PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza yaptım allah rızası için akıl verin.

b4.bilon
13-11-2013, 23:30
Kaza yaptım allah rızası için akıl verin. Vereceğiniz her fikir benim için velinimet olacak. Arkadaşlar arabayı bugün aldım fakat satışı yarın yapılacaktı biraz acemilik birazda otomatik araba kullanmadığımdan birazda heyecandan yaptım diye düşünüyorum kazayı. Arabayı kapının önüne çektim ruhsatı bile bende değil. Sigortası yarın satışta yapılacaktı daha sonrada olmayan muayenesini yapacaktım ve arabanın tamamını kredi ile aldım. Arabayı zaten otoparka bırakacağım için bugünden gideyim birakayim dedim çıktım otoparkciyla görüştüm. Anlaştık 1 tur atayım dedim tabi şeytan dururmu anayolda yokuş asaya inerken isiklara 200 metre kala bi kamyoneti sollarken sıkıştırdı kaldırımdan sıfır kurtardım arabayı toparladım ama hâlâ gaza basiyordum kirmizi ışığın yandığını gördüğümde 100metre var kökledim freni ama nafile bir Toyota'nın sol arkasından çarptım benim sağ on vurunca araba sola doğru atti kendini arka sol aks yamuldu sanırım. Teker biraz yamuk duruyor. Ön sağ far, ön teker, camurluklar ve on sağ kaporta içeri göçtü. Arabayı gördüğümde kendimi gelen arabaların önüne atasım geldi olacaksa tam olsun kurtulayım bu sevdadan ama sağolsun etrafdakiler krizden çıkardı. Karşı taraf köylüm çıktı ama tanışmışlığımız yok. Adam iyi birisi tutanak falan tutmadık. Sadece onun aracı için ne olur ne olmaz diye senet imzaladım (3500tl). Onun tanıdığı sanayiye cektik. Yarın bakar anlatır uyarsa yaptırırız uymassa senin istediğin bi yere götürürüz diye anlaştık. Benim aracın sigortası yarın yapılacak ama muayene yok. Adama dedim senin sigortadan benim aracı benim sigortadan senin aracı yaptırabilirmiyiz. Usta hepsini söyler bize ben sana yapabileceğim bütün kolaylığı yapıcam dedi. araba cekicisi ise sigortadan yaptirma para bul (( arabayi alirken zaten zorlayabilecegim maksimun parayi buldum ve kredide cektim hic bir banka kredi vermez kesinlikle anca senetle alabilirim onuda bulabilirsem)) parçalarını kendin al 2 arabayida cepten yaptır hasar kaydı girdirme araca. Arkadaşlar şimdi sizden allah rızası için yardım bekliyorum. Yalvarırım yol gösterin. Resimleri paylaşıcam.

Caesar
13-11-2013, 23:35
Arada bir satır başı yapsaydın iyiydi.

Başa gelen çekilir demişler burada sana nasıl yardım edebiliriz bilmiyorum.

Cana gelmemiş ilk olarak geçmiş olsun.

Bu arada yukarıdaki yazıyı okumaya zorlananlar için aşağıda satır başlı hali;

Kaza yaptım allah rızası için akıl verin. Vereceğiniz her fikir benim için velinimet olacak.

Arkadaşlar arabayı bugün aldım fakat satışı yarın yapılacaktı biraz acemilik birazda otomatik araba kullanmadığımdan birazda heyecandan yaptım diye düşünüyorum kazayı. Arabayı kapının önüne çektim ruhsatı bile bende değil. Sigortası yarın satışta yapılacaktı daha sonrada olmayan muayenesini yapacaktım ve arabanın tamamını kredi ile aldım. Arabayı zaten otoparka bırakacağım için bugünden gideyim birakayim dedim çıktım otoparkciyla görüştüm.

Anlaştık 1 tur atayım dedim tabi şeytan dururmu anayolda yokuş asaya inerken isiklara 200 metre kala bi kamyoneti sollarken sıkıştırdı kaldırımdan sıfır kurtardım arabayı toparladım ama hâlâ gaza basiyordum kirmizi ışığın yandığını gördüğümde 100metre var kökledim freni ama nafile bir Toyota'nın sol arkasından çarptım benim sağ on vurunca araba sola doğru atti kendini arka sol aks yamuldu sanırım. Teker biraz yamuk duruyor. Ön sağ far, ön teker, camurluklar ve on sağ kaporta içeri göçtü.

Arabayı gördüğümde kendimi gelen arabaların önüne atasım geldi olacaksa tam olsun kurtulayım bu sevdadan ama sağolsun etrafdakiler krizden çıkardı. Karşı taraf köylüm çıktı ama tanışmışlığımız yok. Adam iyi birisi tutanak falan tutmadık. Sadece onun aracı için ne olur ne olmaz diye senet imzaladım (3500tl). Onun tanıdığı sanayiye cektik. Yarın bakar anlatır uyarsa yaptırırız uymassa senin istediğin bi yere götürürüz diye anlaştık. Benim aracın sigortası yarın yapılacak ama muayene yok.

Adama dedim senin sigortadan benim aracı benim sigortadan senin aracı yaptırabilirmiyiz. Usta hepsini söyler bize ben sana yapabileceğim bütün kolaylığı yapıcam dedi. araba cekicisi ise sigortadan yaptirma para bul (( arabayi alirken zaten zorlayabilecegim maksimun parayi buldum ve kredide cektim hic bir banka kredi vermez kesinlikle anca senetle alabilirim onuda bulabilirsem)) parçalarını kendin al 2 arabayida cepten yaptır hasar kaydı girdirme araca. Arkadaşlar şimdi sizden allah rızası için yardım bekliyorum. Yalvarırım yol gösterin. Resimleri paylaşıcam.

S.Özeren
13-11-2013, 23:36
vallla anladığım kadarıyla ile çok sıkıntılı durum dostum , satışı al sigortanı yaptır

sonra tutanak falan tut istersen.

Mertİ.
13-11-2013, 23:36
geçmiş olsun ama bence şimdilik resimleri paylaşma

Burak
13-11-2013, 23:39
Gecmis olsun.

c20let
13-11-2013, 23:39
vallla anladığım kadarıyla ile çok sıkıntılı durum dostum , satışı al sigortanı yaptır

sonra tutanak falan tut istersen.

