PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : jant için elektrostatik boyamı ? normal boyamı ?

Cem.B
23-09-2013, 16:05
bu aralar jantlarımı boyatıcamda bilgim olmadığı için kararsız kaldım

ilk merak ettiğim kumlama işlemi bunun farklı türleri varmıdır mesela bir yer buldum büyük merdaneleri kumluyorlar hani iri tanesi ufak tanesi varmı bu işlemin jantı bozmayalım kumlatıcaz derken

ikinci olarakta bnm istediğim renk mesela siyah oz ultraleggera rengi o renk normal boyamıdır fabrikasyon olarak yoksa elektrostatikmidir ?

birde jantı arabadan söktüm hiçbirşey yapmadan kumlatmaya götürdüm kumlamadan çıkıncada direk boyanıcakmı arada yapılacak işlemler varmıdır yoksa

bilenler paylaşırlarsa bilgilerini çok sevinirim

teşekkürler

Diyadin
23-09-2013, 16:24
Ben ikisinide denedim elektrostatik daha sağlıklı oluyor normal boyattığım jantlarım lastikleri takarken soyulmaya başlamıştı.

Elektrostatik daha dayanıklı olacaktır.

16EC813
23-09-2013, 16:29
güzel bi renk için elektrostatik

YavuzNaz
23-09-2013, 16:45
Elektrostatik boya metal üzerinden kalkmadığı için ömür açısından çok dayanıklı bir yöntem hiç bir şekilde renkte bozulma dökülme gibi sorunlar yaşamazsın, daha dayanıklı oluyor, normal fırın boya ile boyandığında yine en ufak dokunma, lastik değişiminde metal deydiği zaman yaralanma riski daha yüksek, maliyet açısından biraz fazla olsada elektrostatik yaptırmanı tavsiye ederim, bunun öncesinde jantlara kumlama yapıldıktan sonra ince bir astarı var diye biliyorum emin değilim, yalnız jant gören endüstriyel çalışan abiler hemen bir fiyat tarifesine düzenleme çekiyor bilgin olsun.

ruudvan
23-09-2013, 19:35
elektrostatık daha ıyı ama malıyetlıdır.
normal boya o kadar malıyetlı olmaz.
kumlama ıslemı elektrostatık boyanın metale yapısması ıcın yapılıyor yanı yuzeydekı tum eskı boya kazınmıs oluyor.
kum olayına gelınce cok ırı tanelı bılya tarzı bırsey atılmaması tabıkıde daha ıyı olur yuzeyı bozabılır.
ınce kumda cıkartmaya bılır acıkcası arasını bulmak lazım.

korki
23-09-2013, 19:56
elektrostatik boya daha dayanıklı olur.Kumlama yerine demir fosfatla jantları iyice yıkatabilirsin.Kumlamayı büyük bir ihtimalle manuel yaptıracaksınız ki bu da jant üzerinde pütürlü yüzey oluşumunu sağlar çok ince kum kullanmanız ve operatörün el konum kabiliyetine kalmış bir olay.En sağlıklı yöntem toz astar+toz son kat atmanızdır.Demir fosfatla yıkamayı unutmayın derim...

Mikrop_Ali
23-09-2013, 20:01
bende elektrostatik diyorum daha önce kendi jantlarıma yaptım normal boyadan daha saglam oluyor fiyatıda maliyet olarak cok pahalı degıl 4 jantı 40 tl ye boyattım. kumlama işi önemli yalnız birsürü kumlamacı var fıyatı ucuz dıye aldanmayın ıyı kumlanmazsa boyasıda kötü oluyor. jantın hiçbir yerinde eski boyadan iz kalmaması ve metale kadar inmesi gerekiyor.

