PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ÖTV ve MTV Sil Baştan

SOMEONESPECIAL
25-10-2013, 08:20
Dizel araç sahipleri artık daha fazla vergi ödeyecek. ÖTV ve MTV, araçların karbondioksit salınımına göre yeniden düzenleniyor.

Hali hazırda araçların vergisi motor gücü ve aracın yaşına göre hesaplanıyor. Büyük motorlu taşıtlar için çok, küçük motorlular ise az vergi ödeniyor.

Fakat artık öyle hesaplanmayacak. Maliye Bakanlığı'nın Meclis'e sunduğu bütçe kanun tasarısında çarpıcı bir detay yer aldı. Bakanlık, Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi için yeni bir standart getirmeyi teklif etti. Kriter, "Kirlettiğin kadar öde"…

Otomobil veya ağır vasıtaların egzozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek.

Otomobil veya ağır vasıtaların egzozundan çıkan karbondioksit miktarı, o araç için ne kadar vergi ödeneceğini gösterecek.

Detay: Buna göre en çok vergiyi dizel araç sahipleri ödeyecek. Çünkü karbondioksit salınımı en yüksek araçlar, dizeller. İkinci sırada benzin. Üçünsü sırada ise LPG yer alıyor...

Eski nesil teknolojiye sahip dizel araçlar için durum çok daha vahim. Çünkü bir arabadan çok kömür sobası gibi etrafı sise dumana boğuyorlar.

Detay 2: Yeni sistemde büyük araç sahiplerinin ödeyeceği vergiler yine yüksek olacak. Mesela aracınız dizel yakan bir jip ise, benzin tüketen jip'lerden daha fazla verginiz olacak, bu durum dizelin avantajını azaltacak.

Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan bu vergi sistemi sayesinde çevre konusunda önemli mesafe kat edildi.

Araç sahipleri dikkat! Kriterler değişiyor... | GAZETE VATAN (http://haber.gazetevatan.com/arac-sahipleri-dikkat-kriterler-degisiyor/578677/1/gundem)

bilalMW
25-10-2013, 08:23
bence yine bize saplayacak büyük rakamlı vergi ödeyeceğimiz bir sistem olacak gibi.

muratburunce
25-10-2013, 08:29
işi kılıfına uydurup gene saplayacaklar bize :/

YavuzNaz
25-10-2013, 08:30
Dizel arabamızı çöpemi atalım şimdi, milletin götündeki donu almak istiyoruz deseler ya açık açık. Maliye milleti neresinden s.keceğini bilemiyor.

KÖROĞLU
25-10-2013, 08:33
Uzun zamandır konuşulan ama TR de uygulanabilirliğini merak ettiğim bir sistemdi,

Devlet artık kümseteki kazları yolmak için bulabildiği tüm yöntemleri uyguluyor.

Çevreye duyarlı olunması güzel ama niyet başka olunca çok ta şık durmuyor açıkçası.

Araç hem dizel hem hacimli ise sahibinin vay haline, sonumuzu merak ediyorum.

Araba al bi ton para ver, durduğu yerde sigorta - muayene - mtv hep artmaya devam.

clioGT
25-10-2013, 08:45
çevreyi bu kadar dert eden adama sorarlar, neden universiteye gece operasyonu yapıp ağaçları indiriyorsun, neye gre kime göre ağaca bedel biçim para yolluyorsun verdim parasını keserim diyosun.

nereden sokacaklarını şaşırdılar iyice.
sonunda insanlarımınızın iyiliği için diyip, her insandan fazla olan kg başına da vergi alacaklar

bıraksın bu işleri, ancak koyunlar kuzular inanır.

