PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marmaray hakkında.

letcar
30-10-2013, 15:52
arkadaşlar marmarayı tercih eden varmı internette çok spekülasyon var güzergahıma uygun kullanan oldumu?

SekoLive
30-10-2013, 15:53
bugün teğet geçtim son anda kadıköyden vapurla gitmeye karar verdim bir sürede böyle devam edicem. iyiki öyle yapmısım dedim

haberlerde bugun yaşanan sıkıntılar var okursanz görüceksniz.

bence bir süre kullanmamak lazım en azından oturana kadar sonrasında güzel icaat oldugunu düşünüyorum.

By_HaNNibaLL
30-10-2013, 15:59
bugün teğet geçtim son anda kadıköyden vapurla gitmeye karar verdim bir sürede böyle devam edicem. iyiki öyle yapmısım dedim

haberlerde bugun yaşanan sıkıntılar var okursanz görüceksniz.

bence bir süre kullanmamak lazım en azından oturana kadar sonrasında güzel icaat oldugunu düşünüyorum.
Ne gibi sıkıntılar olmuş ki abi

Bende okudum sağlamliğindan elektrik sorunlarindan bahsediliyor ama ben acikcasi inanmiyorum bu kadarda cahil cesareti yoktur heralde böyle şeyleri göz ardi edecek sonuçta denizin alti ve insan taşiyacak

Kahn23
30-10-2013, 16:01
Pazar günü deniyim diyorum ama 2 gündür seferler aksıyor. Biraz daha zamanı var sanki denemek için..

therev
30-10-2013, 16:02
Elektrikler kesilmis, merdivenler bozulmus ve sirkeci duraginin kapilari bozuldugu icin uskudarda indirmisler milleti.

SOMEONESPECIAL
30-10-2013, 16:03
Bi şehir efsanesi dolaşıyor. Gerçekliği varmıdır ?
Tüpün tek parça yekpare olması gerekirken 8 parça filan yapılmış...
Gerçi Japonlar var işin içinde ama ???

serkanokan
Bunlar hep ariza lobisinin isleri.

cem

Bende okudum sağlamliğindan elektrik sorunlarindan bahsediliyor ama ben acikcasi inanmiyorum bu kadarda cahil cesareti yoktur heralde böyle şeyleri göz ardi edecek sonuçta denizin alti ve insan taşiyacak

Her şeyi geçtim, Trene binen bazı insanlar "KASITLI OLARAK" , neden " ACİL DURUM BUTONUNA BASIP, TRENİ DURDURUR", bunun cevabını çoğumuz biliyoruz aslında..

Neyse...

ChtArdARSL
30-10-2013, 16:06
Bizim ınsanımız yenı dıye ınmeden bır uskudar bır sırkecı yaparsa boyle olur..

By_HaNNibaLL
Her şeyi geçtim, Trene binen bazı insanlar "KASITLI OLARAK" , neden " ACİL DURUM BUTONUNA BASIP, TRENİ DURDURUR", bunun cevabını çoğumuz biliyoruz aslında..

Neyse...

Hükümet ile problemler olduğu için bu tarz asparagas haber cıkmasi normal ama bu denli büyümesi acıkcası insani korkutuyor ben binmem şuan melesa.

Gerçii sen daha iyi bilirsin abi ama sanmiyorum elektrik kesintisini bi şekilde anlarim ama diğer söylenenler.

Herhangi bir çatlakta tamamen inflak edebilir içeriye alinan suyu dişari basicak kadar yeterli pompa yokmuşşşş :soru:

ersandeniz
15 gün binilmez, paralı olsun belki birşeye benzer

ENGean
30-10-2013, 16:07
Bakan demıs, arıza marıza yok kardesım..
10 dk sonra; trafoda arıza var :D sehır elektırıgı arızalı demıs :D
bu bakanların sacma yorumları benı kopartıyo :))

SekoLive
30-10-2013, 16:08

günay cesaretin doruklarındalar bence :)

bana kalırsa erken acılmıs bir proje sırf şu tarih denildiğinden ötürü acıldıgını düsünüyorm keşke bu kadar sene beklenildi bir kaç ay daha deneme v.s. yapılsaydı.

sabah sirkeci istasyonu kapalıydı insanlar perisan olmuştu, ayrılıkcesmeden binenler mecburen yenikapıda indiler ordan sirkeciye geçmek sıkıntı olmuş.

kartal metrosundada son 3-4 gündür bi yogunluk seferlerde sarkma vardı ve bugunde 2 durakda kapatılmıstı .

ve haberde izlediğim marmararayın kalkmasını 15 dk falan beklemsler bu sürede cok fazla .

bunlar ilerde giderilir illaki ama şuan için riskli işe gidip gelen adam bence binmesin sabah herkes isyan ediyordu geç kaldık diyerekden.

bide insanları yürüterek tüpden sirkeciye götürmsler haberi vardı doğruysa cok trajikomik olmus.

aslan
30-10-2013, 16:09
Acele etmemek gerekli alel acele yaptılar aksaklıklar mutlaka olacaktır.O yüzden biraz daha beklemenizde fayda var kullanmak için

ontheair
30-10-2013, 16:11
Gazetecilere Marmaray yasağı - Hürriyet GÜNDEM (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25012107.asp)

Zaten artık bir sorun varsa da ne olduğunu bilemeyeceğiz...

Evrenoz
30-10-2013, 16:12

Elektrikler kesildi ve insanlar raylar üzerinden yürüyerek diğer yakaya geçti.. Fotoğraflar mevcut internette, bulursun biraz araştırsan. Hatt cnn türk canlı yayınında sefer iptal( ya iptaldi ya erteleme, emin olamadım şimdi ) anonsu yapıldı.

Akabinde bir kez daha bozuldu sanırım, ulaştırma bakanının "ilk defa trene binenler acil durum düşmesine bastı ondan bozuldu" dediği söyleniyor, henüz kulağımla duymadım bu açıklamayı. Araştırıp doğruluğundan / yanlışlığından emin olucam... Bir diğer açıklama da 1 milyon kapasitesi olan hat için "vatandaşlar çok geliş gidiş yapıyor ondan bozuldu" şeklinde. Bunun da araştırmasını henüz yapmadım..

Şu anda da gazetecilerin marmaraya girmesi yasaklandı..

Onrcn
30-10-2013, 16:12
yuruyerek bogazi gecmek paha bicilemez :D

SekoLive
30-10-2013, 16:13
Elektrikler kesildi ve insanlar raylar üzerinden yürüyerek diğer yakaya geçti.. Fotoğraflar mevcut internette, bulursun biraz araştırsan.

Akabinde bir kez daha bozuldu sanırım, ulaştırma bakanının "ilk defa trene binenler acil durum düşmesine bastı ondan bozuldu" dediği söyleniyor, henüz kulağımla duymadım bu açıklamayı. Araştırıp doğruluğundan / yanlışlığından emin olucam... Bir diğer açıklama da 1 milyon kapasitesi olan hat için "vatandaşlar çok geliş gidiş yapıyor ondan bozuldu" şeklinde. Bunun da araştırmasını henüz yapmadım..

Şu anda da gazetecilerin marmaraya girmesi yasaklandı..

allahdan millete metroyu ittirmemişler. :D

sarı cizginin arkasında durun olayına artık kimse inanmaz raylara indirildiyse insanlar :D

kadir jdm civic
30-10-2013, 16:14
Arkadaşlar Meslegim cevre mühendisliği ve Marmaray projesi kapsamında çalışıyorum

Güven olarak bir sıkıntısı yoktur çünkü en uc noktaya kadar planlanmış bir projedir.

Sadece projenin 29 ekimde açılması istendiği için tamamen tüm testler yapılmadan aksaklıklar giderilmeden açıldı en kısa zamanda tüm sorunlar giderilip sorunsuz kullanabilirsiniz.

Kahn23
30-10-2013, 16:16
Herkesin ortak bilgisi bu zaten. Sırf verdikleri tarihte açmak için açtılar.

" Sadece projenin 29 ekimde açılması istendiği için tamamen tüm testler aksaklıklar giderilmeden açıldı "

ENGean
30-10-2013, 16:19
Gazetecilere Marmaray yasağı - Hürriyet GÜNDEM (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25012107.asp)

Zaten artık bir sorun varsa da ne olduğunu bilemeyeceğiz...

olumsuz durumlar halkın kulagına gıtmesınde modundalar yine her zaman oldugu gıbı.
illa cep telf.nu ıle ceken bırılerı olur :)

allahdan millete metroyu ittirmemişler. :D

:D :D hahahahahah yarıldım, o da olur mutlaka. :))

SOMEONESPECIAL
30-10-2013, 16:21
Herkesin ortak bilgisi bu zaten. Sırf verdikleri tarihte açmak için açtılar.

" Sadece projenin 29 ekimde açılması istendiği için tamamen tüm testler aksaklıklar giderilmeden açıldı "

Hızlı tren gibi Pamukova da yaşanan bir felaket olursa vebali kimin olur?
Ya da unutulur gibi 2004teki facia gibi...

http://haberartiturk.com/Haber/marmaray-aciliyor--hizli-tren-faciasi-kapaniyor.html

SekoLive
30-10-2013, 16:23

kader deriz....

vebali bilmiyorm kimde kaldıda kimse ceza almadı diye hatırlıyorm o tren olayından.

Evrenoz

makinistin...
Ya da vebal demiyelim de, suçlu diyelim..

Kahn23

Yook ben bunu kötü anlamda söylemedim zaten. Tükürdüklerini yalamamak için mecburen bu tarihte açtılar. Olası bi felakette kimse altından kalkamaz..

gcapraz
30-10-2013, 16:24
şu marmarayın hangi otobüs metrobüs sehir hatları vapuru veya buna benzer bir toplu taşımanın zorlugu ya da yogunlugu görülüp yapılmaya çalışıldı?

otomobillerin karşıya geçme sorunu var yayaların degil...

yanlış bir proje oldugunu düşünüyorum... aynı olay hongkongta var. hem deniz hem metro hemde karayolu ile denizin altından karşıya geçilebiliniyor hemde 10 yıldan fazladır. ben 10 yıldır biliyorum hongkong denizaltı araç tünelini çünkü bizimki gibi köprü yok orada. bizde 2 tane köprü var. köprülerdeki trafik sıkışıklıgının sebebinin gişeler oldugunu görememek rant kapısı olarak görmektir...

zaten hgs ile ogs aynı gişelere konabiliniyor kaldırsalar gişeleri trafigi en kolay rahatlatma yolu. çok rahatlatmayacak ama ufak bir uygulama ile yeterli olucaktır.

trafigi rahatlatmanın en temel yolu egitim. insanlarımız tabiri caiz ise yolda yürümeyi bilmiyorlar.

ontheair
30-10-2013, 16:24
Arkadaşlar Meslegim cevre mühendisliği ve Marmaray projesi kapsamında çalışıyorum

Güven olarak bir sıkıntısı yoktur çünkü en uc noktaya kadar planlanmış bir projedir.

Sadece projenin 29 ekimde açılması istendiği için tamamen tüm testler yapılmadan aksaklıklar giderilmeden açıldı en kısa zamanda tüm sorunlar giderilip sorunsuz kullanabilirsiniz.

Merakımdan soruyorum.

Tamamlanamayan testler WC'lerdeki sifonların mıdır yoksa sinyalizasyon sisteminin midir?

'Asrın Projesi' olarak tanımlanan bir iş 'olacak dedim oldu' mantığı ile mi açılmalıydı? Veya en azından sembolik açılış yapılıp daha sonra tam kapasite ile kullanılsa olmaz mıydı? Sembolik açılışın da saçma olduğunu biliyorum ama en azından insanlara biraz daha az eziyet edilmiş olmaz mıydı?

cem
30-10-2013, 16:26
Hükümet ile problemler olduğu için bu tarz asparagas haber cıkmasi normal ama bu denli büyümesi acıkcası insani korkutuyor ben binmem şuan melesa.

Gerçii sen daha iyi bilirsin abi ama sanmiyorum elektrik kesintisini bi şekilde anlarim ama diğer söylenenler.

Herhangi bir çatlakta tamamen inflak edebilir içeriye alinan suyu dişari basicak kadar yeterli pompa yokmuşşşş :soru:

Hepsi var, şimdi kaynak gösterelimde yalancı çıkmayalım :)

"Avrupa’dan Asya’ya denizin altından yürüyerek geçen ilk Türk, iş güvenliği uzmanı Evren Altunsu iş makineleri durduğunda bazen gemi sesi duyduklarını söylüyor. Oysa tünelin neredeyse denizle teması yok. Batırma tüpleri denizin dibine yerleştirilmiş ve üzerine 8-10 metre kaya ve çakıl taşlarından oluşan dolgu malzemesi konulmuş. Duvarların kalınlığı bir metre. Her kötü senaryoya karşı önlem hazır. Su baskınına karşı dikey inip hattı kapatan sel kapakları, suyu tahliye edecek pompa çukurları, kaçış şaftları, duman emiciler, depreme karşı tüpleri esnetecek kauçuk contalar tek tek gösteriliyor.

