23:09
yasal yollardan klasık prosedur olabılır (hukuk islemleri vs) ama bu cogu bınada olabılıyor hatta seye benzetıyorum ben gırıs katta oturan adam asansorun arızasına para vermem dıyor mesela ben kullanmıyorum dıye ama vermek zorunda ortak oldugu ıcın buda oyle bır konu olmus en dogru karar yonetım ve bına sakınlerı ıle toplantı yaparak kendınızı bu tadılattan muaf tuttmalarını teklıf etmenız

bugra1945
18-09-2013, 23:09
abi benim bildiğim kadarıyla buna itiraz edebilirsiniz veya mahkeme yoluna başvurabilirsiniz. ama ben bi sonuç alacağınızı zannetmiyorum çünkü binalara yapılan bu tür işlemler demirbaş olarak geçiyor. bişey değişeceğini sanmıyorum ben.

hasan çağri
18-09-2013, 23:11
Karar için en az 3/4 oy oranı gerekiyor. Çoğunluk oldu ise ancak ödememekte diretirsiniz. O zaman da işi yapan firma yasal yola gidebilir. Genelde her daire ile ayrı ayrı senet yapılıyor ve firma diğer dairelerden parayı aldığı sürece işi yapıyor. Sonrada ödemeyen dairelerden tahsilat işlerine koşturuyor.
Çevremizde 2 apartmanda böyle bir durum oldu en sonunda kabul etmeselerde ödedi daireler.

gurcell
18-09-2013, 23:12
Benim itirazim 3-1 4500 oderken ben neden 7500 oduyorum?

TigeR
18-09-2013, 23:13
bir ara mecburi olacak deniyordu ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama. Bİr de şöyle bişey var abi oy çokluğuyla karar alındıysa yapacak bişe yok arabası olmayanlarda ben otomatik kapıya para vermem diyebilir sonuçta

bugra1945
18-09-2013, 23:15

tabana da yapacaklar ya o yüzden abi. ama siz gene de bi görüşün ha hu ederlerse gidin mahkemeye dilekçenizi verin. en azından bilir kişi gelir bakar ha bu adam yaptırmış kardeşim altını der.

hasan çağri
18-09-2013, 23:17

Ona biraz içinde dairelerin dış cephe alanlarını ve toplam
Mantolama alanını öğrenin. Birim fiyati bulduktan sonrasi kolay. Muhtemelen sizin cepheniz ile onların cephesi arasında 3000 liralık bir büyüklük farkı yoktur.

cihan
18-09-2013, 23:18

dairelerin dış cephelerinin alan hesabı üzerinden metrekare ücretlendirmesi yapılmalıdır. sanırım, iç alandan hesaplanmış, bu kadar fark çıkmaması lazım.

gurcell
18-09-2013, 23:19
Bu arada ben garajda benim dairenin altini izolasyon yaptirdim. Benim altima izolasyon yapilmayacak mesela. Bunu hesaba katmamislar. Ben apartman garajini yaptirdim yani. Evimin alti apartmanin gaaji

gurcell
18-09-2013, 23:20
dairelerin dış cephelerinin alan hesabı üzerinden metrekare ücretlendirmesi yapılmalıdır. sanırım, iç alandan hesaplanmış, bu kadar fark çıkmaması lazım.

Tevekkeli degil yonetici tapulari istemisti, bende vermedim giciklik olsun diye. Taban hesabi yapmislar belli

cem
18-09-2013, 23:22
Tek yapabilecegin ihtar, ben evde yokken bana tebligat yapilmadi seklinde olucaktir. Onlarda biz oturdugu adrese tebligat yaptik diyip siyrilacaklardir. Yonetime onceden o tarihte o ikamette olmayacagini soylemis olsaydin senin bulundugun yere tebligat yapmak zorunda kalirlardi.

Eger toplantiya salt cogunlugun yarisindan bir fazlasi onay verip mantolama karari verildiyse muhtmelen hicbirsey yapamazsin.

gurcell
18-09-2013, 23:24
Hesaba kitaba itirazim mumkun ama degil mi? Toplanti duyurusu duvara asilmis, ben ertesi gun yurtdisina ciktim

cem
18-09-2013, 23:35
Hesaba kitaba itirazim mumkun ama degil mi? Toplanti duyurusu duvara asilmis, ben ertesi gun yurtdisina ciktim

Toplantiya kac kisi katildigi hakkinda bilgin varmi? Bir de ne zaman olmus toplanti?

Apartman toplantilari ocak ayinin 2. haftasi yapilmasi mecburi, eger bu ara toplanti ise en az 10 kisinin imzasi ile olaganustu toplantiya davet edilir. Olaganustu toplantida alinan karardaki imza sayisi onemli bu durumda. Sayi dusukse karari reddedebilirsin.

Ama ben sana bir fikir soyleyim, her turlu kanun mantolamadan yana, zaten kanun var yaptirmak zorundasiniz, muhtemelen bir sonuc elde edemeyeceksin, tek gidecegin yol eger toplanti Ocak ayinda olmadiysa "teblig" olacak.

gurcell
18-09-2013, 23:36
Toplanti mayista yapilmis.

cem
18-09-2013, 23:42

Kanuna gore m^2 ye ic cepheye dis cepheye gore degil, Arsa payina gore fiyat cikarmasi gerekir, buna uygun olup olmadigini arastir.

gurcell
18-09-2013, 23:44
Arsa payina gore fiyat cikartmislar. Hangi kanun bu cem?

gurcell
18-09-2013, 23:45
Cunku tapudaki arsa payini sormuslardi

cookies
18-09-2013, 23:55
Direkt alakalı değil ama, içten yapılan izolasyon %30 bile etkili olmuyor.. Fiyat anlaşması/düzenlemesi talep edin.. Çünkü meblağ bayağı yüksek bence..

cem
18-09-2013, 23:57
Arsa payina gore fiyat cikartmislar. Hangi kanun bu cem?

