PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 205 GTİ Elektrik tesisatı

Sayfa : [1] 2 3

EmrGti
07-11-2013, 21:51
Herkese merhaba.Komple motor yapılan ve yapılırken tamamen stock ve orjınalıne en yakın sekılde topladığım 205 GTi aracımda elektrik tesisatımın sorunlarını yaşıyorum.Motorda aklınıza gelen her parçayı sıfırladım ciddi paralar harcadım .

Ateşleme veriyor tetikleri kesiyo tetik veriyo ateşleme kesiyo bir türlü çalışmıyor evet şimdi diceksiniz ki o kadar para harcadın git 2 milyar daha ver MS yap evet yapıcam ama bu aracın ilk önce çalışması lazım rodajın bitişine doğru yaptırmayı düşünüyorum ama ilk önce çalışmasını istiyorum.

İstanbulda öncelikli olarak avrupa yakasında bu araçların elektrik tesisatından son derece iyi anlayan ustaya yada ustalara ihtiyacım var 8 gün 9 gecedir uyku uyumuyoruz gece gündüz uğraşıyoruz olmuyor çalıştıramıyoruz kafasına göre 2,3 kere çalıştı sonra bır daha çalışmadı.

Önerebileceğiniz son derece bu arabanın elektriğinden anlayan sorunları çözebilecek ustaya ihtiyacım var tavsiyeleriniz nelerdir yardımlarınızı bekliyorum...?

ice
07-11-2013, 21:59
Ecufast uğur islerini halleder ...

WeLeT
07-11-2013, 22:01
Aynı problem bendede vardı..Yolda giderken kesiyodu filan araç..Maslakta Paris Oto var..Oraya gittiğinizde Dursun ustayı bulun sorununuzu çözücektir..

EmrGti
07-11-2013, 22:17
aracı zaten paris oto da yaptırdım enver ustayla dursun ustaya ancak benım problemım mekanık degıl elektrık benım kı hıc calısmıyo yolda kesme olayı degıl hıc calısmıo

slowmotion
07-11-2013, 22:37
Yeni tesisat yeni distributor atesleme beyni ve bobini degistimi? Calisan sorunsuz 205 de denemeniz lazim. Sorun beyindende olabilir

Turboğuz54
08-11-2013, 00:17
Valla inanırmısın bilmem bundan 6-7 sene önce bizim motorcu abi 205 gti alıyor 8v mi 16v mi hatırlamıyorum sekman için motoru söküyor galiba sökmüşkende komple temizliyor mu ne elektrik tesisatını falan sonra aracı toplayınca çalışan araç çalışmaz oluyor götürmedikleri usta kalmıyor servis bile çözemiyor en son tekrar motoru dağıtıyo görüyoki bi kabloyu tam takamamş :D topluyo ediyo araba çalışıyo belki seninki böyle değildir ama aklında olsun

Maxi
08-11-2013, 02:35
kesin basit birşeydir
herkes ezbere iş yaptığı için böyle şeyler çözülemez
onu değiş bunu değiş olur. Ölçemez, bilemez.

zaten o aracın sistemi basit, karışık değilki
ya kablodur, ya sokettir, temassızlık veya bir sensor sıkıntısı olabilir.

elektrikmi gelmiyor? buji ateşlemiyor?
veya benzinmi gelmiyor? enjektörde benzin yok
2 tane ana arıza başlangıcı var sonuçta.

EmrGti
08-11-2013, 06:54
bende çok basıt bır yerden kaynaklandıgını dusunuyorum ama ınanın kafayı yedırtıcek uyumuyoruz ben uyumadıgım ıcın adamda uyumuyo gecelerıde dahıl ugrasıyoruz bobın dısbırıtor atesleme bunlar hep degıstı cok guzel bır sekılde tesısatta toplandı ayıklandı ama sorunun nerde oldugunu bulamıyoruz elımde 3 tane dısbırıtor 3 tane beyın 2 tane atesleme 4 tane enjektor takımı var hıcbırı bır ıse yaramıyo hıcbırı calıstırmıyo kı cıhazlarda hıcbırı arıza vermıyo

slowmotion
08-11-2013, 08:05
bende çok basıt bır yerden kaynaklandıgını dusunuyorum ama ınanın kafayı yedırtıcek uyumuyoruz ben uyumadıgım ıcın adamda uyumuyo gecelerıde dahıl ugrasıyoruz bobın dısbırıtor atesleme bunlar hep degıstı cok guzel bır sekılde tesısatta toplandı ayıklandı ama sorunun nerde oldugunu bulamıyoruz elımde 3 tane dısbırıtor 3 tane beyın 2 tane atesleme 4 tane enjektor takımı var hıcbırı bır ıse yaramıyo hıcbırı calıstırmıyo kı cıhazlarda hıcbırı arıza vermıyo

dediğin gibi herşey iyiyse ufak bi yerde hata yapıyorsunuz. pompa rölesini kontrol ettinizmi torpido içindeki
gerçekten merak ettim sorunu :( yukarıda arkadaş yazmış bir kabloyu takmasanız çalışmaz

chaylak
08-11-2013, 10:54
Öncelikle böyle bir efsaneyi yaşatma çabandan ötürü tebrik ve teşekkür ederim bir 205 GTI sahibi olarak. :}

Hemen hemen aynı problemle bende karşılaştım araç damarı tuttuğu zaman çalışmıyordu akla gelen tüm ihtimalleri gözden geçirdim kabahati soketin birine yüklemiştim onu da değiştirdim fakat düzelmedi. Sorunsuz bir şekilde ziyaretine gittiğim bir arkadaşımın dükkanının önünde kaldı.

Tüm ihtimalleri denedikten sonra Ankara Karaca Motor Sport sahibi Nurettin Karaca ile irtibata geçtim ve aracı kurtarıcıya yükleyip götürdüm. Suçlunun ateşleme modülü olduğu tespit etti parça siparişi verdi gelen parçayı taktık ve sorun çözüldü. Muhtemelen şuan senin probleminin sebebi de bu modül. Maliteyi 25-30 Tl kadar kodunu aşağıda veriyorum temin edip değiştirmen yeterli olacaktır umarım.

LE2-JETRONIC (XU5J/A) .............................. BOSCH - 0 227 100 123

Saygılar..

Not: Hesabım henüz aktif olmadığı için arkadaşımın hesabından yazıyorum. Üye adım Contac 205 adına her konuda iletişime geçebilirsin.

mkerim
08-11-2013, 11:31
aracı zaten paris oto da yaptırdım enver ustayla dursun ustaya ancak benım problemım mekanık degıl elektrık benım kı hıc calısmıyo yolda kesme olayı degıl hıc calısmıo

Onlara söyle en TİTİZ müşterisinde var. Belki ödünç alır deneme yaparlar. :D
Eğer onlarda işin içinden çıkamadıysa ya sen çok karıştın işlerine yada tam istediklerini yapmadın. :)

slowmotion
08-11-2013, 13:32
Öncelikle böyle bir efsaneyi yaşatma çabandan ötürü tebrik ve teşekkür ederim bir 205 GTI sahibi olarak. :}

Hemen hemen aynı problemle bende karşılaştım araç damarı tuttuğu zaman çalışmıyordu akla gelen tüm ihtimalleri gözden geçirdim kabahati soketin birine yüklemiştim onu da değiştirdim fakat düzelmedi. Sorunsuz bir şekilde ziyaretine gittiğim bir arkadaşımın dükkanının önünde kaldı.

Tüm ihtimalleri denedikten sonra Ankara Karaca Motor Sport sahibi Nurettin Karaca ile irtibata geçtim ve aracı kurtarıcıya yükleyip götürdüm. Suçlunun ateşleme modülü olduğu tespit etti parça siparişi verdi gelen parçayı taktık ve sorun çözüldü. Muhtemelen şuan senin probleminin sebebi de bu modül. Maliteyi 25-30 Tl kadar kodunu aşağıda veriyorum temin edip değiştirmen yeterli olacaktır umarım.

Saygılar..

Not: Hesabım henüz aktif olmadığı için arkadaşımın hesabından yazıyorum. Üye adım Contac 205 adına her konuda iletişime geçebilirsin.

BOSCH - 0 227 100 123 bu parça banada lazım. yardımcı olurmusunuz?

ERkut 205
08-11-2013, 17:33
Emre iletişimi yazdım sana, görür görmez ara.

EmrGti
08-11-2013, 19:56

Saygılar..

Rica ederim inşallah şu araçta güzel yüriyeceğim sağlıklı çalışıcak zaten çalışsın farklı düşüncelerimde var ama işte...

Ayrıca bugün çalıştı birazda olsa ancak araba bildiğiniz stop edicek gibi tekliyo ve müthiş şekilde duman atıyo düşündümde benım arabamda çok ilginç şeyler dönüyo bugun evime geldim bu akşam arabamı düşünmeyip uyumaya çalışıcam uykusuzum çünkü bu akşam sağlıklı uyursam arabamın yanındada sağlıklı ve dirençli olurum onun sorunlarını daha iyi anlayabilriim :)

EREN34
08-11-2013, 19:58
Ecufast Uğur eskiden Mantar'da çalışan dahada evveliyetında Ümraniye'de olan Uğur ise bencede kesin o halleder....

EmrGti
08-11-2013, 20:01
yaa kafayı sıyırıcam bugun 15 günümüz doldu ve kafayı gerçekten sıyırıcam artık çalışsın ve saglıklı calısma sesını duymak ıstıyorum ınsallah varsa fıkırlerı olun paylasımlarda bulunmasını rıca ederım

Maxi
08-11-2013, 21:48
birşey yazmıyorsunuzki yardım edelim?
çalışmıyor, çalışmıyor ,çalışmıyor

yukarıda sordum en azından %50 sorunu düşürmek için
ateşlememi yok ? benzinmi yok ?
hangisi

EmrGti
09-11-2013, 07:42
birşey yazmıyorsunuzki yardım edelim?
çalışmıyor, çalışmıyor ,çalışmıyor

yukarıda sordum en azından %50 sorunu düşürmek için
ateşlememi yok ? benzinmi yok ?
hangisi

şimdi şöyle sölıyım arabaya az mı benzın gelıyo yoksa fazla mı gelıyo yada neden yapıyo bulamıyoruz cunku araba bı benzıne boguluyo yada benzın gelmıyo torpıdodakı beyının yanında bulunan benzın rolemız arızalıydı yenısını aldık onunla calısmıyo ama bozuk olanı tamır ettık onunla calısıyo

kafasına göre bı calısıyo bır calısmıyo bellı elektrıkte bı sıkıntı var ama tesısatı yerde acıp yapmadıgımız yerı kalmadı.

Araba dun ıtıbarı ıle calıstı 2 kere calıstırdık calısıyo ama cok tekleyerek calısıyo sankı stop edıcekmıs gıbı calısıyo ve muthıs sekılde eksozdan duman verıyo kı aklıma su gelıyo acaba benzın fazla gelıyorda arabada yakamıyo o yuzden bu dumanı verıyo yanı sorunumuz bunlarla ıbaret arabam sıkıntılı ve bız 15 gundur nerden baksanız bu 15 gun ıcersıınde 3 gece uyuduk hep arabayla ugrasıyoruz ama sonuca varamıyoruz cunku motor ıcerısındekı tesısatlar kolay oldugu halde bı problem olmadıgını dusunerekten canımız sıkılıyo bu sekılde calısmamasına yada calısıpta bozuk calısmasına

EmrGti
09-11-2013, 07:47
ayrıca en son çarem yeter dıyıp dogru MS sısteme gecış yapmak ama ılk önce yınede bı calısmasını beklıyorum ayrıca zaten sızden bı sorum daha olucak ;

magic performans'tan murat mı yoksa kemal ertek'mi bu işi daha profu çünkü 205 GTi aracı sorduğumda telefonda görüştüğümde magic'ten murat krans sensörü ve bısey daha kullanmıyordu arabaya ve megasquirt V3 koyup yazılım yapıyordu ama kemal ertek ise microqusirt bır beyın koyup yazılıp yapıyo krank sensoru flan bır cok soyledıgı parcayı koyup beyın tesısatınıda yenılıyo sızce hangısı muratla kemalin verdiği fiyattada biraz fark var

Magic performans'tan MURAT : 2200 TL

Bosphorus Innovations'dan KEMAL:1500 TL + ikisi içinde wideband alıcam

EmrGti
09-11-2013, 07:58
kesin basit birşeydir
herkes ezbere iş yaptığı için böyle şeyler çözülemez
onu değiş bunu değiş olur. Ölçemez, bilemez.

zaten o aracın sistemi basit, karışık değilki
ya kablodur, ya sokettir, temassızlık veya bir sensor sıkıntısı olabilir.

elektrikmi gelmiyor? buji ateşlemiyor?
veya benzinmi gelmiyor? enjektörde benzin yok
2 tane ana arıza başlangıcı var sonuçta.

Ayrıca afedersınız ama herkes beleşçi aç olmuş işini doğru yapan ustalar alınmasın memlekette ne kaportacı ne mekanıkcı nede elektrıkcı var hepsı alısmış bi xenon takıp dunya paraları ıstemeye ıs begenmez yapamaz olmuslar aç adam çok sağda solda bız su arabayı yaptık şöyle oldu böyle oldu dıyıp böbürlenmesını bılıyolar ama bı arabanın hakkından gelemıyolar aklımda toplamak ıstedıgım arabalar var bu ınsanlar yuzunden korkuyoruz yapamıyoruz yazık bu esnafa ustalara gercekten

slowmotion
09-11-2013, 08:07
yazdığımız parçaları denedinmi?

EmrGti
09-11-2013, 08:14
şöyle baska bır aracta deneme şansım yok cunku yakınlarımda aynı arabadan yok ama degısık olan bır tek dısbırıtor ve bundanda 3 tane var bırı bozuk olsa bırı olur elektrıkcının kontrol ettıgıne gore gayet ıyı calısıyo ayrıca dedım ya 3 beyın var gerı kalan modul bobın flan zaten sıfır bozuk olucagını sanmıyorum ...

Sağolasın erkut abıden dun aksam telefonda tam 59 dakıka konustuk ve bana baya yardımcı olmaya calıstı ve semalarını yolladı maıl adresıme erkut abıye tekrar cok tesekkur edıp selamlarımı yolluyorum bu konularla ılgılı daha dogrusu 205 GTi ile ılgılı cıdden buyuk bılgılerı var .

slowmotion
09-11-2013, 08:21
şöyle baska bır aracta deneme şansım yok cunku yakınlarımda aynı arabadan yok ama degısık olan bır tek dısbırıtor ve bundanda 3 tane var bırı bozuk olsa bırı olur elektrıkcının kontrol ettıgıne gore gayet ıyı calısıyo ayrıca dedım ya 3 beyın var gerı kalan modul bobın flan zaten sıfır bozuk olucagını sanmıyorum ...

Sağolasın erkut abıden dun aksam telefonda tam 59 dakıka konustuk ve bana baya yardımcı olmaya calıstı ve semalarını yolladı maıl adresıme erkut abıye tekrar cok tesekkur edıp selamlarımı yolluyorum bu konularla ılgılı daha dogrusu 205 GTi ile ılgılı cıdden buyuk bılgılerı var .

erkutun maşallahı var :)

kardeşim istanbulda bir 205 gti bulman lazım. parçaları takıp denemek için. bendede ateşleme gelmiyor. ilgilenemiyorum işlerimn yoğunluğundan. debimetre ayarıyla oynadınızmı hiç?

EmrGti
09-11-2013, 12:41
debimetrenın kapagı hıc acılmadı zaten yurt dısından gelmıstı hıc acılmamıs oynanmamıs sekılde ya mutlaka cok basıt bır yerden yapıyordur emınım ama bakalım ne cıkıcak usta dukkandan kovdu benı basımdan gıt 2 gun sonra gel gıt evınde dınlen dıye bende dondum geldım .

bu arada aracımın koltuklarınıda ustamız sagolasın bıtırdı ve orjınalının aynısı oldu yorumlar sızde ...

http://i40.tinypic.com/2mmdd9y.jpg
http://i40.tinypic.com/mie9mo.jpg
http://i43.tinypic.com/5zeadw.jpg

devamındada aracımda bı kaç kare paylaşıyım...

http://i40.tinypic.com/33w6z61.jpg
http://i43.tinypic.com/i1bjx3.jpg
http://i40.tinypic.com/24xlzih.jpg
http://i42.tinypic.com/14cd7hh.jpg
http://i44.tinypic.com/104474k.jpg
http://i42.tinypic.com/1zn7k36.jpg
http://i42.tinypic.com/1zn7k36.jpg
http://i39.tinypic.com/2hfm5oz.jpg
http://i40.tinypic.com/30utymo.jpg
http://i42.tinypic.com/111sg7r.jpg
http://i44.tinypic.com/2z7hd6q.jpg
http://i39.tinypic.com/mirfp.jpg
http://i42.tinypic.com/x1bqmb.jpg
http://i40.tinypic.com/2v0c043.jpg
http://i43.tinypic.com/9sqsko.jpg

bu arabada çoğu şeyi sıfırladım kozmetik yani kaporta aksamından kozmetiğine motor parçalarında alt takımına kadar komple sıfırladım maksat satmayı düşünmediğim için temiz kalsın herşey yeni olsun çoğu parçayı gencerler halilden aldım geri kalanlarını yurt dışındaki eş dost yardımıyla getirtim aldım . fotoların devamı gelicek sırada yapılıcak olan şeyler ise;

komple zımpara,pasta,cila
jantlar gri rengine boyanıcak
kırmızıı şeritleri takılıcak
torpidomuz biraz kötü komple çöpe attım yenisi yurt dışından temin edilicek
camlara film yapmayı düşünüyorum ( kesin değil çünkü camları orjin kahverengi )
headers ve komple düz boru ile birlikte HKS tipi warex koymayı düşünüyorum
Ve allah nasip ederse önümüzdeki yazın sonundada projelere başlıcam ...

slowmotion
09-11-2013, 12:46
komple torpido göğüs a-z sahibindende vardı bir ara 2100 istiyordu sıfır. siz kaça bulursunuz acaba?

maşallah bu arada

EmrGti
09-11-2013, 12:49
torpidoyu fransadan abim yollıcak komple yalnız gögüs çıkma ama sıfır kadar temiz diyo kadran keep'i sıfırmış orta konsol sıfırmış fiyat ise hepsi 900 TL ama abim gelirken getiricek yani nerden baksanız aracı torpidosuz 2 , 3 ay kadar kullıcam tabi çalışırsa :)

remzi ile konuştumda torpidoda sağolsın güzel bi indirim yaptı ama bakalım belki maddi durumlar el verirde beklemek istemessem remziden alıcam galiba a ' dan z 'ye tüm parçaları ile gelicek torpido

Maxi
09-11-2013, 12:57
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/148967-buyuk-boyutlu-resim-eklemeyiniz.html

EmrGti
09-11-2013, 13:00
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/148967-buyuk-boyutlu-resim-eklemeyiniz.html

kusura bakmayın bir daha olmaz uyarıyı ilk defa görüyorum tekrar kusura bakmayın

ERkut 205
09-11-2013, 17:41
Şemadan söylediğim yerleri kontrol etme şansın oldumu emirhan ?

EmrGti
09-11-2013, 18:23
erkut abı bugun gıttım ancak fazla kalmadım elektrıkcıye senın dedıgın seylerı soyledım alaylı bı tavır ıle davranınca sınırlerım bozuldu oda dedı gıt pazartesı aksam gel calısır sekıle getırırım ben dedı eger olmassa zaten anlastıgımız para bellı bır ucret odememe gerek kalmıcak paramı pesın vermıstım alırım hee farları sıleceklerı flan yaptı hak gecmesın onların ucretını verır alır arabayı magıcten murata verır ms ısterım cunku basım cok agrıdı sankı cok buyuk bıseymıs gıbı cozulemıyo parcalar sıfır olmasa tamam dıcem

bırak rezıl oluorum ınsanlara calıstıramıyor musun noldu flan demelerı sankı ılk defa yapıyoruz ama gercekten benım tek recetem MS sistem

ERkut 205
09-11-2013, 19:35
erkut abı bugun gıttım ancak fazla kalmadım elektrıkcıye senın dedıgın seylerı soyledım alaylı bı tavır ıle davranınca sınırlerım bozuldu oda dedı gıt pazartesı aksam gel calısır sekıle getırırım ben dedı eger olmassa zaten anlastıgımız para bellı bır ucret odememe gerek kalmıcak paramı pesın vermıstım alırım hee farları sıleceklerı flan yaptı hak gecmesın onların ucretını verır alır arabayı magıcten murata verır ms ısterım cunku basım cok agrıdı sankı cok buyuk bıseymıs gıbı cozulemıyo parcalar sıfır olmasa tamam dıcem

bırak rezıl oluorum ınsanlara calıstıramıyor musun noldu flan demelerı sankı ılk defa yapıyoruz ama gercekten benım tek recetem MS sistem

Talihsizlik nediyim, Burada olsaydık. En kötü elektrik şemamıza göre kendimiz çeker, soketlere bağlardık. Tam takır çalıştırırdık. Sonra gene MS e geçeceksen geçerdin.

