PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : p0170 hata konu hakkında..

musty01gtc
08-11-2013, 20:43
Herkese kolay gelsin aracım 2008 model astra h gtc z16let

Aracta ekstra;
Kat iptal.+Dp+76 orta boru (qtp)+orj. son + yazılım var.

Birkac ay önce aracım arıza ışıgı yaktı ve p0170 arıza kodu olan "hava-yakıt karışımı (bank1)" hatası verdi. ayrıca 4500 5000 devirlerde kesiyor kendini korumaya alıyor. arızayı siliyoruz makineyle 2nci 3üncü basmaya yine aynı sorunla karsılasıyoruz.

Bu arıza için arac kesmez diyenler var keser diyenler var bu ne kadar dogru bilemiyorum ama baska bi arıza kodu yok aracta.

Neler yapıldı;

Oksijen sensörü değişti (bank1)
Turbo ve valfler kontrol edildi.
Manifold un etrafına bakıldı ve vakum hortumları yenilendi.
Hava akışmetresi değişti.

Ama sorunum devam ediyor hiçbir ilerleme kaydedilmedi.

Siboplardan hafif yag kacagı tesbit ettik contanın degişmesi gerekiyor galiba bununla bi alakası var mıdır sanmıyorum ama yinede sorayım ?

Onun dışında da aklıma hiçbir fikir gelmiyor acıkcası yardımcı olabilecek varsa sevinirim şimdiden teşekkürler.

musty01gtc
12-11-2013, 22:34
güncel....

KMR2-GT
12-11-2013, 23:00
Enjektorler olabilir mi Mustafa.bakıldımı.

brs852
12-11-2013, 23:33
yabancı forumlarda'da araştırdım
enjektörler
motor sıcaklık sensörü
egzoz için yanıltıcı varsa opellerde sağlıklı çalışmıyormuş buda yapabilirmiş ama conta yapar mı bilemiyorum bir yazıda dikkatimi çekti hortumlarda ki ufak kaça bile yaparmış

musty01gtc
13-11-2013, 11:16
Enjektorler olabilir mi Mustafa.bakıldımı.

bi skıntı görünmüyor abi enjektorlerde

musty01gtc
13-11-2013, 11:17
yabancı forumlarda'da araştırdım
enjektörler
motor sıcaklık sensörü
egzoz için yanıltıcı varsa opellerde sağlıklı çalışmıyormuş buda yapabilirmiş ama conta yapar mı bilemiyorum bir yazıda dikkatimi çekti hortumlarda ki ufak kaça bile yaparmış

hortumların hepsine teker teker bakıldı abi yanıltıcı da yok aracta bütün ihtimalleri denedim sonuca ulaşamadım acaba yazılımsal bi sıkıntı olabilir mi birinci sensorle ikinci sensorun uyuşmaması veya iki sensör arasındaki deger farkı yada deger eşitligi cunku yazılımda galiba ikinci sensor devre dışı degildi bildigim kadarıyla

penguinhakan
13-11-2013, 12:19
1 - Emme manifold kaçakları
2 - Hava girişindeki sorunlar
3 - Benzin basıncı
4 - Benzin pompası
5 - Enjektor
6 - Depo benzin havalandırma valfi (kanister)
7 - Oksijen sensoru

Sırayla kontrol etmen gerekecek.

brs852
13-11-2013, 13:01
en sıkıntılı arıza kodlarından biriymiş yabancı forumlarda ve Türkiye'de dahil olmak üzere kesin çözümünü bulabilen yok bir çok neden sebep olabilirmiş bir tanesinde oksijen sensörüyle düzelmiş diğerin'de motor suyunu sensörü bozukmuş ısı çok yüksek gözüktüğü için yapmış detaylı baktırmak gerekli İstanbul'da olsaydın yardımcı olabilirdim devamlı gittiğim bir yer ver daha önce Ids+ ve sigortam atıyordu bu işlerini yaptırdığım iyi bir yer yukarıda arkadaşın yazdığı gibi baştan iyice her yere bakılması lazım ve ufak bir kaçak bile yapabilir birde conta yapar mı yapmaz mı araştırılmalı