Emre Ekrem
25-10-2013, 08:55
yazık vallahi, bir sistem oturtamadılar, özendikleri hatta uygulamalarını "kopyala, yapıştır şeklinde" taklit ettikleri Ülke bile bu şekilde yapmıyor.

mody
25-10-2013, 09:05
kulağımın arkası kaldı bi

ersandeniz
25-10-2013, 09:10
büyük ihtimal 7 sınıfı ayıracaklar
A:<=100g CO2/km
B:101-125
C:125-150
D:150-175
E:175-200
F:200-225
G:225+
kaynak:https://bim.sanayi.gov.tr/temp/ARAC_HALK_YENI.aspx (eskiden her otomobilin sınıfını gösteriyordu, şu anda göstermiyor.

cemsultan
25-10-2013, 09:11

Onlarda inanmaya devam ediyor zaten, sıkıntı yok.

h22ek
25-10-2013, 09:13
11 sene benzinli araba kullan, dizele geç, tam rahat ettim derken bide bu çıksın hıammmına

SOMEONESPECIAL
25-10-2013, 09:16
2500-3000cc dizeller yandı.... Eski karatren dizeller için daha da vahim durum.

SOMEONESPECIAL
25-10-2013, 09:18
LPG forever :)

EEE
25-10-2013, 09:20

bencede
benzinli turboların salınımı nasıl acaba

slowmotion
25-10-2013, 10:33
iyide benim aracım dizel ve 90gr civarı eksoz gazı çıkarıyor nasıl olacak?

onu geçtim eski araçlar co gazı nasıl bilinecek? eğer ölçüm yapılarak vergilendirilecekse şimdiden 3-5 katalizör ve susturucu alıp koyalım bir köşeye

Frid
25-10-2013, 10:59

sen lpg ye karşı değil miydin abi :D

alp1903
25-10-2013, 11:20
Kıbrıstaki uygulama bu bi benzerdi, KG göre vergi alıyolar ve dizel araçın var ise %70daha fazla vergi veriyordun diye biliyorum.

Seven7
25-10-2013, 11:28
'Kirlettiğin kadar öde.' sloganı uymamış bence bu duruma.
Örnek veriyorum, bende ve dedemde aynı araç var, aynı co2 salınımına sahibiz. Ben her gün köpek gibi geziyorum arabayla, dedem sadece haftasonu geziyor. Bu mantıkta düşünürsek ben daha çok co2 salınımı yapmış oluyorum, ben daha çok 'kirletmiş' oluyorum.
Ama vergiye gelince iş ikimiz de aynı ödüyoruz. Hani 'kirlettiğin kadar öde' idi?

Devlet resmen köşe kapmaca oynuyor. Dizel dizel dizel diye kurdu baskıyı, şimdi dizele kaçanları vuruyor.
Hayırlısı be gülüm.

turci
25-10-2013, 11:29
yine de iyi tarafından bakın :)
ya bizde ki gibi cama yapıştırılan renkli numaralar yüzünden şehir içine girişler yasaklansaydı?
partikel filtresi olan dizeller yeşil oluyor ve her yer serbest
eski kırmızılı dizeller yasaklandı ve bu yaz sarı renkli dizeller yasaklanacak.

Mutu
25-10-2013, 11:30
0.5 cc benzinli turbo araçlar yolda o zaman yakında. Yeni yeni 5 senelik çöpler geliyor. Olan kullanıcıya oluyor. :/

Melih-Ö
25-10-2013, 11:35
Harbi devlet nereden para kazanırım diye diye abuk subuk şeyler çıkarmaya başladı. En güzelinide dizele yönlendirdi insanı şimdide vergiye bindiriyor. Ne diyeyim ki yazık valla resmen devlete çalışıyoruz.

barisy
25-10-2013, 11:45
Almanya da emisyona göre vergi alınıyor ve şu an büyük çoğunluk buna karşı çıkıyor.

Çevre kirliliği esas alınıyor ise çevreyi daha fazla kirletenden vergi alınması gerekiyor. Bu durum sadece arabanın ne kadar kullanıldığı ile alakalıdır.

5000 motor benzinli arabası olup yılda 2000 km kullanan adamın salınımı ile - 1,2 motorlu dizeli olup yılda 40000 km yapan adamın salınımı bir değil.

