PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gene saçma bir pc sorunu ve gene ben.

matthardy
24-09-2013, 14:27
Nerde kıyıda köşede kalmış dert varsa gelir beni bulur garanti.

Şimdiki sorunumda işte şöyle;

2010 yılından beri kullanmakta olduğum toshiba 40inc 50mhz lcd tv var.
Bu alete hdmi girişlerinden digitürk ps3 ve pc bağlı.

Ama nedense pc de arada ekran 1 saniye falan gidip geliyor.
Tahminim tvden olamacacağı.

Çözünürlük değiştidim yok tarama hızı ile oynadım gene sorun aynı.
ekran kartı tırt bişe sanırım geforce 210.
onun driver'ının güncelledim gene yok.

vga ile bağlayınca pcyi tvye sıkıntı yok.
pcde ısınma sorunuda olamaz 8 tane fan var.

sorun ne olabilir ben içinden çıkamadım.

herkese şimdiden yardımları için teşekkür ederim.

Ers
24-09-2013, 14:29
Kablo değiştirip denediniz mi ?

matthardy
24-09-2013, 14:31
Kablo değiştirip denediniz mi ?

denedim.
kabloda değiştirdim slotta.
zaten sorun sadece pc kısmında.
digitürk yada ps3te böyle bir dert yok.

Ers
24-09-2013, 14:34
denedim.
kabloda değiştirdim slotta.
zaten sorun sadece pc kısmında.
digitürk yada ps3te böyle bir dert yok.

sanki tv görüntüde bi düzeltme yapıyor gibi . pc çözünürlüğü nü değitirip denediniz mi?

belki biş işinize yarar.
link (http://www.frmtr.com/windows-7/4196017-windows-7-tv-ile-monitor-arasi-baglanti-sorunu.html)

matthardy
24-09-2013, 14:59
sanki tv görüntüde bi düzeltme yapıyor gibi . pc çözünürlüğü nü değitirip denediniz mi?

belki biş işinize yarar.
link (http://www.frmtr.com/windows-7/4196017-windows-7-tv-ile-monitor-arasi-baglanti-sorunu.html)

evet onuda denedim he birde problemin 3 yıldır yok.
yeni çıktı piyasaya son 1 haftadır bunu yapıyor.

Ers
24-09-2013, 15:08
evet onuda denedim he birde problemin 3 yıldır yok.
yeni çıktı piyasaya son 1 haftadır bunu yapıyor.

ekran kartı ısınca sorun çıkarmasın onborad bağlayp deneyebilirsiniz.

matthardy
24-09-2013, 15:28
ekran kartı ısınca sorun çıkarmasın onborad bağlayp deneyebilirsiniz.

ısınma olamaz kasa acık ve ustunde 8 fan var.
bu ayarla ilgili bir problem sanıyorum

Ers
24-09-2013, 15:33
ısınma olamaz kasa acık ve ustunde 8 fan var.
bu ayarla ilgili bir problem sanıyorum

on boarda bağlarda sorun çıkmazsa ekran kartına yoğunlaşırsın. Belkide başkı bi sorun var ekran kartında , yada on boardda devam ediyosa ekran kartından başka yerde ararsın çözümü.

Zorbey
24-09-2013, 15:34
Ekran kartı macununu kontrol edin. Bence ondan yapıyor. Fanın fazla olması önemli değil önemli olan soğuk havayı hızlı bir şekilde noktasal değil de dağınık bir şekilde üflemesi :)

onursumer
24-09-2013, 15:36
sorunun kaynağı bence ekran kartı ısıdan olup olmadığını detaylı kontrol edip bakmak lazım

eğer ısıdan değilse omru yavaş yavaş dolmaya başlıyor olabilir

matthardy
24-09-2013, 15:59
biraz araştırdım en son hep konu ekran kartının ömrünün bittine gelmiş ;)
ben en iyisi değiştirim bunu.

bana böyle güzel önerlicek bir ekran kartı varmı ?
ana kart sanırım ddr2.
oyun oynarım biraz perfomanslı bişe olsun bide hdmi çıkış şart.

Gunes G.
24-09-2013, 16:03
Ekran kartini overclock etmek icin bir program yukle, gpu shader memory vs ne goruyorsan %20 azalt rakamlari, underclock yap yani.

Hala yapiyor mu kontrol et.

Ses kartinin driverlarini "disable" et, tekrar dene.

Oyun oynarken mi yapiyor bu gidip gelmeyi yoksa masa ustunde ikende gidip gelme yapiyor mu?

Git gel yapinca hata mesaji veriyor mu? Ekran kartiniz blabla oldu ama windows kurtardi gibilerinden ?

matthardy
24-09-2013, 16:09
Ekran kartini overclock etmek icin bir program yukle, gpu shader memory vs ne goruyorsan %20 azalt rakamlari, underclock yap yani.

Hala yapiyor mu kontrol et.

Ses kartinin driverlarini "disable" et, tekrar dene.

