PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fsae & Formula student

Y.Emre
06-11-2013, 21:02
Arkadaşlar, abiler bayağı kalabalık bi forumuz başlıkta belirttiğim yarışmalarla ilgili kişiler vardır diye umuyorum.

Senelerdir Tübitak güneş ve hidrojen yarışlarına katılıyoruz, sheel eco'ya hiç gitmedik. Bu yıl fsae-formula student yada başka bir adı varsa ona katılmak istiyoruz. Bugün birkaç hocayla görüştük olumlu baktılar ama kesin değiller bizden her detayı açıklayacak bir rapor derlememizi istediler, yeterince iyi bi rapor hazırlarsak izin çıkacak gibi.

Akşamdan beri bakıyorum çokta fazla birşey anlamadım açıkçası. Ben Tübitak gibi tek bir kurulun bu yarışmayı düzenlediğini sanıyordum ama öyle olup olmadığı konusunda şüpheye düştüm. Fsae, formula student, formula student germany, formula student hungary vs vs siteler var. Birde students.sae.org diye bir adres var.

Şimdi bu sae.org mu düzenlemiş oluyor bütün yarışmaları ? Orada 2014teki yarışmalar sadece amerikada görülüyor?

Yoksa yarışma aynı/benzer kurallarla her ülkede farklı isimle mi yapılıyor? Cevabı net bilen birisi derdime derman olursa çok sevincem :D

FcX
06-11-2013, 22:33
Yarışmayı asıl düzenleyen, yani kuralları hazırlayan vs. SAE. Amerika harici ülkelerde de, o ülkenin bizde aşağı yukarı Makina Mühendisleri Odası'na denk gelen kurumları organizasyonu üstleniyor. Mesela Almanya'da VDI, İngiltere'de iMechE, İtalya'da ATA gibi. İsimler de ona göre değişiyor. Eskiden İtalya yarışı Formula ATA'ydı mesela, şimdi bütün Avrupa yarışlarını Formula Student yapmışlar. Önemli bir mevzu değil, hepsi aynı şey.

International Events - Formula SAE Series - SAE Collegiate Design Series - Students - SAE International (http://students.sae.org/cds/formulaseries/intl.htm)

Kurallarda temel kitap FSAE'ninkidir. Zaten diğer yarışlarda da yerel çok ufak farklılıklar olur, onlar da ilave doküman olarak yarışın sitesinde bulunur.

2010'da Michigan FSAE'ye katılmıştık İTÜ olarak, aklına ne geliyorsa cevaplayabilirim. Şimdi biraz bakındım da, özlemişim be, güzel zamanlardı :)

ITU FSAE TEAM-ITÜ FORMULA SAE EKIBI (http://www.formulasae.itu.edu.tr/)

Site eski ama, sponsorluk dosyasında bolca bilgi var, mutlaka incele.

Y.Emre
06-11-2013, 23:24
Tamamdır abi teşekkür etttim, zaman içinde daha fazla soruyla rahatsız edicem kusura bakmazsan :)

FcX
06-11-2013, 23:28
Rahatsızlık ne demek :) Ne zaman istersen.

fkocak
07-11-2013, 00:52
.............