Madem karşı taraf anlayışlı en azından onun hasarını bu şekilde giderin. Adamın hiç bir zararı olmayacak neticede.

huseyinturk
13-11-2013, 23:40
geçmiş olsun zor durum gerçekte maddi olarak çok zorlanıcaksan imkan yoksa arabayı o halde enden çıkar diyecem ölücülere düşüceksin. İnşallah imkan bulursunda halledersin o haddeye gelmeden. Derdi veren Mevlam devayı geciktirmez inşallah

cgty06
13-11-2013, 23:41
Öncelikle çok geçmiş olsun. Zor bi durum. Araç ne? Airbagler felan açıldı mı aracında?

ruudvan
13-11-2013, 23:43
dedıklerı gıbı once satısı al.sonra sıgortanı yaptır.ardından tutanak tutup karsı tarafın aracını sıgortan odesın.
kendı aracınıda mecburen sen odıceksın.
gecmıs olsun. olur boyle seyler kaza bılerek yapılmaz sonucta.

Enes-x
13-11-2013, 23:46
dedıklerı gıbı once satısı al.sonra sıgortanı yaptır.ardından tutanak tutup karsı tarafın aracını sıgortan odesın.

kanka illegal olmaz mı bu şekilde?

ferroo
cok gecmıs olsun ALLAH yardımcınız olsun.

b4.bilon
Arkadaşlar hepinizden allah razı olsun emek verip yazdınız. Airbaglar açılmadı mini cooper s arac. Foto şimdi paylasmayayim. Satir baslari icin sağolasın. Son çare sanırım arabayı çıkarıcam. Yarın ola hayrola arkadaşın dediği gibi derdi veren mevlam dermaninida verir inşallah..

BlackGetz
13-11-2013, 23:47
Muayeneden Dolayı Men Varsa Satışıda Alamassın Noterden Kardeşim. Zor zamanların olucak anlattığın kadarıyla Allah C.C yardımcın olsun.

Allah C.C verdiğinede vermediğinede şükürler olsun beterinden saklamış

aodabasi
13-11-2013, 23:47
allah yardımcınız olsun herşey çözülür canınız sağ olsun

c20let
13-11-2013, 23:49
Muayeneden Dolayı Men Varsa Satışıda Alamassın Noterden Kardeşim. Zor zamanların olucak anlattığın kadarıyla Allah C.C yardımcın olsun.

Allah C.C verdiğinede vermediğinede şükürler olsun beterinden saklamış

Muayene olmadan satış yapılıyor ***** artık umarım öyle bi durum yoktur geçmiş olsun.

b4.bilon
13-11-2013, 23:49
Karşı tarafın hasari belkide 2500 en fazla 3000 dedi etrafdakiler. Benim yapmam gereken onin sigortadan kendi aracımı yaptırmak sanırım buda illegal olacak gibi... ::(( abi sinirden ağlıyorum ya. Gözüm kararıyor atayım kendimi diyorum yemin ederim.

By_HaNNibaLL
13-11-2013, 23:50
araba nedir ?

madem anlayişli sigortani yaptir bikaç gün geçsin sonra da kaza tutanaği tutun sigortan karşi tarafi yaptirsin sende paran oldugunda kendi aracini yaptir.

imprezaWRC
13-11-2013, 23:51

Rıdvan, sigorta bu tip durumlarda tabiri caizse işkillenir ve özetle hasar ödemesi yapmamayı tercih eder.

Agah
13-11-2013, 23:53
sakin ol müdür olur şeyler bunlar, keşke satışı yapmadan almasaydın aracı

b4.bilon
13-11-2013, 23:54
Son çare olarak satışı alabilirsem para bulamassam artık olücüye saticam....

b4.bilon
13-11-2013, 23:56
Abi arabadan indim olanları gördüm kendimi yerden yere vurmaya başladım sakin olamiyosunki zaten tamami borcla alındı. Biraz sakinlestigim halde şeytan diyo at kendini balkondan hak değil bu hayat sana........

MBuğra
13-11-2013, 23:57
Abicim oncelikle sakin ol, en buyuk derdin bu olsun insallah, cozulur bi sekilde. Ya Allah korusun yayaya felan carpsaydin, beterin beteri var. Bence arabanin once satisini al, cek ustune brandasi karsi tarafin hasarini bir sekilde odedikten sonra maddi durumun duzelince yaptirirsin arabani.

b4.bilon
14-11-2013, 00:01
Karşı tarafın masrafı yaklaşık 3000 bin tl çıkarsa cepten yaptirayim diyorum. Denilene göre bidahaki sigorta daha yüksek çıkarmış bozarsam. Bide aracı göstermeden bi şekilde kasko yapamazmiyim.

cgty06
Sakin ol olmuşla ölmüşe çare yok. Canına bi zarar gelebilirdi ya da bi yayaya çarpabilirdin. Satışı aldıktan sonra aracın eski sigortası 10 gün geçerli. Diğer aracı o sigortadan yaptırabilirsin. İnşALLAH senin arabanın da fazla bi hasarı yoktur. Çekersin kapalı bi yere imkanın olduğunda yaptırırsın.

murat86
Maddi şeyler bunlar ödenir bi şekilde elin ayagın tutuyo cok şükür çalışır ödersin Allah sağlığına bişey vermesin boşveeeeeeeeer geçer bunlar. Sonrada güzel güzel anlatırsın arkadaslarına.

c20let
Muayene yokken sigortanın ödeme yapması konusunda sıkıntı var mı peki abiler ?

b4.bilon
14-11-2013, 00:02
Kenarda 2bin var tlfnumu saatimi tabletimi satsam o aracı yaptiririm.

ruudvan
14-11-2013, 00:06
kanka illegal olmaz mı bu şekilde?
aslında yuzde 50 sekılde dedıgın dogru.
suan mevcut sıgortası var aracın.
arac sıgortasız trafıge cıkmamıs.
yanı baska bırının uzerınede kayıtlı olsada suan aracın sıgortası var suandada bı rapor tutulabılır .(ki ben olsam bunu yapardım)

ama trafık sıgortaları ıcın cıkan yenı kanuna gore bır arac ıcın belırlenen trafık sıgortası uzerınden sıgorta sırketı 3 kata kadar para talep edebılır .
yanı nasıl oluyor 100 tl ye aracınızı kanunen sıgortalatabıldıgınız halde trafık sıgorta sırketlerı sıze 300 tl odeyeceksınız dıyebılıyor.
ona bakarsan buda haksız kazanc.

bırde trafık sıgortaları kendı ıclerınde ulastırma bakanlıgına baglıdır.
yıllık sıgorta gelırlerınden bır fon olusturulur ve trafık sıgortaları o fon uzerınden kazaların tutarını karsılar.

yanı yok hak gecmıs yok sole daha kanunı ıslerı suan kı trafık sıgortaları ıcın bnce mantıksız.
neden denıcek olursa eger eskıden kazaya trafık polıslerı bakardı.
sımdı bakmıyor.
verdıler bı tutanak herkesın elıne.
ıstedıgınız gıbı doldurun dedıler.
bu yuzden ınsanlar sahte raporlar doldurmaya basladı.
sonuc ne oldu fonda acık olustu ve her 6 ayda bır zam gelmeye basladı sıgortalara
ardından baktılar ıcınden cıkamıyoruz her 2 ayda bır zam gelmeye basladı.
sonra ne mı oldu kaza yapan adama belırlı bır kota koydular mısal senede 2 kaza yapan adam kırmızı bolgeye dusuyor ve 2 kat para odemek zorunda kalıyor dedıler.

kısacası yemısım ıllegalını.

tıcarı aracımıza yakın zamanda sıgorta yaptırdık.
gectıgımız sene hıc kazası olmamasına ragmen (ondan oncekı senelerde vardı)
aldıgımız en uygun teklıf 9.500tl ıdı.
bu arada kasko su 2.500 tl tutuyor aracın.

he en pahalısımı neydı :D 29.000 tl .
şimdi bu legal mi :D

kusura bakmayın bıraz uzun oldu.:icon_tup:

Agah
14-11-2013, 00:10
9.500 ? sigorta ? Kaç yıllık ?

!KO
14-11-2013, 00:11

sıkıntı cıkmaz

benzer durum benımde basıma geldı ben bıde bayramda taksiciye vurdum :D anlatıyım yol haritanı

onun arabanın sigortadan yaptıramazsın arabanı sigorta anlar

ilk once satısı al sigortanı yaptır ruhsatını cıkar

iki arabayı aynı sekılde koyup fotolarını cekıp ceza tutanagı tutun tramer sonucunu bekleyın arkadan carptıgın ıcın sen suclu cıkıcaksın

eksper karsı tarafın arabasına bakar senın anlasmalı oldugun servıse bırakmanız ıslemlerı hızlandırır

tramer sonucundan sonra karsı tarafın arabayı servıse cektırın yapılsın ısın bu kadar

ondan sonra kendını ayarlayıp kendı arabanı cepten yaptır

bundan emın degılım ama kaskoda yaptırıp kaskodan beyanla kendı arabanı yaptırırsın ama hasar kaydı cıkar
yenı cıkan kasko hemen kazayı karsılarmı emın degılım ama sigorta karsılar karsı tarafı :)

daha satısı almadıysan sıgortası var suan arabanın eskı sahıbıyle gorusup o sıgortadan yaptırın arsı tarafın arabayı sonrada satısı alırsınız buda bı secenek

S.Özeren
14-11-2013, 00:12

Men olmadığı sürece sıkıntı yok

b4.bilon
14-11-2013, 00:13
Ruudvan verdiğin bilgiler beni biraz cesaretlendirsede şuan yapmam gereken şemayı tam olarak oluşturamadım uyumaya çalışıyorum ama nafile gözümden gitmiyor. Yarın hayırlısı ile yolumuz çizilir inşallah..

ggtoker
14-11-2013, 00:14
ne olursa olsun senet imzalamaman gerekirdi... neye dayanarak 3500 tl senet imzaladın veya adam üstünde senet kocanımı tasıormus???? geçmiş olsun

ruudvan
14-11-2013, 00:15
Ruudvan verdiğin bilgiler beni biraz cesaretlendirsede şuan yapmam gereken şemayı tam olarak oluşturamadım uyumaya çalışıyorum ama nafile gözümden gitmiyor. Yarın hayırlısı ile yolumuz çizilir inşallah..

yaw canını sıkma .suan calısmıyorum bı 6 ay once olsaydı bu olay bana bırak derdım :D

hallolur dert etme en kotu kendı aracını yaptırıcan onuda uyguna yaptırman ıcın sana bılgı verırız.

ne olursa olsun senet imzalamaman gerekirdi... neye dayanarak 3500 tl senet imzaladın veya adam üstünde senet kocanımı tasıormus???? geçmiş olsun

bu arada dip not olsun.
senet ımzalarken tek ımza yeterlıdır.
genelde cıft ızma atılması gerektıgı bılınır ama.
cıft ımza var dıye mevcut yazan rakamı 2 kez tahsıl eden avukatlar varmış. gecmıste yasanmıs bu tarz davalar.
avukat arkadas soylemıstı.

S.Özeren
14-11-2013, 00:15

doğru dedi şuan senin aracında sigorta var, sen onunla tutanak tut kendi ehliyetini yazıcaksın zaten oraya

vatandaşa sıkıntısı olmaz , prim artarsa ki sanmıyorum (alcağın kişiden bahsediyorum ) o farkı verirsin olur biter.

kendi aracınıda artık kaskodan mı yaptırırsın , cepten mi sana kalmış

geçmiş olsun

b4.bilon
14-11-2013, 00:18
!KO Sağolasın eline sağlık. Peki karşı taraf suçlu olmayı kabul etse. Misal yeşil yanıyordu bir anda ben sola kırdımoda arkadan bana vurdu dese bunun onun için ne zararı olabilir. Sonuçta arabasını ben yaptiricam elden ve adamda köylüm ama tanıdık değil vede çok iyi biri sakalla namazinda niyazinda??

Mr.K
14-11-2013, 00:19
geçmiş olsun : /

S.Özeren
14-11-2013, 00:19
!KO Sağolasın eline sağlık. Peki karşı taraf suçlu olmayı kabul etse. Misal yeşil yanıyordu bir anda ben sola kırdımoda arkadan bana vurdu dese bunun onun için ne zararı olabilir. Sonuçta arabasını ben yaptiricam elden ve adamda köylüm ama tanıdık değil vede çok iyi biri sakalla namazinda niyazinda??

onu kılıfına uyduramazsın , senin önde hasarın , onun arkada

zararına gelince primi artar , trameri bozulur

!KO
14-11-2013, 00:20

%100 haksız cıkmayabılır %50 50 cıkar fılan karısık durumlar arkadam carpanı genelde suclu cıkartıyolar ama park halındeyken gerı gerı geldım vurdum derse bilemıcem ama yemezler senın sıgortandan onun arabayı hallet adamın işi bıtsın senetınıde alırsın

ondan sonra kendı arabanı kasko fılan halledebılırsın adamın arabasını yaptır gonder ılk basta kafan rahat olsun kendı ısıne bakarsın en olmadı yatar kapının onunde ama adamın arabasını yatıramazsın :)

b4.bilon
14-11-2013, 00:22
Yeğeni geldi gitti buldu bi yerden getirdi çift imza attım ama hani insan azda olsa der bu adamda bi huysuzluk var diye ama Cenabı hak en azından öyle birini çıkardı karşıma yani sanmıyorumkkötüye kullansın... Bu arkadaşlar heoinizden allah razı olsun. Allah size böyle dert vermesin hatta hiç vermesin.

Mutu
14-11-2013, 00:25
Öncelikle sakin olun, arabayı alıp uygun fiyata satma gibi fikirleri kafanızdan silin. Eğer öyle yaparsanız bu kaza size daha pagalıya mal olur. Öncelikle devralmadığınız aracın şuanki sahibine durumu anlatın, çarptığınız aracın sahibine de anlatın, rapor tutacağız seneti yırtalım vs. diye. Ondan sonra çizersiniz yolu.

aybarsdnr
14-11-2013, 00:25

bir dahaki dönemde, kasko ve sigorta ücreti baya artar, dolayısıyla mantıklı kimse bunu kabul etmez

TigeR
14-11-2013, 00:28
deviri almadan sigortası vardır zaten ordan yaptırın adama durumu anlatıp.Geçmiş olsun kazanın küçüğü de büyüğü de can sıkıcı Allahtan bir yayaya bir canlıya çarpmamışsın abi cana geleceğine mala gelsin

b4.bilon
14-11-2013, 00:28
Onun aracını sigortadan yapınca benim aracın tramer kaydı bozulacak değilmi.

ruudvan
14-11-2013, 00:30

yaw sen bosver onu bunu yapıcagın 2 sey var.
1ncısı garantı olan.
suankı mevcut sıgortadan tutanak tuttur.

2ncısı cetrefıllı olan
satısını al sonra sıgortanı yaptır 2-3 gun sonra tutanagını tut.

herhangı bır sıkıntı olmaz.

eksperler durumu anlar vs olayınada takılma.
eksper dedıgın adam sıgortanın belırledıgı senın aracını ınceleyıp en uygun nasıl cıkartırım dıe ugrasan kısıdır bı nevı avukat sıgorta lehıne olayı sonuclandıran kısıler.
ee bu eksperlerden bırını tanısan ya abı yokmu bunun bı kılıfı desen sıgorta babamın mı senın dedıgın gıbı olsun demıcekmı zannedıyosun.

zamanında kaza olurdu.servısler aracları kendı dukkanlarında onarmak ıcın kaza raporları doldurmada yardımcı olur hemen cekıcı arar kendı dukkanlarına cektırırlerdı mısal senın kazanda
zaten carptıgın aracı sıgortan odıcek baktılarkı senın arabanı yaptırıcak durumun yok yada baska bı yerde yaptırıcan .
adam ekmek kacıyo gozuyle bakım seın arabanada hemen cetrefıllı bı rapor tutuyolardı yada dıger araca fazla hasar cıkartıp senın aracının onarımının bı kısmını karsılıyolardı eksperıde gelınce baglama havaları hopp bıttı gıttı .
sonucta servıs para kazanmıs oluyodu sende cebınden para cıkmadgı ıcın mutlu oluyodun bıtıyodu gıdıyodu.

ruudvan
14-11-2013, 00:32
Onun aracını sigortadan yapınca benim aracın tramer kaydı bozulacak değilmi.

tramer kaydını baslıcam sımdı hea.
tramerın temız olucak diye satarken bak kardesım hasarsız mı bnm arabam dıcen .bırak tramerını mramerını dusunme hem param yok dıyosun hemde baklavam fıstıklı olsun dıosun arkadas sende.

bahadırtelli
Neyse masrafı çekeceksin diğer yaptığın herşey dolandırıcılıga girer (Eğer arabanın mevcut sigortası varsa ordan en azından karşı tarafı yaptırmak problem olmaz). Ve yakalanırsanız sigorta direk sigorta şirketini dolandırmaktan mahkemeye veriyor.
Kaza yerinde mobese vs varsa artık experler tüm süpheli durumda mobese kayotları ve bilirkişi istiyorlar.
Yakın zamanda exper bir abimiz bu tarz 7-8 şüpheli olayda sigortalıyı mahkemeye verdi ve hepsindede sigorta şirketi kazandı. Dahası açılan dava dolandırıcılık davası.

!KO
yaw sen bosver onu bunu yapıcagın 2 sey var.
1ncısı garantı olan.
suankı mevcut sıgortadan tutanak tuttur.

2ncısı cetrefıllı olan
satısını al sonra sıgortanı yaptır 2-3 gun sonra tutanagını tut.

herhangı bır sıkıntı olmaz.

eksperler durumu anlar vs olayınada takılma.
eksper dedıgın adam sıgortanın belırledıgı senın aracını ınceleyıp en uygun nasıl cıkartırım dıe ugrasan kısıdır bı nevı avukat sıgorta lehıne olayı sonuclandıran kısıler.
ee bu eksperlerden bırını tanısan ya abı yokmu bunun bı kılıfı desen sıgorta babamın mı senın dedıgın gıbı olsun demıcekmı zannedıyosun.

zamanında kaza olurdu.servısler aracları kendı dukkanlarında onarmak ıcın kaza raporları doldurmada yardımcı olur hemen cekıcı arar kendı dukkanlarına cektırırlerdı mısal senın kazanda
zaten carptıgın aracı sıgortan odıcek baktılarkı senın arabanı yaptırıcak durumun yok yada baska bı yerde yaptırıcan .
adam ekmek kacıyo gozuyle bakım seın arabanada hemen cetrefıllı bı rapor tutuyolardı yada dıger araca fazla hasar cıkartıp senın aracının onarımının bı kısmını karsılıyolardı eksperıde gelınce baglama havaları hopp bıttı gıttı .
sonucta servıs para kazanmıs oluyodu sende cebınden para cıkmadgı ıcın mutlu oluyodun bıtıyodu gıdıyodu.

onu gene yapıyolar rıdvan abı buyuk servısler degılde ufak tefek kaportacılarda yapanlar var hala :D

S.Özeren
olay kasko olsa , araştırırlar baya bi ama sigortada çok araştırcaklarını sanmam sonuçta kendi arabanı yaptıramıyorsun

Y.Emre
Geçmiş olsun. kaza olmuş bir kere, şu saatten sonra sigortayı kaskoyu kullanabildiğiniz kadar kullanıp çözmeye bakın. Tramer falan düşünmenin zamanı kalmamış..Tramerden kaçacagım derken dha büyük dertler almayın başınıza

BlackGetz
14-11-2013, 00:36
tramer kaydını baslıcam sımdı hea.
Tramerın temız olucak diye satarken bak kardesım hasarsız mı bnm arabam dıcen .bırak tramerını mramerını dusunme hem param yok dıyosun hemde baklavam fıstıklı olsun dıosun arkadas sende.

+123456789

b4.bilon
14-11-2013, 00:36
Rudvann valla moral verdin ilk defa biraz olsun gülümsedim. Şimdi arabayı galeriden aaldım galeri vekalet sahibi yani sigorta sahibi yada ruhsat sahibi kim bilir nerede. O yüzden mecbur satışı yaptıktan sonraki sigortadan yaptırmam lazım. Daha sonrası eksperle benim aramda sanırım.

brs852
14-11-2013, 00:37
borç kredi senet bunlardan bahsediyorsun birde tramer diyorsun bence ödemeni en aza indirmeye bak gerisini boşver bir şekilde hallolur

Mutu
14-11-2013, 00:38
aynen aracı alıp, hemen sigorta yaptır. Toyotanın da sahibiyle iritaba geç durumu anlat. Seneti ödeyecek durumum yok vs. Tutanak tutalım, aracınız yapılmış olur vs. diye.

b4.bilon
14-11-2013, 00:39
Doğru diyosun rudvann abi. Ne trameri bu saatten sonra cepde para kalmamis tramer diyoruz saka gibi..... Aklıma geleni direk döküyorum ondan olsa gerek.

ruudvan
14-11-2013, 00:40
Rudvann valla moral verdin ilk defa biraz olsun gülümsedim. Şimdi arabayı galeriden aaldım galeri vekalet sahibi yani sigorta sahibi yada ruhsat sahibi kim bilir nerede. O yüzden mecbur satışı yaptıktan sonraki sigortadan yaptırmam lazım. Daha sonrası eksperle benim aramda sanırım.
eksperle muhattap olmıcan sen .gıt yrn bı kaza tutanagı doldur.
aracın mevcut sıgortasından sabah ın erken saatlerınde.
ardından satısı almaya gıt.
karsı aracın servısınede satıstan once sıgortadan hasar dosyayı actırmasını soyle.
onlar dosyalarını actırsın sen satısını al bıtsın gıtsın.

bu arada aracın parasını verdın mı ?
vermedıysen arabayıda galerıye gerı bırak.
dekı bıdaha satısı vermeden aracı kımseye teslım etmeyın.

!KO
14-11-2013, 00:40
sigortanı yaptırırken en ucuzunu kovalama bılındık sırketler olsun dıgerlerı kıllık cıkartabılıyo

zekky
14-11-2013, 00:41
Sıkma canını mal mülk hepsi gelir yerine.
Kendini atmak nedir kendini bi araba masrafindan degersizmi goruyorsun.
Sigortadan yapmaya calisirsin hic olmadi 3bin bulurum diyosun bulur yaptirirsin.
Kendi arabanida cektir kapali garaja Allah guc verir biraz daha sıkarsın disini yavas yavas yaptirirsin.

b4.bilon
14-11-2013, 00:42
Yarın erkenden gideyim satışı alıp sigorta yaptırmak 15 dkka diyodu galerici. Dönüp ustaya basvuracam sanırım.

b4.bilon
14-11-2013, 00:46
Aracın parasını verdim. İmzalar kaldı. Eski sigortadan tutanak tut sonra satisi al dedin ridvan peki aracı alinca sigortayi yenilemiycemmmi anlayamadim vallaha burayi.

ruudvan
14-11-2013, 00:50
Aracın parasını verdim. İmzalar kaldı. Eski sigortadan tutanak tut sonra satisi al dedin ridvan peki aracı alinca sigortayi yenilemiycemmmi anlayamadim vallaha burayi.

yaw arkadas sana yarın arabayı bız sana satmıyoruz sendede para almadık derlerse ne olacak. onu hıc dusundun mu .
boyle cahıllıkler yapmayın artık kacıncı yuzyıldayız arkadas.

sabah tutanak doldurun toyotanın sahıbıyle mevcut suankı sıgortadan.
toyotayı servıse cekın.
(senedini almayı unutmaa)
servıste hasar dosyası acılsın.
toyota ıcın.
ardından gıt satısını al.
bıttı gıttı.
satıstan sonrada gıder sıgortanı yaptırırsın.

b4.bilon
14-11-2013, 00:52
Bu kaza olmamış olsa sşimdi ne güzel uyuyo olacaktım ve sabah nasıl mutlu uyanicaktim.. Allahım yardım et.

Mutu
14-11-2013, 00:54
Daha ağır kaza yapıp şuan hastanede olma ihtimalin de vardı ama. İyimser ol yahu azıcık.

b4.bilon
14-11-2013, 00:54
Tamam abi ben sabahtan ariyim Toyota'nın sahibini ustaya baktirmasin. Direk servise cekelim tutanak tutalim mevcut sigortadan sonrada gidip satışını alayım.

b4.bilon
14-11-2013, 00:58
Şuan aracın sigortası hangi şirkete ait servis bulur sanırım çünkü şöyle bişey var belki arabanın sigortası bile yok belkide. Aracın en son muayenesi bile 10/03/2011de yapılmış.

ruudvan
14-11-2013, 00:59
Şuan aracın sigortası hangi şirkete ait servis bulur sanırım çünkü şöyle bişey var belki arabanın sigortası bile yok belkide. Aracın en son muayenesi bile 10/03/2011de yapılmış.

ne guzel 250 tl tüv e ceza odıceksın bu yuzden bılıyosun umarım.
bunu galerıden ındırım olarak ıstedıysen ne ala.

b4.bilon
14-11-2013, 01:08
Ben yapıcam demişti muayenesini sigortasıni ama param cikismayinca onun kredi kartindan kalani cektik taksitli ben onun kartinin borcunu odiycem o yuzden 1 kuruş bile inmedi.

b4.bilon
14-11-2013, 01:09
250tl tuv 100tl satis 400 sigorta desek. 750tl garanti.

ruudvan
14-11-2013, 01:12
250tl tuv 100tl satis 400 sigorta desek. 750tl garanti.

aynen o sekılde o yuzden yrn gıt sabahtan tutanagını tuttur hasar dosyası acılsın toyotanın sende galerıye guzellıgını yapmıs olursun bu sekıılde :D
rahat ol hadı ıı geceler.
aracının suan sıgortası var sonucta.yanı herhangı bır ıllegal yol degıl.
yanlızca kendı aracını yaptırıcan o kadarınada katlanıcan artık.

b4.bilon
14-11-2013, 01:12
En azından şimdi kara kara dusunmiycem yarın ne yapacağımı biliyorum. Herkeze tek tek teşekkür ederim.

b4.bilon
14-11-2013, 01:15
iyi geceler ruudvan. Sağolasın zaman ayırdığın için.

mechanic
14-11-2013, 06:18
"senet" ten sonrasını okumadım. Allah akıl fikir versin. geçmiş olsun.

Cimmeria
14-11-2013, 09:19
arkadaş bir araba almak için böyle işler yapılır mı, yok galerinin kredi kartından çekmeler yok full krediler cepte başka para yok senet imzalamalar arabayı parayı verip satışı almadan almalar...

etrafında sana akıl veren olmadı mı hiç böyle iş mi olur ne yapıyorsun sen diye, araba için bu kadar sıkıntıya girilir mi bazen gerçekten çok şaşırıyorum

OrcunInce
14-11-2013, 09:34
Son 2 senedir kasko şirketleri çok detaylı çalışıyorlar. Kaza için tüm kayıtlara bakılıyor, kamera vs. Bu yüzden olabildiğince legal bir yoldan işi halletmeye çalışın, adınız nitelikli dolandırıcı diye geçmesin sonra. Bir daha da üstünüze almadan aracın parasını vermeyin..

SOMEONESPECIAL
14-11-2013, 09:42
arkadaş bir araba almak için böyle işler yapılır mı, yok galerinin kredi kartından çekmeler yok full krediler cepte başka para yok senet imzalamalar arabayı parayı verip satışı almadan almalar...

Etrafında sana akıl veren olmadı mı hiç böyle iş mi olur ne yapıyorsun sen diye, araba için bu kadar sıkıntıya girilir mi bazen gerçekten çok şaşırıyorum

+1.........

maxpower
14-11-2013, 09:45
öncelikle geçmiş olsun

ruudvan dediği gibi arabanın mevcut sigortası ile tutanak tutturup yaptırmak en güzeli ama belki de aracın sahibi istemeyecek (senin düşündüğünü o da düşünebilir, bundan sonraki trafik sigortaları pahalı çıkacak)

bir şey daha söyleyeyim; Allah'ın adını ağzından düşürmeyip sigorta şirketlerine oyun yapmaya çalışma. Allah korusun bi yerden çıkar pişman olursun

HaKo
14-11-2013, 09:53

etrafında sana akıl veren olmadı mı hiç böyle iş mi olur ne yapıyorsun sen diye, araba için bu kadar sıkıntıya girilir mi bazen gerçekten çok şaşırıyorum

hiç sorma arkadaşa üzüleyim mi sinir mi olayım bilemedim okuyunca. Ama TR de genelde durum böyle , millet yemiyor içmiyor araba alıyor 40 türlü borçla harçla , sanki bu araba suyla çalışıyor , kaza yapınca gökten parçaları iniyor, vergisi sigortası yok sanki , sonrasını düşünen yok.

Ben sana akıl veremeyeceğim dostum ama tek söyleyeceğim bundan sonra ayağını yorganına göre uzatırsın umarım. Geçmiş olsun.

huseyinturk
14-11-2013, 11:06
satışını almamışsın sen aracın. Sigortası bitikmiydi? Bitikse bile satışı hiç yapmadan eski sahibi adına sigorta yaptırsan araca o sigotadan faydalanılamazmı? Muayne yok diye ceza yazarlar belki tek zararın ceza olur. Bu fikir verilmiş zaten, sigortası vardır belki kaskosu bile vardır aracının bir öğren bunları. Mevcut sigortadan kaskodan faydalanıp 3 5 bırakırsın kasko sigorta kimin adınaysa onun alıcağı indirimleri bozduğun için. Tramerde kayıtlar çıkar o ayrı.. Ayrıca 3bin lira tutar dedi diye o kadar tutmak zorunda değil hasar kimi ustalar şişiriyor arkadaş 307 ile kaza yaptı kaput radyatör çamurluk ön panel felan baya hasar aldı çekici almış bir ustaya götürmüş aracı 7bin lira dedi ustamız, ordan aldık başka yerde 3bin gibi bir rakama hallettik herşeyiyle. Parçaları kendiniz araştırıp çıkmacılardan vs temin ederseniz dahada indirebilirsiniz fiyatı.

chatlaxs
14-11-2013, 11:33
herkes satışını al sigortanı yaptır demişte hasarlı araca sigorta yapılmaz

dragon07
14-11-2013, 11:47
kardesim aldıgın aracın sigortası devir işlemi yapıldıktan sonra 15gün sonrasına kadar geçerlidir.kaskoda aynı sekilde olabilir ruhsat sahibi eger satısı vermediyse zaten kaskosuda vardır tahminlerime göre.

c20let
14-11-2013, 11:48
herkes satışını al sigortanı yaptır demişte hasarlı araca sigorta yapılmaz

Ben internet üzerinden yaptırdım sigortamı kim gördü aracımın hasarsız olduğunu.

canimrecepcim
14-11-2013, 11:55
abi her sigorta yapar mı bilmem ama , geçen yaz bir sürücü amansız şekilde bana çarpmıştı.çarpan adam alkollü , ehliyetsiz ve sigortasız lagunaydı.adamla anlaşıp sigortasını yaptırmak üzere yolladık.ertesi gün sigortasını yaptırıp geldi fakat dikkat etmen gereken hususlardan en büyüğü şudur.

çektiğin fotoğraflar ile tutanağın tarihi saati düzgün örtüşsün.çünkü fotoğrafların özelliklerine bakıldığı zaman tarihi ve saati görüyolar.uyuşmadığı takdirde hasarı ödemiyor.

benim başıma gelen de buydu fotoğrafları geceden çekip tutanağı ertesi gün yazınca sigorta ödemeyi yapmadı.

yine de dedikleri gibi cana gelmemiş şükür ama sen sigortanı illaki biryere yaptırırsın tanıdık falan aracılığı ile.

edit : ayrıca sigorta yaparken kim arabaya bakıyor bilmiyorum 1283912 senedir sigortalarımızı yapan firma rizede ve arabanın bir kere bile rizeye gittiğine veya resim yollandığına şahit olmadım.sadece kredi kartı numarasıyla ödemelerini alırlar gerisine karışmazlar.

Emre Ekrem
14-11-2013, 11:56
Sakin ol olmuşla ölmüşe çare yok. Canına bi zarar gelebilirdi ya da bi yayaya çarpabilirdin. Satışı aldıktan sonra aracın eski sigortası 10 gün geçerli. Diğer aracı o sigortadan yaptırabilirsin. İnşALLAH senin arabanın da fazla bi hasarı yoktur. Çekersin kapalı bi yere imkanın olduğunda yaptırırsın.

çok geçmiş olsun, yapabileceğinin en iyisini yazmışlar zaten.

Eyüp
14-11-2013, 12:01

Ki alınan arabada ucuz bir araba değil , daha dikkatli olmak lazım..

ilker_yusuf
14-11-2013, 12:05
Gerçekten çok geçmiş olsun. Zor bir durum ama çözümüde yok değil. Çözümü daha deneyimli arkadaşlarımız ve abilerimiz yazmışlar... Çözülemeyecek dert yok. Yeterki Allah sağlık sıhhat versin. Tekrar geçmiş olsun.

AdemAr
14-11-2013, 16:11
aracı göstermeden kasko yaptırırsın önceden çekilmiş fotolarla. ama benım tavsıyem araban için haram para harcama fazlasıyla çıkar senden. bende ilk arabamı aldığımda 3 ay sonra kaza yapmıştım. senınle aynı psikolıjıdeydım. sonra anladımki hallolmayacak bişey değil. Karşı tarafın hasarını sigortadan karşılattır ama .

BosphorusBoys
14-11-2013, 16:18
0506 909 97 53 beni ara yardımcı olayım.

Kadir54
14-11-2013, 16:34
Bütün yazılanları tek tek okudum. Benim yorumum şudur ki SEN çaktırmadan sigorta veya kasko yaptırıp bütün günahını bu sigorta şirketlerine yıkarsan yada bu tür taktiklerin peşinde koşarsan. Böyle talihsiz olaylar başına daha çoook gelir.

GÖKTÜRK
14-11-2013, 17:21
Bütün yazılanları tek tek okudum. Benim yorumum şudur ki SEN çaktırmadan sigorta veya kasko yaptırıp bütün günahını bu sigorta şirketlerine yıkarsan yada bu tür taktiklerin peşinde koşarsan. Böyle talihsiz olaylar başına daha çoook gelir.

bence yorumunuz çok talihsiz olmuş , bu ülkede o kadar yalan dolan düzenbazlık hile varken kazayı yapan abinin yapmayı düşündüğü yada yaptığı şey devede kulak bile değil sigorta şirketlerinde binbir yol var zaten . Geçmiş olsun umarım en ucuz şekilde yırtarsınız ilk arabamızı aldığımız günün ertesi günü bizde kaza yapmıştık duygunuzu anlıyabiliyorum yaşayan bilir tekrardan geçmiş olsun

Cimmeria
14-11-2013, 17:29
bence yorumunuz çok talihsiz olmuş , bu ülkede o kadar yalan dolan düzenbazlık hile varken kazayı yapan abinin yapmayı düşündüğü yada yaptığı şey devede kulak bile değil sigorta şirketlerinde binbir yol var zaten . Geçmiş olsun umarım en ucuz şekilde yırtarsınız ilk arabamızı aldığımız günün ertesi günü bizde kaza yapmıştık duygunuzu anlıyabiliyorum yaşayan bilir tekrardan geçmiş olsun

haksızlığın küçüğü büyüğü olmaz. Birilerinin daha büyük kötülükler yapıyor olması başka birilerinin küçük kötülükler yapması için hafifletici sebep değildir.

Hele ki iki lafından birinde sürekli allah yardımcım olsun allah aşkına falan yazarken sonra bu tip işlerin peşinden koşmak bence hiç doğru değildir.

GÖKTÜRK
14-11-2013, 17:33
haksızlığın küçüğü büyüğü olmaz. Birilerinin daha büyük kötülükler yapıyor olması başka birilerinin küçük kötülükler yapması için hafifletici sebep değildir.

Hele ki iki lafından birinde sürekli allah yardımcım olsun allah aşkına falan yazarken sonra bu tip işlerin peşinden koşmak bence hiç doğru değildir.

orasıda var abi haklısın ama ne biliyim kazayı yapan abinin tek illegal yapacağı şey sanırım kazayı sonra yapıldı gibi göstermek olacak anladığım kadarıyla oda

Day Walker
14-11-2013, 17:34
Yazanları okudum bende bi iki kelam edeyim. Az yom tanıyanlar ne iş yaptığımı bilir.

Sen bi şekilde sigorta ve kasko yaptın ve sigorta şirketi bunu trafik kameralarından veya başka bir şekilde tespit etti.

Sonrasından haberin varmı? Neler olduğundan.

Sadece hasarını ödememezlik yapmıyor. Seni SİSBİS e bildiriyor. Hemde tc nonla burda kayıt altına alınıyorsun sigorta sahtekarlığından ve bundan hangi sigorta şirketine girsen tavan fiyatlar yada hiç fiyat verilmiyor.

Eğer şirket kafayı takarsa mahkemeye veriyor ve hayatın bu şekilde değişmeye başlıyor.

Eksperi kandırmak falan filan boş işler bunlar ya yakalanırsamı düşün kanun ve kurallar çok değişti.

Yaptın bi hata ailenin haberi varmı?

Onlarla konuşmayı dene ayrıca senet olayını bi an evvel kurtarmaya bak. Eğer başkalarının eline geçerse üstüne başka mevzularda açılır.

Geçmiş olsun şimdiden.

Patisever
14-11-2013, 17:38
Nerde ikamet editorsun kardesim sen

GÖKTÜRK
14-11-2013, 17:43
@Day Walker abi bahsettiklerini bilmediğim için yapılan şeyde herhangi bi dolandırıcılık gibi bişeyin söz konusu olacağını tahmin edemedim , ilk yazdıklarımdan dolayı kusura bakılmasın

CKN
14-11-2013, 17:45
Araç suan birbaskasının üzerinde mevcut olan sigortayı kullan. Satışını vermeden arabasını veren adamda hatalı..
Kardeşim yapacağın şu; sakın cepten harcama. Araç sahibine anlat olayı rapor tutun, sonra satışı al ve kendi adına Sigorta'nı yaptır..

Birisine araç emanet veriyorsan herturlu sorunu kabul etmiş olman gerek.. Sigorta hiç yoksa bu senin sorunun değil, sana sigortasız araç verip trafiğe çıkaranda hata..

Geçen sene bir arkadasım doblo ticari araç aldı. Senin gibi satışı 1 hafta içinde almış.
Bu 1 hafta içinde 2500 tl K Belgesi yok diye trafik cezası yemiş. Burda ruhsat sahibi o aracı o sekilde teslim ettiği için cezaya katlandı..
Seninki de bu misal.

APO
14-11-2013, 18:14
Cok detayli birsey yazmiycam...o kendimi arabanin altina atiyim filan nedir ya kardesim...musibet isabet ettigi anda sebat etmek gerekir...neticede bir teneke yigini...allah can sagligi versin...
birde kesinlikle illegal bir yoldan kendine avantaj sagliycak bir olaya girme derim...farkedemeden daha pahaliya maledersin...

İzzet Göçmen
14-11-2013, 20:33
Gecmiş olsun cok talihsiz bi kaza bende arabamı aldıgımda 2 aylıkken ehliyetsiz kaza yapmıstım arkadan kucuk kamyonete vurmustum dayım inip halletmişti arabadan bile inmedim.Tabi sonrası kaporta masrafı,Herseyde bi hayır vardır cok borc altına girme ama.

Mutu
14-11-2013, 21:07

Okumuşsun ama idrak edememişsin. Bütün şuan aracın sigortası olması üzerineydi. Eğer öyleyse neden cebinden yaptırsın diğer aracı? Şuan sigortası olan aracı, işlemler kolay olması için, üstüne aldıktan sonra kendi sigortası üzerinden yaptırması tavsiye edildi. Ne taktiği ki bu? Ne ali cengiz oyunu gördün de böyle işleri kovalamam falna tavsiyesi veriyorsun?

ruudvan
14-11-2013, 22:10

Allah korusun bır gun kaza yaparda aracın perte cıkartırlar eksper 30 bınlık arabama 25 bın vrıyor ne yapayım dersen eger sana dıyecegım tek laf sıgortayı dolandırmaya calısma basına talıhsız olaylar gelir aman dicem.

huseyinturk
14-11-2013, 22:46
illegal yolları denememek lazım, kaskodan arabamı boyattım 1 2 bin liradan kaçtım sanayiden çıktım polis aracımı bağladı direk ceza yedim, arabayı çıkarttım istanbula geldim döndüm çorludan motor şişirme yaptı motor yedim 4 5 bin harcadım sıfır motor aldım. Çektiğim stres vs paha biçilemez..

bad cat
14-11-2013, 23:20
Ya bu kadar kişi yazmış illegal kul hakkı falan. Demek ki denizlide müslüman yokkk. Eski aracıma kaç defa olduğu yerde çarpıp kaçtılar. Birinde komşumuz plakasını alıyor. Adamı karakoldan aratiyoruz ben vurmadim diyor.
Adamın fren teli koptu polis kaskom var diye suçu 8 de 8 bana yazdı. Bu zamana kadar ne vergimden kaçtım nede cezamdan. Ben bunları yaparken haklı yediği cezayı ödemeyenle sigortayı aldatan aynı kefede değil mi yani ?

Onur Fatih
15-11-2013, 00:04
öncelikle geçmiş olsun bi araba için bu kadar borcun altına girmezdim şahsen beklerdim 2 düşük modelini alırdım dertsiz binerdim
bu kadar üzülecek bişey yok her gün çıkıyor bu arabalara cebimizden paralar durduk yere bişey oldu sanayiye gittin 50-100 veriyosun
bence tek tesellin canının sağ olması olsun sakat kalıp tekerlekli sandalyeye de düşebilirdin allah korusun kimsenin başına vermesin
cana gelmesinde para kazanılır :) ben ehliyetim yokken ve arabnın sigortasıda bitmişken kaza yaptım karşı taraf suçluydu babam sigortayı yaptırıp halletmişti o zamanlar tam hatırlamıyorum illegal falan ne dümenler dolaplar dönüyor mecbur kalınmışsa bi şekilde sigortayı kandırarak bu işi çözün derim

drago
15-11-2013, 00:15
Arkadaşlar konunun hepsini okumadım ama sigortacı arkadaşlar daha iyi bilir:

Araç satış işlemlerinde karşı tarafın sigortasını fotokopi çektiriyoruz, çünkü sigortacımın söylediği önceki sahibinin sigortası 1 hafta geçerli. Demem o ki önceki sigortadan karşı tarafın hasarı karşılanamaz mı? Ya da satış alınmadan cooperın önceki sahibi yaptırıp veremez mi?

HaKo
15-11-2013, 10:20
@Day Walker abi bahsettiklerini bilmediğim için yapılan şeyde herhangi bi dolandırıcılık gibi bişeyin söz konusu olacağını tahmin edemedim , ilk yazdıklarımdan dolayı kusura bakılmasın

o zaman bilmediğin etmediğin konularda bilir kişi gibi yorum yapmayacaksın kardeşim kulağına küpe olsun.

asot
15-11-2013, 12:41
sigortayı keklemek diye bir durum yok, civardaki herkese soruyorlar, tüm kamera kayıtlarına bakılıyor, ekspertiz olayı detaylı yani.. o yüzden daha legal bir yol bulunmalı.

bu arada 5 kere kasko yaptırdım, hiçbirinde arabayı gören olmadı.

turkerrr
15-11-2013, 15:22
aracı aldığın kişi adına trafik sigortası ve kaskosu yok mu ?

neyse okuma zahmetine katlandım ...

doğru olan mevcut sigortadan karşı tarafın hasarını yaptırman , kasko yoksa miniyi kendin yaptıracaksın ...

satış alıp yeni sigorta yaptırıp hasar ihbarı işine girme bence

aracı aldığın kişiye yaklaşık 500 TL gibi bir ödeme yaparsan hakkını helal eder. Çünkü bu hasar yüzünden birdahaki yaptıracağı trafik sigortası pahalı olacaktır.