PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 multijet gaz yememe sorunu???

akbaba78
04-11-2013, 07:08
Arac Punto 1.3 multijet ve duz yolda 120 -125 ile giderken hizlanmaya calistim ancak araba once arkadan bi duman birakti sonra ariza lambasini yakti ve gaz yememeye basladi..120 yi gecmedi gelene kadar..Gecen hafta yine ayni sekilde bi ariza olmustu arabada ancak sonra ariza lambasi kendi kendine sonup arac duzelmisti yani 2.defa ayni sorunu yasadim.Suan normal giderken ara ara yine gaz yemiyor..Bu hava akismetresi(debimetre) biraz sorunluymus bu arabalarda sizce sorun ne olabilir:beuj:

Kadyr
04-11-2013, 08:21
Turbo gitmis olmasin

akbaba78
04-11-2013, 08:40
Turbo gitmis olmasin

sanmiyorum normalde gidisi vs geyet iyi turbodan olsa surekli sorun yapmazmi?

Zorbey
04-11-2013, 09:01
3.000 deviri geçmez öyle olduğunda ? Akismetreyi çıkarıp deneyin

akbaba78
04-11-2013, 09:03
3.000 deviri geçmez öyle olduğunda ? Akismetreyi çıkarıp deneyin

aynen oyle 3000 I bile bulmuyor nerdeyse:o

Zorbey
04-11-2013, 09:13
O durumda araci sıkıştırmayin :)

akbaba78
04-11-2013, 09:18
normalde sehirici kullaniyorum zaten ancak 2 defa uzun yol yaptim ikisinde de ayni sorunu yasadim..yani belli bir suratten sonra bu arizayi yapiyor galiba anlayamadim..

Oznsrl
04-11-2013, 09:21
bi sebepten dolayı korumaya alıyodur belki arıza lambası yaktıysa serviste pc ye bağlatırsanız arızayı görürsünüz muhtemelen

semavi
04-11-2013, 09:23
Kaçak testi yaptırın. Aynısı bende kaçaktyan oldu map sensörünün hortumundan. Arac hızda düşüyor belli bir sıkıştırmadan sonra. arıza ışığı yakıyor. Bir süre sonra söndürebiliyor. Dahada yüklenirsen turbo devreden çıkmış gibi oluyor ve hız azalıyor...

Eğer direk 3000 devirde kalma gibi bir durum olduğunda ise EGTye giden hortum takılmamıştı yağ değişimi sonrası. Bunlara bir bak, sakın direk turbonu elletme...

akbaba78
04-11-2013, 09:27
ilk seferde pc ye baglattigimda bisey cikmadi ama ariza lambasi sonmustu o zaman suan yaniyor baglatip bakicaz bakalim.Turbo arizalarini daha onceki tecrubelerimden biliyorum az cok o yuzden turboyla ilgili olmadigini dusunuyorum bakalim aklimda EGR ve Hava akismetresi var suan umarim ciddi bisey cikmaz bilmedigim yeni bi araba cunku:o

Birkan61
04-11-2013, 09:28
Ayni sorun uzun yolda basima geldi 90lik mjet puntoyla turbomun gidik oldugunu ogrendim.

Debimetrenin soketini cekince kendine geliyodu arac..

Yinede pcye baglatip sorunu ogrenmekte fayda var

akbaba78
04-11-2013, 09:29
Ayni sorun uzun yolda basima geldi 90lik mjet puntoyla turbomun gidik oldugunu ogrendim.

Debimetrenin soketini cekince kendine geliyodu arac..