Kat mulkiyeti kanunu. Apartmanlarimizda cok ugrastigimizdan tecrube ettim, ediyorum.

Sana taktik vermem gerekirse, verilen fiyat tekliflerini incele, yoneticiyle sik diyaloga gir, panoya fiyat teklifleri asilmismi kontrol
et, piyasadaki fiyatlari sizde uygulanacak malzeme ile arastirip
fiyatlarini arastir.

onursumer
19-09-2013, 00:00
belli bir oranda imza alınmışa sizde uymak zorundasınız

ama tebligatın gerçekten çekilip çekilmemesi toplantı ile ilgili durumlara itiraz ve karşı dava açılabiliyor

hatta çıkarılan tutarada itiraz edilebilir yaptırdığınız izolasyon kısmı ortaya çıkarılır vs

bende bizim eski evle uğraşıyorum yıktırmak için surekli problem biri dava açar biri itiraz eder :)

bugra_0101
19-09-2013, 00:05
tam emin olmamakla birlikte mantolama zorunlu ihtiyaç olmadığı keyfi bir yaptırım olduğu için binada 10 kişi varsa 10 kişinin de rızası gerekmekte 1 kişi bile itiraz ederse şayet o iş için yaptırım söz konusu değil. Bizim binada da asansör krizi var 22 daireden 6 daire istemiyor diye yapılamıyor

cem
19-09-2013, 00:12
tam emin olmamakla birlikte mantolama zorunlu ihtiyaç olmadığı keyfi bir yaptırım olduğu için binada 10 kişi varsa 10 kişinin de rızası gerekmekte 1 kişi bile itiraz ederse şayet o iş için yaptırım söz konusu değil. Bizim binada da asansör krizi var 22 daireden 6 daire istemiyor diye yapılamıyor

Yanlis bilgi.

Kat mulkiyeti kanunu degiseli cok oldu. Artik oy birligi degil, oy coklugu onemli.

Toplantiya katilanlardan yarisindan bir fazlasi yaptirilsin derse yaptirabilirsiniz.

onursumer
19-09-2013, 00:16
sanırım burda anca toplantı ile ilgili bir usulsuzluk tebligat gonderilememe veya prosedurune gore yapılmamışsa

karşı dava açılabilip itiraz edilebiliyor başka açık kapı yok gibi

blumenberg
19-09-2013, 00:18
arsa payına göre olacak her daireye evet bir de sizin yapabileceğiniz bişey yok, biz de mantolama yaptırdık itiraz edenler ödedi

rodya
19-09-2013, 00:22
60 daireli binada her birimize 5K çıkartılar. ödemezsen icra.
şaka gibi:)

OnurD.
19-09-2013, 00:24
Zemine yani garaj tavanına yaptırdığın mantolamanın faturası duruyormu? Ücret talep etme şansın olur belki. Evin çatısına izolasyon için ismini unuttum tüylü tüylü zımbırtıdan döşedik, zemin kattaki bile para vermek zorunda kaldı. Ee sende tabana yapmışsın parasını isteme hakkında vardır herhalde.

Asıl konu ile alakalı, rakamlara vs. itiraz edebilirsiniz sadece, diğer türlü karar alınmışsa yapacak birşey yok.

cem
19-09-2013, 01:12
60 daireli binada her birimize 5K çıkartılar. ödemezsen icra.
şaka gibi:)

Binanizda kullanilan malzemelerin fiyatlarini isteyebilir, fiyat arastirmasi yapabilirsin, ihale fiyatlarini da inceleyebilirsin yoneticiden isteyip.

2 Mayis 2017'ye kadar binalarda mantolama olmak zorunda bu keyfii degil, aksi takdirde o tarihe kadar mantolama yapilmamis binalarda alim-satim-kiralama uygulanamayacak.

TheAce
19-09-2013, 01:54
kat mulkiyeti kanununda arsa payları pay edildiğinde eğer kuzey güney cephe yada dairelerin oda ve metrekare sayıları belirlendiyse paylaştırma işlemi de ona göre oluyor diye biliyorum.

itiraz edilebilecek bir durum olmayabilir bunun sebebi de cezai durum gerektirebilecek ihtiyaçların karşılanmasına yönetim kurulu tek başına karar verebiliyor diye biliyorum.

ama ortada ceza yok ise eğer, ilk oturumda 4/3 sağlanamazsa sonradan en çok oy kuralı geçiyor diye biliyorum.

rebelh
19-09-2013, 07:17
hesaplamada bir hata var
apartman hepinizin ortak kullanım alanı
maliyet metre2 hesabı bölünmeli
yani 3+1 ile 4+1 arasında neredeyse bir 3+1 maliyeti fark olmamalı..

en alt ya da en üst olmanız bir şey ifade edemez
mantolama bütün apartmana yapılır
m2 hesabı yeni bir fiyatlandırma isteyin
ayrıca tek apt olduğu için mi bilmiyorum ama ztn fiyat yüksek..

gurcell
19-09-2013, 07:50
Aşağıda apartmandan gelen yazıyı koyuyorum, rahat okunsun diye biraz büyük yükledim.