Oyun oynarken mi yapiyor bu gidip gelmeyi yoksa masa ustunde ikende gidip gelme yapiyor mu?

Git gel yapinca hata mesaji veriyor mu? Ekran kartiniz blabla oldu ama windows kurtardi gibilerinden ?

dediklerinizi denicem.
evet oyun oynarken daha çok.
herhangi bir hata mesajı falan yok sadece ekran 1 saniye siyah oluyor sonra tık geri geliyor.

dicaser
24-09-2013, 16:13
MSİ Afterburner programını indirip kurun , ekran kartının shader , clock (mhz) , memory , voltage ve sıcaklık ibarelerini göreceksiniz , programın üst kısmından preferenc seçeneğini tıklayın use voltege seçeneğini işaretleyin yani voltage'i oynanabilir yapın..

Memory hızınızda dahil olmak üzere her birini 5 yada 10 barem assaga çekin voltage kısmınıda 0.10-0.11 gibi bi değerdüşürün..

Eger gene aynı sorunu veriyorsa ki verecektir , işletim sisteminizi yeniden kurun-değiştirin yada pcden ekran kartının driverlarını komple kaldırın ve yeniden kurun..

Bunca zaman yapmamasının sebebi ekran kartının driverlarının doğru olduğuydu ancak nvidia yongalı bir ekran kartı kullanıyorsunuz ve nvidia yongalı ekran kartlı beta updateleride yükleyebiliyor bazen , muhtemelen beta updatelerden birini kurmus olabilir..

Bu bazen bilgisayardada su ibareyle çıkar :

"nvidia görüntüleyicisi , görüntüyü kesti (whql)"

matthardy
24-09-2013, 16:18
MSİ Afterburner programını indirip kurun , ekran kartının shader , clock (mhz) , memory , voltage ve sıcaklık ibarelerini göreceksiniz , programın üst kısmından preferenc seçeneğini tıklayın use voltege seçeneğini işaretleyin yani voltage'i oynanabilir yapın..

Memory hızınızda dahil olmak üzere her birini 5 yada 10 barem assaga çekin voltage kısmınıda 0.10-0.11 gibi bi değerdüşürün..

Eger gene aynı sorunu veriyorsa ki verecektir , işletim sisteminizi yeniden kurun-değiştirin yada pcden ekran kartının driverlarını komple kaldırın ve yeniden kurun..

Bunca zaman yapmamasının sebebi ekran kartının driverlarının doğru olduğuydu ancak nvidia yongalı bir ekran kartı kullanıyorsunuz ve nvidia yongalı ekran kartlı beta updateleride yükleyebiliyor bazen , muhtemelen beta updatelerden birini kurmus olabilir..

Bu bazen bilgisayardada su ibareyle çıkar :

"nvidia görüntüleyicisi , görüntüyü kesti (whql)"

teşekürler.
fakat benim bildiğim en stabil driverlar whql yazan yanında.
betalar zaten beta diye belirtiliyor.

son güncelemeden sonra yaklaşık yarım saattir sorun yok gibi bakalım hayırlısı

dicaser
24-09-2013, 16:25
teşekürler.
fakat benim bildiğim en stabil driverlar whql yazan yanında.
betalar zaten beta diye belirtiliyor.

son güncelemeden sonra yaklaşık yarım saattir sorun yok gibi bakalım hayırlısı

whql zaten nvidia'nın ana sürüm driver'ıdır beta whql'yi bozduğu için olabilir muhtmelen..
Söyledigim gibi güncelleştirmelerden ötürü bir sıkıntınız var eger gene yaparsa tüm nvidia ibarelerini silin driverları kaldırın tekrar kurun..

Gunes G.
24-09-2013, 16:33
dediklerinizi denicem.
evet oyun oynarken daha çok.
herhangi bir hata mesajı falan yok sadece ekran 1 saniye siyah oluyor sonra tık geri geliyor.

Dedigim gibi %90 overheat. Hizlari dusur kendine gelir.

onursumer
24-09-2013, 18:08
yazılanlara ek ekran kartı bozuksa ve alıyım diyorsan

anakart modeline ve güç kaynağına bakarak seçim yapmalısın

anakarta uygun bulması kolayda güç kaynağı iyi kartlarda herzaman sorun

McKrop
24-09-2013, 18:15
Baska tv ye baglama sansiniz varsa deneyin. En azindan sorunun kimde oldugunu kesin cozmus olursaniz. Diger tv dede ayni numarayi yaparsa sorun ekran karti. Yapmazsa sorun tvde.

Tvnin cozunurlugunu ekran kartiniz kaldirmiyo olabilir. Ozellikle plazmaysa bi cok kart zorlanir. Tvnizin monitor ozelligi var mi ogrenmenizde fayda var

matthardy
24-09-2013, 20:18
valla 4 saattir bir sıkıntı yok.
Ayarlardan mhz'yi 50 aldığımdan beri.
bundan önce 30 mhz (atlamalı) diye bir şeçenekte kullanılıyordu.