PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel BORA çekiş sorunsalı?????

61TS061
05-11-2013, 23:34
arkadaşlar hepinize merhaba.sizden bir konuda fikir almak istiyorum.benim arabada çözemediğim bir sorun var.araba sakin ve sessiz çalışırken gaza bastığımda da tepki alamıyorum yeterince.ama biraz canlı çalışınca çok iyi tepki veriyor gaza.zaman zaman düzeliyor zaman zaman bozuluyor.nedir anlamadım.kafayı yiyecem.yakıtla alakası yok denedim.aynı yakıtla da yapıyor bunu.dizel aracı olup da buna benzer ara sıra çekişten düşme sorunu yaşayanınız var mı acaba?aracı makinaya bağlıyoruz hiç sorun yok.turbo iyi hava akışmetre iyi v.s vs hiç sorun yok.n75 in kabloları yırtıktı onları yenilettim yine aynı.hatta boruları yenilettikten sonra (büyük ihtimal alakası yoktur da) daha kötü oldu.aracın aküsü eski ara sıra akım mı kesiyor diorum artık.enjektörler de aklıma gelen diğer bir seçenek.hoş makinada onlar da normal aralıkta değer veriyor ya.sizler ne dersiniz?iyi forumlar...

Birkan61
05-11-2013, 23:45
Reis bi kurum temizliğine ne dersin?

Egr valfi, emme manifoldu, kelebek temizliği..

Özellikle egr temizlendikten sonra aracıma yazılım yapmışım gibi olduydu..

Rahat bir nefes aldı araç. 80 bindeki arabadan felaket kurum çıktı

Yakın zamanda enjektörleride temizletmeyi düşünüyorum

63owen63
05-11-2013, 23:48
@Birkan , ibiza kocasinandan çamlığa çıkan sokak da, bir apt girişinde rampa da mı duruyor yola dik şekilde ? komşuyuz sanırım, 100 metre aşağında petshop un üstünde oturuyorum :)

61TS061
05-11-2013, 23:51
Reis bi kurum temizliğine ne dersin?

Egr valfi, emme manifoldu, kelebek temizliği..

Özellikle egr temizlendikten sonra aracıma yazılım yapmışım gibi olduydu..

Rahat bir nefes aldı araç. 80 bindeki arabadan felaket kurum çıktı

Yakın zamanda enjektörleride temizletmeyi düşünüyorum

kardeş ben de egr yi temizlettim 6-7 oldu ama o kadar balçık çıkmasına rağmen performansta hiç bir şey hissetmedim.sanırım benim sorunum başka.ha şu da var belki silindir kapağını söktürüp detaylı bir kurum temizliği yaptırsam sorunum çözülür mü onu da bilemiyorum.

Birkan61
05-11-2013, 23:52
@Birkan , ibiza kocasinandan çamlığa çıkan sokak da, bir apt girişinde rampa da mı duruyor yola dik şekilde ? komşuyuz sanırım, 100 metre aşağında petshop un üstünde oturuyorum :)

Aynen abi, evim ora :) 1.kat

3 araçlık bi yer orası, bugün geç geldim diye rampanın başında araç. Genelde orta sıradayım :D

Senin evide anladım abi, iki apartmanın arasında hatta girişi, dönercinin yanı :)

Birkan61
05-11-2013, 23:53
kardeş ben de egr yi temizlettim 6-7 oldu ama o kadar balçık çıkmasına rağmen performansta hiç bir şey hissetmedim.sanırım benim sorunum başka.ha şu da var belki silindir kapağını söktürüp detaylı bir kurum temizliği yaptırsam sorunum çözülür mü onu da bilemiyorum.

Turbo ile alakalı bir sıkıntı olabilir mi acaba?

63owen63
05-11-2013, 23:54
Aynen orası, sabah okula yürürken sizin sokaktan çıkıyorum, görüyorum arabayı genelde :)

Birkan61
06-11-2013, 00:01
Aynen orası, sabah okula yürürken sizin sokaktan çıkıyorum, görüyorum arabayı genelde :)

Güngörende çalışıyorum bende abi.

Genelde minibüsle geçiyorum yayladan, senin okulun ordan daha doğrusu :D

Sabah çok uykum olmadığı zaman ve işim yoksa arabayı almıyorum genelde duruyo garajda.