‘Hata-no’ yani ‘hata yok’!

Brifingin en sempatik ismi TAISEI’nin elektrik ve mekanik proje müdürü Hatano’ydu. Elinde kâğıttan yaptığı mini bir paraşütle Bakan Yıldırım’ın karşısına dikilen Hatano “Yetişmezse kendimi Sarayburnu’ndan atacağım ama paraşütle” dedi. Brifingin ciddiyeti, yerini kahkahalara bıraktı. Espriyi Bakan Yıldırım anlattı: “Yetişmezse seni Sarayburnu’ndan atarım demiştim. Şimdi sırtında paraşütüyle geziyor!” Marmaray’ın Japon ortağı TAISEI’nin proje müdürü Yoshihisa Hatano, Marmaray projesinde hataya yer olmadığını anlatırken baretinin arkasındaki ismini gösteriyor: ‘Hata-no’ yani ‘Hata yok’! "

Kaynak (http://www.hurriyet.com.tr/pazar/22832217.asp)

O şantiyede çalışanın yorumunu da ekleyeyim :);

tünel içinde olası bir su baskının önüne geçilmesi için sump pit adı verilen pompa çukurlarının kullanıldığı projedir.

Sump pit nedir ?

tünel projelerinde olası su baskınlarının, zeminden sızabilecek suların tehlike yaratmasını engelleyen pompa çukurlarına verilen isimdir.

marmaray projesi bünyesinde çalıştığım yenikapı şantiyesinde daha önce de söylediğim gibi 2 adet tbm ve 1 adet natm tünel bulunmaktadır. tbm2 tünelinin 1km iç kısımında sump pit diye adlandırılan bir bölme bulunmaktadır. bu bölmenin amacı zeminden veya yüzeyden gelecek olan bütün suların aynı bölgede toplanmasıdır. yenikapı şantiyesindeki sump pit pompa çukurunun içerisinde 6 adet perde ve buna bağlı olarak da 7 adet bölme mevcuttur. bu bölmeler hazne görevi görüp, gelecek olan suyu depolayacaklardır ve su seviyesi belirli bir hizaya geldiğinde pompalar vasıtası ile su dışarıya pompalanacaktır. bu çukurun çalışmasının sağlıklı olması, tünelin içinde oluşabilecek olan su baskınlarının önüne geçecektir. buna benzer sistemler destekli kazılarda da kullanılmaktadır. yer altı su seviyesinin daha aşağısına inildiğinde zemin su gelmeye başlar. bu sebepten dolayı, normalde çalışma yapacağımız kottan daha aşağıya bir bölme açılır ve normal inşaat yüzeyinden daha aşağıda bulunduğundan ötürü su ilk o yüzeyde toplanır. dalgıç pompalar sayesinde de su kuyu gibi çalışan o bölmeden uzaklaştırılır.

pompa çukurları imalat olarak üst yapıdaki perde – döşeme bağlantılarıyla benzerlik göstermektedir.

kaynak
(https://eksisozluk.com/entry/37943087)

Fail safe protocol olarak ta nette aratabilirsin.

Tünel yapısı için konuşuyorum, Marmaray açıldığı andan itibaren herkes tünel mühendisi oldu birden, boşverin aldırış etmeyin :)

Şu tünel zarar görse deliler gibi sevinecek kararkterler biliyorum okuyorum görüyorum, yazıktır, bizim insanımız gerçekten çok garip..

By_HaNNibaLL
30-10-2013, 16:27
http://www.facebook.com/photo.php?v=1429146903963552&set=vb.199503873424371&type=2&theater

Şimdi denk geldi ben binmem abi ya canım bu kadar ucuz değil benim acikcasi.

trajikomiktir.

TT de birisi yazmiş ilk defa marmaray a binecem nolur ne olmaz altima mayomu giyerim :D

Allah korusun

Safak
30-10-2013, 16:35
İstayonlardaki acil durum butonları... Kısaca ESB diyoruz.
Basıldığı taktirde sinyal kırmızıya döner, katener enerjisi kesilir. Yani tren durur.
Basılı kalmış olan butonun yeri ve basılma sebebi testip edildiğinde, görevli tarafından buton düşürülür. Varsayılan acil durum sonlanmış olur.

kadir jdm civic
30-10-2013, 16:37
İnsanlar için dışarıdan yorum yapmak çok kolay. Başında bir devlet adamı diyorki 29 ekimde bunu açıcaksın o eksik bu eksik diye bakmıyor olaya 29 ekimde açılacak bir şekilde ne olursa olsun dendi. Proje dahilindeki tüm mühendis ve işçiler ellerinden geleni yaptılar bir şekilde de olsa dün açılışı yapıldı.

ozgurluk
30-10-2013, 16:40
bu istanbulun herşeyi dert arkadaş, antalyanın gözünü seveyim :)

aslan
30-10-2013, 16:40
Bu tünelde denizin altında kalan kısmı kaç metre?

Safak
30-10-2013, 16:42
Bu tünelde denizin altında kalan kısmı kaç metre?

Yaklaşık 1.5km denizin altındaki batırma tüpler dizesinden oluşmaktadır...
Ancak tünelde çalışmamış, sadece yolcu olanlar çıplak gözle nerede olduğunu farkedemezler. Yani yolcular için istasyoından hereket ettikten sonra heryer aynıdır.

cembozbey
30-10-2013, 16:43
Hepsi var, şimdi kaynak gösterelimde yalancı çıkmayalım :)

"Avrupa’dan Asya’ya denizin altından yürüyerek geçen ilk Türk, iş güvenliği uzmanı Evren Altunsu iş makineleri durduğunda bazen gemi sesi duyduklarını söylüyor. Oysa tünelin neredeyse denizle teması yok. Batırma tüpleri denizin dibine yerleştirilmiş ve üzerine 8-10 metre kaya ve çakıl taşlarından oluşan dolgu malzemesi konulmuş. Duvarların kalınlığı bir metre. Her kötü senaryoya karşı önlem hazır. Su baskınına karşı dikey inip hattı kapatan sel kapakları, suyu tahliye edecek pompa çukurları, kaçış şaftları, duman emiciler, depreme karşı tüpleri esnetecek kauçuk contalar tek tek gösteriliyor.

‘Hata-no’ yani ‘hata yok’!

Brifingin en sempatik ismi TAISEI’nin elektrik ve mekanik proje müdürü Hatano’ydu. Elinde kâğıttan yaptığı mini bir paraşütle Bakan Yıldırım’ın karşısına dikilen Hatano “Yetişmezse kendimi Sarayburnu’ndan atacağım ama paraşütle” dedi. Brifingin ciddiyeti, yerini kahkahalara bıraktı. Espriyi Bakan Yıldırım anlattı: “Yetişmezse seni Sarayburnu’ndan atarım demiştim. Şimdi sırtında paraşütüyle geziyor!” Marmaray’ın Japon ortağı TAISEI’nin proje müdürü Yoshihisa Hatano, Marmaray projesinde hataya yer olmadığını anlatırken baretinin arkasındaki ismini gösteriyor: ‘Hata-no’ yani ‘Hata yok’! "

Kaynak (http://www.hurriyet.com.tr/pazar/22832217.asp)

O şantiyede çalışanın yorumunu da ekleyeyim :);

tünel içinde olası bir su baskının önüne geçilmesi için sump pit adı verilen pompa çukurlarının kullanıldığı projedir.

Sump pit nedir ?

tünel projelerinde olası su baskınlarının, zeminden sızabilecek suların tehlike yaratmasını engelleyen pompa çukurlarına verilen isimdir.

marmaray projesi bünyesinde çalıştığım yenikapı şantiyesinde daha önce de söylediğim gibi 2 adet tbm ve 1 adet natm tünel bulunmaktadır. tbm2 tünelinin 1km iç kısımında sump pit diye adlandırılan bir bölme bulunmaktadır. bu bölmenin amacı zeminden veya yüzeyden gelecek olan bütün suların aynı bölgede toplanmasıdır. yenikapı şantiyesindeki sump pit pompa çukurunun içerisinde 6 adet perde ve buna bağlı olarak da 7 adet bölme mevcuttur. bu bölmeler hazne görevi görüp, gelecek olan suyu depolayacaklardır ve su seviyesi belirli bir hizaya geldiğinde pompalar vasıtası ile su dışarıya pompalanacaktır. bu çukurun çalışmasının sağlıklı olması, tünelin içinde oluşabilecek olan su baskınlarının önüne geçecektir. buna benzer sistemler destekli kazılarda da kullanılmaktadır. yer altı su seviyesinin daha aşağısına inildiğinde zemin su gelmeye başlar. bu sebepten dolayı, normalde çalışma yapacağımız kottan daha aşağıya bir bölme açılır ve normal inşaat yüzeyinden daha aşağıda bulunduğundan ötürü su ilk o yüzeyde toplanır. dalgıç pompalar sayesinde de su kuyu gibi çalışan o bölmeden uzaklaştırılır.

pompa çukurları imalat olarak üst yapıdaki perde – döşeme bağlantılarıyla benzerlik göstermektedir.

kaynak
(https://eksisozluk.com/entry/37943087)

Fail safe protocol olarak ta nette aratabilirsin.

Tünel yapısı için konuşuyorum, Marmaray açıldığı andan itibaren herkes tünel mühendisi oldu birden, boşverin aldırış etmeyin :)

Şu tünel zarar görse deliler gibi sevinecek kararkterler biliyorum okuyorum görüyorum, yazıktır, bizim insanımız gerçekten çok garip..

özellikle son cumle :icon_tup:

Evrenoz
30-10-2013, 16:44
İnsanlar için dışarıdan yorum yapmak çok kolay. Başında bir devlet adamı diyorki 29 ekimde bunu açıcaksın o eksik bu eksik diye bakmıyor olaya 29 ekimde açılacak bir şekilde ne olursa olsun dendi. Proje dahilindeki tüm mühendis ve işçiler ellerinden geleni yaptılar bir şekilde de olsa dün açılışı yapıldı.

zaten eleştirilen de yapılması değil, bu
"bir şekilde ne olursa olsun" açılması...

Low-Rider
30-10-2013, 16:45
Dün NG'de yayınlanmış belgeseli izledim, 60 metre diyordu. Daha önce yapılmış 40metre derinlikte ki başka bir çalışmanın rekorunu geçtiğini anlatıyordu.

ontheair
30-10-2013, 16:45

En başta sorunumuz o Devlet adamı dediğiniz şahsın cehalati zaten. Adam akıllı uslu oturup bu iş böyle olmaz diye anlatamazsınız. Dedim olacak. Sakıncalırı nedir dinlememişlerdir bile.

Bir de tekrar soruyorum. Eksik dediğiniz testler nelerdir? Hiç mi yapılmadılar yoksa yeteri kadar tekrarlanmadılar mı?

kadir jdm civic
30-10-2013, 16:47
bu istanbulun herşeyi dert arkadaş, antalyanın gözünü seveyim :)

Akdeniz universitesi mezunuyum secimlere yetiştirebilmek adına sana travayın deneme sürüşünde şaranpolden gecen tranvayın rayların hatalı yapılması sebebi ile devrilmesini, tranvayın raydan cıkarak ceza evi duvarına çarpmasını hatırlatırım.

Mevzu ülkemize birseyler yaptığında illa o projeye zaman kısıtlaması koymak ve bu zamana diretmek o yüzden hatalı yanlış oluyor bunun ceremesini gene halk çekiyor.

burkaykalyon
30-10-2013, 16:52
En baş sorunumuz o değil aslında.

Evet sistem çok faydalı olacak kanaatindeyim fakat bir şeylerin eksik yapıldığı veya adam akıllı test edilmeden alel acele açıldığı apaçık belli iken hala ''Biz hata yapmayız, bizde hata olmaz, sistem sorunsuz'' düşüncesiyle ''Sistemi kullanan halk dur düğmesine bastı'' demek ne kadar doğru o tartışılır. Kendilerinde biraz suç arasınlar. Ya ilk seferde o kadar kapasiteyle daha büyük bir sorun olsaydı?

Asıl sorunumuz bu.

Marmaray güzel proje hakikatten ancak çok erken açıldı kanaatindeyim ve uzunca bir süre kullanmamayı düşünüyorum.

kadir jdm civic
30-10-2013, 16:57
En başta sorunumuz o Devlet adamı dediğiniz şahsın cehalati zaten. Adam akıllı uslu oturup bu iş böyle olmaz diye anlatamazsınız. Dedim olacak. Sakıncalırı nedir dinlememişlerdir bile.

Bir de tekrar soruyorum. Eksik dediğiniz testler nelerdir? Hiç mi yapılmadılar yoksa yeteri kadar tekrarlanmadılar mı?

Testlerin hangisinin yapılıp yapılmadıgı konusunda suan bir bilgim yok. Avrayya ya gittigimde bir ögrenirim olay nedir diye. ben dış güzergah için çalışıyorum denizin altındaki kısma karışmadım. fakat müşavir firma AVRASYA ile sürekli görüşmedeyım.

