PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2.0 TFSi da DSG Mi Yoksa Manuel mi

AEAlmas
20-10-2013, 03:46
Hafta ici 3 ayri aracla ilgilenecem yalnız kafamda sorular var
Dsg biraz Öcüüü derler ya o hesap düşündürüyor yurt dışı forumlarında 150k mil yapanda var 50k mil de mekatronik bozulnda genel olarak güzel ama kullananlar vardir elbet arac golf gti ^^ dsg de önemli olan konu nedir yada nelere dikkat etmem lazım tabii ki alacagim arac yükleme amaclı en sık bozulan parcasi nedir fiyati nedir
Yada gel bu sevdadan vaz gec manuel al gec mi dersiniz :) teşşekürler şimdiden

Zero
20-10-2013, 06:40
Golf gti daki 6 ileri dsg nin sorun cikarmayacagini aslinda her dsg nin sorunlu degil muhtemelen kullanimlada alakali olarak sorunlar yasandigini dusunuyorum.Dsg den sonra yillarca kendimizi hizli vites atiyoruz diye avutmusuz ayni zamanda da trafiktede sol bacagi bos yere zorlamisiz der ve dsg li bir gti tavsiye ederim.Giderken ekonomi yapayim diye bosa atan bir kullanicidan(bu sadece bir ornek bu konuda) denk gelirse mesela uzebilir ama duzgun kullanilmis ve bakilmisinin sorun cikaracagini dusunmuyorum.

onursumer
20-10-2013, 08:25
dsg polo kullanınca ilk zamanlar performansına çok şaşırmıştım dsg nin bence düzgün kullanılmış bir araçta kolay kolayda buyuk arızalar çıkarıcağını düşünmüyorum genelde duyduğumuz hep mekatroniğin değişmiş olduğu

ben olsam duz vites yerine bakımlı temiz dsg almaya çalışırdım :D

onn_dear
20-10-2013, 09:21
İsterse simdikinden hizli vites degistirsin yine de performansli aracta manuel her acidan iyidir bence
Hem sorun cikartma olasiligi daha az hemde surus zevki bir baska

i-vtec07
20-10-2013, 09:22
sorunlu diye geçenler dsg7 ler abi dsg6 lar çok daha sorunsuz caddy var dedemde 2010 model daha hiç bi sıkıntısını görmedik :)

dsg7 kuru tip
dsg6 yağlı

erhanarici18
20-10-2013, 09:48
İsterse simdikinden hizli vites degistirsin yine de performansli aracta manuel her acidan iyidir bence
Hem sorun cikartma olasiligi daha az hemde surus zevki bir baska

+1 araç yüklenicekse manuel

Westi555
20-10-2013, 10:00
40 bin lira dan fazla para ödeyince dsg seçeneği varken manuel araç almak çok iyi bir fikir değil bence.
Zaten DSG li ve manuel iki aynı araç aslında birbirinden çok farklı.
6 ileri de özellikle mekatronik bozuluyor, serviste 6500 lira normal piyasada 2500 lira civarı.
2.0 GTI için Dsg özellikle Amerikada çok yaygın, sorunları çok iyi öğrenmişler ve araç yolda kalmadığı sürece pek önemsemiyorlar.
Vites küçültürken ve vites yükseltirken ( özellikle sıcakken )ciddi vuruntu olup olmadığına dikkat edin.

Ahmet Saraçoğlu
20-10-2013, 10:10
dsg6 hangi araçlarda var?

Sert@ç
20-10-2013, 10:12
Bence dsg !
Suan ki aklim olsa bir direk dsg alirdim cok fazla yol yaptigim icin ama manuelde bu arabada beni asla asiri yormadi cunku guc egrisi o kadar iyiki 40-50km ile yokusda 5ci vitesde cikabiliyo yani pek vites degistirme ihtiyaci yok

Westi555
20-10-2013, 10:13
Golf 5 -6 Gti, golf R , golf 5 tsi ve tdi, 2.0 tdi passat, caddy vb...

trgy
20-10-2013, 10:28
seat leonlarda dsg var hemde 7 ileri ama nedense vw araçları gibi sorun çıkartmıyorlar ya da biz duymuyoruz.etrafında seatta sorun yaşayan varmı ?

