PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik honda sorun

Nobell
06-10-2013, 19:41
TechTurkey ailesi merhaba . Aracım Honda Civic 1.6 Si otomatik , bugün 15 dk uzaklıkta bir yere gittim motora biraz yüklendim sonra yanık kokusu gibi bir koku geldi kaputu açtım baktım motorda yağ kaçağı vardı biraz dedim herhalde odur ama sonra dönüş yolunda araç birden boşa vites atar gibi yaptı sonra ne kadar basarsam basayım gitmedi yani dörtlüleri yaktım tin tin 10-15 km hızla gittim çünkü basınca devir yükseliyor fakat araç gitmiyordu , aracın altına baktım şanzımanın altında yağ kaçağı vardı sanırım çünkü şanzımanın her tarafı yağ olmuştu çubuktan kontrol ettim normal seviyesindeydi yağ sonra arabayı olduğu yerde denedim yokuşta bile 1 saat öncesine kadar hiç kaçırmayan araba bu sefer geri viteste bile gitmiyordu . Neyse arabayı olduğu yerde bıraktım 5 dk sonra dedim giderse park edeyim öyle bırakayım sonra çalıştırdım ileri geri normal park ettim olduğu yerde bıraktım geldim . Şehir olarak şu an Uşak'tayım burada otomatik şanzıman tamircisi var mı bilmiyorum daha bakmadım ama pazartesi bakacağım önce sizlere danışmak istedim aynı sorunu yaşayan var mı veya konu hakkında bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim . ( Şanzımanın yağ rengi vişne çürüğünün biraz daha açık tonuydu ayrıca aracımın hız göstergesi 10 gündür düzgün çalışmıyordu )

mehmetRS
06-10-2013, 19:46
sürat göstergesi düzgün calısmıyor ise, otomatik şanzımana inen "v.s.s." isimli sensör bozulmus olabilir. Yağ selonoidlerinden birisi bozulmuş olabilir, tork konvektörü ( davul, tambur v.s. diye anılan parca) kaçırıyor olabilir, yağ kanalları tıkandıysa eğer, basınc kaybından dolayı vites geçişlerini sağlamadığı içinde vites geçişi yapmıyor olabilir.. biraz daha detay anlatarak çemberi daraltırız ama, sizin yapabileceğiniz tek şey, şanzıman üzerinde ki selonoidleri bulup soketlerini kontrol etmek..

selenoidler, şu kovan kısmının üzerinde görünen iki tane kablo çıkan şeyler..
http://imagehost.vendio.com/a/18937703/aview/1159301917805_IMG_0017.JPG

Nobell
06-10-2013, 19:52
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim , bu sizce kendi başıma halledebileceğim bir durum mudur ? Eğer öyleyse yani aracın altına yatıp halledebileceğim birşey ise sabah hemen bakayım . Aracın altını sağlam sürtmüştüm bir de alt takımı yıkamış tazikli suyla yıkamacı , ondan oldu sanırım .

mehmetRS
06-10-2013, 19:56
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim , bu sizce kendi başıma halledebileceğim bir durum mudur ? Eğer öyleyse yani aracın altına yatıp halledebileceğim birşey ise sabah hemen bakayım

rica ederim..selonoid soketlerine üsttende yetişebilirsiniz tahminimce.. fakat yüksek ihtimal soketlerde sorun yoktur, zaten yerlerindeyse oturuk vaziyetteyse çekip mekmeyin bence, cok fazla ısıyan ve soguyan bir yer oldugunda kablolar her an kopmaya hazır oluyor *****.. ciddi bir mekanik tecrübeniz olsa bile, elinizde malzeme olmadan yapılacak bir iş değil bu. Kanımca o şanzıman tamamen sökülecek ve size biraz masraf cıkaracak.

mehmetRS
06-10-2013, 19:59
integradan olan bir tecrübemi aktarayım.. şanzıman beyni vardı kabinde ayrıca, şöfür tarafının sol ayak kısmına denk gelen yerde altta yukarı dogru.. marş basmadan kontagı cevirince, sinyal yakardı arıza olunca, kac kere yanıp sönerse bir karşılığı vardı, civiclerde de böyle bir hadise varsa, arıza konusunda size yardımcı olabilir. elektronik tabanlı bir hadiseyse..

