PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni sistem araç muayenesi

coolvtec
14-07-2008, 08:05
Arkadaşlar 2009 Şubat ayında sürem bitiyor. Yeni sistem muayedende geçmeyeceği kesin. Siz nasıl yapmayı düşünüyorsunuz? 2 yıl dolmadan eski sistem devam eden yerlede muayene yaptırabiliyormuyuz acaba? :confused:

ahk
14-07-2008, 08:08
bence hemen manisa'ya yol almaya başla manisa'da başlamadan muayeneni yaptır. yılbaşından sonra her yer yeni sistem.
ortalama araç başına 3 saat harcıyorlarmış.

senna
14-07-2008, 08:09
kalifiye elemanı nerden bulacaklar ?

SOMEONESPECIAL
14-07-2008, 08:10
Süresi dolmadan yaptıramayacağını tahmin edebiliyorum

NOSman
14-07-2008, 08:25
Husisi araçlarda kaç yılda bir muayene işlemi 10 yaşından sonra 1 senelik diye bişey duydum ama bilgilendiriseniz sevinirim bizimkide geçemicek :S

ahk
14-07-2008, 08:28
süresi dolmadan yaptırır neden yaptırmasın ki?
kalifiye elemana pek ihtiyacı yok önemli olan kalifiye cihazlar :)
izmir'de şakır şakır başladılar gitmedim ama takipçim abi bişey varsa hemen manisa'ya gidelim diyor ;)

buyyak
14-07-2008, 08:42
butun izmir manısada 350-400 araba vize için sırada beklıor gtceksenız gece 3-4 gbı gidin gunduz sıra gelmıo yoksa bn gttim yaptrdım aracım 92 model 2010 a kadar aldım vizeyi saten bakmıolar hıcbıseye sıra cabuk bıtsın dıe ....

opamp
14-07-2008, 08:42
Yeni muayene sistemi (TüvTürk) maddelerinde 10 yaşını geçen araçların artık ticariler gibi her sene muayeneye girecekleri belirtiliyor, Zamanından önce yapılıyor sorun olacağını sanmıyorum benim bu ayın 30'unda bitiyordu ayın 4'ünde muayene işini halettim, tanıdık bir takipçi bulduk eski düzende ruhsatı gönderdim 3 gün sonra geldi hem 2010'a kadar yapılmış oldu hem Tüv'le felan uğraşmamış oldum..

Fbc
14-07-2008, 09:39
Husisi araçlarda kaç yılda bir muayene işlemi 10 yaşından sonra 1 senelik diye bişey duydum ama bilgilendiriseniz sevinirim bizimkide geçemicek :S

bende baya bir araştırmıştım ama sadece söylentiydi duyduğum.şuan için yok öyle bir durum ama ileride nolur bilemem.

Ahmetfikri
14-07-2008, 09:55
gelin manisaya gelin uleyn normalde 15dakkalık işi 5saatte yaptırdık :D

mehzent
14-07-2008, 10:00
sucumuz bu kadar ağırmı ya, nıe hep karşımızda engel engel engel????

gökan
14-07-2008, 10:01
manısada iş kolaysa geleyım bende ekımın 3unde benım muayene

gökan
14-07-2008, 10:06
manısada iş kolaysa geleyım bende agustos 3unde benım muayene[/QUOTE]

Ahmetfikri
14-07-2008, 10:08
aslında sağlıklı bişey arabaların her yerini inceliyolar tam AB stadartlarında ama emekli hulusi amca aylık 600ytl alıyo ama almanyada Werner dayı en az 2000euro alıyor hulusi amca yıllarca biriktirmiş bi brodway almış ama Werner 2aylık maaşıyla çok güzel bi focus yada golf alabiliyor bakımlarının tam olarak yaptırabiliyor ee tamam muayene ab standardında ama turkiyede hayat standartı ne alemde onu sallayan yok

Fbc
14-07-2008, 10:10
ege bölgesindekiler için nazilli, aydın'da da şuan yapılıyor.

34 NZM 88
14-07-2008, 10:17
arkadaşlar size yapılması gerekeni açıklıyorum.araç muayenesi özelleşiyor bu sebebden dolayı modifiyeli araçlar sizinde bildiginiz gibi muayeneden geçemiyecek adapazarına kkadar geldi özelleşti sıra istanbulda agustosun 30 da yürürlüğe giricek.yapmanız gereken şey hazır araç gitmeden muayene olurken muayenesi bitecek olan arkadaşlar yada bitime 1 ay 2 vs.gibi olanlar ii okusun öncelikle trafik belgesini imha ediceksiniz ikamet ettiniz karakola gidip trafik belgesini kaybettinizi söleyip tutanak tutturacaksınız.tutanak tutturduktan sonra geri kalan işlemi ben halledebilirim eyerki sizin kendi muameleciniz varsa onada yaptırabilirsiniz hem muayenesi yenilenecek hemde ruhsatın bir nüshası degişecek bunun maliyeti 350 ytl dir isteyen benle irtibata geçsin yada pm yolu ile mesaj atsın saygılarla

mertacar
14-07-2008, 10:22
aslında sağlıklı bişey arabaların her yerini inceliyolar tam AB stadartlarında ama emekli hulusi amca aylık 600ytl alıyo ama almanyada Werner dayı en az 2000euro alıyor hulusi amca yıllarca biriktirmiş bi brodway almış ama Werner 2aylık maaşıyla çok güzel bi focus yada golf alabiliyor bakımlarının tam olarak yaptırabiliyor ee tamam muayene ab standardında ama turkiyede hayat standartı ne alemde onu sallayan yok

kesinlikle oyle... cok guzel soyledin..

Alp
14-07-2008, 10:30
ben daha 4 gün önce yaptırdım muayene, daha yeni sisteme geçmemişler, muayene memuru geldi sadece ruhsatla birlikte motor şasi no'yu kontrol etti başka hiçbişeye bakmadı o kadar :D ayrıca benim de 31 ağustos'ta bitiyordu ama süresi gelmeden yaptırdım, sorun olmuyor yani.

sword
14-07-2008, 10:51
bir aracı 3 saat inceliyorlarsa istanbuldaki araçlar kac gün sıra beklicek yav

ahk
14-07-2008, 11:22
yeni arabalara çok dikkat etmiyorlar eski arabaların suyunu çıkarıyorlar.
tr'de maaş az ama sanayide herşey ucuz almanya'daki amcalar yag alana degişim bedava bulsalar kafayı yerler :)
trafikte insan hayatını tehlikeye atan araçlar temizlenirse allah razı olsun

Kaan
14-07-2008, 11:35
benim aydında torpil walla ordan halletirebiliyorum sadece aracı görüo ruhsata bakıyo tamam başka bişey yok.

stlegal
14-07-2008, 11:38

doğru söze ne hacet :icon_tup:

egeturbo
14-07-2008, 12:45
Olay günü geçtiğimiz salı yada çarşamba günü gittik.Aracın klimsı çalışmıyordu ben soketini sökmüştüm araçta fabriaksyon siyah zeminli far vardı araç alfa romeo 156 yapmadı arkadaşlar bide ukala ukala cevap veriyorlardı orda kavga ettik
giderken kriko ilk yardım çantası yangıntüpü götürün angel far ledli stopları tampon ekleri panjurlar yan sanayi farlar bunları sökün jantlı arabalarıda vize yapmıyorlar bide gitmeden önce evdekilerle vedalaşın her an katil olma şansınız var

tool
14-07-2008, 12:55
Olay günü geçtiğimiz salı yada çarşamba günü gittik.Aracın klimsı çalışmıyordu ben soketini sökmüştüm araçta fabriaksyon siyah zeminli far vardı araç alfa romeo 156 yapmadı arkadaşlar bide ukala ukala cevap veriyorlardı orda kavga ettik
giderken kriko ilk yardım çantası yangıntüpü götürün angel far ledli stopları tampon ekleri panjurlar yan sanayi farlar bunları sökün jantlı arabalarıda vize yapmıyorlar bide gitmeden önce evdekilerle vedalaşın her an katil olma şansınız var

sen herseyin tam git,
ozaman geri vitese gerek olmaz...

Hızlı_Fransız
14-07-2008, 12:57
arkadaşlarf izmirin durumu vahim geçen 2005 era götürdük tamponu yeniydi boyan mamıştı geri gönderdikler lastiklerin bütün derinlikleri aynı degilse vermiyolar vize marpilyerin al kısımları çürük mü diye bakıyolar hatta lifte kaldırıyolar aracın komple atına bakıyolar en ufak şeyde geri gönderiyolar eski sistem var ken bir şekilde cıkarın aradan derim aydındada şuan var manisaya gtimek isyemeyenlşer aydında bir secenek :D

Eray Yümsel
14-07-2008, 12:59
kalifiye elemanı nerden bulacaklar ?

1 senedir eğittikleri adamların sayısı çok yüksek 5 10 tane arkadasım var... tr nin 4 bir yanına tahinleri çıktı bile. 09 da muayne devrede herkeze allah kolaylık versin...

bi kaç tiyo

body kit yasak değil
arabanın bi tarafına kirko vuruyuolar belirli bir yükseklikte arka öteki tekerlek kalkmazsa geçemio
farların ayarsızsa geçemiosun
katalizörsüz gitme boşuna :) (sessiz bile olsa)

en ufak kasıntı bi örnek gösteryim TAKSİ yerine TAXİ ve mıknatısla tutturulmuşsa bile geçemiyo muayneden bundan çıkın yola :)

SOMEONESPECIAL
14-07-2008, 13:26
Peki bu olay tüm TR'de ne zaman yürürlüğe giriyor ??? Tarih nedir ?

EvrenCan_RS
14-07-2008, 13:27
Şu an muameleciler şirket araçlarının sadece ruhsatını alıyor ve muaynesini ücreti karşılığı aracı götürmeden yaptırıyorlar... Peki yeni sistemde muamelecilerde devrede çıkacakmı?? Araç götürmeden muayne ortadan kalkacakmı????

34 NZM 88
14-07-2008, 13:35
Şu an muameleciler şirket araçlarının sadece ruhsatını alıyor ve muaynesini ücreti karşılığı aracı götürmeden yaptırıyorlar... Peki yeni sistemde muamelecilerde devrede çıkacakmı?? Araç götürmeden muayne ortadan kalkacakmı????

bir müddet kalkıcak ama bunlar bi düzeen bulur gene araç gitmeden muayene yaparlar.

Eray Yümsel
14-07-2008, 13:39
walla 1 sene bizimkiler olaya bi bakarlar prosüdürü ne nerden açık buluruzda kaçak muayne yaparız die sora bulurlarsa tekrar devam :D

ama hangı arkımla konustuysam imkansız dio :(

yürülüğe 2009 da net girio ocak ayında

SOMEONESPECIAL
14-07-2008, 13:39
bir müddet kalkıcak ama bunlar bi düzeen bulur gene araç gitmeden muayene yaparlar.