yesevi_01
20-10-2013, 10:29
önceki aracım otomatik ti çok büyük rahatlık ama ben özellikle manuel tercih ettim , dsg çok daha hızlı vites geçişleriyle biraz daha performanslı ama manuel de ara gazı vermene olanak sağlıyor, gti da güzel bir eksoz sistemin varsa deyme keyfine ;)

speed_emre
20-10-2013, 11:01
murat abı( 997tt nıcklı ) gorurse yazar sıkıntılarını fln yurt dısında dsglı olarak yuklu arabalar baya var bence sıkıntısı yok okadarda. genede ıyıce arastırılması lazım :)

Westi555
20-10-2013, 11:08
seat leonlarda dsg var hemde 7 ileri ama nedense vw araçları gibi sorun çıkartmıyorlar ya da biz duymuyoruz.etrafında seatta sorun yaşayan varmı ?

Yeni leon özellikle fiyatıyla çok iyi bir seçenek ama nedense çok az kullanıcısı var, o sebeple problem varsa bile pek haberimiz olmuyordur.

RSX
20-10-2013, 12:00
Dsg ve düz krom boru diyorum başka bişey demiyorum.

qatrio
20-10-2013, 12:18
dsg kesinlikle ki zaten araç yetkili servisde bakım görüyorsa dsg sorunları hemen iyi niyet garantisine giriyo artık servisle aranız biraz iyisi hele kralsınız :) dsg kavraması değişmesi artık hemen garantiye giriyo neden derseniz eski kavrama biraz kusurluymuş revize edildi hepsi.

Gko
20-10-2013, 12:51
murat abı( 997tt nıcklı ) gorurse yazar sıkıntılarını fln yurt dısında dsglı olarak yuklu arabalar baya var bence sıkıntısı yok okadarda. genede ıyıce arastırılması lazım :)

sitede de var ankarada +-400hp kırmızı gti

AEAlmas
20-10-2013, 15:06
Dogukanın araci biliyorum güzel ama titiz bakımlı birisi öyle birisinin aracını bulmak gerek 2.0 tfsi manuel olarak leonlarda var aslında golf biraz daha farklı gelmekte peki en kötü durumu düşünelim bana ne gibi zarar cikartma gibi durum yapabilir yükleme amaclı düşünüyorum acıkcası

AEAlmas
21-10-2013, 13:57
Yok mu baska bilgi verecek

fatiii
21-10-2013, 14:06
en büyük zararı 4500 tl olur oda dünya yarılsa dsg içine düşse onun dışında beyin 2500 tl.

o kadar zamandır dogukanın arabası tık demedi demezde inşallah.kesinlikle dsg al.

hatta dogukanla konuş onun arabayı satıp az yakan dizel + race motora geçme planı var anlaşırsanız onun aracından başka alınabilitesi olan bi gti daha yok piyasada.sonuçta alınanlar belli malzemeler belli fiyatı belli.

darkmoon
21-10-2013, 14:21
dsg yi manueli geçdim 7 ileri 8 ileri vites ile 5 yada 6 ileri vitesi bir tutmak ve manuel iyidir demekde ayrı bir bakış açısı olsa gerek..

Dsg sorunlu olabilir ama ben genede dsg derim.. manuel mi kaldı bu devirde..

Hani eski bir araç alsan neysede yeni araçda artık manuel almak bence kimse kızmasın ama anlamsız neden anlamsız nerden baksan kurtarmıyor ondan.. ekonomik desen değil performanslı desen değil edc dsg bu tip şanzımanlar manuelden daha performanslı manuele oranla daha ekonomik cep dostu..

tek sıkıntıları bunlar 7-8 yıldır piyasada haliyle yeni teknolojik şanzımanlar sıkıntıları olucakdır elbet oturuna kadar firmalarda bu sıkıntıları gördükçe araçlarının arkasında durup araçlarını geri çağırıp gerekli müdaheleyi yapıyor..

Merthan
21-10-2013, 14:39
Bende kesinlikle Dsg diyorum.
Bahsettiğiniz şanzıman Dsg6 ıslak tip yani yağlı şanzıman.
Dsg6 lar kemik gibi şanzımandır. Ben Dsg almanızı öneririm.