Nobell
06-10-2013, 20:00
Hadi ya , hayırlısı artık aracım sağlıklı olsun da mecbur yaptıracağım bayramdan sonra . Peki ekonomik olarak şanzıman parçalarını internetten kredi kartıyla alabileceğim yer var mı bildiğiniz ? Bakındım da pek şanzıman parçası göremedim internet sitelerinde .

O kadar telaşlanmıştım ki hiç arıza göstergelerine bakamadım , aracı alalı 20 gün oldu da korktum hor mu kullandım diye telaşa düştüm .

mehmetRS
06-10-2013, 20:03
Hadi ya , hayırlısı artık aracım sağlıklı olsun da mecbur yaptıracağım bayramdan sonra . Peki ekonomik olarak şanzıman parçalarını internetten kredi kartıyla alabileceğim yer var mı bildiğiniz ? Bakındım da pek şanzıman parçası göremedim internet sitelerinde .

O kadar telaşlanmıştım ki hiç arıza göstergelerine bakamadım , aracı alalı 20 gün oldu da korktum hor mu kullandım diye telaşa düştüm .

Maslakta bir yer vardı, fakat inanın ne adını hatırlıyorum ne sanını, honda otomatik şanzıman tamir takımlarını felan satıyordu ama, valla komple otomatik şanzıman revizyonunu tahminimce 2000-3000 tl den aşağı yapmazlar, zaten parca dahil fiyat veriyorlar..

Nobell
06-10-2013, 20:06
İşte bu sonuç pek iç açıcı olmadı :) yapacak birşey yok artık nasip .

mehmetRS
06-10-2013, 20:07
İşte bu sonuç pek iç açıcı olmadı :) yapacak birşey yok artık nasip .

moralinizi bozmayın hemen, bunlar tamamen kötü ihtimaller üzerine yine varsayımlar.. Belki usta görünce, amaan yahu buda şudur diyip lak diye bir günde halledilebilecek birşeyde cıkabilir.. ben sadece en kötü ihtimalleri saydım ki, ***** ufak paralar değil bu işin çözümü, tamirciye gidip rakamı duyunca asabınız bozulmasın en azından..

Nobell
06-10-2013, 20:12
Anladım zaten benim korkum da şu yönde , burada otomatik şanzıman ustası bulmak çölde kutup ayısıyla aynı hesap olacak sanırım , adam da şimdi bulmuşken plakayı da 35 görmüşken beni bi güzel sever herhalde sorun küçük de olsa boş göndermez :)

mehmetRS
06-10-2013, 20:16
Anladım zaten benim korkum da şu yönde , burada otomatik şanzıman ustası bulmak çölde kutup ayısıyla aynı hesap olacak sanırım , adam da şimdi bulmuşken plakayı da 35 görmüşken beni bi güzel sever herhalde sorun küçük de olsa boş göndermez :)

orada uzun süre kalacaksanız eğer, bulunduguğunuz yerden istanbula aracın çekilmesi ile ilgili masraflarıda düşünün, kurtarıyorsa orada yaptırabilirsiniz.
Şöyle birşey denedinizmi? atıyorum kalktınız, gaza asıldınız 5000 devir-6000 devir aralıgına kadar geldiğinizde hafif ayağınızı gazdan cekip tekrar basın, vites değiştiriyorsa bir yağ değişimi yapmayı önerin şanzımancıya.. Yağ filtresi dışarıda mı onuda bilmiyorum ama, filtre değişimi sonrası düzelebilir.. masraf nispeten azalacaktır.

Time-R
06-10-2013, 20:17
Kardesim hosgeldin, telefonda konusmustuk, umarim burada sorununun cozumunu bulacaksin.

