PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dereceli Egzantrik-Kompresyon ilişkisi

Driver
03-10-2013, 10:28
Herşeyi oem olan bir araç için merak ettiğim bir soru var kafamda.
Sadece dereceli egzantrik takılan bir araçta kompresyon testi değerleri oemden daha düşük çıkabilirmi yada daha yüksek çıkabilirmi ?
Şimdi triger ayarı tam olan bir aracın ayarı kaçtığında ve yani timingi bozuk olduğunda kompresyonlarının düşük çıktığını görmüştük düzeltincede kompresyonların yükseldiğini gördük. Aynı olayla bağlantılı olarak yüksek derece egzantrik takılıncada triger ayarı sorunsuz olsa bile oemden daha düşük kompresyon çıkma ihtimali varmıdır ?

Gunes G.
03-10-2013, 10:36
Dinamik dusebilir, statik degismez.

slowmotion
03-10-2013, 10:36
205 aracıma egzantrik taktığım zaman kompresyon yükselmişti. hatta eksozdan daha fazla basınçla hava çıkıyordu.

Driver
03-10-2013, 10:39
Dinamik dusebilir, statik degismez.

dinamik statik olayı nedir ?

Driver
03-10-2013, 10:40
205 aracıma egzantrik taktığım zaman kompresyon yükselmişti. hatta eksozdan daha fazla basınçla hava çıkıyordu.

işin ilginci zaten gözle görülebilcek kadar yüksek kompresyon olduğu ama ölçünce düşük çıkan bir araç :)
yani mantık olarak düşününce piston yukarı çıkarken yaptığı basıncı ölçer saat eğer egzantrik kamları egzos subaplarını fazla açık bırakırsa oemden daha az hava sıkıştırması oluşabilir yani mantıken bu geldi aklıma :) yani böle bi mantık doğrumudur acaba

Driver
03-10-2013, 10:51
İnternet üzerinde bir makalede şöyle bir yazıya denk geldim benim söylediklerimi sanırım destekler mahiyette..

Alıntı : Sonuç olarak sıkıştırma oranı olarak teknik inceleme ve hesaplarımızda kullandığımız değer aslında teorik bir sonuçtur. Bir motorun gerçek sıkıştırma oranı ise emme supabının pistonun silindir içindeki alt ölü noktayı geçtikten sonra eksantrik milinin yapısı ve derecesi paralelindeki gerçek kapanma derecesi ile gerçek sıkıştırmanın başladığı strokun hesaplanması sonucundaki değerdir. Bu hesaplanma sonuçlarında ise 12.5 olarak bilinen teorik sıkıştırma oranının aslında 8.0:1 bile olabileceği eksantrik mili derece ve kapanma zamanı bilindiğinde ispat da edilebilir.

Ek.Civic_Spoon
03-10-2013, 10:57
mantık olarak düşündüğümde takılan wösner pistonlar tepeli olduğu için oem pistonlardan daha az piston üstüne hava alıcağı için düşük çıkma ihtimali olabilir ,, kesin bilgi değil tabi mantıken söylüyorum :)

Driver
03-10-2013, 10:58
piston değilde bu olay tamamen egzantrikle ve zamanlama ile alakalı diye tahmin ediyorum

0M42
03-10-2013, 12:12
Emin olmamakla birlikte kompresyon yükselir diyorum ben.Dereceli uygulaması sonrası silindir içerisine giren hava yakıt miktarı arttığı için doğal olarak kompresyonda artar bence.

brkkksln
03-10-2013, 12:24
overlap denilen olaydan kaynaklıdır bana göre.yani emme ve egzoz subaplarının aynı anda açık kalmasıyla meydana gelir komp testi sonucunun düşük çıkması.
komp testine takılmamak lazım.her silindir arasındaki fark eşit yahut eşite yakınsa sıkıntı yok.

kaç çıktı değerlerin?

dragon07
03-10-2013, 12:27
egzantrik daha fazla açık kaldıgı için sıkıstırma düşer.o yüzden conta piston subaplar degiştiriliyor.

Driver
03-10-2013, 12:30
overlap denilen olaydan kaynaklıdır bana göre.yani emme ve egzoz subaplarının aynı anda açık kalmasıyla meydana gelir komp testi sonucunun düşük çıkması.
komp testine takılmamak lazım.her silindir arasındaki fark eşit yahut eşite yakınsa sıkıntı yok.

kaç çıktı değerlerin?

