PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gürcistan Vatandaşlığı

Hakan Burak
13-10-2013, 13:06
Herkese merhabalar. Bildiğiniz gibi Gürcistan Türkiye Vatandaşları için vizeyi kaldırdı, kimlik kartı ile geçişlere imkan tanıdı ve Yaptığı değişik atılımlarla (Turizme destek vermek, Ticaret artışı, Yurt dışındaki Soydaşlarına vatandaşlık vermek gibi) bir nevi kapalı ülke olmaktan çıktı.

Benim Annemin Ailesi Batum-Gürcistan göçmenlerinden ve şu sıralar Gürcistan yurt dışındaki soydaşlarına Vatandaşlık dağıtmakta, ve doğal olarak Annem, Babam, evlatları olarak ben ve Abim ile vatandaşlık hakkına sahip olmuş olduk. İstesem gidip başvurma hakkına sahibim.

Merak ettiğim konu ise şu; ben bu vatandaşlığı alırsam ki Çift vatandaş olmuş olacağım ve ne gibi bir avantaja sahip olurum? Akrabalara soruyorum, içlerinde bilen değil, Gürcistan'a giden dahi yok. Ve Açıkçası vatandaşlık haklarının olduğunu pek umursamıyorlar da. Öğrenecek başka kaynağımda yok, internette de çok az bilgi mevcut.

Sizce işe yarayan bir olay olur mu? Mevcut zamandaki Gürcistan'ın imkanları nasıl, hiç bir bilgim yok. Tam olarak yasalarını ve hukukunu da bilmiyorum. Masrafa değer mi Tecrübeli olan kişilerden öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkürler.

EREN34
13-10-2013, 13:14
Çifte vatandaşlıkta her iki ülkeninde vatandaşlık haklarına sahipsin. Askerlik konusunda hangi ülke kabul edersen o ülkenin askerlik kanunlarına tabi olursun. O şekilde TR'de askerlik yapmayan insan çok.

Hakan Burak
13-10-2013, 13:18
Çifte vatandaşlıkta her iki ülkeninde vatandaşlık haklarına sahipsin. Askerlik konusunda hangi ülke kabul edersen o ülkenin askerlik kanunlarına tabi olursun. O şekilde TR'de askerlik yapmayan insan çok.

Yok abi TR'de askerlikten kaçma gibi bir niyetim yokta, benim öğrenmek istediğim iş imkanları nasıldır, yaşanabilir bir yer midir bunları öğrenmek isterim. Mevcut olduğu durumdan daha iyi olmayı herkes ister. Bir arayıştayız işte, bakalım.

GokhanRS
13-10-2013, 13:26
orada mesela şu araca 12bin dolara sahip olabiliyorsun.

http://img10.auto-papa.ge/system/car/photos/001/821/157/medium.jpg

yada 1500 dolara 2001 wrxe de binebilirsin

http://img8.auto-papa.ge/system/car/photos/001/835/126/medium.jpg

ancak sanayide çalışan gürcü vatandaşların sölediğine göre iş imkanı yok. burda biriktirip orda harcarsan rahat edersin. orda kazanamazsın diyorlar.

Hakan Burak
13-10-2013, 13:32
orada mesela şu araca 12bin dolara sahip olabiliyorsun.

yada 1500 dolara 2001 wrxe de binebilirsin

ancak sanayide çalışan gürcü vatandaşların sölediğine göre iş imkanı yok. burda biriktirip orda harcarsan rahat edersin. orda kazanamazsın diyorlar.

Zaten araba olayı büyük etken abi benim için. Ancak Gürcü gümrüğü değil de Bizim gümrük gerçekten zorluyor katı kurallarıyla.

Bir tanıdığım ''İmkanın varsa bir ev, bir araba alacaksın, yazları orayı yazlık gibi kullanacaksın ancak o olur'' demişti. Bizim gümrük mevzuatını görünce hak verdim.

dorukky
13-10-2013, 13:32
aslında vize felan yok gidip bi sure kalınabılır yasam sartlarına ıs olanaklarına bakmak ıcın benımde aklımda olan bı konu

kasırqa
13-10-2013, 13:36
çifte vatandaşlık olursa orda alıp burda kullanabiliyosun diye biliyorum. bi akrabam hem alman vatandaşı hem türkiye almanyadan mercedes getirdi baya ucuza geldi sırf bunun için bile olunur :)

Hakan Burak
13-10-2013, 13:39
aslında vize felan yok gidip bi sure kalınabılır yasam sartlarına ıs olanaklarına bakmak ıcın benımde aklımda olan bı konu

90 gün vize yok, sonrasında ya oturma izni almak, ya da vize almak zorundasın diye biliyorum.

Benim amacım hem iş amaçlı, hem de belirli haklardan yararlanabilmek için vatandaş olmak.

Mesela orada Oturma izni olan Otomobil satın alabiliyor, ancak ev satın alamıyor diye söylemişlerdi.

