PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hdi Turbo yağlama

huseyinturk
31-10-2013, 13:04
Turbonun üstteki çıkışında (hdi yazan kısma turbo bağlantısında) yağlanma mevcut eskiden kalmamı yenimi bilmiyorum temizleyip bakıcam ama, turbo hava emişini söktüm pervanesinde yağlanma gördüm az miktarda nomalmidir? Hava emiş borusunua emme manifoltundan gelen bir boru daha dahil oluyor turboya girmeden önce, burdan yağ buharı vs gelmesi normalmidir?

Aracımın motorunu sıfır aldık, eski turboyu kullandık turbonun çok sağlıklı olmaması normal, motorda sıkıntı olabilirmi bu durumda?

motorun resimleri temsilidir.

http://i1085.photobucket.com/albums/j423/huseyinturk/img2299o_zps94b661d7.jpg (http://s1085.photobucket.com/user/huseyinturk/media/img2299o_zps94b661d7.jpg.html)

Oznsrl
31-10-2013, 13:33
intercooler ve intercooler borularında yağlanma olması normal hava filtresinin olduğu boruya gelen küçük hortum zaten yağ buharı için olan bişey oralardada yağmanma olması normal diye biliyorum

bektas_talay
31-10-2013, 15:17
normaldir conta dan kaçırma yapabilir , içeride 1 bar üstü basınç var neticede , ayrıca araç 1.4 hdi motoru 307 de 1.4 varmıki

huseyinturk
31-10-2013, 15:40
var 307de 1.4hdi. Direksiyon pompası elektronik sadece 206daki motordan farklı olarak bildiğim kadarıyla. Çıkışdan yağ atması ordaki bağlantı vidalarının iyi sıkılmamasından olabilirmi o zaman?

Enka_55
31-10-2013, 18:00
Havalandirma borusunu asaqi uzatarak birakıp,emiş hortumuna yaq buhari gelmeden deneseniz tam emin olmus olursuz. Birde turbo milinde bosluk veya turboda ötme varmi?

huseyinturk
31-10-2013, 18:13
turboda boşluk yok ama ötmeye başladı hafiften motoru yaptıktan sonra

Enka_55
31-10-2013, 19:15
Ozmn turbonun basinc tarafini tekrardan temizleyip havalandirma borusunuda assaqi vererek emin olabilirsiniz yağ verip vermediğinden

Kadyr
31-10-2013, 19:24
istanbuldasın madem götür güney turboya hüseyin usta kontrol etsin turboyu. hafif ötme varsa balans olabilir. egzosa yağ vermiyosa sorun yoktur :) hava tarafında biraz olması normal diye biliyorum

huseyinturk
31-10-2013, 19:29
istanbuldasın madem götür güney turboya hüseyin usta kontrol etsin turboyu. hafif ötme varsa balans olabilir. egzosa yağ vermiyosa sorun yoktur :) hava tarafında biraz olması normal diye biliyorum

istanbul küçük yer değil *****, nerde tavsiye ettiğin usta maslaktamı?

Kadyr
31-10-2013, 19:35
cevizlibağda. güney turbo yazınca çıkacağı için direk adını verdim. gidersen selam söyle pendikli mavi chipli passat diye :)

huseyinturk
31-10-2013, 19:47
cevizlibağda. güney turbo yazınca çıkacağı için direk adını verdim. gidersen selam söyle pendikli mavi chipli passat diye :)

Google hiç aklıma gelmedi valla :) O tarafa gidince ilk fırsatta uğrayacam, sağolasın sağlam bir turbocu lazımdı zaten asker dönüşüne

CRUEL
31-10-2013, 21:52
emmeden gelen yağ buharı hortumunu sök. turbonun hdi yazısı tarafını sokup elini tut biride 3-4 bin civarı gaza bassın eline yağ geliyorsa turbo yağ vermeye başlamış.
km lerce kullanıp o kısımda bi miktar yağ görmen normal.
not olarak direksiyonun elektronik değil yada resim senin aracın değil sanırım?

Onur Fatih
31-10-2013, 22:38

Egsoza yağ vermesi nasıl oluyor ben geçen baktım egsozun ucunda yağ yok :D
Ama egsozun çıkışında ıslık sesi var anlamadım niye yapar
Giderken falan ıslık sesi yok kesinlikle

emp:)
31-10-2013, 23:10
Katalizörün içi veya herhangi içi boş bir susturucun varsa ses içinde yankılanıp çıkıyor o yüzden rolantide bu sesi duyuyorsun.