Kadyr
30-10-2013, 17:04
1 kasimdan itibaren isyerim kazlicesmeye servis koydu.artik metrobus yerine ona binecegim sonrada metroya buda bana yarim saat kazandirir diye dusunuyorum.ins oyle olur tabi:) asagida ikende bozulursa bogazi yuruyerek gectim derim:D

cem
30-10-2013, 17:07
Dün NG'de yayınlanmış belgeseli izledim, 60 metre diyordu. Daha önce yapılmış 40metre derinlikte ki başka bir çalışmanın rekorunu geçtiğini anlatıyordu.

60 metre olan deniz seviyesinden derinliği.

En derini Seikan Tüneli'dir.

http://www.ulasimturkiye.com/userpix/47_800pxSeikan_Tunnel_profile_diagramsvg_1.jpg

Marmaray Batırma tüneli olarak en derin. Manş ve Seikan tünelleri efsane tünellerdir.

Marmaray da basit bir tünel değildir, müthiş mühendislik çalışmaları uygulandı.

Millette öyle bir algı var ki ha akp yaptı kesin bi şeyler uyduruktur, yav bunun akp ile alakası yok, şu japonların nasıl ince hesaplarla çalıştıklarını görseler bizim insanımız muhtemelen küçük dillerini yutar..

Görmeyene de anlatamazsın işte, efsanelerin arkası kesilmez..

cookies
30-10-2013, 17:18
Hiç bi şey olmaz binin.. Sosyal medya'ya japon mühendisliğinden fazla güvenir olmakta ''hüloğğğ'' culuktan farklı değil..

Mutlu Değerli
30-10-2013, 17:25
İzmir İzbanda buna benzer olduydu. Faaliyete 9 eylülde girdi. Kasım-Aralık aylarına kadar yolda dur kalk yapa yapa, elektrikler kesile kesile gidip geliyorduk. Yine aynı şekilde insanlar saatlerce içinde kalıyor, bunalıyor ve inip raylarda yürüyolardı...

bason
30-10-2013, 17:26

http://www.ulasimturkiye.com/userpix/47_800pxSeikan_Tunnel_profile_diagramsvg_1.jpg

Marmaray Batırma tüneli olarak en derin. Manş ve Seikan tünelleri efsane tünellerdir.

Millette öyle bir algı var ki ha akp yaptı kesin bi şeyler uyduruktur, yav bunun akp ile alakası yok, şu japonların nasıl ince hesaplarla çalıştıklarını görseler bizim insanımız muhtemelen küçük dillerini yutar..

Babam inş. Müh. olarak Japonya'ya gitmişti bir seminere. 91 yılında adamın mühendisliğe bakış açısı değişmişti.:) Mühendislik için Almanya ve Japonya der her zaman.:) Hatta oğlum sana Japon bir gelin alalım diyordu.:)

bason
30-10-2013, 17:28
İzmir İzbanda buna benzer olduydu. Faaliyete 9 eylülde girdi. Kasım-Aralık aylarına kadar yolda dur kalk yapa yapa, elektrikler kesile kesile gidip geliyorduk. Yine aynı şekilde insanlar saatlerce içinde kalıyor, bunalıyor ve inip raylarda yürüyolardı...

Hangi kısımda oldu bunlar? İzban pek kullanmasamda şu anda düzgün çalışıyor mu?

timucintt
30-10-2013, 17:31

klavyene sağlık cem...

Mutlu Değerli
30-10-2013, 17:34
Hangi kısımda oldu bunlar? İzban pek kullanmasamda şu anda düzgün çalışıyor mu?

9 eylül dedigim 3-4sene önceki 9 eylül :D Şu an hiçç sıkıntı yok :icon_tup: (ahır kokusu sevmiyosanız binmeyin)

Mutlu Değerli
30-10-2013, 17:35
ve eklemek gerekirse Şirinyer-Kemer istasyonları arası banliyolar taşlanıyor. Camları tuzbuz oluyor. Çok üzücü bi durum ve hala devam ediyor

Kahn23
30-10-2013, 17:36
Özgür'ün izlediği videoyu bende izlemiştim. Burada Cem'e de hak veriyorum. Japonların nasıl ince hesapla iş yaptıklarını görsünler ondan sonra konuşsunlar. İnanılmaz bir mühendislik var. Keşke o belgeseli yerel kanallarda da verseler insanlarımız da bilinçlense..

huseyinturk
30-10-2013, 17:47
Kimse kusura bakmasın ama ülkedeki iktidar ''biz yaptık, şu kadar para harcadık, eminenin bilezikleri bozdurdumda yaptırdım, bizden önce avrupadan asyaya geçiş yoktu, bu proje öyle bi projeki şimdiye kadar olanlar boşuna yapılmış, biz biz biz bizzzz '' modunda olduktan sonra, devletin kanalı TRT'de bal reklamı gibi marmaray reklamı yapıldıktan sonra bozulmasına sevinenide hoş görebilmek lazım... Sanırsın bakanlar sıyırmış kolları, japonlarda onların getir götür işini yapmış...

yaptıkları işlerden fazla konuşuyorlar, yaptıklarınında anlamı kalmıyor malesef..

ozgurluk
30-10-2013, 17:59
Akdeniz universitesi mezunuyum secimlere yetiştirebilmek adına sana travayın deneme sürüşünde şaranpolden gecen tranvayın rayların hatalı yapılması sebebi ile devrilmesini, tranvayın raydan cıkarak ceza evi duvarına çarpmasını hatırlatırım.

Mevzu ülkemize birseyler yaptığında illa o projeye zaman kısıtlaması koymak ve bu zamana diretmek o yüzden hatalı yanlış oluyor bunun ceremesini gene halk çekiyor.

O mesajımda ki yorumumu yaparken , İstanbul'da yaşan insanların bir yerden bir yere ulaşmak için çektikleri çileyi düşünerek yorumda bulunmuştum. Zira Antalya'da henüz böyle büyük bir ulaşım sıkıntısı yok ve eve 15 dk gibi bir sürede ulaşabilmek bambaşka bir mutluluk :) darısı tüm ulaşım sıkıntısı çekenlerin başına. Allah sizlere sabır versin.

Gelelim konuya ..

Aslında bu forumda her şeyi farklı yerlere çekmeye çalışan insanlar olduğundan, böyle konulara yorum yapmaktan kaçınıyorum fakat madem konusu açıldı bir yorum da bulunayım.

Görüşlerine katılıyorum , Antalya için verdiğin örneğide hatırlıyorum ve ekliyorum ; gerek nostalji tramvayı , gerek ilk başlarda adını metro olarak andıkları hızlı tren midir her ne zıkkımsa her ikisi de Antalya'ya atılmış büyük bir kazıktır bana göre.

Dünyanın neresinde görülmüştür ; evinin , dükkanının , ulaşım ağının modernleşmesi(!) sebebiyle değer kaybettiği . Bakınız Şarampol ve Çallı semtlerine.

Zamanında insan trafiğinden yürümekte zorlanılan o semtlerde şimdi eski zamanlarına göre in cin top oynuyor. Dükkanlar değer kaybetti , evler keza aynı şekilde. Yazık değil mi orada ki mülk sahiplerine , esnaflara . (akp belediyesi döneminde başlanmıştı projeye ve büyük ölçüde bitirilmişti, insanlar bu proje döneminde ocaklarına incir ağacı dikildiği için yerel seçimlerde aynı belediye başkanına oy vermeyerek , şu an mevcut bulunan başkana oy verdi ve onun döneminde tamamlandı yanlış hatırlamıyorsam. Keşke hiç bu işe girişilmeseydi..) Ama 100.yıl alt geçitleri için aynı şeyi söyleyemeyiz tabiki..

Bu örnekleri vermemin sebebi, şu an bizleri yönetenlerin ulaşım konusunda yeterli bilince sahip olmadığını göstermekti.

Sizin üniversite öğrenciliğiniz döneminde , burada yaşanan o kazayı ve Marmaray da şu an yaşanan sıkıntıları düşünürsek,

bu iktidar ulaşım konusunda yeterince bilinçli değil diyebilir miyiz ???

Yani asrın projesi olarak anılan bir işte , insanların tüp geçitlerden yürüyerek karşıya geçmesi normal bir görüntü mü ?

Sözlerimi yanlış anlamadığınızı umuyorum, zira sizler bu projede yer alarak elinizden geleni yaptığınızı düşünüyorum. Ama sizin ne yaptığınızı , ne ile uğraştığınızı, hangi riskleri düşünerek hesapladığınızı , bazı kişilerin anlamadığı ve algılayamadığı aşikar...

Mühendis falan değilim ama tam anlamıyla bitmemiş bir projeyi (hele ki suyun altından geçen böylesine bir projeyse) , halkın kullanımına açmak ( ücretsiz olarak hemde) , gerek proje açısından gerekse halkın güvenliği açısından ne derece risklidir ??

Bu tarz projeler yapılırken ' göç yolda düzelir ' mantığı mı güdüyor yönetimdekiler.

Siz bu projede yer alan bir kişi olarak bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

İyi akşamlar.

bilalasmali
30-10-2013, 18:01

Ellerinize saglık bende kendimi yorumumu katacak olursam herhangi bir sorun olduğunu sanmıyorum marmarayda ki boyle birşeyi insan hayatını göze alıp açmazlardı hattı bir arkdas sanırsam yazdı yok Stop düğmesine basma fln provoke edilmeye çalışılıyor bazı şeyler.sen vatandaş olarak şunu de hayırlı uğurlu olsun ülkemizde güzel şeylere imza atılıyor ne kadar yanlışlar yapılsada....

Tugral
30-10-2013, 19:31
Benim sorumun iktidarla ve iktidarlarla alakası yok. Neden bizim mühendislerimiz yapmıyor? Yada neden yapamıyor? Kendi sermayemiz, kendi zekamız, kendi madenimizle bir *** yapamıycazmı biz?

rapstar
30-10-2013, 19:34
Bugün yeraltında İstanbul açısından talihsiz çile dolu bir gün oldu diyebilirim. Sabah saat 8 civarında metroya binmek için Kartalda indim. Merdivenlerin kapalı olduğunu görünce ufak bir şaşkınlık yaşadım. Şaşkınlık uzun sürmedi Pendik tarafına doğru bakıp kalabalığı görünce eyvah dedim. İnsanları otobüslerle 2 durak sonrasına taşıyorlardı. 2 farklı görevliye sordum birisi sinyalizasyon kopukmuş dedi diğeri metro arızalanmış dedi. 2 durak sonrasında metroya indiğimdeki kalabalık takdir edilesiceydi :D Bostancıda inmek için piton gibi insanların arasından sıyrıldım diyebilirim. Yolculuk sırasında da yapılan anonslarda Marmaray'a Ayrılıkçeşme durağından aktarma yapılamayacağı söylendi ilk başta, daha sonra da Sirkeci durağında inilemeyeceği söylendi. Şansızlık olarak görüyorum ilk günden böyle aksaklıkları yada öyle görmek istiyorum. Şu hükümeti gram sevmem fakat sırf şu hükümet yaptı diye şu projeye çamur atmanın faydası yok. Bu projeyi bu hükümet hızlandırmış olabilir fakat kendileri kazma kürek sallamadı işin içinde japonlar var o yüzden güveniyorum kullanacağım. Yapılış belgeselini izlemiştim bende hayran kalmıştım. Kaldıki japonların güvenlik ve mühendislik konusunda ne kadar disiplinli olduklarını anlatmaya gerek yoktur diye düşünüyorum. Bu adamlar arkadaşların dediği gibi bu tünelleri uzun zamandır kullanıyorlar ve Japonya depremleriyle ünlü bir ülke bildiğimiz üzere.
Edit: İnsanlarımızın bilinçlenmesi gerekiyor. Marmaray'ın acil durum butonuna basılıp basılmadığını bilmiyorum fakat basılıp durdurulmuşsa şaşırmam. Çünkü bugün metrodaki bu kalabalık yüzünden insanlar binemeyeceğini bile bile kapıları tutup metronun hareket etmesini engelliyordu her durakta anonsların ısrarla uyarıların yapılmasına rağmen. Halbuki 3 dk bekleyip diğer treni beklese binebilecek.

bilalasmali
30-10-2013, 19:38
Benim sorumun iktidarla ve iktidarlarla alakası yok. Neden bizim mühendislerimiz yapmıyor? Yada neden yapamıyor? Kendi sermayemiz, kendi zekamız, kendi madenimizle bir *** yapamıycazmı biz?

Abicim yılları yılı hepimiz dedik borumuz var şuyumuz var buyumuz var diye bu dünya da öle tekeller var ki bırak köprü yapmayı çivi caktırmıyorlar hani yazmak iyi güzelde dünyanın gerçekleri belki bir gün Türkiye dünya liderleri arasına girerse....