EmrGti
09-11-2013, 19:40
abi işte keşke yaa emınım mutlaka soketlerde bı temazsızlık var yada bır soket yalnıs takılı o yuzden calısmıyo bunu soleyıncede adam senelerdır tanıdıgım adam papaz oluyoruz sonra bırak marşa basa basa 2 kere mars yaktık 3. tamır edılıcek ınan öyle kötüyüm ki bu araba bana kafayı yedirtti

eticet06
09-11-2013, 20:50
walla benımde aklıma bırsey gelmıyor ama durumunu anlıyorum başkan allah kolaylık versin sagolsun erkut abıde kadir abıde benım aracımın teklmesını cok ugrastılar oda bana kafayı yedırtecektı 2 ay ugrastık sagolsun eren cok destek cıktı sorun benım tps de cktı (: basıt bır sey ama adamı öldürüyor bu tür olaylar

EmrGti
09-11-2013, 22:05
evet erkut abıde söyledı bana bugun de benım aklıma baya geldı tps müşürüne bakıcam bana kalırsa muhtemelen ondan yapıyor

ERkut 205
10-11-2013, 08:36
evet erkut abıde söyledı bana bugun de benım aklıma baya geldı tps müşürüne bakıcam bana kalırsa muhtemelen ondan yapıyor

Tps ile olduğunu sanmam. Bizdeki Tps rölantiyi algılar düzenler, Dip gaz yaptığında enjektörler bir kademe daha fazla işer.

TPS nin soketi komple sökükken bile araba çalışır, gaza basıp çektiğindebir nebze rölantide sallanma artar. Dip gazda daha verimsiz kalırsın. Ama bunun dışında ki durumlar başına gelmez. Senin anlattıkların çok daha başka nedenler.

Pazertesiye kadar bekle bence yapamadıysa al arabanı, kendin benim dediğim şeyleri dene. Olmadı telefon ile konferans yaparız, ararım sen, ;)

Bu arada otomatik jigle soketi ile ctn müşür soketi bir birine benzer. Bunlar karıştırılarak takılmış olabilirmi ?
Bunu hiç denediniz mi söküp diğerine takmayı.

crazydog
10-11-2013, 10:00
Torpido içindeki pompa rölesini kontrol ettinmi benimde başıma gelmişti deli etmişti :D

Hakan Girginer
10-11-2013, 10:26
Ezberden parça alıp paranızı çarçur etmeyin.

Önce elektrik tesisatının bütün toprak bağlantılarını bulun. Önemsiz toprak bağlantısı yoktur, hiçbirini es geçmeyin.
Toprak bağlantıları şaseye, motora, vs. hep cıvata ya da vida ile bağlanır.
Bu bağlantıları sökün, bağlantı noktasındaki boyayı dikkatli bir şekilde kazıyın.
Ardından toprak bağlantısını tekrar yapın, üzerine çok az WD-40, dielectric grease ya da hiçbir şey yok ise saç spreyi sıkın.
Özellikle motor bloğu üzerindeki toprak bağlantılarının gevşek kalmadığını kontrol edin.
Ardından aynı temizleme işlemlerini akü terminalleri üzerinde yapın.

EmrGti
10-11-2013, 10:41
Torpido içindeki pompa rölesini kontrol ettinmi benimde başıma gelmişti deli etmişti :D

benzin rolesi zaten bizi çok uğraştırdı yanıktı çalışmıyor benzin ve enjektörlere tetik vermiyordu gittim gecenin bir yarısı yenisini buldum aldım geldim elektrikçi diğerini tamir etmiş benım aldıgımı takıyoruz çalışmıyo sıfır olan parça tamir edileni takıyoruz o çalışıyo yaa arabada çok ilginç şeyler dönüyo ama çözemiyorum çok sapıtıyo

EmrGti
10-11-2013, 10:42
Tps ile olduğunu sanmam. Bizdeki Tps rölantiyi algılar düzenler, Dip gaz yaptığında enjektörler bir kademe daha fazla işer.

TPS nin soketi komple sökükken bile araba çalışır, gaza basıp çektiğindebir nebze rölantide sallanma artar. Dip gazda daha verimsiz kalırsın. Ama bunun dışında ki durumlar başına gelmez. Senin anlattıkların çok daha başka nedenler.

Pazertesiye kadar bekle bence yapamadıysa al arabanı, kendin benim dediğim şeyleri dene. Olmadı telefon ile konferans yaparız, ararım sen, ;)

Bu arada otomatik jigle soketi ile ctn müşür soketi bir birine benzer. Bunlar karıştırılarak takılmış olabilirmi ?
Bunu hiç denediniz mi söküp diğerine takmayı.

abi en so öyle yapıcam tesisatı söküp komple evin bahçesinde şemalara bakarak kendim kurucam ama tabiki hepsini test edicem ilk önce temassızlık yada kopukluk flan var mı diye sonra yavaş yavaş montaj işlemine yeniden başlıcam

EmrGti
10-11-2013, 10:43
Ezberden parça alıp paranızı çarçur etmeyin.

Önce elektrik tesisatının bütün toprak bağlantılarını bulun. Önemsiz toprak bağlantısı yoktur, hiçbirini es geçmeyin.
Toprak bağlantıları şaseye, motora, vs. hep cıvata ya da vida ile bağlanır.
Bu bağlantıları sökün, bağlantı noktasındaki boyayı dikkatli bir şekilde kazıyın.
Ardından toprak bağlantısını tekrar yapın, üzerine çok az WD-40, dielectric grease ya da hiçbir şey yok ise saç spreyi sıkın.
Özellikle motor bloğu üzerindeki toprak bağlantılarının gevşek kalmadığını kontrol edin.
Ardından aynı temizleme işlemlerini akü terminalleri üzerinde yapın.

bütün topraklama bağlantılarını ve olabilecek bütün yerlere würt'ün bi ürünü var yıkama yağlama diye onu alıp sıkıp hep temizledim onların hiçbiri gözümden kaçmadı belki olur ya kaçmış bi kaç yeri yapmamış olabilirim onları tekrardan kontrol edicem teşekkür ederim

Hakan Girginer
10-11-2013, 10:48
bütün topraklama bağlantılarını ve olabilecek bütün yerlere würt'ün bi ürünü var yıkama yağlama diye onu alıp sıkıp hep temizledim onların hiçbiri gözümden kaçmadı belki olur ya kaçmış bi kaç yeri yapmamış olabilirim onları tekrardan kontrol edicem teşekkür ederim

Bağlantıları söküp mü temizledin?
Toprak bağlantılarının altında boya var mı?

EmrGti
10-11-2013, 10:56
Yine daha önce yaşamış benim çektiğm sıkıntıları çekmiş yada benzerini yaşamış arkadaşlar abilerim yardımlarınızın devamını bekliyorum.

Burdaki amacım bir inat yada uyuzluk değildir burdaki amacım senelerdir 205 GTi kullanıcısı olarak bu arabaya olan aşkımdandır verdiğim bütün bu savaşlar hee ilk defa başıma böyle birşey geliyo buda çözülücek geçicek iyi günler gelicek ve unutulucaktır.

Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum sitedeki benden yaşça büyük olan abilerim örnek erkut abi gibi adamlar seneler önce bu araçlarla uğraşmış oynamış swaplamış artık kapısında koleksiyonluk tutan bana evlat gibi olan adamlardır şuan bazı arkadaşlarımız bu araçları swaplıyorlar birde karşısındaki kişilerle dalga geçiyorlar benimde büyük 2 abim var ve onlar bisiklete binerken abilerim bu araçları doldurup biniyorlardı hatırlıyorum örneği erkut abi gibi adamlar ve eminim ki adanadan bi abimiz var kırmızı araçlı ve bir kaç abimiz büyüğümüz daha var böyle reklam yapmayan ve bende sevmiyorum altımdaki 300HP'lik bi 205 bile olsaydı yine yapmazdım beni sadece yolda görsünler maksat 205 GTi sevdamız ve bu allah nasip ettiği sürecede böyle gidicek.

İsteyen istediği yorumu da yapabilir uçan tabut yada cenaze arabası olarak ben vtec seven bi insan değilim honda'nın çoğu kasasından hoşlanmam ama üzerinde varsa emek varsa bi savaş saygıyla karşısında durur tebrik ederim önemli olanda budur zaten modifiye olarak adlandırdığımız adın altındayız hepimiz haa büyük haa küçük farketmiyor düzceden arkadaşlar var buraklar azmettiler ve GTİ-6 projelerini hayata geçirdiler fiberden kaput bagaj kapağıda yapmadılar yada arabanın içini dışını koltklarını torpidosunu panilzotlarınıda sökmediler orjinalliği bozmadan yapılan projeleri için onları tekrar kutlar allah nazarlardan saklasın dileklerimide sunarım...

EmrGti
10-11-2013, 10:57
Bağlantıları söküp mü temizledin?
Toprak bağlantılarının altında boya var mı?

toprak bağlantıların altında boya var mı tabiki mesela bi kaç şase yeri var altlarında boya var oraya oturan kabloların ama bunun problem sıkıntı teşkil ediceğini düşünmüyorum acaba eder mi ?

Hakan Girginer
10-11-2013, 11:05
toprak bağlantıların altında boya var mı tabiki mesela bi kaç şase yeri var altlarında boya var oraya oturan kabloların ama bunun problem sıkıntı teşkil ediceğini düşünmüyorum acaba eder mi ?

Eder tabi.

EmrGti
10-11-2013, 11:06
o zaman benım onları kontrol etmem gerekıyor benım aklıma hıc gelmemıstı ama şöyle bısey söylebılır mıyım sımdı normaldede zaten aracın hıc boyanmasa topraklamayı çıkardığım yer yıne boyalı şu konuya açıklık getırebılır mıyız acaba

mkerim
10-11-2013, 11:08
Yine daha önce yaşamış benim çektiğm sıkıntıları çekmiş yada benzerini yaşamış arkadaşlar abilerim yardımlarınızın devamını bekliyorum.

düzceden arkadaşlar var buraklar azmettiler ve GTİ-6 projelerini hayata geçirdiler ...

Gittiğin ustalar bu arabaların içinde büyüdüler. Nasıl senin işini yapamadılar inanamıyorum. Mutlaya eksik bir anlatım var.

GTİ6 projesi veya s16 projesi ne dersen de. bu zaten 1993 yılında yapılmıştı. Buna azmedecek bir şey yok. yani ilk değiller. Çok gözünde büyütme.
bu araba şu anda en kolay araba. sorun yaşamak zor olanı sen sorun yaşıyorsun.

EmrGti
10-11-2013, 11:16
Gittiğin ustalar bu arabaların içinde büyüdüler. Nasıl senin işini yapamadılar inanamıyorum. Mutlaya eksik bir anlatım var.

GTİ6 projesi veya s16 projesi ne dersen de. bu zaten 1993 yılında yapılmıştı. Buna azmedecek bir şey yok. yani ilk değiller. Çok gözünde büyütme.
bu araba şu anda en kolay araba. sorun yaşamak zor olanı sen sorun yaşıyorsun.

bakın baştan tekrar alarak anlaıyorum bu araba ilk başlarda benzin gelmiyordu torpidoda beyının yanında duran rolenın bozuk oldugunu bulup sorunu hallettık

sonrasında ateşleme gelıyordu tetik gelmıyordu bu sefer tetık gelıyordu ateşleme gelmıyordu bu sorunuda çözdük şimdi ikiside geliyor.

sonra bunların hepsını çöztük araç çalışıyor ama tekleyerek stop edicekmiş gibi çalışıyor dengesiz yani bununla birliktede arkadan yanı eksozdan müthiş şekilde duman atıyor göz gözü görmüyor

sorunum bunlardan ibarettir elektrikçim kötü demiyorum adam sabah akşam uyumuyo çalışıyo sadece şöyle bir sorun var ayık çalışamıyor yemek yemez bir tek çorba içer viskisinide sek içer alıyorum viskiyi bittikçe çalışıyo neyse elektrikçim çok iyi ama daha önce bu aradan 1 kere yapmış onuda elektrikçi elektrikçi gezmişler kımse yapamamış bu adam yapmış

onunda bana dediği şu araba da eksik birşey yok hersey yerlı yerınde ama neden böyle çalışıyor acaba mekanik bir problemi olabilir mi dıyo bende arabanın motoru toplanan ustaya yanı paris oto da enver usta, dursun usta ,murat usta arabada mekanık hıcbır problem olamıyacagını soyledılr ve o yuzdende elektrıkcıye yuklenıyorum bırada nazımız gecıyo benım 5 yasında çocuklugumu bılır ...

yani eksik birşey yok hersey anlattıklarım ile başlayıp bitiyor...Eksik yada yalnış birşey yazdığımı dşünmüyorum eğer öyle ise kusura bakmayın...

mkerim
10-11-2013, 11:24
bakın baştan tekrar alarak anlaıyorum bu araba ilk başlarda benzin gelmiyordu torpidoda beyının yanında duran rolenın bozuk oldugunu bulup sorunu hallettık

sonrasında ateşleme gelıyordu tetik gelmıyordu bu sefer tetık gelıyordu ateşleme gelmıyordu bu sorunuda çözdük şimdi ikiside geliyor.

sonra bunların hepsını çöztük araç çalışıyor ama tekleyerek stop edicekmiş gibi çalışıyor dengesiz yani bununla birliktede arkadan yanı eksozdan müthiş şekilde duman atıyor göz gözü görmüyor

sorunum bunlardan ibarettir elektrikçim kötü demiyorum adam sabah akşam uyumuyo çalışıyo sadece şöyle bir sorun var ayık çalışamıyor yemek yemez bir tek çorba içer viskisinide sek içer alıyorum viskiyi bittikçe çalışıyo neyse elektrikçim çok iyi ama daha önce bu aradan 1 kere yapmış onuda elektrikçi elektrikçi gezmişler kımse yapamamış bu adam yapmış

onunda bana dediği şu araba da eksik birşey yok hersey yerlı yerınde ama neden böyle çalışıyor acaba mekanik bir problemi olabilir mi dıyo bende arabanın motoru toplanan ustaya yanı paris oto da enver usta, dursun usta ,murat usta arabada mekanık hıcbır problem olamıyacagını soyledılr ve o yuzdende elektrıkcıye yuklenıyorum bırada nazımız gecıyo benım 5 yasında çocuklugumu bılır ...

yani eksik birşey yok hersey anlattıklarım ile başlayıp bitiyor...Eksik yada yalnış birşey yazdığımı dşünmüyorum eğer öyle ise kusura bakmayın...

Yani motoru enver topladı.
bu toplama konusunda enver veya diğerleri motorun bir kısmınımı yoksa her şeyini mi yaptı.
Eğer her şeyini envere yaptırdı isen git envere arabayı çalıştırır. Mutlaka eksik bir anlatım var. bu araba zor bir araba değil ki kapı kapı dolaşıp yapacak birini araman gerekmez.
Daha önce dediğim gibi ya bir şeylere yeteri kadar masraf etmedin yada kendin yapmaya çalışıyorsun.
bu arada araba çok buji seçer illa kendi bujisini ister hani birde onlara baksan derim.

EmrGti
10-11-2013, 11:57
Yani motoru enver topladı.
bu toplama konusunda enver veya diğerleri motorun bir kısmınımı yoksa her şeyini mi yaptı.
Eğer her şeyini envere yaptırdı isen git envere arabayı çalıştırır. Mutlaka eksik bir anlatım var. bu araba zor bir araba değil ki kapı kapı dolaşıp yapacak birini araman gerekmez.
Daha önce dediğim gibi ya bir şeylere yeteri kadar masraf etmedin yada kendin yapmaya çalışıyorsun.
bu arada araba çok buji seçer illa kendi bujisini ister hani birde onlara baksan derim.

valla yalnış anlamayın ama öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki yalan söylüyorum 'ya birşeylere yeteri kadar masraf etmedin yada kendin yapmaya çalışıyorsun' dolapdere gencerler var halil abi inanmayan yada yalan söyledıgımı dusunen abılerım kardeslerım varsa açsın halıl abının manyak mısın oglum dedıgı parcaları bıle fransadan gelmesını bekledım motoru a'dan z'ye sıfırladım alınan parçaların lıstesı fıyatlarıyla bırlıkte onda var benım elımde bı fatura var kaporta malzemelerını de sayarsam 13.250 tl sadece 5 ay ıcersıınde parça almısım kı ıvır zıvır saymıyorum butun motor parcalarını sıfır aldım yanı enver abı bıle toplarken arabayı öyle bır iştahla topladılar çünkü herşey sıfır hatta kendısınde söyledı boyle adamların arabalarını daha bi zevkle yapıyoruz diye ...

tamamen mekanik ve motor parçaların hepsi sıfırdır krank da daildir buna benım parçalarım çalıştığı halde sıfır olsun kafam rahat olsun dedım ve herseyını sıfır aldım zaten dedım ya halıl abıde bılır ondanda var örneklerı en son 3 takım buji kablosu istedim lazım olur bişey olur diye 3 gün önce allah razı olsun kargo ile yolladı ayrıca da kendım yapmaya calısmıyorum o kadar üst düzey bilgilerim yok sağolsun ustamız yapıyo kendü dükkanında yapıyo kendım yapmıyorum yanı ...

enver usta,murat usta, dursun usta motorun her kısmını kendı ellerıyle yaptılar volant beyenmedıler kendılerı taktılar emırhan sıkıntı cıkarır dedıler tamam abı dedım sanzımanı yaptırdılar abı bakın dedım sanzımancıya baktıralım dedıler ve ayrıca elımde sanzımanın iç kısmına ait bütün dişlileri parçaları var ve sıfır hepsi motor yapıldıktan sonra elime ulaştı yani hiçbir yerinden kaçınmadık en iyi şekilde toplamaya çalıştık aracı o yüzden aklımda bir soru işareti yok ... Çünkü devamlı onlarlada iletişim halindeyim en son çare onlara götürücem arabayı...Teşekkür ederim kullandığınız kelimeler için...

crazydog
10-11-2013, 12:21
benzin rolesi zaten bizi çok uğraştırdı yanıktı çalışmıyor benzin ve enjektörlere tetik vermiyordu gittim gecenin bir yarısı yenisini buldum aldım geldim elektrikçi diğerini tamir etmiş benım aldıgımı takıyoruz çalışmıyo sıfır olan parça tamir edileni takıyoruz o çalışıyo yaa arabada çok ilginç şeyler dönüyo ama çözemiyorum çok sapıtıyo

Benden sana arkadaş tavsiyesi tüm 205 ler canlı içlerine şeytan kaçmış ara sıra böyle cinslikler yapıyorlar :D ama ne kadar cinslik yaparsa yapsın seviyorum veletleri ya :D

slowmotion
10-11-2013, 12:34
205 adami tamirci yapar:) reklama gerek yok tabiki 205 asktir. Bu 3. 205im. 3ününde plakasi 205 di:). Kardesim sorunun hallolur merak etme sen. Acele etme

EmrGti
10-11-2013, 15:27
acele etmiyorum az önce kerim abi ile konuştum sağolsun 1 saat flan konuşmuşuzdur erkut abi ve kerim abi baya yardımcı olmaya çalışıyorlar allah razı olsun onlardan

mkerim
10-11-2013, 17:10
acele etmiyorum az önce kerim abi ile konuştum sağolsun 1 saat flan konuşmuşuzdur erkut abi ve kerim abi baya yardımcı olmaya çalışıyorlar allah razı olsun onlardan

Umarım faydam olur. Sen resimdekini soruyordun herhalde....

http://k1311.hizliresim.com/1h/b/udyg6.png (http://bit.ly/c25MCx)

Arabanın sıfırdan bir farkı yok yeni gibi duruyor.

içide böyle

http://m1311.hizliresim.com/1h/b/udyjf.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

EmrGti
10-11-2013, 17:29
Umarım faydam olur. Sen resimdekini soruyordun herhalde....

http://k1311.hizliresim.com/1h/b/udyg6.png (http://bit.ly/c25MCx)

Arabanın sıfırdan bir farkı yok yeni gibi duruyor.

içide böyle

http://m1311.hizliresim.com/1h/b/udyjf.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

ya var yaa harika görünüyo bayıldım arabaya çok hoşuma gitti piyasadaki en iyi araba bence bu allah sahibine kaza bela vermeden kullanmak nasip etsin

EmrGti
11-11-2013, 19:58
evet aracım bugün itibari ile çalıştı ancak yine problem üstüne problem çıkararak ...

ilk önce bir tane daha disbiritör aldım sıfır buldum şans eseri...Sonra disbiritörü takıp tps müşürü ile oynadım ve daha sonra disbiritörün sentesini buldum ve yerine oturttum daha sonra arabayı bikaç ustayla beraber senteye getirdik ve paris oto sente ayarını yalnış yapmış ve bir kaç hata daha yapmış.

hortumları yalnış takmış,yağ müşürü sıfır almıştım takmamışlar,karter civatalarını sıkmamışlar ve aynı şeyi şanzımandada yapmışlar...

neyseki bunları düzelttim ve arabanın marşına bastım birşey yok tıkır tıkır çalışıyo ama yağ çubuğundan yağ veriyor neyse arabayı kapatıp yağ çubuğunu çektim yağ var ama yağla birlikte benzinde kokuyo şaşırdım sonra aklıma arabaya biz o kadar çalışmadığı halde marş bastık ve enjektörle haliyle benzin işedi bu benzinde araba çalışmadığı için karterde birikti.

Sonra gittim 10 kilo yağ aldım benzin yağ filtresi aldım ve arabadaki bütün yağı boşalttım ve yağ filtresinide söktüm sonra tekrar dandik yağ koydum ve filtreyi takıp marşa bastım bu sefer de yağ konulan haznenin debimetreye giren hortumundan yağ veriyo arabayı öyle çalıştırmaya devam ettim ve TPS müşürüyle oynadım ve baya farketti ne hikmettir bilmiyorum normalde alakası yok ama düzeldi

sonra tekrar komple yağı boşalttım yine dandik yağ koydum ve bir daha yağ filtreini değiştirdim oda dandik marka 10 liralık filtre ve yağı koyup tekrar marşa bastım ve sıkıntısız çalışmaktaydı yağ yok su yok hiçbi sıkıntı yok arabayı öyle bir saat kendi haline bıraktım ve çalışmaya devam etti ancak bu seferde yağ müşürü sönmüyordu.

