PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : karter,külbitör havalandırma

shdowstuner
20-10-2013, 14:38
merhaba arkadaşlar.
Bugun aracıma soyle bir baktım külbütör ve karter havalandırması birlikte emmeye bağlanıyor turbodan önce ve yağ basıyor buralara filtreyede yağ vermiş bende çıkarttım hortum dışarıda duruyor şimdlik bir problem yok bunun sebebleri neler olabilir. egzozta dışarıya basınçlı veriyor havayı acaba tıkalı olabilir mi

emre2blue
20-10-2013, 16:10
Dışarıya verme bence,

Yağlanmanın sebebi, segmanların yüksek basıncı tutamamasından dolayı emdiği havanın birazını karterdeki buharlı yağ ile dışarı vermesinden kaynaklanıyor. Bende de var. Durumun varsa, yağ-hava ayırıcı takarsın, öyle verirsin yine emiş hattına. Ama boşta bırakman sana çok az da olsa yakıt sarfiyatına sebep olabilir. Ayrıca o yağlı hava heryere bulaşacaktır.

shdowstuner
20-10-2013, 16:27
Dışarıya verme bence,

Yağlanmanın sebebi, segmanların yüksek basıncı tutamamasından dolayı emdiği havanın birazını karterdeki buharlı yağ ile dışarı vermesinden kaynaklanıyor. Bende de var. Durumun varsa, yağ-hava ayırıcı takarsın, öyle verirsin yine emiş hattına. Ama boşta bırakman sana çok az da olsa yakıt sarfiyatına sebep olabilir. Ayrıca o yağlı hava heryere bulaşacaktır.

dışarıda duruyor şu an emişe versem daha kötü olacak dediğiniz oil - catch sanırım.

emre2blue
20-10-2013, 16:52
Emişe öyle yada böyle vermeniz gerekiyor. Düşünün ki. Karterde bir basınç var. Onu atmaya çalışıyor. Çalışmak = Enerji Kaybı. Zaten Emdiği ve Sıkıştırarak Basınç Kazandırdığı, enerji harcadığı şeyi dışarıya veriyorsunuz. Kayıp elbetki olacak. Benim Aracımda Yağ ayırıcı var. Ama şu anda yaşından dolayı iş göremez halde. Ayrıca ilk alındığındaki motorun üflemesi ile 213.000Km de aracın üflemesi aynı olmaz. Bundan dolayı bir an önce oil-catch yapmanız/almanızı öneririm. Eğer aracınız yüklü ise 2 adet takmanızı, yani, Karter ve Kapak için ayrı ayrı tutmanızı tavsiye ederim. Hem, Turboyu, Intercooler'ı, Emme Manifoldunu temiz tutacak, hemde içeride daha temiz bir hava olduğu için daha iyi bir yanma sağlayacaksınız.

Videoları izlemenizi tavsiye ederim.
Sector111 Educational Video: PCV System Part 1 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=vabonLBYx9s)
Sector111 Educational Video: PCV System Part 2 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=Zo4SltHUGd4)