Yinede pcye baglatip sorunu ogrenmekte fayda var

duman atma varmiydi:beuj:

Kadyr
04-11-2013, 09:34
Akismetre maf mi oluyor hava filtresinin oradaki?bana iki kere oldu 180 den sonra araba az gaz yemege basladi kontak kapatip actim duzelmisti uzun suredirde yok her zaman yapmamisti zaten.arizada vermemisti anlamadim gitti.umarim isizinki basit bir cozumdur

akbaba78
04-11-2013, 09:40
Akismetre maf mi oluyor hava filtresinin oradaki?bana iki kere oldu 180 den sonra araba az gaz yemege basladi kontak kapatip actim duzelmisti uzun suredirde yok her zaman yapmamisti zaten.arizada vermemisti anlamadim gitti.umarim isizinki basit bir cozumdur

valla benim araba 120 yi gecmedi otobanda 180 e kadar gitse zaten sorun etmezdim inan:pbakicaz bakalim umarim ciddi bisey cikmaz ya yeni aldik daha arabayi:o

ali_utku
04-11-2013, 09:41
Benzer sorunu bende yaşadım 1.9 jtd motorda.Akışmetre vs hepsini değiştirdim düzelmedi.Bilgisayara bağlayınca hata da göstermiyordu.Orta susturucum dağılmış,değiştirince düzeldi.

Yalnız bu sorun varken araba arıza ışığı yakmıyordu.Sizin aracınız arıza ışığı yakmış.Aklınızda bulunsun,egzoz sistemini de gözden geçirirsiniz çözüm bulamazsanız.

akbaba78
04-11-2013, 09:56
Benzer sorunu bende yaşadım 1.9 jtd motorda.Akışmetre vs hepsini değiştirdim düzelmedi.Bilgisayara bağlayınca hata da göstermiyordu.Orta susturucum dağılmış,değiştirince düzeldi.

Yalnız bu sorun varken araba arıza ışığı yakmıyordu.Sizin aracınız arıza ışığı yakmış.Aklınızda bulunsun,egzoz sistemini de gözden geçirirsiniz çözüm bulamazsanız.

aracim 74 binde henuz egsozda tikanma olabilirmi bu km de:beuj:bide normalde sehirici hizlanmasi fln cok basarili yani ariza yapana kadar cok guzel gidiyordu araba..

By_HaNNibaLL
04-11-2013, 12:56
Exeminer e bağlandiğinda sorunu göstermesi gerekir motor lambasi yaniyor diyorsunuz.

EGR tıkanmiş olabilir.
Akişmetre de sorun olabilir.

Benim 1 kere bağima geldi izmire roll yapmaya gittim araba 120 de sabit kaliyordu bilmediğim bi shellden mazot aldim.
Biraz bitirip yeni mazot aldim düzelmeye başladi yakit filtresini değiştirdim bide enjektör temizleyici attim düzelmişti.

NOZER
16-11-2013, 21:42
Aynı durum eski puntomda başıma geldi 3000 deviri geçmiyordu motor arıza lambası yandı vs. Tam yolculuğumun bittiği sırada başıma geldi. Bilgisayara bağlanınca akışmetre olduğunu öğrendim. 120 tl bosch marka olanı ile değiştirildi 30 tl de ustaya attım 150 tl. diye hatırlıyorum. Umarım sorun bundan ibarettir.

nemo34
17-11-2013, 10:02
aynı sorun bende de oluyor arada takipteyim inşallah çözümü bulunur

61TS061
17-11-2013, 11:03
hava akışmetresi ya da turbo basınç valfi yani n75 i kontrol ettirin.bu ikisinden biri yüksek ihtimal

By_HaNNibaLL
29-11-2013, 15:58
Aracın sorununu cözdünüz mu ?