Cem.B
23-09-2013, 20:28
Suan ok elektrostatik yaptircam ona karar verdim

Su kumlama olayi kafama takildi bu her malzemeye gore farkli kumlama cesitlerimi var yoksa hep aynimidir dedigim gibi kumlama yapicak yer var buyuk malzeme kumluyorlar konustuk dedi bn jant mant bilmem getir kumlariz 1 saatte geri veririm dedi

Farkli sekilleri yoksa gotureyim yaptiriyim bari

Mikrop_Ali
23-09-2013, 20:45
ben turbo revizyonu yapan bir yerde kumlatmıştım çok başarılıydı jantlar sıfır gibi oldu bide büyük iş makınası kumlayanlar var onlarda yapıyor illaki kumun değişik boyutlarda olanı vardır veya kumlama makınasının gücü basıncı vs bi farklılık vardır ikisi arasında.

bi dikkat etmeniz gereken husus daha var jantı boyatacagınız kişiyle konuşun elektrostatik boyadan sonra fırına girmesi gerekiyor jantların. replika jantlarda ısıdan dolayı bi bozukluk olabilir demişlerdi bana. dikkat etmek lazım..

16EC813
23-09-2013, 20:45
benim mugen mf8 replikalarım jantmaxta elektrostatik olarak boyanmış gayet başarılı orjin gibi kimsede anlamıyo :D

korki
23-09-2013, 21:10
Suan ok elektrostatik yaptircam ona karar verdim

Su kumlama olayi kafama takildi bu her malzemeye gore farkli kumlama cesitlerimi var yoksa hep aynimidir dedigim gibi kumlama yapicak yer var buyuk malzeme kumluyorlar konustuk dedi bn jant mant bilmem getir kumlariz 1 saatte geri veririm dedi

Farkli sekilleri yoksa gotureyim yaptiriyim bari

Evet farklı malzemelere göre farklı kum çeşitleri var diyelim farklı kalibrelerde.Kumu büyük seçerseniz jantınız pütürlü pütürlü olacak kapatmak için boya mikron kalınlığını arttıracaksınız ve boya kalitesizleşecek.İlla kumlama diyorsanız taş motorunun ucuna zımpara takarak(flex) yapabilirsiniz yorucu olur ama yüzey kalitesi daha düzgün olur.

Kumlama boyasız ham metal üzerine yapılıyorsa boyanın tutunması için yapılıyor yaş boyada tamamen amaç bu.Elektrostatik toz boyada zaten tutunma,akma problemi yok.Hava sıcaklıkları da yüksek sayılır.

Elektrostatik boaydan sonra jantların fırına girmesi gerekiyor.Keza astar içinde belli bir bekleme süresinden(fırın süresi) sonra son kat atılıyor.

VWci
23-09-2013, 21:13
bende elektrostatik diyorum daha önce kendi jantlarıma yaptım normal boyadan daha saglam oluyor fiyatıda maliyet olarak cok pahalı degıl 4 jantı 40 tl ye boyattım. kumlama işi önemli yalnız birsürü kumlamacı var fıyatı ucuz dıye aldanmayın ıyı kumlanmazsa boyasıda kötü oluyor. jantın hiçbir yerinde eski boyadan iz kalmaması ve metale kadar inmesi gerekiyor.

Ankarada nerede kumlattın bir de ne kadara mal oldu?

Mikrop_Ali
23-09-2013, 21:17
Ankarada nerede kumlattın bir de ne kadara mal oldu?

kumlama bıraz pahalı oldu benım ama boya ucuz oldu.

baskent sanayıde tam girerken köşede turbo tek diye biryer şaşmaz dan başkente giderken körü üstündeyken gözüküyor dukkan.
yanlıs hatırlamıyorsam kumlamaya 175 cıvarı bısey verdım boyaya 40 tl

Cem.B
23-09-2013, 21:34
Basimiza is almazsak iyidir bu kumlama olayinda :)

I-HANN
24-09-2013, 01:36
Kesinlikle kumlatmadan başına iş almazsın , kumlatmayı zımpara gibi düşün , turbocular vs kullandığı makınadan bizde var sılındır kapak, şarj , marş, subap kapak , motor kulak vs parçaları kumluyorum fakar kumu ince ve basınç düşük , jantı kumlamaya kalkarsan tertemiz olmuyo ve jantın boyasını tamamen sökmüyor.

