PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : alternatör-güç ilişkisi..

gökhan
08-11-2013, 16:51
konuda teknik bilgisi olan yada bizzat deneyerek olayı yaşayanlara soracaktım: araçtaki mevcut alternatörün (şarz dinamosu) olması gerektiğinden daha az amper üretmesi yada orjinalden daha pahalıya para verip taktığımız özel dinamoların yüksek güçte amper üretmesi, aracın giderine etki edecek mi?

yani kısacası: orjinali 65 amper olan bir araca 45 amper dinamo takılırsa yada 135 amper bir dinamo takılırsa, beygirlere +,- etkisi olacak mı?

ggtoker
08-11-2013, 16:59
konuda teknik bilgisi olan yada bizzat deneyerek olayı yaşayanlara soracaktım: araçtaki mevcut alternatörün (şarz dinamosu) olması gerektiğinden daha az amper üretmesi yada orjinalden daha pahalıya para verip taktığımız özel dinamoların yüksek güçte amper üretmesi, aracın giderine etki edecek mi?

yani kısacası: orjinali 65 amper olan bir araca 45 amper dinamo takılırsa yada 135 amper bir dinamo takılırsa, beygirlere +,- etkisi olacak mı?

abi hangi araç için sordun onu belirtirsen daha iyi olur :D

0M42
08-11-2013, 17:07
Düşük amperaj değeri olursa aracın elektrik sarfiyatına yetiştiremeyebilir sık sık arıza yapar ve akü çabuk biter.Fazla olmasının bir sakıncası yok.

yavuz364
08-11-2013, 17:10
Verimlerini işin içine sokmazsak büyük yada küçük alternatör takmanız aşırı küçük olmadığı sürece sadece alternatörün ne sıklıkla devreye gireceğini değiştirir..
Mesela ufak alternatör takarsanız motordan daha az güç çeker tabii ki ama belkide hiç durmadan aküyü şarj etmeye çalışacak ve zorlanacak..
Büyük alternatör takarsanız da motordan daha çok güç çekecek ama aküyü 5dk da şarj edicek ve sonra motora yüklenmeyecek..

Tabi büyük alternatör takınca da aküyü daha hızlı şarj edebileceği için akü ömrüne de ufak bi etkisi olacak :)

gökhan
08-11-2013, 17:23
90 93 New Acura Integra High Output Alternator 135 Amps | eBay (http://www.ebay.com/itm/140244046660?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649)

bundan bahsediyorum? neden 135 amper yapmışlar, arabanın gücüne etkisimi olacak ki böle bişey var. müzik sistemi, 5-10 tane sub, hoparlör bağlanmasına yardımcı olması dışında..

0M42
08-11-2013, 17:53
İhtiyaç olmuş talep olmuş demekki mesela müzik sistemi kuranlar için olabilir yada farklı ülkelere ihraç edilen modellerin daha fazla elektrik tüketen extraları olabilir.

Ayrıca bir bilgiyi düzelteyim alternatörün amper kapasitesi arttıkça motordan mekanik olarak çaldığı güç azalır yani aracınızın oem alternatörü 50 amper ise siz buna 100 amper alternatör takarsanız motor 100 amper olanı daha rahat çevirir çünkü oem alternatörde üretilen enerjinin %100 ünü kullanıyorken 100 amper alternatörün %40 - 50 gücünü kullanmış olursunuz sistem daha rahat relax çalışır

gökhan
08-11-2013, 17:56
yani az olsa da güce etkisi var diyebiliriz. teşekkürler ilginize..

meganes
08-11-2013, 19:36
İhtiyaç olmuş talep olmuş demekki mesela müzik sistemi kuranlar için olabilir yada farklı ülkelere ihraç edilen modellerin daha fazla elektrik tüketen extraları olabilir.
Ayrıca bir bilgiyi düzelteyim alternatörün amper kapasitesi arttıkça motordan mekanik olarak çaldığı güç azalır yani aracınızın oem alternatörü 50 amper ise siz buna 100 amper alternatör takarsanız motor 100 amper olanı daha rahat çevirir çünkü oem alternatörde üretilen enerjinin %100 ünü kullanıyorken 100 amper alternatörün %40 - 50 gücünü kullanmış olursunuz sistem daha rahat relax çalışır :)

Mekanik olarak alternatörler yüke bindikçe yani çekilen akım yükseldikçe zorlanmaya başlar.Bununda güce etki edeceğini düşünüyorum.Mesela araç aksamı 10 amper çekiyorsa biz bunu 20amper, far,kilma vs yülsekttiğimizde motor daha zorlanacak

0M42
08-11-2013, 21:59
Hayır öyle değil, aracın alternatörden çekeceği akım bellidir atıyorum toplamda 40 amper çekiliyorsa isterse 200 amper alternatör bağlayın yine 40 amper çeker.

Çekilen akım ile oluşan manyetik alanın gücü ise alternatörün kapasitesi ile doğru orantılıdır mesela bir dinamo vardır 50 amper siz bundan 40 amper çekersiniz, diğer dinamoda 100 amperdir bundan da 90 amper çekersiniz aynı kapıya gelir.Çekilen akım maksimum kapasiteye ne kadar yaklaşırsa o kadar manyetik alan gücüne mağruz kalır.

Y.Emre
08-11-2013, 23:00
Olayın en başına gidersek, araçların motordan kaç amper çekeceği aküyeve araçtan elektriksel olarak çekilen güce bağlıdır. Şöyleki araç sistemlerinin çalışabilmesi için gereken enerji watt cinsinden bellidir ve watt Voltaj x amper(akım) ile hesaplanır.

Hepimizin bildiği gibi araçta aküden ne kadar yük çekerseniz okadar alternatör kullanmak durumunda kalırsınız. Watt cinsinden ne kadar watt çekeceğiniz alternatörü ilgilendiren bi durum değildir.

Voltaj (12volt) sabit olduğundan ne kadar yüksek amper o kadar hızlı şarj anlamına gelir. Doğal olarak aküyü ne kadar hızlı şarj ederseniz motorunuzdan çalınan güce o kadar hızlı kavuşursunuz :) Düşük amper değeriyle de motor gücünden azar azar şarj edip bu kayıpla uzun süre harcarsınız. Yüksek amper değerli alternatöre geçmenin en büyük mantığı da budur bana göre.

*Ben yazıyı yazarken verimleri aynı alternatörler olarak yazdım. Hangi dinamonun aracı ne kadar etkileyeceği de kaç amper olmasından ziyade 12volttaki veriminin % kaç olduğudur.

bymurat___61
09-11-2013, 01:16
Agırlıgı dısında aracın performansına hiç bir etkısı olmaz pozitif yada negatif. cunku alternator yuke bındıkce akım uretir. Yanı akım sureklı uretilmez cekılır....

Ama su sekılde olursa tabıkı aracın orjinalınden daha yuksek bir alternator taknıtınız .diyelım. sağlam da ses sisitemınız var araca negatfi etkıs olacaktır.

Ama buyuk alternator taktınız ses sisitemınız yok bu araca + hp katmaz ama çalmazda. Tabı agırlıgını ihmal edersek

Enerji yoktan var edilemez. Vardan yok edilemez :D

Oznsrl
09-11-2013, 06:38
Mesela bende ses sistemi var çoğu zaman akü zayıf kalıyor onu nerden anlıyorum araba kapalıyken sisteki zenonların biri çalışmıyor hatta bazı zamanlar çalıştırıncada yanmıo devri 2binde sabit 5 saniye falan tutup açıyorum çalışıyor :D böyle şeyler için olabilir