PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türk hava kurumu üniversitesi PİLOTAJ bölümü

phoenixs
20-10-2013, 21:34
Türk hava kurumu üniversitesi PİLOTAJ bölümünde okuyan okumuş olan tanıdığı vs olan varmı yeni bi seçenek sunuldu 110 bin dolara yüksek lisans diplaması + iş garantisi vs vs bu konuda yardımcı olacak varsa çok seviniirm

arda366
20-10-2013, 21:38
110.000 dolar bir kere ödenecek değil mi ? yoksa atıyorum eğitim 3 yıl toplamda 330.000 dolar mı :eek:

Chn53
20-10-2013, 21:40
Universitede gecirecek guzel gunlerini askeriyede okuyarak cope aticaksin , tercih senin :)

melihyilmaz
20-10-2013, 21:41
toplamda 110.000 dolar diye biliyorum bende arastırdım biraz oyle 110k doları verdim hop pilotum muhabbeti yok azimle sabırla bitirmen gerekiyor oldukca zor deniyor ve ayrıca bitirdikten sonra THY de pilot olamıyosun malesef sulama helikopter ve ucakları 8 10 kişilik uçaklarda baslıyosun belli bi saat tecrube ettikten sonra alıyolar alırlarsa sıkıntılı bi dönem ama ciddi meblaglar dönüyor bence deger

phoenixs
Yüksek lisans programı için parayı peşin istiyorlar önden 110 bin dolar okul bittiği gün thy de pilot olarak başlanılacak hocam :)

stayfun
Hocam sanırım forumdan blumenberg nickli abi gidiyordu ayrıca o parayı çıkartıyormuş birkaç yılda.İş garantisi nasıl oluyor buarada ?

Le10ur
20-10-2013, 21:43
Yüksek lisans programı için parayı peşin istiyorlar önden 110 bin dolar okul bittiği gün thy de pilot olarak başlanılacak hocam :)

her kuşa iteledin bi o kaldı zaten demi kardeşim:heyoo:

timucintt
20-10-2013, 21:49
Ben THK ya veya üniversitesine gitmedim ama özel uçuş okulunda PPL aldım 2008de... öncelikle oraya girebilmen için 4 yıllık üniversite mezunu olman şartı var. özellikle seçerken öğrencileri mühendislik dalında mezun olanları alıyorlar boy kilo olayınada bakıyorlar toefldan minimum 75 puan çekmen lazım yani toefl sınavına girmiş olman gerekli... he toefldan ingilizceyi çözdümde olmuyor havacılık dilini öğreneceksin telsizler seyrüsefer meteorloji ot *** bir onun dışında sivil havacılık genel müdürlüğünün görevlendirdiği hastanelerden 1. sınıf sağlık belgesi alman lazım...

iş garantisi bunlara inanma.. işi kapabilmen için kesinlikle deli gibi derslere çalışman lazım dışarıdan göründüğü gibi değil.. ve iş alımlarında torpil bal gibi yapıyorlar... 110.000 doları riske atmak yerine özel uçuş okullarında PPL CPL ME frozen atpl lisanslarını teker teker almanda daha fayda var... direkt 110.000 doları basıp ben pilot olacam frozen atpl alıp gökleirn kralı olunmuyor :) derslerden patlarsan 100.000 dolarında patlar :)

melihyilmaz
20-10-2013, 21:50

senin dedğin eskişehirdeki pilotluk okulumu

timucintt
20-10-2013, 21:52

yüksek lisans felan değil bu... yüksek lisansını yapmış olman lazım... ;)

timucintt
20-10-2013, 21:59
toplamda 110.000 dolar diye biliyorum bende arastırdım biraz oyle 110k doları verdim hop pilotum muhabbeti yok azimle sabırla bitirmen gerekiyor oldukca zor deniyor ve ayrıca bitirdikten sonra THY de pilot olamıyosun malesef sulama helikopter ve ucakları 8 10 kişilik uçaklarda baslıyosun belli bi saat tecrube ettikten sonra alıyolar alırlarsa sıkıntılı bi dönem ama ciddi meblaglar dönüyor bence deger

