PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İsviçre'de yaşam

1998corsa
12-11-2013, 00:55
Merhaba arkadaşlar;

2 ay sonra bir sıkıntı çıkmaz ise İsviçre'ye gidiyorum. Otel yönetimi kursu almak için, 2 sene orda yaşıycam. Benim gidiceğim yer büyük şehirlerinin dışında olucak italya sınırına yakın. Biraz araştırma yaptım birde sizlere danışmak istedim...

Daha önce gidenler varmı aranızda neler paylaşabilirsiniz benimle. Nelere dikkat etmem lazım.

Ertug_T.
12-11-2013, 01:12
Pahallılığı burayla karşılaştırılamayacak kadar fazla olan bir ülke =) harcamaları türk lirası üzerinden hesaplamaya kalkarsanız sinir bozar alışmaya çalışın derim frank kurunun yüksekliğine =) Soğuk ama kalite yerdir 2. el araç piyasası inanılmaz ucuz ve iyidir..Maddi olarak tasarruf yapayım diyorsanız en yakın Avrupa sınır ülkesine giriş çıkış hakkınız var ise aylık yiyecek içecek ihtiyaç vs alışverişinizi oradan yapıp tekrar isviçreye dönüş yapabilirsiniz araçla mesafe kısa ise..O şekilde yaşayan çok vatandaş var pahalılık yüzünden =) Uzun vadede epey karlı olur bu sistem =)

1998corsa
12-11-2013, 01:47
Pahallılığı burayla karşılaştırılamayacak kadar fazla olan bir ülke =) harcamaları türk lirası üzerinden hesaplamaya kalkarsanız sinir bozar alışmaya çalışın derim frank kurunun yüksekliğine =) Soğuk ama kalite yerdir 2. el araç piyasası inanılmaz ucuz ve iyidir..Maddi olarak tasarruf yapayım diyorsanız en yakın Avrupa sınır ülkesine giriş çıkış hakkınız var ise aylık yiyecek içecek ihtiyaç vs alışverişinizi oradan yapıp tekrar isviçreye dönüş yapabilirsiniz araçla mesafe kısa ise..O şekilde yaşayan çok vatandaş var pahalılık yüzünden =) Uzun vadede epey karlı olur bu sistem =)

Bilgiler icin tesekkur ederim.

2.21 suanki kuru biraz yuksek tabi bakalim nelerle karsilasicam merak ediyorum bir site buldum 2. El ilanlarla ilgili nissan 200sx ler 2000 chf civari. Bir tek sikintiyi dil konusunda cekicem gibi dusunuyorum genellikle almanca, fransizca ve italyanca konusuluyo. :((

levent
12-11-2013, 01:56
Roadboy - Mehmet Ali (http://www.techturkey.com/forum/members/2040-roadboy.html) yardımcı olur isviçre hakkında her sorunuza. Ordan göçmenler ve kendisi tekrar gidecek kısmetse bu yaz..

1998corsa
12-11-2013, 01:59
Roadboy - Mehmet Ali (http://www.techturkey.com/forum/members/2040-roadboy.html) yardımcı olur isviçre hakkında her sorunuza. Ordan göçmenler ve kendisi tekrar gidecek kısmetse bu yaz..

Bak bu guzel oldu cok tesekkurler.

Evrenoz
12-11-2013, 07:12
Teyzem 20, eniştem 20+ senedir orada.. Ben de giderdim bir dönem ara ra.. Pahalı olması doğru, ancak Türkiye'ye göre pahalı. Orada yaşayacaksan, orada kazanacaksan aşırı pahalı değil. Neticede burada kazanıp orada harcamayacaksın.. Pahalılık ve gelir denk getirilebilir..

Soğuktur, hatta şu aralar kar yağmaya başladı. Ancak ilik dondurmaz, İstanbuldaki -2, İsviçredeki -15'ten daha beterdir. Temiz memlekettir, 1 metre kar yağar yolda kar tanesi bulamazsın. İnsanlar saygılı ve "insan"dır.. Kurallara aşırı bağlıdırlar, özellikle trafik kurallarına. Uymamanın cezası büyüktür. İstanbul gibi hareketli, eğlenceli bir yer değil. Ben sıkılmıştım açıkçası..