SGTI
21-10-2013, 14:42
7 ileri olsa yüklenebilirliğin sınırı yüzünden biraz düşünürdüm ama 6 ileri almamak için hiçbir sebep yok.

AEAlmas
21-10-2013, 15:02
Dsg 6 ileride genel olarak yapilmis ve bilinen max kac hp bilen vardir elbet

fatiii
21-10-2013, 15:10
adanadaki golf r var sanırım

ChtArdARSL
21-10-2013, 15:15
pasaoglunun Golf r var Adana nm var

16EC813
21-10-2013, 15:30
dsg nin çalışma prensibi nedir ?

Levent Y.
21-10-2013, 15:41
Bu sanzimani heralde en cok ben limitlerinde kullanmisimdir o yuzden yazayim dedim. Oncelikle kuru ve islak tip dsg leri karistirmamak lazim. Golf mk5,mk6 audi s3 ve tts s-tronic olarak gecen sanzimanin tamami 6 ileri islak tip dsg dir. Fabrikasyon 350 nm tork la cikar ve 600 torka kadar kullanabilirsiniz. Sizi ilgilendiren hp degil nm yani, sanziman dayanmazsa torka dayanmaz...
Gundelik 500 nm gazlarken de 600 un biraz ustlerinde yaklasik 1,5 senedir kullaniyorum, herhangi bir problem yasamadim. Vitesleri yumusakcs gecirmek, 10 bin de bir sanziman yagini degistirmek ve dogru bir sanziman yazilimi ile hic bir sorun yasamazsiniz. Zaten TFSI larda enjektor olmadigi surece 600 torku gecemeyeceginizden oem sanziman her zaman isinizi gorur. Kavrama serviste 1700 tl civari, volan da ona yakin. Fatihin dedigi gibi en cok 3500 tl odemeniz gerekir. Iscilik vs ile 4 bin tl yi bulabilir. Sonucta aldiginiz arabanin ne kadar zorlandigina bagli tabi ama fabrikasyon sanziman dogru sekilde bakildigi surece sizi asla uzmez, aftermarket bisey almanizada gerek kalmaz.

President
21-10-2013, 16:47
DSG ile ilgili birçok sorun var internette. Ayrıca Volkswagen firması DSG ile ilgili sorunları kabul etti. Birçok ülkede garantileri 10 yıla çıkarttı mecburen ama bizim ülkede kafalarına göre takılıyorlar, iyi niyet garantisi diye bir şey çıkartmışlar düzenli servise gelmeyen araçlara uygulamıyorlar vs. Yani üretici DSG de sorun vardır diye kabul etmişken bize sorunsuz demek düşmez haliyle.

Aracın kullanım kılavuzunda sıkışık trafikte ve nemli sıcak havalarda soğuma sorunu olabilir, DSG ile ilgili arıza lambası yanarsa aracı kenara çekip şanzıman soğuyana kadar bekleyin yazıyor.

Ama DSG alıp hiç sorun yaşamayanlarda var.

Ben çözemedim bu şanzımanı :) bir iki nesil daha geçmeden ben olsam çift kavrama şanzımandan uzak dururum. Altımızdaki bir veyron değil *****. Bir iki nesil daha geçip iyice oturmasını beklemek bence mantıklı. Özellikle 2. el araç alacakların iyi niyet garantisinden faydalanamama durumları olduğundan DSG alırken 2. kez düşünmelerini tavsiye ederim.

Diğer yandan çift kavrama çok keyifli bir şanzıman, her ne kadar manuelci olsamda tork konvertörlü şanzımanlar kadar performansı törpülemediğinden otomatik şanzıman olarak çift kavrama güzel bir teknoloji. Honda da yeni jazz ile ilk çift kavrama şanzımanı çıkartacakmış sanırım. Veyron da kullanılan şanzımanın da çift kavrama olduğunu düşünürsek sadece normal otomobillerde kullanılan şanzımanların biraz maliyet açısından optimize edilemediği ve hassas tasarlandığı kanısındayım. Yeni nesil çift kavramalar daha sorunsuz olacaktır tahminen. Bu yüzden 2000-2013 yılları arasında üretilen modellerde 2. elde dikkatli olmakta fayda var.

Levent Y.
21-10-2013, 16:50
dsg nin çalışma prensibi nedir ?