Frid
30-10-2013, 19:52
olası durumlar için canlı kanlı her işten anlayan türk insanı ile test bunlar hiç uyanmadınız mı sizde ya :D metrobüsler de artık eskisi gibi bozulmuyor.

akp sevmiyorsun diye projeyi neden boklarsın arkadaş. sanki kendisi atomu bulmuş ta ona buna iş olan tipler çoğaldı.

pasha34
30-10-2013, 19:57

nat geo da ya da discovery de vardı bu projenin yapımı alamasında tüplerin aşağıda nasıl birleştirildikleri vs.. nette bulursanız izleyin derim.. biz türkler olarak yapsaydık tırsardım ama japon mühendislere acıkcası güvenim tamdır benim.. geri kalan aksaklıklarda zaten hallolmayacak şeyler değil.. asrın projesi vs laflarına ben gıcık oldum keza avrupanın 60 70 sene öncesinde yaptığı şeyleri malesef daha yeni yapıyoruz :)

ibooo
30-10-2013, 20:03
Cem akpli hep yanlı yazıyor

XSi
30-10-2013, 20:30
metrobüste ilk kısmı açıldığında, otobüslerin cevizlibağda dönüş yapacağı alanı planlamayı unutmuşlardır :) otobüsler E5 trafiği kesilerek döndürülüyordu..

bu hükümetin iş yapma politikası bu, önce yap sonra düzeltirsin..

bakınız metrobüs, bakınız duble yollar (İstanbul tekirdağ yolunda çok camlar çatladı, ama 3-4 senedir otoban gibi).. bunları görüp değerlendirmiş biri olarak marmarayında bu yöntemle biran önce ve aksaklıklara rağmen açılacağına adım gibi emindim zaten :)

marmarayın esas faydası banliyö hatlarının yenilenmesi bitip marmaray ile birbirine entegre olunca ve maslak - taksim - şişhane metrosunun yenikapıda marmaraya entegre olması ile çok artacak..

Low-Rider
30-10-2013, 20:40

Şehir efsanelerine ve son günlerde çıkan saçma sapan haberlere kulak asmıyorum bende hiç, yok duvarlardan su sızarsa şöyle böyle olurmuş.

Yahu bunu ağaoğlu yapmadı, dünyanın teknoloji devi her Allahın günü deprem geçiren Japonlar yaptı. Biraz düşünse insanlar ne kadar ince noktalarda ince hesaplarla çalışıldığını idrak edebilir zaten mühendis olmaya gerek yok bunun için.

Haa bu akp döneminde yapıldı kaymağını doğal olarak onlar yiyecek tabi ki ama saçma sapan saldırı politikaları komik hakkatten.

Marmara boğazını yürüyen yolcularda tarihe geçtiler ama :D

Gerekli kontroller testle yapılmadan açılması, yolcu taşırken problemlerin devam etmesi tamamen Türk işi ama.

tool
30-10-2013, 20:56
Marmara boğazını yürüyen yolcularda tarihe geçtiler ama :D

Gerekli kontroller testle yapılmadan açılması, yolcu taşırken problemlerin devam etmesi tamamen Türk işi ama.

boylede olmus bikere;

Underwater March - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=OjJuZCECRu4)

Low-Rider
30-10-2013, 21:08
boylede olmus bikere;

Underwater March - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=OjJuZCECRu4)

hayır yapmışken camekanlı yapsalardı bari, bizimi yiyollar boğazdan geçiyor falan diye ?

Yigit-Y
30-10-2013, 21:11
Sıf belediye seçimlerinde oylar kaymasın diye projeyi yarım yamalak açtılar.

Metrobüs gibi oldu bu da.

Sinan
30-10-2013, 21:13
Sıf belediye seçimlerinde oylar kaymasın diye projeyi yarım yamalak açtılar.

Metrobüs gibi oldu bu da.

cidden mi ?

imprezaWRC
30-10-2013, 21:19
İşin içinde Japonlar var, yamuk çarpuk iş yapmamışlardır; ama şu tarihte açılacak denilen her işte bir halt oldu. En basitinden, hızlı tren projesinde ne aksaklıklar çıktı ve çıkıyor ve bu nedenlede vaad edilen sürede açılış yapmak müteahhiti zorluyor.
Eminim ki, hayati olmayan ancak ufak tefek işler kalmıştır; çaktırmadan tamamlarız demişlerdir.

darkmoon
30-10-2013, 21:42
niye bu tür projelere siyasi yaklaşırlar anlamış değilim.. bu tünel bizim vergilerimizle yapıldı kimsenin değil o tünel.. hiç bir partinin cemiyetin değil bize ait.. bugün mevcut hükümet gider yarın başka bir hükümet gelir ama tünel orda işlemeye çalışmaya devam eder torunlarınız biner kimin yaptığını bugünleri bile hatırlamaz ama kullanır.. bu kadar siyasileştirmenin bir anlamı yok..

ilk defalarda olur bu tip aksaklıklar olmasıda bence iyidir bir şey maksimumda iyi olması için sorunlarınında maksimumda giderilmesi gerekir.. japon yapmışdır ama bu sistemi kullanıcak türk halkıdır.. bizim insanımızda meraklıdır japon hayatta acil ikaz düğmesine basmas bizdekiler basar v.b kültüre görede teknoloji şekillenir.. trafo dayanmamışdır daha güçlüsünü takarlar yada alternatif ek bir trafo desteği yaparlar jenaratör sistemi yaparlar v.b ilk zamanlar olur sıkıntı..

kısaca bu proje öyle ufak tefek basit bir proje değil national geographic bile bu tünnel ile ilgili 3 belgesel yapdı birinde kazılarda antik bir şehir bulundu onun üstüne yapdı bu şehir o kadar eski çıkdıki bizansdan bile yüzlerce yıl öncesinde ait bir yerleşim olduğu tekneler hatta teknelerdeki bazı bitkiler testilerin içinde bozulmamış halde bulundu falan.. sırf bu yüzden tünel çalışmaları durduruldu uzun bir süre..

halilcakir
30-10-2013, 21:43
Sorun muslumanlardaki bu kadar kolay birbirini yeme ve kandirilabilme potansiyeli...

Ulkemizdede bu en cok su sekilde ortaya cikiyor; iyi birseyi ya ben veya benim taraftar oldugum birileri yapsin boylece biz prim yapalim yada hic yapilmasinki karsi taraf prim yapmasin

Valla su gayri muslimlerdeki biz din kardesiyiz ve islamafobia gazlamasindaki birlikteligin bindebiri bizde olsa neler olacak ama iste boyle muslumanlar birbirini yiyecekki rahat kontrol edilebilsinler.

Allah sonumuzu hayir etsin...

_yekta_
30-10-2013, 21:51
yavvv bari buraya siyaseti sokmayın insanlar sevdikleri konularla ilgilenip mutlu oluyor , girmeyelim şu konulara , yapmayın yahu , hangi parti gelirse gelsin ne olursa olsun olanlar tek yol , bırakın biz rahatımıza bakalım , bırakın ne halt olursa olsun........ can sıktıgımıza deymez

fsunnetci
30-10-2013, 21:52
Marmaray gayet güvenilir bir projedir çekemeyenler saçma sapan iftiralar ile karalama çalışması yürütüyor ama malesef komik duruma sokuyorlar kendilerini.eğitim için kumanda merkezine gittiğimizde karşılaştığımız bazı sorunları gördük ama onlarda zamanla düzelicek şeyler,M2 Taksim-Hacıosman metro hattında istasyon amiri olarak görev yapıyorum ve M2 hattına ne kadar güveniyorsanız marmarayada o kadar güvenebilirsiniz, hayırlı uğurlu olsun tüm Türkiye için...

Uur
30-10-2013, 22:04
Sorun muslumanlardaki bu kadar kolay birbirini yeme ve kandirilabilme potansiyeli...

Ulkemizdede bu en cok su sekilde ortaya cikiyor; iyi birseyi ya ben veya benim taraftar oldugum birileri yapsin boylece biz prim yapalim yada hic yapilmasinki karsi taraf prim yapmasin

Valla su gayri muslimlerdeki biz din kardesiyiz ve islamafobia gazlamasindaki birlikteligin bindebiri bizde olsa neler olacak ama iste boyle muslumanlar birbirini yiyecekki rahat kontrol edilebilsinler.

Allah sonumuzu hayir etsin...

Şuan bunun gerçekten konuyla ne alakası var gerçekten. Burada tartışılan yapının güvenilir olup olmadığı değilmi ?

Marmaraya gelecek olursak Allah korusun ki o su filan almasın 60 metrede su filan alsa dışarı pompalamaları bir hayli zor çünkü basınç fazla.

O 60 metre basınçta ise yüzer çıkarım diyen varsa hiç demesin çünkü insanın vücudundaki hava bir pet şişe içerisindeki havaya eş değer olur o derinlikte ki buda anında öldürebilir.

Her nekadar japonların mühendisliklerine çok güvensem de hem işim düşmediği için otaraflara hemde daha kesinti sefer aksaklıkları düzelmeden binmem gibi gözüküyor.

Low-Rider
30-10-2013, 22:14
Şuan bunun gerçekten konuyla ne alakası var gerçekten. Burada tartışılan yapının güvenilir olup olmadığı değilmi ?

Marmaraya gelecek olursak Allah korusun ki o su filan almasın 60 metrede su filan alsa dışarı pompalamaları bir hayli zor çünkü basınç fazla.

O 60 metre basınçta ise yüzer çıkarım diyen varsa hiç demesin çünkü insanın vücudundaki hava bir pet şişe içerisindeki havaya eş değer olur o derinlikte ki buda anında öldürebilir.

Her nekadar japonların mühendisliklerine çok güvensem de hem işim düşmediği için otaraflara hemde daha kesinti sefer aksaklıkları düzelmeden binmem gibi gözüküyor.
bunu mühendisler düşünmemişlermidir sence? pompaları laf olsun diyemi koymuşlardır

sakhee
30-10-2013, 22:28
bu forumda kimse ile """hic yok yere""" tartismak, biribirini kirmak, biribirine karsi antipati olusturmamak icin pek cok konuya hic yazmiyorum ama
son zamanlarda burada gordugum kadar enteresan sozler de baska yerde gormedim

rebeloghy
30-10-2013, 22:47
Öyle yada böyle önemli bir çalışmadır , harika bir mühendislik vardır , İstanbul'a muhteşem kolaylık getirir.... hepsi iyi de neden inatla 29 ekim'de açıldı ? Burada bitiyor bunların değeri işte. Ata'm vermiş o bayramı hediye , edebinle kutla ertesi gün aç ne açıyorsan.

Yok bayram kutlamak yasaklanır çocuklar yoruluyor diye , sonra bişeyler denk getirilir bayram günü MARMARAY kutlarız bundan sonra . Cumhurbaşkanı 12313 sene üst üste hastalanır , Cumhuriyet Hazımsızlığı ile..

Geç bunları anam babam diye bir şarkı vardı melodisi de güzel :) Herkese iyi geceler

ANIL ERCAN
30-10-2013, 22:50
Siz Japon mühendislerden iyimi bileceksiniz yav binin gitsin. Tünel su alıp ölürsenizde olduğu kadar olmadığı kader dersiniz olur biter.

Yigit-Y
30-10-2013, 22:50
cidden mi ?

essahdannnnn

sanctuary35
30-10-2013, 22:51
bu proje akpnin projesi değilki. zemin etüdleri 1987lerde yapıldı. ozamanlar akpmi vardı?
ha yapım sırası akp hükümetine denk geldi.
bu tarz büyük işle hükümetlerle ilgili olmadığını düşünüyorum.

Yigit-Y
30-10-2013, 22:54
kuzey anadolu fay hattına 15 Km yakınına 8 milyar dolara mal olmuş bu projeye birşey olmaması için

allaha dua etmekten başka birşey gelmez.

bizde hep beraber dua edelim inşallah birşey olmaz tüyü bitmemiş yetimin hakkı var çünkü

0M42
30-10-2013, 23:00
Herkes endişe ile yaklaşıyor ama bir sene sonra herkes güle seve kullanacak marmarayı :)

bilalasmali
30-10-2013, 23:04
Herkes endişe ile yaklaşıyor ama bir sene sonra herkes güle seve kullanacak marmarayı :)
Topragım aynen öyle olacak:)

Onurkk06
30-10-2013, 23:06
sonuçta yapılmış bi proje hayırlı uğurlu olsun da akpliler sanki öyle bir seviniyor ki onlar para vermişte biz vermemişiz siz binmeyin der gibi vatana millete hayırlı uğurlu olsun deyin geçin :)

grkm
30-10-2013, 23:08
@0M42 , @bilalasmali

Kullanilcagindan hic kimsenin suphesi yok fakat kullanmak icin ne kadar dogru isliyor onu tartiyoruz .

bilalasmali
30-10-2013, 23:10
sonuçta yapılmış bi proje hayırlı uğurlu olsun da akpliler sanki öyle bir seviniyor ki onlar para vermişte biz vermemişiz siz binmeyin der gibi vatana millete hayırlı uğurlu olsun deyin geçin :)

Marmarayın turnikelerinde seçim görevlisi yok arkadasım :)

Herkezin ortak dileği vatana millete hayırlı olsun.

onursumer
30-10-2013, 23:16
proje zamanından erken açılmış olsada japonların kendi isimlerini tehlikeye atıcak şekilde proje teslimi açılışı yapabiliceğine inanan varmı ?

aksaklık her projede olabilir bence bunu siyasetle karıştırmamak gerekli

lethaldoze
30-10-2013, 23:18
Allahtan işim pek düşecek bi güzargah değil. Bu tür işlerde nokta kusurlar söz konusu dahi olamaz diye tahmin ediyorum. Ona göre yapılmıştır edilmiştir.
Ama bu kadar tartışma varken 1000 de 1'i doğru çıkar diyede binmem :D can bu borumu....

darkmoon
30-10-2013, 23:28
bir programda dün dediler tünel istanbulda olabilicek en büyük depremden çok daha fazlasına dayanabilicek şekilde tasarlanmış yapılmış.. japon zaten kendi fay hattında depremle iç içe yaşıyor onun önlemini kesin almışdır hatta ilk onun önlemini almışdır.. düşenin halinden ancak düşen anlar hesabı..

Yigit-Y
30-10-2013, 23:34
elektronik mal satıyoruz bütün gün bazı adamlar özellikle japon malı istiyorlar.

sonra iade alıyoruz bazen "KUL YAPISI" deyip geçiştiriyoruz...

Kul yapısı bu bazen evdeki hesap çarşıya uymaz.Dua edelim :)

SULTANOGLU
30-10-2013, 23:37
Bizden varya bir hok olmaz. Bize metrobus gibi gorebilecegimiz tasitlar lazim. Suyun altindan gidende kafamiz karisur, ucak yere inince alkis kopar. Yol yapsinlar yol bir hundan anliyoruz

ates
30-10-2013, 23:38
Ne japon muhendismis arkadas japon cikip a harfine bu b diyeceksiniz dese b diyeceksiniz kimse kimseyi kandirmasin neymis acil durum kolu cekilmis ya biraksin herkes palavrayi Allah askina yapicaz demek icin acildi illaki aksakliklar olucaktir ama keske eksiklikler giderilipte acilsaydi

Oz`
Türk Kızı VİNE - Beyler Bizi Kesiyor! - Yeni VİNE - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=2uqIksfo054)

M3CSL
Ilk zamanlar ilk yapilan her iste problem olmustur,dogru planlama yapilsada beklenmeyen gelismeler her zaman olur,
cok guzel olucak hele taksim tarafina baglanti acilinca

Oz`
30-10-2013, 23:39
ya marmaray size girsin ya bize bişiolmasın::)

rapture
30-10-2013, 23:45
ya marmaray size girsin ya bize bişiolmasın::)

vine komik videosu varmı

cookies
31-10-2013, 00:27
Japon'un yaptığı her şeye binerim arkadaş :D

McS_R53
31-10-2013, 00:34
forumun adı techjapan.com olsa yeriymiş :D amba çok japon hayranı varmış. hepinize benden birer geyşa. :D

diğer yandanda bana göre bütün testler yapılıp a dan z ye kadar öyle açılmalıydı. Sonuçta kul yapısı. Bana göre o boşaltım pompaları bile denenmeli. onu geçtim bizim Türk aklıdır. mühendis her nekadar herşeyi tasarlarsada sonuçta iş işçide biter bana göre. Mühendis der 5 koy işçi 3-4 koyar gerisini satar. aaa olur mu öyle hiç demeyin. Oluyor :)

bunların dışında gayet güzel gerekli bir proje bana göre bir sonraki proje metrobüs yoluna kat çıkıp tren yapmak ardından metrobüs yolunu e5'e geri kazandırmak olmalı böylece hem trafik aksamaz hemde bir süre sonra e5'e ek şerit açmış gibi olursunuz.

XSi
31-10-2013, 01:03
bu proje akpnin projesi değilki. zemin etüdleri 1987lerde yapıldı. ozamanlar akpmi vardı?
ha yapım sırası akp hükümetine denk geldi.
bu tarz büyük işle hükümetlerle ilgili olmadığını düşünüyorum.

tarih planlayanı başlayanı değil bitireni yazıyor.

Kaldırımları yenilemek kadar basit birşey değil ki bu sırası denk geldi de yaptılar diyorsun. Büyük işti ve yapıldı, ve herkes bu projeyi tayyiple anacak, sağa sola atlamanın bir anlamı yok..

Hem bunu tartışmayada gerek yok biz sonucuna bakalım, marmaray hayata geçti mi geçti, işe yarayacak mı evet ama diğer ulaşım sistemlerine entegre edilmesi ve banliyö hatlarının bir an önce yenilenin çalışması lazım..

o zaman halkalıdan , gebzeye tüm şehri boydan boya geçen modern bir ulaşım aracımız olacak, entegrasyonlar bitince pendiği atatürk havalimanına, maslağı kartala raylı sistemle bağlamış olacak..

yeterlimi kesinlikle değil..

bence şehrin kuzeyinden geçen bir yay şeklinde bir metro hattı ve boğaz geçişi daha olmalı bence,

örneğin:

bakırköy --> kağıthane --> maslak --> kavacık --> kozyatağı

şeklinde bir hat olursa, şehrin etrafında ring sistemi kurulmuş olur

ama böyle bir proje gündem de yok malesef..

mhmtsrtp
31-10-2013, 01:24
İstanbul a hayırlı uğurlu olur inşallah. Henüz binmedim ama ilk fırsatta deniyicem. Erken açılmış geç açılmış muhabbetine gelince o konu hakkında yorum yapamıcam çünkü bilgi sahibi deilim yorum yapan diğer arkadaşlar gibi :S Türk halkı deneme tahtası modunda saçma sapan ortaya çıkan alakasız haberlerede hiç kulak asmıyorum öyle olsa resmi ilk seferi tayyip yapmazdı. İnşallah hayırlısı olur memleket için ne diyelim.

cookies
31-10-2013, 01:25
bence şehrin kuzeyinden geçen bir yay şeklinde bir metro hattı ve boğaz geçişi daha olmalı bence,

örneğin:

Mecidiyeköy-Tekstilkent metrosu var ayın 18nde ihale edildi.. Beşiktaş'ta sanırım füniküler ile entegre olacak.. Şişhane-Hacıosman metrosu mecidiyeköy durağından aktarma olacak yeni hatta.. Hat M.köy, çağlayan, kağıthane, nurtepe, yeşilpınar, gazi mahallesi, 100yıl, metris,tekstilkent sırasında ilerleyecek..

Safak
31-10-2013, 01:39
Kısaltma olarak ERTMS (European Rail Traffic Management System) adı verilen sinyalizasyon sistemi... Son derece güvenlidir, Siemens'in bir kolu tarafından üretilmiş uzman Türk personel tarafından montajı yapılmıştır. Testleri bölge bölge yapılan sistem Tren'lerin içinde kurulu onboard sistem ile çalışmakta, makinist ve merkez tarafından sürekli takip edilmektedir.

Tünel...
Tünelde senelerdir binlerce personel ve onlarca oto adı verilen iş makinaları çalışmıştır.

Görmediğiniz birçok güvenlik önlemi vardır.

Projeler ve malzemeler ne malıdır, ne malı değildir çok önemli değil. Ağırlıkla Türk mühendisleri, Türk teknisyen, teknikerler ve işçileri tarafından montaj işlemleri yapılmıştır. İçerde çalışmalar sırasında siyaset ve siyasetçi yoktu... Onlar dışarda ne dedi kimsenin umurunda olmadı. Çalışan (ki kolay koşullarda çalışılmadı...) herkez elinden gelenin en iyisini yapmak için uğraştı. Projenin büyüklüğünün ve öneminin herkez farkındaydı.

Ülkemiz için çok yeni sistemler ve çok geniş kapsamlı bir projedir, ilk dönemler ufak tefek aksilikler hatta eksiklikler olması mümkündür. Bunlar zamanla düzelecektir. Ama emniyet ve güvenlik konusunda asla taviz verilmedi. Herşey defayen test edildi. Tabi herşey Allah tarafından... Ama kullar burada elinden gelenin en iyisini yaptı.

Bundan sonra işletme kamunun.... Devlet işletecek. TCDD'nin de adam ayırmadan, kayırmadan en iyi ve en gözde personellerini seçtiğini ve yerleştirdiğini düşünüyorum.

RedSun
31-10-2013, 03:19
şu marmarayın hangi otobüs metrobüs sehir hatları vapuru veya buna benzer bir toplu taşımanın zorlugu ya da yogunlugu görülüp yapılmaya çalışıldı?

otomobillerin karşıya geçme sorunu var yayaların degil...

yanlış bir proje oldugunu düşünüyorum... aynı olay hongkongta var. hem deniz hem metro hemde karayolu ile denizin altından karşıya geçilebiliniyor hemde 10 yıldan fazladır. ben 10 yıldır biliyorum hongkong denizaltı araç tünelini çünkü bizimki gibi köprü yok orada. bizde 2 tane köprü var. köprülerdeki trafik sıkışıklıgının sebebinin gişeler oldugunu görememek rant kapısı olarak görmektir...

zaten hgs ile ogs aynı gişelere konabiliniyor kaldırsalar gişeleri trafigi en kolay rahatlatma yolu. çok rahatlatmayacak ama ufak bir uygulama ile yeterli olucaktır.

trafigi rahatlatmanın en temel yolu egitim. insanlarımız tabiri caiz ise yolda yürümeyi bilmiyorlar.

ya sen istanbulda yaşamıyosun yada 2050 senesinden yazıyosun. daha kendi kendine giden araç icat edilmedi -en azından türkiyede yok-

HK da geçmişten süre gelmiş bir şehir planlaması var, henüz ülkemiz şehir planlamasıyla yeni tanıştı. zamanla 3. köprü ve yine boğazın altından geçicek olan 2 katlı tünel inşaa edilecek.

zamanında metrobüse sokup çıkaranlar bugün müptelası olmuş bi vaziyette görünen o ki zamanla insanımız mamarayında müptelası olacak hatta şimdiden duyar gibiyim; tıpkı metrobüsten önce ben nasıl karşıya geçiyomuşum, ben nasıl işe gidip geliyomuşum diyenler olduğu gibi, marmaraydan önce ben nasıl yaşıyomuşum diyenleri.

bugün marmarayda aksaklık oldu diye sevinenler yarın birgün kendi uçağımızı yaparda düşerse o uçak götünüze kına yakarsınız.

AEAlmas
31-10-2013, 06:17

Tranvay i hangi parti nin belediye baskani yapip secimde secilememisti Cevabi basit suan marmaray i yapan parti inşallah baska sorunlar olmaz insanlar kullanirlar uzun senelerce sorunsuz

coastguard
31-10-2013, 07:01
ya sen istanbulda yaşamıyosun yada 2050 senesinden yazıyosun. daha kendi kendine giden araç icat edilmedi -en azından türkiyede yok-

HK da geçmişten süre gelmiş bir şehir planlaması var, henüz ülkemiz şehir planlamasıyla yeni tanıştı. zamanla 3. köprü ve yine boğazın altından geçicek olan 2 katlı tünel inşaa edilecek.

zamanında metrobüse sokup çıkaranlar bugün müptelası olmuş bi vaziyette görünen o ki zamanla insanımız mamarayında müptelası olacak hatta şimdiden duyar gibiyim; tıpkı metrobüsten önce ben nasıl karşıya geçiyomuşum, ben nasıl işe gidip geliyomuşum diyenler olduğu gibi, marmaraydan önce ben nasıl yaşıyomuşum diyenleri.

bugün marmarayda aksaklık oldu diye sevinenler yarın birgün kendi uçağımızı yaparda düşerse o uçak götünüze kına yakarsınız.

Zamanın metrobüse sokup çıkarmadılar abicim. Direk metrobusü bize soktular 1.2 m eurolara, sonra ne oldu phileaslar gitti yarı fiyata capacityler alındı .

O zamanda millet yolda kalıyor la bu dediğinde
çıkıp aşırı yüklemeden oluyor dediler 'biz iyi biliriz'' dediler sonra patladı

Sen diyorsun ki millet müptela oldu metrobüse .Az açıp gazete okursan bu metrobüs projesinin aslında bir boka yaramadığı aynı yola ''gerçek anlamda modern şehirlerde olduğu gibi metro'' yapılacağı söylendi.
Ayrıca milletin nasıl dünya metropolü şehrinde nasıl *** göte taşındığını görmezden gelmek ayrı bir mevzu .

Bizim mala lafımız yok estek köstek taşlar yerine oturacaktır !Ama öyle bir paketleyip itelemeye çalışıyorlar ki anlamıyorum.Gözümün gördüğü ile ortaya çıkan problemler, hizmet kalitesi birbiriyle çelişiyor.

saygılar

tool
31-10-2013, 07:21
3. kopru sonrasi olabilecekler;

Ekümenopolis (3. köprüden bahseliden kısım) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=rWh1pKQbEso&feature=youtu.be&t=15s)

Low-Rider
31-10-2013, 07:29

Kusura bakma ama saçmalamışsın, kimse metrobüs'e keyfinden binmiyor mecburiyetten biniyor, o güzergah üzerinde varmı başka otobüs?

karsiyakaliozi
31-10-2013, 07:38
japonlar işin içinde de olunca iyide kaza oldumu onlar sorumluluk alıp cezayı kendilerine kesip intahar ediyorlar bizimkiler bu işleri ahirete bırakıyor o yüzden bizim insanımız daha çok ölür hızlı trende metroda orda burda ... nerde bizde delikanlı yönetici

SekoLive
31-10-2013, 07:55
beyler japonlar okey temiz sağlam iş yaparlarda, siz 3 köprü temel atma olayını izlediniz mi?