Bir kere poliüretan köpük kullanmak istemişler, poliüretan yanıcı değil miydi?

http://u1309.hizliresim.com/1f/m/sud1c.jpg (http://bit.ly/c25MCx)
http://u1309.hizliresim.com/1f/m/sud12.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Kadyr
19-09-2013, 07:53
Kanunlara gore ortak alanlar var ve dis cephe cati falan ortak alan. Tersi durum bizde var catiya yalitim yapilacak ama alt kattakiler catiya karismam diyor.cati ise ortak alan kanunlara gore bizde soke soke alacagiz.sizde soke soke odeyeceksiniz

aslan
19-09-2013, 07:53
Valla yalan olmasın ama burda sizin yönetici baya bir indiregandi yapacak gibi geliyor cebe
Çünkü çok ciddi bir rakam yapıyor dairelerin toplam ödeyecegi para

yusufiii
19-09-2013, 07:58
Şöyle bir yol izlenebilir. Garajın tavanına ve evinizin içine yaptığınız yalıtımın faturalarını temin edin. Zamanında ben bunu zaten yapmıştım ısınma sorunu yaşadığım için diyebilirsiniz.

Örnek ;

Bir arkadaşımda 1.katta oturuyordu. Kışları garaj soğuk oluyordu ve karar ile garaja yalıtım yapıldı artı olarak petek konuldu. Şimdi garaj evlerden sıcak oluyor. :)

Edit : Aynı şeyi üst postta birisi söylemiş , gözümden kaçmış. :(

SekoLive
19-09-2013, 08:23
10 daireli 110-120 arası m2 dairemize 2750 ye mantolama yaptırdık merakım şu bizimi yediler sizemi fiyatı fazla cıkardılar fiyat farkı acayip fazla geldi :)

olayla ilgili görüşüm oy coklugu oldugundan ödememe gibi bi durumunuz olmayacak gibi.

Evrenoz
19-09-2013, 08:30
Bu arada ben garajda benim dairenin altini izolasyon yaptirdim. Benim altima izolasyon yapilmayacak mesela. Bunu hesaba katmamislar. Ben apartman garajini yaptirdim yani. Evimin alti apartmanin gaaji

Bizim ev içindeki apartmanın kalorifer borusunda ( evin iç ısıtmasında kullanılan eve ait boru değil ) sorun olduğunda "apartman malı" olduğu için masrafı apartman ortak ödedi.. Aslında bu durumda o yalıtım bedelini de apartman ortak ödemeli..

rebelh
19-09-2013, 08:38
iç cephe mantolamalarınız bir etken oluşturamaz çünkü bina dıştan yapıldımı komple yapılır sıvalanır ve boyanır

bence ihale bedeline yoğunlaşın başka firmalardan bi teklif alın değer çok fazla

SOMEONESPECIAL
19-09-2013, 08:51
Toplam mebleğ 20 ye bölünmeli...
Önceden yapılan hiç bir masrafı ödemeden düşümezsin. Karar alındıysa
yapılır ve icralık olursun benim gibi...

Ama çıkan rakam aşırı fahiş !.. Altın kaplama mı yapacaklar mış apartmanı...

Ranthor
19-09-2013, 08:53
ortak karar alinirsa yaptirmak zorundasin.

mmustu
19-09-2013, 09:00
reis bu mantolama işi kanunen de yapılması zorunlu olan yapılmazsa binalara ceza kesilecek bir işlem o yüzden ne kadar itirazda etsen ve etseniz bu yapılacak

sizin tek çemkireceğiniz nokta rakam konusu. Rakam konusunda ortak bir nokta bulmaya çalış bence

SOMEONESPECIAL
19-09-2013, 09:01

reis bu mantolama işi kanunen de yapılması zorunlu olan yapılmazsa binalara ceza kesilecek bir işlem o yüzden ne kadar itirazda etsen ve etseniz bu yapılacak

sizin tek çemkireceğiniz nokta rakam konusu. Rakam konusunda ortak bir nokta bulmaya çalış bence

Aynen artık zorunlu... En azından İstanbul için bu böyle. Enerji tasarrufu açısından

Luc
19-09-2013, 09:08
Yapabileceğin birşey yok maalesef. Çünkü yeni çıkan kanunla tüm binalarda zorunlu hale geldi.

gurcell
19-09-2013, 09:13
Yapabileceğin birşey yok maalesef. Çünkü yeni çıkan kanunla tüm binalarda zorunlu hale geldi.

Yeni binalarda zorunlu , eski binalar için 2017 ye kadar zamanı var, e burası da türkiye , 2017 yılında bir 10 yıl daha ileri atarlar. Yok evler satılmayacakmış deniyor, öyle bir şey olmaz, 1-2 yandaş itiraz edince ileri atarlar.

onursumer
19-09-2013, 09:14
hazır konusu varken sorayım bende

bizim bina btb mozaik kaplı ben birkaç yere sordum bizimkilere yapılması zorunlu değilmiş doğrumudur bilen varmı ?

gurcell
19-09-2013, 09:14
Şimdi şartnameyi aldım, şartnameyi bu konuda "danışman" birine yazdırmışlar, Alman Alsecco diye bir markaymış malzeme. Tüm binayı 6cm kaplayacaklarmış , hiç bir hesap kitap yok.

EEE
19-09-2013, 09:18
Selamlar arkadaslar, biz 20 daireli bir apartmaniz. 5 kat. En ustler dublex, 10 daire 4+1 , 8 dairede 3+1.

Benim evim girismkat ve 4-1 , ben evimin izolasyonunu icten yaptim zaten, ayrica garajin tavanini da yaptim. Dolayisi ile benim isinma derdim yok ve aparman mantolamasina karsiydim hep.

