PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.5 Dci yakit tuketimi ve cut off ile ilgili bir sıkıntı

Maxiboost
06-10-2013, 22:29
Arkadaslar arac clio 3 night&day 1.5Dci 90hp. Euro5 motorlu yani partikul filtresi var. Bazen arac sanirim kendini bir moda sokuyor ne oldugunu cozemedim. Motor sesi sanki egsoz gazi baska bir yere yonlendiriliyormus gibi degisiyor. Sanki cok ufak susturucuda delik varmis gibi kalinlasiyor, performansta az bir dusus oluyor. Tuketim artiyor. İlk basta pskolojik saniyordum ama sonra sunu farkettim. Anlik tuketimde arac normalken misal gaza basiyorum tuketim oluyor 10lt gazdan cektigimde 8.5lt ye dusup sifirlaniyor. Ancak bu bahsettigim cok ufak ses degisikligi, ufak performans dususu ve tuketim arttigi sirada (normalde 3.2lt ile gectigim duzlugu 5.5lt ile fln geciyorum) gaza bastigimda misal tuketim 10lt oldu anlik, ayagimi gazdan cektigimde 8.5 akasindan 7.5 arkasindan 6.2 arkasindan 5lt diye gayet agar cekim dusuyor tuketim sifirlanmak yerine. Buna sebep olan sey nedir bilgisi olan var mi? :D

GTTD
06-10-2013, 22:54
Büyük olasılıkla, o anlarda dpf temizliği yapılıyor. Araç fazladan yakıt verip partikül filtresinin içindeki kurumları yakıyor, yüksek yakıt tüketimi ve performans düşüşü görmeniz normal :)

Maxiboost
06-10-2013, 23:01
Büyük olasılıkla, o anlarda dpf temizliği yapılıyor. Araç fazladan yakıt verip partikül filtresinin içindeki kurumları yakıyor, yüksek yakıt tüketimi ve performans düşüşü görmeniz normal :)

Benimde ilk aklima o geldi ancak kadranda hicbir uyari yok. Birde sık sık olmaya basladi. bazen 1 depo mazot bitirmeden 1-2 kere denk geliyorum bu duruma. Partikul olsa hem uyaro vermesi hemde bu kadar sık olmamasi gerekiyor diye dusnuyorum

XSi
06-10-2013, 23:10
hata olmadığı sürede DPF ile ilgili bir uyarı çıkmaz zaten.. temizleme belirli bir doluluk oranına ulaşınca gerçekleşiyor, DPF başında ve sonunda basınç sensörleri var, basınç farkından tıkanıp tıkanmadığını anlıyor ve bazı araçlarda yakıt püskürterek temizliyor, bazılarında farklı sıvılar vs kullanılıyor.

benzettiğine benzer durum benim Linea da oluyor abi E5 DPF li motor.. sanki kasılıyor gibi motor, sesinden titreşiminden anlıyorum bende..

B.Koçer
07-10-2013, 09:37
dpf temizlerken giulietta kükrüyordu :D