Gittim yağ müşürü buldum sıfır 205 içinmiş ve montajını yaptım müşürüde söndürdüm.Ve artık haftalardır uğraştığımız bu arabayı artık düzeltmiştim ve tabiki burda akıl veren abilerimden çok teşekkür ederim isimleri lazım değil kendileri biliyolar saatlerce telde yardımcı oldular.

artık hazırdı araba ama bu akşam dükkanda bıraktım ki yarın eksiklerine gediklerine bakıp son kontrolleri yapıp öyle alıcam ve dandik yağ ile kullanmaya biraz daha devam edicem 10,15 km kadar sonra 10/60 yağ koyucam içine komple boşaltıp.

Yalnız şimdi de şöyle bişey sorucam ben debimetre hortumu kullanmadım kendim yaptım ve yağ koyma haznesinden debimetre hortumuna giren kablo dışarıda duruyo bunu nasıl yapsam iyi olur ne yapmam gerekir...?

mkerim
11-11-2013, 20:08
Bırak açıkta kalsın. Fakat debimetre ile emme klapesi arasında delik yok değilmi??

ERkut 205
11-11-2013, 20:46
Emirhan;

Sanırım sen ara hortumu kendin imal ettin aynı K&N deki gibi. Normalde 2 delikli rekor yapılır. Bu deliklerden birisi yağ dolum kapağının havalandırmasıdır, diğeri ise jigleye gider jigleden çıkanda emme manifoldunun altına girer.
Boşta kalan hortumunun ucuna ya bir ufak filtrelerden koymalısın. Yada bir yağ tankı alacaksın. Normalde yurt dışında da o kısım iptal edilir hafif yağ terletmeleri emmeye gelmesin diye. Bunun artı yönleri olduğu gibi eksi yönleride mevcuttur. Öğrenmek istediğinde konuşuruz, detaylı.

Arabayı çalıştırmana sevindim. Umarım problemsiz, kullanırsın.

slowmotion
11-11-2013, 21:34
hayırlı olsun kardeşim darısı bana :D

EmrGti
11-11-2013, 21:59

teşekkür ederim çok sağol ama yine baya bı yol yurumem gerekıyo cunku daha ısımız var öncelık ısım torpido olucak cunku orası cok dagınık ve kablo yıgını duruyo o yuzden ılk ısım torpıdo olucak

EmrGti
12-11-2013, 19:38

şimdi komik diyeceksiniz ama saatlerce çalışan araba şimdi yine durdu ve çalışmıyo delirmemek elde değil mutlaka bi elektrik sıkıntısı var bir yerde bunu bunu yapması aslında iyi oldu ama yapmasa iyiydi tabi

mkerim
12-11-2013, 19:40
şimdi komik diyeceksiniz ama saatlerce çalışan araba şimdi yine durdu ve çalışmıyo delirmemek elde değil mutlaka bi elektrik sıkıntısı var bir yerde bunu bunu yapması aslında iyi oldu ama yapmasa iyiydi tabi

komik değil dalga geçiyorsun derim. söküp taktığın yerlere bak birde nazar boncuğu koy iş ona kaldı galiba

EmrGti
12-11-2013, 19:56
yok abi dalga geçsem keşke yada ayıp oldu yaa neyse inan kendımde degılım bu aksam eve arabamla gıdıcem dedım dukkandan cıkardım kapıda bıraktım saga sola falan gıtmıstım sonra bıraktım gıttım marşa bastım almıyo tık yok arabada dönüyo ama gidip gelen yok yeter dedim soktum dükkana atladım taksiye döndüm geri sinir sistemimi deniyor...

Ama sonuçta çalıştı bir yerde bir temazsızlık vardır muhtemelen ve arabada ilk işim MS sistem yaptırıcam ... Çünkü uğraşılmıyo bu debi ile disbiritör ile

Oz`
12-11-2013, 21:27
oerjinalmi beyinin ?

ERkut 205
12-11-2013, 22:09
Araba çalışmıyorken bujilere ateşleme geliyormu ?
Benzin geliyormu ?

EmrGti
12-11-2013, 22:20
Araba çalışmıyorken bujilere ateşleme geliyormu ?
Benzin geliyormu ?

abı daha hıcbırıne bakmadım sebebı cok sınırlıydım o anda aracı benzın döküp yakmak istedim yarın bakıcam ınsallah sapıtıyo kendı kendıne kullandım oysakı bugun saga sola gıdıp geldım test amaclı ama neden son anda boyle yaptı..

Birde çok çabuk benzın yiyo arabaya 1 haftadır 200TL ' lik benzin aldım yaa içinde gram benzin yok arabanın çok yiyo neden olabilir...?

EmrGti
12-11-2013, 22:21
oerjinalmi beyinin ?

orjinal beyin yaa bende bir depo dolusu 205 GTi parçası var ve orjinal olmayanların dışında hiçbir parça yok kullanmamda zaten ama arabayı normal olarak çalıştırıp döşeme işlerini falan bitiriyim MS geçicem şu 1 aydır araba beni maddi olarak çok sarstı toplamam lazım kendımı işi gücüde bıraktım onunla ugrasıyorum dıye

EmrGti
13-11-2013, 19:01
yavru bugün yuvaya döndü ve bende bi pasta cila yapıyım dedim...

http://i41.tinypic.com/2lvha1x.jpg
http://i41.tinypic.com/1o117q.jpg
http://i44.tinypic.com/669oqo.jpg
http://i40.tinypic.com/4vo5te.jpg
http://i44.tinypic.com/29wmt5f.jpg

dün çalışmamasının sebebi CTN müşürlerinden mavi olaı yani hararet müşürü arızalı ve kısa devre yapıyo bugün soketini çıkardık ve tek marşta çalıştı ve evimize geldik artık bundan sonrası yavaş yavaş çünkü baya işimiz var yine...

slowmotion
15-11-2013, 10:03
ctn müşürü ufak ama can yakar :D

atabay
15-11-2013, 17:09
problemı halletmene sevındım darısı benım 205 ın basına

atabay
15-11-2013, 17:18
benım bır sorum olacak hazır burada konu sıcakken bılgısı olan arkadaslara
ebuy dan sıparıs verdıgım 205 1.9 gtı aracımın debımetresı yerıne 0280 202 006 gondermısler.maıl attım vs aradım adam cvp vermıyor...elımde patladımı acaba

LE2-JETRONIC (XU9JA)1.9........................ BOSCH - 0 280 000 359 beyın ıle

0 280 202 006 debımetre uyum saglarmı

slowmotion
15-11-2013, 18:00
benım bır sorum olacak hazır burada konu sıcakken bılgısı olan arkadaslara
ebuy dan sıparıs verdıgım 205 1.9 gtı aracımın debımetresı yerıne 0280 202 006 gondermısler.maıl attım vs aradım adam cvp vermıyor...elımde patladımı acaba

LE2-JETRONIC (XU9JA)1.9........................ BOSCH - 0 280 000 359 beyın ıle

0 280 202 006 debımetre uyum saglarmı

Soketi uyuyorsa takin ayarini yapin kullanin bence. Sifirmi aldiniz? Kaca aldiniz acaba?

atabay
15-11-2013, 19:42
peugeot 205 1.6/1.9 gti parça numaraları
XU5J = GTi 1.6 105hp
XU5JA = GTi 1.6 115hp
XU5J/A = XU5J et XU5JA
XU9JA = GTi 1.9 130hp NON catalysé
XU9J1 = Gentry/CTi 105hp catalysé
beyin (ecu) torpido gözünde
LE2-JETRONIC (XU5J) 1.6 .................... BOSCH - 0 280 000 321 (a)
LE2-JETRONIC (XU5J/A) 1.6 ................ BOSCH - 0 280 000 340 (b)
LE2-JETRONIC (XU9JA)1.9........................ BOSCH - 0 280 000 359
LU-JETRONIC (XU9J1)1.9........................................ ........ BOSCH - 0 280 230 345
benzin pompa rölesi topido gözünde
LE2-JETRONIC (XU5J) ................... BOSCH - 0 280 230 010 (a)
LE2-JETRONIC (XU5JA) ................. BOSCH - 0 280 230 006 (b)
LU-JETRONIC (XU9JA) .................................. BOSCH - 0 280 230 0
LU-JETRONIC (XU9J1) ...................................... BOSCH - 0 280 230 006 (b)
benzin filtresi
XU LE2/LU JETRONIC ............................................ BOSCH - 0 450 905 104
benzin pompası
LE2-JETRONIC (XU5J/A) ...................................... BOSCH - 0 580 464 993 (a)
LE2-JETRONIC (XU5J/A) ...................................... BOSCH - 0 580 464 998 (a)
LE2-JETRONIC (XU5J/A) ...................................... BOSCH - 0 590 453 910 (b)
LE2-JETRONIC (XU9JA) ....................................... BOSCH - 0 590 453 910 (b)
LU-JETRONIC (XU9J1) ......................................... BOSCH - 0 580 453 910 (b
benzin basınç regülatörü
LE2-JETRONIC (XU5J/A) ...................................... BOSCH - 0 280 160 226 (a)
LE2-JETRONIC (XU9JA) ....................................... BOSCH - 0 280 160 226 (a)
LU-JETRONIC (XU9J1) ......................................... BOSCH - 0 280 160 225 (b)
enjektör
LE2-JETRONIC (XU5J/A) ................................... BOSCH - 0 280 150 211 (a)
LE2-JETRONIC (XU9JA) .................................... BOSCH - 0 280 150 702 (e)
LE2-JETRONIC (XU9JA) .................................... BOSCH - 0 280 150 762 (b)
LE2-JETRONIC (XU9JA) .................................... BOSCH - 0 280 150 782 (b)
LU-JETRONIC (XU9J1) ...................................... BOSCH - 0 280 150 725 (c)
LU-JETRONIC (XU9J1) ...................................... BOSCH - 0 280 150 734 (d)
debimetre
LE2-JETRONIC (XU5J/A)................................................ . BOSCH - 0 280 202 056
LE2-JETRONIC (XU9JA) ................................................. BOSCH - 0 280 202 109
LU-JETRONIC (XU9J1)........................................... ......... BOSCH - 0 280 202 097
otomatik jigle
LE2-JETRONIC (XU5J) ........................................ BOSCH - 0 280 140 175
LE2-JETRONIC (XU5JA) ...................................... BOSCH - 0 280 140 182
LE2-JETRONIC (XU9JA) ...................................... BOSCH - 0 280 140 182
LU-JETRONIC (XU9J1) ........................................ BOSCH - 0 280 140 182
ctn müşürü
LE2-JETRONIC (XU5J/A) .................................. BOSCH - 0 280 130 025 (a)
LE2-JETRONIC (XU9JA) ................................... BOSCH - 0 280 130 026 (b)
LU-JETRONIC (XU9J1) ..................................... BOSCH - 0 280 130 026 (b)
kelebek şalteri
LE2-JETRONIC (XU5J) : .............................. BOSCH - 0 280 120 321
LE2-JETRONIC (XU5J/A) ............................ BOSCH - 0 280 120 310
LE2-JETRONIC (XU9JA) .............................................. BOSCH - 0 280 120 310
LU-JETRONIC (XU9J1) .................................................. . BOSCH - 0 280 120 310
disbiratör
XU5J avant n° de série 5 520 364 ...…................ BOSCH - A 237 041 026 14
XU5J .................................................. …............. BOSCH - 0 237 009 031 (a)
XU5J .................................................. ..…........... BOSCH - 0 237 009 040 (b)
XU5J après n° de série 5 520 363 ............…..... BOSCH - 0 237 009 046
XU5J .................................................. ....……........ BOSCH - 0 237 009 047
XU5JA jusqu'à 12/89 ...........................…....…...... BOSCH - 0 237 009 063 (c)
XU5JA jusqu'à 12/89 ...................................…... BOSCH - 0 237 009 076 (d)
XU5JA à partir de 12/89 ................................…. BOSCH - 0 237 009 085
XU5JA à partir de modèle 91 ..........................… BOSCH - 0 237 009 086
XU9JA .................................................. .........….. BOSCH - 0 237 009 066
XU9J1 .................................................. ........…... BOSCH - 0 237 009 051 (e)
XU9J1 .................................................. .....…..... BOSCH - 0 237 009 074 (f)
XU9J1 .................................................. ..…........ DUCELLIER 2525678B ((g)
ateşleme bobini
LE2/LU JETRONIC .................................................. ........ DUCELLIER - 520 015 (a)
le2/LU JETRONIC .................................................. ........ BOSCH - 0 221 122 313 (a)
LE2/LU JETRONIC .................................................. ........ DUCELLIER - 520 065 (b)
LE2/LU JETRONIC .................................................. ...... BOSCH - 0 221 122 317 (b)
XU LE2/LU JETRONIC .................................................. ....... DUCELLIER - 520 073A
XU LE2/LU JETRONIC .................................................. ....... LUCAS - DLB 205
ateşleme modülü
valeo .................................................. .....521 008------521 013-------594 525
bujiler
XU5J/A jusqu'à 87 .............................................. BOSCH - H6DC (a)
XU5J/A et XU9J1 jusqu'à 87 ............................... BOSCH - H7DC (a)
XU5J/A jusqu’à 87 .............................................. CHAMPION - S279YC (a)
XU5J/A jusqu'à 87 .............................................. PEUGEOT CC8
XU9J1 jusqu'à 87 ............................................... CHAMPION - S281YC
XU9J1 jusqu'à 87 ............................................... PEUGEOT CC10
XU9J1 jusqu'à 87 ............................................... EYQUEM - C62L JS
XU5J/A jusqu'à 87 ............................................. CHAMPION - S7YCC (a)
XU5J/A jusqu’à 87 .............................................. NGK - BP6EFS (a)

XU5JA 88 et après ............................................. CHAMPION - RC7YCC (b)
XU5JA 88 et après ............................................. CHAMPION - C7YCX (b)
XU5JA 88 et après ............................................. EYQUEM - FC 58LS
XU5JA 88 et après ............................................. PEUGEOT - CF10
XU5JA 88 et après ............................................. NGK - BCPR6ES (b)

XU9JA .................................................. ............. CHAMPION - RC7YCC (b)
XU9JA .................................................. ............. CHAMPION - C7YCS (b)
XU9JA .................................................. ............. CHAMPION - C7YCX
XU9JA .................................................. ............. EYQUEM - FC 58LS (c)
XU9JA .................................................. ............. PEUGEOT - CF10
XU9JA .................................................. ............. NGK - BCPR6ES (b)

XU9J1 .................................................. ............. CHAMPION - C9YCX (b)
XU9J1 .................................................. ............. EYQUEM - FC 52LS
XU9J1 .................................................. ............. PEUGEOT - CF11
XU9J1 .................................................. ............. NGK - BCPR5ES (b)

bu tabloya gore uyusmazlık var .aracım ızmırde 15 ay oldu elımı surmedım .izmire donuyorum haftaya deneyıp gorucez ınsallah ..

atabay
15-11-2013, 19:47
Soketi uyuyorsa takin ayarini yapin kullanin bence. Sifirmi aldiniz? Kaca aldiniz acaba?

ıkıncı el aldım arkadasım ıle getırttım ucuza geldı 100 sterlın

slowmotion
16-11-2013, 00:16
ıkıncı el aldım arkadasım ıle getırttım ucuza geldı 100 sterlın

Bir ara 109 nolu sifir debi gormustum ebayde. Bu fiyatlardaydi. Ayrica italyada bir sitede satiliyordu bu debiler. Ama zor bulurum tekrar

slowmotion
16-11-2013, 00:16
Bu arada parca kodlari icin tskler. Bilmeyenlere guzel kaynak

ContaC
27-11-2013, 14:15
BOSCH - 0 227 100 123 bu parça banada lazım. yardımcı olurmusunuz?

Merhaba,
Geç dönüşüm için kusura bakmayın. Parçayı temin ettiniz mi? Hala ihtiyacınız var ise İstanbul için ulaşabileceğiniz adres bilgisini paylaşabilirim.

slowmotion
27-11-2013, 14:19
Merhaba,
Geç dönüşüm için kusura bakmayın. Parçayı temin ettiniz mi? Hala ihtiyacınız var ise İstanbul için ulaşabileceğiniz adres bilgisini paylaşabilirim.

evet bugün aldım kargoda :) tşkler yinede yazın bilmeyenlere kaynak olsun

205-01
27-11-2013, 15:35
Oooo bütün 205 ciler toplanmış yine dayım ,Erkut döktürmüşsünüz yine ,
masallhh Emirhan araç cok güzel güle güle kullan ,:icon_tup:

EmrGti
28-11-2013, 17:21
Oooo bütün 205 ciler toplanmış yine dayım ,Erkut döktürmüşsünüz yine ,
masallhh Emirhan araç cok güzel güle güle kullan ,:icon_tup:

teşekkür ederim bir çok eksiği giderildi çoğu yapıldı bir araç ile daha uğraştığım için ikini ile birden uğraşmak zor oluyo fotolar paylaşacağım

ayrıca şuan bir kaç parça bekliyorum elime ulaştığı zaman bi swaplama projesi olucak bir kaç parça elime ulaştı çoğunluğunu bekliyorum inş türkiyedeki en hızlı 5, 205 GTi araçlardan biriside benim ki olucak...

EmrGti
28-11-2013, 17:26
ayrıca elimde 205 GTi ait bir çok parça var kaporta olsun mekanik olsun isteyen abilerime kardeşlerime verebilirim bilginize örnek ( bütün camları orjinal kahverengi,tampon vs vs mekanik ve motor parçaları bunların içinde disbiritör ve debimetre içindedir hatta beyinli araçlar için disbiritör söküldükten sonraki flanş bile 3 adet mevuttur ... )

ContaC
30-11-2013, 11:06
evet bugün aldım kargoda :) tşkler yinede yazın bilmeyenlere kaynak olsun

205 GTI için Türkiye çapında ağırlıklı olarak hiç ummadığınız (örn. Fatih peugeot'da orjinal valeo elektrikli cam krikosunu bulmuştum. :D ) parçaları temin edebileceğiniz iki firma benim sorunsuz bir şekilde çalıştığım. Aşağıda vermiş olduğum irbat numaralarından ihtiyacınız olan parçalar için destek alabilirsiniz.

Ankara Fatih Peugeot
Mustafa Bey
0312 341 61 00

İstanbul Gencer Oto
Halil Gencer
0212 255 41 41

mannerboy
30-11-2013, 11:38
sene 2013 halamı 205 gti :D baştan tesisat çekilir bi kaç müşür yenilenir araba çalışır hala gelir sonra yola çıkılır debimetre pata küte distribütör ayrı.en kötü ms2 ye geç yok diyosan ben fantezi adamıyım illaki debimetre ve distrüböt olucak orijinal olucak onunda maliyeti en az ms2 kadardır. bu malzemelerin temizlerini alsan bile 2 sene sonra yine bozulucaklar

EmrGti
30-11-2013, 12:40
sene 2013 halamı 205 gti :D baştan tesisat çekilir bi kaç müşür yenilenir araba çalışır hala gelir sonra yola çıkılır debimetre pata küte distribütör ayrı.en kötü ms2 ye geç yok diyosan ben fantezi adamıyım illaki debimetre ve distrüböt olucak orijinal olucak onunda maliyeti en az ms2 kadardır. bu malzemelerin temizlerini alsan bile 2 sene sonra yine bozulucaklar

aynn öyle burak o debi ile disbiritör adamı katil eder katil en güzel sistem MS sistemdir sorunsuz problemsiz kafan rahat yolda kaldın mı birşey oldumu derdin yok ama arabanın motorunu dun aksam yere indirdik araç bende 4 senedır var toplasan 1 sene kullandım kullanmadım 3 senedir ya garajda yatıyo yada toplanmayı bekliyor yakında projeyi paylaşıcam elime parçalarım ulaşsın

EmrGti
30-11-2013, 12:42
205 GTI için Türkiye çapında ağırlıklı olarak hiç ummadığınız (örn. Fatih peugeot'da orjinal valeo elektrikli cam krikosunu bulmuştum. :D ) parçaları temin edebileceğiniz iki firma benim sorunsuz bir şekilde çalıştığım. Aşağıda vermiş olduğum irbat numaralarından ihtiyacınız olan parçalar için destek alabilirsiniz.

Ankara Fatih Peugeot
Mustafa Bey
0312 341 61 00

İstanbul Gencer Oto
Halil Gencer
0212 255 41 41

zaten bütün parçalarımı senelerdir İstanbul GENCER OTO ' HALİL'den sipariş ederim kaporta olsun mekanik olsun getirmediği parça yok sağolsunn tabi herşey maddiyata dayalıdır bazen öyle parçalara öyle paralar verdim ki adam bile şaşırdı şimdi yeni proje için baya bi liste yaptım ondan yine baya alışverişim olucak

mannerboy
30-11-2013, 14:58
Benim 205imi bilenler bilir bendeyken modifikasyon yoktu debimetre ve distürübtörle en çılgın yürüyen 205di eline su döken yoktu olay işçilikte ve arabanın idlinden anlamakta bitiyo.debimetreylede yürür çok düşünüyosan getir arabanı buraya burda yapalım

EmrGti
30-11-2013, 19:02
yok yok zaten debimetre falan sorunum kalmadı ki tek marşta çalışıyordu rolanti dalgalanması yoktu disbiritörde problem varmış oda çözülmüştü benim şimdi motoru aşağıya indirmem farklı birşeyden kaynaklanıyor motoru koydum kenara hatta isteyen olursada veririm aklında bulunsun şimdi farklı bir motor aldım kaporasını yolladım daha doğrusu bi proje için oda birazda onunla uğraşayım

slowmotion
14-12-2013, 13:37
kardeşim bana elektrik şeması gönderebilirmisin? krank sensörünü nerede buldun? gencerde varmı?