Kamyon iş makınası vs yerlerde kumlatırsan buseferde jantda aşırı derecede portakallanma oluşuyo çok kalın ve yüksek basınçlı oluyo, bu işi yapanlar taksi kasalarını kumlıyan kişiler .

ist de nerde var bilmiyorum ama beb bursada kumlattım 4 adet oz jantımı sıfır gibi oldu 180 tl ye mal oldu , hem tertemiz nokta boya kalmadı hem jantta en ufak aşıntı portakallanma tarzı şey oluşmadı.

Boya kesinlikle elektrostatık olmalı , sayet uzun süre kullanıcak ve değerli bir jantın varsa kumlatma ve elektrostatik sıfırdan farksız ve çok sağlıklı olur.

http://img489.yukle.tc/thumbs/9454image.jpg (http://img489.yukle.tc/image.php?id=9454image.jpg)

http://img489.yukle.tc/thumbs/3374image.jpg (http://img489.yukle.tc/image.php?id=3374image.jpg)

http://img489.yukle.tc/thumbs/1828image.jpg (http://img489.yukle.tc/image.php?id=1828image.jpg)

http://img489.yukle.tc/thumbs/1706image.jpg (http://img489.yukle.tc/image.php?id=1706image.jpg)

http://img489.yukle.tc/thumbs/7071image.jpg (http://img489.yukle.tc/image.php?id=7071image.jpg)

http://img489.yukle.tc/thumbs/5066image.jpg (http://img489.yukle.tc/image.php?id=5066image.jpg)

Boyatılmamış hali .

VWci
24-09-2013, 07:03
kumlama bıraz pahalı oldu benım ama boya ucuz oldu.

baskent sanayıde tam girerken köşede turbo tek diye biryer şaşmaz dan başkente giderken körü üstündeyken gözüküyor dukkan.
yanlıs hatırlamıyorsam kumlamaya 175 cıvarı bısey verdım boyaya 40 tl

Hocam cevap için teşekkür ederim. Senin tarifin sonrasında anladım ki ben de o dükkana gitmişim. Benden 300 TL istedi. :D . OSTİM'de bir yer var orası 100 TL dedi.Ancak makinası biraz kuvvetli idi.

Bugun tekrardan gideyim son bir pazarlığımı yapayım turbocu ile.

dark
24-09-2013, 09:11
Kumlama olayına dikkat edin. İnce kumla biraz uğraştırıcı oluyor diye iri taneli kumla yapmaya kalkıyorlar. 1 saatte yapılıp teslim edilebilecek bir iş değil. Hatta mümkünse jantın bir kenarında ufaktan bir yer kumlatıp prüzsüz bir yüzey elde edilebiliyorsa devam ettirin yoksa geri telafisi olmayan bir yola girersiniz.

hasqar
28-02-2024, 23:23
Konuyu 11 sene sonra hortlatmış olacağım ama araştıranların güncel olarak bilgilenmesi için bildiklerimi aktarmak istiyorum. Konuyu araştırırken google'da ilk çıkan konu bu.

Öncelikle gördüğüm kadarıyla elektrostatik boyanın daha pahalı ve daha dayanıklı olduğu yazılmış. Gereken işçilik sebebiyle yaş boyanın ucuz olması çok mümkün değil, şayet ucuzun yorumlarda belirtilen gibi dayanıksız olması muhtemel. Çünkü statik boya gibi kumlama+boyadan (yarım günlük makine işçiliği) ziyade en ince ayrıntısına kadar düzgünce zımparalanması (bir gün el işçiliği) gerekir. Kumlama zemini bozduğu için ilk aşamada tercih edilmez. Jant çok fazla boyanmışsa kumlama yapılması mantıklı çünkü boya zemini kalınlaştıkça dayanıklılığı düşer (yaş boya için). Bu arada yapılan işçilik farkından dolayı yaş boyanın daha pahalı olması gerekir. (Tabi bu benim fikrim)

Yaş boyanın tam kemikleşmesi 2 haftayı bulur o yüzden lastikleri taktırırken düzgün bir yerde taktırmak gerekir. Sonrasında tam dayanıma ulaşmış olur. Kullanılan malzeme kaliteliyse dayanım konusunda sorun olmaz. Neticede araç yüzeyindeki boya ile boyanıyor. Tabi statik boya ağırlıklı olarak endüstriyel alanda kullanıldığı için sağlamlık katsayısı daha fazla ama düzgün uygulanmış yaş boya ile arasında uçurum yok. Lastik takarken soyulması falan imkansız. Akşam boyanan janta sabah tazyikli suyu rahatlıkla vurabilirsiniz. (Düzgün işçilik doğru malzeme ile yapılan uygulamada)