Nobell
06-10-2013, 20:22
Hoşbulduk teşekkür ederim yardımın için dün kaydoldum ama yazamadım anca onayladılar :)

Nobell
06-10-2013, 20:24
mehmetRS ; haklısınız , dediğinizi yapmıştım ancak yine gitmedi sonra arabayı durdurdum 2 dk sonra yine çalıştım bu sefer normaldi ama öncesi kabus :)

mehmetRS
06-10-2013, 20:28
mehmetRS ; haklısınız , dediğinizi yapmıştım ancak yine gitmedi sonra arabayı durdurdum 2 dk sonra yine çalıştım bu sefer normaldi ama öncesi kabus :)

işte yağ basıncıyla ilgili bir sıkıntıdan dolayı bu durumu yaşamış olabilirsiniz.. bu da yine selonoid, tork debriyajı ( konvertörü, davul,tanbur v.s. artık ne ise yaa öff :D ) ve yağ kanallarıyla ilgili üçlüyü akıla getiriyor :)

Nobell
06-10-2013, 20:32
Üçlü kelimesine biraz hassasımdır :)) Şaka bi yana da bi abim bana tribün de hasar görebilir istanbulda anca onu ayarlarlar demişti bu üçlü o aksamda mı yer alıyor ?

mehmetRS
06-10-2013, 20:34
Üçlü kelimesine biraz hassasımdır :)) Şaka bi yana da bi abim bana tribün de hasar görebilir istanbulda anca onu ayarlarlar demişti bu üçlü o aksamda mı yer alıyor ?

tabi o da bu üçlü aksamda yer alır, yağ tribünü dediği kısım o tanbur , tork konvertörü denen malın içinde bulunuyor :) o zamazingo döniyor işte volanla birlikte, bu sırada içinde gezen yağı basıncla şanzımanın içerisindeki yağ kanallarına gönderiyor.. o tribünün yaprakları felan oluyor böyle pal gibi, pervanemsi enteresan şeyler.. onlar hasar gördüğü yada ayarını yitirdiği zaman başına gelen hadise vuku buluyor

Nobell
06-10-2013, 20:38
Anladım o zaman bu üçlünün yaprakları sağlam değil ondan oldu bu :) Benim tahminim benden önceki sahibi şanzıman yağına özel yerine normal bi yağ koydu ve bu olay böyle vuku buldu , araç düne kadar inanılmaz seriydi yani gazı köklediğim an soldan soldan yapıştırıyordum ama böyle olması hem üzdü hem de soğuttu , bu arada araç 270bin km.

mehmetRS
06-10-2013, 20:39
Anladım o zaman bu üçlünün yaprakları sağlam değil ondan oldu bu :) Benim tahminim benden önceki sahibi şanzıman yağına özel yerine normal bi yağ koydu ve bu olay böyle vuku buldu , araç düne kadar inanılmaz seriydi yani gazı köklediğim an soldan soldan yapıştırıyordum ama böyle olması hem üzdü hem de soğuttu , bu arada araç 270bin km.

kilometreye bakacak olursak aslında bakım onarım zamanı gelmiş gibi duruyor sanki, pek anlamam gerçi ne kadar gider o şanzımanlar felan ama.. bak timucintt diye bir nick var:) timucin bu otomatik şanzımanlardan çok çektiği gibi, çokda onarıp yaptırmışlığı felan vardır, işin ilmini bilir.. istersen onada özel mesajdan bir mesaj gönderebilirsin.. bilgisi oldukca fazladır, paylaşıp yardımcı olacaktır.

Nobell
06-10-2013, 20:44
Bu forumu çok sevdim cidden herkes kardeş gibi burada çok saolun kendisine mesaj atıyorum şimdi umarım yardımcı olabilir .

mehmetRS
06-10-2013, 20:48
Mesajı görür görmez yardımcı olacaktır emin olun. Bizde sizi sevdik, eyvallah :)

Nobell
06-10-2013, 20:53
Teşekkür ederim :)

timucintt
06-10-2013, 21:40
msj geldi :P anlatığına bakılırsa büyük ihtimalle şanzımanın keçelerinden kusmaya başlamış yağı eksilmeye başlayınca basınç yetersizliğindentork konvekötürü doldurma yapmıyordur ve yürümüyordur.... atf yağı alıp ekleme yap sorun kalmıyacaktır :) sızdırmayıda tork konvektörü keçesinden veya aks keçelerinden yapıyordur.. iyice baktırın o kısımlara...

