PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayar kasasından gelen garip vızıldama (videolu)

AF4600
20-09-2013, 19:41
Beyler selamlar.. Bir arkadaşımın başına gelmiş bugün, oyun oynarken birden bu ses duyulmuş. Ben de size bir danışayım dedim. Sistem daha yeni toplandı. Sadece ekran kartı ve hdd eski.Bilgisayardan anlayan arkadaşlar bir bakarsa memnun oluruz. Bir fikri olan var mı?
Donanım: Gigabyte Z87X- UD3H anakart, i5 4430 işlemci,8 gb (4x2)1600 Mhz ram, WD 500gb caviar black harddisk, Zotac GTX560 ekran kartı, 800W psu.
Videosunu çekmiş, 35. saniyede falan restart tuşuna basıyor kesiliyor ses.

Motherboard Long Beep - YouTube (http://youtu.be/IbOM6S7gYaI)

onursumer
20-09-2013, 20:11
birkaç ihtimali olabilir

ama ekran kartı ve hdd eski dediğin için ve oyun oynarken geldiğinden ekran kartındandır diye tahmin yurutuyorum

genelde transistorler yapıyor miladı donmaya yakın güç kaynağındanda benzer ses alınabilir aynı şekilde ama eski parçaların yapması daha yüksek

Type-Rdinc
20-09-2013, 21:19
abi bi kablo fana sürtünce bu tarz bi ses cıkıyor kasayı açıp kabloları fanlardan uzaklaştırabilirsin eğer içi pis ise hazır girişmişken tozları da al derim :)

Yigit-Y
20-09-2013, 21:27
aldığınız anakart 1150 soket bu şu demek yeni çıkmış anakartı.

aldığınız yeni parçaların bozulma ihtimalinide unutmamak gerek.

eski zaten hep çalışıyordu yeni birşeyler yaptıktan sonra işler bozulmuş sonuç da.

diğer konu hep fanlardan kaynaklanmak toz ve bakımları ihmal edilmekte.Araba yıkatcağınız

vakit kasayıda götürün hava tutun derim bunlar dışında aklıma birşey gelmiyor benimde

omerbeytekin
20-09-2013, 21:56
Cok yuksek ihtimalle fanlardan birine kablo surtuyor sistem hatasi felan degil bu.

safaks
20-09-2013, 22:01
Cok yuksek ihtimalle fanlardan birine kablo surtuyor sistem hatasi felan degil bu.

Tam ben dicektim. Fanları tek tek kontrol etmelisin. Hardisk sesi olsa kesik kesik gelir. Ekran kartından zaten ses gelmez. Gelirse fanından gelir.

ilkerist
20-09-2013, 22:03
fanlardan birine kablo sürtüyor,hata sinyali değil.

Sert@ç
20-09-2013, 22:03
Vay amk gazetesi o sesi duysam evde testere cekiliyo sanirim

Yigit-Y
20-09-2013, 22:04
disk black serisi ondan ses geleceğini pek tahmin etmiyorum .

bahtla alakalı biraz tabi bu işler :)

Kadyr
20-09-2013, 22:09
belki powerdaki trafolardan geliyordur hatalı üretim ise tabi

BaDCaT
20-09-2013, 22:11
Bir yerde kaçak mı var ?

AF4600
20-09-2013, 22:57
Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler..
@ onursumer, ekran kartından olacağını sanmıyoruz, inşallah öyledir. fakat araştırdığımızda güç kaynağı sorunlarından aynı ses gelmekte. yeni alınmış güç kaynağı galiba mefta :(
Sistem çok temiz tutuluyor, eskisi de öyleydi, yenisi de öyle olur :) Kablolar da oldukça düzenli, sürte sesi bu kadar kuvvetli olmaz zaten. Ama @yiğit hocam senin de dediğin gibi biraz da baht bu işler..
Şimdilik psu'dan kaynaklandığını düşünüyoruz, test etmeye devam. Daha sonra sonuçları da buraya yazarım.

Bu arada sizce de ses çok benzer değil mi? Cooler Master 1100W Power Supply High Pitch Noise - YouTube (http://youtu.be/f-qdWVk5wzs)

safaks
20-09-2013, 23:02
Powerın fanına bişi sokarak durdurabilirmisin ? yada denedin mi ? Videodaki ses sizinkine çok benziyor bu arada.

AF4600
20-09-2013, 23:15
Powerın fanına bişi sokarak durdurabilirmisin ? yada denedin mi ? Videodaki ses sizinkine çok benziyor bu arada.