Hangi uygulamayı yaptırırsanız yaptırın bilen bir yerde yaptırın. Son zamanlarda statik boyaların bile döküldüğünü sıklıkla görüyorum. Normal şartlarda endüstriyel bir uygulama olduğu için çok sağlam olması gerekir ama son zamanlarda herkes her işi yapmaya başladığı için başarısız uygulama/uygulamacı çok.

Kısaca;
Statik boya endüstriyel bir uygulamadır ve çok sağlamdır. Yaş boya da düzgün uygulandığında çok sağlam olur.
Statik boya direkt metal yüzeye uygulama gerektirdiği için kumlama gerekir, kumlama zeminin pürüzsüzlüğünü bozar. Yaş boya -daha önce kat kat boyanmamış ise- kumlama gerektirmez ve jant zımparalanıp pürüzsüz zemine uygulama yapılır.
Kumlama yapılan janta yakından bakınca yüzeydeki kraterler gözükür, uzaktan bakıldığında ise vernik sonrasında tam parlaklık alınmaz. Pürüzsüz zemine atılan boyada tam parlaklık alınır. Bu fark gri renklerde çok farkedilmese de piano black gibi koyu renklerde ciddi anlamda fark gözükür.
Statik boya fırın gerektirir, Yaş boya hava ile kuru.

Farklı soruları olan varsa da bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım. Yaş boya konusunda her türlü soruyu sorabilirsiniz. Statik boyayı yaş kadar iyi bilmem.

TarikS
01-03-2024, 19:34
Konuyu 11 sene sonra hortlatmış olacağım ama araştıranların güncel olarak bilgilenmesi için bildiklerimi aktarmak istiyorum. Konuyu araştırırken google'da ilk çıkan konu bu.

Öncelikle gördüğüm kadarıyla elektrostatik boyanın daha pahalı ve daha dayanıklı olduğu yazılmış. Gereken işçilik sebebiyle yaş boyanın ucuz olması çok mümkün değil, şayet ucuzun yorumlarda belirtilen gibi dayanıksız olması muhtemel. Çünkü statik boya gibi kumlama+boyadan (yarım günlük makine işçiliği) ziyade en ince ayrıntısına kadar düzgünce zımparalanması (bir gün el işçiliği) gerekir. Kumlama zemini bozduğu için ilk aşamada tercih edilmez. Jant çok fazla boyanmışsa kumlama yapılması mantıklı çünkü boya zemini kalınlaştıkça dayanıklılığı düşer (yaş boya için). Bu arada yapılan işçilik farkından dolayı yaş boyanın daha pahalı olması gerekir. (Tabi bu benim fikrim)

Yaş boyanın tam kemikleşmesi 2 haftayı bulur o yüzden lastikleri taktırırken düzgün bir yerde taktırmak gerekir. Sonrasında tam dayanıma ulaşmış olur. Kullanılan malzeme kaliteliyse dayanım konusunda sorun olmaz. Neticede araç yüzeyindeki boya ile boyanıyor. Tabi statik boya ağırlıklı olarak endüstriyel alanda kullanıldığı için sağlamlık katsayısı daha fazla ama düzgün uygulanmış yaş boya ile arasında uçurum yok. Lastik takarken soyulması falan imkansız. Akşam boyanan janta sabah tazyikli suyu rahatlıkla vurabilirsiniz. (Düzgün işçilik doğru malzeme ile yapılan uygulamada)

Hangi uygulamayı yaptırırsanız yaptırın bilen bir yerde yaptırın. Son zamanlarda statik boyaların bile döküldüğünü sıklıkla görüyorum. Normal şartlarda endüstriyel bir uygulama olduğu için çok sağlam olması gerekir ama son zamanlarda herkes her işi yapmaya başladığı için başarısız uygulama/uygulamacı çok.