Nazmi benim arabanın sigortası 29/11/2008 bitiyor.
Bu tarihten önce gidip muayenemi yaptırabilirmiyim 2010'a kadar ?
Bu TURK TUV ne zaman yürürlüğe girecek Özellikle İstanbul'da ?

MiaMi
14-07-2008, 13:46
Vtec in 2009 Temmuzda muayenesi bitiyor.

Şimdi ben header'ı , düz boru egsozu , Karbon fiber aynaları , jantları , spor fren disklerini , filtre kitini söküpte gideceğim öylemi.

34 NZM 88
14-07-2008, 13:48
Vtec in 2009 Temmuzda muayenesi bitiyor.

Şimdi ben header'ı , düz boru egsozu , Karbon fiber aynaları , jantları , spor fren disklerini , filtre kitini söküpte gideceğim öylemi.

AYNEN ÖYLE AMA OZAMANA KADAR BİR FORMUL BULURUZ RELAX OLSUN HERKES AMA BEN ORAYA Bİ AÇIKLAMA YAPTIM KİMSE ORALI OLMADI :) HALBUKİ EN İYİ MANTIK BENİMKİSİ KANKA :) PİŞMAN OLMASSINIZ UYGULARSANIZ

MiaMi
14-07-2008, 13:50
arkadaşlar size yapılması gerekeni açıklıyorum.araç muayenesi özelleşiyor bu sebebden dolayı modifiyeli araçlar sizinde bildiginiz gibi muayeneden geçemiyecek adapazarına kkadar geldi özelleşti sıra istanbulda agustosun 30 da yürürlüğe giricek.yapmanız gereken şey hazır araç gitmeden muayene olurken muayenesi bitecek olan arkadaşlar yada bitime 1 ay 2 vs.gibi olanlar ii okusun öncelikle trafik belgesini imha ediceksiniz ikamet ettiniz karakola gidip trafik belgesini kaybettinizi söleyip tutanak tutturacaksınız.tutanak tutturduktan sonra geri kalan işlemi ben halledebilirim eyerki sizin kendi muameleciniz varsa onada yaptırabilirsiniz hem muayenesi yenilenecek hemde ruhsatın bir nüshası degişecek bunun maliyeti 350 ytl dir isteyen benle irtibata geçsin yada pm yolu ile mesaj atsın saygılarla

Benim ruhsat daha yeni değişti muayenede yer kalmamıştı tarih yazacak. :)

34 NZM 88
Nazmi benim arabanın sigortası 29/11/2008 bitiyor.
Bu tarihten önce gidip muayenemi yaptırabilirmiyim 2010'a kadar ?
Bu TURK TUV ne zaman yürürlüğe girecek Özellikle İstanbul'da ?

30/08/2008 TARİHİNDE GİRİCEK MEVZUAT AMA NE KADAR DOGRU RESMİ GAZETEDEN TAKİP ETMEK LAZIM NE ZAMAN YAYINLANIRSA OZAMAN DEVREDE OLUCAK GERÇEK TARİH 30/08/2008 OK

Eray Yümsel
We are From Turkey Burda Herşey Olabilir

Rahat olun :D

Low-Rider
14-07-2008, 13:53
eray daha önceleri imkanı yok falan diyodun , şimdi bir açık kapı bırakıyosun.

dediğin gibi türkiye burası :D

34 NZM 88
14-07-2008, 13:55
Benim ruhsat daha yeni değişti muayenede yer kalmamıştı tarih yazacak. :)

SENİN NORMALDE MUAYENEN BİTMİŞ YAPRAKTADA YERİN KALMAMIŞ BU BENİM DEDİĞİM İSE YAPRAKTA ZATEN YER VAR AMAÇ RUHSATI KAYBEDİP HAZIR MUAYENEYİ YAPMAK.ÇÜNKÜ ARABA GİTMEDEN ŞUAN FAAL HAZIR OLURKEN ARADAN ZAMANI GELMEDEN MUAYENESİNİ YAPMAK AMAÇ O YOKSA TEV Mİ TÜV MÜ LASTİK EBADINDAN TUT HAVASINA KADAR ÖLÇÜP BİÇÇEK :) YANİ ALAYIMIZ MANTAR :D

SOMEONESPECIAL
14-07-2008, 13:56
We are From Turkey Burda Herşey Olabilir

Rahat olun :D

Valla adamlar bu işi sıkı tutuyorlar... TÜV sertifikası almak kolay bi iş değil.
Adamların sitesini bi incelerseniz durumun pek içaçıcı olmadığını görürsünüz...
Lütfen bi göz atın !

http://www.tuvturk.com.tr/cont.asp?id=71

MiaMi
14-07-2008, 13:57
Şimdi misal benim arabamın 10 senelik amortisörleri iyice yıprandı ve bende gittim TÜV onaylı Koni amortisör aldım misal orjinali 2.500 ytl koni 1.500 ytl. Onadamı karışıyor bu arkadaşlar. Koni takmışsın diye ters yapmasınlar bide.

Aynı şey fren kiti içinde geçerli ben arabamın daha iyi durması için büyük fren kiti aldım taktım desek yemiyormu bunlar.

Eray Yümsel
14-07-2008, 13:57
eray daha önceleri imkanı yok falan diyodun , şimdi bir açık kapı bırakıyosun.

dediğin gibi türkiye burası :D

sinyal geldi sinyal :D dedimya zamana bırakın

ama tek söledikleri eğer öle bişey yapılırsa ve duyulursa yer yerınden oynar muhabbeti... :D

Eray Yümsel
14-07-2008, 13:58
Valla adamlar bu işi sıkı tutuyorlar... TÜV sertifikası almak kolay bi iş değil.
Adamların sitesini bi incelerseniz durumun pek içaçıcı olmadığını görürsünüz...
Lütfen bi göz atın !

http://www.tuvturk.com.tr/cont.asp?id=71

abi 2 3 ay önce bende imkansız diodum ama arkadaşlar işin içine girdikçe yeni şeyler öğreniyor... 11 farklı konudan geçicek iş müdürde bitiyo ;)

34 NZM 88
14-07-2008, 14:00
Şimdi misal benim arabamın 10 senelik amortisörleri iyice yıprandı ve bende gittim TÜV onaylı Koni amortisör aldım misal orjinali 2.500 ytl koni 1.500 ytl. Onadamı karışıyor bu arkadaşlar. Koni takmışsın diye ters yapmasınlar bide.

Aynı şey fren kiti içinde geçerli ben arabamın daha iyi durması için büyük fren kiti aldım taktım desek yemiyormu bunlar.

AYNEN DEDİĞİN GİBİ YEMEZLER HERŞEY STANDART PROSEDÜRE GÖRE OLUCAK UYGUN OLUCAK LASTİK EBADINDAN TUT HAVASINA CAM SİLECEKLERİNDEN TUT FARLARINA STOPUNA Bİ TON IVIR ZIVIR

Eray Yümsel
14-07-2008, 14:01
tuv den onaylatırsa kimse bişi demez nazmi. benim beklediğim yaasa motor swaplamak serbest olcak sanırım onu bekliom dört gözle...
misal motorun fosladı. gidip yerine ne olursa olsun faturalı bir motoru cuk oturtmaya imkan verıyo sadece gidip tüvden onaylatıosun

SOMEONESPECIAL
14-07-2008, 14:02
AYNEN DEDİĞİN GİBİ YEMEZLER HERŞEY STANDART PROSEDÜRE GÖRE OLUCAK UYGUN OLUCAK LASTİK EBADINDAN TUT HAVASINA CAM SİLECEKLERİNDEN TUT FARLARINA STOPUNA Bİ TON IVIR ZIVIR

Senin plaka da ofsayt.... Özel plaka almışsın ismine göre derler geçirtmezler :D:D:D

MiaMi
14-07-2008, 14:03
E hadi bunların hepsini geçtim. Biz işi biliyoruzda yapıyoruz.

Bi adamcağız gitti aldı clio 1.4 16v araç eski sahibi monre amortisör takmış bu adamın ne suçu günahı var gidecek 4 amortisör alacak. Ayıptır günahtır.

SOMEONESPECIAL
14-07-2008, 14:03
tuv den onaylatırsa kimse bişi demez nazmi. benim beklediğim yaasa motor swaplamak serbest olcak sanırım onu bekliom dört gözle...
misal motorun fosladı. gidip yerine ne olursa olsun faturalı bir motoru cuk oturtmaya imkan verıyo sadece gidip tüvden onaylatıosun

560 SEC e dizel Mercedes motor koyarım o zaman....

Eray Yümsel
14-07-2008, 14:04
aynen abi tuv un bi bu güzelliği var işte :)

SOMEONESPECIAL
14-07-2008, 14:04
E hadi bunların hepsini geçtim. Biz işi biliyoruzda yapıyoruz.

Bi adamcağız gitti aldı clio 1.4 16v araç eski sahibi monre amortisör takmış bu adamın ne suçu günahı var gidecek 4 amortisör alacak. Ayıptır günahtır.

Yok be o kadar da olmaz dıdısının dıdısı :soru:

SOMEONESPECIAL
14-07-2008, 14:08
aynen abi tuv un bi bu güzelliği var işte :)

Aynen şu an Almanya'da geçerli olan şeyleri uygulayacaklar o zaman burada da !
Yapacağın modifiyeden aksesuardan vergi alacak ruhsata işleyecek ona göre
gideceksin arabanın muayenesini yaptıracaksın... Mesela takacağın ekzost TÜV ya da
CE onaylı olacak bilmem kaç Desibeli geçmeyecek vs vs vs

34 NZM 88
14-07-2008, 14:08
Senin plaka da ofsayt.... Özel plaka almışsın ismine göre derler geçirtmezler :D:D:D

DOSTUM BİZ BU İŞE 15 SENEMİZİ VERDİK BENİM KENDİ ARABAMI YAPMASALAR BEN HERŞEKİLDE YAPARIM BİZİM İÇİN İMKANSIZ DİE BİŞEY YOK İMKANSIZLIK ZAMAN ALIR :) KANKA ONUN İÇİN SIKINTI ETMEYİN KİMİN NE İŞİ VARSA HEMEN BANA PMDEN ULAŞŞSIN UYGUN FİYATA HERKESE YARDIMCI OLURUM YAŞASIN MODİFİYE KARDEŞLİĞİ

Fbc
14-07-2008, 14:13
Yok canım o kadar abartılacak birşey yok :) çok iyi biliyorum çünki burası ilk özelleşen illerden ilk 7'deydi, Aracın farları stopları düzgün yanıyorsa, emniyet kemerleri var ve çalışıyorsa, koltuk sabitse, ön takımda bir sorun yoksa,korna havalı değilse,frenler el freni tam tutuyorsa(%de olarak hesaplanıyor), lastikler iyiyse, 2 adet reflektör, ilk yardım çantası, ve yangın tüpünüz varsa eğer problem olmuyor 3 4 arac götürdük sonuna kadar izledim :) tabiki modifiye olmucak bu koşulların içinde ama sadece yay yada amortisör çok düşük değilse eğer karışmazlar.header filtreye de bakmıyorlar zaten ses çıkmasın egzostdan yeterli.zaten bunlardan bi,r kusur olursa eğer ağır kusurlu diye bırakıyorlar siz bir kazaya karışırsanız yada çevirmeye girerseniz ordaki notları okuyarak bunlardan ceza yiyebiliyorsunuz, tabi 1 2 kusurdan geçiriyorlar fazlasını bırakmıyorlar.