Benim değil arkadaşın sistemi.. Evet videodaki sesin aynısı neredeyse. Kondansatörler mi şişiyormuş neymiş, öyle bir karın ağrısı olabilir. Şunu sorayım; neden şişmiş olabilir?
Bu arada ses tekrar geldiğinde fanına da bir bakar olmadı.

ibrahimsnr46
20-09-2013, 23:23
Fandır buyuk ihtimalle

Kadyr
21-09-2013, 19:03
kondansator şişse ses yapmaz. neden şişer ömrü biter şişer

toolqa
21-09-2013, 19:37
kedidir kedi:D:D:D

Kakus
21-09-2013, 19:46
Kasayı açtığında sesin tam olarak hangi parçadan doğru geldiğini kestiremiyor mu arkadaşınız?

onursumer
21-09-2013, 22:14
Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler..
@ onursumer, ekran kartından olacağını sanmıyoruz, inşallah öyledir. fakat araştırdığımızda güç kaynağı sorunlarından aynı ses gelmekte. yeni alınmış güç kaynağı galiba mefta :(
Sistem çok temiz tutuluyor, eskisi de öyleydi, yenisi de öyle olur :) Kablolar da oldukça düzenli, sürte sesi bu kadar kuvvetli olmaz zaten. Ama @yiğit hocam senin de dediğin gibi biraz da baht bu işler..
Şimdilik psu'dan kaynaklandığını düşünüyoruz, test etmeye devam. Daha sonra sonuçları da buraya yazarım.

Bu arada sizce de ses çok benzer değil mi? Cooler Master 1100W Power Supply High Pitch Noise - YouTube (http://youtu.be/f-qdWVk5wzs)

ilk başta dediğim gibi transistorler vs yapar bu sesi çok rasladım

güç kaynağı ,anakart ve ekran kartı

anakartta kapasitorler falanda yapar mesela katı olmayanlar ama kalmadı o kartlardan artık :)

benim tavsiyem

ekran kartını sokun anakartda aynı zamanda vga dvi var yeni nesil işlemci olduğu için biraz entegre ekran kartı ile kullanın ses kesilmiyorsa direk psu ya suçu atabilirsiniz :D

Yigit-Y
21-09-2013, 22:19
Guc kaynağı yapabilir.

Cooler master cok iade aliyorum bu aralar.

Bilginize. Ozellikle 620 liklerinin yuzde 80 i iade

silwerhooks53
22-09-2013, 00:31
arkadaslar benım bılgısayarda cok gurultulu calısıyor neden boyle acaba arada acıp temızlıyorum ıcınıama gene duzelmedı acaba fan mı eskıdı herkes fanı değiş geçer dedi ama bı sormak ıstedım

AF4600
28-09-2013, 14:21
@onursumer, yigit-y cevap için teşekkürler. gigabyte odin 800w psu var. o günden sonra kasadan ses gelmemiş, ama bugün aradı ses geldiğini söyledi tekrardan ve başka bir siteye konuyu yazmış. oradan kopyalayıp buraya atıyorum fotoğraflarla beraber.

Bugün; 15:03:06 Paylaş Değiştir Cevap Alıntı Sil PM
Beyler selamlar...
Ses tekrar geldi ve hemen işe koyuldum ipuçlarını sizinle paylaşıyorum.
1- Sesin donanımlardan gelmediğini tespit ettim. Çok şükür hdd'den, psu'dan veya ekran kartından gelmiyor.
2- Tüm kapakları çıkarttığımda anladım ki ses, anakarta bağlı olan buzzer denilen hoparlörden geliyor. Hani şu alarm vermeye yarayan ufak hoparlör. Sağlama yapmak için pinlerden çektim kablosunu, bingo! Ses kesildi.
3- Ekran görüntülerini aldım hemen, sıcaklık değerleri fan hızları vs. Ve şunu gördüm; ön panel'e taktığım, fan4 isimli fanın 4500 rpm olduğunu gördüm. bu fanın max. dönebileceği hız 1200rpm. Ama bilgisayar bunu bir şekilde böyle görüyor. Fanın hızında bir değişme yok. Ve alarm vermeye başlıyor bilgisayar. İşlem kaydında alarmclock.exe diye bişey var. Bu işlemi sonlandıramıyorum. Bndan kaynaklandığını düşünüyorum.
Not: Alarm'ların hepsi bios'tan disabled. Alarm falan kurmadım. Sadece fan hız ayarı yapmıştım.

ekran görüntüleri:
http://imgim.com/buzzerses_alarmclock1.jpg
http://imgim.com/buzzersess.jpg