helikopter bambaşka bir olay :) uçak uçuran adam helikopter kullanamıyor mallesef :) haa ziraai uçaklardan bahsediyorsan onuda öldürdüler zirai uçuşlar yasak neredeyse 4 5yıldır... 8-10 küçük uçakları zaten multi engine derslerinde eğitimini alıyorsunuz zaten... ATPL derslerindede yeterince büyük uçaklarda yetişiliyor ve büyük uçakların simulatörlerinde eğitim alıyorsunuz. en sonunda 737tipi uçaklarda 3. eleman olarak bulunuyorsunuz uçuşlarda..

stayfun
20-10-2013, 22:00
yüksek lisans felan değil bu... yüksek lisansını yapmış olman lazım... ;)

Hocam yüksek lisans eğitiminide verirse 110bin sadece uçuş eğitimi isterseniz 100bin buarada toefl 75 almanıza gerek yok okula girdikten sonrada sınava girebiliyorsunuz ama mutlaka bitene kadar 75 almanız gerekiyor.

Berkel
20-10-2013, 22:05
Evet iş garantisi olayını bende yeni gördüm, THK üniversitesine giremedim, ama özyeğin pilotaj okuyorum, eğer iş garantiliyse, kesinlikle o parayı çıkaracak bi meslek bence parası olan verebilir, geri dönüşü garanti.

phoenixs
20-10-2013, 22:12
THK üniversitesi 40 ın üzerinde bölümden lisans mezunu olmuş kişilere 2 senede 110 bin dolar karşılığı yüksek lisans diplomalı %100 İŞ GARANTİLİ pilotaj eğitimi veriyor THY ile anlaşmış ders ler akşam 5 den sonra olacak şekilde ayarlanacakmış hocam okul etimesgutta hava müzesinin arka tarafında

phoenixs
20-10-2013, 22:13
ayrıntı link de

Türk Hava Kurumu Üniversitesi (http://www.thk.edu.tr/)

ama bana bu işin içinde olan biri lazım kafamda deli sorular var

timucintt
20-10-2013, 22:14
Hocam yüksek lisans eğitiminide verirse 110bin sadece uçuş eğitimi isterseniz 100bin buarada toefl 75 almanıza gerek yok okula girdikten sonrada sınava girebiliyorsunuz ama mutlaka bitene kadar 75 almanız gerekiyor.

ok anladım tezli tezsiz muhabbeti... oluyorsa denenebilir :D

ceratoniaorg
20-10-2013, 22:19
Bence gereksiz cunku yakın zamanda eğitim ucakları dustugu için hali hazırda sadece 2 ucakları var ve 2 yıllık on gorulen egitimin nezaman son bulacagının garantısını vermıyorlar cunku üni önce egitimi veriyor sonra ucuslar baslıyor bir ucak haftalık 45 saat ucabilir ve 120 mezun veriyorlar dolayısı ile siz eğitimi bitirdikten sonra bile ucusa başlamanız için en iyi ihtimalle kabaca 3 ay olacak. Ucus eğitimlerini hesaba katmıyorum bile. Benim önerim bu kosullarda iş garantisi olmayan ayjet i tercih etmeniz olur hem cok daha makul fiyatları var ve aldıgı ogrencı sayısı kadar ucakları var.

cgty06
20-10-2013, 22:22
Barlas var BLumenberg nicki. pilotaj okuyo kendisi.

timucintt
20-10-2013, 22:26
ayrıntı link de

Türk Hava Kurumu Üniversitesi (http://www.thk.edu.tr/)

ama bana bu işin içinde olan biri lazım kafamda deli sorular var

şimdi tam anladım olayı.. teşekkürler link için... bu arada ceratoniaorg'da aynen katılıyorum... bu işi özel ama daha kaliteli uçaklarle ve eğitimi ile ayjetle yapılabilir(yanlış hatırlamıyorsam özyeğinde ayjetle çalışıyor)... olmadı diğer özel okularada bakılabilir tarkim bonair topair gibi.. olmadı helikopter isteyenlerde varsa sancaka uğrasın...

blumenberg
20-10-2013, 22:26
Evet arkadaşlar ben lisans düzeyinde thk'da okuyorum, 2 yıllık tabiki okunabilir fakat kaptan pilot olma imkanı olmuyor onlarda

bilalMW
20-10-2013, 22:31
işletme aöf mezunuyum şimdi 110k bassam yükseklisans bitirince pilotmuyum iş garantili ?