1-3-5. vitesleri atan ve 2-4-6. Vitesleri atan iki tane kavrama var sirayla devreye giriyolar temel prensip bu...

AEAlmas
21-10-2013, 19:52
Güzel sureler yapanlarda var track lerde isinma olmakta gibi bilgilere ulastim
Su şekilde packler var
VW-Audi (02E/DSG) (http://www.sspperformance.com/vw-audi-02e-dsg.html)
600 hp icin de uretim mevcut 600 hp de ki tork farklıdır acikcasi
Nasip neyse i olur bakalım ama gti da ki dsg golf r kadar dayanikli mi konu bu :)

AEAlmas
21-10-2013, 20:10
x7e3BPfvhMw
Boyleleri de var :) golf gti dsg nin :)
YouTube'da "APR Stage 3+ GTI DSG Australia - Drag & acceleration times" adlı videoyu izleyin - https://www.youtube.com/watch?v=x7e3BPfvhMw&feature=youtube_gdata_player

FATİH
21-10-2013, 21:03
2008-2011 arası olan dsg 7'leri iyi kontrol ettirin. onun haricindeki dsg'li denk gelir de alırsanız büyük bir zevkle kullanın derim. :) dsg ve türevleri başka, diğer şanzumanlar başka birşey birader...

AEAlmas
22-10-2013, 11:37
Nasip artik bakalım

Ertug_T.
22-10-2013, 11:49
Bahsedilen ve yasanan dsg problemleri bizim araclardaki 6 ileri yagli tipde yasanan problemler degil pek..pist kullaniminda isinmasin diyorsaniz dsg icinde oil cooler kullanilabiliyor diye biliyorum..

Onurkk06
22-10-2013, 11:50
Dsgnin çalışmasında normal olan bazı tıkırtı sesleri var pimpirikli biriyseniz aha bozuldu bozulacak elimde kaldı havasına girebilirsiniz.Dsg alacaksanızda mekatronik değişmiş olması bir artıdır bence

fatiii
22-10-2013, 19:25
Dsgnin çalışmasında normal olan bazı tıkırtı sesleri var pimpirikli biriyseniz aha bozuldu bozulacak elimde kaldı havasına girebilirsiniz.Dsg alacaksanızda mekatronik değişmiş olması bir artıdır bence

6 ileride o bahsettiğiniz seslerden pek yok

pasha34
28-10-2013, 00:12
Benim de aracımda 6 ileri dsg var. daha once manuel kullanıyordum su anda oh be der moddayım acıkcası. en fazla cıkaracak masraf 4500 olur o da postta yazıldıgı üzere bayagı bi sorun cıkarsa.. mekatronik problemi 7 dsg lere göre oldukca az.. Aracım 85bin km de bildiğim kadarıyla da bu zamana kadar sorun cıkarmamış ..

gecen hafta sordum kavrama setini. 1880 tl dediler doğuş maslak da.

maxpower
28-10-2013, 11:37
golf gti dsg şehir içi ne kadar yakıyor? (ank - ist yoğun trafik)

BTU38
28-10-2013, 11:46
Yine forumdan bi arkadaştan Wv grubunun 7 ileri DSG si ile ilgili şikayet duymuştum . Aşırı şanzuman ısınması gibi bi şikayetten bahsediyordu , ki bu şikayeti de tek bi araçta değil bi kaç araçta almış . Tabi bunu 7 ileride duydum fakat 6 ileri konusunu bilemem . Ki zaten araca yükleme yapılacak demişsiniz bence unutun dsg yi yüklenmiş aracın tadi manuelde çıkar :)

Ertug_T.
28-10-2013, 13:00
golf gti dsg şehir içi ne kadar yakıyor? (ank - ist yoğun trafik)

8-8.5 lt den yukari cikmadi hic ortalamam.

fatiii
28-10-2013, 13:03
8-8.5 lt den yukari cikmadi hic ortalamam.

şehir içi bu rakam çok çok hatta ultra mega çok iyimser değilmi.

Ertug_T.
28-10-2013, 13:19
şehir içi bu rakam çok çok hatta ultra mega çok iyimser değilmi.

İyimser degil hakkikaten oyle valla bilgisayarin yalancisiyim :)