PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nasıl far kaşı yaparım ?

BATAK-RC
07-11-2013, 23:40
http://img.modifiedcars.com/c/4/82/32476_191344.jpg
merhaba arkadaşlar aracımın bu tip parçaları türkiyede çok zor bulunduğu hatta belki hiç olmadığı için far kaşını kendim yapmaya karar verdim fakat malzeme konusunda yardım almak istedim hem belki benden başka birininde işine yarar diye konu açtım acaba hangi malzeme kullanarak şekil versem hem şekil vermesi rahat olur hemde ömrü uzun olur ?

Agah
07-11-2013, 23:47
kaş sevmem ama cidden iyi durmuş :D sana şöyle tavsiye vereyim, sert strafor al, zımparalaya zımparalaya oraya kalıp olarak cıkar. işine gelicek şekli aldığında üstüne cam elyaf ile fiber işleyerek yapabilirsin.

alihan_27
07-11-2013, 23:57
kaş sevmem ama cidden iyi durmuş :D sana şöyle tavsiye vereyim, sert strafor al, zımparalaya zımparalaya oraya kalıp olarak cıkar. işine gelicek şekli aldığında üstüne cam elyaf ile fiber işleyerek yapabilirsin.

Polyesteri yiyen strafor erir. Sonra kaş yapalım derken göz çıkarmış olursun :)

Tane tane bir yöntem yazayım: İstediğin fara uygun ebatta mukavvayı kes. Farı ve çevresini kağıt bantla 3 kat kapla. Sonra mukavvayı far eğimine uygun şekilde, sıcak mum silikonla fara sabitle. Mukavvaya japon yapıştırıcısını azar azar dökerek emdir. Japon kuruduktan sonra arkadaki mum kalıntılarını temizle. Macun ve astarla japon emdirilmiş mukavva yüzeyini pürüzsüzleştir. spreyle boya.

Aykut106
08-11-2013, 00:05
Hiç ugrasmayın bence.
Volvo V40 S40 Facelift Eyebrows 00 04 Eyelids | eBay (http://www.ebay.com/itm/Volvo-V40-S40-facelift-eyebrows-00-04-eyelids-/271183179383?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3f23c6ee77&vxp=mtr#shpCntId)
Türkiye ye gönderim yapıyor.

BATAK-RC
08-11-2013, 00:10
hocam ebaydaki tam istediğim gibi hakkaten ama kargosuyla felan beraber bütçeyi sarsan bi miktar öğrenci olunca büyük sıkıntı :D
hemde aracıma kendim emek harcayarak bişeyler yaptığımda hem içime siniyo hemde mutlu oluyorum zaten ince işçiliğim iyidir :)

BATAK-RC
08-11-2013, 00:12

Tane tane bir yöntem yazayım: İstediğin fara uygun ebatta mukavvayı kes. Farı ve çevresini kağıt bantla 3 kat kapla. Sonra mukavvayı far eğimine uygun şekilde, sıcak mum silikonla fara sabitle. Mukavvaya japon yapıştırıcısını azar azar dökerek emdir. Japon kuruduktan sonra arkadaki mum kalıntılarını temizle. Macun ve astarla japon emdirilmiş mukavva yüzeyini pürüzsüzleştir. spreyle boya.

mukavva japonu emip sertleştikten sonra macun çekecek duruma gelirmi yani ?
eğer olursa çok iyi fikir ben pleksiden felan zımparalayıp ısıtıp şekil vermeye kalkışacaktım :)

Aykut106
08-11-2013, 00:12
hocam ebaydaki tam istediğim gibi hakkaten ama kargosuyla felan beraber bütçeyi sarsan bi miktar öğrenci olunca büyük sıkıntı :D
hemde aracıma kendim emek harcayarak bişeyler yaptığımda hem içime siniyo hemde mutlu oluyorum zaten ince işçiliğim iyidir :)