2-3 (seneyi tam hatırlamıyorm ama beklenenden kısaydı)senede bitirirsiniz v.s. diye adamlara canlı yayında bastırdılar adamlar bi şok oldu sonra kafa sallayp hadi hayırlı olsn diyip bitirdiler o görüntüleri kesinlikle izleyin. bizimkiler adamları kendine bırakmamıs olabilirler.

bu sabah marmaraya aktarma olayında gelişme vardı. makinst ayrılıkçeşme istasyonuna geldiğimizde marmararay sirkeci istasyonu kapalıdır anonsu yaptı ve inenlerin sayısı 10-20 civarıydı dünki gibi bi anda boşalmadı metro.

böyle işlere parti katmamak lazım eğer faydalı bir işse doğru yapıldıgı takdirde, sevmediğin x parti yaptı diye karalamakda cahilce, fakat açılısda ulastırma bakanlıgı v.s. bayrakları yerine iktidar partisi bayraklarıyla alanı donatmakda ayrı bi ayrımcılık olmuş.

bu arada ortak noktamız herkes şehir plancısı gibi forumda fırsat verseler şehri iyi planlayabiliriz :D

bide üstlenici firma sahibi yada yöneticisinin bir demeci var bitmezse intihar edicekdik o tarihde diye, mevzu buraya kadar getirildiyse zamanda kısıtlıysa siz düşünün neden yarım yamalak acıldıgını

josefsalvatini
31-10-2013, 08:02
Metrobus konusunda bir bilgi vereyim

Sınıf arkadasım İstanbul ulaşımda projeci olarak çalışıyor
O güzergahta raylı sistem hattı süresi ile lastik tekerli hattın süresi (sogutlucesme edirnekapi ) ikisinin yapım süresi arasında ciddi imalat süresi farkı var oldugundan metrobüs ortaya çıktı

Yani ulaşım icin acil bir uygulama yapılması gereğinden eğer ki bu kadar çabuk bir çözüm olmasaydı suan berbat bir toplu ulaşım sorunu yaşıyorduk

Kaldiki metrobüs yapılırken metro projesi çizildi hatta birçok yerin projesi bitti ama hersey sıra ile ilerliyor

Metrobüs Gececi bir çözüm olarak yapıldı zorunluluktan yapıldı ayrıca köprü üzerinden raylı sistem malesef eldeki köprü ile suan mümkün degil di

ANIL ERCAN
31-10-2013, 08:15
Bu konuda yazanların japon aşkı Hondadan vtecten geliyor :D Marmaray bahane :D

Anıl E.
31-10-2013, 08:20
Açılış ne alakaysa akp bayraklarıyla olduğu için desteklemiyorum,demekki sadece akp'liler binecek bizim ne işimiz var .

Emre Ekrem
31-10-2013, 08:24
Bunlar hep ariza lobisinin isleri.

Süpermiş :D :D

Ayrıca Vatandaş için yapılan bir hizmet bu şekilde xxx tarafından sahiplenilip xxxx grubuna mal ediliyorsa, en azından benim için çirkinleşti, takdir ederken eleştirir oldum.

bilalasmali
31-10-2013, 08:41
Açılış ne alakaysa akp bayraklarıyla olduğu için desteklemiyorum,demekki sadece akp'liler binecek bizim ne işimiz var .

Eminmisin yoksa tek yük ufak ak bayraklarını tüm açılışa mı maal ediyorsun ben hep Türk bayrağı gördüm en büyük bayraklarda tv den gözüken Atatürk bayrağı ve Ayyıldızlı bayrağımızdı...

Zamanında 2.köprüyü istemezük diyenlerde vardı en güzel boğaz manzaralarında onların evleri var şimdilerde..
Bence büyük konuşmamak gerek binmem ,bizim ne işimiz var gbi...

Runo
31-10-2013, 08:48
Şu güzelim projeyi destekleyip gurur duymak varken çamur atmak niye anlamış değilim. Bu projeye çamur atanlar (sözüm meclisten dışarı) o marmaraya binecek mi ? BİNECEK. 3. Köprü yapılmasın edilmesin diyenler ortalığı karıştıranlar o köprüden geçecek mi ? GEÇECEK. Denizin içinde yol yapmak tünel yapmak nedir ya nedir bi düşünün çok basit birşey mi arkadaşlar :) ? Elbette ufak tefek sorunlar olabilir, olacaktır da ama denizin altından binlerce insan taşıyorlar sonuçta, mühendisler sizce en ince ayrıntısına kadar bu işi yapmamışlarmıdır ? Ben yaptıklarının kanaatindeyim. Kimseye karşı çıktığım saygısızlık yaptığım da yok "herkesin fikrine saygı duyarım ama biraz mantıksal düşünmekte önemli" keşke böyle, insanlar birbirini yiyeceğine bir kez olsun birşeyle hep birlikte gururlansak..

imprezaWRC
31-10-2013, 09:19
3. kopru sonrasi olabilecekler;

Ekümenopolis (3. köprüden bahseliden kısım) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=rWh1pKQbEso&feature=youtu.be&t=15s)

Dün Ayazağa Ağaoğlu My Home projesinden bir kaç fotoğraf çektim, yakında yeşil alan kalmayacak, her yere önce bina dikiliyor. Önce şehiri genişletiyorlar sonra alt yapı getiriyorlar.

Ankara-Yapracık'daki Toki konutlarının şehirle bağlantısını sağlayan metro veya metrobüs var mı?
Ankara-Mamak'daki Toki konutlarının şehirle bağlantısını sağlayan metro veya metrobüs var mı?
Alemdağ'daki Toki konutlarının şehirle bağlantısını sağlayan metro veya metrobüs var mı?
Kayabaşı'ndaki Toki konutlarının şehirle bağlantısını sağlayan metro veya metrobüs var mı?
Dünya'nın neresinde otoban kenarında avm var?
Dünya'nın neresinde otoban dibinde yapılaşmalar var, toplu konutlar var? İmar izinlerini kim veriyor ? Sonrada vay efendim trafik oluyor, çok enteresan neden acaba?
Baktılar trafik çözülmüyor, okulu,camisi, alış veriş merkezi olan konutlar, siteler dikelim, buradaki adamlar buradan dışarı çıkmasınlar dediler.
Cem Ceminay'ın Batı Şehir reklamını dinleyin, ne demek istediğim daha net ortaya çıkacak.

3.köprüde bir halta yaramayacak çünkü adamlar 3.köprüye ulaşabilmek için 2.köprünün bağlantı yollarını kullanacak, mevcut yolları bağlantı yolu yapacaklar, böylelikle trafik olmayan bölgelerde bile trafik olacak, bakınız Kurtköy. Ve 3.köprü daha açılmadan, bitmeden tüm uyanık müteahhitler o güzergah üzerine konut dikme peşine girdi. Bu ne demek, şehir yine kontrolsüzce büyüyecek demek.

Marmaray, evet iyi hoş oldu da, yahu zaten Üsküdar'dan Eminönü'ne, Sirkeci'ye, Kabataş'a, Beşiktaş'a geçmekte sıkıntı yoktu ki, yayalar zaten en kötü 15dk'da diğer yakaya geçebiliyor. Ve ayrıca, Üsküdar'da Kadıköy'de zaten bir yoğunluk var; şimdi o yoğunluk dahada içinden çıkılmaz hale gelecek. Çünkü adam evinden metro ile marmaray'a ulaşamayacak, otomobili olan yine otomobili ile marmaray istasyonuna gidecek, park yeri arayacak, yasal değnekçi ispark bir kaç yeri otoparka çevirecek.
Bakınız metrobüs uzunçayır durağı; yahu ben bunca yıldır o noktadan frene basmadan geçerdim, artık oradaki durak yüzünden resmen hareme kadar kuyruk oluyor ve neredeyse günün her saati böyle.

3.köprü yerine de bir kaç noktadan karayolunu tüp geçitle diğer yakaya bağlasalardı daha şahane olurdu.

Neyse, marmaray hayırlı olsun demekten başka birşey bana düşmez.

lethaldoze
31-10-2013, 09:25
Sabah sabah götdüm koprum :D

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/q71/580560_558406267565645_1001086824_n.jpg

_muhaRRem
31-10-2013, 09:35
Baliklari göremecez ben kullanmam marmarayi.

clioGT
31-10-2013, 09:41
tmmob un açılış evveli 11 maddelik bir yazısı vardı, ya da chp nin mi emin değilim ya da ortak mıydı. soruları sordular mı ne cevaplar alındı acaba takip de etmedim sinirimi bozmamak için:)

Maxiboost
31-10-2013, 09:47
Bana kimse yok siyaset yoktu o yoktu bu yoktu demesin. Rezilligin daniskasi asagidaki haberde. Allah nasil biliyorsa oyle yapsin. Bes para etmez karakterde insanlar var bazi mevkilerde...

Mynet Mobil (http://m.mynet.com/index.htm#http://www.mynet.com/haber/iphone/guncel/kanla-imzalanan-garanti-845300-1)

Onurkk06
31-10-2013, 10:28
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1186153_613964758676643_322573209_n.jpg

capslar cok iyi :D

ahk
31-10-2013, 11:02
ya bazıları diyorki 29 ekimde açmak için aksaklıkları eksikleri göz ardı ettiler falan... Bu tür projelerde göz ardı edilip açılabilme ihtimali olsa izmir metrosunu açarlardı adamın her seçimde metroyla başı dertte metro biticek vaadiyle 3 seçim geçirdi :)

clioGT
31-10-2013, 11:07
tmmob un açılış evveli 11 maddelik bir yazısı vardı, ya da chp nin mi emin değilim ya da ortak mıydı. soruları sordular mı ne cevaplar alındı acaba takip de etmedim sinirimi bozmamak için:)

heh dediğim buydu:

Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, 8 yıl Marmaray Projesinde görev yapan Rıza Behçet Akcan'ın raporuna dayanarak Marmaray Tüp Geçişinin bitirilmeden hizmete sokulduğunu açıkladı.

http://www.haberler.com/tmmob-dan-marmaray-icin-risk-uyarisi-5228309-haberi/

5500
31-10-2013, 13:13
Bu denli iş yapılacak, tahliye pompası olmayacak. Saçma geldi linkteki haber.

http://www.techturkey.com/forum/7121712-post28.html

dbahadir
31-10-2013, 14:43
bakalım karayolu nasıl olacak:soru:

samhain
31-10-2013, 15:13
Vagonların kapılarının açılma sorunu test aşamasında da vardı, mevcut zeminden dolayı kapılar kitlenebiliyor denilmişti zaten yinelenmiş olay...Umarım kazasız belasız kullanılır ama biraz gaza fazla basıldığını bende söyleye bilirim..Her yerde oldugu gibi Raylı sistem ihaleleri ve olan bitenler de de usulsüzlük dizboyu devam ediyor ne yazıkki..İzmir ve Ankara metro ihalelerinde, ihale sonucu mahkeme kararı ile iptal edildi fakat, ihaleyi alan firma Ankara da fabrika kurdu üretime geçti bile %51 yerli katkıdan dolayı vs vs

https://www.dropbox.com/s/e5xu1kfxry84snh/2013-10-31%2016.05.02.png

Kadyr
31-10-2013, 19:00
bugün 18:00 bindim sakin ve güzeldi

umut01
31-10-2013, 19:08
Tvden izlediğim kadarıyla vatandaşların çoğunda akvaryum gibi denizi izleme isteği, merakı var. Tünel olduğunugörünce moralleri bozulmuş, beklentileri karşılanmamış gibi mutsuz olmuşlar. Bana hem çok garip hem de komik geldi.

maybel
31-10-2013, 20:33
arkadaşlar ben bu projede sirkeci'de arkeolog olarak yer aldım.ben deniz seviyesinde 0 metrelerde işe başlamıştım -26 metreye kadar elle kazdık.ve belli seviyelerde alanın tamamına güclendirme boruları koyuyorlardı ve santim oynama yapılmıyordu.zaten duvarlar proje zeminine kadar betonla kaplıydı ve güvenliğe dikkat ediyorlardı ve işin içinde japonlar var bence bu laflar karalama amaçlı.

ANIL ERCAN
31-10-2013, 20:35
Şu tünelin borularını neden şeffaf yapmadılar acaba insanlar hem denizin dibindeki canlılarıda görebilirlerdi daha ilgi çekici olurdu valla.

berkay_aydin
31-10-2013, 20:38
Şu tünelin borularını neden şeffaf yapmadılar acaba insanlar hem denizin dibindeki canlılarıda görebilirlerdi daha ilgi çekici olurdu valla.

