PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Varex için Açma Kapama Devresi

gurcell
14-11-2013, 09:22
Selam Arkadaşlar,

3 Aracımda da Varex var ve çok mutluyum. Fakat en büyük belam bu Varex'leri açıp kapayan uzaktan kumanda devresi. Allah razı olsun Mustafa 3 kere bozulan Devreyi yada kumandayı değiştirdi , hiç de laf bile demiyor ama inanın sıkıldım , çünkü sürekli ya kumandası bozuluyor , pili bitiyor yada açıp kapayan devre içindeki röleler bozuluyor.

Normalde Varex üzerindeki motora 1 artı ve 1 eksi gidiyor. Eğer Eksi Artı verirseniz Varex açılıyor , Artı Eksi verirseniz (Kabloları değiştirirseniz) Kapanıyor.

Bana düğme ile çalışan bir devre lazım , röle çıkışlı olmalı. Düğmenin üstüne basayım açılsın , altına basayım kapansın. Cam düğmesi gibi.

Nerede bulurum? Artık Mustafa'yı rahatsız etmek istemiyorum :D

khan
14-11-2013, 09:33
gurcell biz sanayide devreyi degistirtiyoruz, cumhur ustaya alarm modulu taktiriyoruz, hem bozulmuyor, hemde kumandasinin anteni cok daha kuvvetli oluyor, acildi acilmadi kapanmadi olmuyor.

gurcell
14-11-2013, 09:37
Korhan'ım onu Mustafa da söyledi ama kumanda ile uğraşmak istemiyorum. Mesela geçen anahtarı evdeydi , kumanda da onda takılıydı, arabayı çıkardım eksoz kapalı :(

O yüzden delikanlı gibi analog düğme istiyorum :)

individual
14-11-2013, 09:54
Orjinal Warex'dede bu kumanda sorunu yaşanıyormu ?

Bi abimiz ibiza cuprasını aracın içinden yaptırmıştı düğmesini.

gurcell
14-11-2013, 09:55
Benimkilerin hepsi Orjinal Varex :)

Low-Rider
14-11-2013, 10:26
Ben aldığımda bozudu benimki de 2kere o seri gelen beyinler problemliydi, değiştirdik daha sonra problem aylar oldu tık yok çalışıyor çatır çatır.

altugkocer
14-11-2013, 10:33
Gürsel abi ben de 2 hafta önce Cumhur ustaya yaptırdım kumandası ve devresini değiştirdim. Ben de senin gibi düşünüyordum cam açma kapatma düğmesi gibi bi düğme yapalım ben ordan açıp kapayım dedim Cumhur ustaya. Tamam dedi usta ama sonra vazgeçtim kumandalı olarak yaptırdım tekrar. Gerçi yeni yaptırdım ama çok memnunum çat diye açıp kapatıyor. Yani Cumhur usta senin istediğin şekilde de yapıyor. Ben göğüsü deldirmek istemediğim için yaptırmadım :)

Maxi
14-11-2013, 10:45
gürsel geçen sana bahsettiğim gibi hazır basit bir devre arama-taraması yaptım.
malesef uygun birşey yok
mecburen sıfırdan yapmak lazım

gurcell
14-11-2013, 21:13
Offf offff :(. Mustafaaaa gonder 2 tane daha ordaan :)

Mechanix
14-11-2013, 22:50
Gecen parti de bir kaac sorunlu kutu degistirdik. Ama yeni partide modulu ve kumandalari yenilediler. Bir daha sorun olacagini dusunmuyoruz.
Sorun yasayanlarin modullerini degistiriyoruz. Kimsenin sorun yasamasini istemeyiz. :)
Gurcel 76mm mi istiyorsun ? Yoksa yine ozel siparis 90mm mi ?

XSi
14-11-2013, 22:56
abi ne devresi ya, senin ilacın cam açma düğmesi :D

ben varex değil lion fire eksoz aldıydım takmadım hala 2 sene oluyor :) yanında bi alarm modülü ve kumandası geldi, alarma müdülündeki 2 kabloyu motora bağladım, elektriğide aküden alıp çalıştırdım aleti.. kumanda da açma tuşuna basıyosun %75 açıyor, yada tam tersi %75 kapıyor.. alarm modülü üst üste iki kere aynı hareketi yapmıyor namıssız :)

bende eeehhh dedim, gittim doğan slx cam açma düğmesi aldım bizim burdaki sanayiden 5 tl mi 10 tl mi neydi