Bende gonderdikten sonra onu dusundum. Ögrencilikte zor tabi ama bildigim kadarıyla volvoda parcası pahalı vs yaparken dikkat etmek lazım:)

BATAK-RC
08-11-2013, 00:18
valla aynen öyle :) geçen kültablasının ışığı patlamış orta konsolu tamamen sökmem gerekiyo başladım yarıda bıraktım normalde kırmayı göze alırdım yarım bırakacağıma :D yada sinyallerin içini karartıcam yine yemedi yansanayinin bile tanesi 50 lira olunca siyah film çekip oturdum yerime :D

Agah
08-11-2013, 00:19

polyesteri straforun üstüne direkt atıcak değil ya :D kabaca anlattım, kalıplamadan iyi anlayan birisi detayını verir artık :)

berkay_aydin
08-11-2013, 00:30
direk siyah folyo ile uygulayın bence, aynı görüntüye yakın olucak beğenmezseniz sökersiniz :)

alihan_27
08-11-2013, 01:17
mukavva japonu emip sertleştikten sonra macun çekecek duruma gelirmi yani ?
eğer olursa çok iyi fikir ben pleksiden felan zımparalayıp ısıtıp şekil vermeye kalkışacaktım :)
Evet, gelir. Normalde hızlı kuruduğunu bildiğimiz japon mukavva emdiğinde yavaş kurur aklında bulunsun. Esasında uygulama, bildiğimiz 80gr/m2 beyaz a4 kağıttan 8-10 kat şeklinde yapılır. Ama inanılmaz emek, sabır ve zaman gerektiren bir iş olduğundan mukavva ile tek kat yapmanı söyledim.

polyesteri straforun üstüne direkt atıcak değil ya :D kabaca anlattım, kalıplamadan iyi anlayan birisi detayını verir artık :)
Valla polyester-elyaf-kalıp bilse, batak-rc sormaz diye düşündüm. Zaten böyle ufak parçalarda polyesterle çalışmak eziyet. Bide ilk defa kullanacaksa far alev bile alabilir Allah muhafaza :D

Emir_b16a
08-11-2013, 02:41
stroforla yaptıktan sonra kalıbını alması sıkıntı olabilir acemiyse silikon vs en mantıklı yöntem direk mukavvadan yapıp japon emdirip üzerine macun çekip boyamak :)

Zorbey
08-11-2013, 05:26
Fiberci birisine rica etseniz daha düzgün bir şey olur :)

BATAK-RC
08-11-2013, 21:56
yarın bi sorun çıkmazsa İnş. mukavva ve japon kullanarak yapımına başlayacam sonra sanayiye gidip macun çekip zımparalayıp mat kaplama ile kaplamayı düşünüyorum :) biterse hemen resimlerini eklerim :)

A.Cem
08-11-2013, 22:06
Dostum niye zor yolu seçiyorsun ki? Senin farına benzeyen bir sürü far var, örn: e46 farı. Senin farına en iyi oturan kaşı al, sağını solunu tadilat yapıp fara göre uydur :D

BATAK-RC
08-11-2013, 22:14
hakkaten e46 değilde e39 eğip kesip bükmeyle olurmu acaba :D

semprimena
08-11-2013, 22:27
Ben aracimin vites topuzunun ortasina uyguladim, aynisini size tevsiye ederm. Siyah karbon sticker'dan kalip cikartip ustunu kendinizin belirleyecegi kadar fiber recinesi ile katlar atip, 1000,2000 zimpara ile duzeltip cila ile parlatir ve karbon gorunumlu far kasina sahip olursunuz.
Edit; egimler var ise far ustunde islemi yapmaniz gerekir.

BATAK-RC
08-11-2013, 22:39
bu reçinenin kuruması ne kadar sürer ısıtmak hızlandırırmı ? en kusursuz yapma şekli reçine sanırım

semprimena
09-11-2013, 08:39
Reçine içine konan katalizör damla var. Kurumayı o sağlıyor.

genelde 30 dk. arayla uygulanabilir.