Oznsrl
31-10-2013, 23:19
Egsoza yağ vermesi nasıl oluyor ben geçen baktım egsozun ucunda yağ yok :D
Ama egsozun çıkışında ıslık sesi var anlamadım niye yapar
Giderken falan ıslık sesi yok kesinlikle

egzoza yağ vermesi demek turbonn kırılması ömrünü doldurması die açklayablrz :D egzozun ucuna kadar yağ gelmez dumandan belli olur ama ne renkti htrlamadm

huseyinturk
31-10-2013, 23:36
Katalizörün içi veya herhangi içi boş bir susturucun varsa ses içinde yankılanıp çıkıyor o yüzden rolantide bu sesi duyuyorsun.

kat boş evet

emmeden gelen yağ buharı hortumunu sök. turbonun hdi yazısı tarafını sokup elini tut biride 3-4 bin civarı gaza bassın eline yağ geliyorsa turbo yağ vermeye başlamış.
km lerce kullanıp o kısımda bi miktar yağ görmen normal.
not olarak direksiyonun elektronik değil yada resim senin aracın değil sanırım?

resim 206 1.4hdi resmi. 307de motorun bir kısmı camın altında kalıyor. Direksiyon yağı taa farın arkasında benim araçta mesela, bu motordaki gibi değil silecek su deposunun orda.

huseyinturk
31-10-2013, 23:39
şimdi dikkatimi çekti fotodaki yağ buharı hortumunu boşa çıkarmışlar, emilen hava daha temiz daha soğuk olucağından faydalı olmazmı bu şekil yapsam bende?

ferroo
31-10-2013, 23:51
şimdi dikkatimi çekti fotodaki yağ buharı hortumunu boşa çıkarmışlar, emilen hava daha temiz daha soğuk olucağından faydalı olmazmı bu şekil yapsam bende?

o yag hortumunu sokersen turbonun emme palleri yağlanmaz 2 gun sonra gece beraber yatarsın pallerle :)

huseyinturk
31-10-2013, 23:59
o yag hortumunu sokersen turbonun emme palleri yağlanmaz 2 gun sonra gece beraber yatarsın pallerle :)

O ihtimali düşümdüm de bu aracın sahibi ne akla hizmet sökmüş o zaman mantığıyla, pallerin yağa gereksinim duymadığını düşündüm kendimce :)

ferroo
01-11-2013, 00:03
s... et sen onları kendı aracına bak emme tarfında cok asırı olmadıgı surece yag olması gayet normal...bendede 1.6 tdci focus var arada cıkartır temizlerim boruların ıcını felan :)eksoz tarafına bıısy dıyemıcem...eksoz tarafında yag olup olmadıgını nasıl anlıcaz???

huseyinturk
01-11-2013, 00:06
s... et sen onları kendı aracına bak emme tarfında cok asırı olmadıgı surece yag olması gayet normal...bendede 1.6 tdci focus var arada cıkartır temizlerim boruların ıcını felan :)eksoz tarafına bıısy dıyemıcem...eksoz tarafında yag olup olmadıgını nasıl anlıcaz???

eksoz tarafından yağ atıyorsa mantıken yağ eksiltmesi lazım aracın zaten. Yağ eksiltmiyorsa sorun yok diye düşünüyorum ama yanlış olabilirim

ferroo
01-11-2013, 00:09
vala gram yag eksıltmıyo 2 gunde bır bakarım ozellıkle yagına suyuna dedıgın dogruysa

CRUEL
01-11-2013, 10:59
egsoz kısmına yağ verse beyazımsı grimsi yoğun duman atar aracın.
emme kısmınada vermemesi lazım. borudaki ve pervanedeki yağ, yağ buharından oluşan ve normal denilen seviyede olan durum.

tuzemen
25-04-2014, 16:46
Konuya bir hort yapayım, 2 gün önce bir intercooler takma maceramız olmuştu flanş uymadı yağ kaçırdı derken şimdilik orjinal haline döndük.fakat hdi yazısı ile turbonun ucu arasından yağ kaçırıyor araç.sabah turbonun ucundaki yağı felan iyice temizledim 50-60 km yol yaptım demin kontrol ettim, turbonun hdi yazısıyla birleştiği bölgenin alt kısmına parmağımı sürdüğümde komple yağ bulaşıyor.sorun kaçak olsa bile turbodan bu kadar yağ çıkması normal midir? Ek olarak herhangi bir mavi duman çekişte düşme vs tarzı sıkıntılar yok.

