PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karting sporu hakkında

edemirbas
24-10-2013, 20:02
TOSFED'in sitesini biraz cıncıkladımda doğru düzgün bir bilgiye ulaşamadım. Go-kart'lara ilgim var ve TOSFED'in düzenlediği yarışlarda lisanslı sporcu olmak istiyorum kısaca. Fakat şu ana kadar edindiğim bilgiler Türkiye'de Karting'e önem verilmediği ve karting için cebimde para olması gerektiği yönünde.

Hal böyle iken bu ülkede nasıl motorsporları alanında başarılı olacağız, ülke olarak takan yok motorsporlarını çok fazla. Ya da var ama ben bilmiyorum :D Büyük yarışçılar bu işe hep karting le başladı (Senne, Schumacher) . Gençlerin bu spora teşvik edilmesi gerekmezmi?

Birde merakımdan soruyorum bunu; demir profillerle sıfırdan bir go kart şasesi imal etmek istesek ortalama kaça patlar bu bize? Şasenin çizimini bulabilirmiyiz?

EmreS13
24-10-2013, 20:11
5,5 yıldır karting pisti çalışanıyım ben böylesini çok gördüm :D
Öncelikle lisans alman lazım alsanda bi işine yaramıycak.
Prof karting şampiyonası var Türkiye geneli ve Turkcell'in vs. Sponsoru ve takımı olduğu gruplarda var. Fakat yurt dışındaki gibi F3'e geçerim, F1'e doğru koşarım gibi hevesin olmasın gidemezsin :)
Ama yarışlara katılırsın prof olarak. Lisansını alırsın, arabanı kendi cebinden alırsın, bakımını ya ordaki ustalara yada kendin yaparsın, benzin vs..
3 sezon keyfine yarışan tanıdıklarım vardı inan aşırı gidiyo paraları. Her yarış 2-3 takım lastik alıyosun ve alınan lastik markası tek ve fiyat şişiriliyo falan.
Param çok dersen gir eğlenceli oluyo :)

EmreS13
24-10-2013, 20:12
Prof karting şampiyonası var Türkiye geneli ve Turkcell'in vs. Sponsoru ve takımı olduğu gruplarda var. Fakat yurt dışındaki gibi F3'e geçerim, F1'e doğru koşarım gibi hevesin olmasın gidemezsin :)
Ama yarışlara katılırsın prof olarak. Lisansını alırsın, arabanı kendi cebinden alırsın, bakımını ya ordaki ustalara yada kendin yaparsın, benzin vs..
3 sezon keyfine yarışan tanıdıklarım vardı inan aşırı gidiyo paraları. Her yarış 2-3 takım lastik alıyosun ve alınan lastik markası tek ve fiyat şişiriliyo falan.

Edit: şase işine bulaşıpta yapan çok az kişi var 15.000 tl harcayıp yürütemeyenler çok. Onun yerine ***** sitelerde çok uyguna güzeş araçlar mevcut

edemirbas
24-10-2013, 20:14

Öğrenciyim ben abi para ne gezer :D İlerde param olursa girmek isterim tabiiki ama ilerde param olursa arabaya yatırırım herhalde :D

Türkiye'nin şu anki durumunda zaten go-kart'tan F3-F1 e çıkma gibi bi ihtimal kırıntısı yok. Onun farkındayım malesef :D Hobi olarak bahsediyorum ben, hem keyif amaçlı hemde yarışırken bi heyecan falan olur :D

edemirbas
24-10-2013, 20:17
Edit: şase işine bulaşıpta yapan çok az kişi var 15.000 tl harcayıp yürütemeyenler çok. Onun yerine ***** sitelerde çok uyguna güzeş araçlar mevcut

Zaten bu yüzden çizimini arıyorum, yapılmış yürüyen bir aracın çizimi olmazsa eğer zaten yapamam aracı :) ***** siteye bir bakayım, yeni neler varmış.

Gko
24-10-2013, 20:19
bende cok araştırdım da. saçma sistemler ülkesiyiz kısacası, bende cok istiyodum ama tatmin olunması için cebin şişik olması lazım. onun için 10dksı 15 lira devam kardeşim :)

EmreS13
24-10-2013, 20:19
Ama herşeyden önce güzel bi pist bulman lazım :) 300-500 mt. Pistlerde kullanmanın esprisi yok :)

edemirbas
24-10-2013, 20:25
Ama herşeyden önce güzel bi pist bulman lazım :) 300-500 mt. Pistlerde kullanmanın esprisi yok :)

Herşeyi tamam olsa izmitten körfeze giderim zaten :D

bende cok araştırdım da. saçma sistemler ülkesiyiz kısacası, bende cok istiyodum ama tatmin olunması için cebin şişik olması lazım. onun için 10dksı 15 lira devam kardeşim :)

Burda 8dksı 10tl idi yanlış hatırlamıyorsam ama pist ufak.