Fbc
14-07-2008, 14:14
Ha tabi bunlara bakmayın bir arkadaşım da, yedek lastiğin havasının olmadığını söylediler :) bıraktılar tabi de bunlara da bakabiliyorlar o yüzden artık seneye şans diyelim :)

Fbc
14-07-2008, 15:39
efsane geri döndü ya :)

Almanci Tane-R
14-07-2008, 16:17
arka emniyet kemeri yok diye
klima çalışmıyor diye
aracları geri gönderdiler denizlide :)

EvrenCan_RS
14-07-2008, 16:19
arka emniyet kemeri yok diye
klima çalışmıyor diye
aracları geri gönderdiler denizlide :)

Ufff... daha neler

Berk007
14-07-2008, 16:19
burada da arkadaşım anlattı:

sonradan xenon takılmış vw caddy'yi "xenonlu araçta far yıkama sistemi olması gerekir. sizin aracınızda far yıkama sistemi yok" diyerek geri göndermişler.

opamp
14-07-2008, 16:21
burada da arkadaşım anlattı:

sonradan xenon takılmış vw caddy'yi "xenonlu araçta far yıkama sistemi olması gerekir. sizin aracınızda far yıkama sistemi yok" diyerek geri göndermişler.

Aynı olay burdada yaşandı... söylenen kelime tamamiyle aynısıydı :)

STP
14-07-2008, 16:49
XX ya ugras dur sımdı,yanmısım ben ... yenı bagaj yenı stop grubu yenı far,klımayı takmam lazım stock amortısor bulmam lazım ne lan bu sakamı

Alp
14-07-2008, 16:49
http://www.tuvturk.com.tr/arac.asp linkte gerekli açıklamalar yapılmış, bir göz atın isterseniz :)

CorsaGSI
14-07-2008, 17:07
tam anlamıyla yandık. ama mutlaka yapılacak birşeyler vardır.önümüzdei ay vize geldi :D izmirde heryer özelleşti :(

Fbc
14-07-2008, 17:12
selçuk
Klimaya birşey diceklerini sanmıyorum, çalıştırdıklarını da sanmıyorum hiçbirsorun teşkil etmiyor çünki, bazı şeyler şehir efsanesi gibi oldu ben orda çalışan biriyle baya bir konuştum yok diyor o kadar da abartılmadıgını söylüyor.ben şahinin teybi yok diye gönderildiğini bile duymuştum :)

Safak
14-07-2008, 17:20
Şu anki sistem devam ediyor...Cam filmi yoksa, Eksoz yoksa... Orjinal farınız, stobunuz, sinyaliniz yansın...Kornanız çalsın...Takımlarınız tam olsun... Yıkayın temizleyin aracınızı güzelce götürün. Öle yay dı amortisördü abartı durumlar oldukça sorun olmaz...13 leri söküp 19 jant takmadıysanız başınız bile ağrımayacak. Gerisi şehir efsanesi. Yada sahibine gıcık gidilmiştir.

Burada 3-4 şey çok önemli...

Cam filmi kesinlikle istenmiyor...
Eksoz a kimsenin tahammülü yok...
Arabanın dışında öle uzay mekiği spec polyester olmasın
Persedürde istenilen takım taklavat tam olsun

Gerisi efsane...

scream3057
14-07-2008, 17:28
Araçlarda renkli cam filmi kullanım esası nelerdir?

Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.

tüv ün sitesinden alıntı...vay haline istanbulumun :) hadi oto pazarlarına bütün arabaları satıyoruz :) ...

cem06
14-07-2008, 17:34
jant, film(en acik tonda) ve egzosa(silencer olsa bile) karisiyorlar...ayirca subwoofer, amfi vs. de yasak...
muayneye gotururken komple bosalticaz arabayi heralde... :(

mertacar
14-07-2008, 17:35
2. el araba alamaya giderken tüv de calısan bı eleman alıcan ne fiyat kırar ama :D:D

Almanci Tane-R
14-07-2008, 18:43
selçuk
Klimaya birşey diceklerini sanmıyorum, çalıştırdıklarını da sanmıyorum hiçbirsorun teşkil etmiyor çünki, bazı şeyler şehir efsanesi gibi oldu ben orda çalışan biriyle baya bir konuştum yok diyor o kadar da abartılmadıgını söylüyor.ben şahinin teybi yok diye gönderildiğini bile duymuştum :)

honda da söylediler yawww :D
klimaa olayı ciddi kanka

h.guroglu
14-07-2008, 18:57
bir efsanede ben anlatayım size ozmn izmir çiğlideki istasyonun önünde taksici dayı cinnet geçirip aracı yaktığıda sölentiler arasında nekadar doğru bilmiyorum ama baya baya kıllatıklarını iyi biliyorum

bu arada sahte vizecilerede gün doğdu gibime geliyor

Alp
14-07-2008, 19:39
www.tuvturk.com.tr'den alıntıdır.

TÜVTURK’te araç muayenesi, elle tutulabilen gözle görülebilen ve ulaşılabilen aksamların muayene edilmesiyle gerçekleşir. Kapalı kutular içinde veya kaplamalar altında ulaşılamayan aksamlar kontrol edilmez. Gerekirse bu aksamların fonksiyon kontrolü yapılır.

1-Fren Tertibatı: Araç muayenesi ana başlıklarından biri olan ve ilk sırada yer alan fren tertibatının test edilmesi; trafikte seyreden her türlü araç ve yayalar için hayati önem taşır. Fren tertibatının periyodik aralıklarda kontrol edilmesi ve aşınan parçaların değiştirilmesi gerekir. Araç muayenesi açısından değerlendirildiği zaman önde fren pedalından başlayarak; mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her aksam elle veya gözle kontrol edilir. İlgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.

2-Direksiyon Sistemi: Araçların yol ve seyir kontrolüyle istenilen yöne yönlendirmesini sağlayan direksiyon sisteminin kontrollerinde; direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla; direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları; elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.

3-Görüş Şartları: Temiz ve yeterli görüş, araç kullanıcıları için maksimum yol ve sürüş güvenliği sağlar. Bu sebeple aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.

4-Aydınlatma Sistemi: Araçların gece ve kötü yol şartlarında güvenle seyredebilmeleri için aydınlatma sistemlerinin faal olması ve ayarlarının trafikte seyreden diğer araç sürücülerini rahatsız etmeyecek
şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Bu sebeple tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları titizlikle kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.

5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi: Araçların yol tutuşunda ve güvenli seyrinde yürüyen aksam ve süspansiyon elemanları özel bir göreve sahiptir. Yay, amortisör gibi süspansiyon elemanlarının, aracın jant, aks ve lastikleriyle tam uyumlu çalışması sürüş güvenliği açısından son derece önemlidir.

6-Şase ve Şase Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası bir kaza durumunda yolcular açısından büyük öneme sahiptir. Bunun yanında şaseye bağlanmış bir çok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar; sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.

7-Diğer Donanımlar: Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeridir. Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği titizlikle kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.

8-Çevreye Zarar Verme: Trafikteki araçların oluşturduğu çevresel gürültüler ile yaydıkları egzoz gazları insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bu sebeple İstasyonlarımızda gürültü seviyesi kontrolleri ile egzoz emisyon kontrolü gerçekleştirilecektir.

9-Yolcu Taşıyan Araçlar İçin: Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak; koltuk düzenleri, iç aydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.

10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.

MUAYENE SONUÇLARI

Kusursuz: Muayene edilen araçta herhangi bir eksikliğin bulunmaması halidir.

• Bu durumda aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır.
• Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
• Yetkili kişi tarafından detaylı muayene raporu verilir.
• Raporun muayene geçerlilik süresi boyunca saklanması gerekmektedir.
• Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.

Hafif Kusur: Aracın yapılan muayenesi sonrasında, yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halidir.

• Bu durumda araç muayeneden geçmiş sayılır. Aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır.
• Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
• Yetkili kişi tarafından detaylı muayene raporu verilir. Raporun muayene geçerlilik süresi boyunca saklanması gerekmektedir.
• Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.
• Raporda belirtilen eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.

Ağır Kusur: Aracın muayenesi sonucunda, tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit edilmesi halidir. Bu eksikliklerin giderilerek bir ay içinde aracın yeniden muayeneye gelmesi gerekmektedir.

• Aracın muayene raporuna geçici kusurlu araç etiketi yapıştırılır.
• Bir ay içinde raporda bulunan kusurlar tamir ettirilir ve raporla birlikte aynı istasyona gelinir.
• Bir ay içinde gelen araçlarda bir muayene tekrarı ücretsizdir.

Emniyetsiz: Aracın; can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak derecede kusurlarının, eksikliklerinin tespiti halidir.

• Aracın durumu en yakın trafik zabıtasına bildirilir.
• Aracın emniyetsiz olduğuna dair rapor verilir.
• Bir ay içinde raporda bulunan kusurlar tamir ettirilir ve raporla birlikte aynı istasyona gelinir.
• Bir ay içinde gelen araçlarda bir muayene tekrarı ücretsizdir.

ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE HAZIRLANMASI GEREKEN ZORUNLU BELGELER:

Tüm araçlar için;

• Ruhsat : Tescil ve Trafik Belgesinin aslı.

• Fenni Muayene İzin Belgesi :
Vergi dairesi veya bürolarından alınan ve aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belgedir. Aracınıza ait ceza ve borç yok ise bu belge olmadan da TÜVTURK istasyonlarında muayene işleminizi başlatabilirsiniz.

• Trafik Sigortası (Poliçe) :
Mali Sorumluluk Sigortası akit belgesi (İnsan taşımada kullanılmayan römorklar, kendilerini çeken motorlu aracın sigortasına dahildir. Bu araçlar için Mali Sorumluluk Sigortası akit belgesi talep edilmez.)