EmrGti
14-12-2013, 18:31
elektrik şeması var gönderirim ancak bizim araçlarda krank sensörüne bağlanan bir soket yok yani nerden biliyorsun diceksin paris oto dan enver ustadan öğrendim bende şaşırdım yerini yapmışlar ama soket girmiyormuş ayrıca gencerden halilde söyledi bilgine

slowmotion
14-12-2013, 23:28
elektrik şeması var gönderirim ancak bizim araçlarda krank sensörüne bağlanan bir soket yok yani nerden biliyorsun diceksin paris oto dan enver ustadan öğrendim bende şaşırdım yerini yapmışlar ama soket girmiyormuş ayrıca gencerden halilde söyledi bilgine

Tamam kardesim mail adresime gonderirmisin? Karakedi205@hotmail.com
Evet krank sensorunde karisklik oldu. Banada ctn musuru lazim

EmrGti
15-12-2013, 00:04
Tamam kardesim mail adresime gonderirmisin? Karakedi205@hotmail.com
Evet krank sensorunde karisklik oldu. Banada ctn musuru lazim

ctn müşürü falan onların hep şemaları var bende dosyaya cıkarmıstım foto ceker maıle yollarım

Göksel78
27-01-2014, 11:49
Arkadaşlar merhaba adım göksel;

istalbulda yaşıyorum ve 1994 model 1,9 GTİ sahibiyim. Bir çok forum sayfası aradım ama kapandıkları için sorunlarıma çözüm bulamadım. umarım sizlerin değerli bilgilerini alabilirim. Sizden bir ricam olacak. acacın avans ve carbon ve debi ayarını yaptırmam gerek ayrıca bilgisayarada bağlatmalıyım. bildiğiniz iyi bir usta varmı? yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi günler diliyorum.

slowmotion
27-01-2014, 12:29
Arkadaşlar merhaba adım göksel;

istalbulda yaşıyorum ve 1994 model 1,9 GTİ sahibiyim. Bir çok forum sayfası aradım ama kapandıkları için sorunlarıma çözüm bulamadım. umarım sizlerin değerli bilgilerini alabilirim. Sizden bir ricam olacak. acacın avans ve carbon ve debi ayarını yaptırmam gerek ayrıca bilgisayarada bağlatmalıyım. bildiğiniz iyi bir usta varmı? yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi günler diliyorum.

avans için avans tabancası olan yer bunu yapar. diğer ayarlar için wideband almalısınız. wideband alırsanız ayarları sizde yaparsınız. hangi araç sizin?

Göksel78
27-01-2014, 12:32
tşk derim :) BENİM ARACIMI HİÇ GÖRMEMİŞSİNİZ DİR :) GARAJ ARABASI İDİ. AVANS VE BAKIMLAR İÇİN OYLE BİR YER BULAMIYORUM DAHA DOĞRUSU GÜVENEMİYORUM. WİDWBAND NEDİR BU ARADA?

slowmotion
27-01-2014, 19:22
tşk derim :) BENİM ARACIMI HİÇ GÖRMEMİŞSİNİZ DİR :) GARAJ ARABASI İDİ. AVANS VE BAKIMLAR İÇİN OYLE BİR YER BULAMIYORUM DAHA DOĞRUSU GÜVENEMİYORUM. WİDWBAND NEDİR BU ARADA?

Merak ettim aracinizi? Renk ve plaka nedir acaba? Wideband hava yakit oranini gösteren cihazin adidir. Sensoru egsoza takilir. Gostergesi iceri.

Göksel78
28-01-2014, 09:56
34 pk 565 alp beyazı. 95.000 km orjinal TR sız plaka :) acacı muyeneye sokacağım. öncesinde bilgisayara bağlatmayı ve avans ile debi ayarı düşünüyorum. fakat bir yer bulamıyorum. dediğiniz parça oldukça pahalıymış :)

slowmotion
28-01-2014, 10:01
34 pk 565 alp beyazı. 95.000 km orjinal TR sız plaka :) acacı muyeneye sokacağım. öncesinde bilgisayara bağlatmayı ve avans ile debi ayarı düşünüyorum. fakat bir yer bulamıyorum. dediğiniz parça oldukça pahalıymış :)

Oto Market Türkiye nin İlk Ücretsiz En Kaliteli ve En Kapsamlı Otomobil Sitesi Oto Aksesuar satılık oto satılık araba otomotiv istanbul Oto Aksesuar araç sorgulama satılık otomobil ikinciel oto araba fiyatları türkiye otomotiv satılık araç otomobil f (http://www.otomarket.net/FIRMADETAYNEW.ASP?CTP=5405)

paris otoya uğrayın ozaman. aracınızı satarsanızda bana haber verin :D

Göksel78
28-01-2014, 10:10
aslında maktıklı olabilir. debiye, avansa egzos ayarı için verilecek tutarları bu cihaza vererek kendimiz her zaman ücretsiz yapabiliriz. bu parçanın iyisi ne kadar dır?

Göksel78
28-01-2014, 10:29
vallahi ne yalan diyeyim sanırım bu araç bende çürüyecek gibi. Allah kaza bela kimseye vermesin aracımı çok seviyorum. Widebant mı ne onu almak daha mı mantıklı sizce?

Göksel78
28-01-2014, 10:36
şimdi paris oto ile görüştüm de servis pek iç açıcı konuşmadı :) tam ayar tutmaz diyor. ayrıca avans tabancası yokmuş. pc ye bağlanmıyormuş vs. vs. dedim :) durumlar iç açıcı yani...

Göksel78
28-01-2014, 10:48
birde SAFC denen bi alet var. bunlar bizim araçlar ile uyumlumu veya gerek var mı?

Maxi
28-01-2014, 15:53
@Göksel78
belliki sıfırdan başlamış gibisin
wideband afr? safc ?
daha bilmediğin çooook şey var.

senin gibi aracı olan bir kullanıcının bazı şeyleri biliyor olması şart
hatta gittiğin usta yada servisi sen yönlendireceksin
yoksa işin asla olmaz, arabada maymun olur sende
sonra forumlara yazarsın,
lanet olsun bu 205e de, sakın almayında, ocağınıza incir ağacı ....klasik yani
halbuki suç arabada değil, onu tanımayanda.

o yüzden acele etme
şimdi ben sana hemen burada 2 sayfa yazarım kafan iyice karışır hiçibirşey anlamazsın.
teknik bölümü yavaş yavaş okuyup bazı terimleri-cihazları-yapıları-kavramları anlamaya çalış.

Genel olarak yakıt sistemi üzerine git
çünkü 205 gti ı yürütemeyenler yakıt sistemini bilmeyen tiplerdir
hava-yakıt karışımı,enjektör,ateşleme,beyin,sensörler,çalışma yapısı,sistemin işleyişi,kullanılan cihazlar,ölçümler vs vs

öyle boya ile, lastikler, yok sis lambaları, tavan lambasını led yapayım, direksiyonu momo alayım, deri döşeme ,
eteklere sticker yapıştırayım, cam filmi yapayım gibi hayallerin varsa baştan kaybettin zaten. Onlar hava-cıva
arabayı yürütmek istiyorsan nasıl çalıştığını öğren önce.

Göksel78
29-01-2014, 10:49
Hakan bey tşk ederim bilgileriniz için.

daha yeniyim evet. ben sadelik ve orjinallikten yana olan biriyim. söylediklerinize katılmamak mümkün değil. arabanın mantığını az çok anladım. ve bu aracı sevdiğim için üzerine titremek hoşuma gidiyor. Çok şükür beni hiç yolda bırakmadı. Bir çok şeyini kendim yapıyorum. açık olan kablolar. avans ayarı elle manifold temizliği vs. zaten bende makine teknisyeniyim. tabi ki 4-4 lük olmayacaktır. fakat kaderimize de razı olmak istemiyorum. daha iyi ve güzeli için sizlerin değerli bilgilerinize ihtiyacım var. belki çok sıkıcı olabilir bu bilmemezlik. fakat emin olun aracım ne kadar değerli ise benim için sizler ve bilgilerinizde o kadar önemlisiniz her ne kadar tanımasam da. tşk ediyorum desteğiniz için.

EmrGti
29-01-2014, 11:01
http://i.hizliresim.com/e575AL.jpg (http://hizliresim.com/e575AL)
http://i.hizliresim.com/xJAPrQ.jpg (http://hizliresim.com/xJAPrQ)
http://i.hizliresim.com/eo3BQ9.jpg (http://hizliresim.com/eo3BQ9)

İçimiz açılsın...

valla sana senelerdir 205 kullanıcısı olarak bazı şeyler söylemek isterim öncellikle senelerdir kullanmama hemen hemen çoğu şeyi bilmeme rağmen hala bişey bilmiyorum eksiklerim var

sonrasında avans ayarı debi ayarı demişssin madem sende çürüyecek bu araç al aracını git MS sisteme geç ne avans ne debi ne disbiritör ne müşürler hepsinden kurtul

Ve aracı ne yaparsan yap o debimetre ve disbiritörle bi zaman sonra yürümüyo vazgeçiyo artık sebebi ayarları yapılamadığı için hee aslında yapılıyo mu evet ama yapan adamlar ustalar tamirhaneciler değil bu siteden bir kaçı mesela bu aracın kitabını yazmış adamlar zaten görürlerse yazarlar

bu aracı kullanıyosan ustası sen olucaksın ben günlerce aylarca kafa patlattığım geceleri düşünmekten forumları kitapları okumaktan uyuyamadığım geceleri iyi hatırlıyorum ki sonunda çalıştı çok basit bir yerde kaynaklanan bir şeydi...

TPS müşürü gaz kelebeğinin önünde bulunan onun ayarlanması gerekiyor senin kendin yapman gerekiyor.Sonra elinde Wideband olması gerekiyor ki ayarları görmen açısından söylüyorum hee benimde aracım şuan debi ve disbiritörlü MS daha geçmedim aylardır kullanmıyordum daha yeni çıkardım 1 KM yaptım yapmadım kapı önüne bıraktım kar yağdı karla kaplandı resimler yukarıda neyse

diyeceğim şu kendi arabanın ustası olman gerekiyor burdaki abilerim arkadaşlarım kardeşlerim en fazla sana neyi nasıl yapıcağın konusunda yardımcı olabilirler

bu arada paris oto nasıl yapmıyormuş debi avans ayarı onu anlayanamadım yalnış mı anladım yoksa doğru mu yani bu işin ustası onlar onların bu işi yapması gerekiyor işin açıkçası

konuyu takipteyim istediğiniz zaman yardımcı olabilirim

Göksel78
29-01-2014, 11:20
Tşk ediyorum. Aracımın çekişi gazda düşük ama benzinde gayet iyi. rolantide hafif dalgalanma oluyor bazen ip gibi.
1 vites 70
2 de 120
3 de 150
civarını rahat görüyorum. (tabi herzaman yapmamak gerek :)
Paris oto avans tabancası arızalandı yaptırmadık dedi. gel bakarız ama çok fazla birşey beklemek yanlış olur diyerek ekledi. benim aslında wideband alarak ayarları kendim yapmam gerek sanırım. mekanik olarak çok şükür hiçbir problemim yok . aracı aldığımda ön takım, triger amortisörler, değişmesi gerekmeyen parçalar dahil değiştirdim. geçen gün kartal otobanda 200 km yi gördüm. Yanlış anlaşılmasın lütfen hız meraklısı değilim sadece limitleri görmek adına. aracın muayenesi geldi o yüzden muayenesi ile birlikte tam teşekküllü çıkması için avans ve debi ayarı yaptırmak istiyorum. nedeni aracı aldığımda jikle ısınınca tam kapatmadığı için ektra hava girişi olduğundan manifolda aracın debisini ona göre ayarlamışlar. Bunu ben keşfettim mesela. ve sevindirdi birşey bulduğum içinde. tabi jikle hortumunu iptal ettiğim zaman aracın çalışması anormalleşti. oradan aldığı ekstra havayı alamadığı için. sağlam bir yer olsun niyetimdeyim ama eğer bu iş Wideband ile olabiliyor ise kendim yapmayı tercih ederim. Bu arada ilgiliz beni çok mutlu etti. tşk ederim. sıkıcı oluyor isem de hakkınız helal edin lütfen. :)

EmrGti
29-01-2014, 11:50
yok sıkıcı değilde aksine bizimde hoşuma gidiyor 205 GTi maceraları...

bu arada dediğim gibi ne olursa olsun MS sistem bu arabadaki en önemli faktör önemli olan viteslerde görülen maksimum hız değil sağlıklı dolu dolu yapılan devirlerdir 205 ile ilgili daha çok öğreniceğiniz şeyler var

sitede düzceden burak var mesela 306 GTi-6 projesinde başarılı oldu sanıyorsam güzel yürürü vardı bende şuan aynı projeye başlama aşamasındayım parçalarımı tamamlıyorum inşallah kafamdaki yazın sonuna doğru projeye başlıcam tabi işten güçten fırsat bulabilirsem

ayrıca sorucağınız soru vs ne olursa olsun yazın seve seve cevaplandırırız

Göksel78
29-01-2014, 12:02
hayırlısı olsun o zaman.

MS için vakit var sanırım. şu an gözle görülür bi sıkıntı yok çok şükür. bahsettiğim gibi avans ve debi ayarı yaptırmam gerek. öneriniz var ise sevinirim. aslında wideband olsa iyi olacakta meret çok pahalı.

tşk ederim ayrıca.

crazydog
29-01-2014, 12:09
wideband tavsiye ediyorum bende 205 i aldıktan sonra ilk işim oldu wideband mesela ben şu an ayarlarımdan çok memnunum sağolsun Erdem yardımcı oldu ama kafamda ms'e geçme düşüncesi var bakalım zamanla oda olur işallah :)

EmrGti
29-01-2014, 12:11
yaa merak ediyorum MS sistemine geçmeden wideband ile nasıl bir yol çizildi araç rahatladımı ayarlar güzel oldu mu gibi

Göksel78
29-01-2014, 12:17
bende merak ettim doğrusu :)

ebay- dan mı almak gerek. modeli markası varmı? 500 den aşağı yok :)

clioGT
29-01-2014, 12:20
wideband tavsiye ediyorum bende 205 i aldıktan sonra ilk işim oldu wideband mesela ben şu an ayarlarımdan çok memnunum sağolsun Erdem yardımcı oldu ama kafamda ms'e geçme düşüncesi var bakalım zamanla oda olur işallah :)

sen dediğimi yap, ms e geç bence:)

ilk yaptığın de debi almak olmadı mı olm senin:D

slowmotion
29-01-2014, 12:24

Widebandsız gti birşeye yaramıyor :)

ayrıca ms de olsa karbüratörde olsa wideband şart

Göksel78
29-01-2014, 12:30
artık şart oldu almak ama nasıl :)

uygun olabilecek bir yer lazım. dediğim gibi 500 den aşağı yok...

dc_crx
29-01-2014, 13:18
Ms beyin'di Debiydi Avanstı baya kafa kurcalayan şeyler konuşulmuş bende size gene bir 205 gene bir MS vakasını iyice anlatayım hemde fikir alışverişi olur yapacaklar içinde yol göstermiş oluruz..

MS'de olsa Debi'De olsa WİDEBAND şart..

Ms Beyin çok güzel bir beyin fakat öyle çokta kolay bir beyin değil bana kalırsa komple oem GTİ'da MS Ecu'ya gerek yok. (karadüzen devam edin ;) )

Kendimden örnek vermek gerekirse extralı bir araç bundan dolayı çok uğraştım ve aracım gene bir süredir yatıyor sebebi gene MS beyindir kimse düşünmesin MS taktım kafa rahat arkadaşlar.

Aracınızda ki TPS sensörü sadece on-off hiç bir hassasiyeti yok MS ecuda iptal oluyor o sensör yada yerine sensör uydurulacak yada Map sensörüne göre yazılıyor buda size sanki elektronik kelebek var 1 sn geç gaz almanıza sebep oluyor yani çekilmez oluyor Rodaj süresince öyle dolaştım ve tavsiye etmiyorum.

205 GTİ genellikle aslında volanları dişli değildir ama eski araçlar ve sürekli muadil volanlar değiştiği için dişli volan takılmış bir çok araç var bu kötü mü hayr.. Volanınız dişliyse Kesinlikle bir okuyucu alın şanzuman kovanında zaten yeriniz hazır. Diğer türlü harici okuyucu ve dişli takılıyor buda sizin ayarınızın kaçmasına sebep oluyor kesinlikle tavsiye etmiyorum. tabi bu dediğim olay MS beyine geçicek arkadaşlar için diyorum bunları.

MS beyin çok hassas Yolda şarj dinamosunda bir problem oldu ve anlık yüksek akım gönderdi Ecu'ya geçmiş olsun Rehberde Çekici bulun ve arayın çok bir masraf değil ama o dakika inanın hiç bir çözüm yok başka.

MS beyinde Devir saatinizi çok özleyeceksiniz. Çünkü arkada MS göre Pin bulunmamakta ve devir saati çalışmıyor bu nedenle harici devir saati alın şimdiden yeni nesil elektronik olsun.

Ben Ms'de yaşadığım her sıkıntıyı size anlattım gerisi size kalmış MS yüzünden aylardır aracım yatıyor sebebi daha önceden bilen biriyle çalışmadığım için oluyor Baştan savma iş olmaz arkadaşlar bunu bana her ince kablosuna kadar özen Gösteren sitede üyeliği olan Bladerk(Erkut Alıcı) abim göstermiştir.

MS geçicek arkadaşlar için 205 listesi :)

MSD coil (ateşleme)
TPS sensör (o saçma sapan orjinalden kurtulun)
Volant okuyucu (orjinal sanırım 306 gti okuyucusu oluyor.)
MS ORJİNAL MAP sensörü Kesinlikle.... (forumda ms yapıp Map okuyucusu 5 TL'lik takan gördük)
Aracınızda ki bütün sensörleri sökün temizleyin değiştirin aracınızın sağlığı için Mapped iyi yazılım yapması aracınızın verilerini iyi okuyabilmesi için teker teker bütün sensörleri değiştirin.

crazydog
29-01-2014, 13:27
sen dediğimi yap, ms e geç bence:)

ilk yaptığın de debi almak olmadı mı olm senin:D

yok la debiyi wideband'dan sonra aldık ati'de defenderla uğraşırken takmıştım ya debiyide wide vardı o zaman hatta sen kızmıştın wideband ı niye önce aldın diye sevgili ebeveynim :D

Göksel78
29-01-2014, 14:06
izahat güzel olmuş.

aracın yatmasına üzüldüm açıkçası. Ben MS siz devam edeyim en iyisi zaten promlemim de yok şükür. Wideband alayım ben :) ama nerden kimden?

dc_crx
29-01-2014, 14:18
***** piyasa berbat dolar uçtu bu nedenle aslında bana kalırsa şuan hiç birşey almaa 350 TL sıfır satılan wideband'lar 500'e çıktı biraz bekle ama wideband 2.el'de alma derim çünkü sensörleri çok nadir bozulma riski yüksek sensörleride nerdeyse wideband ile aynı para

Göksel78
29-01-2014, 15:03
peki avans ve debiden anlayan birileri var mı bildiğiniz?

EmrGti
29-01-2014, 19:07
arkadaşım MS sistem iyidir bu kadar yapılan arabada işe yarıyor yaramayan arabaların işçiliğini görüyoruz genelde ***** sökük arabalarda bütün parçalar ordan burdan toplanma oldukları için yürümüyor onunda sorunu MS değil kenar mahalle tamirhanecileridir

MS sistem yapılırken ne kadar az parça değişirse o kadar iyidir örnek veriyorum MAGİC PERFORMANS'tan MURAT UZUN adam beyin yapıyo tesisat yapıyo kim ona yaptırırsada sorun çıkmıyo sebebi ne kadar az parça değiştirerek yaparsan o kadar iyidir parça derken de volanmış dişlimiş o işler yaş bence hatta bence değil ustalarıda yaş olduğunu düşünüyor MS kenar mahalle elektrikçileri değilde işinin ehli ün yapmış bilinçli adamların yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum

ayrıca araç MS siz yürümezmi yürür wideband alırsın takarsın ayarlattırır babalar gibi yürürsün sağda solda yatan araçlarda sahiplerinin işi ucuza getirip binelim çabası olduğu içindir bu arabalar zevk meselesidir iyi biliceksin hepsi bu

Ve son olarak egz bilip,piston bilip 2 ,3 HP veren parça bilip 205 kullanıcısı olmaz 205 GTi ne hondaya ne başka bi araca benzemez 205e hasta olan biner ve gerçekten sağlam bilen bilir biner gerisi hikaye ...

dc_crx
29-01-2014, 20:46
MS bana verdiği sıkıntıları ben size anlattım gerisi size kalmış maddi durumu iyi olan arkadaşlar içinde kesinlikle AEM Ems4 öneririm.
Benim sizin orjinalciliğinize saygım var Allah tekerinizi düz bastırsın ama benim ne arabama ne zevkime nede nasıl topladığıma karışabilirsnz benim araç anlayışımda budur saygılar.
Gerek kaldı ki aranızda birçok kişi kimlerle nasıl araba topladığımı da Biliyor..