hepsi eşit çıkıyor hiç farklılıkları yok
yani araç stockken her silindir 170-180 arası farklı değerler gibiydi
gırtlak yüklü haliyle hatta marşı bile zor çeviriyor kompresyondan araç ama ölçünce 130 civarı ama hepsi eşit şuanda ama motoru toplarken krankı dışarda bile zor döndürüyorduk bujiler yokken bile :D yani acaba diorum saatmi bozuldu fazla kompresyondan :D biz o sıkıştırmaya göre saatin ibresini ters döndürür falan die bekliodukta :D

brkkksln
03-10-2013, 13:02
ölçülen saat aynıysa değerlerde sıkıntı var bence.
motor stock iken ölçümümde 160 larda çıktı vts in değerleri.
motor yapıldı agresif timing yapıldı derecelilere rodaj bitti ve komp ölçümü yaptık 245 çıktı 4 piston değeride.

ama başka saatte ölçtüğümüzde 160 larda çıkmıştı değerlerim.

akıncı
05-10-2013, 11:18
tımıng ayarınız düzgun olmayabılır,yada eksantrık yapısından dolayı normalden daha once açıyorsa subabı kompresor saatındende otomatık olarak düşük çıkacaktır. aracın performansı eskısıne gore nasıl şuan

ERkut 205
06-10-2013, 14:51
tımıng ayarınız düzgun olmayabılır,yada eksantrık yapısından dolayı normalden daha once açıyorsa subabı kompresor saatındende otomatık olarak düşük çıkacaktır. aracın performansı eskısıne gore nasıl şuan

+1 :icon_tup:

dc_crx
06-10-2013, 15:15
sorunu egzantirikte aramayalım bence sorun sizin sentenizle timingle alakalı olabilir

Driver
06-10-2013, 21:57
senteyle alakalı bir sorun yok arkadaşlar f7r sente ayarı ztn rs ler gibi değil bozulmada söz konusu olamaz aracın performansı eskisine göre sanırım bi 15-20 boy daha hızlı :D egzantrik die tahmin ediorum subap olayı

ygtrn
07-10-2013, 11:54
işin ilginci zaten gözle görülebilcek kadar yüksek kompresyon olduğu ama ölçünce düşük çıkan bir araç :)
yani mantık olarak düşününce piston yukarı çıkarken yaptığı basıncı ölçer saat eğer egzantrik kamları egzos subaplarını fazla açık bırakırsa oemden daha az hava sıkıştırması oluşabilir yani mantıken bu geldi aklıma :) yani böle bi mantık doğrumudur acaba

oem timing ile hiçbir egzantriğin(en baba derecelisi dahi) piston alt ölü noktadan üst ölü noktaya çıkmaya başladığı zaman sübapları açık bırakmaması lazım... bu olay ancak timingle mümkün olur...

tabi bu yazdığım sıkıştırma zamanlaması için geçerli...

Driver
07-10-2013, 17:34
oem timing ile hiçbir egzantriğin(en baba derecelisi dahi) piston alt ölü noktadan üst ölü noktaya çıkmaya başladığı zaman sübapları açık bırakmaması lazım... bu olay ancak timingle mümkün olur...

tabi bu yazdığım sıkıştırma zamanlaması için geçerli...

oem timing olayı oem egzantrikle mümkün zaten
dereceli koyulduktan sonra bütün zamanlamalar subap açılıp kapanma zamanlarıda dahil değişiyor egzantriğin karakteristiğine göre alt devir üst devir vs vs yani zaten bu yüzden araç saçma çalışıyor rolantide yani araç gitmesi gerektiği gibi giyiyor kompresyonda motor toplanırken krankı döndüremicek kadar fazla hatta marş bile motoru zor döndürüyor ama saate bakarsak orjinalden daha az kompresyon çıkıyor aynı saatte hemde yani akla başka bişi gelmiyor ?

dip not Egzantrik piston yapan çoğu araç sahibiyle bu muhabeti konuştuğumda aynı olayın onlardada mevcut olduğunu söylediler sanırım olay tamamen egzantriğin dereceleriyle alakalı her silindirin aynı seviyede kompresyon ölçmesi gerekiyor sanırım kriter bu sadece yani biri 130 biri 150 diğeri 120 olmucak benimkilerinde hepsi 135 civarı milimi milimine aynı hatta

ygtrn
07-10-2013, 18:00
oem timing den kastım, kasnakla yapılmamış timing işlemi, egzantrik takınca tabiki değişecek ama yinede dediğim gibi sıkıştırma esnasında piston en alttan üste tırmandığı anda kesinlikle tamamen kapalı konumda olması gerek sübapların, ve bu olayın kasnakla timing yapılmamış bi araçta olmaması gerek...

ygtrn
07-10-2013, 18:17
bu olayın belkide overlap iile alakası vardır... overlap manifolt içndeki vakumu bi miktar öldürür,ama bu durumla nekadar alakası var bilmiyorum, kaba taslak özetlersek, piston egzos zamanlamasını bitirmiş ve sübap tam kapanmak üzereyken emme sübabının açılması olayı overlap tir... manifolttaki diğer pistonun emeceği hava anlık bir süre zarfında bahsi geçen silindirdeki aynı anda açık kalan emme ve egzos sübabından yol alarak drek egzos a gider, turbo araçlarda mantıken istanmiyecek bir durum, bir miktar basınç kaybına sebep olur, ama atmosferik makinada neye sebep olur açıkçası bilmiyorum...

