PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lpg seçimi

Caglar
11-10-2013, 23:24
Forumu araştırdım baktım ama konuyla ilgili tam açıklama olan bir başlık bulamadım,eğer vardıysa affola.

Burda vereceğiniz bilgilerle başta ben olmak üzere ileride lpg sistemi düşünen arkadaşlarında bilgileneceğini düşünüyorum.

Aracım Audi a3 8p 1.6 ve tüp taktırmayı düşünüyorum.Markalar olarak çok seçenek var hepsi hakkında bilgiler topluyorum ama en iyi kullananlar bilir diye burada sormak istedim.Önerilen markalar Zavoli,Lovato,Prins.Prins için şuan yeterli değilim maddi açıdan diğer iki marka veya varsa harici lpg ne önerirsiniz? Lovato OBD II adlı bir ürününü tavsiye ediyor ECU olan ve arıza ışığı yakmayan bir sistemmiş.Zavoli için ekstra birşey söylemediler.Bilgi verebilecekler varsa çok sevinirim.Harici marka önerilerine açığım,servis ağı,garanti ve memnuniyet dereceleriyle söylenirse çok sevinirim

Agah
11-10-2013, 23:57
BRC iyidir :) atiker almayın da :)

Caglar
12-10-2013, 01:00
Başka kimse yok mu lpg kullanan :)

cagatays
12-10-2013, 01:14
Ayni arabaya brc taktirdim ve inanilmaz memnunum.ama onemli olan markadan ziyade montaj

GÖKTÜRK
12-10-2013, 01:24
Ayni arabaya brc taktirdim ve inanilmaz memnunum.ama onemli olan markadan ziyade montaj

kesinlikle , işi bilen birine montaj yaptırın + olarak italyan diye satılan brclerın cogu istanbul üretimi dikkatinize

Caglar
12-10-2013, 01:25

Arıza ışığı yakma konusunda ne dediler acaba? Çünkü bana söylenen eninde sonunda brc ve zavoli arıza ışığı yaktırıyordu.Birde enjektör ve beyin marka olarak ney takıldı acaba?Performans ne durumda yokuşlarda vb.

gökberk
12-10-2013, 01:27
Landirenzo'ya ilişmeyin hiç.
BRC - Prins - Atiker benim kafamdaki markalar.

GÖKTÜRK
12-10-2013, 01:29
206 gti aracımızda brc arıza ışığı yakıyordu siliyorduk gene yakıyordu ama montajını iyi yapamamısdı tandıık diye bide bişeyde diyemedik

Caglar
12-10-2013, 01:50
Lovato için ne düşünüyorsunuz?

EEE
12-10-2013, 08:37
prins haric hepsı aynı atıkerden ıvır zıvır ara markalara kadar
sadece montaj ıyı olsun yeter

EEE
12-10-2013, 08:41
Lovato için ne düşünüyorsunuz?

suan bir aracmda lovato kullanıyorum sorun yok
70000 km dır atıker kullanıyoruz sorun yok
gfı teleflex kullanıyorum aynı
tek dıkkat etmen gereken arac turboysa turbo ıcın uyumlu kalıtelı bır cıhaz olsun prıns ten baska bakma turbo

highpower
12-10-2013, 08:41
Hangi markayı taktırırsan taktır montajı düzgün yapan bir sesrvise taktır

By_emre
12-10-2013, 09:11
İzmirde NECO OTOGAZ'a gidiceksiniz o size uygun olanı söyler. büyük ihtimalle atiker obd'li kit takıcaktır montajdan yana hiç bir sıkıntınız olmaz işinin ehli kişilerindendir. çok memnun kalırsınız

muratburunce
12-10-2013, 09:32
brc taktır başın ağrımasın :)

Caglar
12-10-2013, 09:36
Brc taktirip titreme ve stop etme sorunu yasayanlar var diye supheli yaklasiyorum.atikeri hic dusunmemistim marka farklari sanirim enjektor ve beyin olarak farkettiriyor dimi

muratburunce
12-10-2013, 09:44
Brc taktirip titreme ve stop etme sorunu yasayanlar var diye supheli yaklasiyorum.atikeri hic dusunmemistim marka farklari sanirim enjektor ve beyin olarak farkettiriyor dimi

atiker ilk çıktığı zamanlarda gayet sağlam ve sağlıklı bir performans veriyordu son yıllarda kalitesini bozdu iyice çok dandik çıkıyor parçaları... brc o yönden daha kaliteli... en kaliteli lavato birde prince var diye biliyorum diğer markalar...

