PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düşük benzin basıncı ve silindirlerin devre dışı kalması

Caesar
03-11-2013, 09:54
Deliler 335i (N54) hazırlamaya devam ediyorum.

Pistten 3 hafta önce KW V3 Electronic suspansiyonlarımda geldi ve taktım. Piste hazır olduğumu düşündüm ama yanıldım.

Pistten bir gün önce daha öncedende sorun vermiş olan düşük benzin basıncı problemi tekrardan kendini gösterdi.

Araçda JB4 plug & play beyin var. Araç en ufak bir aksaklık hissettiğinde turbolar ile 3 silindiri kapatıp kendisini güvenli moda almakta.

Pist günüde çare bulamadığım için yazılımsız çıkmak zorunda kaldım. Olayın bu arada yazılımla hiç bir alakası yok çünkü grafik gerçekten çok güzel. Yazılımı kapadığım zaman 1. , 2. , 3. ve 4. vitesde sorun çıkarmıyor ama 4'ü bitirip 5 e attığım an söylediğim olayı yaşıyorum.

Pisttede 5. vitese hiç atamadım o yüzden. Sürekli 4 6000 devir gitmekten yağ sıcaklığım 150 dereceye dayanıyordu ve her 2 turda bir 1 tur soğutma yapmam gerekiyordu.

Gelelim aracın baz özelliklerine;

Araçta 2 tip pompa var stok olarak. Birisi motorda High Power Pump olarak geçiyor. Dizel mantığı ile aynı arkadaki benzin pompasından gelen benzin basıncını yükseltiyor.

Hata kodlarını okuduğum zaman 55mbar olan benzin basıncı vites geçişinde 53mbara düştüğü için araç güvenli moda giriyor.

Ön taraftaki pompayı yaklaşık 3 kere değiştirdim. Her değiştirdiğimde sorun bir müddet kesiliyor ve daha sonra devam ediyor.

Arka benzin pompası 4 hafta önce değişti sorun yine ortadan kalktı ama çok geçmeden tekrardan kendisini gösterdi.

Araca toluen koymadan önce hiç böyle problem yaşamamıştım ne olduysa toluenden sonra oldu.

Şimdi aklıma gelen sorunlar şunlar olabilir diye düşünüyorum.

1. Sensör: Toluen benzin basıncını ölçen sensöre zarar verdi. Sensör ısındığı zaman düzgün okuyamıyor buda beyne benzin basıncı düşüyor şeklinde iletiliyor. Sensör değişimi çözebilir.

2. Enjektörler: Enjektörler zarar görmüş olabilir ve yeteri kadar benzini motora aktarmıyor olabilir. Ama sadece vites geçişlerinde bunu yaşadığım için enjektörler sanki düşük bir olasılık gibi görünmekte çünkü vites geçişi yoksa araçta problemde yok.

3. Arka pompayı Walbro 455 E85 ile değiştirmeyi düşünüyorum. Arka pompanın basıncı belki aracın yeni haline yetmiyor olabilir diye düşünüyorum. Ama ön tarafta basıncı artıran bir pompa mevcut neden vites geçişinde bu oluyor sadece diye düşünmüyor değilim.

Burada sizin fikirlerinize ihtiyacım var.

Surge tank yapmayıda düşündüm bu arada. Sizce problem nerede olabilir. Lütfen gerçekten fikri olan arkadaşlar yazarsa mutlu olurum. Aklıma gelmeyen birşey yakalayabilirsem çok mutlu olacam.

Birde ayın 17 sindeki pist günlerine aracı hazır hale getirmek istiyorum.

Şuda aracın verdiği hata kodları:
http://i.imgur.com/ZdTF8I8.png

Sert@ç
03-11-2013, 10:14
Abi seninki yine iyi stock motorda hpfp arizasi verenler var
Ozellikle isininca aninda limp moda alip 100hp olmasi sinir bozucu

Vishnu bir zamanlar boyle birseyden bahsetmisti bi mail at istersen (cevap biraz gec gelebilir)
Vishnu N54 Fuel System Research Part 1 (http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=512759)

erh
03-11-2013, 10:50
55 bardan 53 e dustugunde bence bir problem olmamasi lazim. Beynin gozardi edebilecegi bir fark cunku. Sensorunde bir problem var gibi gorunuyor. Yakit onu bozmus olabilir. Tfsi larda da bu sorun sikca goruluyor ama onlarin sebebi yuksek basincli olanin icinin asinmasi. Onlarda bile %30 luk bir farktan sonra ariza veriyor. Fakat kullanirken hafif bir tekleme takilma seklinde hissettiriyor. Boyle bir sikinti yoksa sensor degisimiyle basla bence