PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2013 Fiesta Powershift Şanzıman Sorunu

207_TR
19-10-2013, 23:45
Merhaba arkadaşlar

2013 1.6 powershift fiestam var. Şubat 2013 te aldım otokoçtan.

Powershift getrag firmasının yaptığı çift kavramalı bir otomatik şanzıman, 6 ileri.

Bugün 17.000 km oldu araç.

Daha önceleri olmayan 1 haftadan olan ve bugün artan bir sorun var.

Sadece kalktıktan kısa bir süre sonra 1. vitesten 2. vitese geçerken aşırı bir titreme sorunu oluyor. Fakat bu titreme gaza biraz daha fazla basınca oluyor. Yani sakin sakin kalkınca sakinlikten kastım çok yavaş kalkınca sorun yok.

Ama normal trafik seyrine göre kalkında 2 saniye kadar titreme oluyor. Sanki debriyajdan ayağımı çok hızlı çekmişim gibi.

Diğer viteslerde bu problem yok sadece 1ve 2 de var.

Bazen aynı titreme yokuş yukarı yavaş çıkarken oluyor sanki gaza az basıyormuşum debriyajdan da ayağımı çok hızlı çekmişim gibi.

Yardımcı olurmusunuz ne olabilir

typermelih
20-10-2013, 21:50
o anda beyin tazzikli yağlama yapamama durumundan ötürü,bu durum ortaya çıkıyordur diye düşünüyorum.çünkü o şanzuman yağ basarak vitesi attırıyor.diğer bir secenekte beyin problemli,garantiden değişirler zaten
ama problem kavramada olsa kaçırmasıgerek diye düşünüyorum.şanzuman soğuk yada sıcak farketmeden hepsindemi yapıyor ?

207_TR
21-10-2013, 23:19
Yağ bunda vites değişiminde büyük rol almıyor diye biliyorum ama yanlış biliyor olabilirim.

Geri kaçırma gibi bir durum yok yada vitesteyken yarım debriyajda kalma durumu yok.

Bir ara yoğun trafikte yapıyordu. Sonra her daim yapmaya başladı. 2 gündürde yapmıyor.

By_HaNNibaLL
21-10-2013, 23:33
servise götürmenizde fayda var. FORD un araçlarinda pek bilgim yok ama fiat servisinde çalişirken cok sıkıntı oluyordu resetlediğimizde düzelen arizalar oluyo zaten katalog değerlerindede çalişmasini denetlemek için özel bi menuden reset atip kontrol ediyorduk.