Caglar
12-10-2013, 09:50
atiker ilk çıktığı zamanlarda gayet sağlam ve sağlıklı bir performans veriyordu son yıllarda kalitesini bozdu iyice çok dandik çıkıyor parçaları... brc o yönden daha kaliteli... en kaliteli lavato birde prince var diye biliyorum diğer markalar...

Tesekkurler bilgi icin

cihan_06MLC60
12-10-2013, 10:12
prince ve diğerleri diye biliyorum bende. kısa süre kullandığım bir aracımda vardı prins sıkıntısız tıkır tıkır yürüyordu.birde kehin enjektörler sadece prins sistemde var herhalde

devolation
12-10-2013, 10:24
abi necok bos konusanlar var atiker de ne varmis
ben gebzede uzunlar lpg donusum atiker - lovato-romano yetkili bayiiyim atiker takmada ne takarsan tak diyenler atikerin yerli sermaye oldugunu verilen paranin ulkemizde kalip bisekilde bizim menfaatimize oldugunu bilemeyecek kadar cahil yazikk.. biz kendi araclarimza bile atiker takiyoruz e46 318 den tut astra gsi vectra c bazi ornekler bunlarin hepsi sorunsuz kullaniliyo ve 4-5 yildir
brc diye dilden dile dolasan firma evet kaliteli ama turkiye piyasasina yetisemedgi icin konyaya fabrika acti ve atikerden tek farki ecu sunun italyadan gelmesi :))
gidip 100 tl ucuz takiyo diye yetkili olmayan firmalara taktrilan kitler
(ilk ciktigi zamanki eski kitlerde sorun yasandi daha sonra surekli gelistirilmeye devam ediliyo) ve sonucunda sorun yasayan cok akilli arkadaslarin b.k atmasi uzdu beni.. turkiyede 500 den faLa bayiisi olup bircok insana ekmek kapisi olan bi firmadir ve usta ellerde sorunsuzdur saygilar....

darkmoon
12-10-2013, 10:44
prins teleflex bunlar pek çok araba markasının avrupada ortak çalışdığı markalar.. volvo fabrika çıkış araçlarına 2006 dan bu yana telflex takıyor diye biliyorum.. prinslede farklı ülkelerde vw,toyota,chrsler,jeep,honda falan anlaşmaları var..

Lpg seçiminde bu tür şeyler ben şahsen takıcak olsam önemli referanslar olurdu..

Birde bu markalar lpg,cng sektöründe teknolojiyi üreten argeleri olan firmalar prins direct liquid max sistemini dünyada ilk yapan firma direk enjeksiyondan püskürtme sistemi keza teleflex de gfi sistemi var..

ama iş realiteye gelirse bu firmaların kitleri montajı alternatif markalara göre çok pahalı haliyle yanaşan yok fazla..

ben alternatif olarak kitmtm öneririm prinsinde kullandığı khein enjektörlerini kullanıyorlar..

gökberk
12-10-2013, 10:49
Kehin Prins'le MTM'de var bir tek galiba ?
Ben de sırf enjektörleri yüzünden yönelirdim bu markaya.

Ayrıca Atiker'in ilk sistemini de en son OBD'li sistemini de iki aracımızda da kullanıyoruz.
Bariz kalite farkı var ilk ile son arasında. Bence Atiker Türk malı olmasından ziyade fiyatına göre gayet de verimli bir sistem.