LPG veya CNG takılı araçlar için;

• Gaz Sızdırmazlık Raporu :
LPG veya CNG takılı araçlar için muayeneye gelmeden önce alınması gereken rapordur. LPG/CNG Ruhsatı, "Gaz Sızdırmalık Raporu" yerine kullanılamaz.

Tadilat (tespit) muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak;
• Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları

ARACINIZDA BULUNMASI GEREKEN ZORUNLU EKİPMANLAR:

Tüm araçlar için:

• İlk yardım seti: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet. (TS 4019’a uygun)
• Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.
• Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir.
• Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacaktır.

Araç sınıfına göre ek diğer zorunlu ekipmanlar:

• Taksi otomobiller: Her zaman kullanılır durumda taksimetre.
• Kamyon ve çekiciler: 1 adet Engel işareti. (E veya e onaylı)
• Otobüsler : 1 adet Engel işareti. (E veya e onaylı); pencere halindeki güvenlik çıkışlarının her birinin yanında en az bir adet kırma çekici
• Traktörler: Flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası.
• Şehirlerarası yük veya yolcu nakliyatı yapan otobüs, kamyon ve çekiciler: Her zaman kullanılır durumda takograf.
• Römorklar (traktör römorkları dahil) ve kamyonlar: Uygun boyutlarda ve yeterli sayıda arka işaret levhası. (E veya e onaylı)
• Traktör römorkları: Azami hızı saatte 30 km’nin altında olanlarda 1 adet adet üçgen şeklinde arka işaret levhası. (E veya e onaylı)
• Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlar: Her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi.
• Motosikletler ve motorlu bisikletler: Kask ve koruyucu gözlük

egeturbo
14-07-2008, 20:21
sen herseyin tam git,
ozaman geri vitese gerek olmaz...

abi herşeyimiz tamamdı aracın ütüne fabrikasyon siyah zeminli mercekli far vardı.Diorki ben hayatımda ilk defa böyle gördüm kusura bakma şimdi gülermisin ağlarmısın

cheers
14-07-2008, 20:28
geçen gün çevirdiler beni de bu kaputun hali ne dedi(ruhsatta çift renk işli),
arkasından yere nıye bu kadar yakın,
sonra bu kanat ne dedi(mügen kanat var)

en son egsoza geldık o da mügen bir güzel 115 lıra cezayı yazdı üstüne bir de trafikten men.

Gülermisin ağlarmısın?

tool
14-07-2008, 21:45
abi herşeyimiz tamamdı aracın ütüne fabrikasyon siyah zeminli mercekli far vardı.Diorki ben hayatımda ilk defa böyle gördüm kusura bakma şimdi gülermisin ağlarmısın

fiat servisine gidip orjinal ekipman yazisi getirirsin olur biter,
cinnetlik bisey yok ;)

DaRkNeSs-
15-07-2008, 13:09
e iyi hoş da her arabanın üstündeki beğenmedikleri parça için servis servis gezip yazı almak zorundamıyız? bu işi yapan adamların bunu bilio olması gerekmez mi?? madem kalifiye eleman

ahk
15-07-2008, 15:59
ellerinde araçların katalogları var diye biliyorum..
umarım işi çok sıkı tutarlarda bi daha freni patlayan kamyon vs. gibi traji komik olaylar olmaz. Görüşü kötüleştiren xenon'lar yay kesip trafiği tehlikeye atanlara önlem olur. Trafikte yanımdaki arabanın rot kolu çıkar mı? lpg tankı sızdırıyormu? frenleri düzgün mü? el freni çekili yokuştaki araç el freni tutmadığı için yoldan aşşagı gelir mi? gibi olaylardan korkmadan seyir edebiliriz.

SOMEONESPECIAL
15-07-2008, 16:05
umarım işi çok sıkı tutarlarda bi daha freni patlayan kamyon vs. gibi traji komik olaylar olmaz. Görüşü kötüleştiren xenon'lar yay kesip trafiği tehlikeye atanlara önlem olur. Trafikte yanımdaki arabanın rot kolu çıkar mı? lpg tankı sızdırıyormu? frenleri düzgün mü? el freni çekili yokuştaki araç el freni tutmadığı için yoldan aşşagı gelir mi? gibi olaylardan korkmadan seyir edebiliriz.

:icon_tup::icon_tup::icon_tup:
Elbette bakış açısı bu olmalı ama hep bi dalaverecilik işlemiş içimize !

sercangolge
15-07-2008, 16:19
arkadaşlar daha şimdi manisadan geliyorum.kerbela gibi yer.ne agaç var nede bakkal XXX.abartısız 400 cıvarı aractan sonra bana sıra geldi,benım arkamda bı okadar olustu oglene kadar.başı sonu belli olmayan bı yer. kımısı bu hafta son olacagını kımısı bu ay son olacagını soyluyor.bir an önce oradan yaptırın yada yarın(çarşamba) sökede var.buralarda yogunluk olmasından dolayı sadece motor ve şase numaralarına bakıp gecırıyorlar.bı kac egzozdu tampondu vs olan araclar geçti.bi kişininde filmleri sokturduler başkada bi vukaat gormedım.sabah 9da oradaydım 3:30da işim bitti.
yanınızda bıkışinın olması gereklı manısada.bırı sırada beklerken dıerı harc,tastık işlerini halletmeli ki onlarda ölüm.harçlarda manısanın nerdeyse dıer ucunda yatıyor.benim için berbat bir gündü yaptıracaklar yada süresi yaklaşanlar biran önce el atsın.yoksa yenı sıstemde geçmek imkassız.....

sercangolge
15-07-2008, 16:22

bı yerde haklısında lastık hava basıncı farklılığından 2006 model bır aracın kaldığını duydm.artık nekadarı dogru bilmiyorum.eger bu sekıldeysede benım ıkı arabanında ımkanı yok gecmesıne....

ahk
16-07-2008, 07:17
eger trafik güvenliğini tehlikeye atıyorsa lastik basıncı önemli. Ama hafif kusur oldugu için not düşülerek vizeden geçicegine eminim tabi patlak degilse.
Patates mühürler ve kontrol edilmeyen araçlar yüzünden biz ve ailemiz tehlikedeydi.

1nsane
16-07-2008, 07:50
Rahmetli Turgut Özal'dan alıntıdır :

"Benim memurum işini bilir"

Hala da biliyorlar :D

SOMEONESPECIAL
16-07-2008, 08:02
Kemal Unakıntan'dan alıntır :

"Benim memurum işini bilir"

Hala da biliyorlar :D

Yanlış alıntır yapmışsın...
O laf Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Başbakan iken söylediği bir laftır !

1nsane
16-07-2008, 08:13

Sonuçta laf doğrudur ama saol düzelttiğin için.

Sen önce büyük küçük harf nerde kullanılır onu öğren, sonra git milletin yanlışlarını ara.

SOMEONESPECIAL
16-07-2008, 08:23
Sonuçta laf doğrudur ama saol düzelttiğin için.

Sen önce büyük küçük harf nerde kullanılır onu öğren, sonra git milletin yanlışlarını ara.

Laf yanlış demedi ki kimse zaten !..
Ben imla hatası yapmış olabilirim ama kimseyi yanlış bilgilendirmiyorum...
Seninle polimiğe de girmeyeceğim !!

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=14451 ;)

1nsane
16-07-2008, 08:38
Daha hala link verip falan bişeyler gösterme niyetindesin kendi yanlış yazdığın şeyler ile. Hala ! !! şeklinde ünlemler. Türkçeyi senden öğrencek değilim üzgünüm. Madem çıkışıyorsun, sonunda "Seninle polimiğe de girmeyeceğim !!" deme bana. Atarsın özel mesaj bunu bunu yanlış yazmışsın eyvallah. Benimle ileride polemiğe girecek arkadaşlar lütfen yan çizmesin. Dinime küfreden de kusursuz müslüman olsun lütfen.

Eyer herkez türkce hocalığına soyunurza bu forum türk dil kurumu forumları gibin bişey olur, bağzı arkadaşlar bunu istiyor olabilir, yanlız kaçımız türkce hocası? Böyle eylence olmaz olsun, asvaltlar eksos sesleri ilen ağlasın.

SOMEONESPECIAL
16-07-2008, 08:50
Daha hala link verip falan bişeyler gösterme niyetindesin kendi yanlış yazdığın şeyler ile. Hala ! !! şeklinde ünlemler. Türkçeyi senden öğrencek değilim üzgünüm. Madem çıkışıyorsun, sonunda "Seninle polimiğe de girmeyeceğim !!" deme bana. Atarsın özel mesaj bunu bunu yanlış yazmışsın eyvallah. Benimle ileride polemiğe girecek arkadaşlar lütfen yan çizmesin. Dinime küfreden de kusursuz müslüman olsun lütfen.

Eyer herkez türkce hocalığına soyunurza bu forum türk dil kurumu forumları gibin bişey olur, bağzı arkadaşlar bunu istiyor olabilir, yanlız kaçımız türkce hocası? Böyle eylence olmaz olsun, asvaltlar eksos sesleri ilen ağlasın.

Polimiğe girmeyeceğim diyorum ama sen rahat durmuyorsun ki !..
Bak canım arkadaşım, demek istediğim şu ki "Evet bende imla hatası yapabilirim,
ama yazmış olduğun -Benim memurum işini bilir- cümlesi söylediğin şahsa ait
değil bunu şu kişi söylemiş diye düzelttim. Ayrıca bu forumda herkesten
Türkçemizi doğru kullanmalarını rica ediyoruz. Bari bunu yapabilelim !
Ha sen gene istediğin gibi yaz, keyfin bilir...
Ben sana linki verirken seni eleştirmedim,
yermedim... PM ile de doğru şudur demem ne kadar doğru olur ki ?
Neyse fazla uzatmayalım topik amacından uzaklaşmasın olur mu
güzel kardeşim? Umarım beni anlamışsındır :soru:

1nsane
16-07-2008, 09:00
Güzel kardeşim, senin üslubun çok yanlış. Türkçemi düzelteceksen daha başından beri ! kullanarak, bozmaya çalışırcasına yapmayacaksın bu işi. İlk attığın mesaja bak, defalarca oku, ne demek istediğimi anlayacaksın. Niyetin iyi olsa bile, bu şekilde bir üslupla milletin türkçesini düzeltemezsin + kendini komik duruma düşürürsün. Hoş bişey değil yani bu yaptığın. Bugün ben sana çıkıştım, yarın bu üslupla eminimki başkasıda çıkışır. O yüzden böyle düzelteceksen milletin türkçesini, bence sen düzeltme. Sanada yazık. Daha yumuşak üslupla, daha usturuplu bir şekilde başkaları düzeltsin. Bana sorarsan böyle bir misyonu üstlenecek son kişilerden birisin.

