PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fikirlerinizi beyan edermisiniz

e30
21-09-2013, 20:32
Öncelikle bütün tt üyelerine merhabalar.

Yazıma öncelikle şöyle başlayayım yaşım 21 üni. öğrencisiyim.Tam tamına 14 senedir e30 hayranıyım küçüklüğümden beri hayranlığım vardı hatta bundan 7 yıl önceye kadar 2006 ya kadar odamın duvarların da posterleri bile vardı arabanın o derece hayranlığım vardır.

Şimdiler de artık benimde e30 a binme vaktim geldiğini düşünmekteyim.Geçen yıl sırf para kazanmak için okula gitmedim ağaç budadım ve 10 bine yakın miktar para topladım.Bende biliyorum bu miktarın yetmeyeceğini güzel bir e30 için.Sizlere sormak istediğim arabayı aşama aşama toplasam hepsini birden değilde misal 1 yıllık süreye yaysam önce motor sonra kaporta en sonda içi olarak 3 e bölsem bu işlemleri her aşamada ne kadar tahminen param gider.Ya da hiç bu işleri yapmasam da gidip piyasadaki 7-8 bin liralık arabalara mı baksam.Daha önce restore edenlerin fikirleri gerçekten benim için önemli.***** sitedeki araçlar pek içime sinmedi açıkcası o yüzden restore fikri şuan kafamda büyük bir yer işgal ediyor.Lakin altından kalkarmıyım kalkamazmıyım bilmiyorum.Ayrıca yancı değilim kesinlikle yazık o güzelim arabanın canını alanları görüyorum arada bir gerçekten üzülüyorum.

TaGo
21-09-2013, 20:34
Kasım aralık ayı gibi 10 liraya güzel bir e30alırsın. Tabi 316 318i gibi

e30
21-09-2013, 20:37
Kasım aralık ayı gibi 10 liraya güzel bir e30alırsın. Tabi 316 318i gibi

hocam zaten konuda da belirttiğim gibi yancı değilim 316 bile işimi görecektir.Bide öğrenciyim okuduğumdan dolayı çalışamıyorum da e yakıtta önemli benim için o yüzdenen fazla 318i alacağımı düşünmekteyim

Burak
21-09-2013, 20:52
Gümrüğü takip etmeni tavsiye ederim, uygun fiyata yorulmamış bir arac düşürebilirsin.

kickbuttowski
21-09-2013, 20:53
3 ay kadar önce bizim pederin 124 kasa mercedesi yaptırdık baştan sona.. 3500 lira sadece kaportacıya gitti, 1700 küsür parçalarına gitti, 500 lira sadece tavan ve direklerdeki döşemenin yenilenmesine gitti 500 lira da alt takıma...
Bunlar sadece gerekli parçalar daha incik boncuk hariç.. Mesela kapı fitilleri, kapı kolları vesaire benim gözüme çok çirkin görünüyor değiştirmek gerek ama sadece fitil seti 240 lira..
Kaldı ki bizim kaportacı ustamız çoğu parçayı kendi ayarladı çıkmadan ordan burdan para vermedik bi 250-300 lira da ondan geldi.. Mesela aynaların plastikleri eskimişti tanesi 130 liradan tüm aynayı almak gerekiyordu onları elindeki diğer araba parçayı değiştirince çıkanı bize verdi..

Hani diyeceğim o ki arabayı alıp yaptırsan bile buna m tampon isteyeceksin, ızgara isteyeceksin, jant isteyeceksin yay isteyeceksin çok masraflı iş..

emre.ates
21-09-2013, 20:59
Cebinde 10 bin tl varsa gidip 10 bin tl araç almam ben olsam yarın aküsü biter balata biter lastikler ölüdür şudur budur arabaya binemezsin illaki arabada ufak tefek belki daha büyük sorunlar çıkıcaktır bu yüzden öğrencisin sonucta biraz daha masraf çıkarmıcak yakıtı üzmeyecek araçlarla başlangıç yapım zamanla nakit bütcenin iyileştirerek araştırarak e30 bakman daha iyi olur.

