PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisayar bios

PuT
10-11-2013, 23:35
arkadaslar bilgsayara format atarken cd cizikti herhalde yarida kaldi snrasinda artik biosa giremiyorum anakart ekrani geliyor asus yaziyor delete basiyorum f9 vb. Hic bisey fayda etmiyor ama dit sesi geliyor ram degistirdim bios pili cikardim ama nafile.Anlayan arkadaslar varsa

ProdriveSTI
10-11-2013, 23:40
Masaustumu pc ?

Bir de usb klavye'mi kullaniyorsun ?

E.Güleç
10-11-2013, 23:52
alternatif bikaç seçenek sunayım

1- ne kadar cdrom hdd varsa kablolarını sök öyle bi aç
2- 1 adetten fazla ram varsa sadece 1 tane ram kalana kadar sök öyle bi aç
3- klavye mouse usb ise ps2 dene eğer ps2 klavye var ve girmiyorsa başka klavye dene
4- power supply kablosunu sök power girişine (fişe değil kasadaki power supply e ) parmağını sok ve 2 sn sonra çek tekrar bağla çalıştır

bunlar muhtemel seçenekler çözemezsen tekrar yaz dostum ;)

onursumer
11-11-2013, 00:04
durum biraz farklı bahsettiğin olayın eksik kurulum cd si ile bir alakası olmadığını duşunuyorum

daha farklı bir sorun olmalı ki bios pilini sokup takmışsınız bence bir onceki posttakileri uygulayarak sistemi çalıştırıp tek tek deneme yapmalısın

bana donanımsal bir sorun gibi geldi kurulumun yarıda kalmasıda bu nedenle olabilir

Mr.K
11-11-2013, 00:17
hdd cortladı bana kalırsa..

ProdriveSTI
11-11-2013, 15:27
PS/2 girişli klavye takıp ya da usb'den PS/2'ye dönüştürücü takıp bios'a öyle girmeyi dene.

Muhtemelen bios ayarları sıfırlanmış.Bu da şu demek oluyor ;

Usb klavye ve Usb mouse = disabled olarak seçili.Bu ayarı enable olarak değiştirmen lazım.Sonrasında Usb klavye ile bağlayıp açılışta bios'a girebilirsin.

Aklıma gelen çözüm yolu bu benim.PC'nin içini açıp herhangi bilmediğin kabloyu vs. sökme sakın.Ciddi bir soruna benzemiyor.

Edit : Bir de şuan ki klavyeyi başka bir usb girişine bağlayıp dene.

0M42
11-11-2013, 15:32
Asüs ekranı geldiğinde esc tuşuna bas bak bakalım ne hata mesajı veriyor yada veriyormu.Ayrıca bazı bilgisayarların bios larına F2 yada F10 tuşu ile giriliyor.