SOMEONESPECIAL
16-07-2008, 09:07
Güzel kardeşim, senin üslubun çok yanlış. Türkçemi düzelteceksen daha başından beri ! kullanarak, bozmaya çalışırcasına yapmayacaksın bu işi. İlk attığın mesaja bak, defalarca oku, ne demek istediğimi anlayacaksın. Niyetin iyi olsa bile, bu şekilde bir üslupla milletin türkçesini düzeltemezsin + kendini komik duruma düşürürsün. Hoş bişey değil yani bu yaptığın. Bugün ben sana çıkıştım, yarın bu üslupla eminimki başkasıda çıkışır. O yüzden böyle düzelteceksen milletin türkçesini, bence sen düzeltme. Sanada yazık. Daha yumuşak üslupla, daha usturuplu bir şekilde başkaları düzeltsin. Bana sorarsan böyle bir misyonu üstlenecek son kişilerden birisin.

Yaw birader sabah sabah amma kastın haaaaa....
Tamam sen haklısın ! Benim memurum işini bilir lafını Kemal Unakıtan söylemiş !:D:D:D

Erol
16-07-2008, 09:19

1nsane:

burda sana denilen bişey olmamışki boşuna alevlendirmişsin ortalıgı:)

SOMEONESPECIAL
16-07-2008, 09:29
1nsane:

burda sana denilen bişey olmamışki boşuna alevlendirmişsin ortalıgı:)

Erol tamam uzatmayalım... Arkadaş biraz gergin, sabah tersinden kalkmış galiba

Erol
16-07-2008, 09:35
ben dışarıdan gördügümü yazdım..

sportinger
16-07-2008, 09:58
Allah rahmet eyleye merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özalı severdim...

Erol
16-07-2008, 10:34
işimz zor gerçekden hadi şimdi hallettik işimizi yaa 2 sene sonra muayenemiz gelince ne yapıcaz aracda bide swap olucak:(

Dragger
16-07-2008, 10:39
Her konuyu tartısma ortamına cevirmek zorunda mısınız?

Hata görülür söylenir, öteki de eyvallah der olay kapanır, nedir bu herkes birbirini yiyor.

Muayene olayına gelince de, göndercem bir memur arkadası hallettircem, rüsvet bile vermem.

Muayeneden gecirmeyecek adamın da alnını karıslarım.

SOMEONESPECIAL
16-07-2008, 10:43
Her konuyu tartısma ortamına cevirmek zorunda mısınız?

Hata görülür söylenir, öteki de eyvallah der olay kapanır, nedir bu herkes birbirini yiyor.

Muayene olayına gelince de, göndercem bir memur arkadası hallettircem, rüsvet bile vermem.

Muayeneden gecirmeyecek adamın da alnını karıslarım.

Vay çok gerginsin bakıyorum :heyoo:

coolvtec
16-07-2008, 11:06
Günü gelmemişler için yapılacaklar;

1-Bir adet komisyoncuya gidilir.
2-Ruhsatın 1 sayfası ortadan kaldırılır!
3-Kayboldu dilekçesi ile beraber yakın bir eski sistem yere gidilir.
4-Komisyoncu ile birlikte araç geçer!
5-Emniyete gidilir, kaybolan sayfanın yenisi için başvurulur.
6-Akşam üstü emniyetten eksik ruhsat alınır.
HADİ HAYIRLI UĞURLU OLSUN.

Bunlar size yaklaşık, benzin hariç 300 e patlar.

Trafiğe yakalanmadan 2 sene serbest, gerisi Alalh kerim. Trafik çevirmeye kalkarsa topuk :)

Alp
16-07-2008, 12:32
günü gelmeden de yaptırabiliyorsun, boşuna ruhsat kayboldu olayına gerek yok, benim ağustos'un sonunda bitiyordu , 1 hafta önce eski sisteme göre yaptırdım...

sercangolge
16-07-2008, 13:31
dun yaptırdım eski sistemde.komısyoncu harç vs dahıl 250 kagıda.isteyen kısa zamnda ulaşsın.

CaNeR54
16-07-2008, 13:46
Yeni modeL jaguarin sadece bi farı 15 derece yuKarı bakiyor diye geçirmediLer :)

coolvtec
16-07-2008, 14:02
günü gelmeden de yaptırabiliyorsun, boşuna ruhsat kayboldu olayına gerek yok, benim ağustos'un sonunda bitiyordu , 1 hafta önce eski sisteme göre yaptırdım...

benim 7 ay vardı daha...

Eray Yümsel
16-07-2008, 14:47
Günü gelmemişler için yapılacaklar;

1-Bir adet komisyoncuya gidilir.
2-Ruhsatın 1 sayfası ortadan kaldırılır!
3-Kayboldu dilekçesi ile beraber yakın bir eski sistem yere gidilir.
4-Komisyoncu ile birlikte araç geçer!
5-Emniyete gidilir, kaybolan sayfanın yenisi için başvurulur.
6-Akşam üstü emniyetten eksik ruhsat alınır.
HADİ HAYIRLI UĞURLU OLSUN.

Bunlar size yaklaşık, benzin hariç 300 e patlar.

Trafiğe yakalanmadan 2 sene serbest, gerisi Alalh kerim. Trafik çevirmeye kalkarsa topuk :)

abi madem trafikten kaçcaz muayneyi neden yaptırdın ozaman :D

HASANNN
16-07-2008, 16:11
efsane diceksiniz ama 2007 sorento cip şöför kapısındaki 5 cm lik çizikten dolayı muayeneden kalmış buna ne diceksiniz...askerdeki acemilik günlerim aklıma geldi 1 kere s...in sonra sende rahat etcen onlarda bu mantık güdülüyor sanırım tam bir cinnet vakası.bi arkadaşımız birinin aracını yaktıgını söylemiş bu da doğru...madem bu kadar kıllandırıyolar araçtaki işlemleri ruhsatımıza işlenebilme kolaylıgı sağlansın bizde rahat edelim onlarda bu iş şuna benziyor...korsan cd yasak ama boş cd satışı ve cdrw-dvdrw satışı serbest...yurtdışından parça getirttirirz gümrükte çatlatırlar paşalar gibi %8.5 vergiyi alırsın takarsın sonra vay efendim neden taktın derler e kusura bakmasınlar ama bunun adı resmen ihanet...bnm babam yılda 100 milyar kazanamıyor gidipte 2009 model araç alıp vizeye sokamam.şaka gibi bi olay ama inş bahsedilenlerin hepsi birer efsane olmakla kalır ve hepimiz birer rahat nefes alırız ya da nefes aldırmayız ! bu kadar basit...inş bu kadar basit olur :D araç katalogu olacakmış vize işlemlerini yapan servis elemanlarında peki ya buldugu katalog 10 senelikse ve katalogtaki araç rengine ait kod aynı ancak renk solgunsa o zaman naapcaz ya da katalogta 0-100:8 sn ise kalkıpta 0-100 mi ölçücekler o kadarda değildir sanırım inş hepsi birer abartıdır ve geçmişe baktıgımızda gülüp geçeceğimiz efsaneler olarka kalırlar...

CaNeR54
16-07-2008, 16:35
yoLLar çok düzgünde bu üLkede kusursuz araç istiyorLar , iLginç..

sword
16-07-2008, 17:09
bişe sorcam muayeneden gecti sende daha sonra tekrar parçlarını taktın bir cevirmede bağlandın ne anlamı kaldı muayenin yani polis muayenen gecmiş die bağlamıcakmı:)

sercangolge
16-07-2008, 17:14
bırde ynı sıstemde harcı yatırıp muayne gırıyorsun aracta kusur cıktı yaptırıp tekrar gırdın ıkıncıye baska bır kusur daha bulurlarsa yatan harc parasıda yanıyor dıye duydum.sonrası ıcın tekrar harc yatırmak gereklı gıbısınden dogruluk derecesı nedır??

-aykt-
16-07-2008, 17:21
vay güzel ülkem vay ...

mertacar
30-07-2008, 15:31
valla bugun gıttım yaptırdım.. dedemlerın aracını 2005 model kalos 1.2 34000 km de her seyıyle orj. sadece onceden kat. tıkanmıstı gıttım ıptal ettırmıstım sanayıde.. ondan bı aksılık cıkar dıye dusunmustum ama hıc bısı olmadı ole cok ta abartı degıl muayene.her seyıne bakıyolar o ayrı konu ama orda dökuntu arabalarda vardı kaldılar mesela. bi bakımdan temızlenmede oluyo trafıkten.. 110,90 ytl harc yatırılıo bırde muayene tarıhı gecmısse her ay için yuzde 5 faız alıyolar okadar.. demek ıstegıdım oncekı solentıler yok adamın arabası sıfırmıs yeterlı yalıtım yokmus kalmıs falan onlara cok bakmıo.. zaten cogu gecen aracta hafıf kusurlu olarak gecıyor. kusursuz olmaya gerek yok :)

birde su var muamele kısıden kısıye degısıyo.. yanı bakan eleman bı arabanın camlarını yan aynalarını falan kontrol ederken dıer eleman hıc onlara bakmıo bıle dırek gırıyo ıcerı.. yalnız ozellıkle far ayarı, frenler ve alt takıma cok onem verıyolar...

Kaan
30-07-2008, 15:50
Bende ağustos sonu götürcem bakalım neler olucak bilgilendirme için sağol mertcm

Dragger
30-07-2008, 15:52
Memleketteyken yapılıyordu, aptal gibi yaptırmadım.

Eski sistemde, 5 dakika sürüyordu aracın girmesi cıkması...

Olmadı basar gider kücük bi ilcede yaptırır dönerim napiyim :D

CorsaGSI
30-07-2008, 16:43
ben her yer özelleşecek diye biliyorum.özel kuruluşlar dışında devlete ait yerler kalıcakmı?

DaRkNeSs-
30-07-2008, 17:17
ya benim aldığım crx de orjinal dışı sadece filtre jant egzos kafası indiglow kadran ve karbonfiber sunroof sacı var emin değilim ama kat iptali de yapılmış yaştan ötürü... geçemicem mi ben şimdi ?
ayrıca aracın vizesi ocakta dolmuş geçmiş aldığım adam asker olduğu için uzun dönem yaptıramamış.. ceza mı ödicez şimdi? aracın cezası yok halbuki? temiz kağıdı ile noter satışı yapılamasdı yoksa... izmirlilerden özellikle fikir ve yer tavsiyesi bekliyorum vize ile ilgili..

