PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk çalıştırmada şiddetli sarsıntı.

Shadow_Dancer
27-10-2013, 17:18
Araba 2010 model Volva s40 1.6d... 60k km'de bakımları yetkili serviste yapılmış, araç arkadaşıma ait..İkinci el olarak geçen ay alındı.. Son bi kaç gündür, ilk çalıştırmada sarsıntılı çalıştıgını söyledi, aynı durum kontak kapatırkende var.. Bende bugün denk geldigimizde baktım ciddi bi sarsıntı mevcut.. Sebebi ne olabilir? Ya da bu volvoların karakteristik özelligi midir?

Bilgi sahibi olup paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

ENG
27-10-2013, 17:22
Motor kulaklarından kaynaklanıyor olabilir.

Shadow_Dancer
27-10-2013, 17:23
Bende onu düşündüm, eger sorun o ise güzel.. Ama başka bişeden olabilir mi acaba?

halilkarakas
27-10-2013, 17:25
vibrasyon kulağı olması lazım ondan yapar

GTTD
27-10-2013, 19:35
Motor kulakları veya volan gibi gözüküyor

emreaydın
27-10-2013, 19:43
motor kulakları olma ihtimali yğksek aynı sorunu megane 2de yaşadık çözüm motor kulağıydı

Mesela 3.vites düşük devir giderken gaza oturdugun vites dünyasını kaybediyorsa stop ederken araba deli gibi sallanıyorsa sorun bulunmuştur

serkanaygün
29-10-2013, 09:17
Megane2 de ayni sorunu ben de yasadim. Motor kulagi ilk aklima gelebilecek neden oldu.

Kadyr
29-10-2013, 09:29
ins motor kulagidirda ucuza hallolur volan pahali parca

Oznsrl
29-10-2013, 09:37
Havalar soğudu motor kulağı bozuksa ilk çalştırmada ısınana kadar baya sarsıntı yapar rolantide ama gaza bastığınızda titreşimin kesilmesi yada azalması lazım motor kulağında sorun varsa. aynı sorun bendede vardı serviste orjinal taktırdım çiçek gibi oldu arabaya taze kan geldi :D

XSi
29-10-2013, 22:33
yolda sabit hız giderken bas çek yaptığında, yada devirli kullanıp ani vites değişimlerinde çok gürültü var mı?

el freni çekik halde ileri veya geri viteste kalkış testi yapıp (debriyajdan hafif çekip kavrama yaptırılacak) motor çok hareket ediyormu gözle kontrolde edilebilir..

Vectra GT de bu sorunlar vardı bayram öncesine kadar, 3 kulağı 2 si bitik durumdaydı.. tüm kulakları değiştirdim, motor yerine geldi (sol tarafı yükseldi :)), vites geçişleri bile yumuşadı takılmadan geçiyor, hızlı vites değişimlerinde vuruntu ortadan kalktı. Titreşimler baya azaldı..

GRAFTT
23-11-2013, 21:40
Aynı sorunu Vgt dizel Getz arabamızda yaşadık. Araba ilk çalışırken yada stop ederken arabanın komple kasası sert biçimde sarsıyordu. Dikkat edildiğinde ilk kalkışta derinden bir titremeyle araç hareket ediyordu. Sıkıntı şanzıman kulağı olduğu tespit edildi bizde orjinal parçasıyla değiştirdik. Şu anda araba rölantide çalışırken dahivibrasyon minumum seviyede. Üstte yazdığım ilk çalışma ve stop ederken yok oldu.

M.Arda
23-11-2013, 21:58
Motor kulağı ve mazot kalitesinden kaynaklanıyor olabilir. Ara sıra banada oluyor.

Ranthor
27-11-2013, 07:26
picantonun da motor kulaklari catlak.
Bizde de vibrasyon problemi var.
Ozellikle ust viteslerde sabit hizla giderken birden bire ses yapmaya baslayabiliyoe.

