PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arabadaki sallanti

gökan
27-10-2013, 22:38
beyler sorun.su araci hareket ettrip 10.km.hizla gderkn arac 8 cizer gbi.kici basi oynuyor ama cok degil hafif lastiklerim kotu drumda ondan olabilirmi yada baska birseyden..? sinir oldumda bugun camdan cikip baktim lastikler gbi.geldi ama anlayamadim

oğuz
27-10-2013, 22:40
balon mu var acaba lastiklerde..

gökan
27-10-2013, 22:41
2004 mu 2009 mu.lastikler ole bisi

Oznsrl
27-10-2013, 22:49
bijonlarda sıkntı olablr hepsi sıkımı

drago
27-10-2013, 22:49
çok basit bir şey ama bijonları kontrol ettin mi?

başıma geldi oradan biliyorum, birileri bi gece bijonları açıp bırakmış yerinden çıkarmadığı için de farkedememiştim. bir süre öyle kullanmıştım, verilmiş sadakamız varmış.

gökan
27-10-2013, 22:51
valla bijona bakmadim yarin bakcm.izmire gdipgeldm eger bijonsa allah kprumus lastikte gdip alcam yarin

Seven7
27-10-2013, 22:55
Bizim araçlarda jant bijonda değil göbekte oturuyor o yüzden bijondan olacağını zannetmiyorum ben. Ben bir taraf 3 bijonla geziyorum hep, kullanımda hiçbir şey yok.
Lastiklerden olabilir, onun dışında benim aklıma toe açısı geldi bir an. Rot ayarına sokun aracı belli olur orada.

rapstar
27-10-2013, 22:56
Alternatif olarak bijonların sıkı olup olmadığı geldi aklıma.
Edit: Sekmeler açık konuları okurken bijonların kontrol edilmesi söylenmiş :)

EREN34
27-10-2013, 22:56
Lastik yamuk olabilir. Yanaktaki teller kırıldığında dediğin gibi olur. Araba adeta 8 çizerek zıplar gibi bir his verir. Tekeri kaldırıp durduğu yerde çevirirsen anlarsın lastik olup olmadığını.

Williams toplarken başıma gelmişti. Aks işini hallemedik diye korkutmuştu beni bu lastik işi

gökan
27-10-2013, 22:59
him yarin lifte kaldrip bktrcm a.g sehrinde ustami var anlicak:((( antepemi gelsem

gokhan035
28-10-2013, 00:02
adaş o çok büyük ihtimalle seninde dediğin gibi lastiklerden yapıyor. Eren34 nickli arkadaşında bahsettiği gibi telleri içten kırılma yapıyor lastiklerin yaşı biraz geçmeye başlayınca bu da direk yalpalamasına sebep oluyor. Hzılandıkça azalıyor yalpalaması. Değiştir geçer çok büyük ihtimalle.

34btr1907
28-10-2013, 00:02
lastiklerin içindeki tellerden büyük ihtimal,1 tanesi bozuk olsa sallıyor dediğin gibi,başıma geldi.

XSi
28-10-2013, 00:11
Bizim araçlarda jant bijonda değil göbekte oturuyor o yüzden bijondan olacağını zannetmiyorum ben. Ben bir taraf 3 bijonla geziyorum hep, kullanımda hiçbir şey yok.
Lastiklerden olabilir, onun dışında benim aklıma toe açısı geldi bir an. Rot ayarına sokun aracı belli olur orada.

hiçbir arabada jant göbeğe yük bindirmez..

sen tüm bijonları sıktığın zaman tüm yük bijonlardadır artık..

dediğin gibi olması için jantın göbeğe sıkı geçmesi lazım, yani sürekli temas halinde olması lazım, ama jantın ortasındaki delik, poryadaki çıkıntının çapından daha büyüktür, zaten öyle olmasa jantı elinle takamazsın.. bijonları da sıkınca jant ile göbek birbirine temas etmez

Volkann
28-10-2013, 00:25
sorun lastik abi bi rot balans yaptır belki çok atık yoktur, düzelmesse değişecek o yaştaki lastikte gayet normal atması.

Seven7
28-10-2013, 02:55
hiçbir arabada jant göbeğe yük bindirmez..

sen tüm bijonları sıktığın zaman tüm yük bijonlardadır artık..

dediğin gibi olması için jantın göbeğe sıkı geçmesi lazım, yani sürekli temas halinde olması lazım, ama jantın ortasındaki delik, poryadaki çıkıntının çapından daha büyüktür, zaten öyle olmasa jantı elinle takamazsın.. bijonları da sıkınca jant ile göbek birbirine temas etmez

Teşekkürler bilgi için, bilmiyordum.
Peki bizim janta taktığımız bilezik, bu porya ile göbeğin arasındaki boşluğu doldurmak için değil mi?