Denizin içinden geçmediği için olabilir mi :D

gökberk
31-10-2013, 20:41

ANIL ERCAN
31-10-2013, 20:42
Nasıl ya bu marmaray denizin dibinden gecmiyormu :S Denizin altındaki topragın altındanmı geçiyor bu simdi :S

RedSun
31-10-2013, 20:51
Kusura bakma ama saçmalamışsın, kimse metrobüs'e keyfinden binmiyor mecburiyetten biniyor, o güzergah üzerinde varmı başka otobüs?

herhalde o yol üzerinde başka bir otobüs olmaz. adamlar zaten otobüs yolu kurdu metrobüs adı aldında. neden başka bi otobüs hattı olsun?

benmi saçmalıyorum?

Bana kimse yok siyaset yoktu o yoktu bu yoktu demesin. Rezilligin daniskasi asagidaki haberde. Allah nasil biliyorsa oyle yapsin. Bes para etmez karakterde insanlar var bazi mevkilerde...

Mynet Mobil (http://m.mynet.com/index.htm#http://www.mynet.com/haber/iphone/guncel/kanla-imzalanan-garanti-845300-1)

yoksa burdaki habermi?

nasıl bir fantezi dünyası var lan bu adamlarda?

yeminlen bunlardaki fantazi dünyası japonlardaki hentai anime, comic yazarlarında yok!

Sinan
31-10-2013, 20:51
Nasıl ya bu marmaray denizin dibinden gecmiyormu :S Denizin altındaki topragın altındanmı geçiyor bu simdi :S

RZf3rMigAfc

ANIL ERCAN
31-10-2013, 20:59
Teşekkür ederim sinan abi doğru bildigim şey meğer yanlıstanda öteymiş ben direk denizin altından biliyodum bu projeyi meğer deniz tabanının altındaymıs vay be.

RedSun
31-10-2013, 21:03
Zamanın metrobüse sokup çıkarmadılar abicim. Direk metrobusü bize soktular 1.2 m eurolara, sonra ne oldu phileaslar gitti yarı fiyata capacityler alındı .

O zamanda millet yolda kalıyor la bu dediğinde
çıkıp aşırı yüklemeden oluyor dediler 'biz iyi biliriz'' dediler sonra patladı

Sen diyorsun ki millet müptela oldu metrobüse .Az açıp gazete okursan bu metrobüs projesinin aslında bir boka yaramadığı aynı yola ''gerçek anlamda modern şehirlerde olduğu gibi metro'' yapılacağı söylendi.
Ayrıca milletin nasıl dünya metropolü şehrinde nasıl *** göte taşındığını görmezden gelmek ayrı bir mevzu .

Bizim mala lafımız yok estek köstek taşlar yerine oturacaktır !Ama öyle bir paketleyip itelemeye çalışıyorlar ki anlamıyorum.Gözümün gördüğü ile ortaya çıkan problemler, hizmet kalitesi birbiriyle çelişiyor.

saygılar

dış ülkeden teknoloji satın alıyosun, adamlara güveniyosun, neden? nerden bilsin hollanda ülkemizin ulaştırma açlığını? ne onlar bu kadar yükün kaldıramayacağını biliyordu nede bizimkiler bunu tahmin edebildi. bazı şeyleri tecrübe ederek öğreniyorsun.

yahu iyide metro yapımını sen 1 haftada olacak bi iş sanıyosun herhalde. bu zamana kadar ülkeyi yiyip bitirmekten hangisi hizmet etmişte ulaştırma sorununu çözebilmiş?

farkındamısın bilmiyorum ama bu ülkede ne olduysa son 10 yıl içerisinde oldu. belki ben göremeyeceğim ama sen göreceksin bu ülkenin güzel günlerde olacağını.

insanların *** göte gitmesi normal, bak japonyaya!? adamlar birbirine dayaya dayaya gidiyor metrolarda-ki adamlardaki metro sistemi en az 7 yollu.

sen engelleyebilirmisin bu memlekete gelen göçü? bu göç engellenemedikce ne 3. köprü ne 3. marmaray nede metro yolları yeterli olacaktır.

daha dur bakalım dün 1 bugün 2. yeni yapıldı herşey zamanla rayına oturacaktır

tool
31-10-2013, 21:08
dış ülkeden teknoloji satın alıyosun, adamlara güveniyosun, neden? nerden bilsin hollanda ülkemizin ulaştırma açlığını? ne onlar bu kadar yükün kaldıramayacağını biliyordu nede bizimkiler bunu tahmin edebildi. bazı şeyleri tecrübe ederek öğreniyorsun.

yahu iyide metro yapımını sen 1 haftada olacak bi iş sanıyosun herhalde. bu zamana kadar ülkeyi yiyip bitirmekten hangisi hizmet etmişte ulaştırma sorununu çözebilmiş?

farkındamısın bilmiyorum ama bu ülkede ne olduysa son 10 yıl içerisinde oldu. belki ben göremeyeceğim ama sen göreceksin bu ülkenin güzel günlerde olacağını.

insanların *** göte gitmesi normal, bak japonyaya!? adamlar birbirine dayaya dayaya gidiyor metrolarda-ki adamlardaki metro sistemi en az 7 yollu.

sen engelleyebilirmisin bu memlekete gelen göçü? bu göç engellenemedikce ne 3. köprü ne 3. marmaray nede metro yolları yeterli olacaktır.

sorunlar cikinca hep aynı terane (metrobus'de ayni sey soylenmisti); "yolcu yogunlugu beklenenin uzerinde cikti"
böyle bahane mi olur, demek ki 'planlama' kavramindan haberi yok projedekilerin..

cem
31-10-2013, 21:15

Benim koydugum o resim Seikan tuneli'ne ait.

Yuzeyden 240 metre derinlikte en derin tuneldir, sayilara dikkat edin, kosesinde istanbul yazdigi icin Marmaray ile karistirmayin.

Marmaray deniz yuzeyinden 60 metre derinlikte su altindadir.

sanctuary35
31-10-2013, 21:18
tarih planlayanı başlayanı değil bitireni yazıyor.

Kaldırımları yenilemek kadar basit birşey değil ki bu sırası denk geldi de yaptılar diyorsun. Büyük işti ve yapıldı, ve herkes bu projeyi tayyiple anacak, sağa sola atlamanın bir anlamı yok..

Hem bunu tartışmayada gerek yok biz sonucuna bakalım, marmaray hayata geçti mi geçti, işe yarayacak mı evet ama diğer ulaşım sistemlerine entegre edilmesi ve banliyö hatlarının bir an önce yenilenin çalışması lazım..

o zaman halkalıdan , gebzeye tüm şehri boydan boya geçen modern bir ulaşım aracımız olacak, entegrasyonlar bitince pendiği atatürk havalimanına, maslağı kartala raylı sistemle bağlamış olacak..

yeterlimi kesinlikle değil..

örneğin:

tarih öyle yazmıyor. insanların aklına öyle sokuluyor.
böylesi büyük projeleri devlet planlama teşkilatı yapım sürelerini ve yapılacağı yılı belirler ve yaptırır.
bu planlamalar dışında aniden cıkan planların nası saçmalıklar doğurduğunu görüyoruz.

gökberk
31-10-2013, 21:21
Benim koydugum o resim Seikan tuneli'ne ait.

Yuzeyden 240 metre derinlikte en derin tuneldir, sayilara dikkat edin, kosesinde istanbul yazdigi icin Marmaray ile karistirmayin.

Marmaray deniz yuzeyinden 60 metre derinlikte su altindadir.

Ben de istanbululaşım adresini görünce o sandım.
Hatta emin olmak için o adrese girdim.
Bunu görünce doğrudur dedim :D

http://istanbululasim.net/userpix/6_marmaray1_1.jpg

darkmoon
31-10-2013, 21:30
gazete okudum ilk günden 750 bin kişi taşımış daha ne olsun..

SekoLive
01-11-2013, 08:24
düne göre bugun sabah daha fazla kişi metrodan marmararaya aktarma yaptı.

yanlız kartal kadıköy metrosundaki yogunlukda 2 katına cıkms durumda... çok rahat bindiğim metroya bu sefer zorlukla bindik bizden sonraki duraklardakilerin bazıları kaldı bi sonraki trene., umarım bu hattada bir çözüm gelir sefer sıklıgı v.s. yapılarak.

Low-Rider
01-11-2013, 09:05
herhalde o yol üzerinde başka bir otobüs olmaz. adamlar zaten otobüs yolu kurdu metrobüs adı aldında. neden başka bi otobüs hattı olsun?

benmi saçmalıyorum?

yoksa burdaki habermi?

nasıl bir fantezi dünyası var lan bu adamlarda?

yeminlen bunlardaki fantazi dünyası japonlardaki hentai anime, comic yazarlarında yok!

sen insanları tek bir şeye muhtaç edersen ne yapacaklar ?müptelası olmuşlar diyorsun mecbur edersen ne yapacak insanlar ?

BARR
01-11-2013, 09:27
Bir yanda Ak taraftarları bir yanda gereksiz karalama yapan ve açık bulma peşinde koşan taraflar. Böle olduğu sürece ilerleme katedemiyoruz, birlik olamıyoruz yazık.

Allahtan forumumuzda aklı başında kişilerde var, bilgi paylaşımlarından faydalanıp yeni bilgiler öğreniyoruz.

Marmaray konusundaki fikrim ise faydalı güzel bir proje ama ufak tefek eksikleri ile hizmiete girmiş bir proje. Zamanla tamamlandığında daha başarılı olacaktır. Ancak İstanbul için yeterli değil malesef çok eksiği var ulaşım konusunda İstanbulun.

clioGT
01-11-2013, 09:29
ben neden denizyolunun daha aktif kullanılmadığını bir türlü anlamıyorum. denizotobusu olsun arabalı feribotlar olsun.

sebebi nedir acaba?

Yigit-Y
01-11-2013, 09:55
İstanbul'a göçü durduramazsan o marmaray sadece devlete para kazandırır.

Trafiği çözecek bir proje yok.Sadece daha fazla gelir sağlanacak milletin cebinden daha fazla para çalacak projeler var.

Ben bunların kafasında olsam trafiği daha da arttırırım ki. Nasılsa benzin mazot almak zorundalar derim.

Bizi enayi yerine koyuyorlar.Bizde paşa paşa vergileri ödemek zorunda kalıyoruz istesekde istemesekde.

Marmaray ve Metrobüs'ün amacı trafiği azaltmak değil.Amaç milleti ulaşımda tekel ağa mahruz bırakıp cebini sömürmek.

Milyarlarca dolar açık verirsin sonra o açıktan aldığın 8 milyar dolara marmaray yaparsın ADAM BAK YAPTI diye sevinirsin.

Bizim bu ülke çalınana değil yapılana baktıkça bu hırsızlık bitmez.

Hayırlı olsun MARMARAY.

ozgurluk
01-11-2013, 10:05
İstanbul'a göçü durduramazsan o marmaray sadece devlete para kazandırır.

Trafiği çözecek bir proje yok.Sadece daha fazla gelir sağlanacak milletin cebinden daha fazla para çalacak projeler var.

Ben bunların kafasında olsam trafiği daha da arttırırım ki. Nasılsa benzin mazot almak zorundalar derim.

Bizi enayi yerine koyuyorlar.Bizde paşa paşa vergileri ödemek zorunda kalıyoruz istesekde istemesekde.

Marmaray ve Metrobüs'ün amacı trafiği azaltmak değil.Amaç milleti ulaşımda tekel ağa mahruz bırakıp cebini sömürmek.

Milyarlarca dolar açık verirsin sonra o açıktan aldığın 8 milyar dolara marmaray yaparsın ADAM BAK YAPTI diye sevinirsin.

Bizim bu ülke çalınana değil yapılana baktıkça bu hırsızlık bitmez.

Hayırlı olsun MARMARAY.

+ 1 anlayana.

Cimmeria
01-11-2013, 13:38

Bir kaç şey söylemek istedim bu yoruma,

İlk olarak bu tip projeler çok büyük mühendislik projeleridir, senin benim cebimizden çıkan paralarla yapılmaktadır. Bundan dolayı alınan metrobüsler yokuşu çıkamadı adamlar da tahmin edemedi diye bir açıklama olamaz ve kabul edilemez.

Sen o projeyi yapan taraf olarak aldığın aracın teknik yeterliliğini bilip benim paramı sokağa atmamakla yükümlüsün.

Marmaray gibi ciddi bir projede de aynı şey geçerlidir. Zamanla oturacak diye bir saçmalık olamaz. En basit işler bile normalde defalarca test edilerek tamamlanır. Marmaray gibi bir projede adam gibi test yok sırf 29 ekime yetişsin cumhuriyet bayramı kutlamaları ile yarıştırılsın diye açılıyor.

İlk gün o tünelde yürüyen insanları elektrik çarpsaydı ne olacaktı ? Zamanla oturacak kusura bakmayın mı denecekti ? Ya da çok kalabalık oldu o yüzden sirkecide durmadık üsküdarda inin diye bir saçmalık dünyanın neresinde kabul görür ? Çok kalabalıksa hesabını doğru yaparsın 15 dakikada bir değil 10 dakikada bir sefer koyarsın

Sapla samanı karıştırmayın lütfen, marmaray uzun vadede istanbula faydalı olacaktır fakat popülizim uğruna çok büyük risklerle ve yarım yamalak açılmıştır.