çok bildiğimden değil deneme yanılma yoluyla kabloları bağladım düğmeye ve eksozun üstündeki motora istediğin gibi aç kapa, yarım aç yapabiliyorsun..

röle isteğine gelince bu motor cam kaldırmayacağı için rölesiz de çalışır bence ama illede olsun dersen arabadaki cam açma rölesinden kullanırsın, güzel el atında bir yere monte ettin mi düğmeyi güzel olur..

bende bir gün takarsam aldığım eksozu aynen bu dediğim şekilde yapacağım..

gurcell
15-11-2013, 10:57
Musti yenisi 90lik olsun :)

burkaykalyon
15-11-2013, 10:59
Devre şemasını ve malzeme bilgilerini gönderebilirseniz uygun fiyatlı üretimi konusunda yardımcı olabilirim.

BthnKrkt
15-11-2013, 11:23
Varex'in yapısını bilmiyorum fakat içinde açılır ve kapanırken bir sınırlandırıcı varsa mekanik işinizi renault 19 ların otomatikli cam düğmesi çok iyi şekilde görür. Ben grand vitaranın arkaya toyota elektrik kilitli diff komple koydum fakat aç kapa vs si eksikti. Renault 19 düğmesinde 4 tuş var 2 si otomotik diğer ikisi istediğin kadar aç kapa için

Maxi
15-11-2013, 11:50
düşündüğünüz basit anahtarlı devreler bu işler için sakıncalı ve tehlikelidir.
takarsın çalışır çalışmaz demiyorum ama 1 adım ilerisini görmeniz lazım.

zamanlama ve akım sınırlama devresi olması lazım.
motor sona geldimi devre otomatik akımı kesecek

hani sağda solda görüyorsunuz ya araç yanmış yangın çıkmış
işte böyle şeyler yüzünden oluyor.

hiç farkında olmazsınız düğme bozulur takılı kalır, motor yanar alev alır
parka bırakırsınız adam bilmez düğmeye basar basar uzun süre motoru yakar
pikniğe gidersiniz arabanın kapıları açıktır çocuğunuz gider arabayla oynarken düğmeye basar elini basılı tutar dakikalarca..

ya olmaz demeyin, bunlar oluyor
tek farkı henüz sizin başınıza gelmemiş olması.

edit: sigorta koyarız diyorsunuzdur ama artık sigortalarada güvenilmiyor
atmayan sigortalar falan..

aqustic
15-11-2013, 12:26
Bu sigorta konusuyla ilgili daha önce konu açmıştım.
Arkadaşlar bu gibi devrelerde özellikle oto aksesuarcılardan sigorta alırken çok dikkat edin...
Ben İzmirde bi yerden 100 tane sigorta almıştım.Bir gün deneme amacıyla hızlı atıp atmadıklarını kontrol etmek için bi tanesini kısa devre yaptırdıgımda sigortanın geç attıgını gördüm ve sigortaln tesadufen arı attım çöpe
MTA marka sigorta alın.Normal sigortadan biraz pahalıdır ama çok kalitelidi ve hızlı atar.

0M42
15-11-2013, 13:01
http://l1311.hizliresim.com/1h/h/ukbxu.jpg

En basitinden yukarıdaki şema gibi iki röle ve iki düğme ile bu işi halledersiniz fakat hakan abininde söylediği gibi hiç bir güvenliği yok ama en sade ve kolay bağlantı bu şekilde olur :) Bu arada bildiğim kadarıyla camı otomatik olan her aracın cam kumanda sisteminde akım sınırlama özelliği yok hatta yeni araçlarda bile çoğunda yok cam kapalıyken kapatma düğmesine basıldığında cam motoruna elektrik gidiyor.

Kaliteli butonlar kullanın ve atıyorum açılması için butona 1 sn basmak yetiyorsa daha fazla basmayın.Yukarıdaki şema iş görür.

VteC_MaNiaC
15-11-2013, 14:29
Varex'in yapısını bilmiyorum fakat içinde açılır ve kapanırken bir sınırlandırıcı varsa mekanik işinizi renault 19 ların otomatikli cam düğmesi çok iyi şekilde görür. Ben grand vitaranın arkaya toyota elektrik kilitli diff komple koydum fakat aç kapa vs si eksikti. Renault 19 düğmesinde 4 tuş var 2 si otomotik diğer ikisi istediğin kadar aç kapa için

Elektrik devresi değilde difransiyel olayı beni merak ettirdi :)

PM atıyorum :)