Kısaca;
Statik boya endüstriyel bir uygulamadır ve çok sağlamdır. Yaş boya da düzgün uygulandığında çok sağlam olur.
Statik boya direkt metal yüzeye uygulama gerektirdiği için kumlama gerekir, kumlama zeminin pürüzsüzlüğünü bozar. Yaş boya -daha önce kat kat boyanmamış ise- kumlama gerektirmez ve jant zımparalanıp pürüzsüz zemine uygulama yapılır.
Kumlama yapılan janta yakından bakınca yüzeydeki kraterler gözükür, uzaktan bakıldığında ise vernik sonrasında tam parlaklık alınmaz. Pürüzsüz zemine atılan boyada tam parlaklık alınır. Bu fark gri renklerde çok farkedilmese de piano black gibi koyu renklerde ciddi anlamda fark gözükür.
Statik boya fırın gerektirir, Yaş boya hava ile kuru.

Farklı soruları olan varsa da bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım. Yaş boya konusunda her türlü soruyu sorabilirsiniz. Statik boyayı yaş kadar iyi bilmem.

Verdiğiniz bilgiler genel olarak doğru, ben de kumlama makinesine sahip toz boyacı olarak ekleme yapayım.

Kumlama yüzeyde kriter açıyor, bu doğru. Ancak ona göre de bir miktar ekstra boya atarak sorun çözülebiliyor. Ekstra boyadaki maksat zaten önce kraterleri doldurup, onun üzerine portakallanmayı engellemek amacıyla tüm dağınık yüzeyi düz bir hale getirmek. Dolayısıyla vernik sonrası da bir problem yaşanmaz.

Biz jant boyacısı olmadığımız için sadece kendi jantlarımızı, eşe dosta falan yapıyoruz macun vs uğraşmadan maksat renk değişikliği veya genel görüntüyü düzeltmek olduğu için örnek atmayacağım buraya :D Ama genel olarak boyadığımız onbinlerce parçadan edindiğim tecrübe ile ufak bir düzeltme yapmak istedim.

Özellikle dayanıklılık konusunda dediğiniz doğru, boya türüne göre 180-200 derecelerde ideal sürede pişen boya soğuduktan sonra isterseniz yere düşürün yine boyaya pek zarar gelmiyor :D

ruudvan
02-03-2024, 01:57
tarık en son kurumsal bi adamdın , hiç beklemiyodum valla statik fln :) nerde iş yeri ?

TarikS
04-03-2024, 09:51
tarık en son kurumsal bi adamdın , hiç beklemiyodum valla statik fln :) nerde iş yeri ?

maaşla nereye kadar deyip girdik bişeylere :D Düzce'de

Sefa_vts
04-03-2024, 16:06
maaşla nereye kadar deyip girdik bişeylere :D Düzce'de

Oooo Tarık bey hayırlı ve de uğurlu olsun.

STR makinadan tetik, Mikroton'dan İba'dan Pulver'den boya ( Jotun demedim bak pahalı o ) tozu toprağı, fırının brülörü..

Eski günler geldi aklıma, ek iş iyidir kolay gelsin.

Sektör nedir ? Makina sektörü, Kepenk ya da her türlü metal parça felan mı ?

TarikS
05-03-2024, 18:34
Oooo Tarık bey hayırlı ve de uğurlu olsun.

STR makinadan tetik, Mikroton'dan İba'dan Pulver'den boya ( Jotun demedim bak pahalı o ) tozu toprağı, fırının brülörü..

Eski günler geldi aklıma, ek iş iyidir kolay gelsin.

Sektör nedir ? Makina sektörü, Kepenk ya da her türlü metal parça felan mı ?

Standart boyamız Jotun, biraz Akzo, biraz Pulver kullanıyoruz biz. Electron robotlar ve manuellerimiz var, beklerim yolun düşerse :)

xxx Metal ve xxx Makina tarzı şirketlere iş yapıyoruz, ağırlıklı otomotiv ve mobilya sektörü diyebilirim. Box fırın yok bizde o yüzden konveyörde ilerleyebilecek belli boyuttaki parçaları boyuyoruz