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/540592_412869075431748_812161426_n.jpg

EmrGti
29-01-2014, 20:57
arkadaşlar araç swaplamak 1 HP 2 HP almak için kapı döşemelerini sökmek yada kalorifer tesisatını sökmek yada torpido sökmek değildir eğer ki bu şekilde 205 kullanılıyor ise o kişi 205 ten anlamıyo demektir nolursa olsun isterse 10 HP olsun 20 HP olsun aracımın bir yerini sökmezdim ve kesinliklede sökmem orjinalliğini bozmam ki yapmadım da tabi bu biraz aracın orjinalliği ile alakalı bişeyde olabiliyo kimilerine göre mesela 4 arabadan 1 tane yapmak yada yapmaya çalışmak gibi

ayrıca Göksel bey sen aracını eger stock kullanmayı düşünüyorsan MS'ten başka birşey düşünme arabanıda ortalık malı yapma 205'e binmek ayrıcalıktır burda ne vtec ne typer ne tofaşı kötülüyorum her arabanın kendine hass bir özelliği güzelliği vardır ki bunu kalkıp kimse bozmasın kötülemesinde

Aem beyin aracın swap'lı ise kullanıcağın beyinlerden birisidir bununla birlikte Haltech'te iyidir kullanılıyor doğru ellerde yapılan sokaklarda kaldırım köşelerinde yapılmayan araçlarda bi sıkıntı yaşandığını görmedim herkesin kendine göre yapma şekli var ama MS kolay bi sistem ve stock araca en iyi beyinlerden bir tanesi ve ne kadar az parça değişirse o kadar iyidir diye düşünüyorum umarım işinde usta olan abilerim arkadaşlarım kardeşlerim söylediklerimde haklı olduğumu düşünüyolardır...

mannerboy
29-01-2014, 21:15
göksel bey ne kadar orijinalci olursanız olun bu araç performans aracıdır.camınız döşemeniz tamponunuz orijnal olsun fakat debimetre distribütör otomatik jigle gibi ekipmanlar 83 yılının ürünleri motoru güncellemekte fayda var.xu serisi motorlarla ilgili stroker hacim ağ pompası upgrade vs vs ne eksiğiniz varsa yardımcı olurum.ama en baştaki zihniyet aracı sadece hafta sonu kullanmaksa bile tesisat kabloları çıtır çıtır olmuştur onların yenilenip sıfır debimetre ve sıfır distrübütörle istediğiniz zevkli konuma gelir ama önerim ms beyin ve bi kaç ince işlemlerle ömürlük motor ve 135 hp nin keyfini sürmenizdir.

205 e swap yapılmadığı sürece aem ems4 gibi beyine ihtiyac yok msde harita işi daha yaygın 205 e daha uygun ms sistemi

mannerboy
29-01-2014, 21:21
@Göksel78
belliki sıfırdan başlamış gibisin
wideband afr? safc ?
daha bilmediğin çooook şey var.

senin gibi aracı olan bir kullanıcının bazı şeyleri biliyor olması şart
hatta gittiğin usta yada servisi sen yönlendireceksin
yoksa işin asla olmaz, arabada maymun olur sende
sonra forumlara yazarsın,
lanet olsun bu 205e de, sakın almayında, ocağınıza incir ağacı ....klasik yani
halbuki suç arabada değil, onu tanımayanda.

o yüzden acele etme
şimdi ben sana hemen burada 2 sayfa yazarım kafan iyice karışır hiçibirşey anlamazsın.
teknik bölümü yavaş yavaş okuyup bazı terimleri-cihazları-yapıları-kavramları anlamaya çalış.

Genel olarak yakıt sistemi üzerine git
çünkü 205 gti ı yürütemeyenler yakıt sistemini bilmeyen tiplerdir
hava-yakıt karışımı,enjektör,ateşleme,beyin,sensörler,çalışma yapısı,sistemin işleyişi,kullanılan cihazlar,ölçümler vs vs

öyle boya ile, lastikler, yok sis lambaları, tavan lambasını led yapayım, direksiyonu momo alayım, deri döşeme ,
eteklere sticker yapıştırayım, cam filmi yapayım gibi hayallerin varsa baştan kaybettin zaten. Onlar hava-cıva
arabayı yürütmek istiyorsan nasıl çalıştığını öğren önce.

yıllardır uğraştıkçalıştık forumunu kurduk yinede herkeze ulaşamadık isterimki her 205 düzgün çalışsın.k-jetronic sisteme sahip 205 gti enjektörlerin hepsi bir çalışır debimetrenin içindeki air flow beyine ohm gönderip az yada çok işemesini sağlaltır bu yüzden rolanti sallanır sıralı işeme yoktur.ateşleme sırasınıda saçma sargılı distrbütör yapar yani ateşleme ve benzin birbirinden bağımsızdır.yakıt beynini sökün ateşleme devam eder 205lerde.hem yakıttan tasarruf etmek hemde stabil çalışma için motronic sisteme yarı sıralı sisteme geçilmesi şart bunun yolu çok ama en basiti megasquirt sistemdir

EmrGti
29-01-2014, 21:35
göksel bey ne kadar orijinalci olursanız olun bu araç performans aracıdır.camınız döşemeniz tamponunuz orijnal olsun fakat debimetre distribütör otomatik jigle gibi ekipmanlar 83 yılının ürünleri motoru güncellemekte fayda var.xu serisi motorlarla ilgili stroker hacim ağ pompası upgrade vs vs ne eksiğiniz varsa yardımcı olurum.ama en baştaki zihniyet aracı sadece hafta sonu kullanmaksa bile tesisat kabloları çıtır çıtır olmuştur onların yenilenip sıfır debimetre ve sıfır distrübütörle istediğiniz zevkli konuma gelir ama önerim ms beyin ve bi kaç ince işlemlerle ömürlük motor ve 135 hp nin keyfini sürmenizdir.

205 e swap yapılmadığı sürece aem ems4 gibi beyine ihtiyac yok msde harita işi daha yaygın 205 e daha uygun ms sistemi

Arkadaş son cümlede noktayı (.) koymuş

Schumi
29-01-2014, 23:18
AEM mi ? EMS4 mü ? Aman uzak olsun. Para var ise Haltech PS1000 iyidir. Sprint 500 bile oyuncak gibi. Onun dışında arkadaşlar yazmış amerikan park yapan oto elektrikçiye MS bağlatırsanız tabi sorun yaşarsınız. Hiç sorun yaşamayan arabasında MS olduğunu bile unutan insanlar bile var. :)

dc_crx
30-01-2014, 01:04
AEM mi ? EMS4 mü ? Aman uzak olsun. Para var ise Haltech PS1000 iyidir. Sprint 500 bile oyuncak gibi. Onun dışında arkadaşlar yazmış amerikan park yapan oto elektrikçiye MS bağlatırsanız tabi sorun yaşarsınız. Hiç sorun yaşamayan arabasında MS olduğunu bile unutan insanlar bile var. :)

Şuayb abi Ben ms'de Son yapılan işlemlerden sonra sıkıntı görmedim Erkut abiyle beraber topladık Allah'a şükür.. Devir dönmek Pejo'ya göre değil derler bilmem ne kadar doğru şarj dinamosu cortladı 8200 dönüyordm fazla akımdan beyinde 2 adet diot yaktı Erkut abiden öncede genç bir kaç arkadaşlarımız tesisaatı biraz baştan savma yaptılar onlardan dolayı çok çektim çektim wideband okumadan ayar yapan gördük MS'den darlandım ama yanı sıra AX Gti'da Aem vardı gayet güzeldi 106 GTİ Vems güzeldi mesela ne bilim yani MS araba işine başlayanlar için ilk aşama gibi birşey bana kalırsa çok ayar istiyor. o kadar tesisaatla değilde güzel bir harnesslı beyin bence daha mantıklı MS'de bu olay yok işte..

Edit: kapı baca söküyorumda gerekirse tavanıda keser cabrio yaparım he birde sökerek beygir alıyorsak millet boşuna o kadar motora paralar döküyor.

Schumi
30-01-2014, 01:12
Konjonktür bozulmuştur yani aracın motor devri ne olursa olsun aküye ve elektrik tesisatına sabit akım vermeye yarayan zamazingo bozulmuş yada hatalı bağlamıştır önceden tesisatı yapan ondan diyot bozulmuştur. VEMS zaten MS'den türetilme. Ayrıca AX GTI'ı Gökhan sattıktan sonra bile yolda kalmıştı bir kere Selçuk. Gökhan yanımda tarif etti telefonda. Beyine giden elektriğe şalter bağlamak zorunda kalmışlar. 2 kere şalteri 1er saniye arayla kapat aç yapınca beyin kendine geliyor. Hatta birde bazen gazlarken beyin kitleniyor bişi oluyordu laptopa bağlayıp çözülüyordu sorun. He yazılım güncellemesi gelmiştir bişi olmuştur bilemem ama AEM'de öyle süper sorunsuz bir beyin değil. Tabi çok pahalı serilerini demiyorum. EMS4'ü diyorum.

Birde araba işine yeni başlayan kısmı bence doğru değil. İster uzman olsun ister yeni başlayan. Beyin bir kere takılır bir kere ayarlanır. Sahibinin bilgili olması gerekmez. Bu işi doğru hakkıyla yapan birisine yaptırırsan arabandaki beynin markasını bile unutabilirsin.

dc_crx
30-01-2014, 01:26
Konjonktür bozulmuştur yani aracın motor devri ne olursa olsun aküye ve elektrik tesisatına sabit akım vermeye yarayan zamazingo bozulmuş yada hatalı bağlamıştır önceden tesisatı yapan ondan diyot bozulmuştur. VEMS zaten MS'den türetilme. Ayrıca AX GTI'ı Gökhan sattıktan sonra bile yolda kalmıştı bir kere Selçuk. Gökhan yanımda tarif etti telefonda. Beyine giden elektriğe şalter bağlamak zorunda kalmışlar. 2 kere şalteri 1er saniye arayla kapat aç yapınca beyin kendine geliyor. Hatta birde bazen gazlarken beyin kitleniyor bişi oluyordu laptopa bağlayıp çözülüyordu sorun. He yazılım güncellemesi gelmiştir bişi olmuştur bilemem ama AEM'de öyle süper sorunsuz bir beyin değil. Tabi çok pahalı serilerini demiyorum. EMS4'ü diyorum.

Birde araba işine yeni başlayan kısmı bence doğru değil. İster uzman olsun ister yeni başlayan. Beyin bir kere takılır bir kere ayarlanır. Sahibinin bilgili olması gerekmez. Bu işi doğru hakkıyla yapan birisine yaptırırsan arabandaki beynin markasını bile unutabilirsin.
Orası öyle ama bizler öyle değiliz sende biliyorsun abi araçların günü gününü tutmuyor Yurdumuzun yakıtlarında bile sıkıntı var almış olduğumuz pompa benzini yüzünden kırılan birsürü araba var yakıt yapıyorsun bir nebze oda yani bu akşam hadi gazlamaya çıkalım diorsun yakıtın hazır koyuyorsun karışımda problem oluyor haydaa yaa avans veriyorsun ya kısıyorsun rotere düşüyor araba ee üzerine üstlük 304 egz. bir araç oluncada ms bağlı gezmek kaçınılmaz oluyor :)

EmrGti
30-01-2014, 09:22
evet millet boşuna motorlara paralar dökmüyor döküp döküp HP alıyolar arabayı 3 arabadan toplama o arabanın kapağı onun egz'si dur dur şundaki bloğuda alıyım gibi arabasını boşaltan adamlar var 200sx S13,S14 pist yarışlarını hazırlayanlar 500 HP ve üzeri araçlar onların sökülmelerini anlarım ama cadde tipi en fazla 190,200 bilemedin HP'lik bi aracın orası burası sökülmesi saçma o zaman herkes söksün aracını bana göre saçma en basitide Düzce hemen hemen 250,260 HP'lere yakın araba yaptılar gördüğüm kadarı ile orasını burasını söken yoktu

Göksel78
30-01-2014, 09:46
Selamlar;

İstemeden biraz gerginlik yaratım sanırım. afedersiniz... işin aslı şu? maddi olarak şuan herhangibir sistem yaptırma şansım açıkçası yok. distiributör ve debi dede bir sorun olduğunu düşünmüyorum. neden diyecekseniz? benzinde özellikle veriler1/70, 2/120, 3/150 km civarını sıkıntısız görüyorum. sanırım bu değerleri yakalamak pek kolay değil arızalı bir araçta. yakıt olayına gelince. şehir içi kullanım ve ortalama 80-100 km hız arasında yaklaşık gazda ama 30 tl ile 100 km gidebiliyorum. yani bu durumları göze aldığımda araçta sadeye ayarsızlık olduğunu değerlendiriyorum. ben orjinallikten yana biriyim. sade olsun hoş olsun :) EmrGti nin dediği gibi aracı simdilik allah bir arıza kaza vermez ise stock kullanmak niyetindeyim. çok şükür bir sıkıntımda yok. sadece içime sinmedi avans ve debi ayarı. kendim yaptım ama ne kadar iyi bilemiyorum. o yüzden iyi birine ihtiyacım var. sadece bu iki ayar için. çekiş güzel maşallah 200 km yi sorunsuz görebiliyorum. ama marifet değil tabiki. yaşlı araba sonuçta. arasıra zorluyorum sağır kalmasın diye. ilginize tşekkür ederim. GTİ sevgisi inanın yeni biri olarak gerçekten bir başka. hele bir yerlerini söküp tekrar bakım ve temizliğini yapmak ayrı bir güzel. çocuğum gibi :)

dc_crx
30-01-2014, 10:21
Benim sagdan soldan aldigim parcalarla araba toplamam seni ne ilgilendirir buna anlam veremedim Karagozun arabasi Masallah guzel lafim yok ama burasi forum ve burda bilmediklerini ogrenir bildiklerini paylasirsinz sizin boraz fazla bilgis
zliginz var bu araclarda ben arabami sokerim parcalarim istersem 10 arabadanda 1 araba yaparim kime ne herkes oldugu kadariyla ben 1 pist araci yapiprm 205 gundelik veya haftasonu binmelik keyif arabasi yapmiyorum gundelik aracim zaten var megane Allah size daha cok versin insallah hee bu arada sagdan soldan parca dediin BURAK DİNC'ten kapak ve egzantirk aldim sadece nesini begenmiorsun onu anlamadm ben gayet memnunum taslanmamis kapak 304 derece egz pipercams mekanik iticiler ve ayarli kasnak aldim komple onlardan baskada birsey almadim geri kalanlar Yurt Motosporttan tedarik edildi..

mannerboy
30-01-2014, 15:40
Selamlar;

İstemeden biraz gerginlik yaratım sanırım. afedersiniz... işin aslı şu? maddi olarak şuan herhangibir sistem yaptırma şansım açıkçası yok. distiributör ve debi dede bir sorun olduğunu düşünmüyorum. neden diyecekseniz? benzinde özellikle veriler1/70, 2/120, 3/150 km civarını sıkıntısız görüyorum. sanırım bu değerleri yakalamak pek kolay değil arızalı bir araçta. yakıt olayına gelince. şehir içi kullanım ve ortalama 80-100 km hız arasında yaklaşık gazda ama 30 tl ile 100 km gidebiliyorum. yani bu durumları göze aldığımda araçta sadeye ayarsızlık olduğunu değerlendiriyorum. ben orjinallikten yana biriyim. sade olsun hoş olsun :) EmrGti nin dediği gibi aracı simdilik allah bir arıza kaza vermez ise stock kullanmak niyetindeyim. çok şükür bir sıkıntımda yok. sadece içime sinmedi avans ve debi ayarı. kendim yaptım ama ne kadar iyi bilemiyorum. o yüzden iyi birine ihtiyacım var. sadece bu iki ayar için. çekiş güzel maşallah 200 km yi sorunsuz görebiliyorum. ama marifet değil tabiki. yaşlı araba sonuçta. arasıra zorluyorum sağır kalmasın diye. ilginize tşekkür ederim. GTİ sevgisi inanın yeni biri olarak gerçekten bir başka. hele bir yerlerini söküp tekrar bakım ve temizliğini yapmak ayrı bir güzel. çocuğum gibi :)

avans tabanca ile tutmuyor en güzeli 3 bin devirde gazı sabit tutup distrübütörü sağ sola oynatarak patırdamayan en güzel yerde bırakmak.bu arada 1-2-3 vites yaptığınız hızlar çok yüksek olabilir ama bu 205in şanzumanından kaynaklı kısa ile daha düşük hızlar daha deparlı bi sürüş gerçekleştirebilirsiniz

Göksel78
30-01-2014, 16:44
mannerboy tşk ederim. bunu bilmiyordum mesela. ilk iş 3000 devir olayını deniyeceğim. vallahi ne yalan diyeyim sizden aldığım bilgilerle arabayı daha çok sevmeye başladım. :) birde önemli bir konu var. fan açtığı vakit veya daha önceki ısılarda jiklenin tamamen kapalı mı olması gerek. yani 0 hava geçirmemesi mi gerek.

EmrGti
30-01-2014, 17:48
sadece gülüyorum anlayan anladı zaten :)

Göksel78
31-01-2014, 10:23
mannerboy tşk ederim. bunu bilmiyordum mesela. ilk iş 3000 devir olayını deniyeceğim. vallahi ne yalan diyeyim sizden aldığım bilgilerle arabayı daha çok sevmeye başladım. :) birde önemli bir konu var. fan açtığı vakit veya daha önceki ısılarda jiklenin tamamen kapalı mı olması gerek. yani 0 hava geçirmemesi mi gerek.

yardımlarınızı bekliyorum... Birde benim araç 70 C de fan açıyor ve hiç 80C olduğunu görmedim :) bu normal mi.

dc_crx
03-02-2014, 15:45
Aracın Termostat ve Müşür'ü kontrol edin en iyi ihtimal kadran hatalı gösteriyordur.. aracınızın kaloriferleri çalışıyor mu sıcak üflüyor mu peki?

Göksel78
03-02-2014, 16:39
çok kifayetli değil ama sıcak üflüyor. termostat olmayabilir arızalıda olabilir veya müşür arızalı olabilirmiş. haynes kitabında 82 lik termostad olması gerektiği yazıyor. bu fan müşürü nerededir.

tşk ederim cvp için.

ERkut 205
03-02-2014, 23:03
82 de ilk devre girer 88 de ikinci devre girer. Klimasız modellerde tek pervane vardır, böyledir.
Klimalı modellerde ise çift pervane tek devre vardır.

Fan müşürünüz radyatörün oradaydı. Değiştirmeyeli 7-8 yıl oldu sanırım unuttum gerçekten :)
3 uçlu bir kablo gelmektedir. Orjinal bir tesisata sahipseniz aracı stop ettiğinizde dahi fanınız çalışmaya devam eder, motor ısı ve havanın ısısına göre de en geç 1 ile 10 dk arası durur. ;)

dc_crx
03-02-2014, 23:39
çok kifayetli değil ama sıcak üflüyor. termostat olmayabilir arızalıda olabilir veya müşür arızalı olabilirmiş. haynes kitabında 82 lik termostad olması gerektiği yazıyor. bu fan müşürü nerededir.

tşk ederim cvp için.

Erkut abide yazmış bazı gerekenleri birde üzerinde ki termostadı genede siz bir kontrol edin veya ettirin aracınızı bilmediğimden dolayı söylüyorum yani eski sahibi filan veya usta daha düşük dereceli termostatda takmış olabilr aracınıza..
Erkut abinin de dediği gibi müşür radyatör tarafında akü kısmına doğru olan taraftaydı sanırım.

Göksel78
04-02-2014, 08:57
tşk ederim bilgiler için.

Her ihtimale karşı 82 lik termostad alacağım kafam rahat olsun diye. fan müşüründe sorun olacağını sanmıyorum. ama yinede ucuz ise değiştireyim. bencede benim araçta ya termostad yok, yada arızalı. aracın tesisatı ile oynanmış. kontağı kapattığım vakit fan stop ediyor. dediğiniz yerde sanırım bir kapak var. ve içinde 2 adet role var diye hatırlıyorum. akü tarafına doğru...

Göksel78
04-02-2014, 09:48
birde araç gereğinden az ısınıyorsa yani hep sıcaklık 70-75 arası kalıyorsa (benim araçtaki gibi ) ne gibi sorunlar çıkar? tşk ederim.

ayrıca orjinal termostad 82 lik ve fan müşürü ise 83-88 lik olmalıymış. doğrumu?

ERkut 205
08-02-2014, 01:40
birde araç gereğinden az ısınıyorsa yani hep sıcaklık 70-75 arası kalıyorsa (benim araçtaki gibi ) ne gibi sorunlar çıkar? tşk ederim.

ayrıca orjinal termostad 82 lik ve fan müşürü ise 83-88 lik olmalıymış. doğrumu?

Kışları 5. vites sakin kullanımda 80 derecenin altında seyretmesi normaldir. Ama trafiğe girdiğinizde bu gene 80-85 seviyelerine gelmeli. Gelmiyorsa termostat yazlık kışlık değiştirilmiş olabilir, yada hiç olmayabilir.
Bir diğer ihtimal ise. Ön tamponda plakalığın altında siyah bir ızgara olur. Bu ızgaranın arkasında normalde siyah plastik bir malzeme vardır esneyebilen. Bu bazen sökülmüş bazende düşmüş olabiliyor. Bu parçanın arkasında radyatör olduğundan özellikle soğuk havalarda motor ısınızın düşmesinin sebebi olabilir.