Bizim en büyük sıkıntımız fanatikçe taraf tutup hatalarımızı görmemeye, ders almamaya alışmış olmak...

Japonya örneğine gelirsek, Japonyanın yüzölçümü, nüfus yoğunluğu, metronun yapılma yılı gibi kriterleri gözönünde bulundurmadan onlarda *** göte gidiyor o zaman bizim de gitmemiz normal demekle olmuyor bu işler, o zaman ben de derim ki japonya başbakanı hakkında sürüsüyle yolsuzluk davası yok ama bizimkinin sırf dokunulmazlığı sayesinde bekleyen bir sürü yolsuzluk davası var ne iş ?

clioGT
01-11-2013, 13:54
bknz. 22temmuz2004 pamukova hızlı tren faciası

imprezaWRC
01-11-2013, 14:39

Metrobüs dedin diye yazasım geldi;
DÖNEM: 23 (http://www.tbmm.gov.tr/tutanak/donem23/yil3/bas/b097m.htm)

İstanbul'un en önemli sorunlarından biri ulaşımdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşımda yaşanan sorunları çözümleyeceği iddiası ile Avcılar-Söğütlüçeşme hattında kullanılmak üzere 50 adet Phileas marka otobüs satın alınmıştır. Alınan 50 otobüse toplam 60 milyon avro ödenmiştir. Ancak alınan otobüsler ulaşımda kolaylığı sağlamadığı gibi, sık sık arızalanması nedeniyle yolculara da sıkıntı yaşatmaktadır. Çok yüksek fiyatla Hollanda'dan getirilen Phileas marka otobüsün 35 tanesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından seferden kaldırılmıştır .

Phileas marka otobüslerin, İstanbul için en uygun araçlar olduğu yönündeki açıklamaların gerçekle bağdaşmadığı, vatandaşların yaşadığı somut örneklerle ispatlanmıştır. Yokuş çıkmakta ve hızlanmakta zorlanan, süspansiyon sisteminde sorun olan ve yol tutuşunda bekleneni vermediği ifade edilen Phileas marka otobüslerin İstanbul trafiği için en uygun araç olmadığı ortadadır.

İETT Genel Müdürlüğü'nün, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Gerçek'e, 2007 yılında hazırlattığı fizibilite raporunda "Metrobüs projesi için değerlendirilen iki otobüs seçeneğinden, Capacity otobüsünün finansal değerlendirme göstergeleri, Phileas otobüsüne göre önemli ölçüde daha iyidir." denilmektedir. Bunun yanında, Fransa Ulusal Bilimler Araştırma Kurumu için araştırmalar yapan Robin Foot da Phileas marka otobüslerin kent taşımacılığında sakıncaları olduğuna dair bir rapor hazırlanıldığını ifade etmiştir.

Yapılan fizibilite çalışmasına rağmen hem ekonomik olarak, hem de kapasite olarak daha iyi durumda olan otobüslerin seçilmeyerek Phileas marka otobüslerin satın alınması, İstanbul gibi kenti yönetenlerin, yönetim anlayışındaki zafiyet ve yanlışlıktan kaynaklanmaktadır.

Büyük bir maliyetle alınan otobüsler şu anda kullanılmamakta ve depolarda bekletilmektedir. Oysa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından yapılan açıklamada 1 Mayıs 2009 tarihinde bu araçların tamamının seferde olacağı ve hiçbir sorun yaşanmayacağı ifade edilmişti. Metrobüslerin tamamının söylenilen tarihte seferde olmaması ve sık sık yaşanan arızalarla ilgili olarak şimdiye kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyunu bilgilendirici ve tatmin edici bir açıklama da yapılmamıştır. Türkiye'de kendi ürettiği körüklü otobüsleri almak yerine Hollanda'dan İstanbul trafiğine uygun olmayan otobüsleri alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kamu kaynağını israf etmiştir.

Metrobüste ağır fatura – Sendika.Org (http://www.sendika.org/2009/05/metrobuste-agir-fatura/)

Rampa çıkamıyor
Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Kurumu da 3 yıl önce hazırladığı raporda “manyetik kılavuzlamalı” Phileas marka metrobüslerin kent içi trafiğe uygun olmadığına dikkat çekmişti. Araçların bu özelliğinin devre dışı bırakılması durumunda klasik araçlardan yaklaşık iki kat daha pahalı olduğuna, araç kütlelerinin hafifletilmiş olmasının bir dezavantaj haline geldiğine vurgu yapılmıştı. Şu an hizmete sunulan az sayıdaki Phileas marka metrobüslerin en önemli eksikliği rampa çıkma konusundaki yetersizliği. 15 Mayıs günü Haliç rampasını çıkamayınca yolda kaldı. Bu marka araçların rampa çıkamadığı yönünde eleştiriler daha önce de gündeme gelmişti.

Yazdığın yazının tek bir noktasına katılıyorum.

Haklısın 10 yılda ne kadar kamu kaynağı varsa tüketildi, satılmadık, özelleştirilmedik kurum kalmadı.

Ha birde Metrobüs için e-5'ten şerit çalarak yaratılan yol için harcanan para ile aynı mesafede 4 şeritli otoban yapılırdı.

Japonya'ya gitmediğin de çok belli, o filmlerden, belgesellerden gördüğünle Japonya olmuyor. O bahsettiğin yoğunluk işe gidiş ve işten dönüş saatlerinde oluyor. Bizde şimdi Kadıköy'den metroya bin yerçekimsiz ortamda seyahat edersin.

7 yollu metro ne oluyor onu bir açarsan bizde öğrenmiş oluruz. Alt alta 7 hat aynı noktadan geçmez, milyon tane kuvvet var, o kadar tünel birbirini taşıyamaz.

Bak sorun ne biliyormusun; sorun şehrin kontrolsüz büyümesi ve sen diyorsun ya ne olduysa 10 yılda oldu diye, o 10 yılda Toki'nin diktiği hiçbir toplu konuta metro veya metrobüsle ulaşamıyorsun. Yani, ben belediyeciliği iyi bilirim diyorlar, madem öyle o zaman şehir planlamasından neden bir habersin, neden şehri büyüteceğin noktalara önce alt yapı ve ulaşım sağlamıyorsun. Neden rant uğruna olup olmadık yerleri imara açıyorsun, neden otoban kenarlarına avm yapılmasına izin veriyorsun...

B!Rtan
01-11-2013, 15:50
birader adamlar duble yol yaptım,marmaray yaptım,onu yaptım,bunu yaptım diye böbürleniyorlar. bunlarla gözü boyanan da alkış tutuyo. ulan bakkaldan su alıp içene kadar 10 tane ayrı vergi,içtikten sonra işeyene kadar 10 tane ayrı vergi veriyorum. yapacaklar tabi. cebe indirdiklerinden kalanlarla yapacaklar. eşşek gibi yapacaklar. 29 ekimde cumhuriyet bayramından çok marmaray bayramını kutlayanlarıda biliyorum..

imprezaWRC
01-11-2013, 15:59
birader adamlar duble yol yaptım,marmaray yaptım,onu yaptım,bunu yaptım diye böbürleniyorlar. bunlarla gözü boyanan da alkış tutuyo. ulan bakkaldan su alıp içene kadar 10 tane ayrı vergi,içtikten sonra işeyene kadar 10 tane ayrı vergi veriyorum. yapacaklar tabi. cebe indirdiklerinden kalanlarla yapacaklar. eşşek gibi yapacaklar. 29 ekimde cumhuriyet bayramından çok marmaray bayramını kutlayanlarıda biliyorum..

3.köprü için yapacakları yol hariç bugüne kadar yol mol yapmadılar, mevcut yolların bazılarını genişlettiler ve her ne hikmetse o duble yolların duble kısmı her sene çöktü yeniden yapıldı.

mmustu
01-11-2013, 16:00

:icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup:

Onurkk06
01-11-2013, 16:03
cari açık cartlaya dursun bizimkiler de bunlar yiyio ama iş yapıyo desinler yediklerinin yanında bu yaptıkları iş kulak çöpü kadardır akp den sonra gelen parti tam bir göçük alacak ekonomik anlamda nası toplayacak bu ülkeyi Allah bilir

darkmoon
01-11-2013, 17:16
bu proje hakkında bu kadar konuşanlar merak ediyorum 2015 de avrasya tüneli açılıcak oda suyun altından kazlıçeşme ile göztepeyi bağlıycak bu tünelde araba tüneli olucak..

motorsiklet ve kamyon ve kamyonetler kullanamıycak avrasya tünelini sadece araba ve minübüsler fiyatıda 5 dolar gibi bir şey olucak..

SekoLive
01-11-2013, 19:42
kartal kadıkoy metrosunda marmararay acıldıgından beri sıkıntı var bı metro dusunun her durakda bır dk falan beklıyor mınıbus gıbı... İş saati diye bana mı denk geldı ıkı uc gundr yoksa hep mı boyle..

cookies
01-11-2013, 23:21
kartal kadıkoy metrosunda marmararay acıldıgından beri sıkıntı var bı metro dusunun her durakda bır dk falan beklıyor mınıbus gıbı... İş saati diye bana mı denk geldı ıkı uc gundr yoksa hep mı boyle..

Saat 15:50 sıralarında Huzurevi durağından bindim ünalan'da indim öyle bir şey yoktu.. Ama sefer aralıkları sanki uzundu.. Bir ayarlama çekmeye çalışıyorlar galiba Marmaray entegrasyonu ile ilgili olabilir..

Low-Rider
19-11-2013, 16:27
Marmaray'da sızıntı var mı? İşte cevabı - Hürriyet GÜNDEM (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25157118.asp)

rebelh
19-11-2013, 16:31
allahtan pet şişe koymuşlar !!

ERY98
19-11-2013, 20:39
allahtan pet şişe koymuşlar !!

Abi öyle deme adamlar bol mineralli su diye satacaklardır belki :) laz mühendis esprisi dönüyorduda inanmıyordum harbiden bizimkilerde bir gram akıl yok ya.. işi yapan japonlar henüz kullanıma hazır değil derken, bizimkilerin olsun seçimlerden önce açılmalı mantığına hastayım.. Para oy çokomel üçgeni..

_cAgdAsH_
19-11-2013, 21:22
bu haberın dogrulugu tartısılır..bana pek mantıklı gelmedı ınsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı..

turbo&quattro
19-11-2013, 21:24
bu haberın dogrulugu tartısılır..bana pek mantıklı gelmedı ınsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı..

Turkiyedesin :)

SekoLive
19-11-2013, 21:38
dün sabah bindim en son 45 dk da gıdınce içime bi kurt düştü... Yarın bi aksilik olmazsa eski sistem vapura dönücem... Görüntü cok inandırıcı değil ama yine bi güvensizlik oldu.

Mesut-RR
19-11-2013, 21:41

İnsan hayatı bu kadar ucuz ; Pamukova tren kazası - Vikipedi (http://tr.wikipedia.org/wiki/Pamukova_tren_kazas%C4%B1)

Belki asparagas belki değil marmaray haberi, ama bu ülkede insan hayatı kesinlikle ucuz.Hele ayaklardaysan, baş olmazsan çok çok ucuz.***** da alıp gitmen gerekiyorsa çok çok ucuz.

36.500 lira kadar ucuz ;Tersane işçisinin can bedeli: 36 bin 500 TL - Ekonomi Haberleri - Radikal (http://www.radikal.com.tr/ekonomi/tersane_iscisinin_can_bedeli_36_bin_500_tl-1117192)

arsenikli
19-11-2013, 22:06
inşallah yoktur böle bişey kimsenin canına bişey gelsin istemem orayı kullanan binlerce insanın çoluğu çocuğu var allah korusun

S.Özcan
20-11-2013, 08:55
1 haftadır kullanıyordum, japonlardan açıklama gelene kadar metrobüs ile işe gidip geleceğim.

GuneyOnur
20-11-2013, 09:08

Dün bende kullandım abi 1-2 durakta yolcu inip binerken stop edip tekrar çalıştırdılar sonra ayrılıkçeşmeden kadıköy'e yaklaşırken biranda yavaşladı durdu anons geldi merkez kaynaklı sinyal kaybı yaşanıyor diyicekti ama kesildi ses ve devam etti tekrar.

olivera7
20-11-2013, 09:08
bende 1 haftadır kullanıyordum ama bugun sanırım vapur yapıcam insanın içine kurt düşüyor

rebelh
20-11-2013, 09:50
:D
Zaytung - Marmaray'daki Su S1z1nt1s1 Sebebiyle Bölgeye 0ntikal Eden 0lk Tesisatç1 Ekibinden Kötü Haber: ''Tesisat1n komple dei_mesi laz1m...'' (http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=229098)

bu ülkede bu adamlar işsiz kalmaz..

Yiğit G.
20-11-2013, 10:51
Geçen yabancı bi kaynakdan vermişlerdi dünyada ilk defa 1. derece deprem bölgesi olan bir yere tüp geçit yapıldıgıyla ilgili.