Cözdüyseniz bilgi verin daha sonra karşilaşacaklar olursa kolaylik olur

akbaba78
09-12-2013, 11:58
arkadaslar sorun devam ediyor diger arabayla ugrasmaktan buna vakit kalmadi ancak o gunden bugune pc yede baglattim yine bisey cikmadi..Bu arada ariza lambasi kendi kendine sonuyor 5 inci marstan sonra galiba..usta tekrar yaninca gel dedi ancak arabaya suan esim biniyor ve o benim gibi basmadigindan onda yapmiyor :parabayi tekrar goturecem servise neticeyi yazarim tekrar..

akbaba78
13-01-2014, 10:44
bayadir yazmiyordum kusura bakmayin arkadaslar digger arabadan buna sira gelmedi:osorunun hava akismetresinden degil turbodan kaynaklandigini soylediler"overboost" fln biseler gosteriyor ariza lambasi ve turbo tamir takimi degisecek bu hafta..islem bittikten sonra yine yazarim sonucu:rolleyes:

akbaba78
10-02-2014, 08:52
arkadaslar turbo tamir takimi degisti ve sorun kalmadi yaklasik 250 tl ye mal oldu bilgilerinize..

KÖROĞLU
04-11-2015, 14:00
Yeni konu açmayayım,

Dün 167 bin km de bir linea aldık. Daha önce de linea 1.3 Mj 90 lık kullandık. Bu araçta garip bir yürümeme problemi var.

Araç devir çeviriyor ama nazlana nazlana. Sanki araç turbo deği n/a gibi hızlanıyor.

Biraz sıkıştırdım 2000 d/d üstü bir sefer bir kıpırdanma oldu sonrası yok.

Böyle bir şey yaşayan oldu mu hiç ? Bana hortumdan kaçak var gibi geliyor ama göstermedim daha bir yere.

Araçta arıza ışığı yanmıyor.

(konu açmamak için eski konuya yazıyorum, hort değil amaç)

Birkan61
04-11-2015, 15:45
Yeni konu açmayayım,

Dün 167 bin km de bir linea aldık. Daha önce de linea 1.3 Mj 90 lık kullandık. Bu araçta garip bir yürümeme problemi var.

Araç devir çeviriyor ama nazlana nazlana. Sanki araç turbo deği n/a gibi hızlanıyor.

Biraz sıkıştırdım 2000 d/d üstü bir sefer bir kıpırdanma oldu sonrası yok.

Böyle bir şey yaşayan oldu mu hiç ? Bana hortumdan kaçak var gibi geliyor ama göstermedim daha bir yere.

Araçta arıza ışığı yanmıyor.

(konu açmamak için eski konuya yazıyorum, hort değil amaç)

Hayırlı olsun abi öncelikle kazasız belasız

Daha önce multijet motorlu araç kullandın mı bilmiyorum multijetler düşük devirde genelde oldukça nazlı oluyorlar 2200den sonra böyle şahlanma yürüme mevzusu oluyor.

Tabi sıkıntı turbo hortumu kaçağı vs.'de olabilir.

Ayriyetten km'ye bakarak egr valfi ve emme manifoldu kesinlikle temizlenmeli.

Benim bu punto 2009 model ve 80 bin km civarlarında alt devirler rezaletti ve araba 170 - 175i kesinlikle geçmiyordu 5000 deviri neredeyse göremiyordum bile :)

Egr ve emmeyi söktüm. Emme manifoldunda çok birşey yoktu ama egr içler acısı durumdaydı

Egr'yi temizledim ve taktım araba resmen yazılımlı gibi oldu eski haline göre. 3'den 2'ye düştüğüm rampalarda 3'le tırmanıyorum alt devirler iyileşti

5000 devire kadar soluksuz gidiyor.. Düz yolda 190'ı deviriyor..

En güzeli egr'yi iptal etmek :) bir dahaki aracımda öyle yapacam bunda yazılım vs işine girmedim pert kayıtlı araç olduğu için

KÖROĞLU
04-11-2015, 16:04
Hayırlı olsun abi öncelikle kazasız belasız

Daha önce multijet motorlu araç kullandın mı bilmiyorum multijetler düşük devirde genelde oldukça nazlı oluyorlar 2200den sonra böyle şahlanma yürüme mevzusu oluyor.

Tabi sıkıntı turbo hortumu kaçağı vs.'de olabilir.

Ayriyetten km'ye bakarak egr valfi ve emme manifoldu kesinlikle temizlenmeli.