YunuscanVg
21-09-2013, 21:47
Biraz daha bekleyip 10 binin üzerine 3-4 bin koyup temiz düzgün 318is alabilirsin bence,10 bine e30 alıp bir sürü masraf yapmaktansa.

Cankat
21-09-2013, 23:00
9 10 bin tl ye biraz sabırlı olursan çok düzgün 316 318 ler alabilirsin.Bence daha önceden restorasyon görmüş bir araçtan uzak dur.Restorasyonda ne derece özen gösterildiğini bilemezsin.Sonradan toplanmış araçlarda ufakta olsa sıkıntılar çıkıp can sıkabiliyor.4 kapıya binerim diyorsan işin biraz daha kolay.Sahibindende bile çok düzgün araçlar var (geneli otomatik, neden acaba;)) 84 316 coupe ye biniyorum, aracım yaylar dahil standart, bir iki tane orijinal araca daha binme fırsatım oldu gerçekten kullanımı rahat güzel,sessiz,eğlenceli araçlar fakat ufakta olsa performans istiyorsan 316 yada 318 işini görmeyecektir.Ekonomi olarak bu yaz başında uyduruk bir tüp sistemiyle uzun yolda 22 şehir içinde 28 kuruş yakıyordu.Bence artık çakma m-tech tamponlar bbs felan piyasa işi oldu.Orijinal toplamak daha hoş geliyor.Araç düzgün olursa krom tamponlu makyajsız modeller bile gayet şık.Tavsiyem fazla işlem görmemiş mümkünse klimalı araç alman yönünde.Oto cam merkezi kilit felan bence önemli değil.Birazda sabırlı olursan bütçen gayet yeterli.Umarım istediğin gibi bir araç bulursun..:icon_tup:

samet_61
21-09-2013, 23:05
316 alma e30a bıneceksen ya 318is yada 325 olacak oksa bınmene degmez...

ege_c
21-09-2013, 23:41
Hocam ben sana helal olsun diyorum,baska birsey diyemiyorum. Ictenlikle soyluyorum Insallah elindeki paraya gore en iyisini bulursun,14 senelik hayalinin,parayi denklestirmek icin verdigin azmin karsiligini iyi bir e30 a sahip olup noktalarsin umarim.Konuyu takip ediyorum..bol sanslar

blumenberg
22-09-2013, 00:33
Bunun neresine helal olsun diyosunuz anlamıyorum, kardeşimiz okulu bırakıp para biriktirmiş, bence okuluna devam etmeli işe girdikten sonra herşeyin sırası gelir diye düşünüyorum

EREN34
22-09-2013, 01:29
Bunun neresine helal olsun diyosunuz anlamıyorum, kardeşimiz okulu bırakıp para biriktirmiş, bence okuluna devam etmeli işe girdikten sonra herşeyin sırası gelir diye düşünüyorum

Hemfikiriz.

Azim ve amaca ulaşma ok ama sıra yanlış...

ALPER-VNS
22-09-2013, 04:08
şimdi araba falan alma bence de.. okul iş demek para demek küçük yaşlarda anlamıyo insan..

Zorbey
22-09-2013, 04:25
Motoru sorunlu kasası düzgün bir 320 8500 tl ye aldik ancak masrafiyla 12000 lirayi buldu.Eski araçlar ve her an bir yeri bozulabiliyor :) allah en iyisini nasip etsin

sweatcaptain
22-09-2013, 07:46
kardesım alacagın aracın durumuna gore rutın harcamaların olacaktır bunu unutma kı ogrencı halınle cok cok zorlar bu durum senı belkıde aractan hıc bır zaman zevk almayacaksın ıste sımdı oldu dıyemıyeceksın...yanlıs anlama acık konustugum ıcın...

bence sabret ya ıyı bır e30 al komple toparlanmıs vs vs yada cdtı ler ısını gorecektır ;) keza alıp ben toplıyım desen ıcınde bulundugun durumda uzun ıs gercekten...

tesbıhte hata olmaz...!

başalp
22-09-2013, 08:12

yani... para herzaman kazanılır hayatta arabadan önemli çok daha fazla şey var... iyi bir eğitim alırsan ayda 10.000 tl para kazanabilirsin...

