PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Isıyı minumum seviyede geçirecek bir malzeme arıyorum

0M42
11-11-2013, 11:12
Eksoz manifoldumun üzerinde 2 adet 8 mm civata ile sabitlenen bir çeşit ısı kalkanı sacı var.Benim bu sacın üzerine iki adet 10 mm boru monte etmem gerekiyor fakat bu sac doğrudan manifold üzerine bağlı olduğu için ***** ısınıyor.Monte edeceğim boruların ise ısıdan olabildiğince az etkilenmesi gerekiyor.Boruları başka bir yere koymak gibi bir şansım yok.

Manifolduma ve bahsettiğim saca bir örnek ;

http://u1311.hizliresim.com/1h/c/ufl3x.jpg

İki boruyu sac parçadan yaptığım ayaklar ile birbirine sabitledim bu ayaklarıda 6 mm. civata ile manifoldun üzerindeki saca sabitlemem gerekiyor.Bana kolay bulabileceğim tornada işleyip diş açabileceğim ve ısıyı minumum seviyede geçirecek yada geçirmeyecek bir malzeme lazım ve birazda güçlü çabuk kırılmayan bir malzeme olması gerekiyor.Biraz araştırdım delrin denilen bir malzemeye var fakat buralarda bulabileceğimi sanmıyorum.Teflon iş görürmü ? Yada işimi görecek başka alternatif malzemeler varmı ?

Skyhawk34
11-11-2013, 11:26
ilk olarak aklıma
izocam tabakasının üzerine yalıtım kopugu sıkıp alüminyum teflon bant cekip sacın üzerine oturtturmak geldi delinmesinde falan bir problem olacağınıda düşünmüyorum..

Gunes G.
11-11-2013, 11:29
Delrin var memlekette istemedigin kadar, karakoyde bulabilirsin...

0M42
11-11-2013, 12:15
Abi istanbuldan ara bul sipariş ver ücretini havale et vs. çok fazla tantana rizede bulabileceğim daha yaygın genel bir malzeme arıyorum esasında.

Bu delrin denilen malzeme kimlerde olur kimler satar ? Hırdavatçılarda nalburlarda vs. ? olmadı bi sorarız burdaki esnaflara belki vardır ellerinde

mmustu
11-11-2013, 12:18
reis sen istanbulda bulursan ben alır gönderirim sana ofis taksimde karaköye falan inerim sorun yok

ilkerrrrr
11-11-2013, 12:31
Delrin olmaz orada. Biz sicak yerler icin fiber kullaniyoruz.
http://www.pinarmetal.com/fiber.html

despe
11-11-2013, 12:33
headers sargısıyla boruları sarabilirsin.

Gunes G.
11-11-2013, 12:45
ilker senin sorunu cozer gibi gozukuyor :icon_tup:

RafetAraç
11-11-2013, 12:58
Delrin olmaz orada. Biz sicak yerler icin fiber kullaniyoruz.
Pınar Metal ve Plastik Bursa - Fiber (http://www.pinarmetal.com/fiber.html)

Fakat isiya dayanma derecesi 120 olarak belirtilmis. Manifold cok daha fazla isiniyor.

0M42
11-11-2013, 13:30
reis sen istanbulda bulursan ben alır gönderirim sana ofis taksimde karaköye falan inerim sorun yok

Abi sana zahmet olacak çok teşekkür ederim duruma göre seni haberdar edeceğim :icon_tup:

0M42
11-11-2013, 13:32
Fiber ile teflon aynı şeymidir ?

Bu parça doğrudan manifold üzerine oturmayacak koruma sacı üzerine sabitlenecek.Koruma sacı manifold kadar ısınmıyor 120 dereceyi görmeyebilir bile aslında alıp denemek lazım.

Ayrıca teflon ile ilgili aşağıda bir bilgi var (Tavaya aldırmayın :) ) ;

http://tr.wikipedia.org/wiki/Teflon

Politetrafloroetilen diye aratınca bildiğimiz teflon malzeme çıkıyor karşıma ve 260 °C üzerindeki sıcaklıklarda bozulmaya başladığı yazılmış bu durumda benim işimi görür gibi duruyor siz ne dersiniz ?

ilkerrrrr
11-11-2013, 13:53
teflon hiç kullanmadım, tornaya bağlayacakmışsınız. talaşlı imalata gelir mi emin değilim. fiber işlenebiliyor tornada (diş açmayı denemedim)
HAKAN METAL (http://www.hakanmetal.com.tr)

ankarada bu tarz malzemeleri aldığım yer burası. arayın bi derdinizi anlatın isterseniz.

Maxi
11-11-2013, 14:35
ne delrini ne fiberi?
orası oluyor 850 derece

hortumları başka yerden geçireceksin

0M42
11-11-2013, 15:18
ne delrini ne fiberi?
orası oluyor 850 derece

hortumları başka yerden geçireceksin

Abi direk manifoldun üzeri değil manifoldun üzerine iki ayak ile sabitlenmiş koruma sacının üzerine monte edeceğim boruları.Ayrıca bahsettiğim koruma sacı manifolda sadece iki noktadan sabitlenmiş yani temas alanı büyük değil yine de yinede o kadar ısınırmı ?

Maxi
11-11-2013, 15:42
Abi direk manifoldun üzeri değil manifoldun üzerine iki ayak ile sabitlenmiş koruma sacının üzerine monte edeceğim boruları.Ayrıca bahsettiğim koruma sacı manifolda sadece iki noktadan sabitlenmiş yani temas alanı büyük değil yine de yinede o kadar ısınırmı ?

yok orası dediğim manifoldun kendisi, yani o çevre işte
ama manifoldu 800-850 derece düşün
senin koruma sacı dediğin 2cm uzakta sadece
tamam 850 olmasın 500 olsun

delrin dediğiniz malzeme dayansa dayansa taş çatlasa 150 derece

volume81
11-11-2013, 15:51
harbiden delrin nedir gördünüzmü hiç ?

kendinden yağlı sert plastik :) erir gider hatta tutuşur direk :)

yapılacak en güzel şey headers'i sargı ile sardıkdan sonra büyükçe bir koruma kabı tasarlayıp üstüne yanmaz izocam gibi birşeyle kapatmak :)

mehmetRS
26-11-2013, 19:09
karaköyde perşembe pazarında, ısı yalıtım malzemeleri satan bir kaç yerde görmüştüm. Vapur ve gemi bacalarına kullandıkları beyaz renk fakat biraz kaşındırıcı bir malzeme var.. elyaf gibi, sıkı bir yapısı var ama kırıp büküp eğebiliyorsunuz, cam elyafı yada taş yünü gibi düşünün.. 1200 derece ısı mukavemeti vardır.

Mustafa Birsesli
26-11-2013, 19:22
ısı ıle alakalı yenı bır çalışmamız var sonuç alınca sanada haber verırım şu anda kendı aracımızda denıyoruz

Asil
26-11-2013, 20:38
karaköyde perşembe pazarında, ısı yalıtım malzemeleri satan bir kaç yerde görmüştüm. Vapur ve gemi bacalarına kullandıkları beyaz renk fakat biraz kaşındırıcı bir malzeme var.. elyaf gibi, sıkı bir yapısı var ama kırıp büküp eğebiliyorsunuz, cam elyafı yada taş yünü gibi düşünün.. 1200 derece ısı mukavemeti vardır.

Bu ürün seramik battaniye diye geçer. Biraz kalındır fakat ikiye bölünerek de kullanılabilir. İnanılmaz verimlidir. Bundan 10 sene önce type R ıma kendi ellerimle uygulamıştım. Üzerine de bildiğimiz headers sargısıyla dönmüştüm. Temde 200+ gazla sağa çek manifolduna dokunabilirsin o kadar verimli olur. Karaköyde gemi malzemeleri satan bir tanıdıkdan almıştım.

