PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yatan arabanın ne gibi masrafı çıkar?

furkane
03-11-2013, 17:33
Arkdaşlar ankaradan almak istediğim bi araç var bmw 520d 4-5 sene garajda yatmış. Dizel motor 50.000 km'de ne gibi sorunlar çıkartır bana ilerde?

EREN34
03-11-2013, 17:35
Uygun şekilde yatmamışsa motorda karıncalanmalar başlama ihtimali var ki o durumda neresinde varsa orası değişmesi gerekir...

Karıncalanma denen olay bildiğin pas başlangıcı...

Onun dışında vestanaus diyaframından tutunda fren boruları kaliper tamir takımları aks rulmanları gibi gözle görülmeyen bir takım masraflarada hazırlıklı olmak lazım

deniz
03-11-2013, 17:38
şahsi fikrim yatan arabadan korkarım .. bakımları adam gıbı yapılmış 150 bınde arabayı tercıh ederım.

Ufuk
03-11-2013, 17:49
işleyen demir :)

Çok iyi baktırıp iyi fiyata alınabilir.

halilkarakas
03-11-2013, 17:52
arabayı hiç çalıştırmadan yağını falan değiştirin ...termostat falan pas küf yapmadıysa fazla sorun olacağını sanmam...ben olsam alırım aldımda :)

Emir_b16a
03-11-2013, 18:13
kaportaya su tahliye alanlarına dikkat iice söküp temizleyin her yerini

motor yağını 2 kere değiştirin yağ filtresiyle beraber gerek duyarsanız karter sökün karteri temizleyin

piyango gibidir kimi temiz çıkar kimi pas içinde ii bakmak lazım

edit: alttaki msjdan sonra aklıma geldi nemli coğrafyadaysa araba çok daha iyi baktırın :)

Oznsrl
03-11-2013, 18:17
ankaraysa sağlam çıkma ihtimali yüksek havasından doalyı böyle bi söylenti var hep ankara arabası çürümez nem yoktur v.b gibi şeyler :D

pirasa
03-11-2013, 20:13
ankaraysa sağlam çıkma ihtimali yüksek havasından doalyı böyle bi söylenti var hep ankara arabası çürümez nem yoktur v.b gibi şeyler :D

bu olay çok doğru, çünkü geçen karadenizde bir toros çıkardılar aracın halini gördük. birde konyada o torosa yakın yatmış bir mercedes çıkardılar, sadece tozunu almaları yetti, toros ise komple çürümüştü. ankarada arabaya krom yaptır, sadece yıkat arabayı kromlar ışıl ışıl dolaşırsın, trabzonda üniversite okudum orda dolmuşçular her sabah silerdi akşama gene kromlar tencere kapağı gibi olurdu :D trabzondaysa araba kesinlikle motoru indirin derim, ankaradaysada bütün körükleri kontrol edin derim :D

kickbuttowski
03-11-2013, 20:23
Hiç alakası yok aslında nemden araba çürümüyor aksine kar yağan yerde paslanıyor arabalar tuz yüzünden..

huseyinturk
03-11-2013, 20:30
Yatan arabadan korkarım bende. Hele birde sıvılarını vs boşaltmadan yatırmışlarsa, nemli ortamda yatmışsa sıkıntı çıkartma ihtimali çok yüksek. Ama nedense Bmw deyince korkası gelmiyor insanın, az önce sarı mersedes filmini izledim etkisinde olabilirim :)

c20let
03-11-2013, 20:34
Bu Ankara arabasının çürümediğini bende duydum detaylıca bakılıp alınabilir bence. Satarkende büyük avantaj olur kilometresi.

Volkann
03-11-2013, 20:39
üzedebilir üzmeyedebilir.

Mr.K
03-11-2013, 20:47
disk balata
amortisörler
gerekirse yaylar
tüm sıvılar (yag degısımı yapılıp 1saat calıssın araba tekrar yag +yag fıltre degıstırılmesı)
lastikler
radyatör temizliği+sıvı değişimi yapmadan önce devirdaim yaptırıp güzelce temizlemek
stop ampullerı ve sinyallerin + farların gırıs soketlerinin yaglanması zımpara vs + degıstırılmesı

çiçek gibi binersin sonra : )

ben bunları yapardım şahsen aklıma gelenler bunlar :)

unuttum

benzin/mazot

depo temizlenip çalıştırmadan önce takmak lazım
+ pompa kontrolu

GÖKTÜRK
03-11-2013, 21:02
disk balata
amortisörler
gerekirse yaylar
tüm sıvılar (yag degısımı yapılıp 1saat calıssın araba tekrar yag +yag fıltre degıstırılmesı)
lastikler
radyatör temizliği+sıvı değişimi yapmadan önce devirdaim yaptırıp güzelce temizlemek
stop ampullerı ve sinyallerin + farların gırıs soketlerinin yaglanması zımpara vs + degıstırılmesı

çiçek gibi binersin sonra : )

ben bunları yapardım şahsen aklıma gelenler bunlar :)

unuttum

benzin/mazot

depo temizlenip çalıştırmadan önce takmak lazım
+ pompa kontrolu

abi bu kadar şeyi yapacaksak arabayı normal piyasasından aşağıya almak lazım öyle değilmi , bide ya çürüdüyse veya motorda bi sıkıntı oluştuysa :soru:

RSBurak
03-11-2013, 21:13
1991 model subaru legacy var 3-4 sene öncesine kadar günde 90-100km yapardı aktif olarak çalışırdı çok nadir problem çıkarırdı sonra araç bana kaldı bende o zamanlar ehliyet yok sağa sola çıkıyordum haftada maksimum 100km yapıyordum araçta sıkıntılar olmaya başladı şu an arabamla hiç ilgilenemiyorum 1 hafta marş basmadığım oluyor iyice binilmez oldu araba eskileri dinlemek lazım işleyen demir ışıldar :)

İbrahim Erdem
03-11-2013, 21:18
Karasal iklimin olduğu yerde rutubet yemediği için paslanma ihtimali düşük hele kapalı alanda yatmışsa iyice bakılıp alınabilir.