onurun bana anlattıklarından derleme :)

ygtrn
07-10-2013, 18:31
okan bu arada egzantrik derecelerinle alakalı bilgin varmı? ilk postumda dediklerimi unut benim kafa başka yere gitmiş:icon_wack senin dediğinin mantığı var... oem egzantriklerle şimdikerlin bilgilerine ulaşabilirsen bi sonuca varmak mümkün.... egzantriklerin duration değerleri gerekli...

ygtrn
07-10-2013, 18:36
bu arada motorun zor marş basmasına gelince sıkıştırmadan öte yeni taktığın egzantriğin yayları iyice iyice zorlamasından kaynaklanmıyor olabilir, dikkat et yay kırma iş alırsın başna...

Driver
08-10-2013, 15:59
bu olayın belkide overlap iile alakası vardır... overlap manifolt içndeki vakumu bi miktar öldürür,ama bu durumla nekadar alakası var bilmiyorum, kaba taslak özetlersek, piston egzos zamanlamasını bitirmiş ve sübap tam kapanmak üzereyken emme sübabının açılması olayı overlap tir... manifolttaki diğer pistonun emeceği hava anlık bir süre zarfında bahsi geçen silindirdeki aynı anda açık kalan emme ve egzos sübabından yol alarak drek egzos a gider, turbo araçlarda mantıken istanmiyecek bir durum, bir miktar basınç kaybına sebep olur, ama atmosferik makinada neye sebep olur açıkçası bilmiyorum...

okan bu arada egzantrik derecelerinle alakalı bilgin varmı? ilk postumda dediklerimi unut benim kafa başka yere gitmiş:icon_wack senin dediğinin mantığı var... oem egzantriklerle şimdikerlin bilgilerine ulaşabilirsen bi sonuca varmak mümkün.... egzantriklerin duration değerleri gerekli...

bende başından beri buna kafa yoruyom egzantrik açılarındaki farklılık subap zamanlamasını değiştirdiğinden pistonun yukarı çıkarken egzos subapının erken açılmasıyla komprasyon kaybı oluşabilir.

Egzantrik Özellikleri

Catcams 5502213

Duration [0.1mm+cl] : 286 / 278°

Duration [1.0mm+cl] : 246 / 238°

maximum lift : 10.65 / 10.20mm

lift at TDC : 2.50 / 1.95mm

HYDR: : rally & cross

ygtrn
08-10-2013, 17:48
şimdi olay şu, intake valfinin açılmasıyşla iligi bi değer yok ama çokta önemli değil, sübapların şuan normalden daha geç kapanıyor, geç kapanan sübap evet sıkıştırmayı bir miktar düşürür ancak yüksek devirlerde motora daha fazla hava girmesini sağladığı için üstlerde güç alırsın, dereceli egzantriğin alt devirleri öldürme sebebide aslında budur, sıkıştırmayı bir miktar düşürmesi, bu kompresyon kaybınıda sıkıştırma arttırarak bir nebze olsun giderirsin...

yani herhangibir sıkntı yok aynen devam...

Driver
09-10-2013, 16:02
ozaman sonuç olarak şuan kompresyon değerinin yüksekliğinden çok silindirdeki değerlerin birbirine eşit çıkması daha önemli gözüküyor (sente açısından).. Bu kısımdada şuan için bir sıkıntı yok ozaman tapa gaz devam :D

ygtrn
09-10-2013, 16:16
bişey değil okan....

canozcan
09-10-2013, 17:25
bişey değil okan....

Tesekkurler :)

Driver
10-10-2013, 07:55
bişey değil okan....

kesin bi sonuç çıkmasada tahminim yine bu yönderdi ztn ama yinede saol :icon_tup: belki başkaları farklı düşünüyordur gören olursa düşüncelerini yazsın yine ;)

ygtrn
10-10-2013, 11:21
kesin bi sonuç çıkmasada tahminim yine bu yönderdi ztn ama yinede saol :icon_tup: belki başkaları farklı düşünüyordur gören olursa düşüncelerini yazsın yine ;)

sen raad ol kesin sonuç bu :) hatta sana şöylede bi kıyak geçeyim kendi gözlrinle görmüş ol :) 2. videoda ingilizce olarak gayet net bir şekilde açıklamasından dahi bahsediyor...
Engine camshaft animation - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=s5n-2gb8yfM&list=PLS95TaYv3nkx_3AAVN6fuRGqly0_5iR-j)

COMP Cams® Technology Explained: Cam Timing - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=cAlw9RpTZ4I&list=PLS95TaYv3nkx_3AAVN6fuRGqly0_5iR-j&index=2)