musty01gtc
13-11-2013, 13:58
Tum hava ve giris cikis hortumlarina baktirdim emme ye baktirdim akismetreyi degistirdim valflerin hepsine baktirdim sensor degisti enjektorlerde sknti olsa hep yapar 2-3 bastiktan sonra yapiyor enjektorden de degil benzin pompasini degistirmedim onuda bi degistriim sibop contasida degisti

musty01gtc
13-11-2013, 14:00
en sıkıntılı arıza kodlarından biriymiş yabancı forumlarda ve Türkiye'de dahil olmak üzere kesin çözümünü bulabilen yok bir çok neden sebep olabilirmiş bir tanesinde oksijen sensörüyle düzelmiş diğerin'de motor suyunu sensörü bozukmuş ısı çok yüksek gözüktüğü için yapmış detaylı baktırmak gerekli İstanbul'da olsaydın yardımcı olabilirdim devamlı gittiğim bir yer ver daha önce Ids+ ve sigortam atıyordu bu işlerini yaptırdığım iyi bir yer yukarıda arkadaşın yazdığı gibi baştan iyice her yere bakılması lazım ve ufak bir kaçak bile yapabilir birde conta yapar mı yapmaz mı araştırılmalı

Abi inan biraz daha cozemezsem atlayip gelecem herhalde gercekten cok can skan bi durum bir aydan fazladir ugrastiriyor adanada ***** pek opel ile ilgilenen yok onun icin baya bi zorlaniyorum her ihtimali deniyorum mecburen ama daha birseye varamadim

musty01gtc
13-11-2013, 14:02
Peki şöyle birsey olabilir mi yazilim ile ikinci oksijen sensorune mudahale edilmemis ise birinci sensor ile ikinci sensor ayni degerleri okuyor ise bu sorun yaratir mi yazilim ile ikinci sensore mudahale olsa acaba sorun duzelir mi ? Bi ihtimal yine sorayim

stlegal
13-11-2013, 14:04
egzosdaki en ufak kaçaklar bile buna sebep olabilir

brs852
13-11-2013, 15:06
Peki şöyle birsey olabilir mi yazilim ile ikinci oksijen sensorune mudahale edilmemis ise birinci sensor ile ikinci sensor ayni degerleri okuyor ise bu sorun yaratir mi yazilim ile ikinci sensore mudahale olsa acaba sorun duzelir mi ? Bi ihtimal yine sorayim

yazılım olayından anlamam valla ama sensörleri ilgilendiren bir durumsa yapabilir...

musty01gtc
13-11-2013, 15:38
egzosdaki en ufak kaçaklar bile buna sebep olabilir

Egzoz da dahil olmak uzere komple kacaklara bakildi hicbir kacak gorunmuyor aracta

musty01gtc
13-11-2013, 15:40
Sadece sunu ogrenmek istiyorum eger kat iptalinden sonra ikinci sensore mudahale yapilmadiysa bu sorun olurmu yazilim ile ikinci sensoru iptal etsek gormesek bu durum ortadan kalkabilir mi

musty01gtc
13-11-2013, 22:25
1 - Emme manifold kaçakları
2 - Hava girişindeki sorunlar
3 - Benzin basıncı
4 - Benzin pompası
5 - Enjektor
6 - Depo benzin havalandırma valfi (kanister)
7 - Oksijen sensoru

Sırayla kontrol etmen gerekecek.

bugun komple hepsine tekrar baktırdım hiçbirinde bi sıkıntı yok verdiginiz bilgiler için teşekkürler

penguinhakan
13-11-2013, 23:14
Araçta bu olurken perfomans anlamında birşey hissediyor musunuz ?
Yani araba gitmeme vs durumu , oluyorsa ve 3-4 basmadan sonra yapıyorsa depodaki benzin pompası su koyveriyor demektir ,değişmesi gerekir.