BaDCaT
20-10-2013, 22:40
IELTS'ten 6.5 ve ya toefl'dan 75 isteniyor vs..

Ayrıca bitirdikten sonra uçuş sınavları var lisans için.Bitirdin aha pilotsun uçur bizi yok ne AFA'da ne AYJET'te ne de burda.

phoenixs
20-10-2013, 22:53
işletme aöf mezunuyum şimdi 110k bassam yükseklisans bitirince pilotmuyum iş garantili ?

aynen öyle hocam

bilalMW
20-10-2013, 22:54
aynen öyle hocam

şimdi milli piyango düşünsün..

phoenixs
21-10-2013, 00:16
şimdi milli piyango düşünsün..

bankalar maaşınıza ipotekli olacak şekilde kredi veriyor :) 2 sene sonra başlayacak şekilde ayrıntıyı net bilmiyorum

raptor
21-10-2013, 00:49
THK'nın istediği şartlar zaten THY nin yetiştirmek üzere aradığı adaylarda istediği şartların aynısı , THY'nin sürecine dahil olup zaten bahsedilen sınav mülakat vs. leri geçerseniz THY size ücretsiz olarak istanbul , ankara , eskişehir yada florida da eğitim veriyor ( Aydın da ki okulda eğitim durumu ne oldu tam olarak bilmiyoum ) .Dolayısıyla THK ya 110.000 peşinen vermenize gerek yok.Zorunlu olarak 15 yada 20 yıl olması lazım kendi bünyesinde çalışma zorunluluğu getiriyor.

samet59
21-10-2013, 01:13
ben şuan mekatronik müh okuyorum okulumu bitirdikten sonra pilot olabilmem için yapmam gerekenler neler paralı parasız ?

ferhat-a
21-10-2013, 08:13
Ben THK Genel Başkanlık personeliyim.
Pilotaj bölümü mezunları THY ile yapılan anlaşma doğrultusunda ve öğrencinin başarı durumuna göre mezun olduğunda iş garantisi veriyor.
THK'da istenilen şartlar THY ile aynı olabilir ama mulakat ve THY'nin şartları daha zor. Kuzenim THY'de Meydan İşletmesinde radar kontrolcüsüydü ve anlaşmalı olarak THY'de pilot olmak için THY'nin verdiği eğitimlere girmek İstanbula gitti ve eğitim şartları çok zor olduğunu söyledi.

raptor
21-10-2013, 10:31
Mülakat ve THY' şartları daha zor bölümünü ve THY ile yapılan anlaşma ve öğrencinin başarı durumuna göre iş durumu olan bölümü açar mısınız ? İş garantili pilotaj eğitimi deniyor , 110.000 isteniyor , yapılacak olan sözleşmenin iş garanti kısmında nasıl maddeler var acaba paylaşabilir misiniz ? İş garantili olupta mülakatı kim yapıyor , süreçleri kim işletiyor ?

ferhat-a
21-10-2013, 11:20
Bu konu hakkında üniversite öğreci işlerini ararsanız yardımcı olurlar.

İş garantisi konusunda kurum kendi bünyesinde'de pilot alımı yapıyor.

raptor
21-10-2013, 11:46
Nasıl pilot olurum , hangi şartlar gerekli , ne gibi aşamalardan geçiliyor,eğitim süreci, işe giriş süreci , uçuş safhaları vs. gibi konularda Google da biraz araştırma yaparsanız bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.Size tavsiyem bu işi düşünen arkadaşlar varsa çok iyi araştırsınlar , kulaktan dolma bilgilere inanmayın , lafa söze değil yapılan yazılı sözleşmelere bakın , gidin okulu görün araştırın , mezunlarla eğitim görenlerle konuşun,vs.... Bende Özel uçuş mezunuyum şu an THY 'de pilotum , elimden geldiğince sorusu olan arkadaşlara yardımcı olabilirim.

semavi
21-10-2013, 11:53
İş garantisi olayını iyi araştırın. Bizde üniversite olarak iş garantili meslek kursları vs veriyor(duk)uz. Ama istenen rakam %51di...