Nobell
06-10-2013, 21:51
Mesaj hoşgeldi :) hocam bilgisizliğimi mazur görün bu yağ çubuğuna aracı çalıştırdım baktım bu başlangıçtan az yukarıda tırtırlı bir kısım var onun üst bitiş yerine yakın bi yağ seviyesi vardı aceba yağ az mı şu anda yoksa yağ var da yine de yapıyor mu bunu ?

pcvirus
06-10-2013, 22:07
otomatik şanzuman içindede sanırım balatalar var belki balataları gitmiştir
en kötü ihtimal eğer sana yüksek maliyetli bir
masraf çıkarsa arabanı manuele çevir dostum

Nobell
06-10-2013, 22:10
Tabi ki bu konuyu ben de çok düşündüm sanırım çevirmek revizyondan bile ucuz oluyor

timucintt
06-10-2013, 22:13
şanzıman kutusunun içinde yağ olabilir ama tork konvektöründe yoksa basınç oluşmaz...

Nobell
06-10-2013, 22:19
Peki hocam anlattığım çubukta yağ tam mı oluyor yoksa eksik mi ? Yukarıdan çubuğu çıkardığım yere ekleme yaparsam konvektör yağlanacak mıdır yoksa ayrı bir işlem gerektirir mi ?

mehmetRS
06-10-2013, 22:30
bak, timucin cok başka bir açıdan bakarak teşhisi koydu, demiştim :) Sağolasın timucin :)

timucintt
06-10-2013, 22:31
Peki hocam anlattığım çubukta yağ tam mı oluyor yoksa eksik mi ? Yukarıdan çubuğu çıkardığım yere ekleme yaparsam konvektör yağlanacak mıdır yoksa ayrı bir işlem gerektirir mi ?

yağ çubuğunu çektiğinde tırtırlı yeirn tam ortasında olmalı yağ... fazlası şanzımanı zarar azıda basnç azlığına neden olur :)

bak, timucin cok başka bir açıdan bakarak teşhisi koydu, demiştim :) Sağolasın timucin :)

Estrafullah abi :D okuduğumu yorumladım o kadar :D

Nobell
06-10-2013, 22:36
Abi vala ne diyim bilemedim asıl ben ikinize de çok teşekkür ederim :)

Yarın okuldan gelince o zaman aracı düz bir yere çekeyim önce P sonra R ye alıp bakayım şanzıman yağı fazla ise komple hepsini alttan boşaltayım sonra yağ siparişi vereyim onu ekleyeyim umarım düzelir , düzelmezse de nasibim derim artık yani :) Bu arada tork konvektörü bu işlemde yağlanır mı yoksa ayrı işlem gerektirir mi diye sorsam tekrardan ayıp olmaz herhalde :)

mehmetRS
06-10-2013, 22:44
Abi vala ne diyim bilemedim asıl ben ikinize de çok teşekkür ederim :)

Yarın okuldan gelince o zaman aracı düz bir yere çekeyim önce P sonra R ye alıp bakayım şanzıman yağı fazla ise komple hepsini alttan boşaltayım sonra yağ siparişi vereyim onu ekleyeyim umarım düzelir , düzelmezse de nasibim derim artık yani :) Bu arada tork konvektörü bu işlemde yağlanır mı yoksa ayrı işlem gerektirir mi diye sorsam tekrardan ayıp olmaz herhalde :)

ayrı işlem gerekmez :) bu arada benim gibi arabayı R ye alıp kontrol için direk inme :)) masraf x2 olmasın :D

timucintt
06-10-2013, 22:47
yağına 2 kişiyle bakın... yağ eklerken boşaltıktan sonra ekleyip aracı çaıştrın rolantide yağ bie dönsün şanzımanın içinde sonra eksiğini tamamlanyın 4 5 dk rolantide çalıştırıp yürütün aracı ;) bide kaçak varsa sakın yağı yenilemeyin kaçağı gideirn öyle ekleyin yağı boş yere yağ uçmasın