Ahmetfikri
30-07-2008, 17:46
valla uydurmamı gerçekmi bilmiyorum ama denizlide ve trabzonda 2-3 kişi ölmüş bu yüzden bide trabzonda iktidar partisinin oy potansiyeli anketlerde ciddi anlamda düşmüş sebebide vize alınamasıymış o yüzden kıla yüne o kadar dikkat edilmeden far-stop,yürüyen akşam,lastik,emniyetkemeri motorve şase numarasını kontrol edip geçiriyorlarmış

senna
30-07-2008, 17:54
ya benim aldığım crx de orjinal dışı sadece filtre jant egzos kafası indiglow kadran ve karbonfiber sunroof sacı var emin değilim ama kat iptali de yapılmış yaştan ötürü... geçemicem mi ben şimdi ?
ayrıca aracın vizesi ocakta dolmuş geçmiş aldığım adam asker olduğu için uzun dönem yaptıramamış.. ceza mı ödicez şimdi? aracın cezası yok halbuki? temiz kağıdı ile noter satışı yapılamasdı yoksa... izmirlilerden özellikle fikir ve yer tavsiyesi bekliyorum vize ile ilgili..

eğer plaka değişecekse ruhsatta değişecek bu sayede belki cezasız kurtulabilirsin

tool
30-07-2008, 17:55
2-3 kisi neden ölmüş??

sanctuary35
30-07-2008, 17:55
biri bi forumda 2007 model porş gecmedi demisti ne gülmüstüm

Erol
30-07-2008, 17:57

can aydına gidip oradan geçirtebilirsin yada takipçiye verrisin o daha rahat geçirtir.

Fbc
30-07-2008, 17:58
Valla burada birisini bıçaklamışlardı demekki ölmüş :) ( yeni model lüks bir arabanın çürüyen biyerine çekiç vurmasıymış sebebide, valla ne kadar inandırıcı bilemicem :) ) Darkness eski sistemdeyse faiz almadan yapıyorlardı bildiğim kadarı ile.

Fbc
30-07-2008, 17:58
biri bi forumda 2007 model porş gecmedi demisti ne gülmüstüm

2007 model araba vizeye gitmez.

DaRkNeSs-
30-07-2008, 17:59
eğer plaka değişecekse ruhsatta değişecek bu sayede belki cezasız kurtulabilirsin

ewt plaka da değişecek 35 plaka olcak
vize yapılmayyışının sebebi de aracı aldığım kişinin ekim ayından beri asker olması.. bu hafifletici sebep olmaz mı?
aksi takdirde ceza olarak ne ödeyeceğim bilgisi olan varmı? yani bi %5 gördüm ama neyin % 5 i?

senna
30-07-2008, 18:04
ewt plaka da değişecek 35 plaka olcak
vize yapılmayyışının sebebi de aracı aldığım kişinin ekim ayından beri asker olması.. bu hafifletici sebep olmaz mı?
aksi takdirde ceza olarak ne ödeyeceğim bilgisi olan varmı? yani bi %5 gördüm ama neyin % 5 i?

muhtemelen vergi borcu yoktur kağıdı aldıysanız eğer bu işe yarayabilir bence yada itiraz edilebilir asker olması pek bişey ifade etmez bence ama plaka değişirken belki ruhsat değişiyo diye arada kaynarsa kaynar

Ahmetfikri
30-07-2008, 18:39
2-3 kisi neden ölmüş??

tam olarak bilmiyorum ama izmirde muayne elemanı boyadı çizikleri tornavidayla eşeliyerek göstermiş araç sahibinde elinden almış böğrüne böğrüne saplamış(tabii kulaktan kulağa gelen haberler bunlar abartma sallama olabilir)

CaNeR54
30-07-2008, 19:31
Evet tonavida iLe arabanin bazi yerlerine bastiriyoLarmiş çürük fLn mi diye. Bikaç kişi öLür sağLam dayak yerLerse akıLLarı başina geLir.

DaRkNeSs-
30-07-2008, 20:20
ölüm değil ama bende izmirde kıl tüy sebeplerden ötürü aracı vizeden kalan birinin akrabalarını toplayıp görevliyi adam akıllı dövdüğünü duymuştum.. gaziemir sarnıçdaki istasyonda olmuş sanırım olay...

ahk
31-07-2008, 07:13
ne öldürmesi ne dövmesi dağ başımı burası veya o insanlar dağdan mı inmiş!!!!!
adamlar işini yapıyor kendi ceplerine giren bişey yok tamamen işlerini yapıyorlar ve allah razı olsun trafik canavarlarını temizliyecekler inşallah.

CaNeR54
31-07-2008, 11:34
Hangi Allahın kuLu benim arabama tonavida iLe bastirabiLir ??

Bu düşünceyLe giderLerse çok dayak yerLer. Ayrıca sen yoLLarı düzgün yapmadan arabaLarı kusursuz istiyorsun burasi awrupa mi

2008 Model arabalar gecemiyor abuk subuk nedenLerden

KSK-VTEC
31-07-2008, 11:41
2007 2008 model araçlar vizeye girmez. Sıfır km alınan araçlar 3 yıl sonra vizeye girer. Sonra takip eden yıllarda 2 yılda bir vizeye girerler

Ahmetfikri
31-07-2008, 11:45
bi yerdede sıfır alınan bi astra debriyajı yukarda kavradığı için zorluk çıkarmuşlar servis müdürü falan araya girmiş öle geçmiş

KSK-VTEC
31-07-2008, 11:52
Anlatamıyorum galiba sıfır alınan araçlar örneğin bugün trafiğe çıktı araç 31-07-2008 ilk vizesini 31-07-2011 yaptıracak

Ahmetfikri
31-07-2008, 11:57
bu iş artık şehir efsaneleriyle dolu her yerde abuk subuk şeyler söyleniyor

CorsaGSI
31-07-2008, 12:00
bu iş artık şehir efsaneleriyle dolu her yerde abuk subuk şeyler söyleniyor

aynen öle oldu yok öle yok böle ben agustos aynın sonunda gidicem vizeye görücez gerçek yüzünü ama anlatıldıgı kadar sıkıysa mutlaka bi kaçak nokta oluşacaktır daha önceden takipçilerimizin geçirdiği gibi mutlaka bi şekilde araçlarımız geçecektir diye düşünüyorum.Yoksa 2 senede bir arabayı orjinale çevirmeye kalkarsak yandık.

Aslında sistem düşünüldüğünde güzel ve olması gerektiği gibi ama birazcık abartı bence bu arabaları bu kadar kontrol edeceklerini ehliyet verecekleri insanları kontrol etsinler her önüne gelene ehliyet vermesinler inanın ozmn trafik daha güzel olur kimsede durduk yere size gelip vurmaz :)

tool
31-07-2008, 12:04
Anlatamıyorum galiba sıfır alınan araçlar örneğin bugün trafiğe çıktı araç 31-07-2008 ilk vizesini 31-07-2011 yaptıracak

kanunlara bakmak yerine veli efendinin soyledigi daha cok aklina yatiyor arkadaslarin :D

gökberk
31-07-2008, 12:14
2008 modeL aracLar 3 yıL sonra vizeye girecek
kim dio 2008 model arac kaldı diye yaw.

DaRkNeSs-
31-07-2008, 16:52
adamlar işini yapıyor kendi ceplerine giren bişey yok tamamen işlerini yapıyorlar ve allah razı olsun trafik canavarlarını temizliyecekler inşallah.

abi senin arabana adam gelip gözüne çürükmüş gibi gelen yeri tornavidayla kanırtsa sen ne yaparsın tepkisiz mi kalırsın? tamam dövmezsin ama illa ki karışırsın..
fren hortumlarına asılıyorlar yerinden çıkarmı acaba diye her arabanın orjinal mekanik dayanımı farklıdır mercedes e asılırsın çıkmaz belki hortum yerinden ama hondaya asılırsın çıkar ve bu asılmaya göre normal bişeydir?

bu tip şeyler sürekli duyuyorum benim de kafam karışmış durumda, şehir efsanesi mi gerçek mi diye...

DaRkNeSs-
31-07-2008, 16:57
Hangi Allahın kuLu benim arabama tonavida iLe bastirabiLir ??

Bu düşünceyLe giderLerse çok dayak yerLer. Ayrıca sen yoLLarı düzgün yapmadan arabaLarı kusursuz istiyorsun burasi awrupa mi

buna da katılıyorum avrupa standartı getiriyolar iyi hoş ama ne yollarımız avrupa standartında ne de gelir düzeyimiz ;)
bi denge kurulması şart..
çürümüş bitmiş arabalar gezio trafikte tamam onları trafikten men et , ön düzeninde frenlerinde tehlikeli bişey görürsen vizeden kalsın araba ama ufak tefek şeylerden kalan çok var.. farının bi tanesinin ayarı %15 bozuk olduğu için vizeden geçemeyen arkadaşım var, onu hafif kusur yazıp yaptırmasını sağlayabilirsin mesela , direk bırakmazsın... yada madem tam teşekkül bi yer kurdun bu tip ufak şeyleri ücret karşılığında yapsınlar muayene srasında yok lastik havasıydı yok far ayarıydı.. bunlar 2 dakikada yapılan şeyler bu tip ufak işler için insanların koca bi günü gidiyor. en iyisi baştan herşeyi yaptırıp gitmek..

aynı şekilde arkadaşın başına gelen bişey :
muayene için aracı almışlar 5 dakka sonra adam gelmiş silecek suyun eksik demiş, tamam demiş arkadaş hemen koyayım su var yanımda git sıranın sonuna demiş adam.. sıranın sonu da kuyruk zaten :)

egeturbo
31-07-2008, 17:04
valla geçen gün opel combo götürdük 2005 model kesinlikle ne kazsı vardı ne aşka bişi bakımlarını zamanından öne yapardık.Karteli sökmüştük.Ordan akan yağlar kartelin dış yüzeynde kalmış.Birde sudan camurdan geçerken bi tabaka haline gelmiş.Bu arac burdan kacırıor hiç mi görmediniz falan dedi yapmadı vieyi git yaptırda gel dedi 5 araçkadar önümüzde peugeot 106 vardı arabanın içindeki devir saatine taktı kafayı adam o sinirle cocuk oturttu yumruğu saate problem haleldildimi dedi çocuğu ole görünce hemen yaptılar

CorsaGSI
31-07-2008, 17:09
arabanın altınıda yıkıcaz giderken herhalde :) yag fln sıçramıştır yerden... bence yaptıkları çok saçma yada bizlerin duydukları kulaktan dolma bilgiler ama öle alıp tornavidayı batırıyorlarsa kimsenin tepkisiz kalacağını zannetmiyorum ki ben kalmam. Senin malına hiç bir şekilde zarar verme hakları yok... çok merak ediyorum bir an önce gelsede gitsek diye bekliyorum :)

Alp
31-07-2008, 17:11
abi senin arabana adam gelip gözüne çürükmüş gibi gelen yeri tornavidayla kanırtsa sen ne yaparsın tepkisiz mi kalırsın?