Ben yurtdisindayken toplanti yapip mantolama karari almislar.

Bugun fiyatlar geldi, 3+1 leri 4500 liradan , 4+1 leri ise 7500 liradan , dublexleri ise 12500 liradan yapacaklarmis.

Benim buna nasil bir itirazim olabilir? Ben bu kadar parayi odemek istemiyorum, nasil bir aksiyon alayim? Nasil bir dava yada ihtarname cekeyim ki bu isten kurtulalim. Apartmanda benim gibi istemeyen 4-5 kisi daha var.

Abi başka teklifler al önce sonrada 30 gün içerisinde Kat Malikleri Kurul Kararının İptali için dava açman lazım

EEE
19-09-2013, 09:21

Arsa Payın büyük olduğundandır Anagayrimenkulun üzerinde yapılacak iyileştirmeye tüm malikler arsa payı oranında katılır aksine bir yönetim planı maddesi yoksa tapunu kontrol et ayrıca garajın tavan kısmı veya senın ortak alana yaptırdığın tadilat masrafınıda isteyebilirsin
bildiğim kadarıyla ZORUNLULUK KALKTI İTFAYENİN YANGIN TEHLİKESİ RAPORLAMASIYLA

gurcell
19-09-2013, 09:32
Ender nasıl bir ihtarname çekeyim?

EEE
19-09-2013, 09:35
Ender nasıl bir ihtarname çekeyim?

abi ihtar birşey getirmez en kısası aynı malzeme daha uygun bir teklifle işimize yarar birde toplantı nisabına uyulmuşmu kac kişi toplanmış kaç kişi karar almış toplantı çağrısı usule uygunmu(toplanmadan en az 15 gün önce toplantı çağrısını imalı veya posta yoluyla yapması gerek bunlar varmı) ilk toplantıdamı karar ikincidemi bunları öğrenirsen daha rahat hareket ederiz

Chatin
19-09-2013, 09:39
Arsa Payın büyük olduğundandır Anagayrimenkulun üzerinde yapılacak iyileştirmeye tüm malikler arsa payı oranında katılır aksine bir yönetim planı maddesi yoksa tapunu kontrol et ayrıca garajın tavan kısmı veya senın ortak alana yaptırdığın tadilat masrafınıda isteyebilirsin
bildiğim kadarıyla ZORUNLULUK KALKTI İTFAYENİN YANGIN TEHLİKESİ RAPORLAMASIYLA

Bu durumda itfaiyeden, "yapilacak izolasyonun yanici madde icerdiginden yapilmasi uygun degildir" gibi bir yazi alirsan o scan ettigin kagitta yazilanlara istinaden bu oyun bozulur :)

Niye oyun diyorum cunku o paralara yapilacak izolasyonun kendini amorti etmesi uzun sure alir. Yani bu durumda izolasyon yerine fazla yakit yakmak daha ekonomik :)

EEE
19-09-2013, 09:40
Bu durumda itfaiyeden yapilacak izolasyonun yanici madde icerdiginden yapilmasi uygun degildir gibi bir yazi alirsan o scan ettigin kagitta yazilanlara istinaden bu oyun bozulur :)

Niye oyun diyorum cunku o paralara yapilacak izolasyonun kendini amorti etmesi uzun sure alir. Yani bu durumda izolasyon yerine fazla yakit yakmak daha ekonomik :)

oyle olmaz hacı

gurcell
19-09-2013, 09:45
Toplantı yazısını asmışlardı asansöre ve girişe , ben o anda yurtdışındaydım. Şimdi şartnameyi de aldım, şartname tek bir markayı adreslemiş , bide her yere 6 cm istemişler. Böyle saçmalık olmaz, her yer aynı mı soğur?

EEE
19-09-2013, 09:48
Toplantı yazısını asmışlardı asansöre ve girişe , ben o anda yurtdışındaydım. Şimdi şartnameyi de aldım, şartname tek bir markayı adreslemiş , bide her yere 6 cm istemişler. Böyle saçmalık olmaz, her yer aynı mı soğur?

askı usule aykırı direk iptal sebebi ya kapı kapı dolaşıp imzalı toplantı çağrısını ve gündemi tebliğ edecek yada iadeli taahhütlü tebliğ edecek sizinki gibi diğer şekilde haberin olmuyor bunun gibi
kararın bir suretinide bana mail atarmısın inceleyim
ozdaghukukburosu@gmail.com

snan1910
19-09-2013, 09:49
Fiyatlar çok ciddi, bu zamanda bu kadar parayı ayırmak güç, tamam ısınma felan ama insana koyar bu kadar para vermek. ev hangi semtte acaba?

onursumer
19-09-2013, 09:51
abi girişe asmışlar diye birşey olmuyor birşeykilde onceden bildirim gerekiyo ilk başta yazdığım gibi burda toplantı usulu tek açık kapı burdan yola çıkılarak birşeyler yapılabilir çok rahatlıkla

gurcell
19-09-2013, 09:52
Dikmenin tepesi - yeni oran

gurcell
19-09-2013, 09:53
Ender toplantı sonrası karar defterini dolaştırdılar, bizde imza attık. Ama toplantı çağrısı yazılı olmadı

SOMEONESPECIAL
19-09-2013, 09:54
Kesin bu rakamlara apatmanda biri götürüyordur. 7500 TL ye mantolama mı olur AMK

KÖROĞLU
19-09-2013, 09:54
Kat mülkiyeti kanununun aşağıdaki maddesi sizin bu gidere katılmanız gerekliliğini açıkça belirtmiş.

tapu üzerinde arsa payınız net olarak yazar. Basit bir hesaplama ile toplam giderden payınıza düşen kısmı hesaplayabilirsiniz. Yapılan 3+1 ve 4+1 hesabı hukuki olarak bir anlam ifade etmiyor. (şahsi yorumum)

misalen, bina depremde yıkıldı, 1000 m2 arsa da 100 m2 payınız var diyelim. 1000 TL ye arsa satıldı , alacağınız para payınızla doğru orantılıdır yani 100 TL dır.