9a doğru çıkıyorum evden, arkamdaki araba çocuklarını okula bırakıyor ona yol veriyorum. Yine bi arka sıraya geçicem o saatte :D

Önceden konuştuğumuzda uğrarım dediydim yanına ama bi türlü kısmet olmadı. Mahallede bi buluşma yaparız bakarsın :))

63owen63
06-11-2013, 09:29
Olur tabi, bilseydim seni çiğköfteye çağırırdım geçenlerde yaptık, forumdan epey arkadaşla , bir daha kine artık:)

61TS061
06-11-2013, 17:45
benim konu muhabbete gitti bu arada..

Birkan61
06-11-2013, 17:47
benim konu muhabbete gitti bu arada..

Reis istanbula gel özür amaçlı çiğköfte partisi verelim sanada :D

Üsttede yazdığım gibi, aklıma ilk gelen turbo oldu abi. Ona baktırdın mı hiç peki?

Devreye girme durumu nasıl, turbo bandı eskisi gibimi aynı devirlerde koltuğa yapıştırma durumu nasıl?

Kadyr
06-11-2013, 17:50
Kayseride sanayi iyi sanirim bence bi bosch servise enjektorleri olcturmeyle basla derim.sonra genel kurum temizligi sonrada turboyu kontrol ettir derim
He duman atma olayi nasil hic katki attinmi depoya

Birkan61
06-11-2013, 17:51
Kayseride sanayi iyi sanirim bence bi bosch servise enjektorleri olcturmeyle basla derim.sonra genel kurum temizligi sonrada turboyu kontrol ettir derim
He duman atma olayi nasil hic katki attinmi depoya

Şimdi aklıma geldi tam onu sorucaktım bende duman olayı ne alemde acaba

CasabLanca
06-11-2013, 18:09
ilk alarak log alarak bakın basınçta kaçıklık var mı, eğer orda bir sıkıntı gözükmüyorsa enjektörlerin püskürtmelerini kontrol edin

61TS061
06-11-2013, 21:28
yorumlar için teşekkür ederim arkadaşlar.turboyu yeni revize ettirdim.makinayla baktırdığımda ve elle egr nin oradan kontrol ettirdiğimde gayet sağlıklı.zaten arabam tam gazda düz yolda 180-190 ı rahat vuruyor.bu da turboda bir sorun olmadığını gösteriyor bana göre.dediğiniz gibi ben de enjektörlerden şüpheleniyorum.bir baktırmakta fayda var.

61TS061
06-11-2013, 21:29
bu arada mazot olarak ne kullanıyorsunuz beyler?sizce bizim motorlara en iyi hangisi geliyor.?

Birkan61
06-11-2013, 21:42
DH'yede konu açmışsınız ordan gördüm oraya üye olduğunuzu.

Oraya üye bir abi var, ondada 1.9 TDI motorlu bir seat var. Sizin motorla aynı ama..

Enjektör temizliği yaptırıcakmış dilerseniz onuda bekleyebilirsiniz. Yaptırırsa tabi o da yaptırıcam demiş ama :D

Ben mazot olarak genelde bp'den alıyorum evimin dibi olduğu için. Menzilim güzel, performans orta halli.

Opetten alınca araç traktör gibi çalışıyor ve alt devirler falan daha bir ölü geliyo defalarca denedim.

Shell nitro ile performans ve sessizlik gayet güzel. Eski GTL daha iyiydi ama :)

Total excellium deniyecem bi sürede.

BP ile devam ediyorum ben..

Arada enjektör katkısı falanda atın derim, iyi geliyor..

61TS061
06-11-2013, 21:48
DH'yede konu açmışsınız ordan gördüm oraya üye olduğunuzu.

Oraya üye bir abi var, ondada 1.9 TDI motorlu bir seat var. Sizin motorla aynı ama..

Enjektör temizliği yaptırıcakmış dilerseniz onuda bekleyebilirsiniz. Yaptırırsa tabi o da yaptırıcam demiş ama :D

Ben mazot olarak genelde bp'den alıyorum evimin dibi olduğu için. Menzilim güzel, performans orta halli.

Opetten alınca araç traktör gibi çalışıyor ve alt devirler falan daha bir ölü geliyo defalarca denedim.

Shell nitro ile performans ve sessizlik gayet güzel. Eski GTL daha iyiydi ama :)

Total excellium deniyecem bi sürede.

BP ile devam ediyorum ben..

Arada enjektör katkısı falanda atın derim, iyi geliyor..

teşekkürler...bp ultimate mi yoksa normal olanı mı?uzun zamandır duman yoktu arabamda.ama yeni yeni ilk çalıştırmada bir miktar atıyor.sanırım bir würth atmanın zamanı geldi.

Birkan61
06-11-2013, 21:52
Ultimate abi..