Yeni sistem araç muayenesinde Yani TüvTürk istasyonlarında sırası gelen araç sahibinden teslim alınıyor, kontrolleri yapılırken araç sahibi bekleme salonunda bekliyor, o yüzden görevlinin gelip sahibinin yanında tornavidayla fln kanırtması gibi bir olay söz konusu değil, bunların çoğu şehir efsanesi bence :D

cem06
31-07-2008, 17:12
lastik kalinligini olcuyorlar... sanki yollar cok duzgun hic cukur yok...:icon_wack

Fbc
31-07-2008, 17:16
Yeni sistem araç muayenesinde Yani TüvTürk istasyonlarında sırası gelen araç sahibinden teslim alınıyor, kontrolleri yapılırken araç sahibi bekleme salonunda bekliyor, o yüzden görevlinin gelip sahibinin yanında tornavidayla fln kanırtması gibi bir olay söz konusu değil, bunların çoğu şehir efsanesi bence :D

bekleme salonu yok bizim burada :) girerken kepengi kapatıp giriyor çıkışa yöneliyorsun oradan izliyorsun çıkarkende adam arabada ne varsa canlı canlı gösteriyor zaten kağıtla çıkıp böyle böyle gidin demiyor sadece.

ahk
31-07-2008, 18:44
abi senin arabana adam gelip gözüne çürükmüş gibi gelen yeri tornavidayla kanırtsa sen ne yaparsın tepkisiz mi kalırsın? tamam dövmezsin ama illa ki karışırsın..
fren hortumlarına asılıyorlar yerinden çıkarmı acaba diye her arabanın orjinal mekanik dayanımı farklıdır mercedes e asılırsın çıkmaz belki hortum yerinden ama hondaya asılırsın çıkar ve bu asılmaya göre normal bişeydir?

bu tip şeyler sürekli duyuyorum benim de kafam karışmış durumda, şehir efsanesi mi gerçek mi diye...

bazıları gibi sende aşırı efsaneci olduysan bilmiyorum ama her arabaya tornavida sokulmaz zaten tornavida kaputa veya kapıya degil alt aksamda çürüme görülürse sokulur yani çürüme her yeri kaplamış mı kaplamamış mı diye.

ben çok çok hoşnutum varsın benim arabama yaptırdıgım filmler vs. boşa gitsin ama önemli olan freni tutmayan sanayide yaylarını bilinçsizce kestirip herkesi tehlikeye atanlar engellenir birgün bi kamyon frenim patladı diye ana,baba,kardeş,eş kaybetmektense canımı sıksınlar param yansın ama herkes sağlam arabaya binsin.

svtec
31-07-2008, 18:57
http://www.tuvturk.com.tr/arac.asp araçlar için yapılcakları yazmış.. pekte korkutucu diil ama gelipte aracın kusurlu diye yüze sölenirse baya kavgalar çıkar..

timucintt
31-07-2008, 19:29
Ben ne yapacam onu düşünüyorum kara kara.... fren sistemini elden geçirem lazım arka salıncak burçlarını ön salıncak burçlarını değiştirmem lazım... ama poliüretan takmak istiyorum burçları ve renkleri kırmızı şimdi muayenede herifin biri çıkar neden bunlar kırmızı bu araç geçemez derse o adamın kafasına kurşunu doldururum.... sonra 17 yıllık orijinal camlarımı bir iki yeri çizik diye değiştirecen derse yine kafasını patlatırım..... almanyada bile bu kadar sıkmıyorlar adamı.... trye özgü herhalde bu... ama Türkiye burası ya en aşırısını yapacağız yada hiçbir şey yapmıyacaz... önce yolları TÜV ayarına getirsinler sonra araçları tüv ayarında istesinler....

Dragger
31-07-2008, 19:52
Milleti zengin edecekler iste, baska bir halta yaramaz bu is...

Sinir stres olup 2 kafa atıcaz cıkıcaz gibi görünüyor.

cashflow
31-07-2008, 22:40
nası yolacaz die ugrasın anasını satıyım sanki bana komple check up ödediğimiz benzin den mazottan vergiler yetmiomu hala

Ahmetfikri
01-08-2008, 09:03
bönemli olan freni tutmayan sanayide yaylarını bilinçsizce kestirip herkesi tehlikeye atanlar engellenir birgün bi kamyon frenim patladı diye ana,baba,kardeş,eş kaybetmektense canımı sıksınlar param yansın ama herkes sağlam arabaya binsin.

+1 çok sevdiğim bi abimizin kızını topçu tugayı önünde freni patlayan bi kamyon yüzünden kaybettik özellikle ağır vasıtalar,otobüsler ve eski model araçların frenlerine önem vermeleri çok iyi

DaRkNeSs-
01-08-2008, 10:50
bazıları gibi sende aşırı efsaneci olduysan bilmiyorum ama her arabaya tornavida sokulmaz zaten tornavida kaputa veya kapıya degil alt aksamda çürüme görülürse sokulur yani çürüme her yeri kaplamış mı kaplamamış mı diye.

ben çok çok hoşnutum varsın benim arabama yaptırdıgım filmler vs. boşa gitsin ama önemli olan freni tutmayan sanayide yaylarını bilinçsizce kestirip herkesi tehlikeye atanlar engellenir birgün bi kamyon frenim patladı diye ana,baba,kardeş,eş kaybetmektense canımı sıksınlar param yansın ama herkes sağlam arabaya binsin.

walla ne efsane ne gerçek kafam çok karıştı artık
ama arda nın başına gelen olay 1.elden efsane olmadığı belli, ayrıca far ayarındaki en ufak kaçıklık da efsane değil o da arkadaşın başına gelen..
ön düzen ve frenler için yaptıkları kontrollere hiç bişey demiyorum onu yapsınlar o konuda hemfikiriz...
ama bize tüv standartı getirirken yolların standartına da bi el atmalılar bence..

ahk
01-08-2008, 10:57
yolların bozulmasının sebebi gene biziz fazla tonajlı araçlar yollarda vs.....
hepsini yapsınlar bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın demekle olmuyor X marka bi aracın uygun olmayan body kit'inin bi parçası yerinden çıkarda senin yoluna düşerse o zaman yapılanların önemini, arabaya asılmanın önemini anlarsın.

ddonmez
01-08-2008, 14:56
hepsini yapsınlar bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın demekle olmuyor X marka bi aracın uygun olmayan body kit'inin bi parçası yerinden çıkarda senin yoluna düşerse o zaman yapılanların önemini, arabaya asılmanın önemini anlarsın.

ne güzel demişsiniz fazla tonajlı araçlar die.bunun kontrolü vizede mi çıkar yoksa polislerimizin buna izin verip yolları mahvetmesi ile mi çıkar.ben izmir aliağada oturuorum burda türkiye düşünebildiiniz tüm sanayiler var :) petkim tüpraş gemi söküm nemrut limanı vs vs vs...gelin görün bakalım tüv mü suçlu polis mi?bi gelin bakalım yolda body kit parçası mı görceksiniz yoksa arabanın altına girdiinde tüm altını parçalayacak hurda mı görceksiniz yollarda.sistem zincirleme hatalarla dolu,türkiyenin yaptığı sadece 1 tanesini abartı şekilde hareketlendirelim ve insanlarımızı çileden çıkaralım.konuyu baştan beri okuorum.söledikleriniz çok güzel şeyler.kamyon freninin patlaması,yayların kesilmesi vs vs vs... ama bence tek düzey bi düşünceye odaklanmışsınız.devlet vergi almakta hür ama vatandaşa zulümde de hür.memuruna kuralı öğretio: far yıkamasız arabada xenon olmaz---ama vergisini aldıı tüm dükkanlarda zibil gibi xenon satılabilir,neden VERGİSİNİ ödüooo demi o zaman devlet için problem yok,ama devlet bununla da kalmıo
satılan xenondan vergisini alıo yani satılmasına izin verio,yolda polis durduruo dio ki bunlar yasak bi de devlete CEZA ödüosun devlet 2. parasını kazanıo.sonra aracının vizesi gelio araç vizeye girio xenon olmaz dio civic de mercek far yok angel a izin yok(satılmasına izin war) hem angel hem xenon zaten imkansız dio,sen napıosun?gidiosun orjinal farlarını taktırcaksın
bi bakmışsın ampullerini kaybetmişsin,gidiosun bi çift ampul alıosun devlet 3. yü kazanıo ampulden vergi ile.sistem sanki muhteşemmiş gibi bi de savunmaya geçiosunuz.

herkese ii forumlar dilerim...

tezcan8514
01-08-2008, 18:00
ne güzel demişsiniz fazla tonajlı araçlar die.bunun kontrolü vizede mi çıkar yoksa polislerimizin buna izin verip yolları mahvetmesi ile mi çıkar.ben izmir aliağada oturuorum burda türkiye düşünebildiiniz tüm sanayiler var :) petkim tüpraş gemi söküm nemrut limanı vs vs vs...gelin görün bakalım tüv mü suçlu polis mi?bi gelin bakalım yolda body kit parçası mı görceksiniz yoksa arabanın altına girdiinde tüm altını parçalayacak hurda mı görceksiniz yollarda.sistem zincirleme hatalarla dolu,türkiyenin yaptığı sadece 1 tanesini abartı şekilde hareketlendirelim ve insanlarımızı çileden çıkaralım.konuyu baştan beri okuorum.söledikleriniz çok güzel şeyler.kamyon freninin patlaması,yayların kesilmesi vs vs vs... ama bence tek düzey bi düşünceye odaklanmışsınız.devlet vergi almakta hür ama vatandaşa zulümde de hür.memuruna kuralı öğretio: far yıkamasız arabada xenon olmaz---ama vergisini aldıı tüm dükkanlarda zibil gibi xenon satılabilir,neden VERGİSİNİ ödüooo demi o zaman devlet için problem yok,ama devlet bununla da kalmıo
satılan xenondan vergisini alıo yani satılmasına izin verio,yolda polis durduruo dio ki bunlar yasak bi de devlete CEZA ödüosun devlet 2. parasını kazanıo.sonra aracının vizesi gelio araç vizeye girio xenon olmaz dio civic de mercek far yok angel a izin yok(satılmasına izin war) hem angel hem xenon zaten imkansız dio,sen napıosun?gidiosun orjinal farlarını taktırcaksın
bi bakmışsın ampullerini kaybetmişsin,gidiosun bi çift ampul alıosun devlet 3. yü kazanıo ampulden vergi ile.sistem sanki muhteşemmiş gibi bi de savunmaya geçiosunuz.