Almanlar şu an MTV yi tamamen kaldırıp yakıt fiyatına eklenmesini konuşuyorlar. Bu sayede sadece GERÇEKTEN havayı kirletenden adil bir şekilde vergi toplanabilir.

emrekuzdere
25-10-2013, 11:48
Yıllardır bunu savunup böyle olması gerektiğini anlatmaya çalışıyorduk zaten, güzel bir karar.

ozgurluk
25-10-2013, 11:55
Almanya da emisyona göre vergi alınıyor ve şu an büyük çoğunluk buna karşı çıkıyor.

Çevre kirliliği esas alınıyor ise çevreyi daha fazla kirletenden vergi alınması gerekiyor. Bu durum sadece arabanın ne kadar kullanıldığı ile alakalıdır.

5000 motor benzinli arabası olup yılda 2000 km kullanan adamın salınımı ile - 1,2 motorlu dizeli olup yılda 40000 km yapan adamın salınımı bir değil.

Almanlar şu an MTV yi tamamen kaldırıp yakıt fiyatına eklenmesini konuşuyorlar. Bu sayede sadece GERÇEKTEN havayı kirletenden adil bir şekilde vergi toplanabilir.

Bahsettiğiniz sistem, herşeyin normal olduğu , insanlara insan gibi değer verildiği bir ülke için mantıklı görünüyor fakat zaten dünyanın en pahalı benzinini bizler kullanıyoruz.

Çok değil.. daha 3 4 ay öncesinde benzin 5 tl ye yaklaştığında, millet yok artık falan diyordu. Şimdi bakıyoruz ki herkes kabullenmiş ve çatır çatır yine sistem devam ediyor. Sesimiz küçük olduğu için hayat şartları gereği kabullenmek zorunda bırakılıyoruz aslında :(

Birde benzine ekleseler herhalde 7 8 tl olacak birim fiyat...

Bu adamların niyeti, insanların erdem,dürüstlük, hak yememek vs. gibi değerlerden uzaklaştırmak.

Adam gibi vergisini ödemek, hak yemek istemeyen insanları bile vergi kaçırmaya zorluyorlar.

Allah sonumuzu hayır etsin , bu duruma başka ne söylenebilir bilmiyorum !

levent
25-10-2013, 12:00
İyi de dizel co2 salınımları benzinlilerden daha düşük düzeyde değil mi?

Misal ,

Benim arabanın (1.4 d4d) co2 salınımı 127 iken, 1.6 vvti'ınki 168..

Gunes G.
25-10-2013, 12:02
Bu yaptiklari vergi ayarini aracin MTV'si degil alimindaki OTV"si olarak yapmalari lazim.

MTV'yi tamamen kaldirip Yakit'a bindirmeleri lazim ki kullandigin yani cevreyi kirlettigin kadar ode.

Ama bizim gibi 3. Dunya ulkelerinde bunlar olmaz, bizde hesaplar acaba halki daha ne kadar kertebiliriz diye yapildigi icin, bunlar hep hayal...

"Uretim olmayan ulkede, devlet halkini soyar"

emp:)
25-10-2013, 12:04
Dizel arabaların egzoz salınımı benzinlilerden daha düşük(yenilerden bahsediyorum.)

Mutu
25-10-2013, 12:12
Dizel arabaların egzoz salınımı benzinlilerden daha düşük(yenilerden bahsediyorum.)

N/A ve TD mukayese edince doğru olabilir.
Fakat turbo benzinli ile TD benzerdir diye tahmin ediyorum.
Bilmiyorum acaba yanlış mı düşünüyorum?

CasabLanca
25-10-2013, 12:13
dizel, benzinli ve lpgli diye ayrı kategorilendirme olcakmış
benim merak ettiğim x marka bir araç için fiks aynı tarife değerler mi uygulancak yoksa her aracın ölçümü yapılık ona göre mi vergilendirilecek

cabrioleter
25-10-2013, 12:20
İyi de dizel co2 salınımları benzinlilerden daha düşük düzeyde değil mi?

Misal ,

Benim arabanın (1.4 d4d) co2 salınımı 127 iken, 1.6 vvti'ınki 168..

"co2 tek başına yeterli kriter değil.

Sera gazı etkisi yapıp küresel ısınmayı tetikleyen nox salınımı değerlerinde dizeller tam bir facia."

biri böyle bir durum belirtmiş.. kısacası dizellere her şartta yüksek vergilendirme geliyor gibi..