Bizim bloklarda çok sıcak iyi değildir. Ama ideal ısı gene de ortalama 85 dir diyebiliriz.

Göksel78
08-02-2014, 14:35
çok tşk ediyorum desteğiniz.

bugün aracıma 89 lük termostat ve 88-83 lük müşür aldım. aracı çalıştırdık. 80 civarı fan açtı ama durmuyor. aracı stop ettiğimde fan 75-77 değer arası kendiğinden duruyor. ama çalışırken fan hiç durmuyor. aracın üzeinden çıkan termostat 83 lük müşür ise 101-97 lik ti buna bir anlam vermedik... yorumlarınız için tşk ederim.

ERkut 205
08-02-2014, 20:59
çok tşk ediyorum desteğiniz.

bugün aracıma 89 lük termostat ve 88-83 lük müşür aldım. aracı çalıştırdık. 80 civarı fan açtı ama durmuyor. aracı stop ettiğimde fan 75-77 değer arası kendiğinden duruyor. ama çalışırken fan hiç durmuyor. aracın üzeinden çıkan termostat 83 lük müşür ise 101-97 lik ti buna bir anlam vermedik... yorumlarınız için tşk ederim.

101-97 lik o bloğu ölüme sürükler. Yaz aylarında 1. devre fan hep çalışır hiç susmaz :D

Göksel78
09-02-2014, 10:07
termostat ve müşür hakkındaizlemimlerim şöyle. 89 lük tetmostat göstergede tam 80C de açtı ve 2 fan devreye girdi. 88-83 lük müşür var üzerinde ayrıca. hararet 83-80C civarı seyir ediyor. fakat 2 fan hiç durmuyor. sanırım termostat kelek veya başka bir sorun var. termostatı 83C olarak değiştireceğim. kademeli fan çalışma prensibi nasıl acaba.?

tşk ederim.

ERkut 205
09-02-2014, 22:38
Fan müşürü 83 ve 88 lik ise, motor ısınız 88 e gelince devri yükselir, işleyiş bu şekilde.
Acaba göstergenizin ibreleri daha önceden söküldü de ayarı değiştirildi yada ibreniz yanlışda ısıyı gösteriyor olabilirmi ?

83 lük hatta daha düşük termostat varsa 78 lik gibi takabilirsinizde

Göksel78
10-02-2014, 09:09
Erkut bey;

inanın aracın elektriği ile ciddi anlamda oynamışlar. ibrede bir yanlışlık varmı bilmiyorum ama 83 lük termostat takacağım bu kesin. dün akşam eve geldim. Sabah bir baktım aracın altı komple yağ:) şanzıman yağı komple boşalmış. anlam veremedim. Ustam geldi aldı gitti aracı umarım ciddi birşey yoktur. ya akis keçesi yada ? yadası yok bilmiyorum :)) hayırlısı

slowmotion
10-02-2014, 11:51
Erkut bey;

inanın aracın elektriği ile ciddi anlamda oynamışlar. ibrede bir yanlışlık varmı bilmiyorum ama 83 lük termostat takacağım bu kesin. dün akşam eve geldim. Sabah bir baktım aracın altı komple yağ:) şanzıman yağı komple boşalmış. anlam veremedim. Ustam geldi aldı gitti aracı umarım ciddi birşey yoktur. ya akis keçesi yada ? yadası yok bilmiyorum :)) hayırlısı

bendede olmuştu. akisin ordan kaçırmıştı...

Göksel78
10-02-2014, 12:15
benim ki priz direk kısmından kaçırmış. 8 ay önce debriyaj değişmişti fakat araç kalkarken titriyordu. önceki usta yapamadı kavga ettik karaktersiz ile. prizdirek kısmından kaçırmış ve bloğa baskı yaptığı yerler bozulmuş. şimdi pejo servisine verdim. eski ustam orada işe başlamış. 450-500 tl tutar dediler. yapılacak işlemler, volan taşlama, valeo baskı balata seti ve contaları, yağ egzost manifolt kaçak giderilmesi, avans ayarı, beyin pc ye bağlanacak ve ıvız zıvır işler hepsi 500 civarı. Serviste olması iyi yarın bir gün hesap sorarım. olay buymuş meğer :) allah beterinden saklasın :)

EmrGti
10-02-2014, 18:48
Bugün size başımdan geçen olayı anlatıyım güler misiniz ağlar mısınız karar verin ;

Dedim hava güzel bugün işlerimi erken bitirip arabam ile ilgileniyim neyse eve geldim zaten hafta sonu çamurluk dodiklerini flan yan kapı çıtalarını söküp boyamıştım dedim güzel bi yıkıyım temizlensin eve geldim su ısıttım sonra duştanda kovaya su doldurdum bastım sonax şampuanı sıcak suyuda ekledim indim arabayı çıkardım bahçeye güzel bi yıkadım temizledim 1 saat yıkama sürdü düşünün hortum falan ağır ağır yaptım neyse

Dedim kurusun bi cila yapıyım arabayı çalıştırıp iki tur atıyımm kurumuş olur hem dedim atladım 2 metre gitti durdu stop etti alla alla dedim indim baktım bişey yok basıyorum basıyorum alıyo hemen stop ediyo ters bir yerde kaldım lanet olsun sana dedim vurdum kaputu bide tekme kara kara napıcam diye düşünüyorum asıl bundan sonrası bomba ...

Son kez basıyım da belki alır geri gelir park ederim dedim bastım aldı takır takır çalışıyo ulan dedim kızınca nasıl çalışıyorsun bu arada ( 205 lerin duyguları ruhları olduğunu düşünürüm hep ) neyse ama bağırıp çağırıyorum arabaya geldim park ettim şimdi senin canına okuyacağım ben dedim arabayla asılıyorum gaza kesiciye sokuyorum 3,4 dk aralıklarla kesicitye soktum baktım su kaynatıyo dumanlar sular fışkırıyo hayy senin dedim indim bekledim bitsin diye tabı bu arada araba stop ettim

Bekledim 10 dk falan dedim kapağı açıyım da su doldurayım ufacık çevirmemle kapağın patlaması benim yere fırlamam bir oldu videosunu eklicektim ama telde ses var pc ye yüklenince yok neyse kaynar sular havaya patladı sol kolum komple ıslandı ama yanıyorum yanımda kardesım abı telefonu cebıne koyuyorum kaldır kolları cıkarıyım ustundekını dedı cıkardı ama iş işten geçmiş kolum dirsekten aşağıya komple yanmıştı eve çıktım kardeşim kapatıp toplamış oraları hastaneye gittik eşim kardeşim falan tabi eşim daha bilmiyo ne olup bittiğini daha doğrusu neden kolumun yandığını ...

Doktora anllattım 2. derece yanmış dedi krem falan verdi işte eve geldim koluma yapılması gerekenlerı yaptım duş aldım gittim arabanın başına neden yaptın dedim başladım konuşmaya beni gören benden alamıyo gözleri deli midir diye sonra tekrar yıkayıp cila yaptım ama sol kolum dirsekten parmaklarıma kadar yandı ve şişip kızarıp su topladı deri buruştu acayip şeyler işte ilk defa başıma geliyo yani anlıcağınız...

Kızıp bağırmamı yediremedi heralde atarlandı işin garibi fan devreye girmedi bi acayip oldu saçma oldu neyseki şimdi kapalıda cilalandı uyuyo yorulmuş bugün...

Çok seviyorum hastayım ona evlat evlat ama bıktırıyo hastalıklı araba eksiklerimiz çok nerden baksanız torpido takılıcak ondan önce son elektrik işleri ufak tefek yapılıcak sonrası MS sisteme geçmeyi düşünüyorum sonra vestenhaus arızalı heralde hava kaçırıyo tahminimce diaframdan yapıyo frenciye gidicek koltuklar döşemeler takılıcak sadece şöför koltuğu takılı sonra şasemizde ufak bi kayıklık var dıye dusunuorum bı şasecıye öncesı rot balancıya tabı baktırıalım nedır ne degıldır dıye sonrada muane zaten muaneden geçiricez tabi fazla zaman harcayamıyorum işlerim var onlarla uğraşıyorum ve bide bide...

Aynı zamanda bişey daha araba çalışırken vestenhaus ses geliyo pısss dıye hava kacırıyo arabaya dip kaz yapıyım kesiyo gazı vestenastandır dıye dusunuyorum ınsallah dogru dusunuyorumdur dogru mu acaba ne dıyosunz

... :) 205 GTi aşkı işte kolumu böle yaktı işte..

Göksel78
10-02-2014, 20:22
çok geçmiş olsun emre kardeş. Allah korumuş. dahayeni konu açmıştık fan müşür termostat diye bak işe sen :) benimde şanzıman gitti balata değişim ve volan taşlama olacak. Ama bu sorunlar aracı benden soğutmadı bir yeri yapıldıkça daha çok hoşuma gidiyor. Sanırım saplantı oldu :))))

Acil şifalar diliyorum...

ontheair
10-02-2014, 21:24
Çok sevdiğim bi abim '205'lerin için Şeytan kaçmış' derdi. Ne lazımsa o gün bozulur diyordu. Kornaya acil ihtiyacın mı var? Basma bile bozuktur kesin derdi.

slowmotion
10-02-2014, 21:57
geçmiş olsun. 205 gerçekten nazlıdır. ama ihmal etmezseniz sizi üzmez :D

EmrGti
10-02-2014, 22:45
aynn bayan gibi okşıcaksın seviceksin naz yapıcak sana sende nazladırıcaksın kii şöyle cidden bazı 205 ler var hele ki şuan biri BF 1205 büyükçekmecede satılık arabayı kullandım sıkıyorum sıkıyorum tık yok bı arabada en ufak bı debımetre dalgalanması yanı rolantı dalgalanması olmaz mı 20 km boyunca arabayı her viteste kesiciye soktum tık yok hararet bile kalkmadı ki şimdi bunu boşverelim...

Benim araç neden fan açmamıştır termostat mı bide inşallah hararet sonrası conta falan yanmamıştır kaç kere başıma geldi her hararet yapışında conta yaktı conta değiştim... Ne diyosunuz

He bide şöyle bişey var fan açıyordu ama yeni yeni açmamaya başladı ki onu değiştirirm problem yok önemli olan contaya sıkıntı vermişmidir ki kapattım daha da çalıştırmadım sinirimden hala yanıyorum kolumun acısına duramıorum düşünün yani... :(

ERkut 205
10-02-2014, 22:57
Geçmiş olsun öncelik ile. Anlattığına göre baya şanssız bir şekilde yanmış kolun. Aman dikkat et, gerçekten değmez.

205 in duyguları yoktur :) Kızınca yada sevince bi tepki vermez :) Bunlar tamamen bazı kısımları çok irdelenmiş araçlarda oluyor.

Bundan sonra ki dönemde bence en orjinal hali nasıl ise ona ulaşmaya çabalayın, benden tavsiye. Ms, şu bu adam akıllı yapılmadıkça kendi tesisatı kullanılarak işlem gördükçe bu ve buna benzer problemler yaşanır.

Belki burada bi çok kişi inanmayacaktır. Bana 205 i ilk aracım öğretti. Sonrasında ise jetronik sistem varken bile hiç bak hiç sıkıntı yaşamadım. Şuan motronic kullanıyorum, gene bir problemim yok. Yaa hava ısı sensörünüzün kablosu kopsun gene yolda kalmaz bu arabalar, tekler zengin yakar ama eve gelir. Önemli olan dediğim gibi bağzı temel noktalarına el değmemiş olsun. Yada değdiyse de doğrusu ile değiştirilip düzeltilmiş olsun.

Muhakkak araçlarınıza bir wideband edinin.

Yılmayın :D

EmrGti
10-02-2014, 23:08
Geçmiş olsun öncelik ile. Anlattığına göre baya şanssız bir şekilde yanmış kolun. Aman dikkat et, gerçekten değmez.

205 in duyguları yoktur :) Kızınca yada sevince bi tepki vermez :) Bunlar tamamen bazı kısımları çok irdelenmiş araçlarda oluyor.

Bundan sonra ki dönemde bence en orjinal hali nasıl ise ona ulaşmaya çabalayın, benden tavsiye. Ms, şu bu adam akıllı yapılmadıkça kendi tesisatı kullanılarak işlem gördükçe bu ve buna benzer problemler yaşanır.

Belki burada bi çok kişi inanmayacaktır. Bana 205 i ilk aracım öğretti. Sonrasında ise jetronik sistem varken bile hiç bak hiç sıkıntı yaşamadım. Şuan motronic kullanıyorum, gene bir problemim yok. Yaa hava ısı sensörünüzün kablosu kopsun gene yolda kalmaz bu arabalar, tekler zengin yakar ama eve gelir. Önemli olan dediğim gibi bağzı temel noktalarına el değmemiş olsun. Yada değdiyse de doğrusu ile değiştirilip düzeltilmiş olsun.

Muhakkak araçlarınıza bir wideband edinin.

Yılmayın :D

Teşekkürler Erkut Abi allah kimseye bu acıyı tattırmasın uyuyamıyorum o derece çünkü... :(

Erkut Abi yılmıyoruz ayaktayız ama bizi düşürmeye çalışıyolar abi... :)

Şaka bir yana cidden MS li 205 kullanmayı özledim ciddi anlamda hiçbirşey olmuyormuş bu tesisat üzerinde herşey beyinden gelen tesisatta son buluyor ki ne kadar orjinal ne kadar temiz olursa olsun kaç senelik araba kaç senelik parçalar malzemeler hele ki böyle işine göre çalışan bir araba olan 205 için daha da önemli MS can yaa can valla

Ms'e hemen şimdi şu dk geçmememin sebebleri Mi16 ve GTi-6 düşüncem var o yüzden geçmiyorum acele etmiyorum nasıl olsa senelerdir benimle ve artık benimle kalıcak elbet var yapılıcak olan şeyler ama özellikle üstüne gitmek yerine bana gelmesini bekliyorum...

Ama kısa sürede olsa MS yapıcam daha sonra çıkarır o şekilde bozmadan kaldırır bi kenara koyarım yarın belki belli mi olur bi 205 daha alırım direk ona al tak yaparım...:)

Göksel78
11-02-2014, 08:36
Tekrar geçmiş olsun... Allah gönlünüze göre verir inşallah :)

EmrGti
11-02-2014, 09:02
Tekrar geçmiş olsun... Allah gönlünüze göre verir inşallah :)

inşallah teşekkürler aracınızı ne yaptınız nasıl oldu... ?

Göksel78
11-02-2014, 09:17
özel servise bıraktık işte. baskı değişecek, volan taşlanacak, egzost manifolt kaçağı vardı o yapılacak, avansına beynine bakılacak vs. haber bekliyorum. motor içinde Erkut beyin söylediği 10w60 ı kullanacağım :) sonrada gidip diğer ustayı vuracağım :)

EmrGti
11-02-2014, 13:09
mobil 1 10w60 iyi yağdır tam bu araçlar için erkut abi bana da aynısını söylemişti bende castrol 10w60 kullanıyordum mobil 1 aldım biraz pahalıdır ama iyidir yalnış hatırlamıyorsam 140,150 lira falan dı mobil 1 ... 10w60 4 LT 'si

Bu arada avans işini nasıl hallediyorlar merak ettim şimdi bilgilendirirseniz takipteyim

Göksel78
11-02-2014, 14:40
son durum daha önce luk aldığım balata başka marka olarak aracın altından çıktı :) ayrıca motor bloğunun şanzıman birleşim yerlerindeki saplamalar patlamış. bloğa kaynak gerekli. geçmiş olsun şimdiden :))

Göksel78
11-02-2014, 14:41
avans için tabanca varmış onunla halledeceklermiş...

Göksel78
11-02-2014, 17:10
gelişmelerden haber vereyim. priz direğin üzerinde bilyanın hareket ettiği yere resmen diş açılmış yani aşınmış. şanzımanı tek civata tutuyormuş. alt taraftan şanzımanı tutan 2 yer kırılmış. döküm malzeme kaynak nasıl olacak bilmiyorum. usta kaynakçıyı bekliyor hayırlısı dedik.

EmrGti
11-02-2014, 18:46
bence kesinlikle ve kesinlikle bloğu kaynak yaptırmayın şanzımanın saplamalarını sıkarken zaten kaynak olan yer muhtemelen tekrar kırılıcaktır en güzeli çevrenizden veya bir yerden blok alın çünkü kim ne derse desin aldırmayın blok kaynak tutmuyor tutsa bile en fazla 1 km sonra açılıyor bununda sebebi döküm olması ne yaparsanız yapın olmuyor en güzeli sağlıklı ve sorunsuz diyorsanız kaynaksız blok kullanın

Zaten Erkut abi görsün en iyisini oda yazar ama sonuçta bloğu kaynattırma yeni al dicek tahminimce ...:)

Göksel78
12-02-2014, 08:58
fakat sadece şanzıman bağlantı yerinde kopukluk var. onun için blok almak gerekir mi? benim motorumun durumu çok iyi maşallah. ne yapacağız şaşırdık vallahi...

EmrGti
12-02-2014, 10:31
bakın nolursa olsun blok kaynak olunca kaynak yapılan yerden ya çatlama yapıyo yada yeniden kırılıyor ufacık yer bile olsa bunu yapıyor emin olun çevremde gördüklerimdem bahsediyorum size ve aracınıza masraf yapıp tekrar problem çıkarmaması ve boşu boşuna paranıızın gitmemesi için söylüyorum gerek yok

Alın bir blok ***** sitede ilanları mevcut düşük KM araçlardan sökülmüş saplam temiz 1,2 blok var takın kafanız rahat olsun

Çünkü ya şanzıman saplamalarını sıkarken kırılıyor genelde yada kullanım esnasında şimdi nerden baksanız sök tak et kaynak git gel işine 1 lira gidicek siz 500 ile 1000 lira arası güzel bir blok bulabilirseniz Erdem diye bir arkadaş vardı ondaki blok baya güzele benziyo proje için satılığa çıkarmıştı onu alın takın kafanız rahat olsun sıkarken düşünmeyin patlarmı çatlar mı kaçırır mı yağ aktımı gibi

slowmotion
12-02-2014, 10:43
bakın nolursa olsun blok kaynak olunca kaynak yapılan yerden ya çatlama yapıyo yada yeniden kırılıyor ufacık yer bile olsa bunu yapıyor emin olun çevremde gördüklerimdem bahsediyorum size ve aracınıza masraf yapıp tekrar problem çıkarmaması ve boşu boşuna paranıızın gitmemesi için söylüyorum gerek yok

Alın bir blok ***** sitede ilanları mevcut düşük KM araçlardan sökülmüş saplam temiz 1,2 blok var takın kafanız rahat olsun

Çünkü ya şanzıman saplamalarını sıkarken kırılıyor genelde yada kullanım esnasında şimdi nerden baksanız sök tak et kaynak git gel işine 1 lira gidicek siz 500 ile 1000 lira arası güzel bir blok bulabilirseniz Erdem diye bir arkadaş vardı ondaki blok baya güzele benziyo proje için satılığa çıkarmıştı onu alın takın kafanız rahat olsun sıkarken düşünmeyin patlarmı çatlar mı kaçırır mı yağ aktımı gibi

blok numarası perçimli olması gerekiyor. yeni blok olusa diğerine kolayca geçirebilirsiniz. ama yasal değil...

dc_crx
12-02-2014, 10:46
Etiket 205 sahibiyle konuşun elinde temiz blok var die biliyorum.. Erdem Atalık.

EmrGti
12-02-2014, 10:49
blok numarası perçimli olması gerekiyor. yeni blok olusa diğerine kolayca geçirebilirsiniz. ama yasal değil...

ya muanede sormuyorlar motor numarası artık bunların etiket olduğunu bildikleri için bakmıyorlar bile motor numarasına

Göksel78
12-02-2014, 11:01
vallahi kafam karıştı. kaynak oluyormuş dediler ama kaynakçı daha gelmediği için olurmu olmazmı bilgimiz yok. :(

EmrGti
12-02-2014, 11:10
vallahi kafam karıştı. kaynak oluyormuş dediler ama kaynakçı daha gelmediği için olurmu olmazmı bilgimiz yok. :(

tm kaynak oluyor zaten olmuyor diyen yok ama tutmuyor adam para almak için tabikide kaynak olur der adam anlar mı senın arabanı yada adamı baglar mı çatladığı patladığı zaman gittiğin taktirde yıne yapmaya para isticek bu böyle uzar gider kavga tartışma devam eder

En guzeli kaynaksız blok sağlıklı yaşam sorunsuz sürüş keyfi tek kelimeyle gerisi hikaye

ERkut 205
12-02-2014, 21:16
Bloğa bir kaynakmı olacak yoksa bloğu bağlanan bir parça mı. Yeri tam olarak neresi acaba.

bloğun içinde çalışan noktaların oldğu yerlerde çatlak vs. kaynak riskli olabilir.

Yeri görmek gerek.

EmrGti
12-02-2014, 21:23
Bloğa bir kaynakmı olacak yoksa bloğu bağlanan bir parça mı. Yeri tam olarak neresi acaba.

bloğun içinde çalışan noktaların oldğu yerlerde çatlak vs. kaynak riskli olabilir.