muratburunce
12-10-2013, 10:59
abi necok bos konusanlar var atiker de ne varmis
ben gebzede uzunlar lpg donusum atiker - lovato-romano yetkili bayiiyim atiker takmada ne takarsan tak diyenler atikerin yerli sermaye oldugunu verilen paranin ulkemizde kalip bisekilde bizim menfaatimize oldugunu bilemeyecek kadar cahil yazikk.. biz kendi araclarimza bile atiker takiyoruz e46 318 den tut astra gsi vectra c bazi ornekler bunlarin hepsi sorunsuz kullaniliyo ve 4-5 yildir
brc diye dilden dile dolasan firma evet kaliteli ama turkiye piyasasina yetisemedgi icin konyaya fabrika acti ve atikerden tek farki ecu sunun italyadan gelmesi :))
gidip 100 tl ucuz takiyo diye yetkili olmayan firmalara taktrilan kitler
(ilk ciktigi zamanki eski kitlerde sorun yasandi daha sonra surekli gelistirilmeye devam ediliyo) ve sonucunda sorun yasayan cok akilli arkadaslarin b.k atmasi uzdu beni.. turkiyede 500 den faLa bayiisi olup bircok insana ekmek kapisi olan bi firmadir ve usta ellerde sorunsuzdur saygilar....

sakin ol şampiyon... sanki atiker seninmiş gibi heycan yapma tamam onu alsın... sakin ol herkes atiker alsın hatta...

gurcell
12-10-2013, 11:07
Atikerin bir kötülüğü yok, piyasadaki herkesin iyi özelliklerini kopyalamış bir marka. Adam gibi montajda atiker sorun çıkarmaz.

Fakat 5 sene bu arabaya bineceksen , Prins al tak , 5 sene filtre dışında para harcamazsın. Atikerler genel olarak 3. senede enjektör bozar (220 tl) , 4. senede regülatör bozar (220-300 arası).

Prins'in silver line diye bir serisi var, Enjektörleri Keihn değil , ama gene Keihn'e OEM yaptırılan bir seri. Fiyatları 1700-2000 lira civarı , ondan taktır , eğer 5 sene bineceksen.

LPG sistemlerinin hepsinin mantığı aynıdır, Prins yada MTM dışında olanların hepsi Selenoid Vanadır , enjektör değildir. Dolayısı ile Ecuları da benzer , çoğunu zaten AKL yapar ecuların. Ar-Ge sini.

Dolayısı ile LPG sistemi çok çok önemli değil , ama takan önemli. Montaj boktan olduktan sonra , Prins de sorun çıkartır.

muratburunce
12-10-2013, 11:13
Atikerin bir kötülüğü yok, piyasadaki herkesin iyi özelliklerini kopyalamış bir marka. Adam gibi montajda atiker sorun çıkarmaz.

Fakat 5 sene bu arabaya bineceksen , Prins al tak , 5 sene filtre dışında para harcamazsın. Atikerler genel olarak 3. senede enjektör bozar (220 tl) , 4. senede regülatör bozar (220-300 arası).

Prins'in silver line diye bir serisi var, Enjektörleri Keihn değil , ama gene Keihn'e OEM yaptırılan bir seri. Fiyatları 1700-2000 lira civarı , ondan taktır , eğer 5 sene bineceksen.

LPG sistemlerinin hepsinin mantığı aynıdır, Prins yada MTM dışında olanların hepsi Selenoid Vanadır , enjektör değildir. Dolayısı ile Ecuları da benzer , çoğunu zaten AKL yapar ecuların. Ar-Ge sini.

Dolayısı ile LPG sistemi çok çok önemli değil , ama takan önemli. Montaj boktan olduktan sonra , Prins de sorun çıkartır.

aynen :icon_tup:

Caglar
12-10-2013, 15:17
Bilgiler için herkese teşekkürler.Herkes markalar hakkında yazmış ama benim aklımda olan markalar hakkında hiç yorum gelmemiş yaa :) Zavoli ve Lovato hakknda bişiler yokmudur :)

By_emre
12-10-2013, 15:29
Atiker kesinlikle kalitelidir. Doğru ayar ve montaj ile sıkıntısız kullanırsınız ,İlk çıkan fast sistemi kullandım aracımda ve çok memnun kalmıştım , onun haricindede taktırıcam diyorsan ben Zavoli'nin direk emme manifolduna takılan modelini öneririm diyarbakırda zavoli bayisi olan ustam var facebook'dan montaj resimlerine sık sık bakarım ve kesinlikle kendiside bana tavsiye etmiş kaliteli bir kit olduğundan bahsetmişti. sizede bu 2 markayı öneririm.

Atiker Valtek Enjektör fiyatı : 4'lü Takım 120 TL
Atiker sıralı sistem regülötör fiyatı : 100 TL
Atiker Gaz filtresi : 10 TL

ErayCerit
12-10-2013, 15:40

Kendi aracımda zavoli var,aldığımda üzerindeydi ve allaha şükür bir problem yaşamadım.Ha aldığımda lpg olmasaydı atiker takardım. Adana atiker bayisi çok samimi arkadaşım ve 206 gti'da kullanıldı mk1 focusta kullanıldı pug 307de
kullanıldı yıllardır en ufak bir sorun teşkil etmedi. Ayrıca 4Lü enjektör takımı 120 lira (Zavolide teki 140 lira) filtre 10 lira vs. gayet ucuz yedek parçaya da sahip. Bence gayet güzel bir marka,yeter ki usta ellerde doğru montaj yapılsın.

coolvtec
12-10-2013, 18:49
atiker niye takmayalım yaw. 30.oookm yaptım tık yok. ilk 2ok lpg servisine girmeyi unutmuşum. yakıt arttı öyle anladım. 10k bakımı 50-60tl bişey. bence markadan çok takan usta önemli. ve de önemli olan diğer şey üstündeki ayar. ilk önce 7.2 yakıyordu ve arıza ışığı yanıyordu. sonra bir yere gittim 5.7 lere indi ve artık arıza ışığı yanmıyor.

gurcell
12-10-2013, 19:15
Zavoli ve lovatonun parcasini zor bulursunuz.

onur_si
12-10-2013, 19:21
Lovato taktırdım çok memnunum 1400 10 taksıt enjektorlerı bosh marka tavsıye ederım

Caglar
12-10-2013, 20:18
o halde lovato zavoli atiker bu markalar üzerinde yoğunlaşıyorum.İzmirde tanıdık bilindik lpg yapan sağlam işçiliği iyi usta tavsyesi olursa alabilirim

cagatays
12-10-2013, 20:25
Arıza ışığı yakma konusunda ne dediler acaba? Çünkü bana söylenen eninde sonunda brc ve zavoli arıza ışığı yaktırıyordu.Birde enjektör ve beyin marka olarak ney takıldı acaba?Performans ne durumda yokuşlarda vb.

Taktirdiktan 40 km sora yandi.sildim bi 50 km sora yandi ve ben bi daha sildim veo gunden sora bir daha hic yanmadi.simdilik 2000 km oldu
Enjektor ve beyin de brc.ic anadolu.distributorunde taktirmistim

Doğu
14-03-2016, 10:15
yeni konu açmayayım, konuyu hortlatıyorum,

2009 2. nesil honda jazz' a lpg takıcam. bir çok kişi brc my11 modelini öneriyor.
önceki aracıma quattro garajda montaj yapmıştım, atiker marka. aradım yine randevu almak için brc takmıyormuş. atikerde gayet uyumlu dedi kafam karıştı.
sizin yorumunuz nedir, en verimli, problem çıkarmayacak ürün hangisi?

birde jazzların stepnesi ince stepne. yani normal simit tank takınca bagaj biraz yükseliyor. 31 lt 180 mm ince tanklar varmış ama onlarda 2-3 cm yükseltiyormuş. daha ince tank piyasada mevcut mu, bagajı yükseltmeden bağlatsak?

By_emre
14-03-2016, 10:53
yeni konu açmayayım, konuyu hortlatıyorum,

2009 2. nesil honda jazz' a lpg takıcam. bir çok kişi brc my11 modelini öneriyor.
önceki aracıma quattro garajda montaj yapmıştım, atiker marka. aradım yine randevu almak için brc takmıyormuş. atikerde gayet uyumlu dedi kafam karıştı.
sizin yorumunuz nedir, en verimli, problem çıkarmayacak ürün hangisi?

birde jazzların stepnesi ince stepne. yani normal simit tank takınca bagaj biraz yükseliyor. 31 lt 180 mm ince tanklar varmış ama onlarda 2-3 cm yükseltiyormuş. daha ince tank piyasada mevcut mu, bagajı yükseltmeden bağlatsak?