110bin dolar verecekseniz kafalarını ütüleyene kadar soru sorun, herşeyin eksiğini geidğini öğrenin...

Başarı durumu olayı ucu açık bir konu...

4lük sistemde 2 alırsanız başarılısınız ve bitirirsiniz okulunuzu... Ama bir çok yerde (burs, Master, PHD vs) en az 2.5 istenir...

Ben 70 yani 4 üzerinden 2 şartı ile mezun oldum... Şimdi 60puan 2ye tekabül edecek şekilde mezun ediyorum öğrencileri ve zoruma gidiyor :)

blumenberg
19-12-2013, 16:31

hayır ingilizce düzeyiniz önemli, ielts ve toefll isteniyor, şartları yerine getirseniz parayı da bassanız giremeyebilirisiniz, en önemli kısım 1. sınıf sağlık sertifikasını alabilmekte, onu almak için de cok detaylı testlerden geçiyorsunuz,

7 farklı bölümden, ayrıyetten akciger testi, görme alanları testi, kabin içerisinde ayrıntılı duyu testleri vs..

boosted_pug
19-12-2013, 19:26
110.000 dolar yabana atılacak bir para değil yüksek lisans vs. Yapsanız okuldan mezun bile olsanız kimse sizi gel kardeş al sana airbus demez, kara-havacılıkdan veya hava kuvvetlerinden emekli 2000-3000 saat uçuşu olan yüzlerce pilot var bu tarz tecrubeli plotlar varken acemilerin iş bulması zor eğer bu tarz bi düşünceniz varsa gerekli şey 4 yıllık üniversite mezunu olmak ve toefl dan 75 alıcak ingilizceye sahip olmak gerisi zaten kolay hangi uçuş okuluna 40.000 doları verseniz ppl alırsınız. Birkaç arkadaşım usa den ppl aldı ordada yaklasık 25.000 dolar tutuyormuş.

AdemAr
19-12-2013, 21:24
İş garantisinden kasıtları en kötü bunu hostes yaparız olmasın :))))

rebel
19-12-2013, 21:46
İş garantisinden kasıtları en kötü bunu hostes yaparız olmasın :))))

hahah değişik bi bakış açısı.

arkadaşlar hiç bişey dışardan göründüğü gibi değildir. hayat internet ve google amcadan da ibaret değil.İnternetten araştırmak yerine bu işi yapan piyasadaki insanlarla konuşun. Emin olun internette yazılan değil doğruya anca sizi tecrübe edinmiş insanlar götürecektir.İnternet ortamı genelde iyi yonlerını yazar ama sıze işin tehlikesini,zorluğunu,en ufak hatada neler olabılceğini anlatmaz(!) kendimden örnek vermek gerekirse...

google da 'commercial diver' diye aratın 3 yıl önce benim yaptığım gibi :D belki sitenin yarısı yarın sanayi dalgıcı olmak isteyecektir ' işse iş karıyerse kariyer paraysa para' gibi bir sloganda duyacaksınız . ekstrem işler cazibelidir sebebi parası iyidir aksiyonu boldur fakat dünya bukadar basit değil. Türkiyede ortalama yılda 50 tane(değişkendir) 1.sınıf sanayi dalgıcı mezun olur ama bunun sadece %10 dalgıçlığa devam eder. Gerisi ne mi yapıyor :D ? ben size söyleyım şuan kimi kalifiyesiz işlerde çalısıyor kımı kpss ye kasıyor kimide bankaya girdi 1300 tl maaşla çalışıyor . durumun özeti bu. çok uzun oldu belki okumuyacaksın bile ama okuman senın adına iyidir . ıyı aksamlar :)

excellency23
19-12-2013, 22:09
iş garantisine o kadar takılmayın. yabancı pilota 15bin euro verceğine kendi yetiştirip 5milyar veriyorsa(rakamları atıyorum) aslında sizin alehinize. alan memnun veren daha da memnun hesabı.

