PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tofaş swap ford 2.0 GLS projesi

mud
31-10-2013, 14:18
Merhaba arkadaşlar aylardır aklımda olan bi fikri sizlere danışmak istiyorum...

Tofaş a ford sierra 2.0 GLS motoru koymak

Bunu istememin amacı hem günlük kullanıma uygun araç yapmak hem drift aracı yapmak... ve bunu düşük bir bütceyle halletmek, turbolu tofaşlar genelde kırılıyor ve tüpte kullanılamıyor bu yüzden istemiyorum

merak ettiklerim;
sizce ford sierra motoru sağlıklı çalışır mı?
enjeksiyon sistemi beyini ateşleme sistemi sorun çıkartır mı?
akslar nasıl hallediliyor şanzuman diff nasıl uyduruluyor tofaş şanzumanına uyar mı ford motoru
Lütfen bu işten anlayanlar aklıma gelmeyen bütün soruları cevaplayabilirse sevinirim... swap işlemi nasıl yapılıyor bilmiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

LeKLeK
31-10-2013, 20:55
oncelıkle sıerra arkadan cekıslı dıff sorununu cok ugrasmadan halledersın madem takıyosun gls yerıne gts tak turbolu olan motorları var sıerranın ama sunuda gozonunde bulundur sıerra motorunun parcaları agırdır üzebilir en basıtı trıger gergısı her soktugunde degıstırmen gerekır 70 tl bı sente ıcın aynı gun ıcınde 4 defa degıstırdıgım ıcın :)

kelalper
31-10-2013, 21:03
Sierra cosworth dışında turbolu motor yok sierralarda benzinli. 2 litre atmosferik 125 hp motor. Triger zincirlidir. Gergisi her seferinde değişmez. Tofaş şanzımanı uymaz. Komple şanzıman ile beraber takmanız gerek ama sığmaz büyük ihtimalle. Bi de arabanın önü gereğinden fazla ağırlaşacak. Denge bozulacak. Onun yerine Sierra alın daha iyi. Maliyet daha düşük olur.

LeKLeK
31-10-2013, 21:26
zıncır ıcın gergı var kardesım basıncla calısan ve tek seferlık bı parca bende bı poset dolusu var

OmerRS
31-10-2013, 21:26
Sierra alın ya da 2.0 taunus OHC motor atın.

rebel
31-10-2013, 21:47
Ohc daha mantikli bi motor. Taunuslardada kullanildi ayni motor. Daha saglam daha basit. Turboya yatkin. Sierra motorunu onermiyorum. Hem maliyet hem agirlik olarak. Ohc olursa abarth sanziman uyabilir

mud
01-11-2013, 22:44
teşekkür ederim tavsiyelerinizden dolayı... OHC motor hangisi oluyor?

ya da alternatif önerileriniz var mı?

0M42
02-11-2013, 00:21
OHC motor dedikleri taunus motorudur sade ve sorunsuz bir motordur 205 blok olursa ileride turbo coswort karışımı yaparsın.Modifiye dünyasında bir honda kadar olmasada önü açık bir motordur ford pinto engine diye aratırsan yabancı kaynaklardan bir sürü bilgiler edinirsin.

mk35280
03-11-2013, 17:49
90 lı yıllarda Oktaykan Power ın yaptığı bir taunus vardı ohc motorlu atmosferik 190 hp çıkarmışlardı bu motordan.Ama motoru alırken HC ve LC diye iki tipi var HC olan yüksek sıkıştırmalı onu seçmen daha iyi olacaktır.Zincir muhafazasının üzerinde yazar genelde.Ford capri lerin orjinal headers manifolduda direk uyar.

mtavlak
07-11-2013, 16:52
Sierra doch alaminyum kapak olduğundan fazla sıkıştırmaya gelmiyor. verim alamazsın. taunus motoru bence daha sağlıklı.

mud
26-11-2013, 11:47
güncel bilgiler alalım arkadaşlar :)

rebel
26-11-2013, 11:57
ne gibi bilgiler istiyorsun sen yaz bilen yardım eder zaten