VWci
25-10-2013, 12:24
dizel araclarin co2 oranlari benzinlilerden daha dusuktur yalniz. Siyah dumani karistirmayin.

HONDA_CRX
25-10-2013, 12:58
bunları bi kirleticen sonrada vergisini ödemesini istiycen olacağı bu...

SULTANOGLU
25-10-2013, 13:00
Bir osurusta kemiksiz 150 co2 cikartirim

Mutu
25-10-2013, 13:09
Bir osurusta kemiksiz 150 co2 cikartirim

Ben bizim yan komşudan çok şüphelendim. Duvardaki yalıtımı artırcam. ;) :D

levent
25-10-2013, 13:10
"co2 tek başına yeterli kriter değil.

Sera gazı etkisi yapıp küresel ısınmayı tetikleyen nox salınımı değerlerinde dizeller tam bir facia."

biri böyle bir durum belirtmiş.. kısacası dizellere her şartta yüksek vergilendirme geliyor gibi..

AdBlue kullanırız biz de dönüşüm yapıp napalım :)

Vergilendirme büyük ihtimalle ya muayenedeki ölçümlere göre olur, ya da katalog verisi ama katalog verisi öncelikli düşüncem..

kelalper
25-10-2013, 13:46
çömlekte kuru fasulye yemeği satanlar ödesin o zaman. Böyle yavşaklık olur mu yaw. Ayıptır vallahi billahi. Avrupa ülkelerinde ve Amerikada insanlar vergimi vereyim bana geri dönüşü olacaktır diye çatır çatır vergilerini öderler. Devlette emekli olduklarında gayet güzel bir maaş vererek geri kalan hayatlarını rahat geçirmelerini sağlar. Bizde ödersin ödersin 62 yaşından önce zaten ödemez ödemeye başlayınca da ekmek arası yarım ekmekle anca geçinirsin.

mert_can 41
25-10-2013, 14:04
Ulan yemin ederim bıktım burda yaşamaktan bune yaa işin sonunda kesin yine bize kitlerler :(

Faruk'S
25-10-2013, 14:10
Yıllardır bunu savunup böyle olması gerektiğini anlatmaya çalışıyorduk zaten, güzel bir karar.

Olmasi gereken buydu ancak gercekten doga temali olmasi gerek...

coolvtec
25-10-2013, 14:57

biraz acı ama bu da mantıklı ....... hem de çok....

Mutu
25-10-2013, 15:06
biraz acı ama bu da mantıklı ....... hem de çok....

Hocam mantığı yanlış il sınırları içinde arıyoruz bence.

Bi forumda sokaklarda parktan ispark para alamayacak artık konusu açılmış. Biri de ne olsun deynekçilere mi kalsın sokaklar vs. yazmış.(sanki devletin işi deynekçilerle, haksız kazanç sağlayanlarla mücadele değil, milletin sokağa park ettiği arabadan para almakmış gibi) Mantık yok buralarda, vermek alışkanlık olmuş sanırım.

coolvtec
25-10-2013, 15:08
aslında sıfır araç satışında verginin allahını ödüyoruz vatandaş olarak. senelik vergi hiç ödemesek yeridir. sırf araç bedelleri için ve ucuz benzin için insanın başka ülkede yaşıyası geliyor.....

garibim honda da durdu durdu tam dizel araba getirmeye başlamıştı yaw :)

Sezgin
25-10-2013, 15:10
Olması gereken bu lakin, biz daha AB'nin hiçbir standardını yerine getiremezken, sırf devletimiz kazansın diye sokulacak kazıkları görmekten bıktık.

Falmor
25-10-2013, 15:17
Kirlettiğin kadar öde sloganından yola çıkarsak,çok km yapan daha çok kirletir.Bence araçlarımıza taksimetre benzeri bir cihaz taksınlar,aynı elektrik yada su saati gibi mühürlü.Belirli vergi dönemlerinde yaptığımız km leri okutup vergimizi ödeyelim.Yine motor hacmine göre km başı ücretler düzenlenebilir.Böylece babasının arabasını kaçırıp sokak arasında gazlayan veledlerden de bir nebze kurtuluruz belki.

utkuaydin
25-10-2013, 15:24
150 milyara satilan 1.6 motorlu mercedes e serisi ile 35 bine satilan 1.4 motorlu herhangi bir araba ayni vergiyi oduyor.sacmalik burda basliyor zaten.neden arac bedelinin hic bir etkisi yok mtv de anlamak mumkun degil.

mami_makinen
25-10-2013, 16:02
Ortalama kaç para farkedecekmiş acaba mesela senede 1000 tl vergi ödeyen bi aracın vergisi kaç paraya çıkacak
İnşallah iki katına çıkmaz

darkmoon
25-10-2013, 16:10
buna benzer bir konu daha var aynısını orayada yazdım değişen hiç bir şey olmıycak..

http://www.techturkey.com/forum/sohbet/167821-dizel-araci-olanlar-yandi-3.html

SubieGuy
25-10-2013, 16:41
Çevre falan hikaye, sonuçta herkesten daha çok vergi alınacak.

İşin özeti budur.

Le10ur
25-10-2013, 16:53
dunya kadar dızel sırket aracı var onlar ne yapacak bu arada bu haberı duydum benım dızelı satısa koydum:D

KOSEREN
25-10-2013, 17:07
Şuan trafikte olan ve fabrika stoklarında bulunan araçların bu uygulamadan muaf olacağı söyleniyordu ama?
Nasıl geçireceklerini şaşırdılar.

darkmoon
25-10-2013, 17:07
dunya kadar dızel sırket aracı var onlar ne yapacak bu arada bu haberı duydum benım dızelı satısa koydum:D

iyide senin aracın yeşil sıfında olan araçlardan 120 gram altı yeşil sınıfına girer..
senin aracın 108 gram emisyon değeri var eğer eco drive ise aracın esmiyon değeri 95 gram..

darkmoon
25-10-2013, 17:09
ben yazdım diğer konuda burayada copy paste yapıp yazı kirliliği yapmak istemiyorum isteyenler ordan okuyabilir.. büyük ihtimal bu yasa çıkdıkdan sonraki araçları kapsıycak öncekiler gene eski hacim sistemi üstünden yürüycek..

Schumi
25-10-2013, 20:27
Bence otomobil vergisi kasko değer listesine göre belirlenmeli. Yani aracın değerli pahalı bir araba ise vergisi ona göre ucuz bir araba ise ona göre olmalı. Kasko değer listeleri büyük çoğunluk gerçeği gösteriyor ama biraz daha düzenleme ile sistem oturur. Adam gidip şimdi 150bin TL'ye 100gr co2 salınımı yapan araç alıcak sonra en düşük OTV'lerden birisini ödeyecek buda çok saçma.

aLperTunga
25-10-2013, 20:29
bende dizel bi makina alıp uğraşacaktım vaz geçtim :)

darkmoon
25-10-2013, 20:42
Aslında bu sistemi yapmaları şartmı şart.. bunun parayla pulla alakası yok ..
bu sistem 2009 den beri yapmak için düzenleme ve çalışmalar yapılıyor avrupa uyum yasaları çerçevesinde ama sıkıntı eski araçlardı onlarada düzenlemelerle ayarlıycaklar sanırım eski araçlar eski sistemden ödiycek vergileri yani bizim için değişen bir şey olmıycak ve gene sanırım birde klasik araç sınıfı yapılıcak.
Amaç burda avrupa standartlarını yakalamak..

Herkes havayı kirlettiği kadar ödiycek bence bu en adaletlisi olur..

ben mevcut sistemden diğer sistemin pek farklı olucağını düşünmüyorum diğer sayfadada yazmışdım misal sıfır 1.3-1.6 arası 827 tl ise yıllık.. gene 1.3-1.6 araçların emisyon değerleride fiks belli aralıklarda 106-115 gram arasında değişiyor onuda sanırım 827 tl yaparlar.. tabi 2.5-3.0 arasında bu değerlerde araçlar olursaki çok zor hacim açısından ama olursa ondada ufak bir düzenleme ayar ile adaleti sağlarlar..