Gokmen Erbas
12-11-2013, 07:54
Çok fazla türk vardı cenevrede. Her yerde kebapçı dönerci vardı.

onurgoyunc
12-11-2013, 08:02
Hayat pahalı. Avusturya, Almanya, Fransa ve Liechtenstein a rahatça gidip gelebilirsiniz ama ne vizesi alacağınız önemli. Küçük yerler sıkıcı olur ama imkanlarınız kısıtlı olmaz.

Almanya'da Konstanz-Friedrichshafen tarafına gelirseniz misafirim olun :)

63owen63
12-11-2013, 08:04
Burda pek kıymeti olmayan bir şey vardır, 'insan hakları '. Hareketlerimize biraz dikkat etmek gerek başta. Okadar anormal şeyi normalleştirmişiz ki . Bahtın açık olsun.

blackeagle3434
12-11-2013, 10:32
Ben 12 yıl yaşadım Bern'de..
İsviçre başka bir ülkedir. Gidince kendin de göreceksin.Diğer avrupa ülkelerinden farklı bi kültürü vardır. Kuralları katıdır ve bu kuralları çiğnemen mümkün değil.İnsiyatif diye birşey yok yani.İnsanlar buna alışmış dolayısıyla çok düzenli bir yaşam var.İlk gittiğinde belki zorlanırsın buna alışana kadar. Bizdeki gibi eğlence, alışveriş vs alışkanlıkları yok. Hafta içi belli bir saatten sonra hareket biter hafta sonları doğru yerleri tercih edersen eğlenceli olur. Sakin biryerdir çok hareketli bir yaşamın varsa ilk etapta sıkılabilirsin. İsviçre vizyon olarak sana çok şey katacaktır. Yanlız tavsiyem buraya döndüğünde sakın "neden,niçin" diye sorgulamaya başlama çünkü boşuna yorulursun :) Ordaki standardı burda yakalamak pek mümkün gözükmüyor..
Tanımadığın insanlar yanından geçerken selam verir, karşıdan karşıya geçerken yol hakkı sende olmasa dahi herkes arabayla durup yol verir..Sosyal imkanları çok fazla iyi araştırıp faydalanmaya çalış mutlaka. Burda yapabilmek için tonlarca para harcadığımız sporları yapabilirsin. Özellikle outdoor sporlar için isviçre mükemmeldir. Kendine bir bisiklet al çok işine yarar insanlar orda bisikleti ulaşım aracı olarak kullanıyor..İsviçrenin bilinenin dışında çok fazla kendine özgü yiyecek ve içecek çeşidi var hepsini dene :)
Gideceğin yer İtalya sınırı olduğundan insanların çoğu italyanca konuşuyor olacak. İsviçre almancası normal almancadan biraz farklıdır. Türkçeyle azerice farkı gibi düşünebilirsin.Bunun yanında ingilizceyi de bilirler genelde..

Aklına takılan birşey olursa çekinmeden sorabilirsin..
Şimdiden iyi eğlenceler

1998corsa
12-11-2013, 14:29
Tek tek herkese tesekkur ederim arkadaslar vakit ayirip yazdiginiz icin.
Montana tarafina gidicem ben universite orda les roches okulun adi. Belki supermoto almayi dusunuyorum oraya gidince bakalim ocak ta gidiciyim

serkanokan
12-11-2013, 14:41
Italya sinirina yakin Lugano ve Locarnoya gittim. Ozellikle italya sinirina yakin yerlerde.insanlarin buyuk bir bolumu italyanca ve aksanli almanca konusuyor. Herkesin bahsettigi gibi kurallari cok kati, almanyanin hiz limiti olmayan otobanlarinda bircok isvicre plakali superspor gormustum :) genel olarak insanlar alisverise almanya veya italyaya gidiyorlardi.
Gida ve giyim fiyatlari pahaliydi ama insanlar da ona gore kazaniyo.
Insanlari cok saygili, gercekten insanlar. Bununla birlikte cok da milliyetciler, bayraklarina olan asklarini gider gitmez anlarsin zaten :)
Dag yollarinda o manzara esliginde otomobil kullanma keyfi herseye bedel zaten :) hayirlisi olsun senin icin ;)