Yapılan giderle ilgili itirazınız var ise bununla ilgili siz farklı firmalardan (aynı özellikli malzemeleri içeren) teklif alıp, önerebilirsiniz.

bir usulsüzlük olduğunu düşünüyorsanız savcılığa suç duyurusunda bulunup, ilgili harcamaların geriye dönük incelenmesini isteyebilirisiniz.

(Değişik dördüncü fıkra: 18/4/2007-5627/16 md.) Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma
sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme
dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı
ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin
sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı
oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve
İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.

toplantıya katılmamanız itiraz edebilecğeiniz anlamına gelmiyor maalesef.

karar yeter sayısı sağlanmışsa alınan karar uymak zorundasınız. Örneğin 11 daireli bir apartmanda 6 daire, 1000m2 lik arsa payı içinde 600 m2 yi temsil eden kat maliklerinin bulunması gibi.

EEE
19-09-2013, 09:55
Ender toplantı sonrası karar defterini dolaştırdılar, bizde imza attık. Ama toplantı çağrısı yazılı olmadı

komşuymusuz....
keske ımzayı atmasaydın sımdı sıkıntıdayız.
basa donduk sanırım yenı bır teklıfve fıyatın faıs olduguna degınıcez gıbı
herkes ımzaladımı karar sayısı yeterlımı yanı

SOMEONESPECIAL
19-09-2013, 09:57

İmza attıysan sıkıntı

cusse
19-09-2013, 10:06
Ben bu işi yapıyorum yani sitelere ve apartmanlara izolsayon yalıtım...vs. ve uzun zamandır bu işi yaptığımız için böyle sıkıntılarala çok sık rastlıyoruz....Şimdi apartman yönetimi sizi toplantıya cağırıp ve bu konu hakkında sizin görüşlerinizi almadıysa belki bir şansınız var mahkemede ancak toplantıdan ve apartmana yapılacak olan imalattan haberiniz varsa hukuki olarak yapılacak tek şey zaman ve para kaybı olur.Şöyle örnek veriyim...

Ben bir adet site işi aldım 40 daire 4 blok olmak üzere daire başı 4500 TL'den,sitede mantolama işine karşı olan 7 adet mülk sahibi çıktı ve apartman yönetimini mahkemeye verdiler
mahkeme 5 ay ve 3 celse sonra sonuçlandı ve apartman yönetimi kazandı;
Anayasa diyor ki eğer ki toplu yaşam sürdürülen yerlerde yaşıyorsanız buranın giderlerine ve kurallarına uymak zorundasınız eğer ki uymak istemiyorsanız bireysel yani müstakil yerlerde ikamet etmek zorundasınız diyor.Özellikle enerji tasarruf kanunu çıktıktan sonra bu tarz vakaları devlet ''kardeşim bu konutlarda olması gereken bir zorunluluk neden itiraz ediyorsun diyor''
Ha siz şöyle bir tutum sergileyin sizin binanız nasıl bilmiyorum ancak zemin daireyese eğer sizin evinizin ısı yalıtımı yapılacak yüzeyleri yapılmaz bence firma ve yönetimle uzlaşma yoluna gidin.
Gürsel abi burdan detaylı bilgi veremedim ancak anlattıklarım tecrübeyle sabittir.Aklına takılan bir soru olursa pm.Den ulaşırsan seveseve yardımcı olurum...
Mustafa...

gurcell
19-09-2013, 11:10
Buda işin şartnamesi :

http://imageshack.us/scaled/thumb/41/9gtm.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/41/9gtm.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/12/lkn6.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/12/lkn6.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/542/op71.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/542/op71.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/849/c5ru.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/849/c5ru.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/818/g9r5.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/818/g9r5.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/826/pjv2.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/826/pjv2.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/94/daqi.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/daqi.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/713/sls8.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/713/sls8.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/600/r4oh.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/600/r4oh.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/20/hqx1.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/20/hqx1.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/513/jj2v.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/513/jj2v.jpg/)
http://imageshack.us/scaled/thumb/706/o0qi.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/706/o0qi.jpg/)

Bad-Fast
19-09-2013, 11:19
8 katlı çift daireli bir apartman 12 bin tl ye yaptırdık 2 seneye yakın oldu , gayet güzel oldu bence de o fiyatlarda bi sıkıntı var .

mert_leon
19-09-2013, 11:22
Fiyatlar biraz garip geldi 10 daire 130 m2 kişi başı 2.700 lira ödedik söylenene göre marshall ın en kaliteli köpüğü kullanıldı. Bu olay bide zorunlu hale geldi diye biliyorum ben belediyler yaptırmayan binalara ceza kesecek filan deniyordu ne kadar doğru bilemem.

cem
19-09-2013, 12:15
İlk 2 sayfada zaten yapılabilecekleri yazmıştım ama alıştık, kimse okumadan etmeden bildiğini kafasına göre yazıyor :)

Gurcell, duyuruyu okudum, yönetici işini biliyor, tekrar diyorum uzalaşabileceğin kişi yönetici. Bu fiyatların hesaplama yöntemini bir de senin yaptırman. Yöneticiye fiyatları inceleteceğini söyleyebilirsin. İlk sayfada sık diyaloğa girmeni söylemiştim. Yöneticiden detayları alıp, muhakeme edip, inceleteceğini bir de senin fiyat araştırması yapacağını söyle. Tebliğ'den gidebilirsin demiştim ama, imza atmışsın, o geçersiz artık. Tek elinde fiyat yolu kaldı.