raptor
19-12-2013, 22:15
İlgilenen arkadaşlar konuyla ilgili yakın gelişmeleri buradan okuyabilirsiniz. THKÜ THY İş Garantili Pilot Yetiştirme Yüksek Lisans Programı 2013 (http://www.ucuyorum.com/showthread.php?127167-THKÜ-THY-İş-Garantili-Pilot-Yetiştirme-Yüksek-Lisans-Programı-2013)

aykutsafakyaman
19-12-2013, 22:19
Bu olayı bende araştırdım ama iş o kadar kolay değil . Babamın işi gereği askeri pilotlarla da tanıştım . Sağlık testleri g testi ve benzeri şeyler siz bölümü başarıyla bitirseniz bile diğer testlerden kalabiliyosunuz . Ve önceki mesajlarda dendiği gibi ağırlık üniversite- mühendislik mezunlarını alıyolar . Thy için iş garanti mi onu bilmiyorum ama 110 bin az buz bi para değil oraya giden adam da kendini biraz sıkıcak

raptor
19-12-2013, 22:27
yolcu uçağıyla loop mu atacaksınız G testi nerden çıktı :-)

aykutsafakyaman
19-12-2013, 22:33
yolcu uçağıyla loop mu atacaksınız G testi nerden çıktı :-)

Valla ben onların yalancısıyım :) zorlu testleri var diye söylediler bana :)

raptor
19-12-2013, 22:37
Sivil havacılık için sağlık muayenesi vb.her hangi bir aşamada G testi yok , bahsettiğiniz hava kuvvetleri için geçerli

aykutsafakyaman
19-12-2013, 22:41
Sivil havacılık için sağlık muayenesi vb.her hangi bir aşamada G testi yok , bahsettiğiniz hava kuvvetleri için geçerli

Doğrudur o zaman :) Ben hava kuvvetlerine giriş şartıyla ilgili konuştum . Konu sivil havacılığa da geldi konuştuğum abiyle . Ameliyatlarım dolayısıyla giremiyodum hava kuvvetlerine

Zetec-S
19-12-2013, 22:42
Askeriye ile hiçbir şeyi karşılaştırmaya gerek yok. Eğitimlerinden, sağlık raporuna kadar farklı, G testi falan yok :) Çocukluk hayalimdi pilot olmak, 3 yıl çabaladım lisans eğitimi için, test uçuşlarına çıktım, sağlık raporunu aldım, kısmet uçak bakım teknisyenliğiymiş :) Öncelikle tavsiyem içinizden gelmiyorsa sadece parası, prestiji için hiç bulaşmayın. Çocukluğumdan beri istiyorum diyip simülatörde 737 uçururken sıkıcıymış diyen çok kişi gördüm. Birkaç eğitim sürecinden, birkaç iş hayatından pilot ve adayları ile görüşmek daha iyi olur sizin için. 110bin vermek çok da mesele değil açıkçası.

aykutsafakyaman
19-12-2013, 22:45
Askeriye ile hiçbir şeyi karşılaştırmaya gerek yok. Eğitimlerinden, sağlık raporuna kadar farklı, G testi falan yok :) Çocukluk hayalimdi pilot olmak, 3 yıl çabaladım lisans eğitimi için, test uçuşlarına çıktım, sağlık raporunu aldım, kısmet uçak bakım teknisyenliğiymiş :) Öncelikle tavsiyem içinizden gelmiyorsa sadece parası, prestiji için hiç bulaşmayın. Çocukluğumdan beri istiyorum diyip simülatörde 737 uçururken sıkıcıymış diyen çok kişi gördüm. Birkaç eğitim sürecinden, birkaç iş hayatından pilot ve adayları ile görüşmek daha iyi olur sizin için. 110bin vermek çok da mesele değil açıkçası.

