PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : turbo basıncı

bmwberkan
20-10-2013, 16:29
iyi günler bugün aracımla uzun yoldayken rakımın yüksek olduğu bir noktada (2000 civarı) araç biraz devirden düştü bende vites küçültemedim o an sonrasında küçülttüm araç devirlenmeye başladı daha sonra 3000 deviri geçmemeye başladı stop ettim aküden kutup başını söktüm sonra düzeldi ama ışık yanmaya devam etti bilgisayara bağlayınca da yüksek turbo basıncı arızası dedi bu nedir neden olur tekrarlar mı acaba hayırlı günler...

araç peugeot 407 1.6 hdi

61TS061
20-10-2013, 21:07
aracınız safe moda geçmiş büyük ihtimalle.motor kendini korumaya almış yani.n75 turbo basınç valfi arızasına benziyor.iyi bir ustaya kontrol ettirin.

bmwberkan
20-10-2013, 22:08
bu n75 pejolarda egr valfimi acaba bir daha yaparsa artık detaylı incelemek lazım bir daha pejo mu aman aman

Omak
20-10-2013, 23:53
bu n75 pejolarda egr valfimi acaba bir daha yaparsa artık detaylı incelemek lazım bir daha pejo mu aman aman

yok hayır egr valfi ayrı birşey.
turbonun bastığı havanın basıncını ölçen bir sensör var o sensör belirlenen basınçtan fazla bir basınç algıladığında ecu motoru korumaya alır, yani wastegate i açarak turboyu devre dışı bırakır araç basınçsız bir şekilde yürür.genelde kontak kapatıp 1-2 dk sonra tekrar çalıştırdığında düzelir.

n75 vag grubu motorlardaki valfin isimidir. bu valf turbo basıncını kontrol eder.

benim başıma senin yaşadığın olay 2 kere geldi.

1. wastegate den turbonun basıncını açtığımda yokuş yukarı 4 ve 5. viteste çok yüklenirsem bir süre sonra korumaya alıyordu kıstık düzeldi.
2. kurumdan dolayı havanın geçtiği yerlerin içlerindeki alan daraldığından dolayı borulardaki basıncın artmasından dolay idi kurum temizliğinden sonra düzeldi.
(2 olayda ayrı araçlarda denk geldi)

bana göre turbo araçta rakım fark etmiyor. sen yüksek viteste biraz zorladığından dolayı sistemdeki basıncın yükselmesinden dolayı ecu korumaya almış büyük ihtimal yokuş çıkıyordun araç çekmediği zaman viteside küçültemeyince safe e aldı

bmwberkan
21-10-2013, 08:25
yok hayır egr valfi ayrı birşey.
turbonun bastığı havanın basıncını ölçen bir sensör var o sensör belirlenen basınçtan fazla bir basınç algıladığında ecu motoru korumaya alır, yani wastegate i açarak turboyu devre dışı bırakır araç basınçsız bir şekilde yürür.genelde kontak kapatıp 1-2 dk sonra tekrar çalıştırdığında düzelir.

n75 vag grubu motorlardaki valfin isimidir. bu valf turbo basıncını kontrol eder.

benim başıma senin yaşadığın olay 2 kere geldi.

1. wastegate den turbonun basıncını açtığımda yokuş yukarı 4 ve 5. viteste çok yüklenirsem bir süre sonra korumaya alıyordu kıstık düzeldi.
2. kurumdan dolayı havanın geçtiği yerlerin içlerindeki alan daraldığından dolayı borulardaki basıncın artmasından dolay idi kurum temizliğinden sonra düzeldi.
(2 olayda ayrı araçlarda denk geldi)

bana göre turbo araçta rakım fark etmiyor. sen yüksek viteste biraz zorladığından dolayı sistemdeki basıncın yükselmesinden dolayı ecu korumaya almış büyük ihtimal yokuş çıkıyordun araç çekmediği zaman viteside küçültemeyince safe e aldı

Şimdi bu sizce tekrar yapar mı hatayı sildik ama bu pejolarda herşeye arıza ışığı yakıyor araçta kat iptal birde
Ayrıca bu kurum temizliğini nasıl yaparım

Kadyr
21-10-2013, 09:04
Bilgili arkadaslardan bende bilgi rica edicem.vag grubu icin n75 valfi dediniz basinci ayarlayan.bu sensor tam olarak nerede he birde arizali oldugunu nasl anlariz vag comda cikiyormu

Omak
22-10-2013, 08:58
Şimdi bu sizce tekrar yapar mı hatayı sildik ama bu pejolarda herşeye arıza ışığı yakıyor araçta kat iptal birde
Ayrıca bu kurum temizliğini nasıl yaparım
kat iptali ile basınç az bi nebze artar, kurum temizliği için öncelikle egr valfi,egr boğazı ve emme manifoldu temizlettir, eğer aracın km çok yüksek değilse carbon clean yaptır.
aynı arızayı aynı şekilde sıkıştırdığında yapar büyük ihtimal sensörleri ve valfi kontrol ettir.

Bilgili arkadaslardan bende bilgi rica edicem.vag grubu icin n75 valfi dediniz basinci ayarlayan.bu sensor tam olarak nerede he birde arizali oldugunu nasl anlariz vag comda cikiyormu

böyle bir resim buldum yanılmıyorsam 9 numaralı olan ama sendede aynı mıdır bilmem
http://obrazki.elektroda.pl/4810533500_1301827117.jpg

Kadyr
22-10-2013, 12:25
Sanirim o cunku bizim motor yapisi boyle egr turbo falan.asagida kaliyo ozaman n75. Bu valf ariza kaydi cikariyormu kesin arizali diye nasil tespit ederikk

emp:)
22-10-2013, 13:32
Ariza kaydi dusmustur. Onun kontrolunu yaptirin,turbo basinci yuksek gibi birseyse turbonun pallerini kontrol ettirirsiniz,herhangi bir sorun gorunmuyorsa arizayi sildirip kullanin tekrar ariza verirse turbo elektrovana arizalidir.

bmwberkan
22-10-2013, 17:36
kat iptali ile basınç az bi nebze artar, kurum temizliği için öncelikle egr valfi,egr boğazı ve emme manifoldu temizlettir, eğer aracın km çok yüksek değilse carbon clean yaptır.
aynı arızayı aynı şekilde sıkıştırdığında yapar büyük ihtimal sensörleri ve valfi kontrol ettir.

böyle bir resim buldum yanılmıyorsam 9 numaralı olan ama sendede aynı mıdır bilmem
http://obrazki.elektroda.pl/4810533500_1301827117.jpg

araç 105 binde artık ankaraya gidince bunların hepsini yaptırcam

bmwberkan
22-10-2013, 17:37
Ariza kaydi dusmustur. Onun kontrolunu yaptirin,turbo basinci yuksek gibi birseyse turbonun pallerini kontrol ettirirsiniz,herhangi bir sorun gorunmuyorsa arizayi sildirip kullanin tekrar ariza verirse turbo elektrovana arizalidir.

artık ankaraya gidince buralarda anlamazlar yolda bırakmaz inş

Omak
23-10-2013, 09:29
artık ankaraya gidince buralarda anlamazlar yolda bırakmaz inş

çok sıkıştırmadığın sürece aynı arızayı vermez sanırım verirsede kontak kapat 2-3 dk bekle çalıştır düzelir, en azından bende böyleydi aylarca sürdüm öyle.

ilk iş basıncı ayarlayan vag grubundaki n75 denilen peugeot da kodu ne ise o valfe baktır. daha sonra temizliği yaptırırsın.

Kadyr
24-10-2013, 22:16
Bendede n75 arizalimi bilmiyrum ariza vermiyor cok nadir arac 180-190 gibi gaz kesiyor ama tam degil.kontak kapa ac yapincada duzeliyor
Turboyuda tamir ettirdik surekli kesme yapsa uzerine dusucemde cok nadir oldugu icin takmiyorum pek:)

Onur Fatih
24-10-2013, 22:30
Bendede n75 arizalimi bilmiyrum ariza vermiyor cok nadir arac 180-190 gibi gaz kesiyor ama tam degil.kontak kapa ac yapincada duzeliyor
Turboyuda tamir ettirdik surekli kesme yapsa uzerine dusucemde cok nadir oldugu icin takmiyorum pek:)

valla bende arabayı ilk aldım ankaradan geliyorum otobandan önümde audiyle beraber 200-220 giderken bi anda kesildi araba n75 ten şüphelendim bende ama durup kontak kapatıp açtım o günden sonra bidaha hiç yapmadı ama 15-20 dk boyunca +200 km ile devam etmiştim. turbonun içi kurum mu bağladı acaba niye yaptı aklıma takıldı şimdi :)

bmwberkan
28-10-2013, 15:26
peki bu parçanın bozuk olması bir sıkıntı yaratır mı yakıtta kullanımda 407 için soruyorum usta bişey olmaz diyor ama

28-10-2013, 18:04
Yakıt etkilenmez, performans düşebilir. Turboyu zorlayacağı için bozulmasına sebeb olabilir.

bmwberkan
29-10-2013, 12:48
Yakıt etkilenmez, performans düşebilir. Turboyu zorlayacağı için bozulmasına sebeb olabilir.

performansta hiç bir değişiklik yok çok iyi hatta anlamadım nasıl iş nerde tırak orda bırak modunda kullanıcam artık :)

Omak
29-10-2013, 13:12

performansta hiç bir değişiklik yok çok iyi hatta anlamadım nasıl iş nerde tırak orda bırak modunda kullanıcam artık :)

basıncın yüksek onun için performansın iyi ama çok sıkıştırdığında korumaya alır işte motor

29-10-2013, 13:39
Aynen şuan araba basıncı istediği gibi ayarlayamıyor fazla basıyor, 1.5 barı geçince korumaya alıyor.Turbo iyi durumda değilse onuda yakında ele alır.Sadece fazla basması değil saçma sapan pik atmasınada sebeb oluyor turbo basıncının.

bmwberkan
29-10-2013, 14:05
arıza ışığı yaktığı yerde dün gene baya zorladım ama hiç korumaya almadı ışık yanarken sıkıntı yok söndürünce korumaya alıyor sonra tekrarlayıp ışık yakınca sıkıntı yok

bmwberkan
29-10-2013, 19:58
bugün aracı ilk çalıştırdığımda arıza ışığı söndü kendiliğinden neden olur böyle birşey ?