ferroo
25-04-2014, 17:17
konuya bende bı hort cekıyım :D bısıy sorcam ben bugun aracın altına gırdımde kat bızım motorların turbo cıkısında oldugu ıcın katın cıkısındakı boru onceden kaynakla cıkarılmıs gerı kaynaklanmıs acaba katın ıcınımı bosalttılar bunu nasıl anlayabılırım?

tuzemen
25-04-2014, 18:41
Katı sökmek lazım kaçarı yokta bana ufaktan bi güncel olsun :)

ferroo
25-04-2014, 18:43
katı sokmeden anlayamayız dımı ?

Onur Fatih
25-04-2014, 18:53
Buyuk ihtimal katin ici bos bendede oyleydi cunku. Yoksa niye soksunler. Altini falan vurup egzoz borusunu kirip tekrar kaynattilarsa bilemem :D bu da bi ihtimal tabi

25-04-2014, 19:18
katı sokmeden anlayamayız dımı ?

egzozdan hafif fiuvv diye ses çıkar, klima açıkken rolantide dinle daha çok belli olur.

ferroo
25-04-2014, 19:26
bı oncekı focusumdada katın ıcını bosaltmıslar downpipe yaptırıken farkettık emp dedıgını bı yapıyım anlayabılırsem :D

ferroo
25-04-2014, 19:27
Buyuk ihtimal katin ici bos bendede oyleydi cunku. Yoksa niye soksunler. Altini falan vurup egzoz borusunu kirip tekrar kaynattilarsa bilemem :D bu da bi ihtimal tabi

inş dedıgın gıbı bossaltmıslardır bıde onla ugrasmıyım :)yazılımı yap devam :D

tuzemen
25-04-2014, 19:52
Konuya bir hort yapayım, 2 gün önce bir intercooler takma maceramız olmuştu flanş uymadı yağ kaçırdı derken şimdilik orjinal haline döndük.fakat hdi yazısı ile turbonun ucu arasından yağ kaçırıyor araç.sabah turbonun ucundaki yağı felan iyice temizledim 50-60 km yol yaptım demin kontrol ettim, turbonun hdi yazısıyla birleştiği bölgenin alt kısmına parmağımı sürdüğümde komple yağ bulaşıyor.sorun kaçak olsa bile turbodan bu kadar yağ çıkması normal midir? Ek olarak herhangi bir mavi duman çekişte düşme vs tarzı sıkıntılar yok.

benim soruyada bir cevap verin abiler çok canım sıkıldı turboyu yemiş olmayalım.

selimvarli
25-04-2014, 20:07
benim soruyada bir cevap verin abiler çok canım sıkıldı turboyu yemiş olmayalım.

Benim turbodada hafif ıslığa benzer ses vardı söküp baktım hortumlardan paller düzgün mildede boşluk yok devam bende yola, ayrıca hortumda hafif yağlanma olması normal benimkinide ara ara söker bakarım hafif yağlanma var zaten yağ buhar hortumu emişe geliyor ordanda emişe vermesi normal. Ama hafif ıslık sesini çözemedik turbocuyada gösterdim normal dedi ama değil bence belki egzoz palinde bi sorun olabilir diye düşünüyorum açıp bakmak lazım tabi bende birine daha göstericem. Bakalım o ne diyecek. Milde boşluk olsa anlam vericemde sıkıntıda yok

atituti
25-04-2014, 20:17
Konuya bende kaynak olayim :D araba altlarda bu aralar cok gebermeye basladi bildiginiz 4. Viteste siradan rampayi cikamaz oldu :D turbo gec geliyo gibi , sorun neyden olabilir tapagazda bi skinti yok

tuzemen
25-04-2014, 20:19
Benim turbodada hafif ıslığa benzer ses vardı söküp baktım hortumlardan paller düzgün mildede boşluk yok devam bende yola, ayrıca hortumda hafif yağlanma olması normal benimkinide ara ara söker bakarım hafif yağlanma var zaten yağ buhar hortumu emişe geliyor ordanda emişe vermesi normal. Ama hafif ıslık sesini çözemedik turbocuyada gösterdim normal dedi ama değil bence belki egzoz palinde bi sorun olabilir diye düşünüyorum açıp bakmak lazım tabi bende birine daha göstericem. Bakalım o ne diyecek. Milde boşluk olsa anlam vericemde sıkıntıda yok