Yeri görmek gerek.

yani abi neresi olursa olsun kaynak hemen hemen riskli doğru değil mi çünkü kaynak tutmuyor içindeki parça olsu yada birleşim noktası olsun sıkıntılı durum kaynak

En sağlıklısı yeni blok sağlam blok sıkıntısız sürüş :)

Göksel78
13-02-2014, 09:30
bugün usta ile görüştüm. kaynakçı motor inecek demiş fakat usta masraf olmasın diye başka çare buldum ve eskisinden daha sağlam oldu dedi. ne yaptın dedim. söylemedi gelince şaşıracaksın dedi. şanzımanı topluyorlarmış test yapıp bilgi verecek...

dc_crx
13-02-2014, 09:49

Yeri görmek gerek.

Blokta kaynak olayı tamamen şans kim ne derse desin 1-2 yıl önce blok kaynaklı crank doldurma crank bir vti topladık ismi lazım değil bir araç İl dışında hala pistlerde takılmadı araç :)

Geçenlerde gene bir araç alıp sattım blok patlaktı yamalattırdım basınca soktum yeni gömlekler çaktırdım bütün blok yağ su kanallarını kontrol ettirdim toplattm motoru 250 km rodaj yaptım 1250 km'de sürekli dip gaz kullandım aracı ne blok terleme yaptı ne yağ sızdırdı ne yağ-su karıştırdı 1700km'de comp ölçtürdük hepsi normal çıktı sattım aracı..

Kaynakçı ve Şansa kalmış biraz bu işler turşusunu kurduğunuz bloklardan zaten cacık olmaz kaynakta bir seferliğe mahsustur çok fazla kurcalamamak lazım.

slowmotion
13-02-2014, 10:03
bugün usta ile görüştüm. kaynakçı motor inecek demiş fakat usta masraf olmasın diye başka çare buldum ve eskisinden daha sağlam oldu dedi. ne yaptın dedim. söylemedi gelince şaşıracaksın dedi. şanzımanı topluyorlarmış test yapıp bilgi verecek...

nezaman ki usta bana bir çare buldum şaşırıp teşekkür edip dua edeceksin dese işler ters gitmiştir :D

EmrGti
13-02-2014, 10:29
nezaman ki usta bana bir çare buldum şaşırıp teşekkür edip dua edeceksin dese işler ters gitmiştir :D

Hahaha aynısı banada oldu bir kere değil bir kaç kere ama bir kerede yolunda gitmez mi yaaa iş hep terse sarıyo

Ama dese ki olmuyo anlamıyorum neden böyle oluo diye tıkır tıkır problem yok :)

Göksel78
13-02-2014, 10:46
Bakalım ne yapmışlar merak ettim :)

Göksel78
13-02-2014, 12:01

Yeri görmek gerek.

bloğun alt saplamalarının olduğu 2 kulak kopmuş...

ERkut 205
13-02-2014, 21:43
bloğun alt saplamalarının olduğu 2 kulak kopmuş...

Bişey olmaz düzgün iş yapıldı ise ;)

dc_crx
13-02-2014, 22:45
İyi bir usta bulun bütün kulakları doldurtun iyi geceler.. :D

Göksel78
14-02-2014, 11:51
son durum :) yapılan işlem alp kulakların yerine başka bir yerden klavuz açılarak saplama yapıldı. ben aracı daha görmedim ama bizim arkadaşlar bakmışlar. usta 2 gündür geziyorum birşey yok diyor. ancak belirtti ki genç zıpırlar gibi petinaj seri dur kalk kasma vb hareketlerde aşırı zorlamada atma riski varmış. sınırları zorlamadığın sürece uzun yıllar binilebilecek duruma gelmiş.

EmrGti
14-02-2014, 11:55
hakkınızda hayırlısı inşallah bir sorun çıkmaz istediğinz gibi olur

Göksel78
14-02-2014, 12:37
inşallah ömrümüz olursa deneyip göreceğiz :)

Göksel78
15-02-2014, 19:52
inşallah ömrümüz olursa deneyip göreceğiz :)

Merhaba;

arabanın işi bitti sayılır. yanlızson anda keşfettiğimiz bir olayı paylaşmak isterim. çekiş çok iyi düzeldi. debriyaj sorunu kalmadı. fakat usta rolanti için triğeri sökelim bakalım dedi. birde ne görelim. tam 4 diş kaçıklık var. meğer sente kaçık geziyormuşum. onuda halledersek inşallah sıkıntımız kalmayacak. sübaplara vurmaması büyük şans. çekiş nasıl olur acaba? iyi akşamlar...

slowmotion
15-02-2014, 21:37
Bir yanlisiniz olmali. Sente ayarini kontrol icin 1 dis oynatinca gaz yemiyordu aracim. 4 dis olduguna eminmisiniz?

EmrGti
15-02-2014, 23:30
Bir yanlisiniz olmali. Sente ayarini kontrol icin 1 dis oynatinca gaz yemiyordu aracim. 4 dis olduguna eminmisiniz?

sahiden o işte bir yalnışlık var 1 diş kaçık olsun gaz yemeği bırak benim aracım çalışmadı bile o işte yalnış anladığınız yada farklı başka bişey var

Göksel78
16-02-2014, 13:30
alt kasnagı işaretli kısmına getirdik ve üst egzantirik dişlinin kilitleme yerine yaşlaşık 4 diş mesafede olduğunu gördük. üst dişli kilit kısmına aldık altı zaten çentikli işaretli kısmına almıştık. öylece taktı usta ama çalıştırmadık. bugün çalıştırmış gaz ayarına götürcem dedi. rolanti düzelmiş. zaten rolantide titreme oynama vardı. birde 2 vitesde araç gazdan çekince ileri geri git gel yapıyordu. çok şiddetli hemde. kompresyon yapmıyordu. yarın aracı alacağım izlenimleri yazarım. birsey soracaktım. bu sun-fix diye macun kaynak var. blok içinde öneriyorlarmış. siz önerir misiniz?

EmrGti
18-02-2014, 09:55
valla ben şaşırdım çünlü 1 diş kaçık olsun bu lanet araba çalışmıyor

Göksel78
18-02-2014, 10:05
bende anlamadım. aracı dün aldım ama kalkışta eskisi gibi hafif titreme yapıyor. birde rolantide gaz verince turbo gibi vıjjjjj diye bir ses var. dedim bu ne? zaten kalkışta sarsıntı vardı düzelmedi birde türbin gibi ses geliyor dedim. bugün yine sökecekler. pişman oldum vallahi...

Göksel78
20-02-2014, 09:52
Merhaba,

aracı dün aldım. titreme sorunu ortadan kaltı. kulak kpruğu için bir tarafa fazla bastırmışlar bu nedenle gönyeden kaymış. çekiş iyi ötesi olmuş pedal pamuk gibi. termostatıda 82 olarak değiştirdim. 75-80 arası sabit kaldı sıcaklık. Çok şükür bir sıkıntım kalmadı. eğzos ayarı yaptırıp muayeneye kısmetse :) co ayarı 1.5 ila 1.8 arası olması gerekiyormuş doğrumu?
tşk ederim iyi günler...

ERkut 205
20-02-2014, 19:41
Karbon ayarı öyle tercih edilir. Ama ölçüm cihazları bir wideband gibi anlık değer okumazlar. Ekranda okuduğu değer saniyeler önce algıladığı değerdir. Bunun için ayar yapılrıken şuna dikkat etmek gerek. Herhangi ayar vidası debimetrenin çarkı vs... değiştirildiğin de yaklaşık 1 dk kadar ekrandaki karbon değeri gözlenmeli ona göre fakir yada zengine ayar ile tekrar değiştirilmelidir.

Şunu da belirteyim hava sıcaklığında, ani gazlamalar ve sonrasında, yada hiç bir şey yapmıyorken debimetrenin ohm verilerinin kendi kendine anlık değişim göstermesi bile fakir zengin karışımının değişmesi çok muhtemeldir.

Jetronik te bunu ayarlamanın tam yolu yoktur. Zırt bırt değişen ayar sonrası ayarcıya gidip benzin yakıp ve ayar yapacağım diye de benzin harcamamak için. Bir wideband edinilip ayarınızı kendiniz görerek yapmanız olacaktır.

Bu ayarın farklı şekillerde stabil hale getirmenin yöntemleri de mevcut. Onları wideband alma fikrini kabul ettikten sonra ö.m atarım ;)

Göksel78
21-02-2014, 08:54
tşk ederim.

videband şu an için pahalı geliyor. başka bir yöntem de bulamıyorum. debinin içinden volt ölçebiliyorduk sanırım. ayarları bu volt değerlerine göre yapamazmıyız?

örnegin ; debi üzerinden

rolantide 5,8 - 6,0 Volt
2000 devirde 6,9 - 7,3 volt
3000 devirde 7,4 - 7,8 volt
4000 devirde 7,8 - 8,2 volt

değerleri olması gerekiyormuş. ölçü aleti ile bu yapılabilir mi?

ERkut 205
21-02-2014, 17:49
tşk ederim.

videband şu an için pahalı geliyor. başka bir yöntem de bulamıyorum. debinin içinden volt ölçebiliyorduk sanırım. ayarları bu volt değerlerine göre yapamazmıyız?

örnegin ; debi üzerinden

rolantide 5,8 - 6,0 Volt
2000 devirde 6,9 - 7,3 volt
3000 devirde 7,4 - 7,8 volt
4000 devirde 7,8 - 8,2 volt

değerleri olması gerekiyormuş. ölçü aleti ile bu yapılabilir mi?

Biz bu değer yakalama işi ile çok uğraştık. Zaten sıkıntı debimetrenin fabrikasyon hatalı olduğunu kendileri de kabul ettiler. ;)

Bu değerler değişkenlik göstermekte. Mesela aracın yüke bindiği anda ki, yoldaki eğim vs. aklınıza gelebilecek her şey, aracın dururken ki gaza basınca açılan kelebek açıları ile örtüşmüyor. :)

Ve debimetre zaten sıkıntılı bir sistem olduğundan şuan ayar yaptınız, sonra köşeyi döndünüz ayar değişti vs... Bunu çözmenin tek yolu var, Wideband ve sorunsuz bir ateşleme enjeksiyon sistemi kullanmak. Ama illaki jetronik ile yola devam edilmek istenirse bir nebze jetronikte akıllandırılabilir ama bunun için anlık ne yakıt yaktığınızı görmek gerek. Bunu yapana kadarda hiç bir işleme para harcamayın, derim.

Eğer araba biraz fazla yakıyorsa debimetreden biraz kısılabilir 1-2 diş kadar. ;)

EmrGti
21-02-2014, 19:28
Biz bu değer yakalama işi ile çok uğraştık. Zaten sıkıntı debimetrenin fabrikasyon hatalı olduğunu kendileri de kabul ettiler. ;)

Bu değerler değişkenlik göstermekte. Mesela aracın yüke bindiği anda ki, yoldaki eğim vs. aklınıza gelebilecek her şey, aracın dururken ki gaza basınca açılan kelebek açıları ile örtüşmüyor. :)

Ve debimetre zaten sıkıntılı bir sistem olduğundan şuan ayar yaptınız, sonra köşeyi döndünüz ayar değişti vs... Bunu çözmenin tek yolu var, Wideband ve sorunsuz bir ateşleme enjeksiyon sistemi kullanmak. Ama illaki jetronik ile yola devam edilmek istenirse bir nebze jetronikte akıllandırılabilir ama bunun için anlık ne yakıt yaktığınızı görmek gerek. Bunu yapana kadarda hiç bir işleme para harcamayın, derim.

Eğer araba biraz fazla yakıyorsa debimetreden biraz kısılabilir 1-2 diş kadar. ;)

valla ben benim arabayla daha bişey yapmadım kapalı garajda duruyo ama bi kaç kere çıkıp kullanma fırsatı olmuştu acayip yakıyo benimkindede bir terslik var ...:)

Göksel78
22-02-2014, 09:41
bende şöyle bir sorun vardı ve bir kaç ay oldu keşfedeli. araç yakıt pompasını ustanın dediğine göre düşük taktıkları için aşırı sirkeleme yapıyordu. neyse usta yeni pompa taktı herşey düzeldi ayarda yaptım dedi. çekiş harika herşey yolunda. tüp taktırdım egzos ayarına gideyim dedim. bu başka usta cihaza bağladılar 5,0 Co değeri çıktı. adamlar oha dedi. onu 1,8 getirdiler ama debiyi ciddi anlamda kıstılar elle hareket ettirdiğimde ciddi bir sıkılık var yayda. ama çekiş çok düştü. sonra bir gün jikle hortumunu söktüm karşılığın kapattım tabi jikle felaket hava emiyor. dedim bunda bir terslik var. araç ısınınca bunun kapalı olması ve hiç hava geçmemesi lazım dedim. ama jikleyi ayarlayan zaat ayarını açık bırakmış o ilk usta. bu nedenle 2. usta bunu göremediği için ve manifolda bilmediği bir yerden fazla hava girişi olduğundan debiyi iyice sıktı. bunu keşfettiğim günden beri aracı egzosa götürmedi muayene olacak diye. ama 30 tl gaz ile ostalama 80 -100 km hız ila tam 100 km yol yapıyordum şanzımandan önce. şimdi ne oldu bilemiyorum. AMA BENİM OLAY JİKLENİN AÇIK KALMASINDAN ve fazla hava girişinden kaynaklıydı. ama şöylede bir durum var? jikle 70 C sıcaklıkta kaldığı için tam kapatmıyor olabilir. şimdiki termostat ile ısı değerleri değiştiğinden sanıyorum tam kapatıyordur. ama dediğim gibi debinin jikle kaçağından kaynaklı ayarının ciddi olarak açılması gerekiyo :)

Göksel78
22-02-2014, 09:54
kesin çözüm videband ama maddiyat :)))

Göksel78
25-02-2014, 09:50
mart ayı sonu gibi araca bakım yapmayı planlıyorum.

radyatör temizliği bakımı,
distribütör temizliği ve bakım,
buji kablo, meksefe ve buji değişimi,
ortalıktaki kabloların toplanması
emme manifold temizliği ve bakımı
yağ filtre değişimi / 10w 60 :)

vb.. bakımları yapacağım. sizden ricam ön bilgi olması açısından

1. distribütörü parçalayıp temizleyip toplamak konusunda pratik bilgiler
2. buji ve kablo seçimi hakkında bilgiler
3. veya yapmam gereken sınırlı imkandaki bakımlar

konusunda desteğinizi rica ediyorum.
tşk ederim.

Göksel78
27-02-2014, 10:40
banlandım mı ne :))))

Aranel Ciryatan
27-02-2014, 11:00
205GTi ile ilgili problem,sorularınız ve bakımlarınız konusunda kendiside bir 205 hastası olan hatta şuanda bir 205 rallycar hazırlayan Yurt MotorSport Harun usta önerimdir size.

Bostancı Oto Sanayi sitesinde doğanbey caddesinde yeri. Facebook'a Yurt MotorSport yazarsanız bilgileri çıkacaktır.

Göksel78
27-02-2014, 16:15
:) tşk ederim desteğiniz için.

sanırım ben kendim herşeyi halledeceğim.

sağlıcakla..

EmrGti
09-03-2014, 12:08
eeee ne oldu ne bitti GTi daki son durum ne

ERkut 205
09-03-2014, 18:24
mart ayı sonu gibi araca bakım yapmayı planlıyorum.

radyatör temizliği bakımı,
distribütör temizliği ve bakım,
buji kablo, meksefe ve buji değişimi,
ortalıktaki kabloların toplanması
emme manifold temizliği ve bakımı
yağ filtre değişimi / 10w 60 :)

vb.. bakımları yapacağım. sizden ricam ön bilgi olması açısından

1. distribütörü parçalayıp temizleyip toplamak konusunda pratik bilgiler
2. buji ve kablo seçimi hakkında bilgiler
3. veya yapmam gereken sınırlı imkandaki bakımlar

konusunda desteğinizi rica ediyorum.
tşk ederim.

Distribütör sökülüp takılabilir. temizliği de ancak içindeki iletkenlerin uçları hafif bir zımpara yöntemi ile temizlenip takılabilir. Oksit vs... varsa. Onun dışında, plastği çok eski ise( sıcak, soğuk plastikte çatlamalar olmuş olabilir. ) çok pahalı bir parça değil tevzi makarası ile değiştirilebilir.

Orjinal kablo ve bujiniz işinizi görecektir. Kablo zaten parçacılarda mevcut.
Orjinal buji kodu ise; Champion C7YCC 0,7 and 0,8 takıp kullanabilirsin. Bosch NGK iki dört tırnak ta kullanılabilir. Çok buji seçmez araçlar.
Orjinal buji kablosu fiyatına bakıp tamamen görsellik amaçlı çok pahalıya kaçmıyor ise ebaydan silikon buji kablosu getirtebilirsin.

Önümüz yaz. Kışın ağrıza çıkarırsa çok zorlanıp can skıacak konulardan, cam kaldırma motorları, kilitler, silecek motorları, şarz dinamosu, marş motoru, radyatör kaçak var ise kışa girilmeden yazın halledilmesi gereken işler. Bir çoğunu kendiniz yapabilir mekanik parçaların içleri temizlenip yağlanılıp bakımı yapılabilir.

Kolay Gelsin.

Göksel78
10-03-2014, 15:16
tşk ederim. :) bende yanlız kaldığımı hissetmeye başlamıştım.
bu bakımları yaza girerken zevkle yapacağım :)

ayrıca yeni debriyaj balatası takılmasına rağmen kalkıştaki titreme bir türlü geçmedi. yeni balata volan taşlandı. biliyorsunuz motor ayağı kopuktu onada bir çözüm bulundu ama eskiden beri devam eden bu arıza halen düzelmiş değil. araç 1. vitesten kalkarken resmen titriyor. bazen 2 dede yapıyor. ama kavrama esnasında sonrasında birşey yok.

cuma günü tekrar bakılacak araca acaba pirizdirek mi yamuldu veya şanzumanı gönyesine mi getiremiyorlar anlamadım.

başınızdan böyle bir olay geçtimi hiç ? tşk ederim.

Göksel78
11-03-2014, 13:15
..yine bu titreme ile alakalı birşey danışacağım. distribütörden yağ kaçağı olmuştu halen oluyormu emin değilim. tamda şanzımanın üstünde kalıyor. acaba distiribütörden veya şanzıman keçesinden kaçan yağ balatayı yağlıyorsa kalkışta titreme yaparmı. mesela araç ısınınca titreme olmuyordu.

görüşlerinizi rica ederim.

Göksel78
11-03-2014, 15:42
afedersiniz bu arada :)

deyatlı elektrik tesisatını görteren bir döküman varmıdır. ***** motorda sağı solu sökünce kaplolarıda toplamak ve yenilemek istiyorum.

clioGT
11-03-2014, 15:59
http://www.acc.umu.se/~mappo/peggan/HaynesP205.pdf

bu işe yarar mı?

Göksel78
11-03-2014, 16:06
bu bende var tşk ederim. ama pek anlamadım açıkçası mesela fan müşürü fan vb.. şemalarda göremedim. takibi zor oluyor. daha pratik anlaşılır birşey lazım. ama sanırım oda yoktur :)

EmrGti
11-03-2014, 18:32
valla bendede var ama size nasıl bir şema lazım bendede var bi kaç tane şema

EmrGti
11-03-2014, 18:44
Biraz içimiz ısınsın bu kış gününde... :)

http://i.hizliresim.com/eab155.jpg (http://hizliresim.com/eab155)
http://i.hizliresim.com/eyrzMy.jpg (http://hizliresim.com/eyrzMy)
http://i.hizliresim.com/xV13Lr.jpg (http://hizliresim.com/xV13Lr)
http://i.hizliresim.com/Kn3Jg0.jpg (http://hizliresim.com/Kn3Jg0)
http://i.hizliresim.com/xAdyg0.jpg (http://hizliresim.com/xAdyg0)
http://i.hizliresim.com/eab10z.jpg (http://hizliresim.com/eab10z)

bu araba netten alınan bi foto ama arka basıklığına bayılıyorum...

http://i.hizliresim.com/e7ryX5.jpg (http://hizliresim.com/e7ryX5)

EmrGti
11-03-2014, 18:52
Böyle bir temiz bebek varsa ilk ben talibim yaa hastalık bu 205 GTi seneler geçsede asla vazgeçmiyeceğim tek araba :)

http://i.hizliresim.com/eyrz5j.jpg (http://hizliresim.com/eyrz5j)
http://i.hizliresim.com/wLWO3o.jpg (http://hizliresim.com/wLWO3o)
http://i.hizliresim.com/e7ryvN.jpg (http://hizliresim.com/e7ryvN)
http://i.hizliresim.com/eWLGYm.jpg (http://hizliresim.com/eWLGYm)
http://i.hizliresim.com/wjGQBL.jpg (http://hizliresim.com/wjGQBL)

Göksel78
12-03-2014, 10:01
resimler bir harika. maşallah diyelim. :) şema olarak hangi kablo nereye gidiyor basit açıklamalı lazım. bendeki şemada kablolarda rakamlar var. rolesi molesi fanı müşürü belli olsada kablolar çok karışık yerlerde. birde jantları bu hale kendimiz getirebilir miyiz?

Göksel78
12-03-2014, 10:04
tşk ederim. :) bende yanlız kaldığımı hissetmeye başlamıştım.
bu bakımları yaza girerken zevkle yapacağım :)

ayrıca yeni debriyaj balatası takılmasına rağmen kalkıştaki titreme bir türlü geçmedi. yeni balata volan taşlandı. biliyorsunuz motor ayağı kopuktu onada bir çözüm bulundu ama eskiden beri devam eden bu arıza halen düzelmiş değil. araç 1. vitesten kalkarken resmen titriyor. bazen 2 dede yapıyor. ama kavrama esnasında sonrasında birşey yok.

cuma günü tekrar bakılacak araca acaba pirizdirek mi yamuldu veya şanzumanı gönyesine mi getiremiyorlar anlamadım.

başınızdan böyle bir olay geçtimi hiç ? tşk ederim.