Mahkeme vs. ile bu işi çözemezsiniz. Tekrar söylüyorum kanun mantolmadan yana.Fiyat araştırması yoluna gidilmeli. Bu yoldaki kilit isim "Yönetici"..

Enerji Kimlik Belgesi diye bir şey var.

Ne bu ?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ve buna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ne göre, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belge.

Bu belgeyi almak zorundasınız kanunla. Süresi Mayıs 2017'de bitiyor. Yeni binalarda şuanda mevcut. Bu kanun zaten şuanda var, ilerde çıkacak diye birşey yok. Yani 2017'ye kadar süre tanındı.

Ortada kanun var, kanunda yazılanlar var ..

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği ne diyor ?

(15) (Ek:RG-1/4/2010-27539) Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır. Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir.

(4) (Değişik:R.G-20/4/2011-27911) Enerji Kimlik Belgesi, Enerji Kimlik Belgesi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanır. Bu belge, yeni binalar için yapı kullanma izin belgesi alınması aşamasında ilgili idarelere sunulur. Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmeyen binalara ilgili idarelerce yapı kullanma izin belgesi verilmez. Enerji Kimlik Belgesinde yer alan bilgilerden ve bu bilgilerin doğruluğundan Enerji Kimlik Belgesi düzenlemeye yetkili kuruluş sorumludur.

Kaynak:http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.13594&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

Trance-R
19-09-2013, 12:19
3+1 4500'se...
4+1'de 6000 olması lazım ...

coolvtec
19-09-2013, 12:37
dışardan yapılan mantolama iç mantolama ile birlikte tüketiminizi ciddi oranda azaltacaktır. biz site olarak 3cm mantolama yapmıştık, meğer 10-15cm ye kadar yapıyorlarmış. 3 cm ile 10cm arasında ciddi fark varmış. sizinkine de mutlaka ek faydası olur.

cem
19-09-2013, 12:45
Kanunlara gore ortak alanlar var ve dis cephe cati falan ortak alan. Tersi durum bizde var catiya yalitim yapilacak ama alt kattakiler catiya karismam diyor.cati ise ortak alan kanunlara gore bizde soke soke alacagiz.sizde soke soke odeyeceksiniz

Karışmam diyorsa kanundan haberi yoktur muhtemelen.

KMK'ye göre Çatı, ana taşınmazın mutlak ortak alanıdır. Bu nedenle çatı giderlerine tüm malikler katılmalıdır.

Kanun ne diyor;

IV - Ortak yerler:

Madde 4 - Ortak yerlerin konusu sözleşme ile belirtilebilir. Aşağıda yazılı yerler ve şeyler bu kanun gereğince her halde ortak yer sayılır.

Çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları, yangın emniyet merdivenleri.

Madde 19 ne diyor ?

''Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça ana gayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun ana yapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya ana yapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. ''

Ortak alanlar KMK 20.madde gereği tüm maliklerce giderleri karşılanması gereken yerlerdir;

MADDE 20 - (Değişik 1. fıkra: 2814 - 13.4.1983) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça :

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma (Ek ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) ", güçlendirme" ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

Katılmakla yükümlüdür.

c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.634.pdf

Yargıtay karar örnekleri mevcut zaten..

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi

Tarih : 17/02/2005 Esas No : 2005 / 661 Karar No : 2005 / 922

Özü : ANA YAPIDAKİ ORTAK TERASIN ONARIMINA TÜM KAT MALİKLERİNİN KATILIMI ZORUNLU OLUP, DAVACININ BİR KISIM KAT MALİKİ LEHİNE FERAGATİ HALİNDE ONARIM GERÇEKLEŞ MEYECEĞİNDEN TÜM KAT MALİKLERİNİN ONARIMA KATILMASI GEREKİR

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi

Tarih :01/06/1995 Esas No : 1995 / 5755 Karar No : 1995 / 6582

Özü :

TERAS DAVALI TERAS KATI MALİKİ TARAFINDAN KULLANILMAKTA OLSA BİLE ORTAK YERLERDENDİR. DAVALININ TERAS KAPLAMASININ HASARA UĞRAMASI KONUSUNDA HERHANGİ BİR EYLEMİ OLDUĞU TESPİT EDİLMEDİKCE ORTAK OLAN BU YERDE VUKU BULAN HASAR VEYA DİĞER BAĞIMSIZ BÖLÜMLERDE SEBEP OLUNAN HASAR TÜM KAT MALİKLERİNİN SORUMLULUĞU ALTINDADIR.

rebelh
19-09-2013, 12:56
cem den hukuk dersleri :)

gurcell
19-09-2013, 13:00
Abi ben yeni seçilen yönetimin kararına imza attım, ama bu yönetimin seçilmesinde orda olmadım.

Benim takıldığım konu, 3+1 4900 öderken , ben neden 7500 ödüyorum? Dublexler neden 12500 ödüyor?

Ayrıca benim apartmanın garaj tavanına yaptırdığım izolasyonun parası neden düşülmüyor?

cem
19-09-2013, 13:11
Abi ben yeni seçilen yönetimin kararına imza attım, ama bu yönetimin seçilmesinde orda olmadım.