brs852
14-11-2013, 00:26
bobinler sağlam mı ?

musty01gtc
14-11-2013, 00:55
Araçta bu olurken perfomans anlamında birşey hissediyor musunuz ?
Yani araba gitmeme vs durumu , oluyorsa ve 3-4 basmadan sonra yapıyorsa depodaki benzin pompası su koyveriyor demektir ,değişmesi gerekir.

arıza kodunu sildikten sonra performans cok iyi çekişte felan hiçbir problem yok ta ki arac yüksek devirlerde kesmeye baslayıp arıza ışığı yakana kadar

musty01gtc
14-11-2013, 00:56
bobinler sağlam mı ?

bobinlerin durumunu bilemiyorum abi ama bobinden olsa her zaman yapmaz mı ? arıza kodunu sildikten sonra ilk bir iki kullanımda sıkıntı yok aracı sıkıştırdıgım zaman sorun ortaya cıkıyor

penguinhakan
14-11-2013, 10:44
arıza kodunu sildikten sonra performans cok iyi çekişte felan hiçbir problem yok ta ki arac yüksek devirlerde kesmeye baslayıp arıza ışığı yakana kadar

İki şeye bakabilir misin ?
Bu arıza olurken arızayı silmeden benzin depo kapağını aç sonra kapat , sonra gazlayınca düzeliyor mu ?
Bir de turbo girişindeki hortumu elinle sık , araç soğuk ve arıza yokken ve arıza verince , yani turbo giriş hortumların aşırı derecede özelliğini yitirmiş mi.

brs852
14-11-2013, 12:38
bobinlerin durumunu bilemiyorum abi ama bobinden olsa her zaman yapmaz mı ? arıza kodunu sildikten sonra ilk bir iki kullanımda sıkıntı yok aracı sıkıştırdıgım zaman sorun ortaya cıkıyor

aynen bobin olsa devamlı yapar arıza silindiğinde düzeliyorsa bobin değildir

musty01gtc
14-11-2013, 13:42
İki şeye bakabilir misin ?
Bu arıza olurken arızayı silmeden benzin depo kapağını aç sonra kapat , sonra gazlayınca düzeliyor mu ?
Bir de turbo girişindeki hortumu elinle sık , araç soğuk ve arıza yokken ve arıza verince , yani turbo giriş hortumların aşırı derecede özelliğini yitirmiş mi.

ikisini de yaptım bugun basmaya zamanım yoktu en kısa surede deneyip yazacam ama sanmıyorum düzeldigini arıza ışıgı yandı cunku tekrar

penguinhakan
14-11-2013, 13:58
Arıza ışığın söndürmeden araç soğusa bile düzelmiyor mu , düzelmiyorsa sensorsel bir problemin var.

musty01gtc
14-11-2013, 19:11
Arıza ışığın söndürmeden araç soğusa bile düzelmiyor mu , düzelmiyorsa sensorsel bir problemin var.

ışık yaktıgından itibaren yani beyin sorunu aldıgından itibaren arac düzelmiyor ki zaten normal olanı da bu degilmidir arıza kodunu silmeden duzelmez ki

musty01gtc
15-11-2013, 14:07
Rolantideki birinci oksijen sensoru 39mw de sabit kaliyor normalde 50-950 arasi gezmesi lazimmis galiba bu farklilik neden olabilir

musty01gtc
17-11-2013, 23:13
birinci sensorde yanıltıcı yoktu 2 gün once ikinci sensore baktım onda da yoktu yanıltıcı ve yazılımda belki iptal edilmemiştir diye ikinci sensorun oraya yanıltıcı yaptırdım katalizor arızası da veriyordu arac bir ihtimal sorun bununla alakalı olabilir mi ?

BamBam
10-03-2014, 19:13
Hort!! Sorun ne oldu merak ettim??