PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Adana için doğalgaz kombi yoğuşmalımı yoğuşmasızmı olmalı? ACİL !

slowmotion
25-10-2013, 10:48
arkadaşlar kombiciler gelecek yarın. yoğuşmasız takmakta ısrarlılar. 1900 fiyat.

yoğuşmalı 2500tl. 2 kişiyiz. 2-3 oda yakarız en fazla. nediyorsunuz ? acil arkadaşlar. kullaanlar yardım

63owen63
25-10-2013, 10:51
Yoğuşmalı kombi mi yoğuşmasız mı daha iyi (http://www.acilsoru.com/yogusmali-kombi-mi-yogusmasiz-mi-daha-iyi.htm)

slowmotion
25-10-2013, 11:09
Yoğuşmalı kombi mi yoğuşmasız mı daha iyi (http://www.acilsoru.com/yogusmali-kombi-mi-yogusmasiz-mi-daha-iyi.htm)

kardeşim haklısında kullanan ve bilgi sahibi olanların yorumu lazım. nette herkes paraya kıyın yoğuşmalı alın diyor

yusufvozkan
25-10-2013, 11:19
Eviniz 150 metrekare üzeri ise yoğuşmalı almak mantıklı daha küçük ise sadece fazla para vermiş olursunuz.

yavuz364
25-10-2013, 11:21
bizim evde yoğuşmalı var. yoğuşmasız komşularımızdan mıdır biz mi az açıyoruz bilmiyorum ama bizimki hiç 200 ü geçmezken 500 civarları ödüyorlar.. Fiyatlara bakmayın. aradaki fark için yazdım.. 400 metrekareye yakın bir evde bu değerler.

cabrioleter
25-10-2013, 11:50
kombinin markası ne ki? fiyatlar fazla sanki..

emrekuzdere
25-10-2013, 12:00
Yoğuşmalı kombi 55 derece üzerinde çalıştığı zaman yoğuma özelliğini kaybediyor. Yani büyük evler için yetersiz kombi seçiminde veya çok soğuk bölgelerde çoğu zaman kombiniz 55 derece üzerinde olacaksa yoğuşmalı almanın hiç bir mantığı yok sadece fazla para veriyorsunuz. Adana'da kullanacağınız için evinizin metrekaresi için yeterli bir YOĞUŞMALI kombi seçimi sizin için ideal olabilir, neticede 55 derecenin üstüne çıkacağınızı sanmıyorum.
Not: Kombici değil öğrenciyim, derste gördüğüm kadar :D

AdemAr
25-10-2013, 14:38
Isıtma soğutma havalandırma mekanik tesisat firmasında çalışıyorum kardeşim. Yoğuşmalı tak kesinlikle ayrıca markada çok önemli. verimli olsun diye yoğuşmalı alıp verimsiz bi kombiye para vermeyin boşuna.

AdemAr
25-10-2013, 14:39
Ayrıca kaç kalorilik kombi gerekir bilmiyorum ama 2500 tlye yoğuşmalı 24.000 kcal/h lık buderus marka kombi alırsın. piyasanın en iyisidir.

Maxi
25-10-2013, 14:50

bakarmısınız arkadaşın verdiği linkte ne yazıyor?
hala sorumu soruyorsunuz?

Normal kombilerin verimleri %60 civarındayken, yoğuşmalı kombilerin verimi %95 civarındadır

Yoğuşmalı kombiler sıradan kombilere göre gazı neredeyse yarıyarıya daha az kullanırlar ve sıradan kombilerden iki kat daha verimlidir

daha ne yazması lazım? :)

SOMEONESPECIAL
25-10-2013, 14:54
Buderus' u tek geçerim... Ben 2+1 evde 250den aşağı ödemiyorken arkadaşım
Tepekentte villada 150TL ödüyor. Araştırdığım zaman Yoğuşmalı kombi için
total 8metre petek olması lazım demişlerdi. Ne derece doğru bilemiyorum ama
1 senede yaptığı tasarruf ile kendini amorti eder yoğuşmalı kombi...

slowmotion
25-10-2013, 14:58
ayrıca kaç kalorilik kombi gerekir bilmiyorum ama 2500 tlye yoğuşmalı 24.000 kcal/h lık buderus marka kombi alırsın. Piyasanın en iyisidir.

bİlgİ İÇİn teŞekkÜrler

slowmotion
25-10-2013, 14:59

Normal kombilerin verimleri %60 civarındayken, yoğuşmalı kombilerin verimi %95 civarındadır

Yoğuşmalı kombiler sıradan kombilere göre gazı neredeyse yarıyarıya daha az kullanırlar ve sıradan kombilerden iki kat daha verimlidir

herbilgi doğru değil abi, kullanıcı yorumu önemli benim için

XSi
25-10-2013, 15:15
Ek olarak regulasyonlu olsun ve termostatik vana kullanin

Ben gecen sene kis sonuna yakin termostatik vana taktim

Hem konforu cok iyi gereksiz isinmiyor hemde gereksiz isinmadigi icin faturada dusuyor

slowmotion
25-10-2013, 15:27
Ek olarak regulasyonlu olsun ve termostatik vana kullanin