Bi konu danışıcam kardeşim pm attım

blumenberg
19-12-2013, 22:51
Bu olayı bende araştırdım ama iş o kadar kolay değil . Babamın işi gereği askeri pilotlarla da tanıştım . Sağlık testleri g testi ve benzeri şeyler siz bölümü başarıyla bitirseniz bile diğer testlerden kalabiliyosunuz . Ve önceki mesajlarda dendiği gibi ağırlık üniversite- mühendislik mezunlarını alıyolar . Thy için iş garanti mi onu bilmiyorum ama 110 bin az buz bi para değil oraya giden adam da kendini biraz sıkıcak

evet g testi ile kalıyoruz sivil havacılıkta :))) hay allaaam ya.. insanları sogutmayın şu meslekten ya :) adamın hayali ise saglık şartları da uyuyosa, lisans veya lisansüstü düzeyinde alabilir bu egitimi.. 2030 yılına kadar da pilot açıgı var ülkede.. lisans düzeyinde bitiren herkes girecek işe, fakat lisansüstü olanlar için yaş itibari ile bi de egitim sebebiyle thy gibi büyük şirketlere girebilmesi için 1000 saat uçuş gibi şartları var, ya da saglam torpil olursa girilir işe :)

aykutsafakyaman
19-12-2013, 22:56
evet g testi ile kalıyoruz sivil havacılıkta :))) hay allaaam ya.. insanları sogutmayın şu meslekten ya :) adamın hayali ise saglık şartları da uyuyosa, lisans veya lisansüstü düzeyinde alabilir bu egitimi.. 2030 yılına kadar da pilot açıgı var ülkede.. lisans düzeyinde bitiren herkes girecek işe, fakat lisansüstü olanlar için yaş itibari ile bi de egitim sebebiyle thy gibi büyük şirketlere girebilmesi için 1000 saat uçuş gibi şartları var, ya da saglam torpil olursa girilir işe :)

Bi yanlış anlaşılma oldu abi ezme o kadar :)

raptor
19-12-2013, 23:02
http://m.youtube.com/watch?v=Yjg6mRFzZzE G cilere gelsin

M_PROJECT
19-12-2013, 23:21
oyle bi milletiz ki is begenmeyiz , 110bin dolar verirsin azini thy ye acar beklersin , arkadas bi bu dunyada thy mi var ? git emirates'te calis , luftansa'da calis , ba'da calis , united , klm , swiss say say bitmez , bi is thy demi var ? gelecegin meslegi pilotluk , bende cok istedim ucundan dondum , mantigini anlayip iyice ogrenmeden girmeyin - gitmeyin derim . ucmak icinizde yoksa zaten hic bulasmayin , herkesin yapabilicegi bir is degil . hele hele 110 veririm thy de calisirim diyorsaniz zaten o parayi baska yerlere yatirin , bosa vermeyin :)

Schumi
19-12-2013, 23:51
Misal uçmayı severim ama pilot olmak istemem. Gelecekte emeklilik planlarım paraşüt planor sivil havacılık üstüne ama meslek olarak gecesi gündüzü yok. Düzen kurmak zor. Ayrıca ben sıkılırım saatlerce deniz aşırı uçuştan felan. :)

Ama helikopter pilotu olmak daha eğlenceli olabilir benim mantaliteme göre. :)

coastguard
20-12-2013, 00:05
Büyüyünce ne olmak istiyorsun ?

Büyüyünce Ne Olmak İstiyorsunuz - En Güzel Vine Videoları - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=96Sq1Twvjsc) :)

blumenberg
20-12-2013, 10:14
bende bunu izlemenizi tavsiye ederim :)

xn7HxE130IY

ferhat-a
20-12-2013, 15:12
http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/c/856/19uk.jpg (https://imageshack.com/i/ns19ukj)

http://imagizer.imageshack.us/v2/150x100q90/c/51/icyx.jpg (https://imageshack.com/i/1ficyxj)

Türk Hava Kurumu Uçan Türk Dergisinde Çıkan Haber...

Resim boyutları ufak oldu gibi ama düzeltemedim yardımcı olursanız sevinirim.