Shadow_Dancer
27-11-2013, 11:52
Konuya yazmayı es geçmişim, hepimizin tahmini gibi motor kulaklarından birisi sizlere ömür, degiştirildi şu anda hiç bi sorun yok.

kadirmrs
25-12-2013, 14:21
geçmiş olsun.

rain man
27-07-2017, 11:29
Herkese selam. İki gündür ilk çalıştırmada marş esnasında feci sallıyor konsolu :) Ayrıca iki üç gün önce seyir halinde iken 5. Vitese geçmekte zorlandı araç. Volanttan ses geliyor bu arada iki üç aydır ancak devam et denilmesi sebebiyle üzerine düşmedim. Kulak mi Volant mi yoksa ikisi beraber mi?

wekoo
28-07-2017, 14:00
motor kulagı inanın arabanın içine okadar vibrasyon yapıyor ki anlatamam size geşmiş olun

rain man
28-07-2017, 19:05
motor kulagı inanın arabanın içine okadar vibrasyon yapıyor ki anlatamam size geşmiş olun

Tuhaf olan debriyaja basarak marşa basarsam bu titreşim çok az. Bu da sanki Volant gibi hissettiriyor. Ancak vites geçişi zor ve yerleri sanki biraz kaymış gibi hissettiriyor son bir haftadır.

Volant zaten ses yapıyor. Bi müdahale etmem şart. Bu ses yaklaşık iki üç aydır var. Ancak baskı balatayı yapan ustam şimdilik bi git dedi. Yolda bırakmaz umarım.

Motor kulağı şöyle bir sorun. Hangi kulaktı hatırlamıyorum tr'de yok. Hatta parça koduna bakıp ebayden alayım dedim orada bile çıkma var. O yüzden usta sanayi işi tornacıda geçen sene bir şeyler yaptırdık.

Yolda giderken bi titreşim yok. İkisi birden de olabilir. Uzak şehirde olmanın tek kötü yanı bu sanırım.

wekoo
01-08-2017, 09:36
Tuhaf olan debriyaja basarak marşa basarsam bu titreşim çok az. Bu da sanki Volant gibi hissettiriyor. Ancak vites geçişi zor ve yerleri sanki biraz kaymış gibi hissettiriyor son bir haftadır.

Volant zaten ses yapıyor. Bi müdahale etmem şart. Bu ses yaklaşık iki üç aydır var. Ancak baskı balatayı yapan ustam şimdilik bi git dedi. Yolda bırakmaz umarım.

Motor kulağı şöyle bir sorun. Hangi kulaktı hatırlamıyorum tr'de yok. Hatta parça koduna bakıp ebayden alayım dedim orada bile çıkma var. O yüzden usta sanayi işi tornacıda geçen sene bir şeyler yaptırdık.

Yolda giderken bi titreşim yok. İkisi birden de olabilir. Uzak şehirde olmanın tek kötü yanı bu sanırım.

umarım volantta veya baskı balatanısda bir balans yoktur buda sebep olabilir sarsıntı ve titreşime neden olabilir...

rain man
01-08-2017, 11:55
umarım volantta veya baskı balatanısda bir balans yoktur buda sebep olabilir sarsıntı ve titreşime neden olabilir...

Baskı balata custom olarak bronz+kevlar iyi biri tarafından yapıldı onda bir sorun olduğunu sanmıyorum da normalde sabit volanta çevirmek gerekiyordu fakat biz sadece volant ayarı yapıp yeni volant taktık. Aradan yaklaşık 9 ay geçti son 3 aydır bariz ses yapıyor rölantide iken volant. Şu an çalıştırmada geçen bahsettiğim gibi bir sarsıntılı çalışma yok ama.

İyi bir mekanik ustasına şu kulak sorunu ve volant hadisesi için bırakmam lazım. Kalkış yaparken de olması gerekenden fazla sallıyordu arabayı baskı balata.

İbrahim33
01-08-2017, 20:16
malesef volant gibi duruyor sorunun. umarım en basit ve ucuz şekilde halledersin.

deryaank
02-08-2017, 09:37
Kulaklar sizlere ömür , sakın yan sanayi kullanmayın.

rain man
02-08-2017, 10:14
malesef volant gibi duruyor sorunun. umarım en basit ve ucuz şekilde halledersin.

Hallolsun da :) Yapacak bir şey yok. Kulaklar geçen sene değişti ama birinde custom sanayi style bi çalışma oldu kulak olmadığı için. Ona da bi baktıracağım. Önümdeki bir ay çok kullanmayacağım arabayı, sonrasında bi Ankara yolu görünüyor :)