Değişik durumlarda da belirli avantajları var diye duydum vatandaşlığın. İş konularında yabancı yatırımcıya da vatandaşlık veriyorlar zaten.

çifte vatandaşlık olursa orda alıp burda kullanabiliyosun diye biliyorum. bi akrabam hem alman vatandaşı hem türkiye almanyadan mercedes getirdi baya ucuza geldi sırf bunun için bile olunur :)

Onların gümrük mevzuatında sıkıntı yokta, bizimkinde kurallar çok katı.

Araç senin sahipliğinde ilk önce 6 ay orada kalacak, sonra 6 ay süresince Türkiye'de kalacak, sonra yine tekrar aynı kurallar.

Orda oturma iznin olmasa bile geçici plaka ile araç sahibi olabiliyorsun.

ygtkrmdnz
13-10-2013, 13:40
artılarından çok eksilerini araştırın bence :) yani artıları bana göre daha ağır basıyor her türlü işinize yarayacak birşey çıkar önemli olan başınızı ağrıtacak birşey olmaması

Hakan Burak
13-10-2013, 13:57
artılarından çok eksilerini araştırın bence :) yani artıları bana göre daha ağır basıyor her türlü işinize yarayacak birşey çıkar önemli olan başınızı ağrıtacak birşey olmaması

Bende öyle düşünüyorum. Bakalım yakında konsolosluğa uğramam lazım belge onayları için. Ordan sırada denk gelen insanlarla dialog kurmaya çalışacağım.

Bende bu yönde eksilerini araştırmak için, tecrübeli insanlar vardır diye bu konuyu açtım. Ancak pek tecrübe edinmiş kişi yok gibi.

01ASU
13-10-2013, 14:52
bazen düşünmüyor değilim herşeyimi satıp orayamı taşınsam

Hakan Burak
13-10-2013, 14:56
bazen düşünmüyor değilim herşeyimi satıp orayamı taşınsam

O kadar garantici olmadan, sadece yatırımcı olarak orada olup, Türkiye'de de açık kapı bırakmak daha mantıklı bana kalırsa. Yine de seçim sizin.

GÖKTÜRK
13-10-2013, 15:01
araba alıp burda kullanma hakkı doğacaksa eğer ben yerınızde olsam vatandaş olmayı 1dk dusunmezdım

Hakan Burak
13-10-2013, 15:10
araba alıp burda kullanma hakkı doğacaksa eğer ben yerınızde olsam vatandaş olmayı 1dk dusunmezdım

Kullanma hakkın var tabiki öyle şey olur mu? Ama Gürcistan'da 6 ay ikamet etmen lazım öncelikle.

Gürcü mevzuatında böyle bir zorunluluk yok ancak Türk gümrük mevzuatı zorunlu kılıyor.

O kadar masraf edeceksin orda kalmak için daha da masrafların olacak. Belki 2, belkide 3 araba alabilecek kadar harcayacaksın.

Benim öğrenmek istediğim bana yararı olur mu olmaz mı vatandaş olduğumda. Getirisinden fazla götürüsü olursa zaten girmem böyle bir olaya.

GÖKTÜRK
13-10-2013, 15:15
anladım 6 ay mevzusu kötü olmuş sadece giriş cıkıs olsa gidip geri gelirdinizde :( inşallah istediğiniz gibi bişey elde edebilirsiniz bu vatandaşlıkdan

doncarlo
13-10-2013, 15:31
Araç sahibinin ya Gürcistanda emekli olması gerekiyor yada 6 ay gürcistanda ikametinin bulunması gerekiyor.

Hakan Burak
13-10-2013, 15:51
Araç sahibinin ya Gürcistanda emekli olması gerekiyor yada 6 ay gürcistanda ikametinin bulunması gerekiyor.

Aynen öyle. Birde araçlar ve yakıt ucuz ki sormayın gitsin. Çıldırasım, saç baş yolasım geliyor.

იყიდებრBMW X5 4.6-is - 2004წ. ფáƒáƒ¡áƒ˜ 13800 $ თბილისი - MyAuto.ge (http://www.myauto.ge/car_details.php?car_id=7236293)

Fazla söze gerek yok.

ersandeniz
13-10-2013, 17:47
Bacanagin abisi gurcistanda evlendi orada yasiyor, ne yapiyor bilmiyorum da hic gelmiyor turkiyeye

fastchild
13-10-2013, 22:01
Bacanagin abisi gurcistanda evlendi orada yasiyor, ne yapiyor bilmiyorum da hic gelmiyor turkiyeye

gerek yok abi gelmesin :D 1000 lira emekli maaşı ile kral gibi yaşıyorsun orada açık ve net

Konuyu açan Hakan abi seninle aynı durumdayız benimde annemin dedeleri Gürcistandan göçmüş Adapazarı karasuya yerleşmişler zamanında bende şimdi anneme söyledim nereye müracaat edicez acaba bilgin varmı

Ailende giden yokmuş ama hiç merak etme abi biz gittik yöre aynı evler bile ha karasu kocaalide gezmişsin ha batumda gram fark yok insanlarıda , yemekleride , oyunlarıda birbirine benziyor insanlarıda az çok aynı zaten sadece domuz göremeye alışman gerek

Beyaz kadınları - güçlü arabalar - ucuz benzin yaşamına adapte olmak pek zor değil :D

2 üniversite bitirmiş bankada çalışan tanıdığımız aylık 180$ maaş alıyor Azerbaycan Bakü Zagatala'da

ben hesap yapıyorum babamın maaşı 500$ civarına denk geliyor 180$ maaş alan adam ev geçindiriyorsa 500$ dolara çok rahat yaşarsın ilk 2 ay belki dil öğrenme zorluğu çekersin o kadar , ülkendenda uzak değilsin uçakla 1,5 saat sonra İstanbuldasın

Polisler karışmıyor yollar geniş vergi yok mis gibi ülke yaşam ucuz ama hayar tabi İstanbul gibi canlı değil heryer

Hakan Burak
14-10-2013, 05:45
gerek yok abi gelmesin :D 1000 lira emekli maaşı ile kral gibi yaşıyorsun orada açık ve net

Konuyu açan Hakan abi seninle aynı durumdayız benimde annemin dedeleri Gürcistandan göçmüş Adapazarı karasuya yerleşmişler zamanında bende şimdi anneme söyledim nereye müracaat edicez acaba bilgin varmı

Ailende giden yokmuş ama hiç merak etme abi biz gittik yöre aynı evler bile ha karasu kocaalide gezmişsin ha batumda gram fark yok insanlarıda , yemekleride , oyunlarıda birbirine benziyor insanlarıda az çok aynı zaten sadece domuz göremeye alışman gerek

Beyaz kadınları - güçlü arabalar - ucuz benzin yaşamına adapte olmak pek zor değil :D

2 üniversite bitirmiş bankada çalışan tanıdığımız aylık 180$ maaş alıyor Azerbaycan Bakü Zagatala'da

ben hesap yapıyorum babamın maaşı 500$ civarına denk geliyor 180$ maaş alan adam ev geçindiriyorsa 500$ dolara çok rahat yaşarsın ilk 2 ay belki dil öğrenme zorluğu çekersin o kadar , ülkendenda uzak değilsin uçakla 1,5 saat sonra İstanbuldasın

Polisler karışmıyor yollar geniş vergi yok mis gibi ülke yaşam ucuz ama hayar tabi İstanbul gibi canlı değil heryer

Gürcü kültür derneğine üye olmak, sonra da dernek yöneticisi ile nasıl bir yol izleyeceğine karar vermek gerekiyor.

Sonra konsolosluğa verilen dilekçe ile (Dernek aracılığı ile) noter onaylı kimlik belgesi fotokopisi v.b. belgeler gerekiyormuş.

Benim daha belli değil durumum. Mevzuatları okudum, Dışarıdaki Gürcü kökenli insanlara vatandaşlık verildiğine göre, mevzuatta eşi ve çocukları da vatandaşlık hakkından yararlanabilir diye yazıyor. (Gürcü vatandaşı ile diğer ülke vatandaşı eş olması durumunda.)

Annemin köyündeki insanlar, birer birer vatandaş olmaya başladı. Eğer bende olmaya karar verirsem annem ile birlikte başvuru yapacağız.

Ama dışarıdan yaptığın hesapla oradaki bir olmaz kardeşim. Evdeki hesap çarşıya uymaz. Benim amacım iş imkanlarının olup olmadığını öğrenip, ona göre girişimde bulunmak.

Kadınlar, güçlü arabalar, ucuz benzin de bir zaman sonra karın doyurmuyor.

Orada batmakta var, çıkmakta var. Önemli olan tecrübeleri dinleyip, ona göre hareket etmek. Artısını eksisini bilmek lazım. Yoksa direk batar geliriz. :)

fastchild
14-10-2013, 15:11
abi bu dernekler nerede Gürcistan Dostluk Derneği değil dimi bahsi geçen dernek

Hakan Burak
14-10-2013, 15:45
abi bu dernekler nerede Gürcistan Dostluk Derneği değil dimi bahsi geçen dernek

GÜRCÜ (ÇVENEBURİ) KÜLTÜR EVİ - ქართული კულტურის სახლი
E-Posta: chveneburi@chveneburi.net - gurcukulturevi@gmail.com
Telefon: 0533 293 96 98 - 0212 212 98 14
Adres: Selahattin Pınar Cd. Mevlüt Çavuş Sk. No:4/5 Mecidiyeköy - İstanbul
Chveneburi.Net, "Türkiye'nin I.lk Gürcü Web Sitesi" (http://www.chveneburi.net)