Benim takıldığım konu, 3+1 4900 öderken , ben neden 7500 ödüyorum? Dublexler neden 12500 ödüyor?

Ayrıca benim apartmanın garaj tavanına yaptırdığım izolasyonun parası neden düşülmüyor?

Bunun cevaplanması için arsa paylarını bilmek lazım. Fiyatlandırma kanuna göre Arsa payı üzerinden yapılmalı ki yönetici de o şekilde yapmış.

3+1 arsa payı ile, 4+1 arsa payları ne durumda bilinmesi gerek.

Örnek hesap şu şekilde olmalı ;

''Mantolama işi KDV dahil 50 Bin TL’ye anlaşıldı. Bu miktar kat maliklerine bölünür. Her kat maliki için farklı arsa payları çıkabilir. Hesaplama şöyle olmalıdır. Bir kat malikinin 20/265 arsa payı var. Oransal olarak hesaplama için 20’yi 265’e bölmeli ve çıkan sonuç 50 bin TL ile çarpılmalıdır. Çıkan sonuç arsa payına sahip kat malikinin mantolama için ödeyeceği rakamdır. Yani 3 bin 750 TL’dir.”

gurcell
19-09-2013, 13:23
Apartmanda muhalif sayısı 10a çıktı , sayıyı bir geçersek yönetimin azli için karar alacağız. Herkes çıldırmış çünkü. Akşam çapulcular olarak direnişe geçiyoruz :)

TaGo
19-09-2013, 13:26
Bir muhalif bulamassan. Yönetim şemsiyeyi açmaya zorlar ama unutma :D

SOMEONESPECIAL
19-09-2013, 13:27
Ama bu rakamlarda bi anormallik var.... Yöneticinin akrabası mı acaba yapacak şirket ?
Böyle konularda bir kaç yerden teklif alınır; maliklerle konuşulur birine karar verilir ?
12.500 TL ben hiç bir yerde duymadım mantolama parası

mmustu
19-09-2013, 13:35
8 katlı her katta 3 daire bulunan 4 tarafıda açık olan ciddi anlamda geniş alanı olan bizim binaya geçen gün 65 bin TL gibi bir rakam verdiler mantolama için morukçum

Ek.Civic_Spoon
19-09-2013, 13:49
ya ben bu dıştan montalamayı anlamıyorum, her daire dışa bakan cephesine içten yapsa hem daha az maliyetli hem bence daha sağlıklı bi çuval para yazık günah bence

cMg
19-09-2013, 14:14
ya ben bu dıştan montalamayı anlamıyorum, her daire dışa bakan cephesine içten yapsa hem daha az maliyetli hem bence daha sağlıklı bi çuval para yazık günah bence

Dıştan yapılması daha iyidir, ama fiyatlar çok yüksek muhalif olan daire sahipleri olarak 2-3 firmadan teklif alın emin olun fiyatlar hemen hemen yarı yarıya düşer, hemde itiraz için elinizde koz olur.

gurcell
19-09-2013, 15:11
Ben zaten dışa bakan tüm cephelerimi içten yaptım.

Bu arada sağolsun forumdan bu işi yapan bir arkadaşımız metrekaresi 30 lira civarı tutar dedi. Gelen bir çok feedback de böyle. Ben birkaç proforma alıp, EEE nin tavsiyesi ile noterden ihtarname çekeceğim.

Bu arada bizde yönetici ve yardımcıları var. 1 yönetici , 2 de yardımcısı. :)

depresif
19-09-2013, 17:20
benim bildiğim kadarıyla konuşacağım,

apartman kararları %50 olarak alınır. %51 olduğu takdirde diğer %49 istediğini yapsa da değişen birşey olmaz diye biliyorum. o rakamı da haciz yoluyla sizden alabilirler apartman yönetimi.

sizde yapmanız gereken sizin gibi düşünen %51 bulmaktır.

tekrar söylemek isterim bu benim bilgim. yanlışım varsa söyleyin bende öğrenmek isterim.

erturul çiçek
19-09-2013, 17:30
Abi valla toplam maliyet 150 bin civarı çıkıyor gibi bende bu işi yaptım uzun süre şu an fiyatlar ne alemde bilmiyorum ama o fiyat çok çok fazla siz bence bunu iyice araştırın

gurcell
19-09-2013, 21:59
Apartmanin yarisi itiraz verdi. Bir de kagit dolastiriyor yonetici olan zat, uzerinde bu borcu oderimm/ odemem diye kutucular var. Postaladimgerisin geri. Bir de herkes ayrinayri itiraz yazdi, olaganustu toplantiya gidecegiz

rebelh
19-09-2013, 22:11
direne direne :)
sonucun ne olacağını bütçede veya yaptırımda ne gibi bir farklılık olacağını çok merak ediyorum işlem sonuçlanınca da yazın lütfen..

SOMEONESPECIAL
20-09-2013, 08:54
Var mi bİ gelİŞme ?

TünayK
20-09-2013, 09:21
#direnmanto :)

gürcell kafaya bişeyi koyacakta yapmayacak!!yok öyle bir dünya:)

s2k
20-09-2013, 09:30
Apartmanin yarisi itiraz verdi. Bir de kagit dolastiriyor yonetici olan zat, uzerinde bu borcu oderimm/ odemem diye kutucular var. Postaladimgerisin geri. Bir de herkes ayrinayri itiraz yazdi, olaganustu toplantiya gidecegiz

Vay arkadaş OHAL ilan edeceksiniz desene :D:D:D

rahatsız
20-09-2013, 09:36
apartmanda huzursuzluk olacak yapılırsa. isteyenler, istemeyenler, ihbarlar, hacizler, apartmana girip çıkarken gerginlik bi sürü. taşınmayı düşündünüz mü?

huzur.