Agah
24-10-2013, 20:41
Bi ara ilanda görmüştüm şase 200 lira bişeydi sanki ?

mkerim
24-10-2013, 20:44
Eğer babanın F1 pisti varsa mutlaka formüla araçları ile yarışırsın..

Y.Emre
24-10-2013, 20:45
lisansım var ama bi halta yaradığı yok :D lisansa gerek yok zaten. Neredeyse spordan bile saymıyorlar ne yazık ki. becerebilirim diyorsan yap kendi şaseni bulduğun heryerde sür başka da bişey olacağı yok zaten :)

ayrıca çıkabilirsen körfez iyidir :surucu::rolleyes::rolleyes: :D

edemirbas
24-10-2013, 20:45
Bi ara ilanda görmüştüm şase 200 lira bişeydi sanki ?

Şu an öyle bir ilan yok sanırım, bir baktım ama bulamadım. Hazır yapılı var buggy gibi, 1500 tl'ye satılıyor.

edemirbas
24-10-2013, 20:50
lisansım var ama bi halta yaradığı yok :D lisansa zaten neredeyse spordan bile saymıyorlar ne yazık ki. becerebilirim diyorsan yap kendi şaseni bulduğun heryerde sür başka da bişey olacağı yok zaten :)

ayrıca çıkabilirsen körfez iyidir :surucu::rolleyes::rolleyes: :D

Anladım, bu sevdadan vazgeçmem gerekecek gibi, ama olurda bir alet yapma imkanım doğarsa Boş bir alan biliyorum, taş falan oluyor biraz ama aleti yüksek yapar aksamları kapatır sağlam giyinirsek sorun olmaz sanıyorum :D

Eğer babanın F1 pisti varsa mutlaka formüla araçları ile yarışırsın..

Pist yok da ufak bir formula aracımız var kerim abi, Formula Uno

acn90
24-10-2013, 23:54
TOSFED'in sitesini biraz cıncıkladımda doğru düzgün bir bilgiye ulaşamadım. Go-kart'lara ilgim var ve TOSFED'in düzenlediği yarışlarda lisanslı sporcu olmak istiyorum kısaca. Fakat şu ana kadar edindiğim bilgiler Türkiye'de Karting'e önem verilmediği ve karting için cebimde para olması gerektiği yönünde.

Hal böyle iken bu ülkede nasıl motorsporları alanında başarılı olacağız, ülke olarak takan yok motorsporlarını çok fazla. Ya da var ama ben bilmiyorum :D Büyük yarışçılar bu işe hep karting le başladı (Senne, Schumacher) . Gençlerin bu spora teşvik edilmesi gerekmezmi?

Birde merakımdan soruyorum bunu; demir profillerle sıfırdan bir go kart şasesi imal etmek istesek ortalama kaça patlar bu bize? Şasenin çizimini bulabilirmiyiz?
senne ? :soru:

canimrecepcim
25-10-2013, 00:55
dedikleri gibi türkiye'de pek spordan sayıldığını düşünmüyorum.benimde bir sıralar çok fazla ilgim olan bir daldı.haftanın bir gününü kale center otoparkında takılarak bu stresten kurtulabilirsin.ben öyle yapıyorum kardeş valla.karting araçları fena sayılmaz pist kıvrımları çok tatlı ve zemin gerçekten güzel kayıyor.onun haricinde şase toplamaya kalkma bir ara arkadaşımın eline bir araç düştü.toplayıp yürütmeyi başardık ama sıkıntısı hiç bitmiyordu.ayrıca diğer arkadaşın dediği gibi lastik fiyatları aşırı derece saçma.

kalender61
25-10-2013, 07:41
evet biraz paralı bir spor eger gercekten araba alıp lisanslı yarışçı olmak istiyorsan yardımcı olabılırız kuzenım bu ısı yapıyor eski rally yarıscısı suan go-kart takımı var tosfed de yarısıyoruz

kalender61
25-10-2013, 07:43
5,5 yıldır karting pisti çalışanıyım ben böylesini çok gördüm
Prof karting şampiyonası var Türkiye geneli ve Turkcell'in vs. Sponsoru ve takımı olduğu gruplarda var. Fakat yurt dışındaki gibi F3'e geçerim, F1'e doğru koşarım gibi hevesin olmasın gidemezsin
Param çok dersen gir eğlenceli oluyo

bu arkadasın dedıklerı aynen dogru paran varsa gelırsın takımımıza gırersın ıstedıgın gıbı yarısırsın olay bu :))