öyle her ekonomik aracında az değil emisyon değerleri misal toyota pyrius 2 hybrid olmasına rağmen 104 gram polo 1.4tdi bluemotion 102gram..

ALPER-VNS
25-10-2013, 20:47
E bu ne saçma iş x5 3.0 benzinli 307g/Km 3.0 dizel 229g/Km hani dizelinki daha fazlaydı bunu da açıklayın ateyizler :) gerçi 1. sayfada yazdığı gibi sınıflandırılırsa her halükarda en üst kategorideyiz :(

520i de 210muş.. Dizeli 149

semavi
25-10-2013, 20:50
Lpg isi karisik... Sifir ve 4litre ustu aracta vergi 20bin civari... Lpg taktiginizda ciddi bir dusum oldugunda herkes taktirir lpgyi kullanmasa bile az oder... Sonra satisa koyariz vergi icin takildi asla lpgde kullanilmadi diye :)

Kasko bedeli, salinim vs gibi farkli kriterlerin harmanlandigi bir sistem olmali... chery ile e serisi ayni vergiyi odememeli...

darkmoon
25-10-2013, 20:57
Lpg isi karisik... Sifir ve 4litre ustu aracta vergi 20bin civari... Lpg taktiginizda ciddi bir dusum oldugunda herkes taktirir lpgyi kullanmasa bile az oder... Sonra satisa koyariz vergi icin takildi asla lpgde kullanilmadi diye :)

Kasko bedeli, salinim vs gibi farkli kriterlerin harmanlandigi bir sistem olmali... chery ile e serisi ayni vergiyi odememeli...

lpg olayı aslında karışık değil bildiğim kadarı ile ingilterede araçda lpg de olsa aracın benzindeki emisyonları baz alınıyor yani aracın lpg lide olsa adam lpg yi kapat aracı benzinde çalıştır diyor.. olması gerekende o zaten..

benzinde lpg varsa yoksa dizeldede çok bu tip unsurlar var emisyonu düşük çıkartıcak.. özellikle yurtdışı forumlarında bu mevzuya özel konular falan var :)

GÖKTÜRK
25-10-2013, 20:58
amaç vatandaşa geçirmek olunca bu devletin üstüne yok

darkmoon
25-10-2013, 21:06
o mevzular aslında kolay adam gitsin sıfır 2.5-3.0 araç alsın, adamın egzos emisyonu 1.3,1.6 sınıfındaki araçlarla aynı olsun ufak bir mevzuatta düzenleme yapılır bir aracın emisyon değeri bulunduğu hacim sınıfından çok düşükse ancak bir alt dilimden ödiye bilir diye olur biter..

yani 2.5 ise 2.0 dan 3.0 ise 2.5 den ödiyebilir aracı 1.3 yada 1.6 emisyon değerlerinde olsada..

yükseksede buna benzer bir şey yapabilirler misal 2.5 ise ama 3.0 emisyon diliminde yakıyorsa hatta 4.0 emisyon değerinde yakıyorsa gene en fazla bir yada iki üst emisyon diliminden ödeyebilir ..

Tabii bu dediğim emisyon vergisi çıkdıkdan sonra satılan sıfır araçlar için..

ceratoniaorg
25-10-2013, 21:10
Elektrikliler ile hibritler ne olacak

yesil
25-10-2013, 21:31
aracın fiyatına göre vergi ödemek saçma olur. 150 binlik mercedes, 30 binlik dacia kadar çevreyi kirletiyorsa neden daha fazla vergi ödesin ki. avrupada ki sistem birebir uygulanmalı bana kalırsa.

Schumi
25-10-2013, 21:35
aracın fiyatına göre vergi ödemek saçma olur. 150 binlik mercedes, 30 binlik dacia kadar çevreyi kirletiyorsa neden daha fazla vergi ödesin ki. avrupada ki sistem birebir uygulanmalı bana kalırsa.

Çöp vergin. Emlak vergin evin tipine semtine göre ise buda öyle olmalı. Köydeki yada Allah'ın dağındaki 150mt kare ev ile İstanbul'da lüks semtteki 150mt kare evin vergisi neden aynı değilse o nedenle öyle olmalı.

yesil
25-10-2013, 22:01
Çöp vergin. Emlak vergin evin tipine semtine göre ise buda öyle olmalı. Köydeki yada Allah'ın dağındaki 150mt kare ev ile İstanbul'da lüks semtteki 150mt kare evin vergisi neden aynı değilse o nedenle öyle olmalı.

evet ama emlakta vergi %1 ile %18 arasında değişiyor yanlış bilmiyorsam. kdv var ötv yok. otomobillerde %40 ve %130 arasında ötv alınıyor. Vergiler lüks olmayan araçlar için bile oldukça yüksek bu şartlarda. Bir de fiyata göre ek vergi belirlenmesi gereksiz olur.

Firat.M3
25-10-2013, 22:05
lpgli araçlar aynı zamanda benzinli. bakalım onlara nasıl geçirecekler..

eğer ölçüm yapıp, çıkan değerlere göre vergi belirlerse devlet güzel olur. ezbere bir tablo çıkartırsa sıçtık.

dragstar
25-10-2013, 22:06
avrupada 5 sene önce aynıları oldu, dizellerin çok satması sonrasında emisyona göre vergilendirme geldi, hybridlerden çok az vergi ve elektriklilerden hiç vergi almamaya başladılar şimdi bize geliyor bu sistem :D

Firat.M3
25-10-2013, 22:10
avrupada adamlar yeni arabaya yönelebiliyorlar. bizimkiler %180 vergi ile neyin atarını yapıyorlar vatandaşa anlamadım. s*kecek yer arıyorlar.

ofli
25-10-2013, 22:31
Bence otomobil vergisi kasko değer listesine göre belirlenmeli. Yani aracın değerli pahalı bir araba ise vergisi ona göre ucuz bir araba ise ona göre olmalı. Kasko değer listeleri büyük çoğunluk gerçeği gösteriyor ama biraz daha düzenleme ile sistem oturur. Adam gidip şimdi 150bin TL'ye 100gr co2 salınımı yapan araç alıcak sonra en düşük OTV'lerden birisini ödeyecek buda çok saçma.

Kesinlikle katılıyorum sana arabasının degeri yuksek olan adam fazla odesin arkadas en temiz yöntem bu bence

darkmoon
25-10-2013, 22:38
bundan 2009 dan beri çalışıyorlar yoksa adamlar üstün körü iş yapsalar 2009 da direk yasayı yapar çıkartırlardı ama burası avrupa değil adamlarda bunun bilincinde bizim avrupalı gibi maaşlarımız yok avrupalı gibi devlet vatandaşına işsizlik gebe çocuk parası dağıtmıyor avrupadaki en alt yaşam dilimindeki insan bile bizde ancak orta sınıfa denk geliyor.. öyle avrupalı gibi gidip satıp hemen yeni hatta sıfır araç alabilme imkanımızda yok..

Neticede konuşduğumuz koca bir türkiye istanbuldaki bir iki lüks semt değil.. bugün milyonlarca anadoluda karadenizde akdenizde kırsalda kasabalarda köylerde şehirlerde eski doğan şahin renolar eski vw ler v.b var bu insanların zaten yaşam güçleri belli imkanları olsa zaten gider sıfır araç alırlar..

bunu bildikleri için yıllardır üstünde çalışıyorlar yoksa kendileride çok iyi biliyor millet kazan kaldırır 10 bin tl lik araç kullanan adama yılda bin tl vergi çıkartırsan adam o parayıda ödemez bu sefer yollarda vergisiz sigortasız muayenesiz araçlarla dolar taşar kaza oldumu milletin vergisi sigortası osu busu olmadığı için kavgalar çıkar iyicene yollar teksasa döner.
kural yapalım derken iyicene kuralsızlaştırırlar..

o yüzden bence yıllardır bunun üstünde çalışıyorlar dikkat ederseniz bu haberler 2009 lu yıllardan beri var ama yürürlüğe girmiyor..

Lpg mevzusu zor bir şey değil hybrid ve lpg li araçları benzin değeri üstünden baz alıyorlar.. en azından okuduğum sitelerde böyle yazıyordu.. dizelede takarsanız büyük çift kat yada özel çift kattan custom bir kat yaptırtıp emisyon diye bir şey egzosdan çıkmaz bile..

işde bu yüzden millet üç kağıt yapmasın diye bu sistem çıkarsa eski araçları büyük ihtimal kapsamıycak bu mevzuat vergilendirme çıkdıkdan sonraki satılan araçları kapsıycak..
geçmişe dönük iş yaparlarsa işin içinden çıkamazlar ve iyicene işler karışır üç kağıt alavere dalavere havalarda uçuşur..

Belki isteğe bağlı emisyon sistemine dahil olma diye bir şey yapabilirler..

misal 2012 model zaten yeşil hat sınırının bile baya altında emisyon değerlerine sahip aracı varsa adamın ve motor hacmi üstünden ödüyorsa yeni emisyon yasasında ödiyceği vergi çok daha az ise bir dilekçe yazıp emisyon üstünden vergi ödeme sistemine geçiş yapmasına izin vermeleri gerekir.. :)

cery
25-10-2013, 22:49
onu bunu geçin de 80 model 1.6 dizel mk1 golf ün vergisi ne olacak acaba :)
şuandaki sistemde en son 48 tl yatırdım. 248 olmasa bari :D

ALPER-VNS
26-10-2013, 05:09
Kesinlikle katılıyorum sana arabasının degeri yuksek olan adam fazla odesin arkadas en temiz yöntem bu bence

iyi de bizim memlekette vergisi düşük araba prim yapar vergisi yüksek arabanın fiyatı düşer tutulmuyo diye.. yine karışır o iş..

ofli
26-10-2013, 10:57
iyi de bizim memlekette vergisi düşük araba prim yapar vergisi yüksek arabanın fiyatı düşer tutulmuyo diye.. yine karışır o iş..

Eski araclara yoneltir milleti diye fakat suandada 16 yas ustu aracların vergileri cok dusuk her ne olursa olsun e36 m3 un vergisi senelik 500 kusur tl araclara 50 den assagı isteyen yok :) bu sacma geliyor bana

darkmoon
26-10-2013, 11:19
m3 dediğin aracın sıfırı 160 bin euro yani yaklaşık 400 bin tl :)
ordan yaş düşümü yap işde sıfırı 400 bin tl olan bir aracın 16 yaşındaki ne kadar eder.. :)

doush
26-10-2013, 13:30
Bu yurtdışında olan bir sistem aslında biz herşeyi yarım yamalak yaptığımız için mantıklı gelmiyor.

Yurtdışında bunu yapmalarının amacı "havayı daha az kirletmek". Bizde millete geçirmek.

Sıfır arabaların emisyonları daha düşük diye insanları sıfır araba almaya teşvik ediyorlar daha uygun fiyatlarla. Biz bir araba parası daha vergi ödüyoruz.

Orada da dizel araçların vergisi yüksek, sırf benzinli araba alınsın diye.

Elektrikli araçlarda çok büyük vergi kolaylığı var.

Benzinin fiyatı çok uygun bu sayede dizel ihtiyacı olmuyor. Bu konuda bir şey söylememe gerek yok heralde.

Sonuç olarak; adamlar dünyayı düşünüyor bizimkiler ceplerini.

BTU38
26-10-2013, 15:37
çevreyi bu kadar dert eden adama sorarlar, neden universiteye gece operasyonu yapıp ağaçları indiriyorsun, neye gre kime göre ağaca bedel biçim para yolluyorsun verdim parasını keserim diyosun.

nereden sokacaklarını şaşırdılar iyice.
sonunda insanlarımınızın iyiliği için diyip, her insandan fazla olan kg başına da vergi alacaklar

+1.. her kelimesine katılıyorum, vatandaşı yolmak için yeni bi bahane daha bulmuşlar