0M42
27-11-2013, 08:11
ısı ıle alakalı yenı bır çalışmamız var sonuç alınca sanada haber verırım şu anda kendı aracımızda denıyoruz

Haber bekliyorum sizden :icon_tup:

alihan_27
28-11-2013, 14:53
Çift lamine cam kullanmayı denesen.

ahmet3425
28-11-2013, 19:00

Bahsettıgın malzemeden elımde var nerede satıldıgını da bılıyorum cok verımlı bı malzeme neredeyse pamuk yumusaklıgında.

Haber bekliyorum sizden :icon_tup:

Sızın yalıtkan bır malzemeye ıhtıyacınız var. Benım aklıma soyle bırsey geldı. Demir iletkenlik tablosunda cok geride neredeyse yalıtkan denebilir yine demirle cozmeniz lazım ama biraz kalın etli bisey olsun.

Resimdeki metal muhafazanın uzerıne yukarıda bahsettıgım ızalasyon malzemesını "2cm kalınlıgında yumusak" yerlestırın metal muhafazayı 2 basından delın kemik pul kullanarak en ust kısma da baska bir celik levha yerlestirin izalasyon malzemesini tost haline getirerek sıkıstırın sonrada ıstedıgınız boruyu o muhafazanın uzerıne monte edebılırsınız cıddı faydalı olacagını dusunuyorum.

ahmet3425
28-11-2013, 19:06
Mevcut muhafazanızın onune manıfolda bakan kısmında aliminyum bir levha yerlestirip araya bır kat daha ızalasyon malzemesı sıkıstırabilirsenîz cozum cok daha garanti olur aliminyum mevcut ısıyı tamamen emecektir.

By_HaNNibaLL
28-11-2013, 19:10
Bursadaki firmadan bişey lazim olursa çaliştiğimiz firma yardimci olurum abi.

Ama hakan abinin dediğini gibi onlar bence o derecelere cevap olmayacaktir.

0M42
29-11-2013, 20:32
Mevcut muhafazanızın onune manıfolda bakan kısmında aliminyum bir levha yerlestirip araya bır kat daha ızalasyon malzemesı sıkıstırabilirsenîz cozum cok daha garanti olur aliminyum mevcut ısıyı tamamen emecektir.

Bu tek başına yeterli olurmu bilmiyorum.Koruma sacı manifoldun üzerine iki noktadan sabitleniyor (iki adet 8 mm lik civata) yani bu iki bağlantı noktası hariç sac ile manifold arasında 2 - 3 cm boşluk var.Bu boşluğu söylediğin şekilde izole ettik manifolddan gelen sıcaklığın koruma sacına çarpmasını engelledik peki bağlantı noktalarından ısı yürümezmi ? Bu noktalarıda ısıdan yalıtmak gerekir herhalde.

Bursadaki firmadan bişey lazim olursa çaliştiğimiz firma yardimci olurum abi.

Ama hakan abinin dediğini gibi onlar bence o derecelere cevap olmayacaktir.

Teşekkür ederim sağolasın, sanırım o malzemeler işimizi görmeyecek delrin, teflon vs. yüksek sıcaklıklarda mukavemetini kaybediyor elastik bir hal alıyor.

ahmet3425
30-11-2013, 00:33
2 basından 2 somunlu cıvatayla vıdalayın ıncecık vıdadan ne kadar ısı ıletebılır kı bence sorun olmaz onemlı olan levhanın tamamen ısınmaması. Alımınyum plaka parcasının ısıyı cekmesı.

Benım arabamın motoruna bakın satılıklarda ılanı var benım manıfold muhafazan alımınyum ve hemen yanından hortumlar gecıyor henuz bı sıkıntı yasamadım. Ayrıca 3 yerden cıvatalı ve cıvatalarıda demır.

Bulut Y.
30-11-2013, 00:38
Turbo battaniyesi ?