Fakat bizim araçlar normal mazotuda sıkıntısız yakıyor eski tip olduğu için. Zamanında az kırsal motorin koymuyodum banamısın demiyodu canavar gibiydi :D

Bende arabayı aldıktan yaklaşık 20 bin km sonra falan duman sıkıntısı olmaya başladı. Şuan 88,000 km'de arabam

Würth iyidir..

Eş dost olan tanıdık ustalara dediydim zamanında carbon clean yaptırayım mı diye, yaptırsan bile würth katkısı kullan belli aralıklarla daha sağlıklı olur demişlerdi :)

Ahmet Saraçoğlu
06-11-2013, 21:54
Bu sorunu yaptığında sağa çekip stop edip tekrar çalıştırdığınızda isteklilik durumu ne oluyor?

61TS061
06-11-2013, 22:18
Bu sorunu yaptığında sağa çekip stop edip tekrar çalıştırdığınızda isteklilik durumu ne oluyor?

hiç fark etmiyor.şöyle söyleyeyim arabam 15-20 gün boyunca çok iyi.ayağımın altı tork dolu hissediyorsunuz bunu.ama en fazla 1 ay sonra tekrar bir düşüşe geçiyor.aslında komik ama durum böyle malesef.

tdipower
06-11-2013, 22:24
motor sıcakken çekiş düşüyormu peki ?

61TS061
06-11-2013, 22:27
motor sıcakken çekiş düşüyormu peki ?

tam tersi ısınınca biraz daha iyi.akışmetrem orjinal bosch gerçi ama ben ondan mı yapıyor diye şüpheleniyorum biraz. ölçtürdüğümde rölantide 450 falan basıyor.tam gazda 700 e kadar çıkıyor.

tdipower
06-11-2013, 22:30
maf değeri araç yükteyken ölçülür turbo peak basıncını verdiği anda 950 civarı okumanız gerekir

61TS061
06-11-2013, 22:40
maf değeri araç yükteyken ölçülür turbo peak basıncını verdiği anda 950 civarı okumanız gerekir

950 zor gibi ya.acaba mafta mı sorun var.sıfır maf niye sorunlu olsun ki anlamıyorum.

pirasa
07-11-2013, 19:29
aslında hava sıcaklığına göre mafın ölçtüğü değerler oynama yapabilir, map sensörüde olabilir. aynı motor benim araçda vardı, tamircide kaputu açtırdığımda gerekirse pistona kadar ineceğiz dedim, usta bir hortum buldu içerde "bu niye boşta?" diye sordu "bende ne bileyim benmi çıkardım !!" dedim, orda bi yere taktı hortumu ve araç bildiğin uçuşa geçti. herşeyden olabilir vnt kanatları bile kurumlaşmış olabilir.

FaTiH44
07-11-2013, 20:25
pompa ve enjektörlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

61TS061
07-11-2013, 23:41
aslında hava sıcaklığına göre mafın ölçtüğü değerler oynama yapabilir, map sensörüde olabilir. aynı motor benim araçda vardı, tamircide kaputu açtırdığımda gerekirse pistona kadar ineceğiz dedim, usta bir hortum buldu içerde "bu niye boşta?" diye sordu "bende ne bileyim benmi çıkardım !!" dedim, orda bi yere taktı hortumu ve araç bildiğin uçuşa geçti. herşeyden olabilir vnt kanatları bile kurumlaşmış olabilir.

benim turbo vnt değil 90 lık benimki düz turbo.sizin bahsettiğiniz boştaki boru muhtemelen n75 in borusudur.onları daha 2 gün önce elden geçirdim.ama maf ın hava sıcaklığına göre okuma farkı yapması bence de mantıklı.

61TS061
08-11-2013, 00:34
pompa ve enjektörlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

enjektörlerin iyi basıp basmadığını nasıl anlıyorlar?makineye mi bağlayarak yoksa söküp test mi ediyorlar?eğer ikincisi olursa bence sorunum çözülebilir diye inanıyorum.

Birkan61
08-11-2013, 00:38
Pc'ye bağlanınca enjektörün püskürtme değerleri okunabiliyor abi. İşin ehli bir usta değerlerin ne olduğunu bilir bi anormallik olup olmadığını öğrenmek lazım..

61TS061
08-11-2013, 00:39
Pc'ye bağlanınca enjektörün püskürtme değerleri okunabiliyor abi. İşin ehli bir usta değerlerin ne olduğunu bilir bi anormallik olup olmadığını öğrenmek lazım..

valla makineye bağladıklarında normal değer aralıklarında diyorlar bana.gerçi bosch car service gibi daha profesyonel bir yere de gitmedim açıkçası.olmazsa bir boş zamanımda baktırayım.