Benim bu punto 2009 model ve 80 bin km civarlarında alt devirler rezaletti ve araba 170 - 175i kesinlikle geçmiyordu 5000 deviri neredeyse göremiyordum bile :)

Egr ve emmeyi söktüm. Emme manifoldunda çok birşey yoktu ama egr içler acısı durumdaydı

Egr'yi temizledim ve taktım araba resmen yazılımlı gibi oldu eski haline göre. 3'den 2'ye düştüğüm rampalarda 3'le tırmanıyorum alt devirler iyileşti

5000 devire kadar soluksuz gidiyor.. Düz yolda 190'ı deviriyor..

En güzeli egr'yi iptal etmek :) bir dahaki aracımda öyle yapacam bunda yazılım vs işine girmedim pert kayıtlı araç olduğu için

Sağolasın daha iyisi sana nasip olur inşallah. Sabahtan beri araştırıyorum maf - egr ve emme temizliği ciddi etkiliyormuş bu araçları.

Daha önce 1.3 mj fiorino ve linea kullandık kısa süreli bu tarz bir durum yaşamadık.

Hafta sonu maf ve egr ye bir el atayım. Kendim söker temizlerim. Emme için alet edevat yok yoksa onu da sökerim ama bakalım.

Temizlik için yağsız kontak (maf) egr ve emme için de balata spreyi düşünüyorum, senin önerin nedir.

Birkan61
04-11-2015, 22:13
Sağolasın daha iyisi sana nasip olur inşallah. Sabahtan beri araştırıyorum maf - egr ve emme temizliği ciddi etkiliyormuş bu araçları.

Daha önce 1.3 mj fiorino ve linea kullandık kısa süreli bu tarz bir durum yaşamadık.

Hafta sonu maf ve egr ye bir el atayım. Kendim söker temizlerim. Emme için alet edevat yok yoksa onu da sökerim ama bakalım.

Temizlik için yağsız kontak (maf) egr ve emme için de balata spreyi düşünüyorum, senin önerin nedir.

Km ilede alakalıdır biraz, iyice kurum dolmuş araba :) Multijetin en büyük performans sıkıntısı cidden kurum ve çabuk dolması..

Bahsi geçen map sensörünü söküp temizlemek oldukça kolay zaten. Üstündeki kurum durumuna göre temizlenir bende yağsız sprey ile temizledim.

Egr'yi benzin ile temizledim ben 1 gece havalandırdım takmadan önce. Manifoldu ise mengeneye bağlayıp tazyik makinesiyle temizledim valla kalanıda el yordamıyla :)

Ben ilk sökmeye başladığımda egryi ilk defa söktüğümden acemilikten marşa kadar söktüydüm :D sizde yoksa bile ustanın dükkana gidip ordan bi şekilde temin edersiniz

Bunları yaptıktan sonra canlanma kesinlikle olur en önemli olayı zaten egr.

Hortumlar vsde kontrol edilir zaten açılmışken onlardada sıkıntı yoksa turboda falan son çare enjektör kalır ama ben bu temizlikler ile sorunun düzeleceğine inanıyorum

KÖROĞLU
05-11-2015, 08:14
@birkan61

Müsait bir zamanda bakacağım, dün şunu farkettim aslında araç gaza tam basınca gidiyormuş biz diğer araçlarımızdaki gibi yumuşak sanmışız.

Pedalla da biraz ilgisi var. Yukarda yazılı temizlikler de yapılacak tabiki.

Mpower
05-11-2015, 14:50
Abi dikkat ette maf olmasın ben aracı ilk aldığımda hiç yürümüyordu herkes dedi 1.3 mj ne bekliyosun filan sonra sanayide ustaya götürdüm turboyu söktü vs vs sonra problem maf sensöründe çıktı bu arada bunu sakın tamırcıde değiştirtme hem çok basit değişiyor hem kazıklanmamış oluyorsunuz 300 tl bayıldım ama araba efsane oldu