Doğru söze ne hacet:icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon_tup::icon _tup::icon_tup::icon_tup:

tanerozcan48
01-08-2008, 21:21

çok güzel ve iyi açıklamış arkadaş. Türkiyede bu ürünleri satan birçok firma ve dükkan var. %18 de kdv ödeniyor. tamam bazı uygulamalar ve kurallar getirilsin ama armudun sapı üzümün çöpü muamelesi yapılırsa bu vatandaşa eziyettir. trafikte yürüyen hurdalar var onları engellesinler ama ahmet arkadaşımız mehmet kardeşimiz vs. zevkine hafif film çektirmiş çelik cant takmış ses sistemide yaptırmış ufaktanda aşırıya kaçmadan bady-kit yaptırmış ve vergisinide ödemiş onada dur demek yanlış olur değilmi. inşallah makul düzeyde vize yapılır. benimde 4ayım var ama konuyu başından beri okudum açıkçası korktum. gidip yaptırtayım bari. muğlada henüz bu uygulama yok.

vtecburhan
02-08-2008, 07:22
dün arabamı bu haliyle yeni sistem muayeneye soktum
hiç bişey olmadı tak diye yaptılar hem önde yine plaka yoktu tamamen bu şekilde gitti araba

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=17178

vtecburhan
02-08-2008, 07:26

o tonajlı arabalar olmasa bizim halimiz ne olur ? benzin ayagımıza onlarla geliyor meyve sebze onlarla geliyor un seker hersey onlara baglı biz onların kıymetini bilmiyoruz tonajlı arabalar olmasa tr deki kazaların hatti hesabı olamaz onlar bizim frenimiz bunu unutmayın bence

ahk
02-08-2008, 10:28
o tonajlı arabalar olmasa bizim halimiz ne olur ? benzin ayagımıza onlarla geliyor meyve sebze onlarla geliyor un seker hersey onlara baglı biz onların kıymetini bilmiyoruz tonajlı arabalar olmasa tr deki kazaların hatti hesabı olamaz onlar bizim frenimiz bunu unutmayın bence

yüksek tonaj diyorum araç normalde 20 tonluk ama gidip 35-40 ton yük alırsa ona fazla tonaj denir ben kamyonları degil izin verilenden fazla yüklü araçları sokmayalım diyorum. yazdığımı bi daha oku istersen. ne domatesi ne şekeri :)
O kamyonların yaptıgı zarar sadece fazla yükle bitmiyor yakıt depolarında az miktarda mazot var çoğu yağ vs....

ahk
02-08-2008, 10:30

sen angel'ın faturasını foruma koysana tabi eger faturalı aldıysan :) başka bişey söylememe gerek yok sanırım!

kv661
02-08-2008, 10:45

kardeşim yaklasık 3 gün de cam filminden 5 tane 115 lira ceza yedim.

ne alaka diceksiniz??

söle acıklıyayım.

Polis araca bakıor ahanda bu ucuz dior (aracım Fiat Palio) ben bunu durdurayım.durduruor.

En son cezayı yedıgımde yanımda 1 tane S350 (2008 model) ondada film war içerisi dahi görünmüo ne yaptı o geçti ben durdum.

her zamanki gibi pahalı araçlar rahatlıkla muayneden gececek olan bize olucaktır.Zaten karadüzende de aynı muhabbet wardı.

Muayne istasyonlarının %51 hissesini Alman bir firmaya verince olanlar oldu. Bu yeni sistemi getirdiler.

allah yardımcımız olsun

vtecburhan
02-08-2008, 13:34
yüksek tonaj diyorum araç normalde 20 tonluk ama gidip 35-40 ton yük alırsa ona fazla tonaj denir ben kamyonları degil izin verilenden fazla yüklü araçları sokmayalım diyorum. yazdığımı bi daha oku istersen. ne domatesi ne şekeri :)
O kamyonların yaptıgı zarar sadece fazla yükle bitmiyor yakıt depolarında az miktarda mazot var çoğu yağ vs....

o senın dedıklerın onceden oluyordu bız önceden kamyonlarımıza 40 tonu cakıyorduk
yanık yag yakıyorduk ama şimdi o iş bıttı bu iş bitelide yıllar oldu
yanık yagı bile bulmak mesele artık yanı yasalr degiştirti

yani senin bahsettigin artık gecmişte kaldı ;)

ddonmez
02-08-2008, 14:42
sen angel'ın faturasını foruma koysana tabi eger faturalı aldıysan :) başka bişey söylememe gerek yok sanırım!
sölediimden bir tek bunu çıkartabilmişsen benim sölicek pek fazla şeyim yok dorusu.angelları 2. el aldım ;)

xenonların faturasını jantların yayların müzik sistemimim(ki 3000 ytl lik bir fatura),düşünebildiin tüm parçaların faturasını çıkarırım...he ayrıca xenonlardan önce aldıım h7 ampullerin de faturası war,burda konu faturalı alabildiin bişiyin kurallara aykırı olması ama senin takıldıın nokta angel :)

yay da yasak xenon da jant ta lastik te,müzik sistemi de...

koruduğun noktaya saygım war izmirliymişsin,aliağanın nası bi yer olduunu az çok bilirsin.yollarını sanayisini tonajını vs vs vs.bunun sorumlusu tüv mü yoksa polis mi?tüvden araç geçti (kamyon) 20 ton yerine 35 tonla izmire kemalpaşaya gidio.yolda çevirme olduunda nası bi sistem işlio?o kamyon durduruluo mu? bi bilgin war mı? onu durduranın tüvle alakası war mı? yollardan bahsetmiş arkadaşlar yollarımız sanki süper de araçlarımızın amotisör patlağını vizeden çeviren bi zihniyetle karşı karşıyayız.sen de kalkmış ii oluo böle şeyler diosun.herşeyimiz tamam olur saygıyla karşılarım sözlerini ama şu anda çok gereksiz bi uygulama Bence...

ddonmez
02-08-2008, 14:52
o senın dedıklerın onceden oluyordu bız önceden kamyonlarımıza 40 tonu cakıyorduk
yanık yag yakıyorduk ama şimdi o iş bıttı bu iş bitelide yıllar oldu
yanık yagı bile bulmak mesele artık yanı yasalr degiştirti

yani senin bahsettigin artık gecmişte kaldı ;)

burhan geçmişte deil ahk arkadaşımız haklı izmirde hala tam gaz devam 20 tona 35-40 ton mal sarmak,yağ yakmak bunlar halen devam edior burda bilgin olsun...

vtecburhan
02-08-2008, 15:10
burhan geçmişte deil ahk arkadaşımız haklı izmirde hala tam gaz devam 20 tona 35-40 ton mal sarmak,yağ yakmak bunlar halen devam edior burda bilgin olsun...

way anasına izmir / aliağanın nakliye işlerine bizim arabalar bakıyordu gemi sökümden balıkesir ve istanbul tuzlaya yükler cekiyorlardı tonaj olayı cıkınca biz arabalarımızı cekip aliağa yı bırakmıştık demekki bırakmayanlar varmış hııı anladım
tşk kardeşim ;)

ddonmez
02-08-2008, 15:11
:) sorma burhan sormaa :D

ahmetbaha-drs
04-08-2008, 00:09
arkadaşlar durum ciddi.fren testiyle başlayan muayene far ayar ölçümü ile sona eriyor alt takımdan kemer tokalarına kadar bakılıyor.hatta lastik diş derinliğine bile.aracınız fabrikadan çıkmışcasına orjinal ise korkmayın ama modifiyeli ise malesef.......cam filmi bady kit ve çamurluğa sürten lastikler... bunları muayeneden geçmek için unutucaz..eski sistem ruhsatı götürüp yaptırma yok.şase motor numarasına kadar bakılıp bilgisayarlı sistemlerle muayene yapılıyor.1 araç ortalama yarım saat sürüyor.muayene fiyatı değişmiyor.bi yandan iyi çünkü muayene parasını mecbur veriyoruz ama komple check-up bedavaya gelmiş oluyo.aracınız muayeneden geçemez yani kusur bulunursa 1 ay süre tanınıyor hemde ücretsiz.hafif kusur,ağır kusur ve emniyetsiz olmak üzere 3 kusur var.aracınızda hafif kusur bulunursa sorun olmuyo sizi bilgilendirme açısından,fakat ağır kusur olursa muayene tekrarına kalıyorsunuz.en geç 1 ay içinde kusurlarınızı yaptırıp tekrara geliyorsunuz.şimdilik bu bilgiler yeterli zaten ekim gibi istanbul da faliyete geçecek istasyonlarda herşey net anlaşılacak.şu an birçok ilimizde faaliyette olan tüvturk araç muayene istasyonlarımız var. www.tüvtürk.com dan bilgi edinebilirsiniz. şunu unutmayın bunun sebebi kazaları en aza indirmek mantıklı düşünün yola güvenli birşekilde çıkmanız için bu tür bakımları yurdumuzda kaç bilinçli insanımız yapıyor..yapmayanda artık mecbur yapmak zorunda kalıcak çünkü tüv buna müsade etmiyor...sorularınız olursa yazın..Yücehan SERÇEK

Ae86
04-08-2008, 00:19

Ben senelerce aracımı toplıyıcam diye k....mı yırtıcam milyar döküp aylarca sürücek resterasyon çalışmasından sonra adam sağını solunu yumruklayacak tornavida ile kurcalıyıcak bende sessiz sedasız kalıcam yaşamak için dua eder bence! Bu yüzden tüvden uzak bir yerlere gitmek lazım.

Dragger
04-08-2008, 00:49
Aynen öyle eski sisteme devam :)

R-13239
04-08-2008, 01:19
Peki bizim bu aldığımız parçalar TUV standartlarına göre üretiliyor çoğu onları da mı kullanamayacağız?

Dragger
04-08-2008, 01:21
Peki bizim bu aldığımız parçalar TUV standartlarına göre üretiliyor çoğu onları da mı kullanamayacağız?

Anladıgımız kadarıyla otomobilinde hersey orjinal olmalıymıs, sonradan takılan hicbirseyi kabul etmiyorlarmıs...

Katalog varmıs, o katalogtan farklı seyleri düzelt gel diyorlarmıs...

Hep duyumlar tabiki, farklı birseyler de olabilir :)

gokhan07
04-08-2008, 01:21
http://www.tuvturk.com.tr/cont.asp?id=76
bu linkte tadilar muayenesi açıklanmış araç üzerinde yapılan değişikliklerin onaylanması falan diyor acaba yapılan modifiyelerde işlenebilecek mi

SOMEONESPECIAL
04-08-2008, 09:53
Muamelecimden aldığım son duyuma göre;
İstanbul için bu TurkTUV 01.01.2009 da yürürlüğe girecekmiş...
İstanbul üyelerine duyurulur !