Atiker MicroFast-Safefast Obd'li tercih edilir. Jazz'larda manifold'un dışarda delinmesi gerekli diye duymuştum o konuda dikkatli olunursa başka bir sıkıntı olmaz.
Düzgün nozul ile ayarlandığında Obd ile kolay kolay ayar yaptırmaz kullanırsınız Fakir-Zengin muhabbetiniz olmaz :)
Kesinlikle Atiker tavsiye ediyorum. Benimde 2.yılım microfast obd'li başta küçük nozul sıkıntısı olmuştu onu hallettik'den sonra hiç ayar arızası vs yaşamadım.

AhmetKaratay
07-12-2016, 11:14
Konuyu hortlatıyorum , honda civic vtec2 aracıma yılbaşından sonra lpg taktırmayı düşünüyorum , sizce hangi marka taktırmalıyım ve Bursa/Eskişehir de işini iyi yapan usta öneriniz var mıdır?

rahmitanir
07-12-2016, 13:04
Zavoli akıllı sistem ile yaklaşık 25 aydır 60.000km yaptım, şükür daha tık demedi. Çok memnunum, tavsiye ederim. (araç fd6 civic)

Burada önemli olan markadan ziyade, sistemin obd üzerinden araç ile haberleşip, haberleşmediğidir. OBD üzerinden haberleşmekten kastım, lpg sistemi ile aracın devamlı iletişim halinde olup, yakıt-hava karışımını devamlı ayarlayan sistemlerdir. Bunlar "akıllı sistem" veya "obd'li sistem" gibi isimler ile bilinir. Eski tip konvansiyonel sistemlerde bu haberleşme olyı olmaz, araç her zaman sabit bir ayar üzerinde gider. Bu da performans ve yakıtı olumsuz etkiler.

Örneğin zavoli'nin OBD'li ve OBD'siz versiyonları mevcut. zamanında ben taktırırken bu iki sistem arasında 500TL fark vardı. 500TL'ye kıyıp OBD'liyi taktırdım, iyi ki de öyle yapmışım.

Atiker'in bu kadar çok kötü bir üne sahip olması, ilk çıkardığı sistemin OBD'siz olmasından da kaynaklanıyor. Geçen sene abimi 1.6 fiesta'ya, benim zavoli'yi takan ustanın tavsiyesi ile atiker gold'u (yeni tip, obd'li sistem) taktık. 25.000 km oldu, sıkıntısız kullanıyor. Ve zavoli'nin yarı fiyatına yaptı usta.

Bugün araba değiştirsem, Atiker daha ucuz olmasına rağmen yine zavoli'den vazgeçmem. ama bu zavoli'nin Atiker'den çok daha iyi olmasından kaynaklanmıyor. Tamamen psikolojik sebepler yani.

Sonuç olarak, iyi usta + obd sistem olsun. gerisi tamamen ekonomik ve psikolojik sebeplerden dolayı karar sana kalıyor.

semavi
07-12-2016, 13:34
Kötü kit yoktur... Aracınıza uyumsuz kit, kötü montaj ve arabasını tanımayan insan vardır...

landirenzo asla demiş Gökberk, kesinlikle bu sözünü haklı hale getiren bir tecrübe yaşamıştır ve doğru söylüyordur ... Mesela bende tam tersini düşünüyorum... 260hp civarı olan 5 silindirli turbolu volvo aracımda inanılmaz memnun kaldım hem yakıt hem performans hem de arzıa ışığı yakmamasından... Aynı aracın 225 hpliik versiyonunda prins vardı, bir farkını göremedim prinsin :D

Cumartesi günü tekrar LPG taktırdım aracıma... Atiker... Şuana kadar bir sorun yaşamdım. Birtek onda proje vardı. Sanırım yirminci kiti mi taktırmışımdır şahsi araçlarımda... Daha önce 35bin kmde aldığım bir araçta atiker vardı ve enjektörleri arıza yapmıştı ben aldığımda... Onda da yanılmıyorsam AKL'nin enjektörlerini taktık... başka da uzun süreli bir sorun yaşamadım.

Hayatımda gördüğüm en kötü kit Baykan'dı... Zaten yok artık

En kötü Distribütör Prins ve Milano'ydu..