Oznsrl
28-10-2013, 06:06
Teşekkürler bilgi için, bilmiyordum.
Peki bizim janta taktığımız bilezik, bu porya ile göbeğin arasındaki boşluğu doldurmak için değil mi?

bilezik sadece farklı jant takınca bijon delikleri birbirini karşılasın diye takılan bişey o boşluğu onun için dolduruyor zaten dikkat ettiysen bilezikler hep plastik olur yani öyle yük taşıyan bişey değil

esmerhan
28-10-2013, 09:02
onlerle arka lastıklerın yerlerını degıstırıp tekrar kullan bellı olur zaten ozaman.
ama muhtelemen balans dır genellıkle arabadakı o sekıldekı sallantı balans dan meydana gelır veya jant gobegındekı bılezıklerde bosluk da olabılır

Kadyr
28-10-2013, 09:03
Bence tel kirik yada balon:) basima geldi cok rezil bir durum oluyor agir trafikte

gökan
28-10-2013, 09:42
beyler 10 km hızda gıderken bosta gıdıyor mesela araba onu arkası bı ınıyor kalkıyor

Kadyr
28-10-2013, 10:14
Tamam iste yazdim cvap hizli iken belli etmez yani balansla alakasi yok

Seven7
28-10-2013, 12:06
bilezik sadece farklı jant takınca bijon delikleri birbirini karşılasın diye takılan bişey o boşluğu onun için onun için dolduruyor zaten dikkat ettiysen bilezikler hep plastik olur yani öyle yük taşıyan bişey değil

Bijon delikleri mi? Benim bildiğim bilezik göbek ile jantın arasında boşluk kalmasın diye bijonu neden etkilesin ki?

gökan
28-10-2013, 14:10
lastık alıcaz sanıım lastıkler 2005 lastıgıymıs:)

Burak Mehmet
28-10-2013, 15:04
şimdi yeni lastik takıldığında araç bi yumuşar,konforu artar.. bayılırım o hisse...

::ZaFeR::
28-10-2013, 16:18
Benim başıma da gelmişti hocam.Lastiklerden birini iç tellerinin koptuğu söylemişti usta.Lastik aldıktan sonra düzelmişti.

XSi
31-10-2013, 22:58
Bijon delikleri mi? Benim bildiğim bilezik göbek ile jantın arasında boşluk kalmasın diye bijonu neden etkilesin ki?

olay jantı takarken..

jant arabanın orjinal jantıysa jantın ortası ile poryanın çıkıntısının çapı birbirine çok yakın.. jantı poryanın çıkıntısına oturtunca ve delikleri eşleştirince bijonu düzgünce takabilirsin..

ama jantın ortası ile poryanın çıkıntısının farklı olduğunu düşün, jantı takarken delikleri karşılamak için jantı elinle kaldırmak ve delikleri eşleştirmek zorunda kalacaksın.. hem zor hemde bijon delikleri bijon yuvasını düzgün şekilde görmezse bijonu deliğe yamuk oturtup sıkarak deliğin dişini bozma ihtimalin var..

bilezik burda işe yarıyor janta yerleştirince veya porya çıkıntısına çaplar sanki orjinalmiş gibi birbirine yakın oluyor montaj kolaylaşıyor.

fonksiyonu budur bileziklerin

131mirafiori
31-10-2013, 23:23
olay jantı takarken..

jant arabanın orjinal jantıysa jantın ortası ile poryanın çıkıntısının çapı birbirine çok yakın.. jantı poryanın çıkıntısına oturtunca ve delikleri eşleştirince bijonu düzgünce takabilirsin..

ama jantın ortası ile poryanın çıkıntısının farklı olduğunu düşün, jantı takarken delikleri karşılamak için jantı elinle kaldırmak ve delikleri eşleştirmek zorunda kalacaksın.. hem zor hemde bijon delikleri bijon yuvasını düzgün şekilde görmezse bijonu deliğe yamuk oturtup sıkarak deliğin dişini bozma ihtimalin var..

bilezik burda işe yarıyor janta yerleştirince veya porya çıkıntısına çaplar sanki orjinalmiş gibi birbirine yakın oluyor montaj kolaylaşıyor.

Yapma abi öyle şey olurmu hiç... jantın göbeği ile poryanın birbirine oturması yürüyen aksamda en gerekli şeylerden biridir...

Atıyorum jantın göbek çapı poryadan büyük sen bi şekilde taktın jantı (bileziksiz) her çukura girdiğinde senin tüm yükün bijonlara gelicek, poryana hiç bir şey olmayacak ve tüm yük bijonlara geldiğinden kullanım şekline bağlı olarak bijon kesme ihtimalin çok yüksek...

Caddede kullanılan bilezikler genelde plastiktir çünkü çok hor kullanılmaz araçlar ama ralli araçlarında kesinlikle çelik olmak zorunda yoksa çok çabuk bijon keser...

Seven7
31-10-2013, 23:26
olay jantı takarken..

Bilezik sadece jant takmayı mı kolaylaştırıyor? Emin olamadım açıkçası buna.

Ayrıca, örneğin bizim araçlarda -Civic- bijonlar saplama olarak. Yani sen jantı takarken bijonlara geçiriyorsun. Bunun için bilezik gerekli değil?

XSi
01-11-2013, 08:26
Arkadaslar dilim bu kadar donuyor tam anlatamiyorum

Ama bijonlarinizi sikinca porya gobegi ile jantin gobegi birbirine temas etmez

Dileyen hirdavatcidan 10 tlye sentil cakisi (bosluk olcmek icin) alip boslugu kendide gorebilir

Hem bidaha dusunun jantin her yerden porya cikintisina temad etmesi icin gobek capinin cikintidan ufak olmasi lazim bu durumda janti nasil takacaksin?
Eger jantin ortasinin buyuk oldugunu kabul ediyorsaniz poryaya temas ettigini nasil soylersiniz?

İkisi birbiri ile celisiyor

Saplamali olmasi farketmez bilezigin gorevi boslugu doldurup duzgun merkezleme saglamak

Yuk bijonlardadir her zaman

gökan
01-11-2013, 08:38
bu sallantilastik disinda baska ne olabilir

Kadyr
02-11-2013, 20:46
lastik çözüm olmadımıki ?

gökan
02-11-2013, 21:06
oldu beyler arabamın konusunda fotolar mevcut lastıkte fena balon varmıs:D

XSi
03-11-2013, 13:05