Nobell
06-10-2013, 22:56
Abi zaten r'ye alıp inmem herhalde sadece el freni çekili gittim bi iki sefer o kadarcık yani :)

Tamam o zaman çok teşekkür ederim ilk işim yarın yağ siparişini vermek :) toplam 3 lt yağ istemek gerekiyor değil mi ? Bir de bunu internetten nasıl alabilirim yani Uşak'a nasıl getirtebilirim ?

timucintt
06-10-2013, 23:05
3-4 litre alıyor ama akan yağlarda var.... :) yoksa komple sistem 7 litre alıyor

Nobell
06-10-2013, 23:08
Peki hocam son bir soru daha fazla vaktinizden çalmayayım :) Şimdi bu keçe işini kaç paraya çözerler yani adam kalkıp bana 200 derse oha mı diyeyim yoksa ooo hemen mi diyeyim :) Ve bu honda atf yağının litresi ne kadardır ortalama sizce kaç litre sipariş geçeyim ?

Talih.b16
06-10-2013, 23:13
aynı sorunu babamın aracında ben yaşadım.330.000 km deydi.geriye geçmedi gitmedi geç vites attı atmadı vs.bi tanıdığımız çok iyi bir otomatik şanzımancıdır hatta profudur.yağ deişti selenoitlere baktı ayarı falan vardır yaptı yemedi.sonuç 2.250 oda bana olan fiyatı.dedim ne alaka
yaşı km si yağ bakımı dedi.sende biraz hırpalamışsın dedi onu bile anladı nasıl anladı bilemedim,ki
bende gerçekten zorlamıştım.işallah sizinkininde ömrü bitmemiştir

Nobell
06-10-2013, 23:16
Hadi ya umarım benim durum ekonomik olarak bu kadar üzücü olmaz ben yine bi yağını değiştireyim bi umut , peki sizinki yokuşlarda kaçırma yapıyor muydu ? Benimki kaçırma yapmıyor o yüzden sordum .

timucintt
06-10-2013, 23:22
Peki hocam son bir soru daha fazla vaktinizden çalmayayım :) Şimdi bu keçe işini kaç paraya çözerler yani adam kalkıp bana 200 derse oha mı diyeyim yoksa ooo hemen mi diyeyim :) Ve bu honda atf yağının litresi ne kadardır ortalama sizce kaç litre sipariş geçeyim ?
şanzıman keçeleriyse aksları sökecek bitecek maximum 60 70 lira işcilik alırlar + keçe... tork konvektörünün keçesindeys eo zaman yandın :) şanzıman inecke komple o zaman 5 tl lik keçe yüzünden :) yağına gelince dexron2 alıyor si lar... ama gerek yok atf220 mobilin yağları var 4 litre ondan al geç... 2003 üstü hondalarda ATF z1 alırsın hondanın kendi yağına gerek yok eski modelde...

aynı sorunu babamın aracında ben yaşadım.330.000 km deydi.geriye geçmedi gitmedi geç vites attı atmadı vs.bi tanıdığımız çok iyi bir otomatik şanzımancıdır hatta profudur.yağ deişti selenoitlere baktı ayarı falan vardır yaptı yemedi.sonuç 2.250 oda bana olan fiyatı.dedim ne alaka
yaşı km si yağ bakımı dedi.sende biraz hırpalamışsın dedi onu bile anladı nasıl anladı bilemedim,ki
bende gerçekten zorlamıştım.işallah sizinkininde ömrü bitmemiştir

valla abi balata takımını dağıttıkları an ve süzgeçten şanzımanın nasıl kullandıldığı direkt ortaya çıkıyor genelde :)