Sonradan Turbolanmış mazda3e prins takmak istedik. Farklı bir uygulama var mı diye distribütör arandı, distiribütörün ilk kelimesi "aaa o kite garanti vermeyiz ama baştan söyleyelim araç sonradan turbolu ise" oldu... Direk telefonu kapattık, prinsi depoya geri yollayıp romano taktık ve yıllardır kullanılıyor sorunsuz...

ckrc
07-12-2016, 14:09
110 bin km Lovato kullandım, LPG Bakımı bile yaptırmadım çoğu zaman. Arıza lambası yakmadı, yakıt olarak inanılmaz memnundum.
Uygulama için Ankara'dan Kırıkkaleye gitmiştim, orada yetkili bayisi vardı ve ustaları çok iyiydi. Hala da minnetle anarım kendilerini, çok mükemmel bir işcilik yapmışlardı.
Aldıkları para kat kat helali hoş olsun hepsinin.

Lovato'nun kadosanda ki merkezine bir problemle gitmiştim sanırım LPG'den benzine geçiyordu araç LPG olmasına rağmen. 15 dkda işierimi halledip para dahi almadan beni göndermişlerdi.

Başka hiç bir kit kullanmadım, Dizel'den sıkılıp LPG'ye geçtiğimde ise kesinlikle Lovato'dan başka kullanmam sanırım.

AhmetKaratay
07-12-2016, 21:20
Herkes farklı marka öneriyor kafam çok karıştı :D bide bu simit tüp ile normal tüpün ne farkı var görüntü dışında

semavi
07-12-2016, 21:22
İyi bir servis seç...
Simit ile tank arasında sadece görüntü ve bagaj kullanımı farkı var... Teknik bir fark yok...

AhmetKaratay
07-12-2016, 21:41
İyi bir servis seç...
Simit ile tank arasında sadece görüntü ve bagaj kullanımı farkı var... Teknik bir fark yok...

simit tank daha kullanışlı dimi? Bide avmlere girerken simit tankı görmedikleri için sorun olmuyor diye biliyorum

ehveniser1903
07-12-2016, 22:29
mesela clio aracımda zavoli vardı cok memnundum
e87 116i'ye landirenzo taktım yağlama muhabbetine araç rezil oldu en büyük satma sebebim yakıttı 36 kurus yakıyordu performans berbattı :)

ne yaptım peki sonra
dizele gectim :)

XSi
08-12-2016, 00:11
İyi bir servis seç...

aslında var , ama biraz uç nokta.

şamandıranın ucu arabanın arkasına doğru olacak şekilde monte edilmesi lazım, simit tankta bu çok rahat oluyor, ama silindir tankta, şamandıra ağzı yapısı ve konumu nedeniyle hep aracın arkasına doğru bakar, dolayısıyla şamandıra ucu hep ileri doğru bakar mecburen.

performanslı araçta, tankta yakıt düşükken, ani kalkışlarda , merkezkaç nedeniyle sıvı lpg tankın aracın arkasına doğru olan bölgede toplanıyor, şamandıra hortumun ucu tam tersi önde kaldığı anda birkaç saniye içinde araç benzine atıyor.

bu sorunu ben sonatada yaşadım

sıfırdan sağlam kalkış yaptığımda depo 3/4 dolu olsa dahi benzine atıyordu, stepne yerindeki tankı, şamandıra ucu aracın arkasına bakacak şekilde döndürdük ayotogaz bahri usta ile (ya abi çözüm olmaz diyip durmuştu ama :)).

tankı çevirdiğim anda benzine atma sorunu bitti.

semavi
08-12-2016, 06:05
Gerçekten uç nokta olmuş... Ben şahsen tank şeklini çok az kullandım. Hatta simite çevirttim tankı. Yeni sıvılaştırılmış sistemlerde (TSI ve GDI motorlar için) benzin pompası gibi pompa var. Bu sorun ortadan kalkmış onlarda. Standart lpg sistemlerinde *****, kendi basıncı ile çalışıyor sistem...

Bu arada hiç bir zaman yağlama sistemi taktırmadım ben onca aracıma. Gerek duymadım nedense...