anladım yalnız bendeki sıkıntı şöyle turbonun ucuyla hdi yazısının bulundığu plastik parça arasında, elimi arka tarafa doğru sürdüğümde yağlanma oluyor.yani parmağımda baya yağ oluyor.pek normal gelmedi.ıslık yok çekişte düşmede yok aksine köpek gibi de gidiyor.tek farkettiğim düşük hızlarda hafif gaza basarken gazdan ayağımı birden çektiğimde silkelenme oluyor.

tdipower
25-04-2014, 20:20
ferroo senin kat çok sıkıntılı bence kesmişler geri kaynatmışlar baksana hiç olmadı bu..

ferroo
25-04-2014, 20:32
ferroo senin kat çok sıkıntılı bence kesmişler geri kaynatmışlar baksana hiç olmadı bu..

ndnki:)nieki:D

selimvarli
25-04-2014, 21:05
anladım yalnız bendeki sıkıntı şöyle turbonun ucuyla hdi yazısının bulundığu plastik parça arasında, elimi arka tarafa doğru sürdüğümde yağlanma oluyor.yani parmağımda baya yağ oluyor.pek normal gelmedi.ıslık yok çekişte düşmede yok aksine köpek gibi de gidiyor.tek farkettiğim düşük hızlarda hafif gaza basarken gazdan ayağımı birden çektiğimde silkelenme oluyor.

Bahsettiğin sarsıntı bendede var yüksek hızda sorun yok düşük hızlarda oluyor ayağımı çekince sekiyor gibi deme :) büyük ihtimal şanzıman takozundan. Ufacık birşey zaten :) sen clio serisi kullanmadın heralde birde onlarda gör bildiğin vites topuzu küt küt oynuyo değiştiriyorsun gene oynuyordu. :D
Ordan normalde yağ kaçırmaması lazım fakat arasında boşluk varsa yağın ordan akması normal biriken yağıda parmağınla sıyırıyorsun.

tuzemen
25-04-2014, 21:12
Bahsettiğin sarsıntı bendede var yüksek hızda sorun yok düşük hızlarda oluyor ayağımı çekince sekiyor gibi deme :) büyük ihtimal şanzıman takozundan. Ufacık birşey zaten :)
Ordan normalde yağ kaçırmaması lazım fakat arasında boşluk varsa yağın ordan akması normal biriken yağıda parmağınla sıyırıyorsun.

bende şanzuman ya da motor takozundan şüpheleniyorum :)

aynen yağ kaçırmaması lazım belli ki kaçak var o ***** da.turbonun ucunda yağ olması normal deniyor yağ buharı vs olayından dolayı ama bu kadar parmağa bolca bulaşacak kadar olması kafa karıştırıcı :soru:

selimvarli
26-04-2014, 07:27
Takma kafaya dediğim gibi normalde zaten yağ emiş gücüyle emiliyor motora orda kaçak olduğu için birikiyor oraya. Boşluk sonuçta.

61TS061
26-04-2014, 08:16
egzozdan hafif fiuvv diye ses çıkar, klima açıkken rolantide dinle daha çok belli olur.

yaklaşık bir yıl önce turbo revizyonu yaptırdım ve katı boşalttırdım.ama 2000 devir civarı bir uğultu var hafiften.geçen egr ve emme manifolt temizliği için söktürdüğümde turbo miline elimle baktığımda boşluk olmadığını gördüm.milde boşluk olmadığına göre bendeki ses de mi kattan geliyor acaba?turboyu yapan usta da öyle demişti ama ben pek inanmamıştım.sanırım doğru söylüyor.

26-04-2014, 11:01
yaklaşık bir yıl önce turbo revizyonu yaptırdım ve katı boşalttırdım.ama 2000 devir civarı bir uğultu var hafiften.geçen egr ve emme manifolt temizliği için söktürdüğümde turbo miline elimle baktığımda boşluk olmadığını gördüm.milde boşluk olmadığına göre bendeki ses de mi kattan geliyor acaba?turboyu yapan usta da öyle demişti ama ben pek inanmamıştım.sanırım doğru söylüyor.
Aynen öyle, katalizör sadece emisyon değerleri için değil. Susturucu görevide görüyor.