Talih.b16
06-10-2013, 23:22
jazz ies si crv otomatik olarak hepsini kullandım halada kullanıyorum hepside geriye kaçırıyor sadece si da problem yaşadım diğerleri sağlamdı cvt de basit düzen otomatiğide geriye kaçırır

timucintt
06-10-2013, 23:24
jazz ies si crv otomatik olarak hepsini kullandım halada kullanıyorum hepside geriye kaçırıyor sadece si da problem yaşadım diğerleri sağlamdı cvt de basit düzen otomatiğide geriye kaçırır

HOLD, OVERDRIVE ve S4 kalkış desteği yoksa yokuşta kaçırması doğal :) CVT zaten ayrı bir gezegen bisiklet zinciri sistemi :D

Talih.b16
06-10-2013, 23:27
şanzıman keçeleriyse aksları sökecek bitecek maximum 60 70 lira işcilik alırlar + keçe... tork konvektörünün keçesindeys eo zaman yandın :) şanzıman inecke komple o zaman 5 tl lik keçe yüzünden :) yağına gelince dexron2 alıyor si lar... ama gerek yok atf220 mobilin yağları var 4 litre ondan al geç... 2003 üstü hondalarda ATF z1 alırsın hondanın kendi yağına gerek yok eski modelde...

valla abi balata takımını dağıttıkları an ve süzgeçten şanzımanın nasıl kullandıldığı direkt ortaya çıkıyor genelde :)

vallaha anladım bende aslında utandım soramadım nasıl anladığını:)servistede ayrıca cvt dışında diğer markaların şanzıman yağını kullanın sıkıntı olmaz denildi aklınızda olsun.ama cvt illaki orjinali alıp kullanın dedi

Talih.b16
06-10-2013, 23:30
HOLD, OVERDRIVE ve S4 kalkış desteği yoksa yokuşta kaçırması doğal :) CVT zaten ayrı bir gezegen bisiklet zinciri sistemi :D

onun allah belasını versin zaten:)benim başıma gelmedi ama cok arkaşın tanıdığın canın yaktı maddi olarak.vibratör gibi titretiyor şerefsiz:)

Nobell
06-10-2013, 23:35
İşte şimdi benim pilimin bittiği nokta birsürü bilgi birikimi :) Bu kadar bilgi birikiminin içinde ne yapmam gerektiğini tamamı ile karıştırmış durumdayım , şimdi bu hondacılar diyor ya özel şanzıman yağı bu Sİ için geçerli değil mi yani bu CVT olmuyor mu hocam ? Ayrıca ben en iyisi yarın bi usta bulup aracı götüreyim zaten adamın işleri de kesatsa iyice s.çtım demektir :)

Talih.b16
06-10-2013, 23:47
yok senin aracın cvt diil.sıkıntı yok orjinal olmayan yağda kullanabilirsin tabii senin aracının şanzımanı için üretilmiş yağlar vardır mobil castrol gibi markaların.he sunuda söliyim servis yağı alma demiyorum muadil yağda kullanabilirsin sorun yaşamassın diyorum

Nobell
07-10-2013, 08:21
Anlamış bulunmaktayım teşekkür ederim

Nobell
07-10-2013, 13:18
Şimdi sanayiiden geliyorum otomatik şanzıman ustası yokmuş İzmir'e git dediler bi de özel opel vw servisi vardı tanıdık ona gittim baktı aynı araba bende de vardı bunda şanzımandan ve motordan yağ kaçağın var şanzımanı yaptır gel motoru ben hallederim dedi e izmire nasıl gidicem dedim roketlemediğin sürece bu araç seni götürür 90-100 le git 3. sanayii Japon Oto'da İrfan var o halleder dedi sizce ne yapayım ? Allah korusun bi de yolda sıkıntı çıkarsa bu öğrenci halimle nasıl başa çıkarım bilmiyorum zaten bunu yaptırmak için büyük ihtimal yeni jantları lastikleri satıcam çıkma başka birşeyler alıcam idarelik .