Birkan61
08-11-2013, 00:43
valla makineye bağladıklarında normal değer aralıklarında diyorlar bana.gerçi bosch car service gibi daha profesyonel bir yere de gitmedim açıkçası.olmazsa bir boş zamanımda baktırayım.

Baktıkları makinelerde fark ediyor abi

Bizim dükkana bir ducato geldi, adam bazı değerleri elindeki cihazla okuyamadı. Başka bir servise gittim adamların elinde orjinal bilgisayar varmış servisin kullandığı onda baktırdık adam herşeyiyle söyledi bize :)

En azından bosch'a baktırmak daha iyi olur

Yetkili servis böyle birşeyi kontrol etmek için ücret talep eder mi acaba?

Yetkili serviste hiç işim olmadı ondan bilmiyorum :D

Özel servisler gibi pc bağlatmaya 20 - 30 lira alıyorlarsa sıkıntı yok fazlası olmasında

Kadyr
08-11-2013, 04:59
Bizim enjektorleri vas pc ile okumustuk

tdipower
08-11-2013, 10:23
bu motorlarda enjektör değerini okuyamazsınız sadece tek bir enjektörde sensör bulunur oda timing hesaplaması içindir okuduğunuz değer rotary pompanın bastığı genel mazot değeridir

61TS061
08-11-2013, 10:27
bu motorlarda enjektör değerini okuyamazsınız sadece tek bir enjektörde sensör bulunur oda timing hesaplaması içindir okuduğunuz değer rotary pompanın bastığı genel mazot değeridir
evet doğru tek bir enjektörde sensör var.ama 4 ayrı enjektörün de değerleri görünüyor pc de.-0 0+ türünden bişey buna ne dersiniz?bir de bunları söküp mü ölçmek gerekir sizce?

tdipower
08-11-2013, 10:28
evet sökülüp kontrol edilmesi lazım

FaTiH44
08-11-2013, 11:49
enjektörlerin iyi basıp basmadığını nasıl anlıyorlar?makineye mi bağlayarak yoksa söküp test mi ediyorlar?eğer ikincisi olursa bence sorunum çözülebilir diye inanıyorum.

söktürmen gerekiyor.

61TS061
08-11-2013, 22:50
evet sökülüp kontrol edilmesi lazım

enjektör temizleme işlemi ne kadardır ortalama?

XSi
08-11-2013, 23:46
enjektör temizleme işlemi ne kadardır ortalama?

bosch servislerin uzmanlık alanıdır genelde, hatta ağırlıklı dizel sistemlere çalışan boş servisleri var

kayseri büyük şehir, dizel ekipmanlı servis vardır mutlaka, telefonla bir görüşmen faydalı olabilir..

61TS061
09-11-2013, 17:38
bosch servislerin uzmanlık alanıdır genelde, hatta ağırlıklı dizel sistemlere çalışan boş servisleri var

kayseri büyük şehir, dizel ekipmanlı servis vardır mutlaka, telefonla bir görüşmen faydalı olabilir..

öneriniz için teşekkürler...kayseri büyük şehir olmasına öyle de pek de ahım şahım usta yok malesef:( arabyı hangi vw ustasına test ettirdiysem tam gaz yükleniyorlar "abi bu 90 hp bu kadar gider" :ofk: deyip bakmıyorlar.arabanın gaz tepkisine dikkat eden ince bir usta yok anlayacağınız.ya da ben öylesine rast gelmedim.ama bosch servise hiç gitmedim.bir sorayım olmazsa telefonla.

220T
09-11-2013, 18:22
İşçilikleri nasıldır bilemiyorum ama stadın karşısındaki benzinliğin yanında,pompa,enjektör gibi işlemlerle ilgilenen bir yer var.Geçerken göz atıyorum genelde kalabalık oluyor orası,Bosch servisi olması lazım.

61TS061
10-11-2013, 00:33
İşçilikleri nasıldır bilemiyorum ama stadın karşısındaki benzinliğin yanında,pompa,enjektör gibi işlemlerle ilgilenen bir yer var.Geçerken göz atıyorum genelde kalabalık oluyor orası,Bosch servisi olması lazım.

evet bir kez gittim oraya murat pompa diye bir dükkan.bir de bosch service diye sanayinin içinde bir yer vardı diye hatırlıyorum.öneriniz için teşekkürler...