..yine bu titreme ile alakalı birşey danışacağım. distribütörden yağ kaçağı olmuştu halen oluyormu emin değilim. tamda şanzımanın üstünde kalıyor. acaba distiribütörden veya şanzıman keçesinden kaçan yağ balatayı yağlıyorsa kalkışta titreme yaparmı. mesela araç ısınınca titreme olmuyordu.

görüşlerinizi rica ederim.

bu konular hakkında görüşlerinizi rica ediyorum.

EmrGti
12-03-2014, 18:51
resimler bir harika. maşallah diyelim. :) şema olarak hangi kablo nereye gidiyor basit açıklamalı lazım. bendeki şemada kablolarda rakamlar var. rolesi molesi fanı müşürü belli olsada kablolar çok karışık yerlerde. birde jantları bu hale kendimiz getirebilir miyiz?

öncelikle 11. sayfadaki paylaştığım resimler benim resimlerim sadece cabrio kırmzıı GTi benim değil jantları forumdan yakın bir abimden aldım çok temiz ufak çiziklerin dışında kırık çıkık kaynak yoktu hafta sonu kendim bu hale getirdim gören sıfır zannediyor ama 2 gün boyunca uğraştım :)

Göksel78
13-03-2014, 09:55
maşallah diyelim. Güle güle kullanın :)

Göksel78
13-03-2014, 10:08
jantlar için ne yaptınız acaba? bende zımpara, macun, astar, boya işlerine gireceğim yazın jantlar için.

EmrGti
13-03-2014, 20:38
jantlar için ne yaptınız acaba? bende zımpara, macun, astar, boya işlerine gireceğim yazın jantlar için.

en güzeli jantları pislikten herşeyden arındırmak için kumlatmak gerisi zaten kolay benım jantlara macun falan hıcbırsey gerekmıyordu astar attım birde 5 kutu sprey aldım ama size şöle söliyim o marka spreyide çok aradım buldum 5 kutusu zaten 4 adet dışarıda jant boyatmayı geçiyo maksat eğlence olsun dye ben yaptım...

Göksel78
14-03-2014, 08:32
vallahi çok şık olmuş :) güle güle kullanırsın inşallah....

205-01
14-03-2014, 09:14
Güzel resimler paylaşmamışsın Emirhan , 205 gti sevdası bitmez bu böyle biline :D

EmrGti
14-03-2014, 09:26
Güzel resimler paylaşmamışsın Emirhan , 205 gti sevdası bitmez bu böyle biline :D

yalnış anlaşılmasın daha ne bilgiler neler var tamamen hastalık ben 13,14 yaşından beri kurtulamıyorum ki forumda 205 GTi benden daha eski tanıyanlar var bilenler kullananlar sahip olanlar var.

İnanın lazım olur aman kalsın diye öyle parçaları tutuyorum ki bazen unutuyorum gidip bi bakıyım neler var neler yok diye sanki ilk defa görmüş gibi şaşırıyorum...:heyoo:

Aynı zamanda bitmez bendeki bu sevda ama şöyle de bir durum var kimse yalnış anlamasın Hepimiz biliyoruz ki türkiyedeki 205 GTi araçların %99'u oynanmış orjinalliği bozulmuş araçlar bahsettiğim şey elektrik tesisatı olsun mekanik olsun yok onu iptal etmişler ordan bi kablo ordan bi boru falan filan gibi... diye devam eder gider

Eğer cidden ömürlük bir 205 GTi için yurt dışı almanya olur özellklede en temizleri kendi evi olan Fransa cidden Hayran kaldım.Fransadan gelen 4 tane 205 GTi gördüm kilometreleri 80.000 görmemiş hayran kaldım ben boşuna uğraşıyorum dedim.

Bir kere ***** sitede 65.000 km olan yeşil gördüm almaya gittim ki rengini bilmeden yeşil olduğu için almak istemedim çünkü hiç yakıştırmıyorum yeşil rengi.Grubu tamamlamak istediğim 4 renk var ( miami blue,kırmızı,beyaz,siyah) bu renklerin hepsini inşallah yan yana koyucam.

Artık herkes akıllı bilinçli insanlar 205 GTi kullananlar bilenler anlayanlar usta olmuş adamlar ki zaten bilmeyenleri 205çi olarak saymıyorum:) umarım 205 GTi 'lar heba olmaz düzgün insanların elinde düzgün ve orjinal şekilde kalır

EmrGti
14-03-2014, 09:28
vallahi çok şık olmuş :) güle güle kullanırsın inşallah....

musait olduğum her zaman yakınımdaki yada forumdaki abilerimin kardeşlerimin araçlarıylada uğraşmak yardımcı olmak isterim her şekilde boyaması mekaniği ıvır zıvır herşey isteyende misafirim olabilir her zaman 205 GTi bardaklarımda çayınız hazır...:heyoo:

Göksel78
14-03-2014, 09:35
eksik olma kardeşim :)

iyide bir forum sitesi vardı paylaşımlar için yaklaşık 400 sayfalık. fakat kapatılmış giremiyorum. oradan çok şey öğrenmiştir. şimdi böyle bir site varmı? türkçe olacak ama :)

EmrGti
14-03-2014, 09:37
valla türkçe olsun yabancı olsun bildiğim bir site yok fazla gerek duymuyorumda zaten hemen hemen bilgilerin çoğu burda var olmasada bilen kişiler yardımcı oluyorlar

Göksel78
14-03-2014, 09:39
türkçe olacak elektrik şeması o zaman :))))))) bilen gören allah rızası için :)

ERkut 205
14-03-2014, 21:09
Gönderdim şemaları. Bizzat biz tarafından yapılmıştır. Umarım anlaşılır.
Benden bu kadar artık. Altın değerinde bilgiler.

slowmotion
14-03-2014, 21:31
Gönderdim şemaları. Bizzat biz tarafından yapılmıştır. Umarım anlaşılır.
Benden bu kadar artık. Altın değerinde bilgiler.

kardeşim banada gönderirmisin?

Göksel78
18-03-2014, 14:01
http://i.hizliresim.com/xRq8En.jpg (http://hizliresim.com/xRq8En)

merhaba çok acil bir konuda bilgiye ihtiyacım var. resimde bulunan alt motor takozunun etli kısmının yönünü merak ediyorum. bir kaç güne kadar bu parçalar değişecek. bende bu parçanın etli kısmının karşılığı kırmızı oka bakıyor. ama sanırım eskisini sökerken sarı ok ile gösterilen kısma bakıyordu. etli kısmın bastıgı yön tam olarak neresi olmalı ??? yani aracın altına dik olarak mı gelmeli??? belkide aracın titremesi bu yönden olabilir. çünkü etli kısım yanlara basıyor doğal olarak motorun yükünün bindiği kısım ise etsiz yani boş....

tşk ederim.

Göksel78
19-03-2014, 09:48
kimse yok mu :))))

eklemek istediğim bir konu daha var. Bu viraj demir lastiklerinin birinin içi kısmı diğerine göre daha geniş renkleri ise yeşil ve turuncu. umarım bir anormallik yoktur.

EmrGti
22-03-2014, 09:31
merak ettim ne oldu aracınız göksel bey ?

Göksel78
22-03-2014, 10:15
ya bugün yada parazatesi günü yeni aldığım takozlar takılacak. + alt takoz çatalı burcu ve viraj demi lastikleride değişecek. ama yukarıda bahsettiğim konularda bilgimiz yok. alt takozun sanırım yönü aracın motor süspansiyonunu etkiliyor. ayrıca demir lastiklerinin iç çap genişliği birinde fazla diğerinde az :) inşallah sarsıntı bu yüzdendir... şimdilik durumlar böyle kardeşim :)

sen ne yaptın aracı ???

EmrGti
22-03-2014, 17:28
ben havaların ısınması ile gelen bir istekle araca ufak ufak tekrar devam etmeye başladım bugün yarın sipariş geçtiğim yalıtımlar gelicek yalıtımların üzerine 3 cm kalınlığında bir yalıtım süngeri sonra tekrar yalıtım malzemesi parlak bişey ismini bilmiyorum sonrada üste taban halısı derken ilk onlarla başlıcam ama taban halısının üzerine bir kırmızı daha geçiricem yani altta orjinali üstte metre ile satılan ama kaliteli bir malzemeden yapılan taban halısı bakalım belkide orjinali ile devam edicem daha karar vermedim :)

Göksel78
22-03-2014, 19:56
çok kalın olmasın alt döşeme ?

3 adet malzeme varmış bu iş için, btuself, firex ve ses izolasyon kırpıklı sünger...

ama ben kısmetse alt zemine pütür atıp üstüne bu malzemeleri döşemeyi planlıyorum. en son kat ile audi bmv kategorisinde ses izalosyonu garanti sanırım :))))

EmrGti
22-03-2014, 23:23
valla bende pütür var zift var onun üzerine mercedese kullandıkları ses yalıtımını altım ilk onu bir kat çekicem üstüne 3 yada 4 cm di hatırlamıyorum süngeri yalıtım süngeri üstüne bir kat daha izalasyon üstünede taban halısı hem yolun sesini vermez hemde daha iyi olur :)

Göksel78
24-03-2014, 06:43
inşallah umduğun gibi olur. artık daha sessiz 205 ler :)

şu alt takozu yönü hakkında bilgin varmıdır?

Göksel78
24-03-2014, 16:11
bu mercedese kullanılan ses yalıtımı nedir?

EmrGti
24-03-2014, 17:50
bu mercedese kullanılan ses yalıtımı nedir?

ya işin açıkçası sipariş verdiğim yerin söylediği ama onlar top top satılıyor bir kaç kalite çeşitleri vardı topu 60 , 70 lira falan dı ben biraz daha kalın olan ve daha kaliteli olanını aldım.Üstüne bir ses yalıtım çeşiti daha olan süngerini çekip sonra bir kat daha yalıtım malzemesinden çekicem daha sağlıklı olucağını düşünüyorum.Benim fazla bi acelem yok zevk arabası olduğu için yavaş yavaş kafam rahatladıkça uğraşıyorum zaten normal gündelik kullandığım araba var gelöi vardı yeni sattım daha artık başka bakıcam :)

ERkut 205
24-03-2014, 23:13
Konu başlığının altında açılıp çoğalan konular. Bana 10 yıl öncesini hatırlattı.
500 küsür sayfalık yazı birikimi vardı.

Dejavu oldum bir an :)

slowmotion
25-03-2014, 07:59
Konu başlığının altında açılıp çoğalan konular. Bana 10 yıl öncesini hatırlattı.

aynen değerli bilgiler uçup gitti :(

Göksel78
25-03-2014, 08:16
inşallah daha iyi şeyler yapacağız. Allah cümlemize sağlık sıhhat versin.

ben izoelasyon işine havalar ısınıca başlayacağım. ***** malzemeler ısı altında daha iyi yapışıyor. ilk etap manifolt, radyatör, distbütör, kabloların düzenlenmesi ve kaput altı ve motor duvarı ses yalıtımı. sonraki etap jant bakımı. sonra yan çıtaların boyanması veya kaplanması. bunun için araç folyosu aldım 2 çeşit. biri düz diğeri mat siyah...

EmrGti
25-03-2014, 09:35
aynen değerli bilgiler uçup gitti :(

değerli bilgilerin hepsi sayfaları kaydedildi yazılan kelimelerin noktalarına kadar özelliklede erkut abinin destan gibi yazdığı o değerli bilgiler sağolsun.

EmrGti
25-03-2014, 09:37

Heralde artık 205 GTi falan bunlar konuları yada konusu az açılacak olan konular kaç tane 205 kaldı ki anca erkut abi senini gibi bi kaç abimizin bilgileri önceki yıllara ait olan yorumlar.

Bu arada yapalım bir 205 organizasyonu Erkut abi Savaş abi falan :)

Göksel78
25-03-2014, 12:57
acaba türkiye de kaç adet bizim araçtan var? sizin bu konuda bir çalışmanız var mıydı?

slowmotion
25-03-2014, 13:15
acaba türkiye de kaç adet bizim araçtan var? sizin bu konuda bir çalışmanız var mıydı?

eski forumda sormuştum, net yanıt alamamıştım. çoğu pert oldu zaten

Göksel78
25-03-2014, 13:20
sayılı araç sahibiyiz desenize..

crazydog
25-03-2014, 13:29
hakkaten 205 ler bi toplansak güzel olur bencede :)

Göksel78
25-03-2014, 14:43
vallahi ilk kez böyle bir organizasyona katılacağım. iyi olur. tabiki işin ehlilerinin görüşleri çok önemli... :)

mannerboy
25-03-2014, 14:48
artık 500 sayfalık yazılara postlara sabahlamalara gerek kalmadı.teknoloji geldi 205ler kurtuldu bizim zamanızda ms sistemleri yaygın değildi yapılması zordu vs vs.headers bulmak zordu almak zordu imkanlar zayıftı distrübütörlü haldeyken 106 vti gibi araçlarla yürüyoduk :) şimdilerde en kral ustada yapsa 205i o debimetre o distrübütör olduğu sürece çöp çöp çöp :) birde piyasa öyle bi hal aldıki eskiden tek araba olarak kullanmak iyidi şimdi öyle bi şans yok 205 anca 2 araç olur hem piyasada fazla gözükmemesi açısından hemde sürüş bakımından

Göksel78
25-03-2014, 15:12
vallahi benim tek arabam 205 :)

sanırım ben bu ms e inatla geçmeyenlerden biri olacağım gibi. kısmet zaman neyi gösterir bilinmez... :)

ERkut 205
25-03-2014, 20:20
değerli bilgilerin hepsi sayfaları kaydedildi yazılan kelimelerin noktalarına kadar özelliklede erkut abinin destan gibi yazdığı o değerli bilgiler sağolsun.

Sıkıntı yok. 500 sayfa benim kafanın içinde fazlası ile ;)

Heralde artık 205 GTi falan bunlar konuları yada konusu az açılacak olan konular kaç tane 205 kaldı ki anca erkut abi senini gibi bi kaç abimizin bilgileri önceki yıllara ait olan yorumlar.

Bu arada yapalım bir 205 organizasyonu Erkut abi Savaş abi falan :)

Teşekkürler.

Sayısı azaldı. Eskiden de azdı fakat bir çok arkadaşımız araçlarını sattılar. Piyasa da bir çok araç restore edildi. Hiç birisi 205 ci olmadığından hangi modelde hangi döşeme, halı, far, stop, cam cüğmelerinin ışığı yanarmı, sigaralıkta çakmağın ışığı varmıdır, hangi model de koltuk döeşemeleri nedir gibi vs.. Ne bulundu ise o takıldı.

Biz tarihi bir buluşma da yapıp dergiye de konu olmuştuk bir zamanlar, Sonra çoğu insanın buna layık olmadığını gördüm ve web sitesini kapattım bir çok bilgiyi de silerek ;)

eski forumda sormuştum, net yanıt alamamıştım. çoğu pert oldu zaten

;)

sayılı araç sahibiyiz desenize..

;)

hakkaten 205 ler bi toplansak güzel olur bencede :)

Olabilir, olgunlaşırsa tabi.

vallahi ilk kez böyle bir organizasyona katılacağım. iyi olur. tabiki işin ehlilerinin görüşleri çok önemli... :)

Biz bu konuda çok acı tecrübeliyiz. :) Ben açıkçası buluşacağım kişileri seçiyorum.
Kimse şahsına algılamasın ama insanları tanıyınca hayvanları sever oldum lafı vardır ya :D

Dediğim gibi şartlar olgunlaşır ise buluşma düzenlenebilir.

artık 500 sayfalık yazılara postlara sabahlamalara gerek kalmadı.teknoloji geldi 205ler kurtuldu bizim zamanızda ms sistemleri yaygın değildi yapılması zordu vs vs.headers bulmak zordu almak zordu imkanlar zayıftı distrübütörlü haldeyken 106 vti gibi araçlarla yürüyoduk :) şimdilerde en kral ustada yapsa 205i o debimetre o distrübütör olduğu sürece çöp çöp çöp :) birde piyasa öyle bi hal aldıki eskiden tek araba olarak kullanmak iyidi şimdi öyle bi şans yok 205 anca 2 araç olur hem piyasada fazla gözükmemesi açısından hemde sürüş bakımından

Bu kadarda acımasız olma be kardeşim :D

vallahi benim tek arabam 205 :)

sanırım ben bu ms e inatla geçmeyenlerden biri olacağım gibi. kısmet zaman neyi gösterir bilinmez... :)

Sorunsuz jetronik ile ben yıllarca kullandım. Burak ta kullanmıştır. Canavar gibi de gidiyor. Ms olur mu olur tabi tekneloji sonuçta. Daha az yakar daha stabil bir sistem. Ama sağlıklı jetronikte sorunsuz devam. Motronic olursa jetroniğin akıllısı ;)

Göksel78
26-03-2014, 08:04
:)) eski forumda sanki daha fazla kişi müdahil oluyordu. ama bakıyorum sadece burada birkaç kişiyiz. bence buda yeter gibi :)

EmrGti
26-03-2014, 09:27
Sayısı azaldı. Eskiden de azdı fakat bir çok arkadaşımız araçlarını sattılar. Piyasa da bir çok araç restore edildi. Hiç birisi 205 ci olmadığından hangi modelde hangi döşeme, halı, far, stop, cam cüğmelerinin ışığı yanarmı, sigaralıkta çakmağın ışığı varmıdır, hangi model de koltuk döeşemeleri nedir gibi vs.. Ne bulundu ise o takıldı.

Doğru söylüyorsun ERKUT abi

Abi hangi modelde hangi döşemeler sinyal ve farlar kullanılır torpidoda ekstra neler olur neler olmaz o zamanın araç paketlerine göre değişiklikler falan çok uzun hikaye benımde bilmediğim çok uç noktalar var.

Ama şöyle bir durumda var Burak Ms'ten bahsetmiş fazlasıyla haklı olduğunu düşünüyorum.

Ben 2008'de 205 GTi binerken Ms sistem yoktu aldım arabayı mesela 1 ay sonra conta yaktı komple motor yapıldı maslakta disbiritör ve debimetre binmeye devam ettim ve 2009 sonunda sattım sonra öncesinde ehliyetsiz bindiğim 205te allahı var 1 sene falan da onu kullandım habire basarak arabaya nefes aldırmadan bindim canını aldım beni ne yolda bıraktı ne arıza yaptı bir kere marş dinamosu değişti birde bujiler oda debimetreli idi Ms yoktu ama taki 2009'da sattığım 205'ten sonra 4 kere 205 aldım hiçbiri debimetre ve disbiritörle yürümüyordu ya çalışmaz ya yolda bırakır ya başka bişey çıkarır ki bunların şuan benim 2008 sonlarında alıp kapalı garajda yatırdığım 1.5 sene öncede kaporta boya falan girerek toplamaya başladığım 205im şuan oda disbiritör ve debimetre ile yürüyo problemi yok ama niye diğerleri yürümedi bununda sebebi oynanmış debiler oynanmış elektrik tesisatı.

Her usta kafasına göre ordan oraya kablo çekmiş ya adam debimetre soketine ek kablo çekmiş böyle bir zihniyet var mı söktüm koparttım kabloyu araba kendine geldi.Bizim insanlarımız bilmediği arabaya örnek tofaş kullanan ehliyetini yeni almış biri (hayatımda tofaşa binmedim kullanmayı bırak) aracını satıp 205'e binerse o arabadan ne hayır beklersiniz düşünsenize tofaş ustalarının 205 ile uğraştığını.

Ben elektrik tesisatını İstanbuldan bir arkadaştan aldım da sıfır diye eksiz yanıksız kurcalanmamış diye komple yanık çıktı.Erkut abinin yolladığı ve bende ki elektrik tesisat şemalarından ve elektrik tesisatını elime alarak elektrikçim ile 2 ay uğraştık yeni tesisat yaptık bu ne demek zor birşey belki bazılarına göre kolaydır çıksınlar sıfır tesisat yapsınlar da para kazansınlar en basiti.

Birde şöyle bir durum var fransadan ve almanyadan gelen çok 205 gördüm kullandım günlerce ama inanın türkiyede ki ile alakası yok oda debimetre ve disbiritör ile yürüyor tık yok adamların arabasında neden işini arabayı biliyorlar bilinçsiz kişiler kurcalamamış köşede 200 lira kira verip fardan başka birşey takmayı bilmeyen adamlar ellememiş.

Eğer bir daha 205 alıcak olursam ki aklımda var herkes bilir aracım kırmızıdır kafamda hep bir beyaz ve miami blue vardır kesinlikle burdan almıcam fransada dolu hemde ne kilometrelerde orjinal motora el değmemiş hepimiz biliyoruz sanırsınız ki koltukta oturulmamış öyle araçlar var değer mi burdaki araçları almaya.

Ve artık 205'e binilicekse Ms sistemden gerisi yalan hep araba daha da bi farklı gidişi var hem yakıt hem sabah acaba bugün çalışıcak mı diye düşünüp dur bi çalıştırmadan konuşayım yalvarıyım önüne geçip :) gibi şeylerden kurtuluyorsunuz tek marş göksel abi ve yaptırmadan dediklerimi anlayamazsın emin ol.

Biraz uzun oldu ama döktüm içimi:heyoo: