PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arabanın farlarını acık unutmak demekteki kasıt nedir ?

paulharris
11-10-2013, 10:47
arkadaslar arabanın farını acık unutmusum yarım saate akü bitti diyorlar mesala... yarım saate bitermi...

ayrıca 95 model kartal vardı bizde.. gece geldigimizde aracı istop ediyordum.. bazende o kısa farı acan dugmeyi acık unutuyordum..ama kontagı kapatınca haliyle far ısıgı gorunmuyordu..bu esnada farlar calısmaya devammı ediyor acaba....

böyle acık kalsa bile sabahları arac normal calısıyordu....

bu farları acık bırakmaktakı kasıtı anlayamadım :)

araba istop edilince zaten farlarda otomatik kapanıyor...

kısacası akü ne zaman ne yapılınca bozulur :) yeni aracta o yuzden dikkatli davranayım

(((( gece kontagı kapatım istop ettigimde farlar zaten kapanıyor.ondan sonra eve cıkıyorum.zaten farlar acık kalsa gecenin karanlıgında elbet görürüm ..... ama bazen dugmeyi acık unutuyorum. on pozisyonunda kalıyor...... bu mu zarar veriyor acaba... benim merak ettigim bu işte )))))

Oznsrl
11-10-2013, 10:52
Soğuk havalarda bitirebilir akününde durumu önemli tabi :D her arabada kontağı yada kapıyı açınca kapanmıor cıvıclerde kapanmıor mesela farlar bende kapanıor allaha şükür reno onu çalmamış :D

Eyüp
11-10-2013, 10:54
Normal farlar açık kaldığı zaman aküde zayıfsa geçmiş olsun..

parkları açık bırakırsan normal farlara göre daha az elektrik çeker ama Ondada durduğu süreye göre akü bitebilir..

mmustu
11-10-2013, 10:55
geçen gün modokoya gittim parklar açık kalmış döndüğümde çalışmadı :D

SOMEONESPECIAL
11-10-2013, 10:56
Bazen tavan lambasi bİle hatta alarm bİle bİtİrebİlİr akÜyÜ.
Tabİ o akÜnÜn mİladi dolmuŞtur.

Emre Ekrem
11-10-2013, 11:01
Tamamen aküye bağlı bir durum :)

SOMEONESPECIAL
11-10-2013, 11:08
Bazı double teypleri direk kontak bağladığında da aküyü yiyor. Test edilip onaylandı )))

paulharris
11-10-2013, 11:11
gece kontagı kapatım istop ettigimde farlar zaten kapanıyor.ondan sonra eve cıkıyorum.zaten farlar acık kalsa gecenin karanlıgında elbet görürüm :) ..... ama bazen dugmeyi acık unutuyorum. on pozisyonunda kalıyor...... bu mu zarar veriyor acaba... benim merak ettigim bu işte :)

ANIL ERCAN
11-10-2013, 11:19
2 Sene önce bende parkları açık unutmuştum hem normal park hemde sinyaller amerikan park seklinde ikisi bir yanıyor cok rahat bi 8 9 saat acık kalmıs geldigimde araba calısmadı kapılar bile açılmadı manuel açtım kapıyı :D

aküm 72amper renaultun fabrikada taktıgı mutlu aküydü 2 senelikti o zaman ve blowun acıp kapama dügmesi, ferrari kornasının rolesi ve tesisatın anfi kablosuda aküye baglıydı bitmesi normal.

Maxi
11-10-2013, 11:25
gece kontagı kapatım istop ettigimde farlar zaten kapanıyor.ondan sonra eve cıkıyorum.zaten farlar acık kalsa gecenin karanlıgında elbet görürüm :) ..... ama bazen dugmeyi acık unutuyorum. on pozisyonunda kalıyor...... bu mu zarar veriyor acaba... benim merak ettigim bu işte :)

öncelikle istop değil stop.

eğer farları açık unutsan far açık kalır yani yanar vaziyette kalır
eğer far düğmesini açık unuttuysan ama kontağı kapadıysan farda sönecektir
ha bazı arabalarda kontağı kapayınca sönmüyorda olabilir o ayrı.
kısacası ampül yanmıyorsa yanmıyordur.
aküyü bitirmesi için yanık kalması şart. yanmayan ampül aküyü nasıl bitirebilir?

akünün ne kadar dayanacağıda kapasitesine yaşına bağlı
bazı aküler daha çok dayanabilir
senin akü 5 seneliktir 1 saatte dibi boylar
yada kışın daha çabuk biter falan filan

ama genelde akünün çabuk bitmesi sizin fark etmediğiniz bir şeyden kaynaklanır
bagaj lambası açık kalıyordur, bagajı kaparsın ampül sönmez, fark etmezsin
teyp arızalıdır, fazla akım çekiyordur kapansa bile
arka rezistans açık kalıyordur vs vs

bir keresinde bir araçta yolcu koltuğunun elektrik motor kumanda düğmesi arızalı çıkmıştı, motor sürekli çalışır kalıyormuş, onu bulana kadar 50 tane gereksiz yere akü değiştiler, nereye nasıl bakacağında önemli kaçağı kontrol ederken.

GokhanRS
11-10-2013, 11:48
her araçta kontağı kapatınca farlar sönmüyor. mesela opelin bir çok modelinde farı açık unutursan kontağı kapat arabadan çık farlar sönmüyor.

o şekilde çok akü bitirmişliğim oldu. yani ışık yanıyorsa ampül yanıyorsa bitebilir akü

HondatugraL
11-10-2013, 12:34

kontoğı kapttıgında farlar yanmıyorsa yanmıyordur. Aküye zararı olucağını sanmam. Eğer sureklı boyle farları açık unutan biriysen alıcağın arabada follow me özelliğinin olmasına dikkat et arabayı kıtleyınce 30 sn sora otomatık olarak farları kapatan bı sıstem :D

ilker_yusuf
11-10-2013, 12:35
Bende anahtarı kontaktan aldığım an hepsini kapatıyor. herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum. Ancak nissan aracımda açık kalıyor ve kapatmak için sesli ikaz veriyordu.

darkmoon
11-10-2013, 12:44
benim jazz da 6 aylık sıfır akü var geçen hafta iç ışığını açık unutmuşum sabah çalışmadı aküyü yemiş takviye yapdım..

Frid
11-10-2013, 13:56
akşam açık konumda bıraktıgınız far düğmesi, kontağa bağlı ise tontak kapalı konumda çalışmaz. fakat zayıf bir akü ile marş sırasında farlarınızı kapatmazsanız, çekilen marş akımı sırasında sıkıntı yaratır.

aslan
11-10-2013, 13:58
Yeni model tüm araçlarda açık bırakman imkansız çünkü direk ikaz sesi veriyor anlıyorsun birşeyleri unuttuğunu

Onur Fatih
11-10-2013, 14:01
istop edilmez araba stop edilir :) marş dinamom bozukken 2 gün dolaştım ben 150 km yol yapmışımdır en sonunda bitmişti aküm. dinamoyu yaptırıp devam ettim sorun olmadı bidaha.

GokhanRS
11-10-2013, 14:11
istop edilmez araba stop edilir :) marş dinamom bozukken 2 gün dolaştım ben 150 km yol yapmışımdır en sonunda bitmişti aküm. dinamoyu yaptırıp devam ettim sorun olmadı bidaha.

marş dinamosu değil şarj dinamosudur o :)

HaKo
11-10-2013, 14:28
konuyu anlayacağım diye kanım dondu nasıl bir yazım şekli o öyle sarmal bulmaca gibi :D

Far tuşunu açık unutmanın bir anlamı yok farlar yanmadıktan sonra niye akün bitsin :D

Şu an güncel bir çok arabada , yani otomatik yanan far sonksiyonu olan araçlar eğer far anahtarı auto da ise far zaten kontağı kapatmanla sönüyor, ama farı manuel biçimde açık konumda bırakırsanız o far sabaha kadar yanar akü asla kesme yapmaz.

Bazı araçlar da mesela biz de ki mitsubishi lancer de far açık olsa bile kontaktan anahtarı çektiğiniz an kendi kapanıyor.

Bitme meselesine gelince aracın aküsüne ve yeniliğine göre değişir. Bir kere eski aracımda farları açık unutmuştum gece yaklaşık 4-5 saat sonra geldiğimde araç marş basmadı , orada bıraktım farları kapatıp sabah gelip tekrar denediğimde marş bastı araç akü sabaha kadar kendine gelmişti hafif. Araç 2004 model CLK idi.

s2k
11-10-2013, 14:32
Ulan alemsiniz yemin ediyorum :D:D:D

Bu arada far tuşu nedir yahu :p

GokhanRS
11-10-2013, 14:39
Ulan alemsiniz yemin ediyorum :D:D:D

Bu arada far tuşu nedir yahu :p

bilmiyorsan öğreteyim çok bilmişimdir şahsen :D

aha budur. geçen sene icat ettim çok tuttu. kargo dahil 15 tl :D açık unutursan akün biter ona göre :D

http://cdn02.komikler.com/k/res/2010/05/20100514_2_1273833066_34hs.jpg

Sercan K.
11-10-2013, 14:42
Bi şey dicem ama gülmeyin. Ben konuyu anlamadım :D