Ben gecen sene kis sonuna yakin termostatik vana taktim

Hem konforu cok iyi gereksiz isinmiyor hemde gereksiz isinmadigi icin faturada dusuyor

aynen bunuda kontrol edeceğim eve gidince

Yigit-Y
25-10-2013, 15:30
ECA yogusmalı candır

senna
25-10-2013, 19:33

abi aslında %10 küsür bir fark olması lazım 15 mi neydi yamulmuyorsam

yoğuşma dediği şeyde, gazı yaktıktan sonra açığa çıkan atık gazlar içerisinde olan su buharındaki enerjiyide ısıtmada kullanılması, su buharı yoğustuğu içinde su haline dönüşüyor aradaki enerjide verim artışı olarak söylenebilir,

şimdi hala aynımı bilmiyorum ama eskiden biz okurken normal kombilerin verimleri %93 falan olup işte yoğuşmalı ise üzerine %12 falan eklenirdi %105 %107 verimli falan diyen satıcılar vardı:) aynı zamanda eğer yoğuşmasız bir kombi eğer şartlar nedeniyle yoğuşma yaparsa kazana inen su nedeniyle kazanın çürüme riski oluyordu, yoğuşmalı kombilerde paslanmaz çelik kazan hatta titanyum alaşımlı falan kazanlar vardı uzun zaman geçti üzerinden şu an kombiler nasıl bilmiyorum daha iyi bilen arkadaşlar vardır

bana soracak olursanız yoğuşmalı kombi iyidir, eviniz kaç metrekare yada nereye bakıyor yalıtımlımı değilmi bilmiyorum bunlar önemli ona göre ısı kayıp hesabı yapılıp ona göre seçim yapılması lazım ama yoğuşmalı kombi ile termostatik vanalar ve uygun radyatör hesabı ile güzel bir kombinasyon yapılır

Bolu'da yaşıyorum bolu soğuk memleket yalnız yoğuşmalı kombi kullanıyorum etrafımda alanlara da eğer evleri ısı ihtiyacı bakımından müsaitse yoğuşmalı kombi öneriyorum elbet verim farkından dolayı tüketimde fark olacaktır fakat kombiden öte ilk başta yalıtımın iyi olması gerekli bence

senna
25-10-2013, 19:33
Isıtma soğutma havalandırma mekanik tesisat firmasında çalışıyorum kardeşim. Yoğuşmalı tak kesinlikle ayrıca markada çok önemli. verimli olsun diye yoğuşmalı alıp verimsiz bi kombiye para vermeyin boşuna.

kardeşim dediğin insan senden 10 yaş büyük

FeVıDun
25-10-2013, 19:39
Merhaba ben kombi servisiyim ve alıcaksanız yogusmalı kombiyi önerırrım daha sessız ve yakıt konusundan daha tasarufludur.... marka olarakta buderus en iyisidir . yalnız garanti süresınden sonra parca fıyatları tuzludur bılgınız olsun. yogusmalı cıhazların yedek parcası normal kombılere gore pahalıdır....

AdemAr
25-10-2013, 20:47
kardeşim dediğin insan senden 10 yaş büyük

senin senden 10 yaş büyük abin/ablan senin kardeşin olmuyormu ? o manada söyledim ben

AhmetAKC
25-10-2013, 20:52
yogusmalı kombıyle %15 cıvarı bı tasarruf saglarsınız.yogusmalı ıle yogusmasız kombı arasındakı fıyat farkını 150m2'ye kdar bı evde yaklasık 5 6 senede amorti edersınız. m2 nekadar buyukse petek sayısı nekadar fazlaysa tasarruf mıktarı okdar artar. Kucuk daırelerde tasarruf mıktarı dusuk oldugu ıcın pek tavsıye edılmez yogusmalı kombıler. Gercı Vaıllant gecenlerde 22 kw yogusmalı kombı cıkardı 110-150m2 daıreler ıcın ıdeal onu onerebılrım sıze.

gfb01
25-10-2013, 22:58
Emrah tuncayi ara zeynel aksa da calisiyor ondan fiyat al

Bi1ReD
26-10-2013, 03:32
2 arkadas haric diger yorumlar yanlis. Ben ozetliyim. Birincisi 12mtül peteginiz yoksa yogusma olmaz cok düşük yada çok yüksek sıcaklarda yoğuşma olmaz. Kombiyi taktığınız duvar bile önemlidir evde mutlaka oda termostati olmasi gerkir. Peteklerde termostatik vana olmasi gerekir. En önemlisi bina yalıtımlı olmasi gerekir. Bunlarin hepsi birleştiğinde Tasarruf ise %20'i bile gecmez.

Bence siz düzgün bir tesisatçıya gidin ve eviniz için bir proje çizdirin en mantiklisi bu olur.

MrtYILDIZ
26-10-2013, 11:10
Yogusmali kombi iyidir ama mevcut peteklerin metretul olarak biraz daha fazla olmasi lazimki yogusmadan verim alabilmen için.50 dereceyi geçtiğin anda zaten otomatikman yoğusma azalacak. Sistemin verimli çalışması 30/50 derece arası ..evdeki radyatörlerin metretül olarak mevcut olandan ortalama % 20 veya %30 fazla olması lazımki sen 50 derecenin üstüne cikmaman lazım. .

slowmotion
31-10-2013, 12:59
kafam karıştı, almaktan vazgeçtim :mad: