PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj-Hava Yapan Hidrolik...

ghibli06
27-10-2013, 23:11
arkadaşlar yaklaşık 2 ay önce baskı bilyesini değiştirdim, sonra havasını çok zor aldık, şimdilerde 1 hafta falan kullanmayım, debriyaj pedalı direk paspasın üzerine düşüyor, tekrar pompalayıp şişirmem gerekiyor, havasını yeterinde aldığımızı düşünüyorum, sizce sistemde kaçak nerden kaynaklanıyor olabilir?

tdipower
27-10-2013, 23:17
üst debriyaj merkezi arızalı bence söküldüğünde onarılma ihtimali yüksek, veya bulunamıyorsa başka bir aracın üst merkez ufak bir tadilatla kullanılabilir sıfır alınıp

ReSuL
28-10-2013, 07:03
ben kandi arabamda bi kaç kez alt merkez sorunu yaşadım.. sıfır aldım ilkinde ama 5 liraya tamir takımı varmış içinde bi lastik değişiyo.. sistemde kaçak varsa akıtmaz mı yere??? belli olmuyo mu ki akıttığı yer??

akıncı
29-10-2013, 17:40
arkadaşında dediği gibi üst deb.merkezinde sorun vardır değiştirin muhtemelen duzelır

ghibli06
26-05-2014, 12:32
çok ironik, bu konuyu açtığımın öğleninde kaza yapmıştım şimdi farkettim :)

3 haftadır binmeye başladım arabama, çok şükür debriyaja basacak duruma gelebildim hatta iyi spor oluyor ayağıma ghibliyi kullanmak :) ghiblinin üst merkezi bu:

http://thumbs3.ebaystatic.com/d/l225/m/mdw8RpN0lZjtvimAtwoz0IA.jpg

buna uygun bir üst merkez alsam ufak değişikliklerle monte etsem sıkıntı olur mu? atıyorum 100 hp lik bir aracınki uydu, 350 hp lik bir araçta sıkıntı yaratır mı?

rekord2000
26-05-2014, 15:38
sıkıntı yaratacağını sanmam zira merkez veya hortumdan hava almadığı sürece sorun yapacağını düşünmüyorum, denemekte fayda var yani.

1.8 turbo
26-05-2014, 15:46
ust merkezdır buyuk ıhtımalle. yalnız 2 merkezıde aynı anda degıstırmekte fayda var. 2 hafta once basıma geldı aynı sey merkezler degıstı su an sorun yok

Y.Emre
26-05-2014, 21:31
Önce üst merkez için tamir takımı bak bence abi. Maksimum 2 3 o-ring zaten :) Sorunu çözecektir büyük ihtimalle

XSi
31-05-2014, 18:54
mil çapı aynı bi fren merkezi aynı kuvveti sağlayacaktır.

mil çapı küçük ise kullanılmamalı bence.

ghibli06
01-06-2014, 09:51
mil çapı aynı bi fren merkezi aynı kuvveti sağlayacaktır.

mil çapı küçük ise kullanılmamalı bence.

fren merkezini debriyaj üst merkezi olarak kullanmak daha mı mantıklı olur?

XSi
01-06-2014, 10:25
fren merkezini debriyaj üst merkezi olarak kullanmak daha mı mantıklı olur?

yanlış yazmışım :) debriyaj merkezi yazacaktım..

ghibli06
01-06-2014, 10:44
yanlış yazmışım :) debriyaj merkezi yazacaktım..

peki ya tam tersi? yani mil çapı büyük olsa, debriyaj pedalı yumşar mı?

XSi
01-06-2014, 10:53
peki ya tam tersi? yani mil çapı büyük olsa, debriyaj pedalı yumşar mı?

teorik olarak evet diye düşündüm.

sonuçta sistemdeki basıncı oluşturan debriyajdaki baskı yayı..

merkezlerin büyümesi, aynı kuvveti daha az basınçla oluşturacak diye düşünüyorum, bu da daha ayağa daha az etki demek.

ghibli06
01-06-2014, 10:55
teorik olarak evet diye düşündüm.

sonuçta sistemdeki basıncı oluşturan debriyajdaki baskı yayı..

merkezlerin büyümesi, aynı kuvveti daha az basınçla oluşturacak diye düşünüyorum, bu da daha ayağa daha az etki demek.

aynı fikirdeyim, denemek lazım...

dieselpower
30-08-2017, 19:06
yeni konu açmamak adına buraya yazıyorum..aracımın üst merkezinin arızalı olduğunu düşünüyorum ama hava alarakta bundan kurtulabilir miyim bilmiyorum. debriyaj pedalım tam tamına düşmesede 2 3 cm kadar asağıda çekince geliyor yani.. pompaladıktan sonra düzeliyor ama bi müddet sonra eski haline dönüyor..bu söylemlerim doğrultusunda havayı(şayer varsa) almak yeterli olcak mıdır yoksa üst merkezi değiştirmek şart mı?

B-Devi
31-08-2017, 09:01
yeni konu açmamak adına buraya yazıyorum..aracımın üst merkezinin arızalı olduğunu düşünüyorum ama hava alarakta bundan kurtulabilir miyim bilmiyorum. debriyaj pedalım tam tamına düşmesede 2 3 cm kadar asağıda çekince geliyor yani.. pompaladıktan sonra düzeliyor ama bi müddet sonra eski haline dönüyor..bu söylemlerim doğrultusunda havayı(şayer varsa) almak yeterli olcak mıdır yoksa üst merkezi değiştirmek şart mı?

Aynı sorun yüzünden 2'şer kez alt ve üst merkez değiştirdim. (Her birini ikişer kez). Ama maalesef sorun bir türlü düzelmedi. En geç 2-3 hafta içinde tekrarladı. En son iki kutu yeni hidrolik yağ alarak ustaya gittim. Dedim şunun havasını adam gibi al. Aşağıdan tıpaları açtı, üstten verdi hidroliği... 2 kutuyu komple boşalttık ve MUTLU SON. 5 aydır kafam rahat. Merkez değiştirmeden önce mutlaka havasını adam gibi aldırın...

dieselpower
31-08-2017, 10:13
Aynı sorun yüzünden 2'şer kez alt ve üst merkez değiştirdim. (Her birini ikişer kez). Ama maalesef sorun bir türlü düzelmedi. En geç 2-3 hafta içinde tekrarladı. En son iki kutu yeni hidrolik yağ alarak ustaya gittim. Dedim şunun havasını adam gibi al. Aşağıdan tıpaları açtı, üstten verdi hidroliği... 2 kutuyu komple boşalttık ve MUTLU SON. 5 aydır kafam rahat. Merkez değiştirmeden önce mutlaka havasını adam gibi aldırın...

teşekkür ederim bayramdan sonra bi deneyelim nolcak

B-Devi
13-03-2018, 16:21
teşekkür ederim bayramdan sonra bi deneyelim nolcak

Nasıl oldu var mı gelişme? Sorun tekrarladı mı? Merak ettim de...

dieselpower
15-03-2018, 21:20
Nasıl oldu var mı gelişme? Sorun tekrarladı mı? Merak ettim de...

valla iş güç seyahat derken hiçbişey yapamadım yağ değişme vaktim geldi onun için giderken baktırcam debriyajada ama muhtemelen direk merkezi değiştitttircem ben