Gunes G.
20-09-2013, 09:49
Moruk anladigim kadariyla sen mantolamaya degil fiyata tutulmussun. E kendin bi bak teklife detaylica, ayni ozelliklerde baska bir teklifte sen al baska bir yerden, bak bakalim giydirmece yapmislarmi. Senin aldigin teklif %10'dan fazla ucuza geliyorsa net giydiriyorlar demektir :)

KÖROĞLU
20-09-2013, 10:18
aklıma takıldı bi hesap yaptım (çok yüzeysel)

10 adet 4+ 1'i 7500 TL den = 75000 TL
8 adet 3+ 1'i 4500 TL den = 36000 TL
2 adet dublex'i 12500 TL den = 25000 TL
________
Toplam = 136.000 TL yapar.

Bina taban alanı 600 M2 olsa (muhtemelen daha azdır)

EN = 30 Mt
BOY = 20 MT
Yükseklik = 20 Mt olsa

2 adet 600 m2 ve 2 adet 400 m2 kaplanması gereken alan çıkıyor ortaya, yani toplamda

2.000 M2 alan yapıyor. hadi girinti çıkıntı derken buna 500 m2 daha ilave edelim.

2500 m2 kaplanacak alan üzerinden m2 fiyatı 40 tl den anlaşılsa

100.000 TL yapar. Bence sizden istenen rakam çok yüksek.

Mantolama,Isı Yalıtımı,Mantolama Fiyatları,Mantolama M2 Fiyatı,Cephe Mantolama,Dış Cephe Mantolama,Mantolama Firmaları,Mantolama Sistemleri,Mantolama Nasıl Yapılır (http://www.homedizayn.com) (firmayı tanımam, bi bağlantım yok)

sitesinde fiyatlar var, ki piyasada eminim daha uygun yapacak yerler bulunur.

bu hesaba göre 36.000 TL fazla yazılmış.

Bence siz de aynı iş için fiyat teklifi isteyin. Yöneticinin tekeline bırakmayın, usulsüz bir durum varmış gibi hissettim açıkçası.

SOMEONESPECIAL
20-09-2013, 10:50
Yahu anlasanıza yönetici işi verdiği şirketten sakal alacak

gurcell
20-09-2013, 10:51
Benim derdim fiyat. Mustafa taa konyadan apartmana bakmadan 149000 verdi, bizim yonetici 17 yere sorup bu fiyata inememis :)

yilmazcatalbas
20-09-2013, 11:02
Biz filli boya bayisiyiz capatect dalmaçyalı satıyoruz ve takım olarak (boya dahil tam takım) fiyatı 20,50 tl burdan da m2 olarak sizin maliyetiniz hesaplanır

2jz
12-04-2016, 19:45
Arkadaşlar yeni konu açmayıp bunu hortlatayım :)

Şimdi apartmana güvenlik kamerası takılması lazım. 8 dairelik apartmanda 1 arkadaş itiraz ediyor diye taktırmıyorlar. Bu karar oy birliğiyle mi yoksa oy çokluğu ile mi alınır?

AliDogukan
12-04-2016, 19:48
Arkadaşlar yeni konu açmayıp bunu hortlatayım :)

Şimdi apartmana güvenlik kamerası takılması lazım. 8 dairelik apartmanda 1 arkadaş itiraz ediyor diye taktırmıyorlar. Bu karar oy birliğiyle mi yoksa oy çokluğu ile mi alınır?

Oy çokluğu ile alınır.5/8-5/9-6/10 gibi.1 hanenin itirazı boşadır.

2jz
12-04-2016, 19:50
Süreci nasıl işletmek lazım? Apartmanı toplantıya davet etmek, karar almak, uygulamaya koymak. 1 daire sorun çıkarıyor oda kiracısı oturuyor diye. Yasal yoldan elini kolunu bağlayıp yaptıralım diyoruz.

yucelebeci
12-04-2016, 21:09
Toplantı yapıın, oy çokluğuyla kabul edin, toplantıyı tutanak altına alın olay bitmiştir

yucelebeci
12-04-2016, 21:10
Biz 550 dairelik sitede toplantıya gelen ortalama 50 kişinin yarısının bir fazlasının oyuyla herşeyi yapabiliyoruz

2jz
12-04-2016, 21:29
Biz 550 dairelik sitede toplantıya gelen ortalama 50 kişinin yarısının bir fazlasının oyuyla herşeyi yapabiliyoruz

Tamamdır çok teşekkür ederim. Bi güvenlik sorunu var 1 haftadır onu çözüme kavuşturmak için yapılacak zaten. Sorun çıkaran olduğunda uğraştırıyor işte.

DOHC
14-04-2016, 09:46
Eskiden bazı harcamalar "lükse" giriyordu ve oybirliği gerekiyordu. Örneğin apartmana kuyu açmak, su yumuşatma sistemi kurmak vb.
Ama artık süreç değişmiş olabilir.. Binanın yıkılıp yeniden yapılması için bile 2/3 oy yetiyor.......

Yiğit G.
14-04-2016, 11:43
Bir insan güvenlik kamerasına nasıl itiraz edebilir hayret ki ne hayret arkadaş

2jz
14-04-2016, 12:01
Bir insan güvenlik kamerasına nasıl itiraz edebilir hayret ki ne hayret arkadaş

Ev sahibi apartmanda oturmuyor almış kiraya vermiş ondan dolayı masraf istemiyor her şeye itiraz ediyor.