CGTY
22-09-2013, 08:46
Toplamak çok daha maliyetli olur. 10 bin civarına çakala düşmemiş 3.16'lardan falan bakabilirsin. Lpg ile çok rahat ihtiyaçlarını karşılarsın. Toplu bir araba alırsan zamanla ufak tefek yaparsın. Yay, jant vs için para biriktirirsin. Allah yardımcın olsun.

h.guroglu
22-09-2013, 12:51
4 sene önce ilk sahibinden bir e30 almıştım zır stoc parça boyası dahi yoktu o derece 220k lardaydı km si o araca ben rutin bakımları haricinde masraf yapmamıştım.

demem o ki eğer ilk sahibinden yada 2 sahibinden gerçekten yıpranmamış üzülmemiş bir e30 bulursan rahat edersin ama o elindeki rakamlara bulman imkansıza yakın elindeki miktarı biraz yükseltmen gerek.

he o paralara alacağın araçta tmm belki düzgün olabilir ama mutlaka sana masraf çıkarıcaktır sonuçta bahsettiğimiz araçların en genci 23 yaşında mutlaka sağında solunda sorunları çıkacaktır ve parça sıkıntısı zaman zaman yaşıyacaksın bu öğrenci bütçesiyle seni zorlar bunu söliyim.

ege_c
22-09-2013, 14:12

Hocam haklisiniz,ben atlamisim o kismi,siz soyleyince dikkat ettim.Yogun azim icerikli bir hikaye olduğu için okul ile eszamanli yürütüldüğünü algiladi heralde birden aceleci beynim :) o zaman, takdir edilmesi gereken bu azim,okulu bırakarak yaptığınız davranışın golgesinde kaliyor maalesef(tabii hayat sartlarinin sizin okulunuzu aksatmaniza sebebiyet verip vermedigini bilemiyorum ancak gorunen o ki hayalleriniz sorumluluklarinizin onune gecmis.) Ancak yine de bana dusmez bunu sorgulamak.insallah biraz daha fedakarlik gostererek egitiminize ara vermeden birikim yapabilirsiniz.

Sayin blumenberg dikkatsizligimi mazur gorun,bu genc yasimda bilincsiz bir nesli temsil eder gibi yorum yapmisim dikkatsizligimden,uyariniz için tesekkur ederim.Lukslerden,hayallerden,isteklerden ziyade her zaman oncelik egitim olmali muhakkak.Basarili egitim geçmişi gecerli mesleki firsatlari sunacak ve hayallere ulasmaya yardimci olacaktir elbette.Yalnizca biraz sabir..

Edit:konuyu dagitmadan toparladigimi umuyorum.hedefinizde basarilar dilerim.

dc_crx
22-09-2013, 14:27
bende bir üni öğrencisi olarak bu işleri çok kovaladım kovalıyorumda sana tek akıl verebileceğim konu kesinlikle girme olur öğrenciyken 1.si okuyamıorsun okula yazık 2. parana yazık 3. herşey bittikten sonra salak gibi hissediyorsun kendini yaa gezmek tozmak varken adam gibi bir araba alıp binmek varken ROLL kovalayıp harcadığn benzin parasına yanıyorsun...
Şuan senin yapacağın en düzgün hareket 1-2 birşey daha koy 1,7 DTİ opel al Hem dizel az yakar hem çok uğraştırmaz hem gezersin hem okursun Okulun bittikten sonra istersen hurdadan al topla ki E30 bu yaşta seni harap eder..